Nota van Spaak over de debatten der E. V. G. Attlee hield persconferentie te Hongkong WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Het Westduitse regeringsbeleid na de Franse verwerping van de E. V. G. De Z.O. A.V.O.-besprekingen Lodge over Arbenz en de communistische partij VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3243. Nieuw Amerikaans wapen? Sprinkhanenbestrijding in India. Zuid-Afrikaanse wijn voor de Koningin Het communisme in Irak Koninklijk Paar vandaag weer thuis Herstel op de koffie- en cacaomarkt De vrijlating van generaal De Castries Toestand van Japanse visser verergert India aanvaardde Portugees voorstel Communistische spionnage in de Philippijnen De Verenigde Staten en West-Duitsland Romances aan boord van de „Agamemnon" De staking van Sao Paulo JONGEN DOOR STROOM GEDOOD. CLANDESTIENE ZENDER GEPAKT. WINKELDIEF GESNAPT TE ROTTERDAM. mmkerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sand* Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct VRIJE ZE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pes advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Li iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.8# In een nota die Spaak, de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Donderdag voor de Ka mercommissie van Buitenlandse Zaken heeft toegelicht, zegt hij dat in sltrijd met hetgeen tijdens de debatten over de E.V-G. in de Franse nationale vergadering herhaaldelijk is beweerd, „Frank rijk van de zijde der mede-onder tekenaars van het verdrag te Brussel wel degelijk het begrip en de tegemoetkomendheid heeft ondervonden, waarop het mocht tekenen". Hij zegt dat de Ivijf over het ge heel aan Frankrijk volstrekte voldoening hebben gegeven wat betreft de gevallen waarin de E.V.G. zou kunnen worden ont bonden. Al waren sommige Fran se voorstellen niet als zodanig goedgekeurd, toch was aan het daarin geuite Franse verlangen tegemoetgekomen op een wijze, die Frankrijk algehele voldoening moet geven", aldus minister Spaak. Maar zelfs daar waar de part ners van Frankrijk gemeend heb ben aich onverzoenlijk te moeten tonen, op de punten betreffende de bovennationaliteit en o.m. het vetorecht hebben zij Frankrijk, volgens Spaak, zodanige waar borgen gegeven, „dat het onmo gelijk is zich het geval voer te stellen dat een belangrijke be slissing zou worden getroffen te gen 'het vitaal belang van een der ondertekenaars in". Wat betreft het Franse Ivoor- stel om de aanloopperiode te ver lengen, op gevaar af, zo zegt Spaak, dat de eigenlijke integra tie hierdoor ongeveer 10 jaar zou worden vertraagd, wijst de be windsman op het feit dat de Franse deskundigen er mee heb ben ingestemd die periode tot' 2 jaar te verkorten, zoals de ande re vijf voorstelden. De nota herinnert er voorts aan dat de vijf zich accoord heb ben verklaard met het Franse standpunt ten aanzien van de be- De Washingtonse correspon dent van de „New York Post", Robert Allen, schrijft dat „fabel achtige nieuwe middelen" zijn ontwikkeld voor de opsporing en vernietiging'van duikboten, ook die met atoomaandrijving en atoombewapening. Met vlammenwerpers, vliegtui gen en troepen heeft men in In dia de strijd tegen de ergste sprinkhanenplaag in zeventig jaren ingezet. Een gebied van honderdduizend vierkante mijl van Noord-India werdt door de insecten geteisterd. Vlamenwer- pers gebruikt men om de kolo nies van juist uitgekomen sprink hanen, die duimendikke lagen vermen, weg te branden. Vlieg tuigen bestuiven gebieden, waar broedplaatsen zijn, met insecten- dodende middelen. Sedert medio April zijn meer dan zeventig zwermen, waarvan sommige een gebied van zestig vierkante mijl bedekken, uit het Midden-Oosten India binnengeko men, tot in het hart van de hoofd stad toe. