Ernstige aardbeving in Algerije JEUK Eden gaat E.V.G.-landen bezoeken SMB.®. Orleansville gedeeltelijk verwoest REEDS MEER DAN 600 DODEN Aanvallen op Amoy en Chinese vasteland voortgezet Permanente Navoraad bijeen De overstromingen in Pakistan Russische verklaring over de Europese defensie Critiekvan «Prawda»op Attlee De verdediging van Noordoost-Nederland WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3249. ,Triton"-wrak onder water Bendeleden stierven de hongerdood Veiligheidsraad vandaag bijeen NEDERLAND EN DE REIS VAN EDEN. Stalinon Regering achf inschakeling van Duitsland onmisbaar De nieuwe spelling Indonesië en de Zoavo rrankering bt) Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks N Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 Voor het Maandagnummer: Zaterdags I0.Sf De ergste aardbeving in Noord- Afrika sinds 40 jaar heeft zich in de nacht van Woensdag op Donderdag in Algerije voorge daan en honderden doden geëist. Er zijn duizende daklozen en er is voor milliarden franken scha de aangericht. De haard van de aardbeving ■was Orleansville, een stad van 35.000 inwoners, 160 km ten W. van Algiers, waar reeds 300 do den zouden zijn en volgens offi cieuze schattingen het dodencij fer tot 800 zal stijgen voor de stad en omgeving. Talrijke gebouwen zijn geheel ingestort. Een groot hotel is vol komen verwoest. Een veertigtal gasten is onder het puin bedol ven Het gebouw van de posterijen en de gevangenis hebben het zelfde lot ondergaan. De bestuursgebouwen, twee grote flats, het ziekenhuis, het station en de oude cathedraal zijn eveneens ingestort. In de omgeving van Orleans ville is het dorp Vauban van de aardbodem verdwenen. De dor pen Rouina, Carnot en Montenot- te zijn ernstig getroffen. Het merendeel van de boerderijen in het gebied is verwoest. De dam te Amont de Ponteba is gedeeltelijk gescheurd, waar door het nabijgelegen terrein van het dorp is ondergelopen. In het district Miliana zijn drie Arabische tentendorpen, waarin enkele honderden personen huis den, verwoest. Nog twee andere dorpen zijn met de grond gelijk geworden, n.l. Flatters en Hanoteaux. Er is onmiddellijk een hulp actie georganiseerd. Tussen Or leansville en Algiers, waar de eerste gewonden reeds zijn aan gekomen, is een luchtbrug tot stand gebracht. De meesten heb ben een schedelbasisfractuur op gelopen. Orleansville is geëvacueerd. Mi litairen ruimen puin en zoeken naar slachtoffers. In het gehele getroffen gebied zou het aantal doden naar schat- gen te hebben gehoord, dat op het moment van de aardbeving een vuurbal in de lucht te zien was, omgeven door zware wol ken. De maan werd roodachtig •en er stak een krachtige wind op. De vleugel van het hotel waar de reiziger sliep, is gespaard ge leven. Hij vertelt: „Ik werd mijn BERGINGSPOGINGEN OPGESCHORT. Het wrak van het verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Triton" is Don derdag, nadat het in de nacht van Woensdag op Donderdag aanhou dend had gestormd, onder water verdwenen. De bergingswerk zaamheden zijn opgeschort. Men vreest, dat het wrak mo gelijk uiteen zal vallen. Er doen tegenstrijdige geruch De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, zal bespre kingen voeren met de zes landen, die een Europese verdedigings gemeenschap gevormd zouden hebben, over de situatie die ont staan is na de verwerping van de E.V.G. door Frankrijk, aldus dat Eden zal bespreken is de vorm waarin West-Duitsland zal bijdragen tot de Westelijke ver dediging. Eden zal ook de kwes tie van het verlenen van souve- 'reiniteit aan West-Duitsland met Adenauer en Mendès-France be spreken. ten de ronde over de partij dia- is in Londen bekend gemaakt. bed uit geworpen door een reeks I mQnt) welke zich aan boord van ting reeds meer dan 1000 bedra- Waai 'enorme schokken. Stukjes van 't plafond vielen naar beneden en er was een verschrikkelijk la gen. Twee honderd mensen zijn omgekomen in de streek van de dam van Lamartine, die is be zweken, zodat het omliggende land werd overstroomd. Volgens in Parijs ontvangen berichten is het aantal doden in Algerije tot 1100 gestegen. Ten minste 2000 mensen zouden ten