De schuld van Frankrijk Het Deltaplan, maar met open Oosterschelde! jssrzr ss&n WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN SPAARKAS-KLIMOP En de nieuwe koers der V. 5. Minister Casey in Djakarta Diplomate van de Franse Australië gearresteerd ambassade Koninklijk gezin in Nederland teruggekeerd Drie Franse ministers afgetreden op onder op onder Sept door Mr W. Hugenholtz Het nationaal belang verzet zich tegen vernietiging der Zeeuwse schelpdierkwekerij en visserij Het bloeiende Yerseke wordt geen dode stad! Spionnagecomplot in Griekenland ontdekt Hertog van Edinburg krijgt vliegtuig Chirurg gaf bloed Opbrengsischaitingen landbouwgewassen in Frankerlng bü Ahonnernent: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sancte Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 5.35 per kwartaalp*-» maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs ei DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3244. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum ga advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 8 aar. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 i De Europese defensiegemeer.- sehaD heeft ook deze week de in ternationale politiek 'beheerst. Het volkomen mislukken van de confer entie der zes mogendheden te Brussel stelde Mendès-Franee cn zijn regering voor een moei lijke beslissing. Voor die premier zelf in het bizonder, omdat hij ook met de homogeniteit van zijn kabinet rekening moet hou den. Hij kondigde, reeds voordat de debatten begonnen, aan, dat hij niet de vertrouwenskwestie kon stellen en dit was juist gelijk de verwerping aantoont het enige middel om de E.D.G. er door te krijgen. De debatten zijn ordelijk verlopen; slechts Miooh, de sociaal-demtocratische rappor teur, die zich niet naar de partij discipline gedroeg, gaf tot inci denten aanleiding toen 'hij van de tekst van zijn; rapport afweek en persoonlijke opmerkingen daar mede vermengde. Men moet aannemen, dat Men- dës-France met vrijwel lege han den uit Engeland is terugge keerd. Had Churchill gemeend hem te kunnen toezeggen, dat 't overig Europa op Engelaind's in tense samenwerking zou kunnen rekenen indien het niet meer zou gaan om een supranationaal leger, maar om een coalitieleger, gelijk men in wereldoorlogen I en II heeft gekamd Mendès- Franee zou niet hebben nagela ten dit althans uit te spreken. Wel echter waren de verwachtin gen, ook van de voorstanders, gericht op die (mogelijkheid van uitstel, zulks in verband met nieuwe voorstellen, die van de zijde van Spaak en de overige 5 ministers heetten te zijn gedaan. Maar Mendès-Franee heeft het openhartig gezegd: hij vond, bij weütk onderdeel van overleg te Brussel ook, een eensgezind front der vijf ministers tegenover zich die, gezien het eeuwig uitstel van Frankrijk inzake een uit Frans initiatief gesproten voor stel, geen vertrouwen meer had den in zijn toezeggingen. Toen hij: de mening te kennen gaf dat, zouden de Franse wijzigingsvoor stellen worden aanvaard, de EjD.G. vermoedelijk in de Franse Nationale Vergadering zou wor den aangenomen, wierp men hem hoffelijk, maar volkomen open hartig tegen: dat hebben uw voorgangers ons ook al gezegd! EIGEN SCHULD. Mendès-Franee heeft goed ge daan dit in het parlement te zeg geel. Dat Frankrijk ip een positie verkeerde als waarin het te Brus sel heeft verkeerd, is Frankrijk's eigen schuld. De binnenlandse politiek van Frankrijk mag dit aan zichzelf en aan niets anders wijten. Maar na de verwerping der E.D.G. geldt: wat nu? Italië heeft inmiddels in de oud-minister-president De Gaspa ri een main verloren, die het na oorlogse Italië op bewonderens waardige wijze deed stijgen in aller achting. Al was hij geen partijvoorzitter of partijsecretaris meer, de christen-democratische partij erkende tot op het laatst zijn gezag. Of de berichten, die hij telefonisch ontving omtrent d|e gang van zaken met de E.D.G. