Defensievraagstuk voor Zuid-Oost-Azië goedgekeurd De ramp met de «Triton» GUATEMALA is»® Zinker door Zandkreek gelegd RUSTIG WEER WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nederland candidaat voor zetel in econ. en sociale raad derV.N. Het Engelse standpunt na de verwerping van de E. V. G. De lonen in West-Duitsland Nederlandse nota over de Bredase vluchtelingen DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3248. VLOT VERLOOP DER BESPREKINGEN. Viruly terug op Schiphol K. L. M.-vliegtuig had motorstoring Prinses Wilhelmina terug in Nederland Dulles hedenmorgen naar Formosa De Aga Khan ziek Noord- Bevelandse watervoorziening thans verzekerd Engeland nodigt niet uit voor Conferentie van Negen Amerikaanse omschrijving van «agressie» door andere Z. O. A. V. O.-leden aanvaard frankering bij Abonnement; Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen 4 Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1.— iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags #«r. vian een ontwerp-verdrag, dat Zaterdag j.l. voltooid was. De ministers begonnen hun bespre kingen Maandag j.l. en reeds twee dagen later, op Woensdag, was overeenstemming bereiKt over de definitieve tekst der overeenkomst. REACTIES In de tekst van het nieuwe ver drag, staat dat de acht leden- landen het Zuid-Oost-Aziatische collectieve verdedigingsverdrag zullen instellen. Het verdrag bestrijkt het ge bied van Zuid-Oost-Azië en het Zuid-Westen van de Stille Oceaan in het algemeen en het gebied der deelnemers. Dit betekent, dat ibij lidmaatschap van Pa kistan, zowel Oost- als West- Pakistan onder het verdrag valt. In een apart protocol wordt voorziening gemaakt voor Laos, Cambodja en Vietnam, die in .feite onder bescherming van het verdrag worden gesteld. Hongkong en Formosa zijn uit gesloten. In de inleiding wordien de doel einden van de deelnemers uiteen gezet en mogelijke aanvallers gewajarschuwd, clatt de deel nemers één lijn zullen trekken. De inleiding bevat verder een verklaring over het zelfbeschik kingsrecht van volken en ver bied, dat het verdrag bestrijkt, afgebakend. Artikel negen handelt over de bekraohtigingsprocedure. Artikel tien bepaalt, dat net verdrag voor onbepaalde tijd van kracht blijft. Artikel elf voorziet formeel in de erkenning van een tekst in de Franse taal. Volgens oonferentieknngen heeft Australië zich bereid ver klaard een aanzienlijke economi sche bijdrage aan de Zuidoost- aziatisc'he verdragsorganisatie te leveren. Men verwacht, dat Groot-Brit- tannië er in de eerste plaats naar zal streven 'het communisme in Malakka te beteugelen. Frankrijk tzal hulp blijven ver lenen aan de verenigde Indochi nese staten. De uiteindelijke beslissing over militiaire en teiconoimiscihe hulp- verlening aan Z.O.A.V.O.-staten zal vallen na tweezijdige bespre kingen tussen de hierbij recht- KingSrtXllL VcUi VU1AC11 en Kirigcll Iuoocn wijst naar de Verenigde Naties streeks betrokken landen, waar _J 1J 11 orohflll als de organisatie voor het be waren der vrede. In artikel één verbinden par tijen zidh hun geschillen op vreedzame wijze op te lossen. In artikel twee komen zij over een samen te werken ter verster king der defensie en van de po litieke stabiliteit. In artikel drie verbinden zij zich samen te werken ter ver sterking van de defensiemaat regelen en ter ontwikkeling van economische maatregelen voor het sociaal welzijn. De partijen erkennen in arti kei vier, dat een gewapende aan val in het gebied hun eigen vrede en veiligheid in gevaar brengt en verbinden zich te 'han delen overeenkomstig de consti tutionele procedure in hun land. De tweede paragraaf van dit artikel bepaalt, dat partijen over de te nemen maatregelen zullen beraadslagen als zij op een an- de-re wijze dan door een gewapen de aanval worden bedreigd. De derde paragraaf bepaalt, dat alleen actie kan worden ge nomen in het aangeduide gebied in overleg met de betrokken re gering. Volgens artikel vijf wordt er een raad ingesteld om het ver drag toe te