Met of zonder Frankrijk Na de aardbeving Nieuwe Nationalistisch-Chinese aanvallen Ex-president Arbenz naar Mexico Late activiteit en Franse hoogmoed Prot. Ziekenhuis voor wordt binnenkort in Zeeuws-Vlaanderen gebruik genomen STATEN VAN SURINAME AANVAARDEN STATUUT WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEKELIJKSE WERELDSCHCUW Dit product is 100 I BEDREIGING ,VAN FORMOSA wmmmm Weer lichte aardschokken in Spanje Gi iro voor hulp aan Algerije Ned. regering betuigt leedwezen i. v. m. aard bevingsramp in Algerije De Castries in Parijs rrankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1.8Ö; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEE ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3250. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1» iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Voor het Maandagnummer: Zaterdags lfcSB i De verwerping van de Euro pese Defensiegemeenschap door de Franse Nationale Vergadering vormde het middelpunt van alle politieke activiteit in de Weste lijke geallieerde hoofdsteden'. Eigenlijk kan men van een verwerping der E.D.G. niet spre ken, want de motie van de Gaul listische generaal Auméran ver langde slechts uitstel der debat ten tot 3 November, de datum waarop het parlement opnieuw zal samenkomen. In wezen be tekent dit echter verwerping, en het geeft te denken, dat deze geschiedde met een meerderheid van slechts 55 stemmen, die al leen kon worden verkregen door de communistische stemmen van ongeveer 100. Het feit, dat zo doende het nationaal denkende Frankrijk de E. D. G. niet ver worpen heeft, gaf de regering te Parijs zelfs aanleiding tot een officieel rekensommetje, waarbij zij het op wonderlijke wijze brengt tot een meerderheid van nog geen 10 stemmen tegen de E. D. G.! Hoe dit zij, de wijze waarop het debat gesloten is, heeft dit blijkt duidelijk aan de inner lijke tweespalt in Frankrijk geen einde gemaakt. Mendès-France heeft ook zijn regering moeten reorganiseren. Drie „Europeërs" zijn er uit gelopen, andere zullen wellicht dit voorbeeld volgen; de weggelopen drie Gaullisten zijn met uitzondering van generaal König, nu weer aan de regering verbonden. Het bewijst maar al te duide lijk, dat Mendès-France, om met de Engelse „Economist" te spre ken, zich op het standpunt stelt: wat is Frankrijk zonder mij, wat is Europa zonder Frankrijk, wat is de Westelijke alliantie zonder Europa? Een standpunt, dat nu niet bepaald tot geruststelling aanleiding geeft. SCHULD EN HOOGMOED. Men is sinds de avond van de verwerping op zoek naar alter natieven om schade aan de W. Europese veiligheid te voorko men. Men had dit wel wat vroe gier kunnen doen! De Britten tonen zich uiterst actief. Sommigen vinden daarin een besef van schuld, omdat wel vaststaat, dat Engeland, had het meer gewilligheid getoond om tot de E. D. G. toe te treden, deze gang van zaken had kunnen voorkomen. Amerika wil een directe bijeenkomst van de NATO en opneming van Duits land in de NATO, waarbij Dulles, alvorens naar Manilla te vliegen, niet onduidelijk deed uitkomen: desnoods zonder Frankrijk. Wanneer men nu de genoemde generaal Auméran, die zich plot seling een groot gezag toeëigent, hoort verklaren, dat Engeland' s voorstel ener conferentie van 8 mogendheden: de zes leden van KHein-Europa en Engeland en Amerika, voor Frankrijk onaan vaardbaar is, omdit dit slechts met grote mogqndheden van ge lijke standing over de internatio. nale politiek kan spreken, dan begrijpt men, dat Frankrijk in opneming in de NATO niet zal toestemmen zonder Duitsland aam zeer beperkende voorwaar den te binden. MET OF ZONDEK FRANKRIJK En de vraag is tevens: is West- Duitsland, is zelfs Adenauer be reid om nog verder geduld te oefenen In Mei 1952, een dag voordat de E. D. G. te Parijs werd onder tekend, werd te Bonn door drie geallieerden en West-Duitsland het z.g. Duitslar.dcontraet geslo ten, dat