Dr. ir. A. S. Tuinman over de emigratie Canada naar Uil Jc Srcvincic Duitse avonturiers wilden Haagse jongelui als reisgenoten EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Cy2M>icMteA.d$[ ■Okg, Stofwisselingzout Noodweer in Linz AXEL. BIERVLIET. OOSTBURG. Chinees artillerieduel PYRAMIDE. SAS VAN GENT. ZAAMSLAG. Toen dr. ir. A. S. Tuinman, landibouwattatihé en tevens emi gratie-attaché aan de Nederland se ambassade te Ottawa, in Sep tember 1946 naar Capada ver trok, kreeg hij van de toenma lige minister van Sociale Zaken, dr. W. Drees, in overleg met de minister van Landbouw, de heer Mansholt, een bijzondere op dracht mee: Tracht in Canada de deur geopend te krijgen voor het ontvangan van Nederlandse emi granten. In 'het vroege voorjaar van 1947 werd met Canada de eerste afspraak gemaakt, die leidde tot de toelating van een aantal Ne derlandse landbouwers, op 1 Juni 1947 kwamen zij met de „Water man" in, Canada aan. Zeven jaar later op 10 Mei van dit jaar vertrok de 100.000e emigrant naar Canada met de „Groote Beer" en op het ogenblik kan men zeggen, dat er zo ongeveer 110.000 Nederlanders in Canada een tweede vaderland hebben ge- vwonden. In een onderhoud met een A.N.P.-redacteur heeft dr. ir. Tuinman, die beroepshalve een korte tijd in ons land vertoeft, enkele indrukken over die emi gratie willen geven. Uit het voor- gaande blijkt reeds, dat we in hem een deskundige bij uitstek hebben voor wat betreft de Ne derlandse emigratie naar Cana da. Maar ook met betrekking tot het vraagstuk van de emigratie in het algemeen. Zo schreef hij enkele jaren geleden een be langrijk proefschrift over de emi gratie. De voorbereiding van de Nederlandse emigrant noemde hij merkbaar beter dan in het begin. Vooral betreft dit de jon geren. Hier ziet men de resul taten van de opbouw van het emigratie-apparaat, van de erva ring, die in de eerste jaren werd opgedaan. Als de emigrant in Canada moeilijkheden heeft, dan zal men meestal te horen krijgen, dat zij daar vóór het ver trek reeds op gewezen zijn. In middels moet ook de heer Tuin man erop blijven hameren, dat de kennis van de taal in Ca- r ada Frans en Engels nog be langrijk moet worden verbeterd. Die is in de meeste gevallen, vooral bij de ouderen, nog onvol doende. De emigrant dient hier niet te vergeten, dat die gebrek kige kennis van de taal van het ontvangende land, dikwijls tot uitdrukking komt in het loon, dat men verdient. Als de werknemer telkens veel meer tijd dan nor maal nodig heeft, om zijn op drachten en aanwijzingen te be grijpen, dan is het begrijpelijk, dat de ondernemer zulks in het loon tot uitdrukking brengt. De Canadese immigratie- Organisatie. Alle waardering heeft de heer Tuinman voor de Canadese im migratie-organisatie. Het was het Streven de verantwoordelijk heid van de plaatsing der emi granten in handen te leggen vain •de Canadese autoriteiten. Zij hebben die verantwoordelijkheid aanvaard. Als er met de plaatsing ietfc mis gaat, dan voelt de Cana dese overheid zich verantwoorde lijk wat te doen. Zij is als het ware hun „baby" geworden, het geen voor de Nederlandse emi gratie-autoriteiten een 'belang rijke steun betekent. De immigratie-organisatie van Canada werkt samen met de pro vincies, met de spoorwegen, met de kerkelijke organisaties en an dere. Het geheel wordt overkoe peld door de Canadese immigra tiedienst. D(e Nederlandse emi gratie-autoriteiten werken, daar mee samen, maar hun werk blijft achter de schermen. Alle waardering had de heer Tuinman ook voor de „Settle ment-service" in Canada. Het is een apparaat, dat desgevraagd gratis advies en leiding geeft aan de emigranten, die zich er gens willen vestigen en een be drijf willen kopen. Hierdoor wordt voorkomen, dat de emi granten in handen vallen van ondeskundigen. Het werkt als zodanig ook preventief. Teruggang in dit jaar. Zoals bekend