passen met voorzie ning voor plannen op militair of ander gebied, die van tijd tot tijd nodig kunnen zijn. De verplichtingen van de leden ten opzichte van de V. N. wor den niet aangetast, aldus artikel ZGS. Men komt in artikel zeven overeen, dat andere staten, die kunnen bijdragen tot de doelein den van het verdrag, lid kunnen worden bij algemene goedkeu ring van de partijen. De rege ring van de Fhilippijnen zal de documenten ter bekrachtiging en toelating onder haar berusting hebben. a In artikel acht wordt het ge- bij rekening zal worden gehou den met de door de Z.O-A.V.O. na overleg opgestelde plannen. voor het gebied van de Stille Oceaan". Hierin wordt gezegd dat de deelnemende staten „een stevige basis wensen te leggen voor een gemeenschappelijk optreden, dat ten doe'1 heeft vrede en veilig heid in Zuid-Oost-Azië en het Zuidwestelijke gedeelte van het Stille Oceaan-gebied te handha ven". De Z.O.A.V.O.-leden „zijn er van overtuigd dat dit gemeen schappelijke handelen, wil het in overeenstemming zijn met de menselijke waardigheid en vruchten dragen, moet berusten op de hoogste beginselen van recht en vrijheid". De staatslieden, die aan de be sprekingen te Manilla hebben deelgenomen, konden zich geen andere internationale conferen tie herinneren, waarop zo snel overeenstemming werd bereikt. Deskundigen vingen een week geleden aan met 'het opstellen De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, sir Zafroe- lah Kahn, verklaarde bij het ver laten van het paleis, waar de conferentie werd gehouden, dat men had getracht het verdrag met alle mogelijke middelen te verbeteren en dit was gelukt. De Britse vertegenwoordiger, lord Reading, verklaarde tevre den te zijn. De minister van Buitenlandse Zaken der Fhilippijnen en de permanente voorzitter van de conferentie, Carlos Garcia, zei, dat de teleurstelling over de verwerping van een communisti sche aanval op een: lid van het verdrag. „Als de Verenigde Sta ten een dergelijke actie onderne men in geval van communisti sche agressie, is dat ons voldoen de" aldus verklaarde Garcia. rrins Wan Waithajakon van Thailand zei, dat het een goed verdrag is en hij tevreden is- De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca sey zei laconiek over het verdrag „goed". over de luchtvaart denk ik maal had hij die poging al ge- noè nrecies zoals een iweek gele- daan, imaar zijn mede-beman den Het is het prettigste leven,1 ningsleden hielden hem van een ffit' ?k me voor een man kap'vierde tocht terug. Hij vertelde voorstellen", aldus commodore nogmaals de hele geschiedenis OOK PAKISTAN TEKENT. Woensdagochtend begon de openbare slotzitting van de con ferentie te Manilla, waarop de algevaardigden -het verdrag na mens hun landen ondertekenden. De Australische minister van Buitenlandse Zaken Casey, te kende -het eerst, gevolgd door de vertegenwoordigers van trana- rijk, Nieuw-Zeeland en Pakistan. HANDVEST VOOR HET STILLE OCEAAN-GEBIED. De acht staten-Z.O.A.V.O.-leden hebben ook een beginselverkla ring ondertekend, die de naam heeft gekregen van „handvest Nederland -heeft zich candidal gesteld voor de vrijkomende- Bel gische zetel in de economische en sociale raad der Verenigde Naties. Deze 18 leden tellende raad is één der zes hoofdorga nen van de V. N. Zijn leden wou den voor een termijn van drie jaar gekozen door de algemene vergadering. Elk jaar zij" zes leden aan de -beurt van aftreden. De vrijkomende Belgische ze tel kan in zekere zin als een Be- riif Amentiinse Armas deelde mede, dat kolo- Dinsdag zijn vijf AngenWJ nel Mfeeo H. Monzon, die lid militaire -vliegtuigen aangeko-nel A eg d jnta na zich een van de voornaamste reKering was noch links, communistische leiders m Om- Zun «Berms temala. Carlos PeUecer. die doot| naam, Pepalen de °aK™L«U0«mas zei- aard™ een regering, aldus de Dinsdag opeenperscorde- A ma oUe_maatschappij,en had_ rentte dat aan i alle polit e ree(Js laten inschrijven vluchtelingen, ook aan .ex pre loratie en exploitatie sident Arbenz, vrijgeleide was