als reactie op de E. D. G. Duitsland volledige souvereiniteit naar buiten zou teruggeven. Dat verdrag bestaat nog steeds, en Mendès-France heeft zelfs ge zegd, dat hij bereid is de bekrach tiging ervan voor te stellen. Maar zal ditzelfde -parlement daarin toestemmen? Zullen niet opnieuw de Gaullisten samen gaan met de communisten en zodoende Moskou helpen aan 'n nieuwe overwinning, die de erg ste bedreiging voor Frankrijk in zich houdt, omdat Duitsland zich dan wel eens geheel op eigen ge legenheid zou kunnen gaan her bewapenen? Men heeft zich te Parijs gesto ten aan de toon van Adenauer's uitlatingen, waarin hij op vijf punten de nieuwe Duitse politiek grondvest. Adenauer heeft zich gèhaast zijn ietwat scherpe uit eenzetting op dat stuk te herstel len. Maar in wezen voelt Parijs reeds nu, dat de mogelijkheid aanwezig is, dat men beslissingen zal nemen zonder Frankrijk. W.- Europa zal daardoor worden ver zwakt maar wat kan men anders doen? LEKKEND MANILLA. Te Manilla is de conferentie inzake het pact voor Zuid-Oost- Azië bijeen gekomen-. Zij begon weinig gelukkig, want tot twee keer toe -blelek een lek in de be richtgeving te bestaan. Daardoor werden niet alleen het ontwerp verdrag, door Amerika opgesteld, en nota's daarover van de overige deelnemers ontijdig -bekend, maar k-wam ook naar voren, dat b.v. die Philippijnen en Zuid-Korea meer verlangen dan Amerika be reid is te geven. Gaat het zoals men verwachtte, dan zal deze SEATO een sterke gelijkenis ver tonen met het Anzuspact, dat inderdaad een verdedigingspact zonder meer is. Moeilijkheden bleken te Manil la inzake Formosa, om welk eiland de spanning stijgt nu enerzijds China beweert het te willen „bevrijden" en zich op nieuw niet ontziet tot het aanval len van een Amerikaans vlieg tuig, anderzijds Tsjang Kai Sjek overging tot gewapende actie. Bovendien sChijnt bij Pakistan de wens voor te zitten, dat het nieuwe waarborgen verkrijgt, speciaal tegen India, dat ernstig bezwaar maakt tegen Pakistan's Westerse oriëntering, die dit deel van Azië in de strijd tussen de Westelijke mogendheden kan betrekken. Engeland komt dan voor de keuze te staan tussen twee leden van de Common wealth, van welke Pakistan on getwijfeld het meest handelbare is gebleken. LUCHTCONFERENTIE Intussen wachten de Russische nota's, die onmiddellijk na Ge- nève de Westelijke geallieerden bereikten, nog op antwoord. Dat er van een conferentie met zo vage agenda als Rusland opgaf, gieen sprake is en kan zijn, staat bij de drie geallieerden, ondanks verdere onderlinge meningsver schillen, wel vast. Men spreekt van een tekst, die vrijwel afwijzend eou luiden zij het in deze meer positieve vorm, dat bereidwilligheid tot het deel- nemen aan 'n zo-danige conferen tie wordt toegezegd indien Rus land tevoren vrije verkiezingen in geheel Duitsland toezegt en de ondertekening van het staats verdrag met Oostenrijk. In de tegenwoordige omstandigheden, die Rusland nog een zekere strijd over de macht overlaten, is Rus- land's ingaan op deze voorwaar den niet te verwachten. Men neemt aan, dat Malenkow aan macht wint ten koste van zijn zwager Kroestsjef. Maar alleen de toekomst kan uitmaken of dit waarheid is. Inmiddels blijken over vrijwel geheel de wiereld spionnen aan het werk. Na de spionnagepro- cessen tegen Russische agenten in Scandinavische landen, heeft nu Amerika aan de gezamenlijke pers een overloper van Moskou voorgesteld, die over geheime inlichtingen zou beschikken. Als reeds gezegd, bleek te Manilla een lek in de berichtgeving, ge volg van een door een Koreaan geleid complot. In Griekenland heeft men ook een spionnage- complot ontdekt, terwijl in Au stralië het echtpaar Petrov de ene ontdekking na de andere be vordert. Men kan niet anders zeggen dan dat het een weinig gezellige wereld is waarin wij leven VAN DER MANKERE. Nog enkele weken zal de Stichting Protestantse Ziekenzorg in