Nationalisten met en vliegtuigen in schepen, actie geschut 24 uur-staking in Amsterdamse haven Prinses Margriet opende de nieuwe Jaarbeurshal Het voorstel voor een Negenmogendhedenconferentie te Londen De Conferentie van Manilla West-Duitsland en de Conferentie van Negen Benelux ministersconferentie MOEDER VAN ZES KINDEREN VERMOORD Onafhankelijkheid voor Vietnam WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3247. De strijd tussen de Chinese communisten en nationalisten Rui im 100 communistische jonken tot zinken gebracht Geschenk voor de Koningin Schip bij Kaap Finisterre in brand Ongeveer 3.000 havenarbeiders er bij betrokken Rode Kruis stelt 10.000 Zw. Frs ter beschikking Onderhoud Van der Goes met Spaak Gevecht tussen bende en het leger op onder op onder Sept 8 6.02 19.13 17.03 0.18 9 6.03 19.11 17.29 1.32 10 6.05 19.08 17.51 2.51 11 6.06 19.06 18.10 4.13 frankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t vu. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.S0 De Chinese nationalisten meld den in een officiële bekendma king de Chinese vastelandshaven Amoy en andere doelen in Rood- China «net schepen, geschut en vliegtuigen te hebben aangeval len, „waarbij zeer zware schade werd aangericht". De aanvallen duurden op het tijdstip, dat het communiqué werd uitgegeven, nog voort. Gemeld wordt, dat de resultaten bevredigend zijn. Aan de aanval werd onder meer deelgenomen door de twee tor- pedobootjagers, die de Verenigde Staten kortgeleden aan de natio- nalistisch-Chinese marine heb ben overgedragen. Amoy werd ook beschoten door geschut op het in nationalistische handen zijnde eiland nuemoy. Meer dan honderd nationalis tische vliegtuigen namen aan de luchtaanvallen deel. De actie begon Dinsdag bij het aanbreken van de dag. RUIM 100 COMMUNISTISCHE JONKEN TOT ZINKEN GE BRACHT. Te Taipeh is van officiële zijde meegedeeld, dat lucht- en zee macht der Chinese nationalisten nalbij Amoy en andere Chinese kustplaatsen ruim honderd jon ken der communisten tot zinken hebben gebracht. Radio-Peking meldt, dat com munistisch luchtdoelgeschut een nationalistisch vliegtuig heeft neergeschoten en 19 toestellen heeft beschadigd uit een groep van 92 toestellen die Maandag en Dinsdag Amoy aanvielen. Radio-Peking meldde boven dien, dat 42 nationalistisch-Ghi- nese vliegtuigen Dinsdagmiddag ira twee golven vijfduizend bom men hadden laten vallen op het eiland Koelangsoe nabij Amoy. Zestien andere vliegtuigen ibombardeerden burgers en woon huizen te SjiTsjoen en WoeSji tem Z. van Tsinkiang, waarbij 4 personen werden gedood, twee ernstig gewond en meer dan 10 huizen werden verwoest aldus radio-Peking- Maandagmiddag hadden 34 na tionalistische vliegtuigen Hsien Joe en Lin Tjoe en in 8e provin cie Foekien bestookt. NATIONALISTISCHE VLIE GERS WERPEN RIJST EN PAMFLETTEN BOVEN HET CHINESE VASTELAND UIT Nationalistisch-Chinese vlieg tuigen hebben, blijkens een offi ciële mededeling, in de afgelopen dagen uitgestrekte vluchten bo ven het door de Jangtse over stroomde gebied van het Chinese vasteland gemaakt, waarbij zij rijst en pamfletten hebben uitge worpen. In de pamfletten wordt de be volking aangaande de overstro mingen medegedeeld, dat deze het natuurlijke gevolg zijn van de misdadige wijze, waarop de communistische autoriteiten ver zuimd hebben voorzorgsmaat regelen tegen overstromingen te nemen". Omtrent de hongersnood, die in uitgestrekte gebieden van het Chinese vasteland heerst, wordt gezegd dat deze is veroorzaakt door „de communistische politiek om levensmiddelen