Lijden en helpen Afrika belangrijk exportgebied en West-Duitsland het Britse initiatief DE ZAAK-MONTESI Negen gewonden tengevolge van kortsluiting bij Haags G. E. B. Gepoogd drie meisjes met belladonna in prettige stemming te brengen EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN TWEEDE BLAD Zaterdag 11 September 1954 9e Jaargang No. 3250 Nieuw vliegtuigongeluk Leerkrachtentekort opgelost Nederland helpt de vluchtelingen West-Duitslands herbewapening De verkoop van Amerikaanse overtollige agrarische producten Duizend doden en twee duizend gewonden Oost-Duitse politie heropent posten aan grens tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland Een koopman als verdachte aangehouden Nederlandse Roode Kruis wil hulp verlenen aan Algerië „Westerse Grote Drie' zullen Sowjetnota's onder voorbehoud verwerpen Attl ee over Opnieuw heerste er een diepe verslagenheid onder het Neder landse volk, toen bekend werd, dat er een van de trotse vogels van de K.L.M.-vloot was veron gelukt. De super-constellation de „Tiiiton" stortte in de rivier direct na de start op het vlieg veld Shannon in Ierland. Weer staat de K.L.M. voor een raadsel, want hoewel de helft van de in zittenden werd gered, kan men sleehs gissen naar de oorzaak van het ongeval. De verklaringen van het onge val lopen sterk uiteen, maar vast staat wel, dat die hoogtemeters in de „Triton" niet de werkelijke hoogte, waarop het vliegtuig zich ibevond, hebben aangegeven. Vam de 56 inzittenden werden er 28 gered. Onder de 28 veronge lukten bevonden zich 9 Neder landers en 3 leden van de be manning van het toestel. Dit is hen tweede K.L.M.-vlieg tuig, dat bimen 14 dagen veron gelukte, maar ondanks het grote aantal slachtoffers blijft het ver trouwen in onze nationale lucht vaartmaatschappij ongeschokt. Het neemt zelfs nog toe door de heldhaftige manier, waarop het personeel van het verongelukte vliegtuig meehielp tot de red ding van de hem toevertrouwde passagiers. VERSNELDE OPLEIDING. In een nota aar.i de Eerste Ka mer heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Cals, een overzicht ge geven van de behoefte aan leer krachten voor het lager onder wijs in de komende jaren. Het tekort aaln leerkrachten zal in 1956 haar hoogtepunt bereiken en daarna geleidelijk afnemen, zodat er in de jaren 1962 tot 1970 een steeds groeiend overschot zal komen. De gewijzigde onder- wijs-opleiding de mogelijkheid tót het behalen van de hoofdakte een jaar na de kweekschool opleiding en 't geringe amimo voor het onderwijsvak bij de hui dige jeugd, leidden tot deze te korten. Maar daar men in de toekomst ook niet met een over schot wenst komen te zitten, houdt imen slechts het oog ge richt op het jaar 1956, als het tekort het grootst is, en treft Uit kringen van het Westduit- se ministerie van Buitenlandse Zaken is vernomen, dat er nog steeds gewerkt wordt aan de op stelling van een memorandum van de regering van Bonn aan Groot-Brittannië, waarin bijzon derheden worden gegeven over de wijze, waarop volgens inzicht van de Westduitse regering de Westduitse divisies in het verde digingsfront van de Navo zouden moeten worden opgenomen en die ook voor Frankrijk bevredi gend zou zijn. Men verwachtte dat dit memorandum niet voor het weekeinde gereed zou zijn. Reuters correspondent, Harold King, meldt uit Parijs, dat de Franse premier, Mendès-France, ofschoon geen tijd willende ver liezen met de uitwerking van een nieuwe manier van herbewape ning van Westduitsland, klaar blijkelijk toch, in overeenstem ming met Bonn, van mening is dat men tijd nodig heeft om een redelijk