gevolge van de aardbeving al daar gewond zijn. NA DE AARDBEVING. Duizenden mensen zijn Donder dagavond Orleansville, dat des morgens in 12 seconden tijds tot een puinhoop was gemaakt, ont vlucht. Met mani en macht is men be zig doden en gewonden onder het puin uit te halen. Orleansville, een moderne stad met 32.000 inwoners, is voor een groot deel met de grond gelijk. De drie hotels, het ziekenhuis, 'het station en talrijke woonblok ken hebben de schok niet weer staan. De aardbeving is de zwaarste die men zich in Afrika herinnert De mensen in het getroffen ge bied sliepen toen de beving zich voordeed. De grond scheurde en grote gebouwen stortten als kaartenhuizen in elkaar. Door gebroken gasleidingen ontston den hier en daar branden. De mensen vluchtten in paniek de straat op in hun nachtkleding. Zij zochten hun heil In het vrije veld, buiten de stadsmuren. Er speelden zich hartroerende to nelen af. Elk kwartier stijgt een vlieg tuig met gewonden op met be stemming Algiers. Er moeten honderden en nog eens honder den gewonden vervoerd worden. Uit Parijs wordt gemeld, dat de regering een dag nationale rouw heeft afgekondigd. Vandaag zul len van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok hangen. Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidporiën, GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP de „Triton" bevonden zou heb ben toen het toestel in de Shan non verongelukte. Volgens ver schillende schattingen bedroeg de waarde daarvan 200.000 a 3.570.000 Volgens een bericht van Woens dag was de partij diamant reeds uit het wrak geborgen. Donder dag werd door een woordvoeder van de K.L.M. te Shannon ont kend, dat op de vrachtlijst van het toestel een partij diamant voorkwam. Volgens hem was er ook niets uit het wrak gehaald. Van de andere kant wordt ge meld, dat er navraag is gedaan door iemand uit New York, die meende dat er zich wel een par tij diamant aan boord van de i „Triton" bevonden zou hebben. „j„„ i In Algiers hebben 500 mensen Dokters zijn naar het noodge- a b(fden bloed af te staan ten bied gezonden, er is een veldhos- j pitaal met 400 bedden ingericht De gouverneur-generaal van Algerije, Roger Leonard, heeft zich per vliegtuig naar het ramp gebied begeven. Radio-Algerije heeft een be roep gedaan op bloedgevers. In Algiers is gezegd, dat onge veer een vijfde van de stad Or leansville verwoest is door een hevige aardschok, welke kort na 2 uur in de nacht van Woensdag op Donderdag optrad. Minder hevige bevingen zijn tot acht uur in de ochtend in het getroffen gebied waargenomen. Te Dupleix werden in de loop van de dag nog steeds schokken gevoeld, hoewel veel zwakker dan de vo rige en naar het schijnt van an dere aard. Premier Mendès-France heeft gouverneur Leonard telegrafisch verzocht zijn deelneming over te brengen aan de getroffenen. De Franse minister van Bin nenlandse Zaken, Mitterand, heeft de gouverneur laten weten, dat een bedrag van 15 millioen frank voor eertse hulp aan de zwaarst getroffenen ter beschik king is gesteld. De directeur van 's ministers kabinet ter plaatse heeft opdracht gekregen toe te zien op het reddingswerk. Lord Ismay, de secretaris-ge neraal van de Navo, heeft de Franse regering alle mogelijke hulp van de Navo aangeboden. Volgens de laatste berichten zouden er meer dan 600 doden zijn in Orleansville. In de stad zijn ongeveer 60 gebouwen, waar onder een flatgebouw van negen verdiepingen, verwoest. Bijna de gehele bevolking van ibehoeve van gewonden. Dit aan tal wordt voor de directe behoef te voldoende geacht. Een handelsreiziger uit Al giers, die in een hotel te Orleans ville logeerde, zegt van ooggetui- In kringen van de nationalis- tisch-Chinese luchtmacht op Formosa is Donderdag ver klaard, dat golven van bom menwerpers en gevechtsvlieg tuigen even na zonsopgang zijn opgestegen om de aanvallen op communistische stellingen op het eiland Amoy en het Chinese vasteland voort te zetten. In een later door de Chinese nationalisten uitgegeven com muniqué iwordt gezegd dat vloot- en luchtanaehteenheden Donderdag opnieuw hevige aan vallen hebben uitgevoerd op ar- tilleriestellingen der communis- j ten te Amoy en in een aantal Bij Logopoeloes (in de omge ving van Garu) zijn de lijken van 27 terroristen gevonden. Men vermoedt, dat deze bendeleden de hongerdood gestorven zijn. De intensieve zuiveringsacties ma ken het de benden in dat gebied moeilijk om te provianderen, zo voegde men er van gezaghebben de zijde in Bandung toe. tegenover het eiland Quemoy gelegen districten van het Chi nese vasteland. In de omgeving van de baai van Amoy zijn groepen jonken uiteen geslagen. De nationalist.