iand Tegen half Sep tember zouden exploratie-ver verleend. Hij was er echter van overtuigd, dat hij uitlevering zou kunnen bewerkstelligen van vijftig vluchtelingen, die schuldig waren aan gewone misdaden. ■De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, is niet voornemens met de Franse regering te redetwisten over de verwerping van de E.V.G. door het Franse parlement, aldus is uit kringen uit de omgeving van Eden vernomen. Zijn voorstel tot het houden van een conferentie van negen is ingegeven door de wens een con structieve uitweg te vinden uit de impasse in de verdediging van het Westen. Het Britse standpunt is, dat West-Duitsland lid van de Navo moet worden. Het Britse beleid inzake de aan de Westduitse wapenpro ductie en herbewapening op te leggen beperkingen heeft echter nog geen vaste vorm aangeno men. De K.L.M.-Superconstellation Photon"', die Dinsdagavond van Schiphol naar Amerika is ver trokken, heeft op weg naar Gan der (New Foundland) een defect gekregen aan één der motoren, die daarom met verminderde kracht moest draaien. De repara tie op Gander zou vermoedelijk ruim een uur duren. Aan boord van de „Photon" bevonden zich negen overlevenden van de „Tri ton". In totaal had het toestel 55 passagiers. In officiële kringen in Enge land heeft men zich geprikkeld en teleurgesteld gevoeld over de Franse verwerping van de E.V.G. Men was er tot het laatst toe van overtuigd, dat de samenhangende problemen van de Westduitse herbewapening en de souvecemi- teit door een gunstige stemming in de Franse assemblee zouden worden opgelost. Het is bekend, dat Eden van mening is, dat het standpunt van de teleurgestelde Westduitse kanselier dr Konrad; Adenauer volledig gehoord moet worden. gres neluxzetel worden beschouwd. Hij werd in 1946 bezet door Bel gië, daarna in 1947 en 1948 door Nederland, waarna vervolgens België de zetel weer gedurende twee driejarige perioden bezette. Thans stelt België zich niet her kiesbaar, zodat Nederland zich na overleg met de Benelux-part ners candidaat heeft gesteld. De overige periodieke aftre dende leden zijn Argentinië, Chi na, Egypte, Frankrijk en Cuba. De eerste vier landen hebben zich candidaat gesteld voor her verkiezing. Andere candidaten voor de twee vrijkomende La tijns-Amerikaanse zetels zijn Columbia, Mexico en de Domini caanse republiek. Voorts hebben nog enkele andere landen hun candidatuur gesteld, te weten: Afghanistan, Birma, de Philip- pijnen, Polen en Thailand, of- ischoon dit jaar noCh een Oost- europGSG, noch GGn Aziatische zetel behoudens de Chinese op het spel staat. Het is een vaste gewoonte ge worden, dat de vijf landen, die een permanente zetel in de Vei ligheidsraad hebben, ook altijd in de economische en sociale raad zijn vertegenwoordigd. De her verkiezing van China en I rank- rij'k moet dan ook wel als vast staand, worden beschouwd. A. Viruly, toen hij Woensdag uit Shannon terugkwam, samen met eerste vlieger Parfitt en boordwerktuigkundige Radema kers. Hij werd begroet door de heer F. Besaneon, directeur pro ductie van de KLM., en de heer C. C. Steensma, eveneens namens de directie der K.L.M., alsmede door tientallen belang stellenden. Daaronder bevonden zich ook zijn dochter Avyola en zijn zoon Maarten. Over de ramp zelf en speciaal over de omstandigheden, waar onder deze is geschied, mocht Viruly weinig zeggen. Hij is voor de onderzoekingscommissie op Shannon één van de hoofdge tuigen en hij achtte het onjuist daarover nu al te veel te ver tellen. -Over de redding sprak hij des te meer. Op de vraag' of er -meer men sen gered hadden kunnen wor den, wanneer men op het vlieg veld eerder alarm had geslagen, antwoordde hij, dat de passa gier, die op de staart zijn toe vlucht gezocht had, maar die daar later van uitputting afge gleden is, waarschijnlijk gered had kunnen worden, wanneer men eerder ter plaatse was ge weest. Voor de andere mensen geloofde Viruly niet, dat hulp op tijd aanwezig had ikunen zijn. Hij zei zeer positief, dat hij van mening was, dat