Zeeuws-Vlaanderen geduld moeten hebben, maar dan zal het ogen blik aangebroken zijn, waarop de laatste aannemer zijn werk zal op- leveren en zal het ,,Juliana-ziekenhuis" zo zal dit modern en naar de laatste eisten des tijds ingericht ziekenhuis genoemd wor. ,jen officieel in gebruik kunnen worden genomen. De Staten van Suriname heb ben Donderdagavond een motie aangenomen, waarbij het ont- werp-statuut voor het Koninkrijk wordt goedgekeurd en waarin zij „omwille van het schone mo ment der aanvaarding" afzagen van een débat. Het Statenlid Soe- mita onthield zich van stem ming. De overige 20 leden stem den voor. wilde maken. Hij had een over gangsbepaling verzocht. Men moet het de 40.000 Indonesiërs niet kwalijk nemen, wanneer zij vertrekken. iDr. Pos, die thans in Suriname vertoeft, zeide, dat het statuut de mogelijkheid opent, dat Suri name zich ontplooit, doch slechts onze arbeid met de uiterste in spanning kan ons vrijmaken. Het gebouw, dat een hoogte heeft van 22 meter, biedt van buiten gezien een imposante aan blik, maar tijdens de rondwande ling door het gebouw komt men eerst recht onder de indruk van de grootsheid- van- dit bouwwerk, waarmede op 5 Maart 1951 een aanvang werd genomen en nu, na 3% jaar van intense arbeid, zo goed als gereed is om zijn taak, de lijdende mensheid te dienen, aan te vangen. Vooraleer de Nederlandse drie kleur op het gebouw wordt ge hesen ter -begroeting van de ge nodigden bij de officiële opening, werd vorige week een persconfe rentie gehouden, waarbij tegen woordig waren de voorzitter van de Stichting Protestantse Zieken, zorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, ds P. A. van der Vlugt, de genees heer-directeur dr A. H. Boland en de architect J. P. Kl-oos uit Haar lem, die ter inleiding van de rondwandeling door het gebou wen-complex een algemeen over zicht gaf vain- de geschiedenis van dit door hem ontworpen bouw werk. Het spreekt vanzelf, dat tijdens de bouw de architect voor tal van moeilijkheden kwam te staan waarvoor een oplossing moest worden gevonden, hetgeen in niet mindere mate het geyal was bij het bestuur van de Stichting. (Advertentie). In latere officiële berichten wordt het aantal gewonden op vijf tot zes duizend geschat. Er zijn| twintig duizend daklozen. Volgens een voorlopige schat ting beloopt de aangerichte schade een bedrag van vier milliard franc. Gevreesd wordt, dat de nieu we, in de nacht van Donderdag op Vrijdag gevoelde aardschok ken, de verwoesting van Orle- ansville volledig zullen maken. Bij het vallen van de avond waren Donderdag in Orleansvil- le vijf honderd doden geteld. Naar schatting zijn alleen al in deze stad duizend doden te be treuren. Ook gelooft men, dat hier ongeveer duizend personen gewond zijn. Er wordt onafgebroken wacht gehouden bij de vijftig meter hoge muur van de machtige dam van de rivier de Fodda, -welke door de bevingen is ge- scneurd, maar met spoed is hersteld. Millioenen liters water zouden het land overstroomd hebben, indien de dam gebro ken was. Door het instorten van de kleinere dam van Lamartine, in de omgeving van Orleansville, zijn twee honderd personen omgekomen. Het omliggende gebied werd onder water gezet. medegedeeld door het K.N.M.I. 'e De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Onbestendig weer. Veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren, of iets lage re. Het Statenlid Pengel zeide: Wanneer wij wijze mensen zijn zullen wij gebruikmaken van de grotere partner Nederland, dat intenrationaal een goede naam heeft. Wij zullen de blikken even wel niet alleen richten op Neder land, want we weten niet, welk beeld Europa in de toekomst te zien zal geven. Hij zeide, dat de overzeese Nederlanders goed doen in de interne politiek boven partijen te blij-vemi staan. Zij moe ten gezien worden als ambassa deurs, anders roepen zij wel licht een anti-Nederlandse stem ming op. Wanneer het statuut