West-Duitsland wacht zware crisis *(l# Wat brengt de Radio? 5.95 VREUGDE! Twee deserteurs teruggekeerd en uit Oostzöne gearresteerd Boontje komt om zijn loontje De Sultan van Alakim h Confessionele tegenstellingen en geraffineerd rood spel Gemeente Terneuzen FRAMBOZEN BRANDEWIJN TWEEDE BLAD Vrijdag 3 September 1954 9e Jaargang No. 3243 Frankforter politie over de onbekende te Enschede Geen schotels gezien De orkaan over Noord' Oost-Amerika per liier NIEUWE oogst drankwet. West-Duitsland, het wordt met de dag duidelijker, is in een he vige binnenlandse politieke crisis geraakt, waarvan de afloop nog onmogelijk kan worden voor speld. Het geval-John, nu weer gevolgd door het geval-Schmidt Wittmack, heeft deze crisis niet veroorzaakt, maar slechts aanwe zige spanningen tot ontlading ge bracht. Uit de gevallen John en Schmidt Wittmack dreigt een ge- val-Adenauer te ontstaan. Reeds de verkiezingen in het land Noordrijn-Westfalen, ruim een maand gehouden, bewezen dat de positie van de partij van de bondskanselier niet langer on geschokt is. Het volk volgt met een zeker wantrouwen de autoritaire me thoden van dr Adenauer, die zich heeft omgeven met een groep van medewerkers, die minder raadge vers en helpers dan willoze werk tuigen schijnen te zijn. Een zig- zagkoers, dementi's aan de lopen de band, provocatieve acties, ove rigens dikwijls gevolgd door een onmiddellijke terugtocht, droegen er verder toe bij het vertrouwen te verzwakken. Intriges en ondergrondse strijd van verschillende groepen heb ben kritiek gewekt en velen ach ten het leven in deze zwoele poli tieke atmosfeer ondragelijk. Men slikt deze toestanden echter nog altijd gemakkelijker dan de kras se Sociale tegenstellingen, die voor het eerst sinds 1933, toen Hitier stakingen verbood, tot om vangrijke arbeidsconflicten heb ben geleid. TEGENSTELLINGEN. Inmiddels is er een nieuw ge vaar opgedoemd. Het is de weder, opleving van de confessionele te genstelling tussen Katholieken en Protestanten. Zoals men misschien weet, is Adenauers Christen-Democrati sche Unie een partij van Katho lieken en Protestanten, maar, in overeenstemming met de getals verhouding in West-Duitsland, is het Katholieke element erin na tuurlijk overheersend. Toch is het niet zó, dat alle hoge posten in staat en partij aan Katholie ken zouden zijn voorbehouden. Het C.D.U.-lid dr Ehlers bijvoor beeld, die als president van de Bondsdag een grote macht heeft, is Evangelisch. De in Evangeli sche kringen bekende dr Heine- mann was, vóór hij met de C.D.U. en de politiek van Adenauer brak, minister van Binnenlandse Za ken. Maar wèl worden in West- Duitsland waar een gesloten Katholiek blok, dat de helft van de bevolking omvat, tegenover de verdeelde andere helft staat de meeste verantwoordelijke posten door Katholieken bezet. De Protestanten beweren nu, dat velen van deze machtshebbers gebruiken om de Katholieke in vloed in het land te vergroten. In hoeverre dit juist is, is meestal moeilijk te controleren. Een bewijs bijvoorbeeld voor de mening, dat sommige ministeries een Katholieke personeelspolitiek zouden voeren, is niet eenvoudig te leveren. Zeker is echter, dat de Katholieken tot nu toe weinig hebben gedaan om de indruk aan Protestantse zijde, dat men ach teruitgezet zou worden, weg te nemen. De gevolgen dreigen nu zowel voor West-Duitsland als voor geheel West-Europa een dreigend karakter aan te nemen. RODE TAKTIEK. Om dat in te zien, behoeft men slechts te weten, dat de onlangs in Leipzig gehouden „Kirchen- tag" honderdduizenden Protes tanten uit alle delen van Duits land tot zich heeft getrokken. Zo werd deze kerkdag tot een mas sale demonstratie van 't Duitse Protestantisme en tegelijk voor. de hereniging van Duitsland. Daar immers de bevolking van Oost-Duitsland overwegend Pro testant is, kwamen de uit West Duitsland gekomen Protestanten maar al te gemakkelijk tot de overtuiging, dat slechts een her eniging van. Oost en West het confessionele evenwicht voor hen zou kunnen herstellen. De communisten hebben na tuurlijk onmiddellijk de kansen geroken, die hier voor hen liggen Aan de kerkdag te Leipzig ver leenden zij alle mogelijke mede werking. Waarschijnlijk is niet één Protestant in Leipzig tot het communinsme bekeerd. Maar daar is het de communisten ook niet om te doen. Aan de West- duitse Protestanten moest de me ning worden bijgebracht, dat de hereniging van Duitsland hun voornaamste politiek doel dient te zijn en dat deze hereniging mogelijk zal zijn, indien pen C.D.U.