waren dit jaar de plaatsingsmogelijkheden Canada minder dan in de jaren daarvoor. De vraag naar arbei ders was dit jaar geringer. Door de vele regens zijn de werk zaamheden in het voorjaar veel later begonnen. De winter ken merkte zich door een grote en lange sneeuwval. Er ontstond ook met betrekking tot een aan tal producten een tijdelijke ver zadiging van de markt. De heer Tuinman noemde o.a. landbouw machines, auto's. De producti, verminderde hier, evenals de vraag naar arbeidskrachten. Het betreft hier echte# een tijdelijk verschijnsel. Men moet er ook rekening mee houden, dat het aantal loontrekkenden in de laat ste jaren in Canada is toegeno men tengevolge van de emigratie en door de natuurlijke bevol kingsaanwas. De aanpassing aan de economische groei kent fluc tuaties. De emigrant werd er evenwel niet door bedreigd. Voor dit jaar liad men een streefgetal van ongeveer 20 tot 22.000. Naar de heer Tuinman verwachtte, zal het aantal Ned r landse emigranten naar Canada dit jaar ongeveer 17.000 bedra gen. Nu is het zo, dat het aantal, ondanks de mindere plaatsings mogelijkheden, toch groter had kunnen zijn. Er is in ons land echter een reactie gevolgd, die geleid heeft tot een geringer aan. tal aanmeldingen. Gezonde economie. De heer Tuinman noemde het tekort aan plaatsingsmogelijk heden in een aantal beroepen van tijdelijke aard. De economie van Canada is in wezen gezond. Zij rust op drie belangrijke pijlers: de houtproductie en alles wat daarmee verband houdt, de mi neralen (ertsen, olie, enz.) en de tarwe. Belangrijk is het voor de emi grant zich vroeg in het jaar te melden. Zij dienen in de meeste gevallen vóór eind Juni in Cana da te zijn. Als zij niet op tijd in Canada komen en de vorst aru de sneeuw invallen, dan zullen zij vaak grote moeilijkheden heb ben. Zij vallen dan nog niet on der de sociale voorzieningen, al zullen er dan in elk geval wel zekere maatregelen worden ge nomen die emigranten helpen in in uiterste nood. Het geldt niet voor allen, zo kunnen melkers ook in de winter zeker worden geplaatst. Het volgend jaar. Voor het volgend jaar zijn met de Canadese autoriteiten nog geen afspraken gemaakt. Men zal eecst afwachten wat de seizoen- werkloosheid zal gratie blijft open len de richtlijnen van het vorig jaar worden gevolgd. Verwacht wordt, dat dezelfde groepen emi granten zu'llen worden toegela ten. Ook in verband met de im mer veel tijd vragende admini stratieve procedure is het goed, dat men daarmee al gereed is. 1 doen. De emi- Voorlopig zul- een punt, dat men zeker bij de voorlichting en voorbereiding van de emigrant niet mag ver waarlozen. Naturalisatie. Nu er vele Nederlandse emi granten reeds zeven jaar in Ca nada wonen, komt voor velen de vraag van de naturalisatie naar voren. Na vijf jaar toch kunnen zij Canadees staatsbur ger worden. Daarover zijn op dit ogenblik nog geen cijfers beschik baar. Wel kan worden gezegd, dat men van Canadese zijde hoopt, dat die indruk, dat de Ne derlanders zich in Canada heel goed op hun plaats vinden, een bevestiging zal vinden in het aanvaarden van het Canadese staatsburgerschap, waardoor zij alle rechten van de Canadese burger zullen verkrijgen, in het bijzonder het actief en passief kiesrecht. Dr. ir. A. S. Tuinman zal nog enkele weken in ons land blij ven ook mede in verband met de be sprekingen die de minister van Landbouw met de Nederlandse Iandbouw-ataché zal hebben. Bij overmatig vet, slechte spijs vertering regelmatig innemen. Voert weefselvocht af en maakt slanker. Vraagt Uw Apotheker of Drogist Linz en omgeving (Opper- Oostenrijk) is Vrijdagavond ge troffen door de zwaarste storm sinds mensenheugenis. De storm ging gepaard met zware hagel buien. Vele personen zijn ge wond, sommigen door hagelste nen ter grootte van een mannen vuist. Een zeer groot aantal rui ten is gebroken. Sommige ambu lances