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Weinig wind. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Plaatse lijk ochtendmist. Weinig wind en weinig verandering in tempera tuur. op zijn einde invloed hebben ge had, valt moeilijk te zeggen. Vast staat, dat hij zich met de Ita liaanse politiek bleef bemoeien, niettegenstaande de geneesheren hem volkomen i ust hadden Voor geschreven. Een grote menigte heeft hem te Rome, waar hij is bijgezet in de bekende kerk San Lorenzo buita: de muren, ten grave gedragen. NIEUWE POLITIEK VAN WASHINGTON. Inmiddels is, zij het veel beter dan gedacht, het Amerikaanse congres op reces gegaan. De af tredende senatoren en alle leden van het Huis kunnen nu een kor te vacantie nerncu, voordat zij zich in de verkiezingscampagne storten. Het wetgevend programma, Idat president Eisenhower, overi gens niet dan met grote moeite, aan dit congres heeft ontwron gen, ziet er 'beter uit dan men 'n tijd geleda.i nog mogelijk achtte. Terzake van de anti-communis tische wet heeft het congres Eisenhower ongelijk gegeven het verbod op het lidmaatschap ener communistische organisatie blijft bestaan. Ten opzichte echter van de hulp aan het buitenland is, dank zij herhaalde aandrang van de president, meer gegeven dan al thans de Senaat oorspronkelijk bewilligde. Dit stemt overeen met de nieuwe politiek, die Ame rika in Oost-Azië denkt te volgen en die zowel van militaire als van economische aard zal zijn. Eisenhower heeft zich in menig opzicht een krachtiger president getoond dan tevoren en vermoe delijk daaraan is het toe te schrijven, dat bij de a-S. verkie zingen het MacOarthyïsme op de achtergrond treedt. ONRUSr. In Zuid-A'.oerika is het roeri ger dan het lange tijd geweest is. President Vargas van Brazilië is onjder ietwat dramatische om standigheden gestorven. Men heeft hem gedwongen zich terug te trekken. Hij heeft dit zozeer toegeschreven aan de conserva tieve en militaire kringen, dat hij een brief achterliet, waarin hij tot uiting bracht zelfmoord te heblben gepleegd omdat nu ten tweede male tzijn streven om het volk meer welvaart te geven, is verijdeld. In Columbia is de af tredende president herkozen, maar ook dit land maakt, even als Brazilië en Argentinië, een economische crisis door. Nlog niet geheel rustig is het in het Midden-Oosten. De rege ring van Nlasser in Egypte heeft aan gezag gewonnen, dank zij de overeenkomst inzake het Suez- kanaa'l, (die echter tengevolge heeft gehad, dat nieuwe moeilijk heden tussen Israël en de aan grenzende Arabische staten, vooral Jordanië, zijn ontstaan. In Perzië, dat na de beslissing in het oliegeschil tegenover Rus- land een duidelijke houlding heeft getoond, zijn tal van inhechtenis nemingen nodig geweest in ver band met actie van de Tudeh- partij. Turkije gaat onder een econo mische en financiële crisis ge bukt en duidelijk is het streven van India om Turkije's nieuwe partner, Pakistan, zo mogelijk weer van deze verbintenis af te brengen. Aan de andere kant wekt het Turks-Grieks-Joego- Slavisch militair verdrag ver trouwen, behalve natuurlijk in Rusland. DE TOEKOMST VOOR AZIE. In Zuid-Oost-Azië, waar nu in Indo-China volledige rust heerst, wordt met belangstelling uitge- Eien naar de Aziatische N.A.T.O.- conferentie op de Philippijnen. Het staat irm wel vtast dat, met uitzondering van Pakistan, geen van de z-g- Colomtoostaten (Azia- ti.sehe staten, die korte tijd ge leden onder leiding van India op Ceylon vergaderden) aan die conferentie zal deelnemen- In dia, /dat nog altijd in de mogelijk heid van neutralisme gelooft, heeft geweigerd. Birma, Indone sië en Ceylon konden niet an ders doen dan dit voorbeeld vol gen. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe En Lai, heeft met enig enthousiasme ge sproken over de „bevrijding" van Formosa. Dat moet op kracht dadige wijze geschieden, want Formosa geeft zich zeker niet zonder meer gewonnen. En de houding van Portugal iii Gao heeft bewezen, dat wanneer men voor de ietwat grote mond van Nehroe niet dadelijk terug schrikt, er zelfs voor kleine mo gendheden in Delhli valt te pra ten. China daarentegen toont zich sterk. Men schrijft Mao tse Toeng zelfs het verlangen toe om zich meer onafhankelijk te maken. Vermoedelijk zal dit, zij het ook onder de roos, wel worden mede gedeeld aan de Engelse Lahour- delegatie onder Attlee, die na Moskou ook Peking heeft be zocht. Er zal nu zelfs een La gerhuisdelegatie naar Moskou gaan. VAN DER MANDE'RE. Het koninklijk gezin is gister avond omstreeks half zeven per regerings-Dakota op het vliegveld Soesterberg aangekomen en van daar direct per auto doorgereden naar het paleis Soestdijk. Drie Franse ministers, die voorstanders zijn van de E.V.G., zijn Vrijdag afgetreden. Het zijn Emile Hugues (minister van Jus titie), Bourges-Manoury (minis ter van Handel en Nijverheid) en Claudius Petit (minister van Ar beid). Vorige maand waren drie te genstanders van de E.V.G. afge treden, omdat zij van oordeel wa ren, dat premier Mendès-France's voorstellen tot wijziging van het E.V.G.-verdrag niet ver genoeg gingen. Het waren de Gaullisten Koenig (minister van Defensie), Delans (minister van Vervoer) en Lemaire (minister van Weder opbouw). Na het aftreden van de drie laatstgenoemde ministers ver zocht Mendès-Franee Petit de portefeuille van Wederopbouw waar te nemen, Bourges-Manoury die van Vervoer en Temple (mi nister van zaken oud-strijders be treffende! die van Defensie. Hugues en Boui'ges-Maunoury zijn radicaal, Petit is links radi caal ZONDAG 5 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.20 6.55 7.35 7.45 n.m. 6.39 7.14 7.54 8.04 MAANDAG 6 SEPTEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.13 7.48 8.28 8.38 n.m. 7.46 8.21 9.01 9.11 ZON MAAN 4 5.55 19.22 13.57 21.33 5 5.56 19.20 14.56 22.17 6 5.58 19.18 15.48 23.12 7 6.00 19.16 16.30 8 6.02 19.13 17.03 0.18 De Australische minister van buitenlandse zaken, Casey, heeft Vrijdagmiddag in Djakarta in een verklaring aan de Indonesi sche pers herhaald, dat Australië gekant is tegen het opnemen van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene verga dering Van de Verenigde Naties. Hij voegde hier aan toe: Maar ik veronderstel, dat dit niet tegen te houden is. Minister Casey noemde Nieuw- Guinea het enige probleem, dat tussen Indonesië en Australië bestaat. Voor het overige onder houden wij de beste betrekkin gen, zeide hij. Minister Casey, die op weg was van Sydney naar Singapore, van. waar hij in de loop van de week naar Manilla zal vertrek ken voor het bijwonen van de conferentie voor Zuid-Oost-Azië, zeide te hopen, dat de kwestie Nieuw-Guinea zakelijk zal kun nen worden besproken. Hij meen. de overigens, dat bespreking van dit vraagstuk nergens toe zal kunnen leiden. Sprekende over het standpunt van Australië zeide hij, dat Aus tralië o.a. het welzijn van de be woners van het gebied voor ogen heeft. Nederland beschikt over kapitaal om in West Nieuw-Gui nea te investeren, dat zo noodza kelijk is voor de ontwikkeling van het gebied. Indonesië daar entegen ziet zich al voor een groot aantal vraagstukken ge plaatst. De Australische minister van buitenlandse zaken werd op het vliegveld Kemajoran o.a. begroet door zijn Indonesische collega, mr Sunarjo. Met hetzelfde vlieg tuig reisde ook de Nieuw-Zee- landse minister van buitenlandse zaken, Clifton Webb. Minister Casey onderhield zich geruime tijd