hanteerbaar is gebleken en innig samengewerkt wordt met Ne derland, zijn zij desnoods zelfs op de hoogste zetel aanvaard baar. Het statuut is zonder -bloedver gieten totstandgekomen en on danks welke tegenstelling er ook onder ons bestaat, zijn wij bezig een onbloedige geschiedenis aan het nageslacht te laten, terwijl de geschiedenis heden r.iog met bloed geschreven wordt. Laehmon zeide namens de ver enigde Hindostaanse partij, dat zijn fractie niet zal spreken, aan gezien het onderwerp -boven de partijpolitiek staat. Hij verklaar de, dat de SUrina-mers van Hin dostaanse afkomst zich landskin deren voelen. Karamat 'Ali zeide: Men kan meningsverschillen of zelfbe schikking al of niet prijsgeven, maar vast staat, dat het de wens was verbonden te blijven met -het Huis van Oranje. Een scha duwzijde noemde hij. dat de be volking als zodanig eigenlijk niet gekend is en de volle verant woordelijkheid op de volksverte genwoordiging rust, terwijl het document bij besluit zonder wet telijke vorm aan de staten is aangeboden. Hij wilde het kies recht van de Indonesiërs niet behandelen, omdat -hij meende, dan in strijd te handelen' met ho gere belangen, doch hij betreur de het, dat een „vijfde deel van de bevolking behandeld wordt op een wijze, die in strijd is met het waarachtig belang van het land. Soemita had de indruk, dat het college de Indonesiërs rechteloos Ik heb geconstateerd dat ('astella Parels een enorm product is, nimmer ben ik zo snel klaar geweest met mijn was en het goed is spierwit. Dit product ilt 100 Steeds gebruikte ik andere wasmidde len maar deze kunnen niet in de schaduw staan. U zult begrijpen dat ik in het ver volg voor de was Castella Parels gebruik! U vliegt nu door de was heen! staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het .goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. ZONDAG 12 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.15 1.27 Terneuzen 1.50 2.02 Hansweet 2.30 2.42 Walsoorden 2.40 2.52 MAANDAG 13 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.50 2.03 Terneuzen 2.25 2.38 Hansweert 3.05 3.18 Walsoorden 3.15 3.28 ZON MAAN op onder op onder Sept 12 6.08 19.04 18.28 5.37 14 6.11 18.59 19.06 8.30 13 6.10 19.02 18.46 7.03 15 6.13 18.57 19.30 9.58 16 6.15 18.55 20.00 11.26 Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont- En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct per pak) in huis Wij behoeven in dit verband maar te wijzen op de tijdens de bouw uitgebroken oorlog in Ko rea, die de prijzen van- alle mate rialen omhoog deed vliegen, op de diverse loonronden en wat niet al, die de aanvankelijke begroting van 3 Va millioen deed oplopen tot ruim 5 millioen. Dit had tot ge volg, dat bij de gemeenten Axel, Hoek, Terneuzen en Zaamslag moest worden aangeklopt om een verhoging van de eerlang verleen de garantiestelling, hetgeen, zo als bekend, geenszins zonder hor ten of stoten ging. Maar thans is het zo ver, dat verwacht kaïn- worden, dat in de loop van de maand November de officiële opening zal kunnen plaats vinden. De twee bovenste verdiepingen en het zusterhuis zijn reeds ge heel afgewerkt en overige ver diepingen, begane grond en sous- terrain zijn diverse ambachts lieden bezig de laatste hand te leggeh op de algehele afwerking. De heer Kloos gaf, om enigszins een indruk te krijgen van de ar beid, die moest worden verricht om dit bouwwerk te doen verrijd zen, een overzicht van de verwerk te hoeveelheden bouwstoffen enz. In het ziekenhuis, dat een in houd heeft van 53.000 m3, zijn ver werkt 3400 m3 beton, waarvoor een bekisting nodig was van 23.500 m2. Meer dan 1 millioen stenen werden verwerkt, waarbij 200 ton cement, 20 ton betonijzer. De totale oppervlakte van de ge plaatste wandtegels beslaat 3500 nri. De oppervlakte van de ko zijnen bedraagt 7500 m2, -het aan tal deuren 900 en voor de 1200 ramen was 3000 m2 glas nodig De totale