voorstel op te stellen. Mendès-France zou, voordat een formele conferentie wordt gehou den, eerst willen weten wat En geland zou willen doen anders dan alleen maar stemmen voor onvoorwaardelijke toelating van Duitsland tot de Navo. Met dit laatste zou Frankrijk niet kun nen instemmen en ook Canada heeft zich daartegen verklaard. men hiervoor een speciale maat regel. Voor kleuteromderwijzeressen met een diploma B wordt de mo gelijkheid geopend om door een spoedcursus van één jaar opge leid te worden tot onderwijzeres voor de twee laagste klassen van de lagere school. Bij uiterste noodzaak zal men er slechts toe overgaan om kleuteronderwijze ressen direct les te laten geven op de laagste twee klassen van de lagere school. Hiernaast zal tevens overleg worden gepleegd met het Ministerie van Oorlog om te komen tot een verlenging van vrijstelling van de dienstplicht voor onderwijzers, die ook dit jaar reeds van kracht is. De stu dietoelagen, inrichten en subsi diëren van parallelklassen zal blijven gehalrdhaafd, ook de sub sidie voor de avondkweekscho len, en zo mogelijk wtorden uit gebreid. Natuurlijk zijn aan de maat regel voor kleuteronderwijzeres sen ook moeilijkheden verbon- dlen, daar de beste leerkrachten waarschijnlijk aan dit onderwijs zullen worden onttrokken en daarmee het kleuteronderwijs in gevaar komt, maar men heeft moeten kiezen tussen twee moei lijkheden. SAMENWERKING TUSSEN WERKGEVERS EN WERK NEMERS. De samenwerking var. de vak centrales in de Stichting van de Arbeid heeft geleid tot een geza menlijke actie voor de hulp aan de duizenden vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland, die hier in zeer 'benarde toestanden leven. Het ligt in de bedoeling van de vakcentrales om alle Nederlandse werknemers te ver zoeken om op de dag van de Ver enigde Naties (23 October a.s.) een uur loon af te staan voor de hulp aan de vluchtelingen. De organisatie van Nederland se werkgevers heeft toegezegd, het door de werknemers bijeien- ge,lbrachte bedrag te verdubbelen om daardocr definitieve bijstand te verlören. Daartoe is een co mité-vluchtelingenhulp 1954 in 't leven geroepen, van waaruit de diverse acties zullen worden ge werd, terwijl ook de radio hierbij zal zijn ingeschakeld. Het is een verheugend feit, dat voor het eerst in de na-oorlogse geschiedenis een volk dat zelf terdege weet, wat hulp voer de noodlijdenden betekent dit initiatief om acderen zoveel mo gelijk te helpen heeft genomen en daarmee een prachtig voor beeld stelt voor het buitenland. President Eisenhower heeft vanuit zijn zomerresidentie te Denver een verklaring gepubli ceerd omtrent de algemene poli tiek, welke gevolgd zal wordecn bij de verkdop van de overtollige agrarische producten in de ko mende drie jaren. Een „roeke loos verkopen", van deze voor raden, welke een waarde van 1 milliard dollar hebben, zal wor den voorkomen. Vraag en aan bod, welke in de wereld bestaan, vereisen een ordelijke en gelei delijke liquidatie van alle in de wereld aanwezige overschotten, aldus de verklaring. Wanneer een politiek van roekeloze ver kopen gevolgd zal worden, zou den de enorme voorraden welke de Verenigde Staten van vele goederen hebba.