te vorderen, die vervolgens naar de Sowjet- Unie worden uitgevoerd". Tijdens haar rondwandeling op de wetenschappelijke afdeling van de jaarbeurs heeft Koningin Juliana gistermiddag in de Mar griethal van de firma Mindeno uit Rotterdam een sputumdesin- fector ontvangen. Het geschenk is door Hare Majesteit gaarne aanvaard. De Koningin zal nog beslissen voor welk sanatorium zij het apparaat zal bestemmen. Ter hoogte van Kaap Finisterre (Spanje) staat een groot schip in brand, aldus een Dinsdagavond opgevangen bericht van het Cos- taricaanse vaartuig „Suzy". Vol gens de „Suzy", die zich 60 mij'l van Kaap Finisterre bevindt, is het brandende schip op een af stand van 10 mijl van haar ver wijderd. De „Suzy" seinde, dat hij niet in staat) is hulp te verle nen, omdat hij teveel rolt. Het Britse schip „Coquetdijke" seinde, dat het de steven heeft gewend en naar het onbekende schip koerst. De nieuwe Margriethal op het jaarbeursterrein aan de Croese- laan te Utrecht is Dinsdagmid dag geopend door H.K.H. Prinses Margriet. Om half vijf kwamen H. M. de Koningin en Prinses Margriet aan op het jaarbeurs terrein. Vrijwel alle aanwezigen waren getooid met magrieten in het Engeland hoopt nog steeds, dat een negenmogendhedenconfe rentie naar aanleiding van het mislukken van het plan voor een Europees leger, voor het begin van de algemene vergadering der Verenigde Naties op 21 Sept. kan worden gehouden, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland, se Zaken Dinsdag verklaard. Volgens diplomatieke kringen te Londen zal de Britse regering hedenmiddag op een bijeenkomst van het Britse kabinet een defi nitief besluit nemen omtrent de viaag of uitnodigingen voor een dergelijke conferentie zullen worden verzonden. De jongste polsingen van Brit se vertegenwoordigers in de hoofdsteden van de acht landen, die Engeland voor de conferen tie zou willen uitnodigen, zouden gunstig uitgevallen zijn. Bij het peilen van de meningen heeft Engeland voorgesteld, de confe rentie in Londen te houden en niet later dan 14 September. Canada is bereid deel te ne men aan de conferentie te Lon den over de Duitse herbewape ning, op voorwaarde, dat zij niet in strijd komt met de vergade ring van de raad van ministers van de Navo, die er op volgt, al dus heeft de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson. Dinsdag te Toronto ver klaard. Volgens minister Pear son is toetreding van West-Duits- land tot de Navo de enige oplos sing voor het probleem van de Duitse herbewapening. Het teruggeven van volledige souvereiniteit aan Duitsland op dit ogenblik zou het einde bete kenen van het Atlantische bond genootschap en het streven naar eenwording van Europa, aldus de Canadese minister. De Noorse regering overweegt of Noorwegen tezamen met De nemarken dient te verzoeken om een uitnodiging voor de Londen se conferentie, aldus is Dinsdag uit Oslo gemeld. Dit bericht was Dinsdagavond nog niet officieel bevestigd. knoopsgat, die 's morgens in dui zendtallen aan de jaarbeursbe- zoekers waren uitgereikt. De Ko ninklijke gasten en het gevolg begaven zich naar het aan de voorzijde van de hal opgerichte podium. Bloemen werden Prin ses Margriet aangeboden door de 11-jarige Margriet Tap, het eer ste meisje in de gemeente Utrecht, dat na de geboorte van Prinses Margriet naar de prin ses werd genoemd. Prinses Margriet was kenne lijk verlegen bij haar eerste of ficiële optreden. Prinses Margriet verrichtte de opening door het vullen van een grote glazen buis met een che mische vloeistof, waarbij door