Conferentie te Manilla geopend De ramp met de «Triton» WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De heer De Brauwer kon sleep-airkrijgen geen Relaas van inzittenden van het neergeschoten Amerik. vliegtuig Einde van het te verwachten Ongunstige reacties op uitlatingen van Evatt over de zaak-Ollier Gaston Dominici zal te Digne terechtstaan 40.000 man Nederlandse troepen naar herfstmanoevres DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3246. De «Prawda» over de besprekingen te Manilla Officieel Frans protest OP onder op onder Sept. 7 6.00 19.16 16.30 8 6.02 19.13 17.03 0.18 9 6.03 19.11 17.29 1.32 10 6.05 19.08 17.51 2.51 McCarthey IERLAND C Dublin Deze week antwoord aan de Sowjet-Unie Fnmkerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 381^0 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25, Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.S® i De conferentie van Zuid-Oost- Azië te Manilla is Maandag ge opend met een toespraak van president Magsaysay vtan de Phi- lippijnen. Deze zeide, dat men zonder ag ressieve bedoelingen bijeenkomt en dat het de taak der conferen tie is een defensiesysteem voor de vrije wereld uit te werken, aldus antwoord op eventuele ag ressie. Het vreedzame samen leven der staten, dat de commu nisten aanbieden, aldus de presi dent, is dat van de leeuw en het lam „het lam in de maag van de leeuw". Als wij zwak worden, verkrijgen wij een dergelijk sa menleven, aldus de president, die besloot: „Wij willen de vrede, want wij hebben onder de ver schrikkingen van de oorlog ge leden, Maar sterker nog dan on ze angst voor de oorlog is onze liefde voor de vrijheid". Na hem sprak lord Reading de leidei; der Britse delegatie, over het defensieve karakter der bespreKingen. Op deze conferen tie zou moeten worden verze kerd, dat er niet meer zulke of fers behoeven te worden ge bracht als in de Indochinese oor log en dat eventuele aanvallers vooraf weten, dat zij landen tegenover zich vinden, die ver enigd zijn en vastbesloten om vrij te blijven. „Wij hopen, dat andere landen, die dezelfde doelen hebben, zich met ons willen verenigen in de collectieve verdediging van, al len", aldus lord Reading. De levensstandaard in de lan den van Zuid-Oost-Azië zou ver hoogd moeten worden. „Wij wensen een doeltreffend verdrag, dat de veiligheid en vreedzame ontwikkeling van de landen in Zuid-Oost-Azië verze kert", aldus de Britse minister, die tegensprak, dat Engeland geen interesse voor dit deel van de wereld zou hebben en slechts een verdrag „zonder tanden zou wensen. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Ca. sey, en zijn Nieuwzeelandse ambtgenoot, Clifton Webb, ver klaarden, dat het noodzakelijk is een defensie-apparaat in 't leven te roepen. Zowel de Australische als de Nieuwzeelandse minister spraken met klem over „de noodzakelijk heid van economische maatrege len naast militaire". Clifton Webb zeide, dat zijn land „natuurlijkerwijze een zeer groot belang heeft bij het Colom- boplan." Minister Dulles zeide, dat de deelnemers aan de conferentie verenigd waren door „het ge meenschappelijke gevaar van de zijde van het internationaal com munisme". Het communisme maakt geen halt bij gemaakte winsten, zoals in Indo-China. Deze worden niet als definitieve oplossingen be schouwd doch als springplanken voor -het boeken van nieuwe winsten. Het gevaar zou sterk vermin derd kunnen worden door het duidelijk té maken dat een aan val op een van de leden van het voorgestelde verdrag een ge meenschappelijke reactie zou uitlokken welke zo sterk zou zijn en welker ontlading op een zo wel gekozen plaats zou