-Chinese auto riteiten bestuderen thans het resultaat der acties te land en ter zee, welke nationalistische strijdkrachten tegen Rood-Chi na hebben ondernamen. De permanente raad van de Navo is Donderdag te Parijs in periodieke zitting bijeengeweest, voor het eerst onder voorzitter schap van Mendès-France. De Franse premier verklaarde in zijn rede, dat hij zoveel moge lijk spoed wilde zetten achter het uitwerken van plannen voor de Europese verdediging. Hij trad niet in bijzonderheden maar zei- de wel, dat de herbewapening van Duitsland aanleiding gaf tot zekere vrezen, die alleen konden worden weggenomen door een steeds sterkere Atlantische soli dariteit. Vergroting van militaire doeltreffendheid van de Navo moest vergezeld gaan van ver sterking der politieke eenheid, gebaseerd op de steun van d"e openbare mening in elk der aan gesloten staten. Frankrijk kon niet als enige een gedeelte van zijn souvereiniteit op vitale pun ten opgeven. De Fransen wilden wel deelnemen aan alle pogingen om de Atlantische alliantie te versterken en te consolideren. De houding van het Franse parlement inzake het E.V.G.-ver drag was door andere landen verkeerd beoordeeld, aldus ver onderstelde Mendès-France. Pakistaanse en Amerikaanse van regeringswege als hospitaal medische groepen hebben 800.000 ingericht. Amerikaanse „vliegen- mensen in de overstroomde ge bieden van Oost-Bengalen inge ënt tegen cholera en typhus. 42.000.000 Mensen hebben daar van het thans weer zakkende water te lijden gehad. Waar mo gelijk worden trein- en rivier bootdiensten weer op beperkte schaal hervat. In het district Chittagong zouden de overstro mingen zich nog uitbreiden door dat de rivieren Matamoeri en Halda buiten haar oevers zijn getreden. Reeds volgroeide rijst gewassen worden door het wa ter vernield. De medische groepen werken van uit stoombootjes, sampans met buitenboordmotor en roei bootjes. Twee motorsloepen zijn de verhuiswagens" vliegen tussen Chittagong en Dacca heen en weer om benzine en medicijnen aan te brengen. Eerste-minister Mohammed Ali verklaarde in het parlement, dat Oost-Bengalen nog nimmer zo veel onder overstromingen te lij den had gehad. Er zou een om vangrijk herstelprogram moeten worden opgesteld. Voor hon gersnood bestond geen gevaar. De Ver. Staten, Groot-Brittannië en andere landen en Rode Kruis organisaties bracht de premier dank voor de geboden hulp. De minister van Handel deel de mede, dat meer dan een mil lioen balen jute door de over stromingen verloren waren ge gaan. Al had de conferentie van Brussel niet tot overeenstemming geleid, zij had toch licht gewor pen op het gemeenschappelijk karakter van de problemen waar voor de Westelijke landen zijn gesteld en de nadruk gelegd op de gelijkheid van doelen. De Franse regering zou, zo zeide Mendès-France, geen gelegenheid verwaarlozen tot hervatting van de besprekingen met de Sowjet- Unie, wanneer daar werkelijk resultaat van verwacht zou kun nen worden. Op het ogenblik scheen er ech ter geen aanwijsbare verande ring te zijn in de Sowjetrussische houding, in het bijzonder wat de Duitse problemen betreft. De Veiligheidsraad der Ver. Naties zal vandaag bijeen komen om een Amerikaans verzoek te bespreken, dat het incident van 4 September tussen een Ameri kaans vliegtuig en twee Russi sche toestellen voor de kust van Siberië, door de Veiligheidsraad wil laten behandelen. De Verenigde Staten hebben een klacht ingediend tegen een „ongerechtvaardigde en vijandi ge aanval" van twee Russische straaljagers op een Amerikaans marinevliegtuig, dat Zaterdag voor de Siberische kust werd neergeschoten. Het besluit om de Veiligheids raad bijeen te roepen werd geno men, kort nadat de Verenigde Staten een schrijven hadden in gediend waarin gezegd wordt, dat het incident van het soort is, waardoor de internationale vre de en veiligheid in gevaar kun nen worden gebracht. 