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Vry warm. Plaatselijk ochtendmist, overi gens op de meeste plaatsen droog en vrij warm weer met perioden met zonneschijn. Overwegend ma tige wind uit zuidelijke richtin gen. ZATERDAG 4 SEPTEMBER. v.m. n.m. Breskens 5.38 5.51 Terneuzen 6.13 6.26 Hansweert 6.53 7.06 Walsoorden 7.03 7.17 ZON MAAN op onder op onder Sept 4 5.55 19.22 13.57 21.33 5 5.56 19.20 14.56 22.17 6 5.58 19.18 15.48 23.12 7 6.00 19.16 16.30 8 6.02 19.13 17.03 0.18 palingen betreffende de graden en de begroting. Wat de Franse voorstellen over de economische en de finan ciële bepalingen aangaat, die, volgens de vijf, aan Frankrijk een bevoorrechte positie verleen den, merkt het document op dat de partners van Frankrijk niet méér konden doen dan samen een formule opstellen, „waarbij zij zioh er toe Verplichtten rekening te houden met de rechtmatige Franse belangen". Ten slotte heb ben de vijf aan Frankrijk algehe le voldoening gegeven, zo merkt de minister op, door in te stem men met een bijeenkomst binnen twee jaar van de regeringshoof den, met het doel de artikelen te bestuderen die gewijzigd dienden te worden. Het tweede deel van het aan de parlementsleden verstrekte docu ment geeft de nota weer, welke dioor Spaak na de conferentie van Brussel aan de Franse regering is gericht en waarin de vrees, dat de vitale belangen van Frankrijk door de beslissingen van het commissariaat zouden kunnen worden bedreigd, wordt bestre den. De Belgische minister stelt voor dat reeds thans een politie ke beslissing zal worden geno men in deze zin dat, indien een der vitale rechten van een der on- missariaat nooit toegepast mag werden" Hij verklaart nader dat de beslissing van de raad Van mi nisters, bij wie de klacht zou moeten worden genomeni en dat het beroep op het hof aan elk van de ondertekenaars waarbor gen zou geven tegen de willekeur van een van hen. Deze bepaling zou bij de herziening van het ver drag hierin kunnen worden inge last. In Paarl wordt het volgend jaar het feit, dat 300 jaar gele den de eerste wijnstok in Zuid- Afrika werd geplant, feestelijk herdacht. Bij deze gelegenheid zal wijn bereid worden voor Koningin Juliana en Koningin Elisabeth van Engeland volgens een 300 jaar oude bereidings wijze, waarbij o.m. meisjes de druiven met haar voeten uitper sen. Flessen van deze wijn zullen verder gezonden worden aan de staatshoofden van België, Duits land, Zweden, Noorwegen, Ita lië, Spanje, Portugal, Grieken- land, Israël, de Verenigde Sta- dertekenaars in gevaar wordt' ge j Canada, Rhodesië, Australië bracht, de beslissing van het com- en Nieuw-Zeeland. Het Westduitse regeringsbeleid is er nu op gericht volledige souvereiniteit te krijgen en daar na zoveel bevoegdheden over te dragen aan andere landen of ge meenschappen als het belang van de Duitse eenheid en de Weste lijke verdediging vereist, aldus heeft de perschef van de West duitse regering, Felix von Eck- hardt, Donderdag tijdens een persconferentie gezegd. Hij wilde de indruk rechtzet ten, die het regeringscommuhi- qué van Woensdag dat West- Duitsland nu streeft naar souve reiniteit en herbewapening zon der Frankrijk in de buiten landse pers en vele Duitse bladen had gewekt. De E.V.G. van vijf mogend heden was de slechtste van vele mogelijkheden, waarvoor de re gering zich nu gesteld zag, „deze mogelijkheid kan echter niet worden uitgesloten". Von Eckhardt was ervan over tuigd, dat de regering een ge meenschappelijk defensiesysteem, waaraan