plaats vinden, dat de aanvaller meer zou verliezen dan dat hij moge lijk zou kunnen winnen. De landen,, die in Manilla ver tegenwoordigd zijn, zouden niet zulke grote landstrijdkrachten op de been kunnen brengen als het communisme in Azië had ge daan. De kracht zou gelegen zijn in de organisatie van een, mobie le strijdkracht en een strategisch opgestelde reserve. Laos en Cambodja hopen wij op de een of andere wijze in be scherming te kunnen nemen, al dus Dulles. Ook hij wenste het voorgestel de verdrag open te zien voor nieuwe leden. Het diende eens en voor al duidelijk gemaakt te worden, dat het streven gericht was op versterking van, de onaf hankelijkheid der nieuwe landen. De Westerse mogendheden dien den zich niet te laten binden door de gevoeligheden van hen die kolonialisme nog steeds asso ciëren met het Westen. 'Dulles zeide er iniet aan te twij felen, dat men, ondanks aanvan kelijke meningsverschillen, tol een belangrijke overeenkomst zou geraken. De kansen voor het communisme zouden afnemen, indien de vrije landen, hun econo mie konden versterken dank zij handelsbetrekkingen. Voor het begin der openbare openingsvergadering hadden de gedelegeerden kransen gelegd bij een monument van; José Ri- zal, een Phillippijnse nationale held. Buiten het gebouw van de con ferentie werd door iedere gede legeerde de vlag van zijn land gehesen onder het spelen der respectieve volksliederen. Adelborsten brachten de gede legeerden naar hun plaatsen. Na afloop van de besloten ver gadering is een communiqué uit gegeven. Daarin wordt gezegd, dat een rapport bestudeerd is van de werkgroep voor het ontwerp verdrag voor een collectieve ver dediging van Zuid-Oost-Azië. De besprekingen waren gekenmerkt door eenheid van doel en werke lijke voortgang aangaande voor stellen die in het verdrag moeten worden opgenomen. Naar uit welingelichte bron wordt vernomen, kan de volgen de balans worden opgemaakt van de eerste voltallige vergade ring te Manilla: 1. Er zal in artikel 4 geen melding worden gemaakt van Laos, Cambodja en Vietnam. In de préambule van het verdrag zal slechts worden verklaard, dat goede nota is genomen van de te Genève gesloten overeenkom sten. 2. Het woord „communis tisch" zal uit de verdragstekst worden verwijderd. Men zoekt nog naar een synoniem. De Britse delegatie heeft „totalitair" voorgesteld. 3. Een lid kan uittreden een jaar nadat het de Philippijnse re gering van dat voornemen in ken nis heeft gesteld. Met algemene stemmen kan een nieuw lid wor den aangenomen. 4. De lidstaten verbinden zich elk internationaal geschil, waarin zij verwikkeld raken, langs vreed zame weg op te lossen. 5. Bij de economische aspec ten van het verdrag is men op moeilijkheden gestuit. Foster Dul les zou de hoop hebben uitgespro ken, dat de lidstaten niet alleen maatregelen nemen om hun eigen welvaart te verzekeren, maar ook rekening te houden met het economisch welzijn van Japan, dat in de ogen der Ame rikanen een sterk bolwerk tegen een eventuele communistische aanval kan vormen. Verschillen de delegaties zouden hiertegen bezwaar gemaakt hebben. Hedenochtend zal de conferen tie haar werkzaamheden achter gesloten deuren hervatten. De negen overlevenden van het Amerikaanse Neptune-patrouille vliegtuig, dat door twee Russi sche straaljagers is neergescho ten, hebben bij aankomst op de Japanse luchtbasis te Atsugi hun wedervaren verhaald. Zij bevestigden, dat hun toe stel zich, toen het werd aange vallen, 44 mijl ten O. van Kaap Eserovnoi (Siberië) bevond. Van uit deze positie kon 't dichtstbij zijnde Russische gebied zelfs niet worden waargenomen. De aanval der Sowjet-straal- jagers werd onverhoeds en van achteren, uitgevoerd. De ,,Mig"s gaven drie salvo's af. Het eer ste miste, doch door het tweede en derde werd de „Neptune" ge troffen. