Wat brengt de Radio? Binnenlands Nieuws Myxomatose woedt onder onze konijnen I I Blue Band smaakt totaal anders dan margarine Een baploos laken blijft even zwaar, Mevrouw! VOOR UW N V. Fa P- J- VAN DE SANDE 0 '"fe* •••-• SMIDT-POTHOVEN - Terneuzen - Tel. 2356 VISSER-KOOLE n.v. - Axel - Tel. 663 Op het brood, in de panBlue Band natuurlijk WEET WAT DE WEVER WEEFT Een groter Trans-Atlantisch vliegtuig Bevan over de Sowjet-Unie en communistisch China Christen-democraten hebben weer meerderheid in West-Duitse bondsdag Australische uitvinding een bedreiging voor Europa's wildstand Onverantwoord gebruik van smetstof! Typhoon op Kioesjo °p margarine-gebied - dA T ZONDER PAP EN ZONDER FOUTEN Verkrijgbaar bij de vakbekwame Winkelier CINDERELLA-DEALERS VRIJDAG 10 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstonden; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.50 Radiofeuilleton; 11.10 Kamermu ziek; 11.35 Orgelspel; 12.00 Mu- sette-ork.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Sport en prog nose; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.30 Amusementsmuziek; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Blaaskwintet; 14.50 Boekbespr.; 15.10 Viool en piano; 15.30 Hammondork.; 16.00 Gram.: 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Orgel spel; 17.20 Causerie; 18.00 Nws; 18.15 Gram.; 19.00 „Schakels tus sen heden en verleden"; 19.15 Koorzang; 19.30 Causerie; 19.45 Meded.; 20.00 Nws; 20.05 Boek bespr.; 20.15 Voordracht en muz.; 20.30 „Wereldfederalisten in Lon den bijeen"; 20.40 „Internationale aspecten van het leven in Frank rijk"; 21.00 „De heer en mevr. Grenzenloos en Marjan ontdek ken Europa"; 22t00 Buitenl. over zicht; 22.15 Gram.; 22.40 Cause rie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kalen der; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; 10.00 Kamerorkest; 10.45 Lichte muziek; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; De Douglasfabriek is begonnen met de productie van een grotere DC7, waarmede de duur van de vlucht over de Atlantische Oce aan aanzienlijk bekort zou kun nen worden. Het nieuwe type toestel zal 62 passagiers plus ba gage, vracht en post kunnen ver voeren. De Pan American World Airways heeft er vijftien stuks van besteld. Medio 1956 zullen de eerste zes worden afgeleverd. 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano en hammondorgel; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Radio Philharm, orkest; 15.15 Gram.; 15.20 Promenade-ork.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Piano voordracht; 18.00 Actueel; 18.10 Musette-ork.; 18.40 En nu mijn geval; 18.52 Actueel; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitz.19.30 Ver zoekprogramma voor de militai ren; 20.25 De gewone man; 20.30 Waar heb ik dat gelezen? 21.15 Gram.; 21.50 Causerie; 22.05 Ka merorkest; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Schaakolympiade; 23.20 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.1515.30 Gram.; 16.05 Orkestconcert; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Instr. octet; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest- concert; 22.00 Nws; 22.15 Dans muziek; 22.55 Nieuws. De leider van de linkervleu gel van de Britse arbeiderspar tij, Bevan, heeft verklaard, dat er in Rusland geen dictator is en dat er waarschijnlijk geen dictators meer zullen komen, aldus een Maandag in het Japanse blad „Asahi Sjimboen" gepubliceerd vraaggesprek. Bevan had het hoofd van de Chinese regering, Mao Tse Toeng, een zeer bekwame leider genoemd. Volgens hem is er niemand, die de Chinese pro blemen zo goed kent, begrijpt en aanpakt. Van eerste minister Tsjou en