met mr Sunarjo. Over de conferentie in Manilla zeide hij nog, dat een Zuid-Oost-Aziatisch verdedigingsverdrag twee zijden zou hebben: militair ter verdedi ging tegen agressie en econo misch voor de steun aan 5e deel nemende landen. Op vragen zeide hij niet te hopen, dat de economische hulp van invloed zal kunnen zijn op het Colombo-plan, doch dat deze steun integendeel dat plan zal kunnen uitbreiden. Hij zeide van plan te zijn in Manilla voor te stellen de economische hulpver lening aan de aan het verdrag deelnemende landen te doen lo pen via het Colombo-plan. Minis ter Casey, die er de nadruk op legde, dat het verdrag geen pro vocatief karakter zal hebben, sprak de hoop uit, dat zoveel mo gelijk de landen, die daarvoor in aanmerking komen, nu of later tot het verdrag zullen toetreden. Sinds enige weken na de cata- strophale stormvloed van 1 Fe bruari 1953 stelde de Minister van Verkeer en Waterstaat de z.g.n. Deltacommissie in, welke maatregelen had te beramen om in de toekomst dergelijke over stromingsrampen te voorkomen. Daarbij werd de vraag gesteld of daartoe de zeearmen in het Zuid westen afgesloten dienden te wor den, terwijl opdracht werd vee- strekt de Westërschekle en de Nieuwe Waterweg, met het oog op de scheepvaartbelangen als open vaarweg te handhaven. Uit deze laatste beperking Ibljjkt al direct, dat dijkverhoging en geen afsluiting mag worden toegepast als gewichtige belangen, i.e. van Antwerpen en Rotterdam, dit eisen en dat dus in dijkverhoging toch wel het nodige vertrouwen wordt gesteld. Op 27 Februari bracht de Del- De drie Vrijdag afgetreden mi- ^commissie haar advies (interim msters maakten hun besluit be kend, toen zij een kabinetsverga dering verlieten. De andere mi nisters bleven confereren. Zij zeiden, dat de E.V.G. de eni ge oorzaak van hun aftreden is. De Griekse premier, maar schalk Papagos, heeft medege deeld dat in Griekenland een uit gebreid spionnagecomplot is ont dekt, waarbij communisten poogden inlichtingen te verkrij gen over Griekenlands aandeel in de N.A.V.O. en ov^r de door Grie kenland met Turkije en Zuid-Sla- vië gesloten (militaire) bondge nootschappen. Papagos zeide, dat de spionnen „fantastische bedragen" uitgaven en dat zij op politieke en militai re scholen in de Sowjet-Unie wa ren opgeleid. Zij waren Grieken land van uit een communistisch land binnengekomen. De leider der communistische spionnen was een zekere generaal-majoor Charilaos Florkis, alias Kapetan Yiottis. Hij is door de politie ge- arresteerd De Griekse staatsveiligheids- politie zal vandaag nadere bijzon derheden over het oprollen van de spionnage-organisatie ver strekken. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt nog vernomen, dat te Athene, Saloniki en Larissa veer tig spionnen zijn gearresteerd. De arrestanten onderhielden rechts- streeks verbindingen met com munistische landen. De hertog van Edinburgh, de echtgenoot van koningin Elisa beth, zal binnenkort over een eigen vliegtuig kunnen beschik ken, dat hij izelf zal kunnen be sturen. Het zal een viermotorig toestel van het type Heron 2" zijp. en het wordt speciaal voor de koninklijke familie ingericht. Het toestel kan, in zijn normale gedaante, een vijftiental passa giers vervoeren en een snelheid I van gemiddeld driehonderd km j per uur toereiken met zijn vier motoren van 250 pk. De Italiaanse chirurg Eduardo Delli Verneri heeft een kraam vrouw, die tijdens operatie met de keizersnede te veel Ibloed ver loor, gered door haar een trans fusie van zijn eigen bloed toe te dienen. Er was zo snel geen an dere donor te bereiken. Moeder en kind maken het thans goed. De baby wordt Eduardo gedoopt. Ik koop als regel iedere week een zegel (Kon. goedgek. 