electronische werking de af scherming van de naamsaandui- ding „Margriethal" boven de hoofdingang van het gebouw wegviel. Tegelijkertijd steeg een aantal ballonnen op. Van het ter rein kwam een kleine vorkhef truck naar voren rijden, waarop een herinneringsgeschenk voor Prinses Margriet lag. Dit souve- nis, een reïsnécessaire, werd de Frinses overhandigd door mr ivii- lius. Op de conferentie van Manil la is men het eens geworden over de economische clausule van de voorgestelde Z.O.A.V.O. Zij verschilt enigzins van het oorspronkelijke Amerikaanse voorstel doch voorziet nog steeds in het verlenen van hulp aan Zuid-Oost-Aziatische landen, zonder dat rechtstreekse ver plichtingen op de gesteunde landen wordt gelegd. Voorts werd men het er over eens, dat een „militaire plan commissie" zal worden inge steld voor de uitwerking van de militaire vraagstukken van de Z.O.A.V.O. Deze commissie zou geen permanent hoofdkwartier heb ben en van tijd tot tijd verga deren. De leden van de Z.O.A.V.O. zouden niet verplicht zijn aan de bijeenkomsten van dit militaire orgaan deel te ne men. „Ik verwacht dat vandaag een In regeringskringen te Bonn wordt verklaard, dat de bonds regering gaarne bereid is deel te nemen aan de door Londen voor gestelde conferentie van negen landen. Opgemerkt wordt hier evenwel, dat de uitnodigingen aan de betrokken landen eerst zullen uitgaan, wanneer langs diplomatieke weg overeenstem ming over het werkprogramma der conferentie zal zijn bereikt. Voor de door Londen voorge stelde openingsdag der conferen tie heeft bondskanselier Ade nauer een verklaring over zijn buitenlandse politiek voor de bondsdag aangekondigd. Het wordt mogelijk geacht, dat hij zich gaarne naar Londen zou be geven met een nieuw votum van vertrouwen van het parlement. Het ziet er naar uit, dat zulk een votum eerst na een grondig debat in de bondsdag gegeven zal kun nen worden, want in de boezem der regeringspartijen hoort men uiteenlopende meningen over de wenselijke verdere ontwikkeling. Met name Adenauers jongste verklaringen aan het adres van de regering-Mendès-France zijn ook in de regeringscoalitie hier en daar met bevreemding ont vangen. In de Duitse pers is t naar aanleiding van deze verkla ringen van de bondskanselier en van eerdere opmerkingen van de christelijke fractieleider Von Brentano de vrees gerezen, dat de bondsregering meent op eën val van de huidige Franse rege ring te kunnen speculeren. Zij koestert daarbij wellicht de hoop, dat daarna de „Europese" poli tici in Parijs weer aan bod zou* den komen. Dat men hier in re geringskringen in Mendès-France geen vertrouwen meer stelt, is de afgelopen week uit tal van op merkingen van vooraanstaande woordvoerders duidelijk gewor den. Nu heeft echter de fractie leider van de liberale partij, dr. Dehler, te verstaan gegeven, dat hij weigert om „in de strijd tegen Mendès-France aan de zijde der Franse clericalen te treden". „Ik wijs de beschuldiging van de hand, dat Mendès-France het zwarte schaap zou zijn. Hij is dat misschien alleen maar wanneer men hem door een zwarte bril ziet", aldus Dehler. Maar de liberale leider heeft zich ook met veel nadruk gekeerd tegen dr. Adenauers opvatting als zou de E.V.G. nog in een of an dere vorm verwezenlijkt kunnen worden. Het was volgens hem „hopeloos" daarin nog te geloven en veeleer was volgens hem ge bleken, dat de gehele voorstelling van de politieke integratie van Europa niet juist geweest was. Dehler geloofde zelfs, dat nu ook het vonnis over de kolen- en staalgemeenschap geveld