-bondsdaglid Schmidt Wittmack Evangelisch is, schijnt in dit verband geen toevallige omstandigheid. GEVAARLIJK ZELF VERTROUWEN. Zo heeft de machiavellistische communistische politiek een vuur aangestookt, dat uiterst moeilijk te blussen zal zijn, tenzij dan dat Adenauer het confessionele vraagstuk op verstandige wijze aanpakt. Dat overigens zojuist de „Rheinische Merkur", een blad, waarin Adenauer soms publi ceert, een heftige campagne is begonnen tegen bondsdagpresi dent Ehlers, omdat deze ook tot de bezoekers van de kerkdag in Leipzig behoorde en daar de hand drukte van Oostduitse autoritei ten, schijnt geen handige ma noeuvre. Want men zou zich ver gissen, indien men aannam, dat het communistische gevaar in de gedachten der Protestanten een belangrijke plaats inneemt. Hoe grotesk het ook moge klin ken, vele Duitsers en werke lijk niet alleen Protestante zijn er van overtuigd, dat zij de oor log tegen de Russen niet hebben verloren, omdat de Sowjets met hulp van de geallieerden naar Berlijn zijn gekomen. Tegenover de Russen, die zij zo dikwijls in grote veldslagen hebben bedwon gen, koesteren deze Duitsers nog altijd een soort meerderwaardig heidsgevoel, dat hen in het geloof, sterkt, het in de toekomst met Moskou wel te kunnen klaarspe len. Het is misschien dit uitermate overdreven Duitse zelfvertrou wen, dat in het verleden al zoveel onheil heeft aangericht, dat het grootste gevaar voor de Europe se politiek van Adenauer vormt. verrukkelijk van smaak en geur - rijk aan voedende bestanddelenMaar Ier op dat blauwe etiket: de garantie voor het béste van het béste! alléén echt met blauw etiket op iedere kam! niet West-Duitsland onder leiding van Adenauer de Europese Defensie gemeenschap wordt binnenge loodst. Dat het in navolging van John naar het Oosten overgelo- ZATERDAG 4 SEPTEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.35 Orgelspel; 8.55 Voor de huis vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 9.35 Waterst.; 9.40 Gr.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Gram.; 12.00 Idem; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Orgelsp.; 12.50 Europese zwemkampioenschap- pen te Turijn; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Gram.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Filmland; 14.30 Dansmuziek; 14.55 Kamer muziek; 15.15 Causerie; 15.30 Gram,; 16.00 Omroepork.; 16.45 Actueel; 17.15 Wereldmuziekcon cours te Kerkrade; 18.00 Nieuws; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Vraagge sprek; 18.50 Gram.; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 Klankb.; 20.00 Nws; 20.05 Nationaal pro gramma; 20.25 Gram.; 21.05 Ca baret; 21.35 Socialistisch comm., 21.50 Weense muziek; 22.20 Hoor spel; 22.50 Europese zwemkam pioenschappen te Turijn; 23.00 Nieuws; 23.15 Schaakolympiade 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gees telijke koorwerken; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Amuse- mensmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusements orkest; 13.45 Wereldmuziekcon cours te Kerkrade; 14.00 Boek bespreking; 14.10 Gram.; 14.25 Amateursuitz.; 15.00 Kroniek van ietteren en kunsten; 15.40 De schoonheid van het Gregoriaans; 16.10 Voor de jeugd; 16.40 Prome- nade-ork.; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Gram.; 17.45 Europese zwemkamp. te Turijn; 18.00 Lich te muziek; 18.15 Journalistiek overzicht; 18.25 Lichte muziek; 18-40 Regeringsuitzending.