de men sen, die nog in de stoelen lagen, toen hij voor de laatste maal het toestel verliet, reeds door benzinedampen waren omgeko men. Ze zagen eruit of ze niet meer leefden. Velen lagen met het hoofd vooruit. Het was een ravage in het toestel. Over de gebeurtenissen ach ter in het toestel, zei hij, dat hij onmogelijk kon komen-, van de tocht naar het vliegveld. Hij had de stemmen van de twee passagiers op het staart stuk gehoord. Het was stikdon ker. Hij wist niet precies waar ze zaten en door stroom en wind was het onmogelijk hen met de dinghie te bereiken. Tenslotte zei hij: „Wij, de vliegers, zijn een stukje in de legpuzzle, die de commissie op Shannon ineen moet passen. Alieen die commissie kan een volledig beeld krijgen". Hij H.K.H. Prinses Wilhelmina is gistermiddag van haar vacantie in Noorwegen in ons land terug gekeerd. Zij maakte de terugreis per vliegtuig. Prinses Wilhelmi na is vier weken in Noorwegen geweest. Zij bezocht het fjorden- gebied. De afgelopen vier dagen logeerde zij in het Bristol hotel te Bergen. Van het vliegveld na bij Bergen vertrok zij gisteren naar Nederland. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, vliegt hedenmorgen van Manilla naar Formosaom de schermutselingen tussen nationa listen én communisten aan de sprak zijn grote bewondering uit kugt vanFoekien te bestuderen, voor de verdiensten van de In betrouwbare Amerikaanse vuujl w v „a in betrouwbare mncimao..^ jongeren onder de bemanning. kringen werd gezegd, dat Dulles „In zulke ogenblikken, als het nog njet heeft besloten, of hij mensen slecht gaat, doen zij het goed. Dit was werkelijk Hol land op zijn best". Telegram van passagier. De Amerikaanse dokter Far- rington heeft de K.L.M. een telegram gestuurd, waarin hij o.m. zegt, dat hij in weerwil van alles, wat er is gebeurd, de K.L.M. bijzonder dankbaar is en dat hij heden per K.L.M.- machine met zijn familie terug keert over de oceaan. Openbaar onderzoek. Te Dublin is Dinsdagavond of ficieel medegedeeld, dat zospoe dig mogelijk een openbaar onder gunningen en een voorlopige olie-wet, naar hij verwachtte gereed zijn. President Armas zei ook dat de regering bezittingen van 87 ex-regeringsfunctionarissen had onteigend. Door het regeringsbesluit tot confiscatie van goederen van functionarissen onder de rege ring-Juan José Arevalo en de regering-Jacobo Arbenz die van hun functies gebruik hadden gemaakt om verduisteringen tot een waarde van verscheidene duizenden dollars te plegen, worden o.a. ex-president Arbenz en de ex-minister van Binnen landse Zaken Auguato Char- naud MacDonald getroffen. Guillermo Toiëllo, minister van Buitenlandse Zaken onder het bewind van Arbenz en voor malig ambassadeur in de V. S„ is naar Mexico vertrokken, te zamen met Guillermo Ovando Arriola, voormalig voorzitter van het Guatemalaanse con- nog niet heeft besloten, of hij naar Europa zal gaan voor be sprekingen over de Europese verdediging. Men zei, dat Dulles alvorens hij naar de zitting van de alge mene vergadering der V. N. gaat, een druk programma heeft, met bezoeken aan Formosa en Japan. De Aga Khan heeft bronchitis, zo heeft de begum medegedeeld. Hij heeft hoge koorts. De 77-jarige Aga Khan is de geestelijke leider van millioenen Ismaili's, een Islamietische ge loofsrichting. Hij zal wegens zijn ziekte niet CLLg illUgtUIJlA upcuucxcAU oiiuci XT.IJ Zdi WCgcus zoek zal worden ingesteld naar zijn jubileumreis naar West-Afri het ongeluk van de „Triton". ka kunnen maken. Mocht hij ech De Nederlandse regering zal ter snel genezen, dan zal hij de worden gevraagd mede te wer- reis mogelijk in de winter makejj, ken I aldus de begum. daar aangezien het water daar te daa? ^niemand tgekomen^is! tussen de vak De golf van loonbewegingen in WestiDuitsland is thans tot bedaren gekomen en met voldoe ning zijn in regeringskringen de eerste tekenen van een betere Van de rest weet ik, dat de pas sagiers geprobeerd hebben de achterste deur te bereiken. Er is daar een opeenhoping van mensen ontstaan. De