vloeroppervlakte be slaat 8782 m-' en de lengte van de overgordijnen is 22 km. In het zusterhuis zijn 60 kamers voor inwonend personeel en het ziekenhuis bevat 146 bedden voor patiënten. Op de begane grond en eerste verdieping zijn de kamers voor de derde klas patiënten, in totaal 8 kamers met 6 bedden, 2 met 4, 4 met 2 en 6 isoleerbedden. Óp de tweede verdieping tweede klasse kamers met twee bedden en enkele eerste klasse kamers met één bed, in totaal 15 bedden. Op de derde verdieping bevindt zich de kraamafdeling met 7 ka mers van twee bedden en drie babyzaaltjes, en op de vierde verdieping 3 zaaltjes voor zuige lingen, kleuters en oudere kin deren, in totaal 18 bedden. Het infectiepaviljoen bevat ka mers met 4 bedden, 2 bedden en 1 bed, in totaal 24 stuks. Voorts zijn er 4 bedden voor ziek personeel en 1 voor de psy chiatrische afdeling. Iedere zuster heeft een eigen kamer in de linkervleugel van het gebouw, verdeeld over eer ste, tweede en derde étage. In de centrale verwarmingskel der zorgen 4 ketels voor de warm water-verwarming, badkamers en wastafels. In de keuken wordt de stoom electrisch opgewekt. De electrische installatie is voor zien van een accubatterij en een noodstroomaggregaat voor nood voorziening van operatiekamers, liften enz. Mechanisch gedreven ventilatie zorgt voor de luchtver versing. Deze kan ook in de keu ken en de wasserij-afdeling wor den aangewend. Ondanks de grote omvang van het gebouw behoort dit zieken huis tot de kleine ziekenhui zen. Het zal een z.g. „open" zie kenhuis zijn, d.w.z. dat iedere spe cialist er zijn patiënten zal kun nen behandelen, terwijl, voor zo ver er ruimte is, ook iedere huis arts zijn patiënten kan doen op nemen en blijven behandelen. De patiënten zullen in de ge legenheid zijn in het gebouw kerkdiensten bij te wonen, waar voor een ruime zaal ter beschik king staat. Geruisloze liften verbinden alle étages, terwijl speciale aandacht is besteed om het geluid zoveel mogelijk te dempen, waardoor geen enkel hinderlijk geluid tot de kamers der patiënten door dringt. De verwarming wordt automatisch geregeld en ook de in het gebouw aanwezige brand deuren werken geheel automa tisch. Kortom alles is efficiënt inge richt, waardoor het verplegend personeel veel werk zal worden bespaard. Nog een korte wijle, dan worden de patiënten uit het oude zieken huis overgebracht en zullen zij het zijn, die het eerst de zegenin gen van het Juliana-ziekenhuis zullen ondervinden. Nadat het doelengebied door scheepsgeschut was beschoten, voerden nationalistische duik bommenwerpers een zeer krach tige aanval uit. De nationalis tische oorlogsschepen- waren de kuststellingen in de nacht van Donderdag op Vrijdag genaderd, waarna zij, bij het aanbreken van de dag, het vuur openden. Terwijl de vliegtuigen der Chi nese nationalisten geschutsstel- lingen, kazernes en jonken- der communisten met raketten aan vielen, hield de beschieting door de nationalistische oorlogs bodems aan. Bij een tweede aanval wierpen de nationalistische vliegtuigen napal'bommen uit. De -oorlogsschepen en duik bommenwerpers der nationalis ten werden gedurende de opera tie beschermd door „Thunderjet'- straaljagers. „A.F.P-" meldt, dat in een later door het nationalistisch-Chinese ministerie van Landsverdediging uitgegeven bekendmaking is me degedeeld, dat vier geschutsstel- lingen der communisten zijn ver nield, vijf vaartuigen tot zinken gébracht en achttien, waaronder d or motorkraeht voortbewogen jar.ken, beschadigd. Bovendien is een kazerne vernield, In het nationalistisch commu niqué wordt ook nog medege deeld, dat nationalistische oor logsschepen grote schade hebben toegebracht aan groepen jonken der communisten ter hoogte van kaap Tsjenhai en- van Weitoe, aan weerskanten van Amoy. Voorts wordt medegedeeld, dat Donderdag oo-k het nabij Amoy gelegen Hoetoesjan is aange vallen. mmmamm S OWJ£T-ONte HA! TAN NANJI SU