% demoraliserend op de markten kunnen werken. „Zoals de situatie thans is, mag Afrika voor de Nederlandse export als één der belangrijkste gebieden worden beschouwd, be langrijker zelfs dan Indonesië". Dit zei de heer A. G. Aukes van het Afrika-instituut te Rotterdam tijdens een Donderdagmiddag ge houden bijeenkomst van de Gel derse industriëlen. In Zuid-Afrika vindt men thans de smidse van geheel Afrika. Hier zijn nu industrieën en on dernemingen, waarvan tien jaar geleden nog geen sprake was. Voor de oorlog legde Nederland hier weinig belangstelling aan de dag, doch het is met name de heer v. d. Mandéle te Rotterdam geweest, die met zijn brede visie de huidige situatie in Zuid-Afrika heeft voorzien, aldus spreker, die ten bewijze hiervan enkele cijfers gaf over de export naar Afrika gedurende de laatste jaren. In 1947, bij een slechte start, bedroeg deze 30 millioen, in 1948: 130 millioen, in 1949: 144 mil lioen, in 1950: 227 millioen, in 1951: 360 millioen, in 1952: 481 millioen en thans voor een waar de van 750 millioen. In het beste jaar werd naar Indonesië voor 400 millioen uitgevoerd. Volgens spreker heeft Neder land in Afrika een grote good will gekweekt. Men zal zich ech ter niet alleen tot exporteren moeten beperken, maar ook aan dacht moeten besteden aan de import. Wij zullen mannen met grote ervaring dienen aan te trekken, waarvan er trouwens na de veranderingen in Indonesië verschillenden zich reeds in Afri ka gevestigd hebben, alchis spre ker. Naast de handel, zo vervolgde hij, dienen wij ook aandacht te De rechter van instructie van i Het is de eerste maal, dat de de zaak Montesi heeft opdracht, naam van prins Maurits van gegeven om de paspoorten van prins Maurits van Hessen, Peiro Piccioni, zoon van de Italiaanse minister van Buitenlandse Za ken, en Saverio Polito, gewezen chef van de politie van Rome, in te trekken. De pas van de markies van Montagna was reeds eerder in getrokken. Zoals gemeld werd Wilna Montesi indertijd dood in het water aangetroffen en de verdenking bestaat, dat zij ten gevolge van een „bedwelmings- orgi" om het leven is geko men. schenken aan de exploratiemoge lijkheden. Dat hiermede ernst gemaakt wordt, blijkt uit de op richting van een suikerfabriek in Ethiopië, welke een kwantiteit suiker opbrengt groter dan in Indonesië ooit werd bereikt. Ook wordt hard gewerkt aan de rijst- aanplant. In Afrika geschiedt dit thans echter machinaal, waar door ongetwijfeld een hoge pro ductie wordt verkregen. Ook t.a.v. de mijnbouw en de indu strie uitbreiding wordt een grote activiteit ontwikkeld. De arbeids- lust van Nederland is in Afrika aanwezig, en ook de onder nemingszin is ondanks de erva ringen in Indonesië niet afge knapt, aldus de heer Aukes. Sprekér bepleitte tenslotte de wenselijkheid om te komen tot een overzeese industriebank, waarin de Staat der Nederlanden een garantie zou hebben te geven. Te Algiers is van officieuse zijde vernomen dat het aantal slachtoffers te Orleansville en omgeving Vrijdagochtend vroeg duiizend doden en twee dui zend gewonden was. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn vijf nieuwe aardschokken gevoeld. De laat ste, die zich kort na het aan breken van de dag voordeed, duurde verscheidene seconden. Reddingsploegen schatten, dat 95 procent der woningen van Orleansville vernield of onbe woonbaar geworden is. In Bonn is het voornemen van minister Eden om een bliksem bezoek aan vier der hoofdsteden van het E.V.G.