konden door de storm ge wonden iniet te hulp komen. De aan pas si >g. Sprekende over de wijze waar op de Nederlanders zich in Cana da aanpassen, was de heer Tuin man van oordeel, dat deze gun stig is. Na betrekkelijke korte tijd voelt de Nederlandse emigrant zich in Canada thuis. Voor de een duurt het twee voor de ander 5 jaar voordat men zich geheel in de Canadese gemeenschap voell opgenomen. Voor de ouderen ligt dat natuurlijk wat moeilijker. Die integratie noemde hij goed. We spreken hier niet over assi milatie, die ei-gelijk een afsnijden van de eigen cultuurwaarden in houdt. Men moet ook niet verge ten, dat de Canadese bevolking in de loop der tientallen jaren is opgebouwd uit vele nationalitei ten. De Canadees is er trots op te zeggen waar hij of zijn ouders vandaan zijn gekomen. De Nederlander staat op het ogenblik in aanzien in Canada. Men treft landgenoten over ge heel Canada. De spits is er voor de Nederlandse emigrant afge beten. Op het ogenblik is het niet meer zo'n stap als in het begin, om naar Canada te emigreren, al-dus de heer Tuinman. Overal treft men landgenoten en voorts heeft Canada een vriendelijke bevolking. Als men in ons land verhuist, moet men zich ook aan passen. De verschillen zijn niet meer zo heel groot. Voor de fa milies, die in ons land zijn gewor teld, blijft het echter altijd een stap. Niet meer voor de jonge ren. Het zou een traditie moeten worden bij de Nederlandse land bouwers, dat er één zoon naar Canada "nat. Hij doet er veel er varing op, hij ziet wat van de wereld, de vrijgezel verdient goed en nu we Indonesië niet meer hebben is het goed, dat we niet te veel provinciaal worden. Ken ook uw eigen land. Belangrijk noemde de heer Tuinman het ook, dat de Neder landse emigrant het eigen land goed kent. Hij moet daarover kunnen praten, als hij in Canada is. Men heeft er 'belangstelling voor. Zo ontwikkelen zich de banden tussen Nederland en Ca- da, ook commercieel. Het is Verkeersongevallen. Binnen twee uur tijds werd Vrij dagavond bij de Rijkspolitie mel ding gemaakt van een tweetal aanrijdingen. De eerste vond te 7.30 uur plaats op de hoek van de Zeestraat, waar de ruim 70-jarige L. D., verblij vende in het rusthuis „Zorgvlied" alhier, de brede Kanaalkade over stak op het moment, dat uit de richting Hulst de motorrijder A. M. uit Westdorpe naderde. Toen D. dit bemerkte wilde hij terug keren. Deze weifeling was oor zaak, dat de heer M., die achter D. om wilde voorbijrijden, een aanrijding niet kon voorkomen. Dökte¥ Kats, die D. ter plaatse onderzocht, vervoerde hem naar het rusthuis. Het tweede verkeersongeval be trof de scooter-rijder de heer W. L. M. uit Antwerpen, die te onge veer 9 uur des avonds aan de z.g. „Reep" op de Axelse-Sassing de fabrieksarbeider C. de R. aan reed, met het gevolg dat beiden beneden de Oostelijke berm van de Kanaaldijk terechtkwamen. Lichamelijk liepen beiden enige schrammen op, terwijl de scooter en het rijwiel beschadigd werden. Ook bij dit ongeval verleende dokter Kats de eerste hulp. De scooter-bestuurder ging, we gens geconstateerd alcoholge bruik, niet vrij uit. „Op stap." De voor geruime tijd het bestu ren van een motorrijtuig ontzeg de W. K., alhier, kon vorige week zijn opgelegd verbod niet onder drukken en ging er met vaders wagen vandoor. Deze stelde de Rijkspolitie hiermede in kennis, die de vluchteling achterhaalde en er voor zorgde dat de reeds meermalen veroordeelde delin quent andermaal een proces-ver- baal in ontvangst kon nemen. Bunzings op bezoek. In Biervliet zijn de laatste tijd enige bunzings gesignaleerd. Zo ving de afgelopen week de heer J. D., jachtopziener te Biervliet, een van deze rovers in een klem. Er zijn echter nog meer van deze gasten,, die zich verborgen houden rond de Noordstraat, 's Avonds in de schemer trekken de bun zings rustig de straat over om hun buit te gaan