Lai zeide hij, dat de premier „een zeer elastische geest" heeft. Door bevordering van de nij verheid en uitbreiding van het terrein van de industrie zal het handhaven van dictatoriale re geringen moeilijker worden, al dus Bevan. Met dit probleem had de Sowjet-Unie op het ogenblik te kampen. OFFICIEEL GEZELSCHAP TIJDENS PROEFVAART VASTGELOPEN IN HET IJSSELMEER. Een officieel gezelschap burgemeesters, autoriteiten van het loodswezen, van redding maatschappijen, van het departe ment van waterstaat en anderen heeft Dinsdagmiddag en -avond op 't IJsselmeer benauw de ogenblikken beleefd. De 170 gasten, die de proefvaart mee maakten van het te Makkum voor de rederij Davids te Delfzijl gebouwde kustvaartuig „Draka", liepen met dit vaartuig op weg van Staveren naar Makkum aan de grond. Het schip raakte bui ten de vaargeul, die geen licht bakens heeft, en kon de geul niet terugvinden. Tijdens het zoe ken liep de „Draka" aan de grond. Anderhalf uur lang, ter wijl het snel donkerder werd, worstekle het schip om vrij te komen, daarbij geassisteerd door vissersboten die uit Makkum ter hulpverlening waren uitgevaren. Het lukte tenslotte de boot weer vlot te krijgen, maar varen naar MakKurn kon niet meer. Daarom zette de „Draka" koers naar Kornwerderzand, waar het gezel schap van boord ging. Met in derhaast gecharterde bussen reed het daarna terug naar Mak kum. De „Draka", die ruim 498 bru to ton meet, begon zijn proef vaart in Makkum. Daar kwamen behalve de reeds genoemde gas ten ook drie leden van Gedepu teerde Staten van Friesland, die met het sta ten jacht waren gear riveerd, aan boord. Men stak het IJsselmeer over en werd in Enk huizen officieel ten stadhuize ont vangen. Op de terugtocht werd 't schip overgedragen, bij welke plechtigheid het woord wierd ge voerd door Gedeputeerde H. M. Gerbrandy en burgemeester A. Oosterhoff van Wonseradeel, in welke gemeente Makkum ligt. De „Draka" koerste vervolgens naar Staverden, waar de drie Gedepu teerden van boord' gingen; en waar vervolgens na het verlaten van de haven de moeilijkheden begonnen AMSTERDAMMER IN ZAANDAM GEARRSTEERD. Al in cel vóór diefstal ontdekt werd. in Zaandam heeft de politie Woensdagmorgen de Amster dammer A. K. aangehouden die er van verdacht wordt enige uren tevoren éen inbraak te hebben gepleegd in de goederenloods van het station der N. S. te Wcr- merveer. Door het indrukken van een raam kwam de man binnen, richtte vervolgens een flinke ravage aan en verdween vervolgens op de fiets met een radiotoestel en textiel. Omstreeks 4 uur in de ochtend passeerde hij op weg naar huis Koog aan de Zaan, waai.- een adjunct-commies der Nederlandse spoorwegen, die zich naar het station begaf, de man ontmoette. Vermoedelijk in de mening ver kerende, dat de adjunct-commies een politieman in uniform was, trapte K. snel door en verdween in de richting Zaandam. De be ambte kreeg argwaan temeer omdat de fietser goederen ach terop had. Hij waarschuwde de Zaandamse politie en deze ar resteerde K. nog vóór de Hem- brugpont. Toen om half zes de diefstal werd ontdekt, zat de in breker al in de cel. Twee jaar geleden liet K. zich opsluiten in een Kist en zo de goederenloods van de N. S. te Zaandam indra gen, waarna hij er in de nacht uitkwam om zijn slag te slaan. Ook tioen had de politie hem vrij snel kunnen aanhouden. Rudolf Meyer—Rennenberg, die tot nu toe als afgevaardigde van de vluchtelingenpartij zitting had in de Westduitse Bondsdag, is overgegaan naar Adenauers christen-democratische partij. Deze beschikt thans in de West duitse Bondsdag weer over een absolute meerderheid, die verlo ren was gegaan door het uitwij ken naar Oost-Duitsland van het