zou zijn. De liberalen hebben zich blijkens Dehlers woorden thans geheel en al vastgeklampt aan de opneming van de bondsrepubliek met een nationaal leger in het Atlantische pact, een oplossing die in hun kring al lang werd ge propageerd door de vroegere ge neraal Manteuffel. Von Brentano, de fractieleider van Adenauers partij, heeft Maandagavond ge tracht in een radiorede iets weg te nemen van de scherpte van de aan het einde der week afgelegde verklaringen. „Teleurstelling en verbittering kunnen eerste reac ties uitlokken. Zij mogen echter de politieke beslissingen niet be palen", zo zeide hij. Brentano zei dat Duitsland zijn doel, de ver eniging van Europa niet zou op geven. Met schrikwekkende dui delijkheid heeft de beslissing van het Franse parlement getoond, dat er inderdaad geen alternatief bestaat, zo meende hij. De bondskanselier, die Maan dagavond uit zijn vacantieoord is teruggekeerd, is reeds Dinsdag zijn besprekingen met de leiders der coalitie begonnen, teneinde te trachten een gemeenschappe lijk plan de campagne op te stellen. Hij zal ook de socialisti sche leider Ollenhauer ontvan gen, doch de kans op een over eenstemming met de oppositie is zo goed als verkeken, sedert Ol lenhauer zich onverbloemd heeft uitgesproken voor een nieuwe conferentie met de Russen. Deze zou naar eensgezinde opvatting der regering voor Duitsland slechts kwade kansen inhouden. In een radiorede heeft de so cialistische leider Maandagavond zijn onderhoud met Adenauer voorbereid door deze te beschul digen van „een onmogelijk op treden" tegen Frankrijk. Het ging volgens Ollenhauer niet aan, dat de leider van de bondsregering „de parlementaire en democrati sche legitimatie van een bevrien de regering irt twijfel trekt". Op deze manier kan men volgens Ollenhauer aan beide zijden der grens slechts de nationalisten aanwakkeren. overeenkomst zal worden gete kend, welke voorziet in bescher ming van Zuid-Oost-Azïë en het Westelijke gedeelte van 't Stille- Oceaangebied tegen een aanval", aldus een mededeling van de Nieuwzeelandse minister van Buitenlandse Zaken Webb, afge legd na de Dinsdag te Manilla gehouden tweede besloten bijeen komst. Hij voegde hieraan toe, dat de door vertegenwoordigers van acht landen de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk. Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, de Philippijnen en Thailand ge voerde besprekingen een „van grote eensgezindheid getuigend verloop hadden". Er is reeds overeenstemming bereikt over de redactie van negen der tien artikelen, waar uit het Z.O.A.V.O.-verdrag zal bestaan. Hedenmorgen wordt een derde, besloten zitting gehouden. Van gezaghebbende zijde is men van mening, dat de slotbijeenkomst hedenmiddag zal worden gehou den en dat deze voor de pers toe gankelijk zal zijn. Verwacht wordt, dat de minis ters zullen instemmen met het Philippijnse voorstel tot opstel ling van een handvest voor de landen en gebieden, die tezamen het gebied van de Stille Oceaan vormen. Een woordvoerder van de Ame rikaanse afvaardiging heeft Dinsdagavond verklaard, dat mi nister Dulles Donderdagavond de terugreis naar de Verenigde Sta ten zal ondernemen. Hij zou via Taipeh en Tokio gaan. Volgens de woordvoeder wil minister Dulles spoedig naar Washington terug om voorberei dingen te treffen voor de bijeen komst van de algemene vergade ring van de Verenigde Naties op 21 September. Voorts is besloten dat er een Z'.O-A.V.O.