halen. Al heel wat kippen, eenden en duiven zijn het slachtoffer geworden van deze roofdieren. Botsing. De heer B, Wijsmuller uit Baarn, die te Biervliet logeert, reed Vrijdag op de weg van Bier vliet naar Driesprong met zijn nieuwe luxe auto tegen een trac tor aan. De oorzaak van de botsing was het plotseling links afslaan van de tractorbestuurder, de heer Van L. De schade beperkte zich tot materiële schade. Geringe belangstelling voor het bevolkingsonderzoek. De belangstelling te Biervliet voor het bevolkingsonderzoek op t.b.c. blijft ver beneden de ver wachting. Vooral ouden van da gen schijnen het nut van het on derzoek niet te willen inzien, hoe. wel de gemeente voor onvermo- genden de kosten van het onder zoek voor haar rekening wilde nemen. De 5de Ronde van de Kapi tale Dam. Graafmans uit Gil- ze eerste in 2 uur 4 min. Zondagmiddag werd onder zeer slechte weersomstandigheden de 5de Ronde van de Kapitale Dam gereden, waaraan 50 nieuwelin gen deelnamen. Vanaf de aan vang tot het einde geselde Plu- vius de taai volhoudende jeugdi ge renners, die weldra van kop tot teen met een laag modder bedekt waren, zodat van de rug nummers niet veel te bemerken viel. Vele uitlooppogingen liepen op niets uit, doch in de 6de ronde gelukte het aan de kampioen van Zeeland P. Rentmeester en J Huissoon, beiden uit Ierseke, de leiding te nemen en een halve mi nuut voorsprong op het grote pe- leton te krijgen. In de 11de ron de kreeg Rentmeester met ban- denpech te kampen en viel terug in het peleton. Zoals te verwach ten was bij dit zware parcours kwamen er alras uitvallers, zo dat uiteindelijk 21 renners de 70 km uitreden. In de 7de ronde had een kopgroep van 6 deelnemers waaronder E. Verstraeten uit Eede, het peleton gedubbeld. In de voorlaatste ronde deed J. Huissoon een sprong naar de leiding, maar de kopgroep riep hem weldra tot de orde. Op de laatste meters toonde A. Graaf mans uit Gilze, kampioen van Nrd-Brabant, zich de sterkste en ging als eerste door de finish, op een halve lengte gevolgd door W. van Dongen, eveneens uit Gilze, en als derde J. Huissoon. De 4e plaats bezette A. Rentmeester. De verdere uitslag luidde: 5. E. Verstraeten, Eede; 6. J. de Pooter, Hoek; 7. T. Sijthoff, Ys- selmonde8. C. Suyckerbuyk, Nispen; 9. W. de Bruijn, Oud- Gastel; 10. J. de Roo, Schore; 11. M. v. d. Pluim, Hoek; 12. T. Lam- bregts, Etten; 13. J. Schouten, Rotterdam; 14. G. Liëbregts, Vlij men en 15. J. van Doeselaar, Sluiskil. Schieting liggende wip. Aan de tijdens de wielerkoers op het terrein van café De Dob- belaere op de Kapitale Dam ge houden schieting op de liggende wip namen 35 schutters deel. De hoogvogel werd afgeschoten door F. Claeys uit IJzendijke, de zijvogel door G. Termote uit Bier vliet en de le kal door L. Bral uit Bouchaute. Plaatselijke gemeenschap opent beeldententoonstelling. Onder grote belangstelling is Zaterdagmiddag door de Plaatse lijke gemeenschap Oostburg een beeldententoonstelling geopend. De voorzitter der Plaatselijke gemeenschap, mr K. Hoekzema, sprak in hotel De Vuijst na ver welkoming der aanwezigen, een kort inleidend woord. Door de beelden niet in een af gesloten ruimte onder te bren gen, doch deze op verschillende punten in de gemeente te plaat sen hoopt de genoemde gemeen schap de kunst en dan in het bij zonder de beeldhouwkunst dich ter bij de bevolking te brengen. Zeeuws-Vlaanderen heeft weinig beelden, die toch veelal een ge meenschappelijke betekenis heb ben. De burgemeester deed een beroep op ieder, speciaal op de jeugd, om de beelden te sparen. Vernieling of beschadiging zou een ramp voor de plaatselijke ge meenschap betekenen. Namens het provinciaal bestuur sprak het lid van Gedep. Staten de heer A. L. S. Lockefeer zijn waardering uit voor het streven der plaatselijke gemeenschap. Dit initiatief om de kunstwerken in het openbaar ten toon te stellen, moet