-Europa te bren gen, in goede aarde gevallen. Van bevoegde zijde is ver klaard, dat de bondsregering dit initiatief ten zeerste waardeert en dat zij het persoonlijk contact bijzonder nuttig acht om de diplo matieke voorbereiding van een latere conferentie te dienen. Op gemerkt wordt, dat men in Bonn niet zal nalaten de bestaande wensen tot het verkrijgen van souvereiniteit toe te lichten. De Duitse regering had reeds voor- Negen personen hebben brand wonden opgelopen toen Vrijdag morgen tussen (kwart over tien en half elf ten gevolge van kortsluiting, 'n Grote steekvlam schoot uit een transformator in één der afdelingen van het Haagse gemeentelijk electrici- tehsbedrijf aan het Constant Rebecgueplein. De oorzaak van de kortsluiting is nog onbekend. De meeste gewonden zijn af komstig uit Noord-Brabant. Het zijn personeelsleden van het installatiebureau Electron uit Breda, dat in de betrokken afdeling een werk uitvoert. Ernstig gewond werden de ne gentienjarige leerling-monteur J. R. uit Made en de 34-jarige schilder P. C. B. uit Breda. Zij zijn opgenomen in het zieken huis Westeinde. In hetzelfde ziekenhuis zijn opgenomen de 58-jarige monteur N. de H. wo nende op de Maartensdijklaan in Den Haag. In de centrale post van de G.G.D. zijn voorts behandeld de 24-jarige monteur F. J. van G. uit Breda, de 29-jarige F. J. J., wonende Drebbelstraat, in Den Haag, de 25-jarige monteur J. de V. uit Breda en H. E. uit Raamsdonkveer. Zij hadden een lichte shock en geringe brand wonden. Uit de afdeling, waar het on geval zich voordeed, wordt een deel van het Haagse tramnet gevoed. De trams in dit gedeel te hebben een tijdlang stilge staan. Later is het betrokken gedeelte van het net overge schakeld op andere contactpun ten. Nader wordt vernomen dat zeer zwaar gewond' is de 19-jari- ge leerling-monteur J. Reinierse uit Made. De toestand van de 34- jarige schilder P. C. Brouwer uit Breda en de 50-jarige mon teur N. den Hollander, Maartens dijklaan, Den Haag, is minder ernstig. Later is gebleken dat de kort sluiting is opgetreden tijdens werkzaamheden in de hoogspan ningskabelafdeling. De twee per. sonen van wie de namen aan vankelijk niet konden worden meegedeeld,, zijn de 25-jarige M. V. S. en de 37-jarige schilder P. S., beiden uit Breda. Zij zijn niet, zoals eerst bericht werd, in het ziekenhuis Westeinde opgeno men, doch daar alleen voor lich te verwondingen behandeld. H. E. uit Raamsdonkveer, die in de centrale post van de G.P.O. is behandeld is 30 jaar en monteur van; beroep. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeuren. dien bekend laten maken, dat zij slechts nut zag in een conferen tie, wanneer daarvoor eerst door diplomatiek contact een deugde lijke grondslag was gelegd. Van de kant der socialistische partij in Bonn is de hoop uitgesproken, dat Eden ook overleg met Ollen- hauer, de leider der oppositie, zou plegen. Het Britse initiatief werd in Bonn bekend, juist nadat dr Ade nauer in de parlementaire com missie van buitenlandse zaken waardering had uitgesproken voor de Britse pogingen om een nieuwe oplossing te vinden. In de zitting van de bondsdagcommis sie had dr Adenauer daarbij scherpe critiek moeten aanhoren over zijn recente opmerkingen aan het adres van Mendès France. De kanselier is niet alleen hef tig aangevallen door de sodalis tische oppositie, doch eveneens door de liberale fractie, die tot zijn coalitie behoort. De woord voerder der liberalen, dr Becker, heeft zelfs met meer nadruk dan vroeger de oude liberale eis her nieuwd, dat de kanselier als mi- Nadat Donderdag j.l. verschei dene, sinds 1952 gesloten, posten aan de grens tussen West-Berlijn en Oost-Duitsland door de Oost- duitse politie waren heropend, zijn Vrijdag opnieuw drie posten weer in gebruik genomen. Eind vorige week hebben in Amsterdam twee mannen ge poogd drie meisjes, met wie zij een avondje uit waren, in een wat opgewekter stemming te brengen door toevoeging van een dosis Belladonna in hun glazen rode Vermouth. De Belledonna, die in de geneeskunde als kramp- bedarend middel wordt gebruikt, had een averechtse uitwerking op de meisjes. Zij klaagden