11 September gaat Eden naar Brussel waar hij een onderhoud zal hebben met de ministers van Buitenlandse Zaken van de Be- nelux-landen. 12 September zal hij met bondskanselier Adenauer van West-Duitsland in Bonn een onderhoud hebben. 14 September voert Eden besprekingen in Ro me en 15 September zal hij een onderhoud hebben te Parijs met premier Mendès-France. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard dat het doel van Edens reis is, persoonlijk contact tot stand te brengen met verantwoordelijke ministers in elk van de betrok ken hoofdsteden, teneinde de zienswijze van de Britse rege ring uiteen te zetten over de si tuatie en de opvattingen van de andere ministers uit de eerste hand te leren kennen. De Britse regering is van mening, dat op deze wijze vlugger vorderingen kunnen worden gemaakt bij het uitwerken van plannen voor later uitvoeriger overleg, wanneer be sluiten moeten worden genomen tezamen met andere regeringen De reis komt volgens de Britse verklaring, geenszins in de plaats van de negen-mogendhedencon ferentie, die de Britse regering heeft voorgesteld en die naar zij thans hoopt, in Londen kan wor den gehouden tegen het einde van deze maand. Het besluit tot Edens reis is op de kabinetsvergadering van Woensdag genomen, toen besloten werd de negen-mogendhedencon- ferentie te Londen uit te stellen. De zes betrokken landen is ge vraagd of zij instemmen met Edens bezoek. Alle zes hebben zij bevestigend geantwoord. Het voornaamste vraagstuk, De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, zal zijn vacantie in Frankrijk onderbre ken om zijn Britse ambtgenoot Eden in Brussel te kunnen ont moeten. Zoals bekend zal minis ter Eden in Brussel, Bonn, Rome Parijs besprekingen voeren met de zes landen, die de E.D.G. gevormd zouden hebben, over de situatie die is ontstaan na de verwerping van het E.V.G.-ver- drag door Frankrijk. Minister Beyen gaat vandaag naar Brussel. Hij zal dan over leg plegen met de ambtelijke ad viseurs ,die uit Den Haag komen. Zaterdag ontmoet minister Beyen zijn Britse ambtgenoot. REACTIES OP DE KOMST VAN EDEN. De Franse regering heeft de bekendmaking toegejuicht, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, verscheidene hoofd steden zal bezoeken van landen, die een Europese verdedigings gemeenschap gevormd zouden hebben. Regeringsfunctionarissen zijn van oordeel, dat overleg tussen Eden en Mendès-France, na be sprekingen van Eden met de an dere „E.V.G.-ministers", niet an ders dan zeer vruchtdragend kan zijn en materieel bij moet dragen tot het vinden van een algemeen aanvaardbare wijze om West- Duitsland in de Atlantische ver dedigingsgemeenschap op te ne men. Ook de Westduitse regering is met het voorgenomen bezoek van Eden ingenomen, aldus een woordvoerder van deze regering. De leider van de vrije demo cratische partij, die deel uit maakt van de Westduitse rege ringscoalitie, Dehler, heeft ver klaard, veel van het Britse ini tiatief te verwachten. Ook de perschef van de West duitse sociaal-democratische par tij, Heine, begroette het initiatief met instemming. Hij voegde er aan toe, dat zijn partij nog meer met de voorgenomen reis inge nomen zou zijn geweest, indien minister Eden ook in andere lan den bijv. Noorwegen en Dene marken, besprekingen zou gaan voeren. Een nauwkeurig heeft uitgewezen, dat in Frank rijk 52 patiënten overleden zijn tengevolge van het innemen van stalinon „eenvniddel tegen steen puisten". Er zijn 62 personen in mindere of meerdere mate ziek geworden van dit middel. Inmiddels zijn alle voorraden in beslag geno men. Er is echter nog niemand in staat van beschuldiging gesteld hoewel een gerechtelijk onder zoek tegen „X" is begonnen. In een verklaring van het Rus sische departement van Buiten- 1 andhls Zaken over de Europese defensie wordt gezegd, dat her bewapening van West-Duitsland waarschijnlijk tot een nieuwe oorlog zal