West en de voorgestelde conferentie van negen i Operalies tegen Amoy voortgezet Conferentie te Londen uitgesteld m Partijen koper uit België via Nederland naar Oost-Europa EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN TWEEDE BLAD Donderdag 9 September 1954 Jaargang Mo. 3248 Conferentie te Londen uitgesteld Enige verruiming Amerikaanse immigratiebepalingen Attlee op doorreis in Djakarta Nieuwe Portugese nota aan India Het neerschieten van een Amerik. marinevliegtuig De Belgische cultuurstrijd Dibroegar geteisterd DE VRIJE ZEEUW Bondskanselier dr Adenauer in officiële kringen te Bonn ten wenst niet alleen een uitstel van aanzien der voorgestelde confe- de door de Britse regering voor-rentte zeer gereserveerd en e +- -.„„v, iv,h ziet er naar uit, dat men de conferentie, doch hij Franse gezichtspunten voor een beraad van negen landen wil af gestelde heeft ook* te verstaan gegeven, dat hij liever geen conferentie van neigen mogendheden wenst, als deze zo slecht zou worden voorbereid, dat een mislukking als in Brussel geriskeerd zou worden. Aldus wordt in politieke kringen in Bonm de opvatting weergegeven, die dr Adenauer Dinsdag aan de Britse hoge com missaris in Bonn, sir Frederich HoyerMillar, heeft bekend ge maakt. Een uitstel, al is het slechts enkele dagen, acht de bondskan selier alleen al gewenst omdat hij er in elk geval prijs op stelt het aangekondigde debat over de politieke toestand in de bonds dag te doen houden voordat 'hij naar Londen gaat!. Dr Adenauer wenst daar ken nelijk voor de door hem te ver dedigen oplossing der moeilijk heden de ruggesteun van zijn parlement te krijigen, waardoor hij hoopt met des te meer gezag soort te kunnen optreden. De bondsdag was voor Dins dag bije'engeroepen om een ver klaring der regering te aanhoren. Het lag aanvankelijk in de be doeling het debat over de im passe der 'E.V.G. twee dagen la ter te beginnen, doch dr Ade nauer heeft Dinsdag de toestem ming van zijn fractie gekregen om het debat terstond op de re geringsverklaring te laten vol gen. Het zal, naar verwacht wordt, twee dagen in beslag ne men en hier wordt dan ook ge sproken van de mogelijkheid om de Londense conferentie twee dagen later te doen beginnen dan was voonzien. Politieke waarnemers nemen aam, dat zulk een uitstel de bonds kanselier des te meer gelegen zou kcmen, daar hij nog altijd wacht op 't door hem verlangde Franse alternatief. Ondanks de reis, die staatssecretaris Hall- stein tijdens het weekeinde naar Parijs maakte, schijnt men in Bonn over de Franse bedoelingen nog altijd in het! duister te tasten. Volgens de officiële verklaring in Bonn heeft Hallstein in Parijs evenwel niet met ambtenaren van Buitenlandse Zaken gespro ken- Wel heeft hij tezamen met staatssecretaris Blankenhorn in Brussel besprekingen gevoerd met minister Spaak. De Franse hoge commissaris in Bonn, André Frangois-Poncet, is de laatste van de vertegen woordigers der Westelijke bezet ters, die Adenauer zal kamen op- zoeken Dit zal later in de week geschie den. Voordien houdt men zich wachten Dr Adenauer had voor Woens dag zijn kabinet bijeengeroepen teneinde het over de Komende stappen te raadplegen. De buitenlandse commissie van de bondsraad, de vertegenwoor diging der provincie, is voor Donderdag naar Bonn ontboden. Wat het standpunt van de Westduitse regering betreft, ver luidt van officiële zijde nog altijd niets anders dan de reeds vorige week gestelde verlangens van 'n souvereiniteit, die ook het mili taire terrein insluit. De bonds regering is bereid van zulk een militaire souvereiniteit slechts binnen zettere perken gebruik te maken, mits deze zo gesteld zijn, dat zij geen discriminatie inhou den. Over de vorm waarin de Duitse bewapening gestoken zou moeten worden, zijn echter geen nadere aanduidingen gegeven dan de nog vrij vage verwijzingen van dr Adenauer naar een ander iE.V.G. Op grond van uitingen der liberale partij kan men aannemen, dat de liberale ministers in de regering met kracht zullen aandringen op de opneming van een nationaal Duits leger in de Navo. De conferentie van negen over de herbewapening van Duits land, waarvoor ais openingsda tum 14 September was voorge steld, zal definitief naar een later! nog niet vastgesteld tijd stip, verschoven worden, aldus is van bevoegde zijde vernomen. Voor het uitstel worden de navolgende redenen opgegeven: 1. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland heeft te ver staan gegeven, er de voorkeur aan te geven, dat de conferentie zal plaats hébben na het debat over de buitenlandse politiek in de Westduitse bondsdag, dat 14 September gehouden izou wor den en waarbij dr Adenauer ver slag zal moeten uitbrengen over de conferentie van Brussel. 2. Men betwijfelt, of John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die van plan is zich na de confe rentie van Manilla naar Japan en Formosa te begeven, in staat zal zijn tijdig in Londen te arriveren. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft te kennen gegeven, dat alle betrokken re geringen, met uitzondering van die der Verenigde Staten, thans haar zienswijze met betrekking tot de conferentie aan de Britse iregering hebben bekend ge maakt. Van diplomatieke zijde te Lon den is verklaard, dat het thans „zeer onwaarschijnlijk" is, dat de conferentie de volgende week wordt géhouden. „MARGRIETHAL" GEOPEND. Dinsdag heeft H. K. H. Prinses was ook H. M. de Koningin aan- culaap geheel gevuld was, viel Margriet haar eerste officiële j wezig. De eigenlijke openings- automatisch het doek, dat de daad verricht, n.l. de naar haar plechtigheid vond plaats door het naam van de ihal bedekte, genoemde hal van de jaarbeurs- volgieten van een aesculaap met Naast H. K. H. Prinses Mar- gebouwen aan de Croeselaan geopend. Bij deze plechtigheid Clement Attlee, die op doorreis ie naar Australië, heeft Dinsdag 1 uur vertoefd op het vliegveld van Djakarta. Tijdens het op onthoud sprak "hij met de mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo en de diploma tieke vertegenwoordigers van de landen van het gemenebest, diegeëist, dat de Indische ter begroeting aanwezig waren. Attlee, die vergezeld is van zijn;vllje do°rgang over haar gebied water, dat direct daarop een griet de Voorzitter van de Kon. oranjekleur kreeg; toen de aes- Ned. Jaarbeurs Mr W. H. Focke- ma Andreae, op de achtergrond H. M. de Kor.ingin met links van haar de secretaris van de Raad van Bestuur, Mr J. Milius. De Portugese regering heeft Maandag in een nieuwe, te Nieuw-Delhi overhandigde nota regering echtgenote keerde kortelings te rug van een bezoek aan Moskou en de Chinese volksrepubliek. geeft aan afgevaardigden derden naar de Portugese encla ves Dadra en Nagar-Aveli. Er is vertraging opgetreden bij het zenden van het offieële ver zoek van de Verenigde Staten om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties over het neerschieten van een Amerikaans marine vliegtuig in de Japanse zee. Een woordvoerder van de Ame rikaanse regering zeide, dat de brief, die aanvankelijk Dins dag verzonden zou worden, nog wordt vastgehouden, omdat men meer inlichtingen over het inci dent afwacht. President Eisenhower heeft een wet ondertekend, die het mogelijk maakt, dat personen, die overigens aan de voorwaar den van emigratie naar de V. S. voldoen, doch Jzich schuldig hebben gemaakt aan een ge- riifg vergrijp, een immigratie visum ontvangen. Deze wet, die goedgekeurd werd o,p de slui tingsdag van het congres, vormt de eerste wezenlijke herziening- van de immigratiewet van 1952 van McCarron-Walter. Vroeger mochten zij, die zich aan een klein vergrijp schuldig hadden gemaakt, Amerika niet als immigranten binnenkomen. Hierdoor konden in sommige gevallen Amerikaanse soldaten hun in het buitenland gehuwde vrouwen niet mee naar huis ne men. In het rapport dat na afloop van de studieweek der stichting Lodewijk de Raet werd uitgege ven met betrekking tot het pro bleem der Vlamingen te Brussel, wordt verklaard dat een defini tieve verbetering van de positie der Vlamingen in de Belgische hoofdstad, niet mogelijk zal zijn zonder structuurhervorming van de staat. In de eerste plaats zal de Vlaamse cultuur rondom Brus sel beveiligd moeten worden door het vaststellen van een definitie ve taalgrens. Alle gemeentelijke en provinciale administraties zou den aldus eentalig kunnen zijn met slechts een tweetalige uit zondering, namelijk de Brusselse agglomeratie. De stichting