voormalige christen-democrati sche Bondsdaglid SchmidtWitt- mack. De beruchte konijnenziekte, myxomatose, vormt na vorig jaar speciaal in Frankrijk, België en Italië de kop te hebben opgesto ken, thans een bedreiging voer de Nederlandse wildstand. Was het rumoer rond deze ziekte sinds enige tijd verstomd, plotseling doet zij weer van zich spreken en nu is het ons eigen land en spe ciaal de provincie Zeeland, waar zij haar verdervende invloed doet géiden. Deze ziekte verspreidt zich zeer snel over ons gehele land en het ziet er naar uit, dat ze niet meer je stuiten is. Over al, waar konijnen in het wild voorkomen, vindt men reeds zie ke en dode dieren. Een Franse arts importeerde de gevaarlijke smetstof uit Aus tralië. Via Frankrijk, Italië en België heeft zij ons land bereikt en komt zelfs in zeer grote mate in Engeland voor, waar nu een strijd ontstaan is tussen de boe ren, die de geïnfecteerde konijnen opkopen om hun eigen grondge bied van de plaag te zuiveren en de dierenbeschermers, die ten koste van alles de wildstand in goede staat willen houden. Door een typhoon op het meest Westelijk gelegen eiland van Ja pan, Kioesjoe, zijn vijf personen gedood en ruim 1300 huizen in het Oostelijk gedeelte van het eiland verwoest, aldus een be richt van het hoofdbureau van politie te Tokio. Zeventien per sonen worden vermist, veertien zijn gewond. Ook worden ruim twintig vissersboten vermist. De verbindingen in het Zuid- Oosten van Kioesjoe werden ver broken. Omdat de uitwerpselen en ca davers, alsmede de vliegen en muggen voor een verdere be smetting zorg dragein;, is het moeilijk deze ziekte, die voor mensen geen gevaar oplevert, te bestrijden. Ook de tamme konij- nen worden er door aangetast, als zij er niet tegen ingeënt zijn. Zo kan de konijnenstand in ons land, die door de om zich heen grijpende ziekte reeds grote ver liezen heeft geleden, in een zeer korte tijd meer dan gehalveerd worden. DE OORSPRONG VAN DE MYXOMATOSE. Het gébruik van de smetstof die de vreselijke ziekte bij de ko nijnen veroorzaakt, vindt zijn oorsprong in Australië. In dit werelddeel heeft men te kampen met een er.orme konijnenplaag. Het dier, dat daar geen natuur lijke vijanden heeft, had zich in vrij korte tijd zo vermenig vuldigd, dat na ruwe schatting 1.000.000.000 konijnen het Austra lische continent onveilig maakten en voor millioenen guldens scha de veroorzaakten. Dat men hier tegen wenste op te treden, is be grijpelijk. Vele middelen werden gepro beerd, doch faalden, totdat men de smetstof vond en ging gebrui ken, die de gevreesde konijinen- ziekte veroorzaakte. Het resul taat was verbluffend, want reeds is ongeveer de helft van de aan wezige konijnen verdelgd. Voor landen echter, waar het konijn natuurlijke vijanden heeft, die de stand op peil houden, heeft het gebruik vairn deze smetstof geen zin en kan men er slechts natuurlijke verhoudingen mee schaden. Daarom moet het ge bruik van myxomatose in Europa als onverantwoordelijk worden beschouwd. DE GEVOLGEN. Het kwaad is echter geschied en de gevolgen worden thans pas goed duidelijk. Vorig jaar stier ven de -konijnen in het Italiaanse berggébied praktisch uit, heerste er in Frankrijk, België en Duits land ernstige ongerustheid over de steeds voortschrijdende myxo matose, die duizenden slachtof fers eiste en thans zijn het Ne derland en Engeland, die door de ziekte geplaagd worden en met alle middelen proberen cum een catastrophe voor de konijnen te voorkomen. Reeds sterven de tamme konijnen in de hokken van de boeren uit. De gevolgen van de besmetting die juist in deze warme dagen nog sneller wordt uitgebreid, zijn voior de dieren zelf onbe schrijfelijk. Buiten