leiden, aldus meldde het Russische persbureau Tass Donderdagavond. De Franse verwerping van het plan voor een Europees leger De „Prawda", het orgaan der Sowjetrussische communistische partij, heeft Donderdag in een eerste commentaar op de ver klaringen, die de Labourleider Clement Attlee te Hongkong af gelegd heeft, gezegd, dat deze zich, na zijn bezoek aan de Sow- jet-Unie en „na nauwelijks de grens van China, waar hij zo goed ontvangen is, overschreden te hebben", een voorstander heeft betoond van de „Ameri kaanse politiek van bewapening der meest agressieve strijdkrach ten van Europa en het Verre Oosten". Attlee durfde niet de woorden van president Mao Tse Toeng te onderzoek I weerspreken, dat de essentiële voorwaarden voor het behoud van de vrede de stopzetting van de herbewapening van West- Duitsland en Japan en de terug trekking der Amerikaanse troe pen van Formosa zijn, aldus het blad, dat er aan toevoegt: „Het blijkt, dat de leider der Labour- delegatie zich er in werkelijkheid bezorgd over maakte, dat de V. S. zijn verklaring over vrede en vriendschap ernstig zouden ne men, als een oproep welke de De regering staat nog steeds op het standpunt, dat een inschake ling van Duitse strijdkrachten onmisbaar is voor een verdedi ging van het Noordoostelijk deel van Nederland, en dat het be nutten in geallieerd verband van de mankracht en militaire capa citeiten der Duitsers voor de vei ligstelling van geheel Nederland en van West-Europa eveneens van vitaal belang is. Zij is de op vatting toegedaan, dat de enorme betekenis van deze aangelegen heid voor het Nederlandse volk noopt tot een consequentie poli tiek om deze inschakeling op kor te termijn te verwezenlijken. Dit hebben de minister van Buitenlandse Zaken a.i., mr. J. M. A. H. Luns, en de minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, geantwoord op schriftelijke vra gen van het Eerste Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck. Op verdere vragen van dit Kamer lid antwoorden de ministers voorts het volgende: De ministers delen geenszins de mening, dat een verder be trekken van Frankrijk in onder handelingen over de oplossing van het probleem der inschake ling van Duitse strijdkrachten in de Westerse verdediging uit zichtsloos zou moeten worden geacht. Hoezeer ook de ministers de gang van zaken betreuren, welke uiteindelijk heeft geleid tot dè verwerping van het E. D. G.-verdrag door het Franse par lement, zij achten het niet ge rechtvaardigd om aan te nemen, dat het onmogelijk zou zijn om met alle betrokken landen, met inbegrip van Frankrijk, tot over eenstemming te geraken over een regeling van de Duitse her bewapening op andere basis. In tegendeel, zij achten het van het grootste belang, dat Frankrijk, gezien de bijzondere positie, wel ke dit land op militair en ander gebied in Europa inneemt, bij het tot stand brengen van een zoda nige regeling wordt betrokken. De vraag, welke der vele denk bare modaliteiten voor de Duitse herbewapening in plaats van de E. D. G. het meest in aanmer king komt, zal beter kunnen worden beantwoord, indien het thans plaats vindende internatio naal overleg tot een duidelijker inzicht zal hebben geleid om trent de waarde, welke de ver schillende landen hechten aan de voor- en nadelen, welke aan ieder dezer modaliteiten zijn verbon den. Voordien menen de minis ters zich te moeten onthouden van enige categorische uitspraak dienaangaande. Derhalve geven zij er de voorkeur aan evenmin een oordeel uit te spreken over de door de steller der vragen ge dane suggestie, Amerikaans-Duit se resp. Brits-Duitse eenheden te velde te brengen in de plaats van een Europees leger. Bij de beschouwing van het probleem der Duitse herbewape ning zal met alle aspecten van de Europese veiligheid rekening dienen te worden gehouden, zo dat daarbij zowel aan de militai' re samenwerking als aan de on derlinge samenwerking op poli tiek en economisch gebied aan dacht zal moeten worden be steed. Amerikaanse congresleden ge woonlijk als communistische pro paganda beschouwen". „Gepraat over Sowjet-bewape- ning is voor Attlee en zijn Ame rikaanse bondgenoten van de Duitse