Frankrijk deelnam, als de beste oplossing beschouwt. Als Frankrijk echter weigerde West- Duitsland volledige souvereini teit te verlenen en gelijkgerech- tigheid bij de Westelijke verdedi ging en niet deel wil nemen aan een dergelijk defensie-systeem, zou West-Duitsland iets moeten doen. Lidmaatschap van de N.A.V.O. was een andere mogelijkheid. Adenauer wachtte nog op een na dere verklaring van premier Mendés-France, voordat hij an dere stappen ondernam. Mendés- France had gezegd, dat Frankrijk inzag, dat West-Duitsland deel moet nemen aan de Westelijke defensie en dat Frankrijk geen geneutraliseerd Duitsland wilde. Von Eckhardt zei, dat spoedig van gedachten zou worden ge wisseld met de Benelux-landen en Italië. Dit land had de vorige maand te Brussel verklaard, dat men het moest beschouwen als Burgers van Irak, die schuldig bevonden worden aan commu nistische activiteit, zullen krachtens een nieuw regerings decreet hun nationaliteit ver liezen. Het communisme in Irak is buiten de wet gesteld. De minister van Binnenland se Zaken heeft verklaard, dat personen die eerder veroordeeld werden wegens communistische activiteit, hun nationaliteit mo gen behouden als zij binnen een maand schriftelijk het commu nisme afzweren. een land dat de E.V.G. reeds had bekrachtigd, hoewel dit nog niet was gebeurd. De Westduitse regering heeft bet Britse voorstel tot het houden van een conferentie van acht landen, gunstig opgenomen. Vol gens een woordvoerder van de regering staat de bondsregering op het standpunt, dat er geen be slissingen, ook niet over de kwestie van de souvereiniteit moeten worden genomen vóór de conferentie. Men kreeg Donderdag in Bonn steeds meer de indruk, dat zelfs dr. Adenauer geen hoop meer heeft op een tegen het commu nisme verenigd West-Europa met Frankrijk en West-Duitsland als kern. ITALIË EN HET BRITSE VOORSTEL. Het Britse voorstel tot een con ferentie van acht over de bewa pening van Duitsland heeft de politieke temperatuur in Rome een stuk doen dalen. De premier, Mario Scelba, is gisteravond uit de hoofdstad vertrokken voor of ficiële bezoeken aan het noorden en zuiden van het land. Hij blijft een week weg. Andere ministers hebben hun onderbroken vacan- ties hervat. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft de mening te ken nen gegeven, dat een conferentie van acht hoogst nuttig zal zijn voor de solidariteit van het Wes ten en om te zoeken naar midde len om de Europese samenwer king te vergroten. H. M. de Koningin, Prins Bern- hard en de oudste twee Prinses sen zullen hedenmiddag met de regerings-Dakota op Soesterberg terugkeren. Zoals bekend is, hebben zij eni ge tijd als gasten van het Griek se koninklijk jaar op het jacht „Agamennon" een vacantietrip op de Middellandse Zee gemaakt. Nadat de koffieprijzen op de markt te Ne York de laatste weken voordurend waren ge daald, is er Woensdag een her stel ingetreden. De noteringen stegen met het toegestane da gelijkse maximum van 2 dollar cents als resultaat van een verklaring van een Amerikaanse vertegenwoordiger van het Braziliaanse koffieinstituut, dat Brazilië de minimumprijs van koffie zal handhaven. Bij de hui dige valutaregelingen van Brazi lië komt deze minimumprijs onge. veer overeen met 69 a 70 dollar cent per pound f.o.b. New York. De Augustusnotering, waarvan de beweging niet aan limieten gebonden is, steeg met ongeveer 5 dollarcents per 1b. Op de cacaomarkt te New- York deed zich eveneens een prijsstijging voor. Deze hield verband met de scherpe prijs stijging op de koffiemarkt en met het feit, dat Brazilië heeft opgehouden cacao aan de Ver enigde