steward heeft ook nog gepoogd de deur te openen, maar de machine was verwrongen. Daardoor luk te het hem niet". Viruly zei voorts, dat hij een man zag, die voorin tussen twee stoelen beklemd lag. „Ik dacht, dat hij bewusteloos lag". Dat was een man voor wie Viruly met alle geweld nogmaals in de machine wilde teruggaan. Drie bonden en de werkgevers ter kennis genomen. In Keulen zijn vertegenwoordigers van de werk geversverenigingen en van de vakbonden bijeengekomen om te spreken over de mogelijkheid om toekomstige loonkwesties langs arbitraire weg te regelen. Zij heb- ben een gemeenschappelijke ver klaring afgelegd, waarin zij het voornemen aankondigen in de toekomst menings-verschillen over loontarieven te doen bijleg gen door gemeenschappelijk in te stellen arbitrage-commissies. Het Westduitse vakverbond heeft op zich genomen zulk een rege ling aan te bevelen aan de af zonderlijke vakbonden, die voor het sluiten der loonovereenkom- sten verantwoordelijk zijn. De Nederlandse regering heeft in nota's aan de geallieerden de uitlevering als oorlogsmisdadi gers gevraagd van de zeven vluchtelingen uit Breda. Zij baseert zich daarbij op de geallieerde wetgeving en op de door de geallieerden gestelde pre cedenten. In de naoorlogse jaren zijn namelijk talrijke Duitsers op grond dezer wetten aan geallieer de landen uitgeleverd, ook naar Oosteuropese landen. De Nederlandse regering heelt zich in deze nota's blijkbaar op een ander rechtsstandpunt ge plaatst als tot dusverre in de ver zoeken aan de Duitse regering om uitwijzing. Aan de bondsregering heeft de Nederlandse regering gevraagd, de zeven mannen uit te wijzen als ongewenste vreemdelingen en wel omdat een uitlevering met mogelijk was daar geen uitleve ringsverdrag tussen beide landen bestaat. Die uitwijzing is met meer te verwachte.n aangezien reeds in twee gevallen de rechtbanken van Keulen en Dusseldorp de be trokkenen op grond van Hitiers decreten als Duitsers hebben aangemerkt, die daardoor recht op asyl kunnen doen gelden. Aangenomen kan worden dat de Nederlandse regering haar nota's aan de geallieerden, twee weken geleden, heeft gezonden teneinde nog een laatste poging te doen om de gevluchten terug te krijgen vooraleer verlening van de souvereiniteit aan de bondsrepubliek ook deze kans zou wegnemen. In nog geen uur tijds heeft de N.V. waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" een zinker van 250 meter lengte gelegd door de Zandkreek tussen Kortgene en Wolfaartsdijk. Met het leggen van deze zinker, een eternietbuis van 250 meter lengte en met een doorsnede van 10 om iÊ de defi nitieve watervoorziening van Noord-Beveland verzekerd. Bin nen het jaar zal men het gehele eiland van water hetoiben voor zien en voor het eind van dit jaar de gemeenten Kortgene en Wissenkerke- Na de watersnood, ramp werden naar het eiland twee plastiobuizen gelegd die sa men een capaciteit hebben van 4 m:l water per uur. De nieuwe verbinding heeft een capaciteit van 20 tot 30 m:i per uur. Ir. C. W. Hulsbergen, hoofd van de technische afdeling van het rijksinstituut voor drinkwa tervoorziening die samen met ir A. de Graaf van het arrondis sement Vlissingen van de rijks waterstaat dit karwei bijwoonde, noemde het de snelste zinkerleg ging per strekkende meter die hij ooit had gezien. Hij imaaKte ir. M. J. Stoel Feuerstein, de directeur van de waterleiding maatschappij. die het werk leid de een compliment. Op het schor van; Kortgene had men de zinker gereed gelegd op een eenvoudige houten hel ling. Deze zinker bestond uit los se segmenten zodat de buis zich gemakkelijk tegen de bodem van het vaarwater zou kunnen vlijen. Niet zoals gewoonlijk werd deze zinker door een schip gesleept, doch door een G.M.C., die aan de Wolfaartsdijkse kant stond. Een staalkabel had men voor dien over water gebracht deze kabel liep ook door de buis heen zodat men slechts de zinker naar de overkant had te trekken. Zo heel eenvoudig was dit ech ter niet en er was heel wat „vlagvertoon" met witte, rode en