geprezen worden en het provinciaal bestuur slaat met grote voldoening dit streven gade, temeer waar de provinciale begro ting zo weinig ruimte laat om de cultuurspreiding te subsidiëren. Vanwege de Stichting Kunst en Gezin-werd hierop door de heer H. L. Swart een uiteenzetting ge geven over de geplaatste beelden. Nadat de genodigden een ver versing was aangeboden werd Het waarnemende nationalisti sche Chinese stafhoofd, generaal Peng Meng-Tsji, heeft Zaterdag morgen te Taipeh een spoedver gadering van bevelhebbers bij eengeroepen om plannen op te stellen met het oog op het bom bardement, dat, naar men vreest, het voorspel is van een commu nistische invasie van het eiland. Een woordvoerder wilde zich niet uitlaten over de communis tisehe bewering een kanonneer boot, een duikbootjager en een sleepboot van de nationalisten tot zinken te hebben gebracht. onder deskundige leiding een rondgang gemaakt langs de ge plaatste beelden. Palingschieting. Aan de Zaterdagmiddag gehou den schieting op de liggende wip op het terrein van café „Pyrami- de" bij de heer Bracke, namen 52 boogschutters deel. Deze jaarlijkse schieting, waar voor als prijzen hoeveelheden pa ling als prijzen worden uitgeloofd, heeft algemene bekendheid ver worven, zodat hiervoor ook van de zijde van het publiek, ondanks de minder gunstige weersomstan- heden, vrij grote belangstelling bestond. In tegenstelling met andere ja-, ren gelukte het geen der boog schutters de hoogvogel zodanig te treffen, dat deze in het zand tuimelde. De heer R. Wijffels uit IJzendijke leverde 't bravour- stukje door in één schot zowel de eerste kal als de eerste zij vogel te treffen, hetgeen een luid applaus ontlokte. De tweede zijvogel en de 2de kal trotseerden, evenals de hoog vogel, alle op hen gerichte pijlen, zodat na afloop om de hiervoor beschikbaar gestelde prijzen door de deelnemers werd geloot. De heer C. van Hecke uit Bou chaute kwam in het bezit van de beker, die uitgeloofd was voor de schutter, die een aangeduide vo gel van de wip schoot. Van de gelegenheid om de dans kunst te beoefenen maakten ve len gebruik. Miniatuur-treintje aangereden. Tijdens de kermisdagen rijdt alhier het bekende miniatuur treintje met de als locomotief ge camoufleerde jeep. Toen gisteravond te ongeveer kwart over acht het treintje de Westdam op kwam gereden, kwam uit de richting Staakje de heer C. uit Terneuzen eveneens de Westdam op. De heer C., die het treintje te laat bemerkte, kon een botsing niet vermijden en ramde de locomotief, met het ge volg dat de machinist-chauffeur een zware hersenschudding be kwam. Dr Van Looy, die de eerste hulp verleende, liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoeren. Geen van het met kinderen vol- bezette treintje liep enig letsel op. Tentoonstelling. Tijdens de kermisdagen expo seert de Sasse kunstkring in de gymnastiekzaal in de Noord straat. Langs de wanden hangen de schilderstukken van diverse ama teurs. Eén zijde is geheel gewijd aan een expositie van kunstaar dewerk in Delfts blauw. Deze stand is geheel ingericht door het artistieke personeel van de pas opgerichte kunstaardewerk fabriek „De Schelde" te Sas van Gent. In het midden van de zaal is een lange tafel waarop de Sas se dames exposeren met kunst breiwerk, haakwerk, frovilité, smyrnawerk enz. Kermis. De Sasse kermis is thans in volle gang. Talrijke vermakelijk heden hebben hun tenten opge slagen op de Grote en Kleine Markt. Verder hebben schietin gen, staakbollingen en kinderspe len plaats. Dinsdag wordt de jaarmarkt gehouden. Zilveren jubileum dokter Elenbaas. Dezer dagen herdenkt dokter Elenbaas de dag dat hij 25 gele den zich alhier als arts vestigde. Aanvankelijk lag het in de be doeling dit zilveren jubileum on opgemerkt te laten voorbijgaan, doch het bleek dat velen van zijn uitgebreide practijk op de hoog te waren, al wist