het feit, dat zij zich ziek voelen, lijden zij af schuwelijke pijnen, die hen als dol in het rond doen springen. De kop en de oren zetten hevig op en de ogen zweren geheel dicht. De meeste vami de besmette dieren lopen blind rond en bot sen overal tegenaan, totdat de dood' zich over hen ontfermt. Op veie plaatsen wordt reeds jacht gemaakt op de zieke konijnen en worden zij op een speciale ma nier uit hum verschrikkelijk lijden geholpen. INENTEN GEWENST. De Veeartsenij kundige dienst in Den Haag heeft reeds vorig jaar de entstof om de ziekte tegen te gaan en aan de verbrei ding paal en perk te stellen, ge ïmporteerd en nu is voor iedere konijnenhouder mogelijk zijn die ren met behulp van een dieren arts voor een luttel bedrag te laten inenten. Tevens moet men echter oog hebben voor de hygiënische toe stand van de hokken, waarin de konijnen verblijven, terwijl men tevens acht moet geven of het konijnenvoedsel niet reeds door wilde, wellicht ,zieke konijnen be smet is. Ofschoon wel vaststaat, dat hier niet, zoals in Engeland, de ziekte opzettelijk wordt ver spreid, is het toch (nog de vraag of men een catastrofe zal kunnen voorkomen. Veel za'l er ook af hangen van het buitenland, waar deze ziekte plotseling ook weer zou kunnen voorkomen, want anders staan de bestrijders in oins land toch voor een hopeloze taak. leder gezin Profiteert van grootse ontwikkeling Nieuwe bereidingswijze wordt alleen voor Blue Band toegepast. Het gebeurt niet gauw dat wij, nuchtere Nederlanders, naar de pc.. gri)pen om ongevraagd onze tevredenheid, ons enthousiasme over iets te betuigen. Maar zie, de fabrikanten van Blue Band ziji. vertast met honderden, honderden brieven. Brieven waarin verteld wordt hoe blij jong en oud is met de prachtige verbetering van Neerlands beste margarine. Wat is het prettig om te lezen .hel: ik direct de proef op de som genomen Het is werkelijk een fan tastisch verschil ...De verandering is werkelijk een verbetering.' Zo schrijft ons een mevrouw in IJsselmonde. En wanneer een Utrechtse huis vrouw haar brief beëindigt met de woorden,,Ik wilde U dit even laten weten, omdat mijn huisgenoten zo bijzonder en thousiast warendan wordt het duidelijk, dat er nu voor iedereen, in ieder gezin, een margarine ts om van te hou den, echt van te houden. Wat een heerlijke geur verspreidt Blue Band! U genietin Uw keuken, wanneereen klont Blue Band smelt tn de braadpan. En iedereen geniet aan tafel, van het maal dat U met Blue Band bereidde. en voedzaam en kerngezond Een rijkdom aan zonneschijn-vitamine maakt Blue Band onmisbaar voor Uw kinderen, maar ook voor Uw man, voor Uzelf, in zomer en winter. als vakbekwame winkelier geef ik U de volgende tip: „Mevrouw, laat de schijn U niet bedriegen Heel wat lakens danken veel van hun volheid en hun gewicht aan de pap. Maar na één wasbeurt - wanneer de pap er uit is - blijft er van die „schijn kwaliteit" niets meer over. Daarom raad ik U als vakman aan; bespaar U die onaangename ervaring. Kies het ongepapte laken. Dan kunt U zien wat U koopt en weet U zeker, dat het zijn volle gewicht blijft behouden!" Bij de vakman geeft de kwaliteit - niet de pap! - de doorslag. Daarom beveelt hij CINDERELLA aan. CINDERELLA'S zijn foutloos en hebben geen pap masker nodig. CINDERELLA weegt gegarandeerd 162 gram per vierkante meter en behoudt zijn volle gewicht - óók na de was. Weeg zelf de voordelen af! Koop CINDERELLA, het stof- en vochtvrij verpakte kwaliteitslaken. Cinderetta heeft geen OCEKf er OodL BROCHURES JAARVERSLAGEN ■5ÜT BOEKEN HANDELSDRUKWERK ■fr KLEURENDRUK ■fr TIJDSCHRIFTEN Noordstraat Terneuzen PE®u:t

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 6