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft voorspeld, dat er aan het einde van het tot Juli 1955 lopende marktjaar geen koffietekort meer zal bestaan. Het departement verwacht, dat 'de productie dit jaar zal stijgen met 287.000 zakken en dat als gevolg van de uitbreiding der koffieculture sedert de tweede wereldoorlog het aanbod in de komende jaren beter in even wicht zal zijn met de vraag. Naar verwachting zal de we reldproductie van groene koffie in het jaar 1954/1955 41.731.000 zakken (van elk 132,276 pounds) bedragen, vergeleken met 41.444.000 zakken in 1953/54. Dc verwachte productie in 1954/55 zal 13 procent groter zijn dan het na-oorlogse gemiddelde. Het vóóroorlogse gemiddelde was 41.586.000 zakken. In hoeverre de productie in de toekomst het verbruik zal gaan overtreffen, zal volgens het Ame rikaanse departement van Land bouw afhangen van de mate, waarin de Braziliaanse koffiecul tuur zich herstelt van de vorst- schade van het afgelopen jaar, en van de mate, waarin het we- reldverbruik reageert op prijs dalingen. Het officiële Sowjetrussische persbureau „Tass" haalt een hoofdartikel van de „Pravda" over de Z.O.A.V.O.-besprekingen aan, „waarin de voorgenomen Zuidoostaziatische verdragsorga- nisatie wordt vergeleken met het anti-Kominternpact. Volgens de „Pravda" zal een eventuele overeenkomst een ag- gressief karakter dragen en ge richt zijn op de „althans gedeel telijke herovering der posities, die het Westen in Azië heeft verloren". Het toestel vatte vlam en stort te vervolgens in zee. Tussen de eerste Russische aanval en het verlaten van het vliegtuigwrak door de inzitten den verliepen slechts tien minu ten. Het wrak zonk na een halve minuut, waarbij een navigator werd meegesleurd. Aangenomen moet w/orden, dat hij om 't leven is gekomen. De bemanning van de „Nep tune" deelde nog mee dat het ge schut van het toestel op 't ogen blik van de Russische aanval niet was geladen, zodat terug schieten een technische onmoge lijkheid was, laat staan dat het Amerikaanse toestel, zoals de Russische ^lezing van het incident wil, het eerst zou hebben ge schoten. Een der bemanningsleden heeft nog verklaard, dat de inzittenden van de neergeschoten „Neptune" in de nacht geen lichtseinen heb ben durven geven, uit vrees door de Russen te zullen worden op gemerkt. De aanval der Russische straal jagers volgens commandant Wayne „M.I.G." 's duurde vijf minuten. De M.I.G.'s vielen zon der enige voorafgaande waar schuwing aan. Wayne zeide nog dat de „Nep tune" bij de tweede Russische aanval heeft teruggeschoten A.F.P. heeft gemeld, dat de Amerikanen niet hadden terugge schoten, omdat de kanonnen van hun vliegtuig niet geladen wa ren). Enkele bemanningsleden heb ben nog enige tijd rondgezwom men nabij de plaats, waar het toestel in de diepte verdween, in de hoop de mee in de diepte ge sleurde navigator Reid wellicht nog te kunnen redden, doch hun pogingen waren vergeefs. Wayne e.s. hebben bijna twaalf uur op een vlot doorgebracht, vóórdat zij door vliegtuigen van de Amerikaanse derde lucht- machtgroep werden gered. Wayne besloot met te zeggen dat Russische vliegtuigen gedu rende de nacht grote activiteit aan de dag hadden gelegd. De Franse ambassadeur te Canberra, Louis Roche, heeft bij het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken geprotes teerd tegen de uitlatingen van Herbert Evatt, leider der Austra- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Later nu en dan zon. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk enkele buien, later ook opklaringen. Zwakke tot ma tige wind ruimend van zuidwest naar west tot noordwest. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 8 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 10.38 11.13 11.53 12.03 ZON MAAN liche socialistische (oppositie) partij, over de zaak-Rose Marie Oilier. Mevrouw Oilier, die werkzaam was op de Franse ambassade te Canberra, is, als gemeld, op aan wijzing van Petrof, de voorma lige Sowjet-Russische functiona ris te Canberra, die thans in Australië als politiek vluchtelin_ verblijft, door de Fransen gear resteerd op beschuldiging van spionnage voor de Sowjet-Unie. Zij zal naar Frankrijk worden overgebracht, waar haar zaak zal worden onderzocht. Volgens Evatt is het optreden der Fransen in deze aangelegen heid onjuist geweest. Men meent te Canberra, dat de Australische regering zal ver klaren het niet met Evatt eens te zijn en dat het Franse protest met succes zal worden bekroond. In diplomatieke kringen te Canberra hebben de uitlatingen van, de leider der Australische socialistische oppositie sterke be roering gewekt- De reacties er op zijn zonder uitzondering on gunstig. Beroep van Evatt op Men- dès-France ten behoeve van mevr. Oilier. Dr. Herbert Evatt, leider der Australische socialistische oppo sitiepartij, heeft een telegrafisch beroep gedaan op de Franse pre mier Mendès-France om in te grijpen in de zaak-mevr. Oilier. Evatt, die van mening is dat de Franse regering en haar ambas sadeur te Canberra hierin on juist zijn opgetreden, deed zijn beroep als voormalig voorzitter van de algemene vergadering der Verenigde Naties en als lei der der Australische socialisti sche thans tevens oppositie partij. Evatt telegrafeerde Mendès- France een uittreksel van zijn verklaring van Zaterdag j.l. Hij verzond zijn telegram Maandag morgen, voordat de Franse am bassadeur te Canberra tegen zijn optreden bij de Australische re gering had geprotesteerd. Evatt zegt in zijn beroep op Mendès-France, dat mevr. Oilier „waarschijnlijk een onschuldige vrouw" is, die door De Petrows, voormalige agenten van de Rus sische geheime dienst in Austra lië en beiden „betaalde aanbren gers", is beschuldigd. Dr. G. Gilbert, een bekende Amerikaanse psycholoog, heeft op een congres van 800 Ameri kaanse zielkundigen een toe spraak gehouden over „dictators en volksmenners". Hij heeft hier in een beroep gedaan op senator McCarthy „in zijn eigen be lang, zowel als in dat van het land, welks belangen hij voor geeft te verdedigen" om zich aan een psychologisch onderzoek te onderwerpen. Dr. Gilbert heeft gedurende de processen te Neurenberg tegen vooraanstaande Duitse oorlogs misdadigers de geestesgesteld heid dezer voormalige nationaal- socialistische leiders bestudeerd. Hij schreef twee boeken over zijn bevindingen. Het was niet mogelijk reeds direct commentaar van de sena tor op deze uitlating van dr. Gil bert te verkrijgen. De enige overlevende van de tien Nederlandse inzittenden der verongelukte K.L-M.-machine, de 57-jarige heer F. de Brauwer, Schiedamseweg 57b, Rotterdam, heeft zijn leven te danken aan het feit, dat hij, aanvankelijk overi gens tegen zijh zin, er niet in slaagde, zich in het verongelukte toestel een zgn. „sleep-air" te reserveren. 