acht het ook wenselijk dat een cultu rele autonomie wordt ingevoerd waarbij Waalse en Vlaamse cul tuurkamers een adviserende en regelementerende bevoegdheden hebben. Bovendien wordt een splitsing van het ministerie van Onderwijs noodzakelijk geacht. Onder de bevoegdheid van dit ministerie zouden ook dienen te ressorteren de staatsdiensten, die een overwegend culturele taak hebben als bijv. de radio en de televisie (deze vallen thans onder het ministerie van Verkeerswe zen). De afgevaardigden, die door de Portugese regering zouden wor den aangewezen, zouden een on derzoek instellen naar de toe stand in de enclaves, die enige tijd geleden door Indische „vrij willigers" zijn bezet. De Indische regering heeft reeds eerder een Portugees ver zoek om toelating van Portugese waarnemers afgewezen, omdat het onmogelijk zou zijn de Por tugezen afdoende te beschermen met het oog op de „opwinding der bevolking". In een communiqué van het Portugese ministerie van Buiten landse Zaken wordt India ervan beschuldigd een „ontwijkende houding" aan te nemen ten aan zien van onderhandelingen over de benoeming van neutrale waar nemers, die de toestand langs de grenzen der Portugese bezitt n- gen zouden moeten bestuderen. India doet het voorkomen, als of het het voorstel aanvaardt. In werkelijkheid wordt dit voorstel van de hand gewezen met de uitvlucht, dat het onderwerp der onderhandelingen niet nader om- schreven moet worden. Hierdoor kunnen kwesties te berde wor den gebracht, welke geen voor werp van bestudering door waar nemers kunnen zijn en evenmin aan een internationale uitspraak kunnen worden onderworpen, i aldus het communiqué. De nationalistisch-Chinese mi litaire autoriteiten te Taipeh hebben Woensdag medegedeeld dat „grootscheepse" operaties van de lucht- en zeestrijd- ki achten tegen Amoy en nabij gelegen kustgebieden van het Chinese vasteland voortduren. Er natie: bijna honderd vlieg tuigen aan deel. In Amerikaanse kringen te Taipeh is verklaard, dat een heden van de Amerikaanse ze vende vloot, die geen enkele actie in het gebied van Quemoy hadden uitgevoerd, haar patrouil les nabij Quemoy versterken en „de nationalistische bewegingen nauwlettend gadeslaan". HET ZUID-OOST AZIE PACT IN WORDING De nationalistische vliegtui gen, die de aanvallen uitvoerden, wa en van het type Tnunderjet F 84, Thunderbolt F 47 en lichte ontvangen berichten zou Dinsdag vcor het eerst de communistische Chinese luchtmacht hebben deel genomen aan de „slag" van bommenwerpers, aldus 'n woord- j Quemoy, die vijf dagen geleden U.S. S. R Communistisch MONGOL! t CHINA BIRMA GROTE - OCEAAN AUSTRALIË INDISCHE OCEAAN LANDIN VAM Hit l O A2II PACT NW. ZEELAND voerder van de nationalistische luchtmacht. In het Woensdag uitgegeven nationalistische communiqué werd gezegd, dat de nationalis tische operaties ter zee en in de lucht de communistische kust- ..atterijen bij Amoy tot zwijgen hebben gebracht. Dinsdag wa ren volgens het communiqué tien jar ken en vier gemotoriseerde jonken tot zinken gebracht, een kanonneerboot beschadigd en op twee andere kanonneer boten wa ren voltreffers geplaatst. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft na de grootscheepse natio nalistische bombardementen op het Chinese vasteland een spoed- rijeenkomst belegd van zijn hoofdofficieren. Van officiële zijde zijn geen bijzonderheden over de vergade ring bekend gemaakt. Volgens Woensdag te Taipeh ontbrandde door een artillerie- duel tussen de Chinese nationa listen op het eiland en de com munisten op het vasteland. Ver scheidene niet-geïdentificeerde vliegtuigen zouden boven Que moy zijn waargenomen. Er werd luchtalarm gegeven. De berichten maken geen mel ding van een aanval door deze vliegtuigen. Uit nationalistische lueht- machtlkringen wordt vernomen, dat de vliegtuigen in „grote for maties" opstegen; van hun bases op Formosa. De eerste golf over Amoy 'bestond uit Thunderjets F 84; daarna kwamen bommen werpers, die „tonnen bommen" op communistische stellingen wierpen. Zij zeiden niet, welk type bom menwerpers dit waren. Men neemt aan, dat het vliegtuigen van het type B 24 zijn geweest. Nederlandse kooplieden de centrale dienst in- en uitvoer vervalsten aanvrage