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Van het Binnenhof; 19.30 Gram.; 20.05 Nationaal progr.; 20.25 De gewo ne man; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Omroeporkest; 21.25 Wereldmu ziekconcours te Kerkrade; 21.55 Actueel; 22.05 Gevar. muziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Amusements muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Ra dio-almanak; 14.30 Oostenrijkse volksliederen; 14.50 Gram.; 15.00 Oostenrijkse volksliederen; 15.15 Gram.; 15.45 Accordeonmuziek; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeonmu ziek; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische gezangen; 17.30 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Omroeporkest; 20.45 Gram.; 21.00 Omroeporkest; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogram ma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. De Frankforter politie heeft Dinsdag gezegd, dat een -man, die te Enschedé op 26 Juli zonder papieren is aangetroffen en be weert een AmeriKaanse vlieger te zijn, genaamd David Samuel Rollins, in werkelijkheid een Duitser is, genaamd Günther r ï- scher. De politie was tot deze conclusie gekomen aan de hand van krantenfoto's. Fiseher was in September van het vorig jaar te Frankfort be schuldigd van landloperij. Hij leefde toen ondier de naatmi Ernst. Op de rug van de man in En schedé staat in de Duitse taal getatoueerd: dit gebeurt met Amerikaanse brandstichters en gangsterpiloten. De politie te Enschedé heeft gisteren uit Frankfort een foto gekregen, waarop Günther Fi scher staat afgebeeld. De foto vertoont een frappante gelijke nis met die, welke de politie te Enschedé zelf in het R.K. zieken huis aldaar heeft genomen. Het commentaar van de Enschedese politie was, dat men er zo goed als zeker van is, dat het hier een en dezelfde persoon betreft, hoe wel enige twijfel uit de weg zal worden geruimd,, wanneer blijkt dat de in Enschedé genomen vin gerafdrukken van Fischer, die gisteren in Frankfort zouden aankomen, identiek zijn met die van Fischer. Het Canadese departement voor Verkeer heeft zijn pogin gen om het al dan niet bestaan van „vliegende schotels" te be wijzen, opgegeven, aldus heeft onderminister Baldwin medege. deeld. De uitkijkpost te Shirleys Bay, ten noordwesten van Otta wa, is gesloten. Het door deze post bijna een jaar lang verrichte werk heeft geen resultaten opgeleverd, die voortzetting ervan zouden rechtvaardigen. President Eisenhower heeft Woensdag de organisatie voor de bescherming der burgerbe volking order gegeven alle for maliteiten opzij te zetten bij het verlenen van hulp aan de slachtoffers van de orkaan, die Dinsdag het Noordoostelijk deel der V. S. heeft getroffen. Volgens de tot dusver bekende gegevens hebben 49 personen het leven gelaten. De materiële schade wordt geschat op 300 tot 500 millioen dollar. Het hevigst werden de kusten van Rhode Island en Massachu setts getroffen. Het kustgebied bij Cape Col ligt bezaaid met resten van vernielde landhuis jes. Leden van de Nationale garde patrouilleren in deze streek om plundering te voor komen. Talrijke plaatsen zijn verstoken van electriciteit. Het kan wel drie dagen duren, voor dat alle leidingen zijn hersteld. In New-Engeland alleen werden al 245.000 telefoonverbindingen veihroken. Rode-kruisploegen zorgen voor de voedselvoorzie ning van honderden vluchtelin gen. Het ziekenhuispersoneel in het getroffen gebied wordt versterkt. Ongeveer één jaar geleden ver dwenen twee 22-jarige militairen, de sergeant-titulair R. Louwman en de korporaal R. Wanrooy, toe id a ni uit Amsterdam, van een kadercursus in Steenwijkerwold. Uit een mededeling van het Oost duitse persbureau bleek later, dat zij naar de Oostzone Van Duitsland uitgeweken zouden zijn. Naar de L.V.D. ons op navrage bevestigt, is Wanrooy enige tijd geleden door de Kon. marechaus- sée gearresteerd en Louwman dezer dagen. Beideim zijn, in af wachting van de behandeling door de krijgsraad in voorarrest gesloten, Wanrooy in Arnhem en Louwman in Assen. De jongemannen schijnen eige ner beweging naar Nederland te zijn teruggekeerd. Ongeveer een jaar geleden, op 7 September 1953, waren de twee Nederlandse militairen van week end verlof te Amsterdam niet teruggekeerd naar hun onderdeel te Steenwijkerwold. Ze gingen de grens over bij Glanerbrug en passeerden op 8 September de Oost grens van