TAIPE MSINCMU TAICHU ESCAOOtICS TUNGSNAN HA! Kt UN TAINAN OCEAAN OR M AME R KAAWAE BASES ORMOSA FILIPPIJNEN Vrijdagmorgen zijn indestreek van Cart'hagena, evenals in de nacht van Woensdag op Donder dag, weer lichte aardschokken gevoeld. Op sommige plaatsen, gingen de schokken gepaard met onder aards gerommel. Er zijn geen slachtoffers te be treuren en er is ook geen schade aangericht. In afwachting van nadere di rectieven die door de Liga van Rode Kruisverenigingen te Ge- nèrve zullen worden gegeven om trent de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Algerije, heeft het Nederland se Rode Kruis een giro-rekening geopend waarop bijdragen kun nen worden gestort. Het nummer van deze giro-reke ning is 777, ten name van het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis. Óp het strookje *noet worden vermeld: Hulp aan Algerije. Ex-president Jacobo Arbenz van Guatemala, wiens zeer links gerichte regering twee maanden geleden door een opstand van rechtsen omver werd geworpen, waarna Arbenz met zijn gezin een toevlucht gezocht op de Mexi caanse ambassade in de hoofd stad Guatemala, is Vrijdag, ver gezeld door zijn echtgenote en twee kinderen, per door de Mexi caanse ambassadeur gehuurd, vliegtuig naar Mexico vertrok ken. Hij werd vergezeld door de voormalige chef van de staf van het Guatemalaanse leger, gene raal Carlos Enrique Diaz, die eveneens als politiek vluchteling naar Mexico reist. Ex-president Arbenz wilde voor zijn vertrek geen verklaring af leggen. Toen Arbenz vertrok schold een menigte hem uit voor „sluip moordenaar, rover, verrader" en men riep „dood hem". Hij onderwierp zich aan een onderzoek van de veiligheids dienst. Bij de controle trachtte beurs aan zijn eigen vrouw over handigde, hierbij gebruik makend van zijn diplomatieke onschend baarheid. Dit onstemde de menigte we derom. Zij riep dat de beurs aan de leden van de veiligheidsdienst overhandigd moest worden. Eerder reeds, toen Arbenz van de Mexicaanse ambassade ver trok, waren er zoveel demon zijn 13-jarige dochter ongezien stranten, dat de huto van Arbenz een beurs aan haar moeder, die j terug moest keren om door een reeds gecontroleerd was, te andere uitgang te vertrekken, geven. Het gebaar werd echter De politie verhinderde de de- gezien en de veiligheidsdienstmonstranten op het vliegveld te trachtte tussen beide te komen, j komen. Later in de ochtend arri- Hierop trad de Mexicaanse am-veerde het vliegtuig van Arbenz bassadeur naar voren die de in Mexico. De Nederlandse ambassadeur tie Parijs, mr O. G. W. H. baron van Boetzelaar van Oosterhout, heeft op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken uiting gegevèn aan het sterke mede- lever.' door regering en volk van Nederland met de aardbevings ramp in Algerije. De ambassadeur heeft tegen over de Franse autoriteiten en hierdoor tevens S.a.v. de nabe staanden der slachtoffers het leedwezen van het Nederlandse volk en zijn regering vertolkt. De leider der verdedigers van Dien Bien Phoe, generaal-ma- joor Christian de Castries, is Vrijdag met een vliegtuig van de Franse luchtlijn Parijs-Sai- gon v.v., in de Franse hoofdstad aangekomen. Hem was -geen officiële ont vangst bereid en verslaggevers mochten hem niet benaderen. De Castries zou bij aankomst zijn verwelkomd. Het vliegtuig kwam evenwel te vroeg aan, zo dat hij op haar komst moest wachten. De Castries vertrok met een politiegeleide van het vliegveld, in een andere auto dan zijn echt genote. Zijn verblijfplaats is on bekend. Hij heeft geen enkele verklaring afgelegd. Later heeft De Castries even wel tegenover de pers o.m. ver klaard, dat zijn, huidige bezoek aan Parijs van particuliere aard was. Later zou hij naar Saigon terugkeren om zich op de hoog te te stellen van de toestand waarin de mannen verkeren, die onder zijn bevel Dien Bien Phoe verdedigd hebben.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1