men niet pre cies de dag, waarop deze alge meen geziene geneesheer 25 jaar geleden zijn practijk alhier aan vaardde. Dit was oorzaak, dat in de loopj van vorige week dokter Elenbaas reeds talrijke bewijzen van be« langstelling mocht ontvangen eH het duidelijk was, dat de herden king van dit jubileum niet tot de huiselijke kring kon beperkt blij ven. Het ligt nu in het voornemen nog deze week de verschillende in deze gemeente in voorberei ding zijnde acties samen te bun delen en alzo de huldiging v£n de jubilaris op een nog nader te bepalen dag en plaats te doen plaats vinden, waar dan tevens gelegenheid zal gegeven worden tot feliciteren. Zij, die voornemens zijn van hun belangstelling te doen blijken, worden, volgens de in dit num mer voorkomende advertentie, verzocht zich in verbinding te stellen met de heer M. Dees, Pol derstraat, of J. W. Kusee, Axelse- straat, alhier. Keuring Konijnen. Zaterdag werd in het café van de heer R. J. van de Veke een tafelkeuring gehouden van konij nen, waarvoor 80 exemplaren waren ingeschreven. Voor deze keuring, die werd ver richt door de heer Bosman uit Meppel, bestond veel belangstel ling van de zijde der fokkers. Kampioen werd een witte We ner van de heer Florussen uit Othene. In de rubriek grote ram men verkreeg een witte Reus van J. J. Willemsen te Zaamslag-Veer de le prijs, en bij de kleine ram men behaalde de ingezonden ram van de heer P. Dieleman uit Ter- neuzen de eerste prijs. Naar A.F.P. meldde heeft de Franse kotter „Ginette Michel" nabij de Franse kust een jacht geravitailleerd, dat vermoedelijk het Britse jacht „Orion" was, dat dezer dagen uit de haven van Cherbourg is gestolen. Van deze diefstal wordt een gezelschap Duitsers verdacht, dat enige da gen tevoren met een verre van zeewaardig scheepje, de „See- möwe", in Cherbourg was aange komen. Met de „Orion" waren ook de Duitsers verdwenen, ter wijl de „Seemöwe" in de haven was achtergebleven. De thans van diefstal verdach te Duitsers hebben een half jaar geleden getracht, een verloofd Haags paar in hun avontuur te betrekken. Dat is het A.N.P. door de beide verloofden hij auto technicus, zij secretaresse in geuren en kleuren verteld. Om één uur in de nacht van 29 op 30 Maart werd er gebeld aan door ARVI KIVIMAA. 33) (Nadruk verboden). De hoop op kinderzegen! Maakte die verwachting op zich zelf het leven al niet rijk en waardevol? Kinderen in staat te stellen, 'op het werk der ouders voort te bouwen, gaf doel en zin aan het leven. En zij, Liisa, droeg het slapende, onvermoede, jonge leven in haar -en als zij zich dit bewust werd, verdiepte het haar geluk. Herfst was het nu. Vroege vorst hardde de aarde reeds, het loof warrelde van het hout. De paden van het eiland lagen onder een dak van dood, ritselend blad. Nochtans beleefde Liisa met de natuur om zich heen een ver borgen gemeenzaamheid. In aar- de's schoot lag begraven het zaad dat eens tot leven gewekt zou worden en ontspruiten. Liisa wist, dat ze een kind ver wachtte. Nu en dan had ze on draaglijke pijn en leed onder de normale bezwaren der zwanger schap: duizelingen, dagenlange onpasselijkheid, waardoor zi; haast niet eten en moeilijk wer ken kon. Hoewel zij merkte, dat Nestori haar gadesloeg, weer hield haar iets, er over te spre ken. Het Vehkajarvi-meer was be dekt met een ijsvlies, grijs en verlaten lag het tussen het lege geboomte. Er stond een vinnige, grimmige wind, die gierend van ver over de vlakte joeg en de nog dunne ijslaag in deinende bewe ging hield Op zulke dagen en avonden be kroop Liisa het verlangen naar het vasteland. Het eiland lag daar zo machteloos ten prooi aan de wind, en toch hield het je ge vangen. Het water was dioht, geen boot kon er een weg door vinden en de ijslaag was nog veel te zwak voor mensenvoeten. Open lag het eiland voor stor men uit alle richtingen. Men was genoodzaakt binnenshuis