...en voor de Zondag D.D.D. Uil Je Srevancie m een LUCK Het Middenstandsonderwijs. EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN KERKNIEUWS uitslag m Twee dozijn inbraken in Amsterdam en omgeving tot klaarheid gebracht. ZWEMMEN De Gentse Jaarbeurs. uJf d BRESKENS. PYRAMIDE. De Guatemalaanse vluchtelingen in de Argentijnse ambassade te Guatemala SAS VAN GENT. SLUIS. Een Zondagse sigaret voor een doordeweekse prijs: 75 ct A voo VLISSINGEN. ZAAMSLAG. TIEN VERDACHTEN IN ARREST. Agenda TERNEUZEN. DE EUROPESE KAMPIOEN SCHAPPEN. j In de radiorubriek „Uit het be drijfsleven" heeft over het onder werp „Het middenstandsonder wijs op de helling?" de heer J. C. Deering, voorzitter van het In stituut voor middenstandsontwik keling, gistermiddag over Hilver sum II een causerie gehouden. Het Instituut voor midden standsontwikkeling heeft samen met zijn zusterorganisaties, de R.K. en de Chr. onderwijscentra- Jes, sinds jaar en dag voor de verbetering van deze typisce tak van onderwijs geijverd en ge ageerd tegen de malafide parti culiere beunhazerij op dit gebied, aldus spreker. Sinds de invoering van de Ves tigingswet kleinbedrijf 1937 heb ben deze drie, door de grote drie middenstandsbonden in het leven geroepen, onderwijscentrales haar pioniersarbeid verricht. Plotseling moesten zich vesti gende middenstanders behalve over een bewijs van vakbe kwaamheid en credietwaardig- heid ook over een erkend diplo ma algemene handelskennis be schikken. Meer dan 350.000 candidaten hebben sindsdien zich aan dit landelijke examen onderworpen. Er is in de eerste jaren door de drie samenwerkende autono me onderwijsinstellingen bij de organisatie dier examens onge twijfeld. baanbrekend werk ver richt. Jaarlijks melden zich een 20.000 candidaten. Slechts iets meer dan de helft van dit aantal weet ook het daarop volgende mondeling gedeelte van het examen, waar de vakken bedrijfsleer, handels kennis en rechts- en wetskennis worden gevraagd, met succes af te leggen. Dit droevig resultaat blijft vrijwel constant. T.a.v. de opleiding moet dus wel het een en ander mankeren en alle pogingen hierin verbete ring te brengen, moeten worden toegejuicht. Tegen het geven van vrijstellingen door middel van toekenning van dezelfde rechten verbonden aan bezitters van het officiële middenstanddiploma aan hen, die bepaalde einddiploma's behalen aan algemeen erkende dag- en avondscholen bestaat bij de drie onderwijscentrales in principe geen bezwaar, mits aan drie voorwaarden wordt voldaan, Ten eerste, dat er ten aanzien van de op grond van de mini mum eisen, gesteld in de Vesti gingswet, geen devaluatie in treedt; ten tweede, de typische mid denstandskennis gewaarborgd blijft en ten derde een zekere garantie voor de uniformiteit in het fond van kennis gehandhaafd wordt. Niet het examineren van een zo groot mogelijk aantal candi daten is doel, maar de bevorde ring van de kennis, welke de a.s, middenstander op grond van de thans vigerende Vestigingswet- bedrijven van node heeft. Bij beschikking van de staats secretarissen van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken is een commissie ingesteld, aan welke o.a. de vraag is voorgelegd op welke wijze 'het middenstands onderwijs in het onderwijsstelsel kan worden ingepast. Zij zal haar oordeel dienen te geven over de meest doelmatige wijze van sub sidiëring van het middenstands onderwijs, alsmede over de orga nisatie van en het toezicht op dit onderwijs. Ten aanzien van het tot het middenstandsonderwijs behoren de handëlskennisonderwijs (het welk dus opleidt voor het mid denstandsdiploma) zal de com missie daarbij de vraag hebben te beantwoorden of het geen aan beveling verdient, om alleen tweejarige opleidingen te sub sidiëren. De commissie is inmiddels haar belangrijke taak begonnen. Met spanning, volgens spreker, wordt naar het resultaat van de werkzaamheid dezer staatscom missie uitgezien. Zal eindelijk deze geheel eigen tak van onderwijs, die onder geen enkele onderwijswet kan worden gebracht, op de één of andere wijze toch een wettelijke en ge subsidieerde basis krijgen? Het ware vurig te wensen niet alleen om de zegenrijke ar beid van de drie middenstands- onderwijscentrales, een wettelijk erkende bekroning te schenken, maar bovenal paal en perk te stellen aan het geleur met jaasje- over-opleidingen, welke wel het geld uit de zak, maar niet het begeerde diploma in het bezit van de adspirant-middenstander weten te brengen, aldus de heer Deering. De zwarte markt op het ter rein van middenstandsonder wijs tiert helaas nog weilig, in het bijzonder op het platteland. De degelijke opleidingen, er kend door één der drie onder wijscentrales, met bevoegde en ervaren leraren en regelmatig ge controleerd door een deskundig inspecteur, kunnen vrijwel overal in het land op een goede reputa tie bogen. Maar uiteraard tim meren zij niet zo aan de weg. Het Instituut voor midden standsontwikkeling heeft volgens spreker een 140 cursussen onder plaatselijke besturen van mid denstanders georganiseerd met als enig doel een zo goed moge lijke vorming van de toekomstige middenstander. Schreeuwende advertenties en acquisiteurs van de commerciële wilde opleiders en uitgevers van schriftelijke lessen ten spijt, is het aantal cursisten op deze cur sussen de laatste tijd stijgende, zo besloot de heer Deering. Op de internationale jaar beurs van Gent,'die <vari 11 tot 26 September wordt gehouden, zal een internationale zuivel- salön worden ingericht. Op een oppervlakte van 1800 m2 is een Vlaams dorpje verrezen met een echte modelboerderij, een zuivelfabriek en een molen, terwijl 'n rondrijdende melk boer de bezoekers glazen melk zal aanbieden. (Rondom dit melkdorp worden machines en materiaal voor de veehouderij ert de zuivelindustrie tentoon gesteld en hier zal ook het me chanisch melken van koeien te zien zijn. Krabben en peuteren Jailïfl. maakt de kwaal 'steeds - erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. IENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP HET VEER KRUININGEN PERKPOLDER. Mede in verband met het ver voer van vlas naar de Vlas indus trie van Zeeuws-Vlaanderen is het veer KruiningenPerkpolder in sterke mate overbelast. Ten einde de vervoerscapaciteit van dit veer te vergroten wordt met toestemming van de regering zo spoedig mogelijk en uiterlijk tot het einde van de maand Septem ber een tweede Moerdijkpont al daar in de vaart gebracht. In plaats van een z.g. half-uurs- dienst zal nu van weerszijden, zulks in afwijking van de dienst regeling, een afvaart per twintig minuten plaats vinden. Ten einde dit schip te kunnen bemannen is het noodzakelijk het tweede schip, dat dienst doet op de lijn ZierikzeeKatse Veer, het 1 TOC] de vaart sh nodig m.s. „Zandkreek", u; te nemen. Zulks zou zijn voor een periodieke revisie van dit schip. Daarom is op Donderdag 2 Sep tember de „Zamdkreek" onttrok ken aan de lijn ZierikzeeKatse Veer, terwijl vandaag de Moer dijkspont „Willemsdorp" naar Kruiningen vertrekt om na aan komst deel te nemen aan het ver voer aldaar. personeelsvereniging werd in