Staten tegen telkens lagere prijzen aan te bieden. Ook op de cacaomarkt stegen de termijnnoteringen met het toe gestane dagelijkse maximum, dat voor deze markt 1 dollar cent per Ito bedraagt. In sommi ge kringen gelooft men, dat de stijging op de cacaomarkt ge deeltelijk het gevolg is van overwegingen van technische aard, Verband houdende met de scherpe prijsdalingen van de laatste tijd. De Britse oud-premier en lei der van de arbeiderspartij, Cle ment Attlee, heeft de Russische eerste minister, Malenkof, in een boodschap medegedeeld, dat zo een algemene beperking van de bewapening gewenst was, het goed zou zijn, dat Rusland een voorbeeld gaf. Op een persconferentie te Hongkong zeide Attlee, dat hij de Chinese leider Mao Tse Toeng in Peking had medegedeeld, dat hij deze boodschap aan Malenkof kom geven als de mening van de Britse arbeiderspartij daar de Sowjet-Unie de zwaarst gewapen de macht ter wereld was. Volgens Attlee wordt commu nistisch China bestuurd volgens beginselen waarmee hij zich niet kan verenigen. De labourdelega- tie was echter onder de indruk gekomen van de ingevoerde her vormingen in China. Hij had de indruk, dat de Chinese regering onkreukbaar is en volgens een beginsel te werk gaat waarin zij Volgens radio-Vietminh was de vrijlating van brigadier-generaal Christian de Casties, bevelhebber van de vesting Dien Bien Phoe, uitgesteld wegens „moeilijkheden in de verbindingen tengevolge van de zware regens van de laat ste tijd". Woénsdag maakte radio-Viet minh bekend, dat de generaal en andere hoge Franse officieren aan de Franse autoriteiten zou den worden overgedragen. De toestand van één van de 22 Japanse vissers, die ziek werden tengevolge van radio-actieve stof van de waterstofbomontploffing bij Bikini op 1 Maart, „wordt langzamerhand slechter", aldus een bulletin van het eerste na tionale ziekenhuis te Tokio. Uit Serumtesten yan Woens dagavond was gebleken, dat zijn geelzucht verergert. Al zijn mede-bemanningsleden toonden tekenen van geelzucht sinds het ongeval. De visser. Aikitsji Koe- bojama, ligt sinds Maandag in een coma De Amerikaanse ambassadeur, John Allison, bezocht Donderdag de Japanse minister van Buiten landse Zaken om uiting te geven aan zijn bezorgdheid te informe ren naar de toestand van de pa tiënt en alle mogelijke hulp aan te bieden voor het herstel van Koebojama en zijn mede-patiën ten. De toestand van Koebojama wekt grote beroering in Japan. India heeft een Portugees voor stel aanvaard tot het beginnen van besprekingen op 7 Septem ber om neutrale waarnemers aan te wijzen voor de bestudering van de toestand aan de grens tussen de Portugese gebiedsdelen en India, aldus is Donderdag te Nieuw Delhi vernomen. India heeft echter voorafgaan de voorwaarden niet willen aan vaarden. Op 30 Augustus was te Lissa bon bekendgemaakt, dat de Por tugese regering opnieuw heeft voorgesteld besprekingen te voe ren over de aanwijzing van neu trale waarnemers.) gelooft. Zij had zeer opmerkelijke arbeid verricht, aldus Attlee. Mao Tse Toeng had te kennen gegeven, dat het nuttig zou zijn, als een aantal gezichtspunten ter kennis zou worden gebracht van Engélands Amerikaanse vrien den. Attlee had op zijn beurt' ge zegd, dat het zijn nut zou kunnen hebben als sommige gezichtspun ten aan China's Russische vrien den kenbaar gemaakt zouden worden. ,,Ik liet ook weten, dat wij ge loven in de vrijheid van het volk om zijn eigen zaken te regelen... Wij zeiden ook, het niet nuttig te achtien, dat de communistische partij voortdurend in andere lan den kuipte". Op een vraag, of hij van me ning was, dat Peking voorname lijk om redenen van