te blij ven en de tijd te verdrijven met allerlei bezigheden. Alvina moest altijd eerst aan dit barre tij wennen. Dat ze er niet op uit kon en alle dagen bin nen moest blijven, maakte haar sikkeneurig, chagrijnig. Dan kreeg je geen goed of kwaad woord uit haar. Je hoorde haar bezig aan het spinnewiel, dat paast haar bed stond, je hoorde haar nijdig trappen. Dat ihet met Liisa zo-ver was, hoefde niemand haar te zeggen. Had ze al lang door. En als ze Liisa sukkelen zag met haar bezwaren, had zij bijna leedvermaak. Nestori had wel geleerd, zich aan te passen, het harde leven had hem daartoe genoopt. Wel maakte hij zich bezorgd over Lissa, daar zij zo gedeprimeerd was. Hij tobde er over, of hij er wel goed aan gedaan had, haar hierheen te brengen. Was het niet beter geweest, te wachten, tot hij de beschikking had over Telkkavaara? Maar met 'n schok werd hij plotseling gesteld voor die vraag wat weet een mens van morgen? Zal ik ooit Telkka vaara bezitten De winter kwam. Hij overviel Fernasari in één nacht. Op een vroege December-morgen keek men door het raam, menend, dat het aanzicht der wereld als gis teren zou zijn, het kille beeld van stervend getij. Maar in plaats daarvan zag men overal pas ge vallen sneeuw. De grauwe ijs vlakte van Vehkajarvi was omge toverd in een zacht-blanke on- eindgiheid. Roerloos stonden de bomen, dragend hun witte last. Luttele sporen van verraste ha zen in de omgeving der bijge bouwen waren de enige tekenen van levende wezens. Aan de kim priemde het dag licht door de ochtenddom. De witte eindeloosheid begon te gloeien van tinten, blauwig-rood, te tintelen, alsof de Hemelse hand zelve er diamanten over zaaide. De gedekte lucht week uiteen, de hemeldiepte ging open het eiland herademde, of er 'n loden last van weggewenteld werd. Liisa en Nestori stonden bij het raam te kijken naar het opkomen van de winterzon. Liisa werd er door bestraald, ze sloot er de ogen voor van genot. Weken lang was er geen zon geweest en nu steeg ze daar weer omhoog, als een be lofte, een profetie: het voorjaar is komende! En dat, terwijl de winter nog nauwelijks begonnen was! Lang bleef Liisa daar voor het raam toeven, ze dronk het licht, waarnaar ze zo lang ge smacht had. Nestori zag haar zwijgend aan. In haar onmiddellijke nabijheid vermoedde hij het onuitgespro ken geheim, dat zijn geluk in hield. Zij opende de ogen, glim lachend en zei: „Jij weet het ook zekér al ik ben in verwach ting"- Meermalen had Nestori zich af gevraagd: wat moet dat voor mij zijn, als ik hoor, dat Liisa zeker heid heeft? Ik zal mijn geluk niet opkunnen. Een zoon! Want na tuurlijk zou hun eerste een jon gen zijn. Een kind, dat was de wedergeboorte van het verleden, de dierbaarste bezegeling van de toekomst. Een zóón. In dat woord lag voor Nestori alles besloten, waarnaar hij gereikt, maar wat hij nimmer bereikt had. De lou tere klank van het woord wekte reeds eerbied in hem. In het kind zou Nestori voortleven. De eer ste kleinzoon van de oude boer van Telkkavaara waarborgde, dat het landgoed familiebezit zou Blijven. (Wordt vervolgd). het huis, waar het meisje, mep H., op kamers woont. Voor de deur stonden twee Duitse echtpa ren, die vertelden van acht uur s avonds af in een taxi heel Den Haag te hebben doorgezwalkt om dit adres te vinden, en dat alles omdat een van de vrouwen, Wall- traut Seidelmeijer-Sukowsky, vóórdat de grote reis over de oce. aan ging beginnen, afscheid van mej. H. wilde nemen. Als jong meisje had zij namelijk zes jaar geleden, toen zij alleen op de we reld stond, lange tijd gastvrijheid genoten in het ouderlijk huis van mej. H. In de loop van het ge sprek bleek later, dat die speur tocht per taxi enige malen on derbroken was geweest voor be zoeken aan dancings e.d. De vier Duitsers, allen tussen de 25 en 30 jaar, vertelden dat zij in Zuid- Amerika een bestaan wilden