'Ware hij in zijn op zet geslaagd, dan zou ook hij waarschijnlijk zijn verongelukt. Maandagochtend bevond de heer Brauwer zich, gekleed in een geleende broek en trui, in het kleine hotelletje bij het vliegveld Shannon, waar hij vertelde, dat hij als directeur van de firma A. van Herwaarden N.V. door de Amerikaanse sigarettenfabriek Chesterfield was uitgenodigd voor een bezoek, omdat zijn fir ma deze fabriek 130 jaar in Ne der land vertegenwoordigt. Het was niet mijn eerste vlucht met de K.L.M., zo zei de heer De Brauwer, die heb ik reeds enkele tientallen jaren geleden gemaakt, want ik was een van de eerste K.L.M.-passagiers. Daarna heb ik nooit meer gevlogen tot dit week end toe. Het toeval wilde, dat de heer De Brauwer op de dag van zijn miraculeuze ontsnapping aan de dood juist twintig jaar getrouwd was. Voor zijn vertrek op Schip hol had hij tot zijn vrouw, die intussen naar Innsbruck voor vacan.tie is vertrokken, nog ge zegd: „Nou, we hebben Viruly op de bok, dus maak je maar geen zorgen". Onze landgenoot zat vlak bij de cockpit op de tweede rij, „het geen mijn redding is geweestzo zei hij. „Ik had geen Sleep-air kunnen krijgen, die bevinden zich alle achter in de staart van het toestel. Slechts een, van de vijftien mensen die hier plaats hadden genomen, is uit de ma chine gekomen. Er was werke lijk niet veel paniek. Achter mij op de derde rij schoof iemand het noodluik open en daarachter kwam practisch meteen al een rubber-dinghy varen. Eén voor één zijn wij, die voor bij de cock pit zaten, met het hoofd vooruit door dit noodluik naar buiten ge holpen en in de dinghy getrok ken. Het water was intussen ook in het voorste deel van de ma chine, dat hoger lag dan de staart, tot boven de zitplaatsen gestegen. Ik kwam terecht in de boot, waarin ook Viruly zat. Vi ruly keerde telkens in de machi ne terug om er nog meer men sen uit te halen. Op het laatst was dit volkomen.waanzin ge worden, maar niettemin wilde hij er weer in terugkeren. Enkele van zijn collega's hebben, hem daar met moeite van terug kun nen weerhouden. Wij zijn daarna gepeddeld met de dinghy tot we op een zandbak vastliepen. En daar hebben we enkele uren op gezeten. Toen het daglicht kwam opdagen, was het water door de vloed zo hoog gestegen, dat wij weer loskwamen. We bleken pre cies voor de inham van een bank te liggen, op ongeveer een kilo meter van de kust. Daarheen zijn we met heel veel moeite ge peddeld. Inwoners van huizen langs de kant van, deze brede ri vier hebben ons toen geholpen". In de dinghy lag o.a. de Ame rikaanse mevrouw Platz, die ernstige kwetsuren aan haar rug had en voortdurend gilde van de pijn. Naar bekend is zij Zondag avond laat als 28e slachtoffer van de ramp in het ziekenhuis te Clare overleden. De heer Brauwer moest thans van zijn trip naar Amerika af- zien, omdat hij toch te laat voor het programma zou zijn gearri veerd. Hij keerde in de loop van Maandag' per boot naar Neder land terug. lichten van zijn toestel aan, de ruimte beneden zich af. Over levenden van de Triton bevestig den, dat zij in hun rubberboot kort na het afschieten van de lichtsignalen een vliegtuig met scherpe zoeklichten hebben zien rondcirkelen en tot twee keer toe zagen over komen. Daarna verdween de Amerikaanse ma chine in de richting van de Oceaan. In de loop van de Zondagoch- ten keerde kapitein Morders met zijn machine op Shannon terug wegens technische moeilijkheden. Volgens zijn verklaringen jegens derden zou hij de verkeerstoren radiografisch hebben op de hoog te gesteld, dat hij één of twee rubberboten, zogenaamde Ding hies, met imensen op de rivier zou hebben waargenomen en dat deze in moeilijkheden verkeer den. Het antwoord van de verkeers toren zou volgens Morders geluid hebben: „Dank u, zullen er on middellijk reddingboten op af sturen,". De noodsignalen zijn dus opge merkt. Hoe het dan mogelijk is. dat men in de verkeerstoren niet gedacht schijnt te hébben aan het verdwenen K.L-M.