-raad opgericht zal wórden, die de bijzonderheden van de voorgestelde Z.O.A.V.O. zal uitwerken. Be staking van 24 uur in de Amsterdamse haven ter onder steuning van looneisen is Dins dagmorgen om acht een feit ge worden. Volgens schatting zijn ongeveer 3000 havenarbeiders niet aan het werk gegaan. Het grootste aantal hiervan, 2500, is in dienst bij S.H.B., de anderen behoren tot de vaste ploegen van verscheidene scheepvaartmaat schappijen. Van de S.H.B. werk ten in het begin van de morgen nog c.a. 100 man. In de hout haven, waar 14 houtschepen lig gen, is de staking algemeen. De klachten van de bootwer kers der S. H. B. zijn, dat zij te lang in de dagdienst en te weinig in de avond- en nachtdienst wor den ingedeeld. Voor dfe arbeid in de avond- en nachturen wordt respectievelijk een toeslag van 33 en 50 procent uitgekeerd. De moeilijkheden begonnen Maandagmiddag toen bootwer kers, werkzaam bij de Kon. Holl. Lloyd, na de mededeling dat hun klachten nader zouden wor den onderzocht, bereid waren aan het werk te gaan mits de IV2 uur, dat zij niet gewerkt hadden door de scheepvaartvereniging „Noord" zou worden uitbetaald. Deze eis werd echter niet inge willigd. Daarop werd door de algemene bedrijfsbond transport (aangesloten bij de E.V.C.) Maan dagavond een vergadering be legd. Vier jaar lang is er in de Am sterdamse haven geen staking van betekenis geweest. Wel heb ben zich de afgelopen maand 'n vijftal conflicten voorgedaan. EEN DER EISEN: ONMID DELLIJKE LOONSVERHO GING VAN ZES EN HALVE GULDEN PER WEEK. Op de Dinsdagmorgen in „Belle- vue" te Amsterdam gehouden vergadering van de stakende ha venarbeiders, belegd door de alge mene bedrijfsbond transport (E.V.C.heeft de secretaris van deze bond, de heer F. Meis, de navolgende drie eisen geformu leerd, welke naar het oordeel van het hoofdbestuur, aan de scheepvaartdirectie moeten wor den gesteld: 1. Een langere rusttijd; 2. een betere taakverdeling (met name van het nachtwerk); 3. een on middellijke loonsverhoging van zes en een halve gulden per week voor alle havenarbeiders, zowel in Amsterdam als in Rotterdam. Naar de mening van het hoofd bestuur van de A. B. T. zijn dit redelijke eisen en kunnen zij door de havenarbeiders aangeslo ten bij het N.V.V., de K.A.B., het C.N.V., tezamen met de ongeor ganiseerden, bij de scheepvaart- directies op tafel worden gelegd. De voornaamste grief van de Amsterdamse havenarbeiders zo lichtte de heer Meis toe is het lage netto loon, dat varieert van 52 tot 55, dat zij in een week bij dagwerk kunnen ver dienen. De reden, dat door de haven arbeiders wordt aangedrongen op nacht- en Zondagswerk, is dat men van het genoemde loon niet kan rondkomen. Bezwaar is voorts de bestek-indeling. Als men van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds moet werken, is men verplicht om de volgende morgen om acht uur terug te komen. Wordt men ingedeeld in de dienst van 238 uur, dan moet men 's middags om vier uur weer terugkeren. Hierdoor is de rusttijd voor de arbeiders onvoldoende. De heer Meis zeide, dat de door 't hoofdbestuur voorgestel de eisen door te voeren zijn als de leiding van de bij het N.V.V. aangesloten centrale bond van transportarbeiders van naar wat hij noemde funeste standpunt af stapt om niet in deze een geza menlijke actie te voeren. „Wij zijn de laagstbetaalde havenar beiders van West-Europa", zo voegde spreker hier nog aan toe. Een woordvoerder van de er kende vakbonden heeft ons mede gedeeld, dat deze bonden in geen enkel opzicht enige steun aan deze staaing verlenen. De ha venarbeiders, aldus deze zegs man, hebben na de verhoging ad zes procent van 1 Januari j.l„ op 