over een droge keel, pijn in nek en hals en voelden zich misselijk. Het resultaat van de toediening viel geheel anders uit, dan de beide heren hadden verwacht. Eén der meisjes, wier leeftijd varieert tussen 22 en 25 jaar en die werkzaam zijn in een lunch room, was zelfs de volgende mid dag de vergiftiging nog niet te boven gekomen. Op aanwijzingen van de meis jes heeft de politie één der heren, een 26-jarige koopman, gearres teerd, die zich thans nog in arrest bevindt. De politie deelde mede, dat uit het onderzoek is komen vast te staan, dat er die avond drie fles jes Belladonna zijn gebruikt. Reeds geruime tijd geleden heeft zioh in het café een' soort gelijk geval met een vrouw voor gedaan. Aanvankelijk waren de beide mannen met twee meisjes in het café, het derde zou, omdat zij nog werkte, later komen. Eén der heren verzocht de kellner, die te goeder trouw was, ongemerkt wat uit een flesje in de glazen van de beide dames te doen. De man gaf voor, dat het een on schuldig middel was en alleen de drank sterker maakte waardoor de meisjes in een wat opgewek ter stemming zouden raken. Het betrokken café had n.l. geen ver gunning voor sterke drank en de heren hadden eerst om een bor rel gevraagd, die daar echter niet geschonken mocht worden. De kellner voldeed aan het verzoek. Toen het derde meisje het café binnenkwam voelden de twee an deren zich reeds niet goed en za gen er wit om de neus uit. Het derde meisje gebruikte ook een glas, waarin, zonder dat zij het merkte, ook wat Belladonna werd gedaan. Later kregen de meisjes argwaan en vermoedden, dat er iets aan hun Vermouth was toe gevoegd, waardoor zij alle drie misselijk waren geworden. Zij waaarschuwden de politie, die het onderzoek nog voortzet. door ARVI KIVIMAA. 38.) (Nadruk verboden.) Hessen in verband met het Ro meinse schandaal is genoemd. Hij is thans met vacantle op het eiland Capri, waar hij giste ren cp het jacht van don Juan van Spanje aankwam. Hij heeft J er een villa, die hij van zijn' moeder heeft geërfd. Zij was een zuster van ex-koning Um- foerto. Zij stierf in 1944 in het concentratiekamp van Buchen- wald. Maurits is haar oudste zoon. Prins Maurits heeft ook deel genomen aan de tocht van de „Airamemnon". Maar het diertje moet nog een naam hebben. Ze moeten er nog één vinden. En wanneer moet hij gedoopt worden? Met dat prach tige zomerweer kan hij best op een Zondag naar het land geroeid worden en van daar naar de kerk rijden. De dominee vragen, het kind thuis te dopen, dat zou on bescheiden zijn, vindt moeder, en gelijk heeft ze. Ze kunnen het evenmin verzoeken aan de hulp prediker. Dominee was zo goed Nestori en Liisa thuis te trou wen, men kan hem dus niet pas seren, hij zou er ontstemd oyer zijn. Als het weer zo blijft, kan het ook uitstekend, wat de reis betreft is er geen enkel bezwaar. Wordt het geen tijd voor die knaap om te drinken? Hoe lang moet hij zo blijven liggen? Klets niet, laat dat maar aan moeder over. Zij haalt hem er wel uit, als het zijn tijd is. Hij geeft nog geen kik. Hij slaapt, natuurlijk slaapt hij. O, het is een lief, zoet kind, dat zag Alvina subiet, zó toen hij er was... Even later schrilt een ijl, hui lerig stemmetje door de kamer. De jonker is wakker hoor! en brengt zijn moeder meteen goed bij. Ze voelt zich nog zo machte loos, dat ze geen hand kan op heffen. Serafiina komt er natuur lijk al aan, dat hoor je wel aan het dreunen van de vloer in de gang. En daar is Nestori ook al. Liisa ziet hem aan, zij glimlacht mat. Nog kan ze niets zeggen. Hij gaat aan het voeteneind van haar bed zitten. Voor het eerst