groene vlaggen voor nodig om de zaak precies volgens sche ma te laten verlopen. Doch, zo als gezegd, het werk verliep uiterst vlot. Met blikken bus sen hield men de zinker drijven de en toen hij aan de overxant was konden deze drijvers er ge makkelijk afgehaakt worden. Een enkele die wat langer bleef zitten en mee onder water ver dween bracht zelfs schrik want de blikken bus onder water door de druk ingedeukt „liet luchtbel len ontsnappen" hetgeen water leidingmensen even de indruk gaf dat de zinker lek was. Burgemeester A. A. Elenbaas van 's Heer-Arendskerke, secre taris van de commissie van toe zicht en burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke als lid van deze commissie, alsmede de burgemeesters van het eiland Noord-Beveland volgden met be langstelling deze zinkerlegging, die voor het eiland een grote vooruitgang betekent. Het Britse kabinet heeft giste ren op een speciale bijeenkomst toesloten geen uitnodigingen te verzenden voor een conferentie van negen over de Europese de fensie. De ministers hebben daar bij overwogen dat medio Septem ber niet schikt voor John Foster Dulles en bondskanselier Ade nauer. Voorts dat dr. Adenauer van, mening is dat meer tijd no dig is om zo'n conferentie voor te bereiden. Navo-functionarissen overwe gen thans de mogelijkheid van een bijeenkomst van de Navo- raad al of niet voorafgegaan door een voor-conferentie te Londen in October. Een andere mogelijkheid is, dat de Navo-raad in New York bijeen komt tijdens de zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties, of anders te Ottawa. Het Britse toesluit heeft de Franse regering een gevoel van opluchting gegeven. Van gezaghebbende zijde is te Manilla vernomen, dat de Ame rikaanse delegatie heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten zich slechts in geval van een communistische aanval op een der StatenjZ.O.A.V.O-leden ver plicht achten tot actie over te gaan. De andere delegaties heb ben met deze Amerikaanse ver klaring ingestemd. Doch de Verenigde Staten heb ben wel toegezegd in geval van een niet van communistische zijde uitgevoerde aanval op een der Z.O.A.V.O.-leden overleg met hun mede-ondertekenaars te zullen plegen. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat de eerste dagen van September op het vasteland van West-Europa bijna overal zomers weer hadden gebracht, waarbij ook in ons land maximumtempe raturen van meer dan 25 graden voorkwamen, begon Zaterdag de invloed van Oceaandepressies zich verder naar het Oosten uit te breiden. De warme lucht werd daarbij uit onze omgeving ver dreven, hetgeen op verschillen de plaatsen met onweer gepaard ging. Dinsdag passeerde een nieuw front ons land. Dit 'bracht bijna overal regen, doch de hoe veelheden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen. Zo meldde bijv. het vliegveld Eelde 12 millimeter, terwijl in Leeuwarden slechts één millime ter viel. Na de frontpassage nam de bewolking snel af en kon de tem peratuur sterk dalen, waarbij op vele plaatsen mist ontstond. In De Bilt was de minimum temperatuur 6 graden tegen 15 de vorige nacht. Over de Britse eilanden veroorzaakte ondertus sen een volgend frontensysteem al weer enige regen. Woensdag morgen lag dit dicht bij Londen. Het nam echter in betekenis af. Op de Oceaan heerst een ta melijk grote depressie-activiteit- West-Europa bevindt zich echter aan het randgebied Van de de pressies, zodat de eerste paar da gen slechts weinig betekende storingsgetoieden tot onze omge ving zullen kunnen doordringen. medegedeeld docr het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagochtend tot Donderdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot) matige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VRIJDAG 10 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.45 0.20 1.00 1.10 n.m. 12.06 12.41 1.21 1.31 ZON op onder Sept 10 6.05 19.08 11 6.06 19.06 12 6.08 19.04 MAAN op onder 17.51 18.10 18.28 2.51 4.13 5.37

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1