West- naar Duitsland bij Helmstedt. In Enschedé had het tweetal sterren gekocht en voordat ze de grens naar Oost-Duitsland over staken had de sergeant zich tot eerste-luitenant en de korporaal zich tot tweede-luitenant bevor derd. Aan de autoriteiten te Helmstedt vertelden ze, dat ze uit Nederland waren gevlucht zich onder toezicht moet stellen van een zenuwarts. Blijkens de verklaringen van korporaal W. tijdens de rechtzitting werden beide militairen als Nederlandse officieren" in Oost-Duitsland met onderscheiding behandeld. Russische officieren onderwier pen hera aan een langdurig ver hoor en toen men hen bleek te vertrouwen werden de Nederlan- omdat ze niet onder de druk var,i ders ondergebracht in een hotel Amerika wensten te leven. L. is veertien dagen geleden te Ocst-Berlijn, waar zij een ver klaring moesten tekenen dat naar Nederland teruggekeerd.1 „Nederland een provincie van Hij is gearresteerd en wacht Amerika is". Na drie weken thans op zijn berechting. W.mocht het tweetal een rondreis keerde reeds op 30 December '53 door Oost-Duitsland, Polen en terug en werd op Schiphol ge-Roemenië maken. Daarna verble- arresteerd. Op 26 Augustus j.l. stond hij terecht voor de krijgs raad te velde te Ede. Hij werd veroordeeld tot één jaar gevan genisstraf, door te brengen ira de strafgevangenis ivoor jongelie den, met ontslag uit de militaire dienst, en met voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Hij kreeg daarvoor een proeftijd van drie jaar, op de bijzondere voorwaarde, dat hij Kardinaal Spellman heeft ge zegd, dat de mogelijkheid van een nieuw „Pearl Harbour" voor de Amerikanen misschien in de na bije toekomst bestaat. Hij sloot alle hoop op een vreedzaam sa menleven met de Sowjet-Unie uit. Aan het hoofdbureau der Am sterdamse politie kwam Dinsdag Boontje zijn loontje halen. Hij was een 22-jarige classificeerder, die heeft moeten ondervinden, dat gestolen goed niet gedijt. Zaterdagmiddag had hij op het Waterlooplein een motorrijwiel onbeheerd zien staan eini was er ongemerkt mee vandoor gegaan. Toen hij merkte, dat alles op rol letjes liep, hield hij de motor maar bij zich en ging er Zondag een pleiziertochtje op maken. Maar er bestaat nog gerechtig- tigheid. In Heiloo stonden toe vallig agenten der rijkspolitie langs de weg om wegenbelas ting-papieren, rijbewijzen e.d. va/n, de passerende weggebruikers te controleren. Ook de classificeer der werd aangehouden. „Daar heb ik waarachtig mijn papieren in mijn andere jasje laten zitten", riep hij- onthutst uit. Het baatte hem weinig. Wel lieten de agenten hem gaan, maar de motor inamen zij in be slag, terwijl ze bovendien zijn naam en adres noteerden. „Ga die papieren dan maar halen en kom dan maar weer hier terug", werd1 hem geadviseerd. „Als al les in orde is zullen wij u de mo tor weer meegeven." De classificeerder, die zich niet op zijn gemak voelde, omdat hij begreep niet meer op de motor maar in de boot te zitten, koos de verstandigste route: regel recht naar het hoofdbureau Van politie ira Amsterdam, waar hij alles eerlijk opbiechtte. Alles en eerlijk? „Dat is moei lijk na te gaan," zeggen de rechercheurs, die de classificeer der naar huis hebben laten gaan na proces-verbaal te hebben op gemaakt. „De handige jongens weten tegenwoordig met de nieu we wegenverkeerswet precies wat ze zeggen moeten. Ik heb helemaal niet de bedoeling ge had die motor te stelen, zeggen ze. Ik wilde er alleen maar een pleizierritje op maken. En dat laatste valt tegenwoordig onder het verboden joy-rijden, hetgeen veel minder zwaar gestraft wordt dan diefstal. Zo zien wij ons steeds voor de moeilijkheid ge plaatst te pogen het bewijs van diefstal te leveren. En dat is niet eenvoudig. Ook Smi dit geval niet. ven ze in een villa te Bautzen. Hier kregen ze burgerkleren. In deze villa waren ook Franse en Amerikaanse vluchtelingen. In Bautzen werd het tweetal in con tact gebracht met arbeiders. De bedoeling was dat beide Neder landers contacten zouden leggen tussen deze arbeiders en Neder landse arbeiders. Het begon W. toen echter te vervelen eini hij gaf de wens te kennen