de bovenzaal van café „La Belle Vue" een uiteenzetting gegeven over het doel en werking van de Bescherming Bungerbevolking in oorlogstijd. Met enkele documen taire films werd deze causerie nader toegelicht. Jaarverg. Voetbalvereniging. In het café van de heer J- v. d. Velde werd gisteravond een ver gadering gehouden van de voet balver. „Breskens." In zijn ope ningswoord betreurde de voorzit ter de zeer matige opkomst der leden, daar hieruit blijkt, dat er bij de leden geen grote belangstel ling blijkt te bestaan naar het wel en wee der vereniging. Zowel hei ^jaarverslag van de secretaris* nis van de penning meester waren somber gestemd. Laatstgenoemde wees op de ach teruitgang der kasmiddelen, ter wijl de secretaris releveerde de degradatie naar de 4e klasse en het opheffen van het 4e elftal. Hoewel door de trainingscom missie alles wordt gedaan om de spelers te trainen, bleek de deel name hieraan zeer gering te zijn. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. In de elftalcommissie werden benoemd de heren G. v. Heck, C. J. Erasmus en A. I. Jansen en werd in de bestuursvaoature, ont staan door het bedanken van de heer A. de Baare, voorzien door de benoeming van de heer H. de Lobèl, Palingschieting en Wielerkoers voor nieuwelingen. De echt Zeeuws-Vlaamse en Bel gische handboogsport zal morgen, middag (Zaterdag) op Pyramide hoogtij vieren, waar de traditio nele schieting op de liggende wip plaats vindt. De prijzen bestaan uit stevige hoeveelheden paling, GELEGENHEIDSSTEMPELS Ter gelegenheid van de natio nale philatelistische tentoonstel, ling te Vlissingen zal op 3 en 4 September in het Concertgebouw aldaar een tijdelijk bij-postkan toor worden gevestigd. De op 3 September in dit tijdelijk bijkan toor ter verzending aangeboden correspondentie, alsmede die, welke na 4 September in de brie venbus van dat kantoor wordt aangetroffen, zal worden voor zien van een afdruk van een bij zonder stempel, welke o.m. als tekst bevat: „Zeelandia 1954". De op 4 September in het tijde lijk bij-postkantoor ter verzen ding aangeboden gewone en aan- getekende stukken zullen worden variërende naar de waarde der voorzien van een afdruk van een geschoten vogels, bijzonder stempel met de tekst Vorig jaar namen hieraan niet ,,42e Nederlandse philatelisten- minder dan 60 van de bekende dag". Ter gelegenheid van het boogschutters uit Zeeuws-Vlaan- intecnationaal mathematisch con gres te Amsterdam in het konink deren en het naburige België er aan deel, zodat het een schutters- Tussen de Argentijnse ambas sade en de regering van Guate mala bestaat een geschil over de kwestie van de Guatemalaanse vluchtelingen, die een toevlucht gevonden hebben in de Argen tijnse ambassade. De regering van Guatemala eist het recht op, deze personen en hun bagage te on derzoeken bij hun vertrek uit Guatemala. De Argentijnse am bassade verzet zich hiertegen en verklaart, dat zij zich met het onderzoek heeft belast. Zij heeft bovendien er op gewezen, dat de vluchtelingen onder bescherming staan van de Argentijnse wet. Van de zijde der Argentijnse ambassade is de hoop uitgespro ken, dat de kwestie spoedig tot een oplossing zal worden ge bracht en dat de vijf Argentijnse militaire vliegtuigen, welke aan het eind van de week in de stad Guatemala worden verwacht kunnen vertrekken met de 170 Guatemalaanse vluchtelingen, die asyl gekregen hebben in de Ar gentijnse ambassade. lijk instituut voor de tnoepen zal reünie werd. Het was de heer C. van 1 tot en met 9 September van Ecke uit Bouchaute, die toen a.s. aldaar een tijdelijk P.T.T.