voor inleverde, onder de mededeling invoervergunningen. dat de invoertransactie niet was doorgegaan. Het initiatief tot In de jaren 1951 en 1952 is deze handel lag in België; beta- voor honderden tonnen rood-ling geschiedde via Zwitserse koper uit België in Nederland banken in dollars, geïmporteerd en via Nederlandse „Hoewel de belangen van de havens doorgevoerd naar de lan-j Nederlandse de viezer, positie niet den achter het ijzeren gordijn, zo werden geschaad, volgens de door Premier Nehroe van India heeft Maadagochtend j.l., ver gezeld door verscheidene par lementsleden, een bezoek ge bracht aan de door de bulten haar oevers getreden Brama- poetra geteisterde Indische stad Dibroegar, waarvan is gemeld dat zij ten dode zou zijn opge schreven. Na zijn bezoek verklaarde hij tegenover persvertegenwoor digers: „Het is waar, dat enkele huizen in Dibroegar zijn wegge spoeld en dat het gevaar be staat dat andere woningen, waarvan de fundamenten door het water zijn ondermijnd, op het punt van instorten staan. Ook is het juist, dat wij het hier in de toekomst nog moeilijk zullen hébben. Doch er is geen sprake van dat Dibroegar als stad vrijwel zou hebben opge houden te bestaan en voor de toekomst dreigt dat gevaar ook niet", aldus Nehroe. ARVI KIVIMAA. 36.) Nadruk verboden.) 14. Tegen de ochtend van de zesde Juli maakt Liisa haar man wak ker: de weeën beginnen. Nestori ontwaakt moeilijk uit zijn vaste slaap, schrikt dan op, springt uit bed en klopt aan de deur der andere kamer, waar Se- rafiina, zijn schoonmoeder, slaapt. Zij heeft aangeboden Liisa te hel pen. Nestori luistert of zij het klop pen gehoord heeft. Maar zij blijft regelmatig snuiven en hij moet wel naar binnen gaan en haar heen en weer schudden, van de éne naar de andere kant. Hè-hè... ze snapt, wat er gaande is: het is zo-ver met de dochter. Het haar nog verward om haar hoofd, haast ze zich naar de kamer van haar dochter; de vloer dreunt er van. Nestori haalt vlug zijn broek. Hij ziet Liisa lijden, het gelaat vertrokken. Ook hoort hij haar kreunen. Het kind is dus komende, de strijd om het leven vangt aan. Alvina is in de keuken doende; ze brengt water aan de kook. voor de koffie misschien. Nestori gaat buiten op de stoep zitten. Een koe ligt stil te herkauwen in de kleine melkwei. Ergens in het bos verdoken, fluit een wiele waal. Verder het eiland in klin gelt de halsbei van het paard. Spiegelglad en schoon ligt het meer, er schuchtert een rilling over maar de verstrakte vlak- kamer met emmers warm water. De kleertjes liggen al lang klaar, o zeker. En de tenen wiegemand is opgemaakt met zacht hooi en een gevouwen lakentje, 'n deken tje en een kleine peluw. Liisa heeft alles in haar wachtenstijd zelf gemaakt. Haar klachten klinken luider, luider door het huis. In Nestori stijgt de spanning, ze houdt hem bevangen. Hij staart over het om nevelde land en water, dat stil aan verheldert en verklaart. Serafiina had eerst voorgesteld Liisa voor deze gebeurtenis in de warm-gestookte sauna te bren gen. Maar zó is het toch beter... Het is of door het hele huis een siddering vaart; of het vervuld is van ceremonieel gebeuren. Hij kan zijn gedachten niet ordenen. Die baanopzichter uit Kojaani hij ziet hem weer vóór zich Die verscheen 's morgens na een sla peloze nacht overgelukkig op het huis nog een kreet... Nestori houdt zich vast aan de stoeprand, luistert gespannen, vliegt dan overeind. Het is plot seling benauwend sti] in huis. Is zij... dood? Of is het kind mis schien... vermeldt een rapport van den commies van het ministerie van Economische Zaken. Dit rapport is! Woensdagochtend door de president van het gerechtshof te Amsterdam, mr P. B. Dijkster- buis voorgelezen tijdens de be handeling van de zaak tegen 2 kooplieden, die beiden door de Nederlandsche Bank", zo zeide procureur-generaal mr B. Kist, „wordt wel het aanzien van de door de Nederlandse overheid afgegeven verklaringen ernstig in discrediet gebracht". Uit het oogpunt van generale preventie achtte mr Kist de opgelegde straf te hlijft egaal, ongebroken. De werk. Zijn vrouw had een kind zonne rijst, het wijde water is 1 gekocht, een dochter Wat zei- zacht rood. lie ook weer? „Dat kind hoeft Op deze zomermorgen