-toestel, waar mee immers geen radiografisch contact meer bestond, kon Zon dag op Shannon niemand verkla ren. Bovendien hoorden wij op de vlieghaven critiek uiten over het feit, dat de reddingboten, ook na de waarschuwing van de T.W.A.-gezagvoerder, niet aan stonds zijn uitgevaren. Dit ge beurde pas, nadat de vlieger Wtebbink alarm sloeg. De meningen over het tijds verloop tussen de waarschuwing van Morders en die van Webbink lopen op Shannon uiteen. Volgens sommigen zou er tussen beide meldingen een uur verlopen zijn, volgens anderen een kwartier. Onder de om het leven geKo- men Nederlandse passagiers be vindt zich de 38-jarige president van Polak's Frutal Works uit Middleton in de Verenigde Sta ten, de heer Frits Polak. Deze bracht met zijn ouders een, be zoek aan de fabriek van zijn firma aldaar. Zijn ouders zijn Zondagavond op Shannon aange kamen. DE. RAMP IN IERLAND »~»Route naar Amerika V Shanng Lood A^lANT. OCEAAN New York ATLANTISCHE Belfast OCEAAN LIEGVELD HANN0N Plaalsv.d.ramp Doordat een Amerikaanse vrouw een medepassagier ver hinderde een sigaret aan te ste ken, nadat de „Triton" was neer gekomen, zijn de levens van hen die zich nog in het wrak bevon den, gered, zo is Maandag be kend geworden. Commodore Viruly zei dat me juffrouw Elizabeth Snyder „ons van een zekere dood heeft ge red". Het vliegtuig zou zeker ontploft zijn als een lucifer was aangestoken. Mej. Snyder zegt zelf: „Ik voelde mij duizelig als gevolg van die verschrikkelijke gassen, toen ik bemerkte dat de man naast mij op het punt stond een sigaret aan te steken. Onmiddel lijk greep ik de sigaret uit zijn mond en op dat moment zag hij zelf ook zijn dwaasheid in". Zij vertelt verder: „Ik was vóór in het vliegtuig en de mees ten die omgekomen zijn, bevon den zich achterin. Eén van de laatste dingen die ik hoorde voordat wij de verschrikkelijke cabine verlieten, was de stem van de stewardess, geheel ach ter uit het toestel, die zei: „Wees maar gerust. Wij hebben een uitstekende piloot en alles komt in orde". Misschien waren het haar laatste woorden". De stewardess was Helga Loe- wenstein. De heer Viruly heeft meege deeld dat de man die over de modd'erbanken gestrompeld is om hulp te halen, de tweede be- stuupder Evers Webbink was en niet Johan, Tieman, de derde pi loot en navigator, zoals eerder is gemeld. De heer Webbink, 27 jaar oud, gehuwd en vader van één kind van één jaar, zei dat hij vrijwil lig had aangeboden naar het vliegveld te gaan, een moeilijke tocht van drie km. (Zie verder pag 2.) De zaak tegen Gr; ton Domi nici, die beschuldigd wordt van de moord op sir Jack Drummond, diens vrouw en dochtertje in Augustus 1952, is verwezen naar het Hof van Assizen te Digne. De klachten van de verdedi gers van de oude boer, dat hun cliënt op onwettige wijze was ondervraagd, werden ongegrond verklaard. Er is nog geen datum voor het proces vastgesteld, doch imen verwacht, dat de be handeling ongeveer midden No vember zal beginnen. In November van het vorige jaar werd de moord op de Drummonds voor het eerst aan de 77-jarige Dominici ten laste gelegd, nadat zijn zoons hem als de moordenaar hadden aan gewezen. Dominici heeft sinds dien echter zijn toen afgelegde bekentenis ingetrokken. De speciale verslaggever van het A.N.P. meldde Maandag nacht om drie uur van het vliegveld Shannon, dat het my sterie over de vertraging in de reddingspogingen 24 uurd na het ongeluk nog niet waren opgelost. Met zekerheid is vastgesteld, dat later in de nacht, na het ver trek van de Triton uit Shannon, een machine met 57 passagiers van de „Trans