- de hoogvogel pikte en daarmede kantoor worden gevestigd. 'De in ettelijke kilo s paling veroverde. dit tijdelijk bijkantoor ter verzen ding aangeboden gewone en aan getekende stukken zullen van een afdruk van een bijzonder stem pel worden voorzien. PROEF-EMIGRATIE UIT HERVERKAVELINGSGEBIEDEN IN ZEELAND? De herverkavelingscommissie Zeeland beraadt zich op de mo gelijkheid, per herverkavelings- gebied (Schouwen-Duiveland, Tholen, Waarde en de z.g. „Zak van Zuid-Beveland") twee of drie gezinnen in de gelegehneid te stellen „op proef" te emigreren. Dit betekent, dat deze gezinnen de mogelijkheid zal worden gebo den binnen een bepaalde tijd terug te keren naar Nederland als het in den vreemde niet mocht gelukken een nieuw bestaan op te bouwen. De animo om te emi greren is in de herverkavelings- gebieden niet groot. Een goede nieuwe toewijzing van de gron den na de verkaveling hangt af van de mogelijkheden die kunnen worden geboden voor vestiging van bedrijven elders. De bevol king wil echter liever een bedrijf krijgen in de Noordoostpolder of in de ingepolderde Braakman, dan in het buitenland. Het is te verwachten, dat ook dit jaar de deelname groot zal zijn. Zondagmiddag wordt de 5e Ron de van de Kapitale Dam voor nieuwelingen verreden over een afstand van 70 km in 21 ronden. Vorig jaar verschenen 26 jeug dige renners aan de start en ver wacht wordt dat dit aantal dit maal nog groter zal zijn. In de eindsprint tussen A. Wuijts uit Kruisland en Jos Heeren uit Roo- v sendaal ging eerstgenoemde met een wiellengte als eerste door de finish. Als het zomerweer blijft aan houden zal het beide dagen op Pyramide, waar de danslustigen nog gelegenheid hebben rond te zwieren, een gezellige drukte worden. De raad komt bijeen. Donderdag 9 September komt de raad in vergadering bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Benoeming van 5 leden der commissie van advies Woonruim- tewet, wegens aftreding op 1 Oc tober der zitting hebbende leden; Aanbieding der begroting van de vleeskeuringsdienst Sas van Gent voor 1955; Aanbieding der begro ting van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg voor 1955; Voorstel tot huring van Jos. Ver- eecken van een gebouw tot in richting als tijdelijke kleuter school; Voorstel te nemen besluit tot vaststelling voor het perso neel van de gemeentelijke vrijwil lige brandweer van de vergoedin gen, alsmede de dekking van ri sico's; Voorstel te sluiten over eenkomst met de gemeenten Ter- neuzen, Westdorpe en Philippine inzake de onderlinge hulpverle ning bij het bestrijden van bran den; Voorstel tot royement van de aan M. A. de Pauw verleende opbouwhypotheek; Voorstel tot weder verhuren aan M. S. van Hoeve en R. de Vos van de per celen bouwland der gemeente langs de Vrijstraat; Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 10 Juni 1954, betreffende ge meentelijke garantie geldlening stichting wijkgebouw „Wit-Gele- Kruis" en in plaats daarvan het „Wit-Gele-Kruis" een jaarlijkse subsidie uit de gemeentekas te verlenen; Voorstel tot aankoop van krotwoningen in de Gentse straat van P. A. Ranschaert. Tijdelijke sluiting Chr. Kleu terschool. Tengevolge van het heersen van kinkhoest moest onmiddellijk na de zcmervacantie, als voorzwrgs- maatregel, de Chr. kleuterschool worden gesloten. Daar de ziekte niet van ernstige aard is hoopt men zeer spoedig het kleuteron- derricht te kunnen hervatten. m Aanbesteding Schilderwerk, Ten gemeentehuize werd alhier aanbesteed het schilderen van 89 woningwetwoningen. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: J. van Horck: Perceel 2 1600, perc. 3 2085; perc. 5 ƒ1258. Joh. Daansen: Perc. 1 615, perc. 4 478. Gebr. Van DammePerc. 1 586 perc. 2 1535, perc. 3 2195, perc. 4 f 518, perc. 5 1232. Alle inschrijvers wonen alhier. Technische proefvaart m.s. „Yenisei". Het motorschip „Yenisei", dat voor Russische rekening bij de koninklijke maatschappij „De Schelde" werd gebouwd, is gis termiddag uif het dok naar de rede van Vlissingen vertrokken voor kompasstellen en dergelijke proeven. Het is hedennacht naar de Noordzee vertrokken voor het houden van de technische proef vaart. Koninklijk onderscheiden. Bij Kon. besluit is verleend de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud aan de heer J. Louwerse, adjunct commies le klasse ter gemeente secretarie en conservator van het stedelijk musuem te Vlissingen. Concert op de Kiosk. Woensdagavond gaf de muziek vereniging ,.De Volharding" op de nieuwe kiosk een buitencon cert met een met zorg uitgekozen programma. De fraaie zomeravond werkte er toe mede, dat van dit concert, dat door zeer velen werd bijge woond, ongestoord kon worden genoten. Na elk ten gehore gebracht nummer werd het gezelschap be loond met een hartelijk applaus. Gevonden voorwerpen, Aan onderstaande adressen zijn inlichtingen te bekomen betref fende de volgende gevonden voor werpen: Kindertas met inhoud, Korte Delft 12; Dubbele rijwieltassen met inhoud, Plein 1648 no 16. NED. HERV. KERK. Tot vicaris bij de Ned. Herv Kerk te Terneuzen is benoemd de eerw. heer G. J. van Embden te Vlaardingen. Niet minder dan 24 inbraken, waarbij enkele zeer geruchtma kende, de afgelopen vier maan den in Amsterdam en omgeving gepleegd, zijn tot klaarheid ge bracht, dank zij de arrestatie van twee mannen in begin Augustus te Zaandam, die verdacht werden van poging tot inbraak. Het vermoeden rees, dat de ar restanten volgens de z.g. „raam- penboor"-methode hun slag had den willen slaan. Bij deze metho de worden de sluitingen van de vensters met behulp van een boor geforceerd. De Zaandamse politie gaf de beide arrestanten, nadat haar eerste onderzoek nog weinig re sultaat had opgeleverd, over aan de Amsterdamse centrale recher che. Deze heeft in nauwe samen werking met de rijks- en ge meentepolitie uit de omliggende plaatsen thans deze serie dief stallen tot oplossing gebracht. Totaal bevinden zich vijf mannen arrest onder verdenking van diefstal en vijf terzake van heling. De rechercheurs zijn er in geslaagd een groot deel van de buit te achterhalen. Van de 24 inbraken zijn er 17 gepleegd in Amsterdam en de resterende in de plaatsen Haar lem, Haarlemmermeer, Assen delft, Zaandam, Amstelveen en Duivendrecht. Ook worden de vijf mannen verdacht van een aantal pogingen tot inbraak. Tot de geruchtmakende Am sterdamse inbraken behoren o.m. de diefstal tijdens de nacht vóór de start van de Tour de France in de woning van de directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. J. Bessem, in de Jan Luijkenstraat, voorts de inbraak in de kapel van het St. Elisa beth-gesticht aan de Maurits- kade, waar zeer kostbare met diamanten bezette monstransen werden gestolen, en de inbraak bij een antiquaire aan de Prin sengracht waar oud zilver en andere voorwerpen werden ont vreemd. Drie der vijf van diefstal ver dachte mannen zijn „bekende jongens". Vroeger hebben zij zich aan diefstallen in Den Haag schuldig gemaakt. Volgens de recherche is komen vast te staan, dat de vijf samenwerkten en nu eens met die „collega", dan weer met een ander van het vijftal op uittrokken. Het drietal had de laatste tijd Amsterdam als domi cilie. Twee hunner woonden op één kamer. door ARVI KIVIMAA. 31) HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De Grote Caruso". MORGEN: Het Centrum, 6.30 „Van de wal in en de AXEL: 9 uur: sloot". PYRAMIDE: 4 uur: Grote Pa lingschieting op de liggende wip. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Grote Caruso". Concertgebouw, 8 uur: „Op gejaagd". Nadruk verboden. HOOFDSTUK 13. Begin October kwam de eerste herfststorm door. Hij raasde over het eiland, de bomen hijgden on der zijn geweld. Het schuim van de koppen der golven vlokten tegen de oever op. Als het buiten zo te keer ging, prees Liisa zich gelukkig, dat Nestori de nieuwe woonkamer zo degelijk gebouwd had. De storm iving in café „Du Commerce" ten |!\a^. 5Pu Bv°v.e?d'en vtor»7nf>li-p van Hp familie Donne-I i goed beschut tegen Verkoping woonhuizen. Gisteren werd door notaris Ho- Verzoeke van de familie Doppe- gieter in het openbaar verkocht het huis en erf, staande aan de Van Bovenstraat 9. Koper werd de heer C. Hame link Sr, alhier, voor 3300. Ten verzoeke van mevr. M. J. MillenaarRemijn werd daarna geveild het huis met erf, staande aan de Lange Kerkstraat 39. Hiervan werd koper de heer P. P. Vaal, alhier, voor 2000. Filmavond P. T. T.-personeel. de harde noordenwind. Het stond aan de zuidkant van een kleine baai, welke aan twee zijden in gesloten was door hoge heuvel ruggen In de kamer was een brede open haard, die een groot deel van het kleine vertrek in beslag nam. Dat Liisa hierdoor wat eng behuisd was, vond zij niet erg Integendeel, zij offerde graag wat geriefelijkheid op voor het genot van een ruime stookplaats die geregelde luchtverversing VoÓr de leden van de P. T. T.- bevorderde. En zij hield van een knappend blokvuur. De kniste- rende vlammen gaven een sfeer van gezelligheid aan de kamer. Het haardvuur was haar een warme gast met eigen sprake en taal. In haar vele stille uren mocht zij graag het spel der vlammen volgen, maar cok bi; ha^r dagelijks werk in de kamer, nneer zij alleen was, voelde zich nimmer eenzaam: het vertrouwde vuür was haar vriend. Voor verveling in de stilte koesterde zij geen vrees. Zij had altijd wat om handen. Haar spin newiel en weefsel had zij van huis meegenomen, zij hield er van, bij het haardvuur te wer ken. De naarstige Nestori was meestal buiten bezig. Samen met Taavi rooide hij de stobben der gevelde bomen, kloofde de stron ken en hakte ze tot haardblok- ken en stookhout. De bosgrond spitte ihij om; met die ontgin- ningsarbeid won hij nieuwe ak kers voor de landbouw. Nu en dan trok hij de bossen in met zijn geweer, en ofschoon hij geen hond had, kwam hij altijd met iets thuis, een fazant of een haas. Eiland zat vol wild, want hier kwam nooit een jager. De visse rij gaf hem geregeld werk. In het oeverriet zette hij zijn netten uit voor de vangst van brasem; in het open water, tegenstrooms, spande hij ze voor zalm en an dere witvis. Op vroege ochtenden, als het weer niet onstuimig was, nam hij Liisa mee om hem te as sisteren bij het inhalen van de netten. Ze kwamen terug met ijskoude, verstijfde handen, maar opgewekt en voldaan na het in spannend werk. Het meer was visrijk, de opbrengst lonend. Dan was er nog iets, wat Liisa in haar nieuwe woning aantrof, en waar zij veel aan had: boeken. En dat zij er belangstelling voor toonde, was voor Nestori een verrassing. Hij vertelde haar, dat hij pas van lezen was gaan houden geduren de zijn jaren in