is de aarde nog koel. Nestori voelt het aan zijn voeten in het gras. de vochtige smeerwortel doet kil aan. Toch blijft hij op de stoep zitten. Hij wil bij de hand zijn er kon eens wat gebeuren... Over het watervlak drijft war me nevel, langzaam zeeft hij om hoog, verpluizend donzig rood in de zonnige lucht. Het gefluit van de wielewaal is al niet meer te onderkennen, want de ochtend- koele lucht is nu vol vogelgeju- bel. Alvina rept zich naar de slaap- later gelukkig niet de verschrik kingen van het vader-worden te beleven..." En hij lachte! Of het een jongen of een meis je zal zijn, is Nestori om het even. Als Liisa er maar goed doorheen komt, want hoeveel vrouwen zijn er niet mee heengegaanHij heeft het horen vertellen. Maar Serafiina is een ervaren baker; zij heeft al tal van keren bijstand verleend en nu het haar eigen dochter geldt, zal ze wel extra haar beste beentje voorzetten. Een schreeuw, merg en been doordringend, klinkt door het .."L^Ulst^l.aan <3e ka-1 economische kamer van de Am-niet de indruk een verstokte sterdamse rechtbank waren ver oordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar wegens het opzettelijk doen van onjuiste op gaven op een aanvraagformulier voor een invoervergunning ten behoeve van een partij rood koper uit België, dat de kooplie den evenwel voor doorvoer wil den gelbruiKen naar Oost-Euro-1 pese landen. De eerste verdachte, de 36- jarige J. L. uit Amsterdam, was in contact gekomen met een Belg, die hem voorstelde de aanvraag voor de invoerverguning in Ne derland in te dienen, opdat de Belgen van hun autoriteiten een uitvoervergunning zouden krij gen voor het koper, dat dan via Nederlandse 'havens naar Oost- Europa zou worden doorgevoerd. Volgens de als getuige ge hoorde commies, zou verdachte reeds van Augustus 1951 af zich met dergelijke zaakjes hebben beziggehouden. Als beloning zou j.l. een vertegenwoordiging van de Belgische firma krijgen. Na dat deze firma de uitvoervergun ning in België had ontvangen met behulp van de Nederlandse invoervergunning, stuurde hij die 22 September a.s. arrest wijzen." i terug naar L„ die hem weer bij merdeur gedrukt. Hij hoort Sera fiina en Alvina fluisteren, maar onderscheidt geen klanken. Voet stappen naderen de deur. Hij gaat achteruit. Het is moeder met een em mer. Haar ganse gezicht straalt, als ze luid fluistert: „Je hebt een jongen, Nestori Hij viel zomaar in de wereld, krek als een appel van een boom Zijn hele wezen ontspant van vreugde. Onbesuisd grijpt hij de deurknop toomt zich echter direct in, als hij merkt, dat hij te veel lawaai maakt, en gaat uiterst voorzichtig op zijn tenen de ka mer binnen. Daar rust Liisa, in het klare licht van de doorkomende dag. Haar gelaat draagt de sporen van de doorstane smarten. Stil ligt zij, volkomen uitgeput. Zij tracht haar ogen te openen zij is er niet toe in staat. Op het laken liggen haar handen uitge strekt, wit, bloedeloos... Alvina is bezig bij het bedje van de boreling. Behoedzaam sluipt Nestori er heen, met hamerend hart en bon zende slapen. Het kleine vrouw tje, zijn aanwezigheid bemerkend, wenkt hem naderbij te komen. knoeier te zijn, zo zeide de pro cureur-generaal. Hij vroeg be vestiging van het vonnis. De raadsman mr G. B. Marcus voerde aan dat er geen richtlijnen bestaan voor het soort goederen, dat ai dan niet mag worden uit gevoerd naar landen achter het ijzeren gordijn. De recherche en douane zijn volgens de verdedi ger, toch ook op de hoogte ge weest met het feit, dat deze goe deren te Rotterdam zijn ingela den aan boord van een Russisch schip. Mr. Marcus vroeg voorts clementie in verband met per soonlijke omstandigheden van zijn cliënt. Ook tegen de tweede verdachte de 56-jarige koopman C. B. uit Den Haag, vroeg mr Kist bevestiging van het rechtbank- vonnis. Deze verdachte zei niet geweten te hebben, dat het ivo- pcr naar de landen achter het ijberen gordijn vervoerd zou wor den. „Ik ben er ingelopen. Had ik de zaak doorzien, dan zou ik mij er nooit mee ingelaten héb ben", aldus de verdachte. Zijn raadsman, mr F. van 't Hoff Stolk, vroeg een geheel voorwaardelijke straf voor zijn cliënt. Het gerechtshof zal op (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5