3 Juni 1925) Secretariaat: Margrietstraat 2, Terneuzen De voorlopige indruk is, dat de opbrengsten voor de landbouw gewassen dit jaar niet ongunstig zullen zijn. Althans, wanneer re kening wordt gehouden met de omstandigheid, dat de oogst in dit seizoen onder zeer ongunstige omstandigheden moet worden binnengehaald. Niettegenstaande de talrijke sterk gelegerde percelen, is de voorlopige opbrengstschatting van de rogge met 2850 kg/ha 200 kg hoger dan in 1953. Er staat echter nog een groot percentage van de rogge op stam of in hok ken op het veld, zodat deze schat ting als zeer voorlopig moet wor den beschouwd. De opbrengst van de wintergerst (3100 kg/ha) advies) aan de Minister uit, met de conclusie, dat de veiligheid der bedreigde gebieden in (beginsel verhoogd diende te worden door afbluitiing dec zeegaten, n.l. van Haringvliet, Brouwershavense Gat, Oosterschelde en Veersegat. Volgens de commissie konden de werken in 20 a 25 jaar voltooid worden en zou hiermede 1,5 a 2 milliard gulden gemoeid zijn. De Deltacommissie prefereerde de afdammingen boven het ver hogen der dijken, door de zoveel kleinere lengte en betere samen stelling. De bezwaren tegen dijk verhoging (welke dezelfde kos- ten mede zou brengen) waren de Oosterschelde"desnoods zo'u daar- Door de noeste vlijt en grote kennis der Zeeuwse kwekers is Nederland met 20 millioen oesters per jaar de tweede wereld-produ. cent achter Frankrijk met 100 millioen per jaar. Het zou Neder land eeuwig ontsieren, indien zon der enige noodzaak dergelijke na tuurlijke hulpbronnen werden nietigd. De schade zou niet 60 millioen bedragen, gelijk wel is beweerd, doch zeker het tienvou dige. Ooik de Agrarische Commissie Rampgebied, subcommissie van de C- K. O. L., izegt in haar rap port: „Het valt te verwachten, dat de visserij dqpr de afsluiting op ernstige wijze in zijn bestiaa.is- bronnen wordt aangetast. In het bijzonder geldt dit voor de oester- en mosselcultuur en de kreeft visserij en handel." Als yanzelf rijst nu de vraag: „Is het Deltaplan onlosmakelijk verbonden aan een gesloten Oos terschelde?" Het antwoord luidt ontkennend Het Deltaplan kan zeer wel door gaan met openhouding van de navolgende: de aanwezigheid van vele woningen, bedrijven enz. op die dijken, samenstelling en grondslag van verschillende dijk vakken vertoonden gebreken en er kwamen vrij regelmatig dijk en oevervallen voor. Als voordeel van de afdamming werd, naast grotere veiligheid o.a. nog ge noemd het ontstaan van een groot zoetwaterhekken, waardoor de verzilting tegen werd gegaan en dat de land- en tuinbouw ten goede zou komen. Ook de drink watervoorziening zou er in het algemeen voordeel van kunnen trekken. Enige maanden geleden werd het Deltaplan op de jaarvergade ring van de Nederl. Mij voor Handel en Nijverheid te Maas tricht nader uiteengezet door lr A. G. Maris, voorzitter van de Deltacommissie, in zijn rede: „Het waterstaatkundig aspect van het (Deltaplan," terwijl Prof. Dr J. Tinbergen daar de economische zijde belichtte en Prof. G. H. L. Zeegers het planologisch en socio logisch aspect Burgemeester Wiliemsen van Yerseke heeft te Maastricht op waardige en overtuigende wijze uiteengezet, dat de afdamming der zeearmen zonder meer de valt mee, al wordt deze 300 kg/ ha lager geschat dan in 1953 De Zeeuwse visserij en mosselcultuur oppervlakte is dit jaar echter i grotendeels zou vernietigen en de zeer gei ing. volkomen andergang zou beteke- De koolzaadopbrengst (2600 nen van de Neder]andse oester- kg/ha) is goed, daar het gewas cultuuri waar b.v. andere Neder. IZJn landse wateren de Oosterschelde te lijden heeft gehad van ziekten. centrum van d„ npstertpelt Ook de schattingen van Uarwij- niet kunnen vervangen ferwiiD e zaad en splnazlezaad, waarvan de en e a gen, terwyi de opbrengst wordt geschat op resp. Soede en zo hoognodige mossel- 1800 kvpn 1650 k% ner ha ziin in verwaterplaatsen slechts in de vergelijking met de laatste jaren Oosterschelde te vinden zijn De gunstig. Het vezelvlas heeft de Oosterschelde is van vitaal be- verwachtingen overtroffen. De ^.