den vreemde. In zijn ransel droeg hij altijd een of ander boek mee, voor zijn vrije ogenblikken. Het was voor Liisa in zeker opzicht een openbaring, toen Nestori over zijn stille ambitie voor lectuur en studie doorpraat te en daarover aan het redeneren sloeg met een geestdrift, waarbij hij al zijn natuurlijke terughou dendheid aflegde, zich bedienend van een terminologie en woord keus, welke zij nog nooit van hem gehoord had. Hij trachtte haar duidelijk te maken, dat het behoud van Finland als natie af hankelijk was van de bevesti ging zijner eigen beschaving Staatkundig was Finland een deel van het Russische rijk. Wat dit inhield, had hij in de practijk ervaren bij de uitvoering van verschillende werkzaamheden on der leiding van Russische supe rieuren. Maar Finland was naar zijn wezen geen deel van Rus land, doch een eigen natie met een eigen taal en beschaving. Als het ooit in het voornemen lag, ook staatkundig onafhanke lijk te worden, dan was het beste middel daartoe, die eigen taal en nationale beschaving te behou den en tot ontplooiing te bren gen. Dit gaf de meest afdoende bescherming tegen een macht, die ogenschijnlijk onaantastbaar was. Voor hem zelf waren de we gen tot verdieping zijner ontwik keling gesloten, maar tot één van zijn hartewensen behoorde, dat althans zijn kinderen er deel aan zouden hebben en er de vruch ten van zouden plukken. Nestori's gedachtengang open de voor Liisa een nieuw ver schiet. O ja, op school had de meester weieens hetzelfde onder werp aangeroerd, maar dat was al zo lang geleden. En sedert ze van school af was, had zij nooit meer over die dingen nagedacht. Daarvoor namen de dagelijkse bezigheden thuis haar te zeer in beslag. (Wordt vervolgd.) Ronde van Sas. Zaterdag a.s. wordt de traditio nele 2-km zwemwedstrijd, de Ronde van Sas, verzwommen. Voor deze zwemwedstrijd be staat weer grote belangstelling. Tot op heden hebben reeds ruim 70 zwemmers en zwemsters inge schreven. Vooral bij de dames is er een sterk veld. Bekende na men zullen aan deze wedstrijd deelnemen. De Europese kam pioenschappen te Turijn beroven de organiserende vereniging nog van enkele bekende namen. Maai zwemsters als Joke Kreuning, Dicky van Ekris en de jeugdige Nederlandse kampioene Mary Kok van de Hilversumse zwem- club De Robben zullen heel wat fleur aan de strijd om de eerste plaats geven. Bij de heren zijn er geen voor spellingen te doen. Geen grote uitblinkers hebben ingeschreven, maar verschillende aan elkaar gewaagde zwemmers zullen om de eerste plaats strijden. De Gen tenaar Jan Bogaert is weer van de partij, ook enkele zwemmers van bekende Nederlandse vereni gingen zullen het elkaar zeer las- tig maken. De winnaar van vorig aar de Genteaar De Lombaert kan vanwege ziekte zijn wisselbe ker niet komen verdedigen. Ook de Bruinvis-favoriete mej. Raymonda Vergauwen is niet va:i de partij aangezien zij België ver tegenwoordigt op de Europese zwemkampioenschappen. Geertje Wielema wint de rug slag-titel. i Onze landgenote Geertje Wie lema heeft het Europees Kam pioenschap op de 100 meter rug slag dames gewonnen. Indé fi- nale werd zij in 1 min. 13.2 sec. eerste. Ook de tweede plaats was voor Nederland, want Joke de Korte eindigde in 1 min. 13.6 sec. als tweede. De verdere uitslag luidt: 3 Judith Symmons (G. B.) 1.17.3; 4. Echa Ligorio (Zuid Sla- vië) 1.17.9; 4 H. Schmidt (West Duitsland) 1.17.9; 6. M. Hunyad- fi (Hong.) 1.18.-; 7. Ilona Novak (Hong.) 1.18.4; 8. Marie Andre (Frankrijk) 1.19.3.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2