1 Juli van dit jaar nog eens een loonsverhoging gehad varië rend van 6 tot 8,2 procent. Boven dien is nogmaals een verhoging de volgende loonronde is nabij te verwachten. De genoemde erkende bonden zijn overigens nog met de S.H.B. in onderhandeling over een aan tal detailpunten, die zijn overge bleven, van het tijdstip, dat de E-V.C. niet meer werd erkend. In de Amsterdamse haven lig gen op het ogenblik zestig sche- pen, waarvan dertien houtboten, die gelost en geladen moeten werdén. In de haven zijn totaal ongeveer 6000 havenarbeiders werkzaam, zodat uit de Dinsdag morgen beschikbare cijfers kan worden geconcludeerd, dat om streeks de helft hiervan aan de 24-uursstaking deelneemt. Het comité van ministers der Benelux heeft, teneinde deel te kunnen nemen aan de herden king van het tienjarig bestaan, zijn werkzaamheden reeds Dins dagmorgen beëindigd. In de loop van hun bijeenkomst hebben de ministers allereerst het nieuwe ontwerpprotocol tot instelling van een interparlementaire Be- neluxraad bestudeerd. Het comi té heeft zich in principe accoord verklaard met dit voorstel en heeft besloten het onmiddellijk aan de drie regeringen voor te leggen. Naar in dit verband nog wordt vernomen zou deze inter parlementaire raad de bevoegd heid krijgen ook ongevraagde adviezen te geven. Het comité van ministers heeft vervolgens van gedachten ge wisseld over de gemeenschappe lijke lijst der liberalisaties in het kader van de O.E.E.S. Het was van oordeel dat, in overeenstem ming met zijn vroeger genomen beslissing een gemeenschappelij ke lijst in te dienen, het nodig is te trachten het percentage der liberalisaties te vergroten. Een oplossing zal gevonden moeten worden vóórdat de raad van mi- In tuindorp-Wellerlooi in de ge meente Bergen (L.) is Maandag avond omstreeks elf uur de 33- jarige mevr. LendersJanssen, door een Ambonees uit het kamp Well vermoord. De dader bracht het slachtoffer een dolksteek in het hart toe. Omstreeks elf uur klopte de Ambonees, die 27 jaar oud is, bij de familie L. aan. Hij werkt reeds drie jaar als tuinders knecht op het bedrijf van de heer L., zodat hij ter plaatse goed be kend is. Mevr. L.J. deed hem open, waarna de Ambonees vrij wel direct zijn daad ten uitvoer moet hebben gebracht. Een meis je, dat in de buurt woont en bij de familie L. de nacht zou door brengen, heeft van haar bed uit de stem van de Ambonees als die van de knecht van de heer L. herkend. Ook mevr. L.J. heeft nog de naam van de knecht uit gesproken. De heer L. was op dat ogenblik niet thuis. Hij ver richtte nog enige werkzaamhe den in zijn bedrijf. Direct na het gebeurde heeft Generaal Paul Ely, de Franse hoge commissaris en opperbe velhebber in Indo-China, heeft verklaard, dat Frankrijk aan Vietnam nog vóór 31 December zelfbestuur zal verlenen. Hij zeide dit ter gelegenheid van het neerhalen van de Franse vlag op het historische Noro- dom-paleis en het hijsen van de Vietnamese vlag, waarmede dit paleis, dat steeds was be schouwd als een „symbool van het Frans imperalisme" aan de Vietnamese 'autoriteiten werd overgedragen. Later werd ten teken van vriendschap de Fran se vlag naast de Vietnamese ge hesen. Frankrijk, aldus generaal Ely, zou de tegenwoordigheid van Franse troepen en de koppeling van de Vietnamese munt aan de Franse niet aan Vietnam opdringen. De structuur voor de werkelij ke onafhankelijkheid moet ech ter nog gebouwd worden, aldus de generaal. Zijn residentie wordt thans het Gialong-paleis, dat tot nu toe de ambtswoning van de pre miers was. de Ambonees de