vin den. Zij hadden iemand gevonden, die hen daar wel heen wilde bren gen en die bovendien in Brazilië een tante had, die daar een hotel dreef en hen wel zou kunnen hel pen. Deze man, een zekere Rein hardt, oud-officier bij de Duitse luchtmacht en wonend ergens in het Ruhrgebied, had hen op een goede dag telegrafisch medege deeld dat hij een schip op de kop had weten te tikken. De ontvangst van dat telegram was voor de beide echtparen vol doende geweest om heel hun heb ben en houden te verkopen, ten einde de overtocht te kunnen be talen. Seidelmeier werkte op een fabriek in Darmstadt, de andere man Ronald Hoff, die zichzelf „Johnny" noemde, was monteur en schijnt bovendien een boerde rijtje te hebben gehad, dat hij te gelde moest maken. Zijn vrouw, Lotte, had blijkbaar in Den Haag al haar bekomst van het avon tuur. Zij was ziek en wilde terug. De reis, ongeveer drie weken geleden in Dortmund begonnen en van Emden af over zee voort gezet, was dan ook niet in alle opzichten voorspoedig verlopen. Bij Terschelling was het scheep je de „Seewöme" 's nachts aan de grond gelopen en men had door middel van vuurpijlen en geweer schoten noodseinen gegeven. De reddingboot „Brandaris", daar door gealarmeerd, was uitgeva ren, maar hoefde niets te doen omdat de „Seemöwe" inmiddels op eigen kracht vlot was geko men. Na dit onaangename avontuur voer men door naar Hoek van Holland, om van daar uit per taxi de reis naar Den Haag te onder nemen. Clandestien, want over papieren beschikte het gezelschap niet. Zij waren lid geworden van de Duitse jachtclub, zo vertelden de Duitsers, en zij zouden daar door het recht hebben Nederland se zeehavens aan te doen. Maar het land ingaan mochten zij niet en ook in Brazilië zouden zij met tertijd clandestien aan land moe ten gaan. Het nachtelijk afscheidsbezoek, dat kwam zo langzamerhand vast te staan, was niet uitsluitend en alleen als afscheidsbezoek be doeld. Eigenlijk zouden de Duit sers het wel aardig vinden als mej. H. en haar verloofde, de (heer R-, de grote reis zouden wil len meemaken. Nu, het scheepje bekijken kon in ieder geval geen kwaad, meen de de heer R., en dus vertrok het hele gezelschap per taxi naar Hoek van Holland. Daar kwam men te staan op een scheepje van een meter of twaalf lengte met een oude motor die, volgens autotechnicus R., het geen tien uur meer zou kunnen volhouden. Er waren geen luiken om bij ho ge zee het zeewater te weren, de watertank kon maar zestig liter bevatten en er was te weinig pro viand. En het kajuitje, voegde mej. H. er aan toe, was op twee personen berekend, terwijl er vijf aan boord waren. Wel waren er wapens aan boord en dure foto toestellen, die men wilde verko pen in geval van geldgebrek. Al dus toegerust wilde men via de Azoren naar Brazilië. De Nederlandse verloofden maakten kennis met „kapitein" Reinhardt, die blijkbaar zelf vrouw en kinderen in Duitsland had achtergelaten. A raison van achthonderd a duizend gulden wilde hij hen wel deelgenoot maken in zijn onder neming. Maar er moest wel bin nen een paar uur worden beslist. Er werd binnen een paar uur beslist. Het antwoord was „nee". In de vroege ochtend koos de Seemöwe" zee, zonder de Neder landse jongelui, wier relaas we hier hebben weergegeven... Gestolen jacht „Orion" op sleeptouw genomen. Het escortevaartuig van de Franse marine „Grenadier" heeft in de Golf van Gascogne het jacht „Orion" op sleeptouw geno men, dat acht dagen geleden uit de haven van Cherbourg ver dween. Het escortévaartuig zette koers naar Lorient (Bretagne). Men neemt aan, dat het jacht, dat vier ton meet en eigendom is van de 53-jarige Britse ingenieur Harold Horse, gestolen is door een voormalige Duitse marine-of ficier, genaamd Reinhardt, en dat zich nog vijf Duitsers, onder wie twee vrouwen, aan boord bevin den. j

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2