°°r r. vls^eÏJLk e' °'oel' kwaliteit valt echter tegen. ende Yerseke met oOOO inwoners, De vroege aardappelen hebben direct) of indirect vain de oes- een opbrengst van 22100 kg/ha 'er; en rnosseitteelt leven, zou ten gegeven. De [Kiotaa rdappelen een dode zijn opgeschreven. Ook an- wat lagere dan in de voorgaande dere plaatsen zouden dit lot, ge- jaren. n.l. consumptie- en voer- deel of gedeeltelijk, delen. Dit zou funest zijn en is ontoe- 18850 kg/ha en fabrieks- 18450 kg/ha. Er is echter slechts een gering aantal percelen gerooid. Op de overige percelen heeft men het loof getrokken, geklapt of doodgespoten. Tussen de verschil lende rassen komen grote op- brengstverschillen voor. In het algemeen is de sortering te grof zodat er weinig afleverbaar poot- goed is. laatbaar, temeer waar de Zeeuw se schelpdierteelt tot de econo misch meest vitale en gezonde jakken van onze visserij behoort. De walinstallaties en de vloot vertegenwoordigen kapitalen. Al les is even modern en steeds wordt verbeterd. De bedrijven fi nancieren zichzelf, zonder enige overheidssteun. De tweede secretaresse van de Franse ambassade te Canberra, mevrouw R. M. Oilier, is te Nou mea op het eiland Nieuw-Caledo- nië, een Franse bezitting, gear resteerd op beschuldiging van ernstige inbreuk op veiligheids bepalingen, aldus is Vrijdagavond te Sydney medegedeeld. Zij zal in Frankrijk worden berecht. De arrestatie geschiedde op grond van een getuigenis van de gedeserteerde Russische diplo maat Petrof en diens echtgenote voor de Australische koninklijke commissie voor onderzoek naar communistische spionnage. De desbetreffende getuigenis werd op 19 Juli afgelegd. Het bewijs materiaal was ter beschikking ge steld van de Franse regering. De ontwikkeling in .deze zaak werd medegedeeld door de secre taris van de koninklijke commis sie, Ken Herede, te Sydney. Hij verstrekte inlichtingen over een verklaring van de Franse ambas sadeur, Roche, en de getuigenis van Petrof. Volgens de verklaring van Ro che had de Franse regering on middellijk na de ontvangst van de desbetreffende kennisgeving van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, mevr. Oilier gelast zich naar Nieuw- Caledonië te begeven en verdere instructies af te wachten. Volgens Petrof heeft mevr. Oi lier de Russische geheime dienst in Australië inlichtingen ver strekt over wapenzendingen naar de Fransen in Indo-China. De 46-jarige Rose Marie Oilier is onderscheiden wegens moed in de ondergrondse tijdens de oor log, aldus werd vernomen. Zij werd beschreven als klein, don ker en gezet. Haar man, ook een diplomaat, is enkele jaren gele den overleden. Zij wer<f door haar colega's beschouwd als 'n scherp zinnige diplomate. Een van de leden van de ko ninklijke commissie, Windeyer, heeft verklaard, dat er brieven in handen van de commissie zijn, die betrekking hebben op mevrouw Olliers bekendheid met zekere personen van andere ambassades en gezantschappen. Een aantal van deze personen bevindt zich op het ogenblik niet meer in Australië. Volgens Petrof stond mevr. Oilier op vriendschappelij- in een dam gelegd kunnen wor den, die (bij gevaar afgesloten kan worden en die zodanig is inge richt, dat eb en vloed geregeld door kunnen, waardoor de visse rij en schelpdierkwekerij behou den blijven. Maar een geheel open Ooster schelde, naast dg toch al openblij vende Westerscheldë is te prefe reren en moet de eis zijn van ieder rechtgeaard Nederlander. De bezwaren, die de Deltacom missie tegen dijkverhoging in het algemeen opsomt, bestaan