vlucht genomen. Nadat aangifte bij de politie was gedaan heeft deze de ver moedelijke dader des nachts nog van zijn bed gelicht. De Ambo nees, die aanvankelijk ontkende iets met de zaak te maken te hebben, heeft Dinsdagmorgen bekend. Het hoofdbestuur van het Ne- derlandsch Rode Kruis heeft in overleg met het internationale comité van het Rode Kruis en met de Liga van Rode Kruis verenigingen, beide te Genève, een bedrag van 10.000 Zwitserse francs ter beschikking gesteld voor de vluchtelingen in Viet nam. Het Nederlandse lid van de raad van Europa jhr. mr. Van der Goes van Naters heeft Dins dag te Brussel een onderhoud ge had met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, over het Saargebied. Jhr. Van der Goes zal de vol gende week zijn plan voor „Euro- peanisatie" van het Saargebied bij de raad van Europa te Straatsburg indienen. Hij heeft er reeds met regeringsvertegen woordigers van Frankrijk en het Saargebied over gesproken. Tijdens een gevecht ten oos ten van Bumiaju in Midden- Sumatra tussen een bende, be staande uit 150 man en een compagnie van de „Banteng raiders" werden 31 bendeleden gedood en 2 gevangen genomen. Aan de zijde van het leger sneuvelde korporaal Idris. nisters van de O.E.E.S. in No vember a.s. bijeenkomt. Getracht zal worden het per centage der liberalisatie te ver hogen van 87 ¥2 procent tot 90 procent. Het comité van ministers heeft verder kennisgenomen van de aanwijzing van een werkgroep, die belast is met het doen van voorstellen betreffende de instel ling van een gemeenschappelijk instituut voor de bestudering der kostprijzen van landbouwproduc ten. Het comité besloot tevens binnen drie maanden opnieuw bijeen te komen om de landbouw, problemen te bespreken. De voor zitters der raden hebben de op dracht gekregen een voorafgaan de studie te wijden aan dit onder werp. De ministers hebben voorts een bespreking gewijd aan de data van het van kracht worden der unificatie van de accijns- rechten op tabak, mineraalwater en bier. Naar in dit verband ver nomen wordt zouden de accijns rechten voor bier en mineraal water vanaf 1 Januari 1956 wor den gelijkgemaakt. Voor tabak zou nog in de loop van dit jaar hiertoe worden overgegaan. Over de definitieve data zal echter nog overleg worden gepleegd met de Belgische regering, waarbij zal worden rekening gehouden met de bijzondere toestand die in de kleine en grote bierbrouwerijen, die de éénmaking der accijnzen op bier zou kunnen stellen, zul len de bevoegde ambtenaren der drie landen overleg plegen met de vertegenwoordigers der bier brouwerijen. De regeling, die door het comi té van ministers op 20 Juli 1954 werd getroffen met betrekking tot de invoer van gecondenseer de melk, is verlengd tot 1 Jan. 1955. De ministers hebben tevens be sloten hun gemeenschappelijke actie op politiek-commercieel ge bied te versterken en in het bij zonder wat betreft de belangen der drie landen ten aanzien van bepaalde handelspractijken. De drie ministers van Land bouw der Beneluxlanden zullen in de toekomst aan de bijeen komsten van het comité van Be nelux-ministers deelnemen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. KOUDE OCHTEND. Koude ochtend met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Na het verdwijnen hiervan half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind tussen Z. en Z.W. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. DONDERDAG 9 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.11 11.46 0.26 0.36 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1