World Airlines" T.W.A. gereed stond voor ver trek, toen de Amerikaanse ge zagvoerder van deze machine, kapitein Ray Morders van de verkeerstoren radiografisch het volgende verzoek kreeg: „Dicht voor u hebben wij lichtende nood signalen waargenomen, ergens op de rivier. Wilt u dat even on derzoeken?" De gezagvoerder voldeed aan dit verzoek. Nadat hij opgestegen was, speurde hij met sterke landirigs- Veertigduizend man Neder- Engeland ter beschikKing staan landse troepen zullen van 2228 van de commandant van Zuid- September deelnemen aan dé gro-1 land, terwijl de Brits-Belgische 153 group van de 2e geallieerde tactische luchtmacht luchtsteun zal geven. Leider van de oefening is de commandant van de Northern Anmy Group, generaal sir Ri chard Gale. Voor het eerst zullen bij een oefening op deze schaal atoomka- nonnen in het veld worden ge bracht en wel de 280 mm artille rie van het Amerikaanse leger. Zij zullen waarschijnlijk bij beide partijen worden ingedeeld en voor een ^belangrijk deel hun stempel op deze oefening druk ken. Een van de belangrijkste as pecten van „Battle Royal" zal dan ook zijn het optreden van normaal georganiseerde divisies in een atoomoorlog. Problemen die de „new look" met zich mee brengt hoopt men dan ook hier tot gelding te laten komen. In dit verband zullen aan verspreiding en camouflage zeer hoge eisen worden gesteld. Het terrein waarop de oefening zich afspeelt bestrijkt een gebied dat zich uitstreKt tussen Olden burg en Keulen en zal voor beide partijen vele moeilijkheden ople veren. Daarin bevinden zich o.m. het Teutoburgerwoud, het Arns- bergerwoud, de hoogvlaKtes van Munster en van Beckum en de riviertjes de Ems en de Lippe. Het Westelijke antwoord op de Sowjet-Russische nota's van 24 Juli en 4 Augustus over de „Euro pese veiligheid" en een viermo- gendhedenconferentie zal in de loop van de week te Moskou overhandigd worden, zo is van de zijde van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken ver nomen. te intergeallieerde oefening „Battle Royal" (handgemeen) die van 2228 September in W. Duitsland worden gehouden. In totaal zullen 140.000 Britse, Bel gische en Nederlandse en Ame- kaanse militairen in het veld ko men, verdeeld over twee partijen van ongeveer gelijke sterkte, Noordland en Zuidland. De aanvallende troepen van Noordland zullen bestaan uit het eerste Britse-Nederlandse leger, dat onder bevel zal staan van de Britse It. gen. Whistier. De Brit se bijdrage hieraan is een leger corps onder bevel van gen. maj. Cassels, bestaande uit de Tweede Britse infanteriedivisie en de Ze vende pantserdivisie Desert rats). Het Nederlandse leger corps, waarover lt. gen. Opzomer het commando voert, bestaat uit de Vierde divisie van gen. maj. Gouzy en een groot aantal leger corpstroepen, waarbij voor het eerst een luchtdoelartilleriegroep is ingedeeld. Voorts wordt aan het Nederlandse legercorps de 6e Britse pantserdivisie onder be vel van gen. maj. Mitchell toege voegd. Met Noordland werkt samen de 2 group van de 2e geallieerde tactische luchtmacht, bestaande uit Engelse en Nederlandse een heden. De kon. luchtmacht zal voor deze gelegenheid een thun- derjet-verkenningssquadron in de lucht brengen. De krijgsmacht van Zuidland worth gevormd door het Belgische legerkorps onder bevel van lt. gen. Tromme. Dit legercorps wordt gevormd door de 16e Belgische pantserdi visie, de le infanteriedivisie en de Canadese infanterie gevechts groep, die bij de manoeuvres van het vorige jaar aan de Neder landse kant stond. Voorts zal een Britse parachutistenbrigade uit

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1