bij de Oosterschelde niet, althans niet in overwegende mate, immers langs beide oevers is vrijwel geen be bouwing aanwezig (juist wèi langs Westerschelde en Water weg, die door dijken beschermd blijven). Wat het gevaar voor oevervallen en dijkvallen betreft, zo is de intensiviteit van deze ca lamiteiten de laatste jaren aan merkelijk verminderd. De moge- Ljkheid, dat een in de Oosterschel de te leggen afsluitiingsdam door een val getroffen wordt, bestaat eveneens. De gevolgen zullen dan echter vele malen ernstiger zijn Hier valt nog op te merken, dat de landbouw op de Zeeuwse eilan den geen gebrek aan zoet water heeft. De opbrengst van de land bouw op Noord- en Zuid-Beve land, gebieden door zout water omspoeld, behoort tot de hoogste en beste van Nederland, Voorts is het de grote vraag of de Oos terschelde ooit zoet te krijgen is, door de zeer vele en zeer diepe geulen en troggen. Hoopvol is, dat in het advies .van de Deltacommissie is gezegd dat de toestand der visserij en schelpdier kwekerij „een punt van nader onderzoek" uitmaakt, ter wijl de toelichting zegt dat „zorg vuldig zal worden nagegaan of bij afdoende verzekering van de veiligheid een mogelijkheid te vinden is." Ik ben er zeker van, dat, na ge houden onderzoek, de Ooster schelde open te houden is en dat mogelijk zelfs ook nog de visse rij bij de Grevelingen gespaard kan worden. In geen gevai ech ter mogen de Zeeuwse visserij- belangen in de lucht blijven zwe- Vóór het Deltaplan, in welke ven. vorm dan ook, zou worden aan genomen, worde een Commissie ingesteld, die heeft te onderzoe ken hoe de visserij, die jaarlijks vele millioenen oplevert, gered kan w'orden. Haast is hiermede te betrachten, daar een wetsont werp tot aanvaarding van het Deltaplan vrijwel klaar schijnt te zijn en binnen enige maanden reeds in cle Tweede Kamer zou ke voet met vier personen, wier namen door de commissie niet bekend werden gemaakt van de M.W.D. last had gegeven - weten waai zij aan toe zoveel mogelijk inlichtingen over het codeerwerk van mevr. Oilier in te winnen. Verder hadden de Petrofs ver klaard, dat het hoofd van de M.W.D. in Australië, de Tass. functionaris Pachomof, Moskou had medegedeeld, dat „Olga" (de codenaam van mevr. Oilier) ge zegd had in financiële moeilijkhe den te verkeren, omdat zij niet voldoende geld van de ambassa de kreeg. Pachomof had voorge steld haar iets te geven om haar er toe te brengen gegevens te verstrekken. Mevr. Petrof zeide, dat Pacho mof en zij een gouden dameshor loge hadden gekocht. Zij ver klaarde niet te weten, of mevr. Oilier het horloge heeft ontvan gen. Het Franse departement van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat mevr. Oilier reeds per schip op weg is naar Frankrijk. Volgens Franse amb tenaren te Parijs was zij slechts op de hoogte van gegevens van minder belang. is. Als vanzelf zal die Commissie dan moeten komen tot het advies: „laat de Oosterschelde open." Geen enkel landsbelang eist haar afdamming, integendeel. In dien dit facet van het grootse Deltaplan nader bekeken wordt, zullen de nadelen tot de geringst mogelijke proporties kunnen wor den teruggebracht. En mocht onzaligerwijze tóch anders worden besloten, een ge val waaraan men niet durft te denken, dan dienen de gedupeer den in ieder geval volledig en tot de laatste cent schadeloosgesteld te worden. De arbeiders dienen kosteloos omgeschoold en aan goede posten geholpen te wor den, terwijl de eigenaren de waar de van hun eigendommen, inves teringen en installaties volledig vergoed dienen te krijgen met een schadeloosstelling, die minstens gelijk is aan twintigmaal hun jaarlijkse inkomsten. Het Deltaplan viinde dus door gang, maar de Oosterschelde blij- V2 open.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1