naar huis te vertrekken. L. wilde blijven. W. werd hier op over de Oost-Duitse grens ge leid en met hulp van de Neder landse consul te Hamburg kon hij de terugreis per vliegtuig on- nernemen. Het tweetal had volgens W. besloten te deserteren omdat ze bezwaren haddgn, tegen de mili taire dienst, L. tegen de dienst als zodanig en W. omdat zijn commandant zijn bevordering tot sergeant zou verhinderen. Eerst vatten zij het plan op naar Frankrijk te gaan, doch zij vrees den door dit land te worden uit geleverd. Voor die vrees bestond geen aanleiding in Oost-Duits land, zodat zij besloten naar dat land te deserteren. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis, dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van GULF OIL, (Nederland) N.V., Blaak 32, Rot terdam, om vergunning tot uit breiding van een benzinepomp installatie met 1 electromotor van Vu P.K. op het perceel aan de Provinciale Weg, kadastraal be kend gemeente Terneuzen, sectie E, nr. 1350. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendma king bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op Donderdag 16 September a.s„ des namiddags 3 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehou den, waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrif turen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en de gene, die in persoon of bij ge machtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de ge stelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Terneuzen, 1 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, beschikkende op het verzoek van Fa. P. J. VAN DE SANDE, Noordstraat 55-57, Terneuzen, om vergunning tot het uitbreiden van zijn drukkerij door bijplaatsing van een rota tiepers met electromotor van 20 P.K. in het perceel Haven straat 6, kadastraal bekend ge meente Terneuzen, sectie L nr. 74; J 31. Op het beslis sende moment werd de deur in de grote poort opengestoten en stroomden de mannen van het woestijnvolk als een lawine de burcht bin nen. Het was op het nippertje, want Eric's krachten raakten uit geput. De soldaten werden nu vlug gevangen ge nomen en onder aan voering van Eric stormden de mannen op de vertrekken van de Sultan af. Voorop liep, parmantig als een pauw, Pum-Pum, „Een afdeling naar waar de hoofdman en zijn krij gers zijn opgesloten!" schreeuw de dwerg, de Eric. „De dwerg weet de weg!" de cellen, Onder aanvoering van het trotse kereltje scheidden enkele stoere kerels zich af om hun ge vangen kameraden te bevrijden. Eric stootte de deur naar de vertrekken van de Sultan open. Terwijl de krijgers van het woestijnvolk de aanwezige solda ten gevangen namen was Eric met één enkele geweldige sprong bij de Sultan van Alakim. besluiten a. aan Fa. P. J. van Sande, voornoemd, of hare rechtverkrij genden vergunning te verlenen, overeenkomstig de aangehechte bescheiden, tot het uitbreiden van zijn drukkerij door bijplaatsing van een rotatiepers met electro motor van 20 P.K., in het perceel plaatselijk bekend Havenstraat 6, kadastraal bekend gemeente Ter neuzen, sectie L nummer 74, zulks onder voorwaarde, dat in de on middellijke nabijheid van deze uitbreiding op goed zichtbare en bereikbare plaats moet zijn en blijven een koolzuursneeuw- brandblusapparaat van ten min ste 6 kg inhoud; b. te bepalen, dat de inrich ting voltooid en in werking ge bracht "moet zijn vóór 1 Januari 1955. Terneuzen, 1 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Burgemeester. A. J. DEES, Secretaris. Burgemeester en wethouders der gemeente Terneuzen brengen ingevolge artikel 38, jo. artikel 45 en 16 der Drankwet 1931, Stbl. no. 476, ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek om een verlof B van C. Bilderdijk, van beroep dansleraar, wonende te Terneuzen, voor de bovenloca- liteit van het perceel Dijkstraat Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verlenen van het verlof schriftelijke bezwaren in dienen bij burgemeester en wet houders. Terneuzen, 31 Augustus 1954. B. en W. voornoemd, P. TELLEGEN, voorzitter. A. J. DEES, secretaris

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5