ziet hij de oogjes van zijn kind, grote, verwonderde oogjes blauw zijn ze, net zo blauw als van Liisa. Gelukkig de ogen van zijn moeder, en niet die grijze, waterig-lichte van hém. Pas na de middag mag het kind drinken. O, Serafiina is heel tevre den over hem. Nee maar! moet je die pieskous zien! Hij is nou al drijf-en-drijfen net op de wereld Serafiina steunt hem een beet je, als hij zich zat drinkt aan moeders kruik. Liisa voelt de lie ve druk aan haar borst en ze luistert, of ze ook de klop van zijn hartje voelt. Neen, dat kan ze nog niet, maar zijn kopje is vlak bij haar kin en zij ruikt zijn huidje. Die reuk blijft haar bij. Nog dagen later voer de oude boer vele jaren later als ze pein zend de eerste kleertjes van het kind in haar handen zal nemen, zal zij er met vreemde ontroering aan terug denken. De zesde van Julimaand 1905 werd opgegeven als de dag izijner geboorte. Die morgen bleef in Nestori's memorie gegrift. On vergetelijk waren hem die mo menten: het komen van het kind. Hij had het er telkens over met Liisa, over zijn angst en zijn blijdschap. Moeder bleef nog enige dagen op het eiland om af te wachtten, hoe haar dochter en de boreling zich zouden houden. Toen zij zag, dat er geen nood was, kon ze wel heengaan, maar niet zonder Al vina geprepareerd te hebben voor haar gewichtige taak van as sistent baker, door middel van velerlei instructies en talloze practische wenken. De zaak was, dat Serafiina een beetje over Jere inzat. Zou die niet aan de fles zijn met proos ten en toosten en santjes op zijn eersten kleinzoon? Als die maar niet aan de rol was gegaan. Was zij maar eenmaal thuis, dan hield ze hem wel op het goeie pad. Ze nam afscheid, voldaan over haar kinderen en zich zelf. Nes tori roeide haar naar huis. En tot haar opluchting zag ze bij het naderen van de oever de roet- rook uit de schoorsteen van de smidse omhoog kronkelen en hoorde zij de vertrouwde afwis selend klinkende hamerslagen van vader en zoon.- De heugelijke tijding ging van Jere naar Telkavaara. Een paar met de zwarte boot van Tervala naar Pernasaari. De boot lag diep: er zat ook wel een karre- vradht kost en cadeaux in ver stouwd, allemaal voor de kleine baas. De boer hield als gewoon lijk het roer. De jonge knecht van Tervala met zijn bruinge brande benen zat vrolijk aan de riemen. Er was geen wolkje aan de lucht, het was schitterend, constant hooiweer. Het meer leek kleiner dan anders. De dicht be groeide en belommerde oevers, de weelderige weiden schenen dichterbij: de afstanden tot de verste omliggende huizen waren verkort. De 'boer zat alles zo stil geluk kig te bekijken. Ja de aarde, de wereld was wel schoon. Zijn eindelijke rust, ontvangen als een geschenk van Gods genade, verinnigde bij de koestering der zomerwarmte. Ginds op het eiland met zijn hoge heuvelrug gen stond de wieg met een kind. Toen hij even later er naast stond, zei hij tot Liisa en Nestori, dat raar zijn gedachte het kind evengoed van hem was als van hen. Het was immers de toekom stige eigenaar van Telkkavaara. En ze duidden hem deze opmer king niet ten kwade, al vond Liisa wel, dat er zich langzamer hand te veel gegadigden opwier pen met aanspraken op het kind. Maar zij zag et- tevens een be wijs in, met hoeveel liefde het omringd was. Hoeveel bescher mers had het nu reeds! En daar was zij dankbaar voof. (Wordt vervolgd.) nister van buitenlandse zaken zou aftreden. De behandeling der situatie na de val van de E.V.G. in Frankrijk heeft volgens de li berale woordvoerder aangetoond, dat het nodig is dat dr Adenauer zich door een minister van bui tenlandse zaken laat bijstaan. Dr Adenauer heeft op Beckers verlangen niet geantwoord. Hij heeft vroeger te kennen gegeven, dat hij zelf buitenlandse zaken wil blijven beheren tot West- Duitsland souverein zal zijn. Het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft aan het Franse Roode Kruis tele grafisch zijn deelneming betuigd met de ramp, die Algerië trof en die zo zware verliezen aan men senlevens heeft veroorzaakt. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daaraan toegevoegd, dat het gaarne bereid is deel te nemen aan de hulpverlening vol gens de aanwijzingen, die het in deze verwacht van de liga van Rode Kruisverenigingen te Ge- nève. Vooruitlopend op de te verwachten oproep van de liga, die, zoals Nederland in 1953 heeft ervaren, de internationale Roode Kruishulp coördineert, heeft het Nederlandsche Roode Kruis te Genève doen weten, dat het naar vermogen wil bijdragen tot de maatregelen ter leniging van de nood in het getroffen gebied. Vrijdag is te Londen van diplo matieke zijde vernomen, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië en Frankrijk het Kremlin on verwijld nota's zullen doen toe komen, waarin de jongste Rus sische voorstellen voor het hou den van conferenties over Euro pese vraagstukken worden ver worpen, tenzij de Sowjet-Unie in stemt met tevoren te stellen voorwaarden. De nota's der „Westerse grote drie" zullen antwoorden zijn op de Sowjet-nota's van 24 Juli en 4 Aug. j.l., waarin werd voorge steld een Europese conferentie te beleggen, waarop gesproken zou moeten worden over het opstel len van een verdrag tot gemeen schappelijke waarborging der Europese veiligheid. Voorts heeft het Kremlin een bijeenkomst der .Grote vier" ter bespreking van het Duitse vraag stuk voorgesteld, waarop even tueel ook over andere problemen van wijdere strekking zou kun nen worden gesproken. De Westerse nota's zullen Vrij dag op het Kremlin worden over handigd, aldus wordt te Parijs van officiële Franse zijde ver nomen. De tekst zal later te Parijs, Londen en Washington tegelij kertijd bekend worden gemaakt. vzie Clement Attlee, de leider van de Britse socialistische partij, heeft in een rede te Canberra gezegd, <lat in Azië een beweging gaande is, waaraan geen mense lijke kracht weerstand kan bie den. Aan een lunch met parle mentariërs zeide Attlee, dat het een kruistocht was om voor de naties van Azië dezelfde plaats onder de zon te verkrijgen, wel ke de volkeren van Europa, Ame rika en Australië zich reeds had den verworven. Deze beweging is niet noodzakelijk vijandig of ge vaarlijk, maar moet begrepen en aanvaard worden wanneer de ge wone man in zijn gezin een rus tig leven wil hebben waar ter wereld ook. De huidige regering van Peking was de eerste, die de corruptie had aangepakt. Ofschoon de heer sers van China er een streng communistische gezichtspunt op nahielden, werd dit door hen toen met een zekere soepelheid toegepast. De huidige regering van Peking-China, aldus Attlee, heeft vele oude misstanden op geruimd en nieuwe geschapen. Het is een nog jonge regering, waarvan nog moet blijken of het nationalisme, waardoor zij is be zield, zich zal ontwikkelen, zoals zo dikwijls gebeurt, tot een im perialistisch en expansief natio nalisme. Het antwoord hierop is van belang en zal allicht de lijn aangeven voor de betrekkingen tussen China en de rest van de wereld, aldus Attlee. „Zeer ongelukkig" luidde het commentaar van de Indische pre mier Nehroe op het bericht over de totstandkoming ener Zuid- Oost-Aziatische verdragorganisa tie.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5