revanchisten nodig om de aandacht van de internationale openbare mening af te leiden van het gevaar van herleving van het Duitse en Japanse militairisme". Het is bekend, aldus de „Praw da", dat Attlee een „verwoede aanhanger" van de bewapening van West-Duitsland is. Het artikel, dat onder de kop „in strijd met de feiten" ander halve kolom op de achterpagina van het blad beslaat, is getekend door „waarnemer", een onderte kening, welke naar men te Mos kou gewoonlijk aanneemt, er op wijst, dat het artikel door een hooggeplaatst persoon is geschre ven. Attlee en de Labourdelegatie bezochten ongeveer een maand geleden Moskou. Westerse waarnemers te Mos kou zijn van mening dat de open hartige wijze, waarop Clement Attlee, leider der Britse socialis tische partij, te Moskou en Pe king zijn mening naar voren heeft gebracht, de hoop der Sow jetrussische leiders heeft teniet gedaan dat Attlee's reis door de Sowjet-Unie en communistisch China hem meer toegankelijk zou maken voor het standpunt der communisten. Deze waarnemers hebben zich er over verwonderd, dat het Kremlin reeds zo spoedig na zijn aanvankelijke streven, om tegen over de leiders van het Britse socialisme de nadruk te leggen op de wens der communisten tot een „vreedzaam naast elkander leven van communistische en niet-communistische staten", on gunstig op Attlee's uitlatingen heeft gereageerd. met Duitse divisies wordt in de verklaring „een belangrijke ge beurtenis in het politieke leven van Europa" genoemd. Herleving van het Duitse militarisme zou een „direct gevaar voor de volke ren van Europa" zijn geweest. De mogelijkheden voor het be reiken van overeenstemming over het Duitse probleem zijn volgens de verklaring nog niet uitgeput. In de verklaring wordt de Rus sische uitnodiging aan de Weste lijke mogendheden voor een nieu we conferentie over het Duitse vraagstuk en de Europese vei ligheid in het algemeen herhaald. De Sowjet-Unie is bereid alles te doen wat in haar vermogen ligt om tot overeenstemming te komen over onopgeloste interna tionale vraagstukken. In de verklaring worden on derstaande punten opgesomd: „Duitsland, een stelsel van col lectieve beveiliging in Europa, een verbod van atoom- en water stofwapens en beperking van de bewapening". De conferentie van Genève wordt 'n voorbeeld genoemd van de mogelijkheid tot het bevesti gen van de vrede, „als zulks wer kelijk verlangd wordt door de be langhebbende landen". De Russische regering wacht nog steeds op het antwoord op haar nota's van 24 Juli en 4 Augustus, waarin een conferen tie van alle Europese landen en de Verenigde Staten wordt voor gesteld over collectieve beveili ging en Duitsland, aldus de ver klaring. In aansluiting op het bericht, dat het Kon. Besluit houdende voorschrifttn met betrekking tot de schrijfwijze van de Neder landse taal nog zal worden aan gevuld met een bepaling omtrent de inwerking treding van dit be sluit, deelt het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mede, dat bij Kon. Be sluit is bepaald, dat eerstgenoemd besluit op een nader door de Kroon te bepalen dag, echter uiterlijk op 1 September 1955, in werking zal treden. In regeringskringen in Djakar ta is men van mening, dat het Zuid-Oost-Aziatisohe verdedi gingsverdrag de spanning tussen Oost en West zal vergroten. Een hoge ambtenaar zei, dat erkend werd, dat volgens de be ginsel-verklaring van het ver drag dit gerucht is tegen het ko lonialisme in Azië en dat dit ge zien werd als een poging om de Colombo-landen te doen deelne men aan. de Z.O.A.V.O. Hoewel dit het verdrag aantrekkelijker maakte voor de Colombo-landen, zou het niet onwaarschijnlijk zijn dat Indonesië zelfs maar een ver zoek tot toelating in beschouwing zou nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend. tot Vrijdagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optre dende buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 11 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.34 1.09 1.49 1.59 n.m. 12.51 1.26 •2.06 2.16 ZON op onder Sept 11 6.06 19.06 12 6.08 19.04 MAAN op onder 18.10 18.28 4.13 5.37

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1