politiek nut op een vreedzaam naast elkaar bestaan aandringt, antwoordde Attlee: „Ik geloof van niet". Het contact met het Chinese volk zou zo nauw mogelijk moeten zijn. ,yDe Chinezen hebben waanvoor stellingen over wat er in 't Wes ten wordt gedaan, zoals wij waanvoorstellingen over China hebben". Hij was onder de indruk geko men van het werk voor de volks gezondheid en in het bijzonder van de doeltreffendheid van de campagne tegen de vliegen. De regering van Peking is be zig met een taak van geweldige omvang, maar men wendt niet voor, dat alles al goed is dit „in aangenaam contrast" tot de Sowjet-Unie. Op een vraag, "of hij ideologi sche verschillen tussen de Russi sche en Chinese communisten had waargenomen, antwoordde de labourleider„Ik kon een ze ker verschil in: practische toepas sing opmerken". Hij noemde de behandeling der hoeren in China Voorts is de bemoeienis der Chi nese autoriteiten met de klein handelaren, van wie er in elke stad een groot aantal is, zeer ge ring. „In het algemeen is er naar mijn mening minder strafheid in de toepassing van de marxist! sche ideologie en een neiging tot grotere verdraagzaamheid". Op een vraag, of de tocht zijn ideeën omtrent China had gewij zigd, antwoordde Attlee: „Niet bijzonder". In antwoord op een vraag, of de Chinese regering onder Rus sische invloed staat, zeide hij: „Zij steunen voor een belangrijk deel op Rusland wat betreft goe deren enz. Ik zag nergens Rus sen, die de leiding hadden. Wat vrijheid van gedachte en meningsuiting betreft is China een land, dat door de communis tische partij werdt bestuurd en er is geen verschil met andere communistische landen, aldus Attlee. 'De vakbeweging daar is niet wat er onder een vakbewe ging verstaan wordt. Deze is een voudig een instrument van de re gering om: te zorgen voor grote re productie". Tenslotte verklaarde Attlee, dat men bij een kort bezoek niet tot een definitief oordeel kan ko men. Te Manilla worden thans voor besprekingen gevoerd, vooraf gaande aan de Maandag a.s. offi cieel beginnende verhandelingen over het Amerikaanse voorstel tot het instellen van een Zuid- Oost-Aziatische verdragsorgani satie als een afweermiddel tegen communistische agressie in dit gedeelte der wereld. Aan de be sprekingen wordt deelgenomen door vertegenwoordigers van acht landen, n.l. de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Pakis- De permanente vertegenwoor diger van de Ver. Staten bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, heeft gisteren in een rede voor een bijeenkomst van het „Ame rikaanse Legioen" gewaagd van gevonden documenten, waaruit zou blijken, dat nauwe betrek kingen hebben bestaan tussen oud-president Arbenz van Gua temala en de communistische partij. (Het bewind van Arbenz werd in Juni omvergeworpen.) Genoemde documenten waren volgens Lodge aangetroffen on der de persoonlijke bezittingen van de „pro-communistische" president Arbenz. O.a. de werken van Marx, Lenin, Stalin, Mao Tse Toeng en Malenkof. Een uit gave van Mao's werken, door „vooraanstaande communisten" aan Arbenz geschonken, was spe ciaal ingebonden. Op de omslag was Je naam „Arbenz" in gouden letters aangebracht. Voorst waren gevonden een telegram met de klacht, dat een Guatemalaanse gouverneur men sen losweg van anti-communisme betichtte en een memorandum van de Guatemalaanse minister van Buitetnlandse Zaken waarin geprotesteerd werd tegen bruut optreden tegenover „eerlijke en fatsoenlijke burgers. Ook een rapport van de secre taris-generaal van de communis- sche partij in Guatemala aan Ar benz had men gevonden, alsmede een schrijven van de stafchef van het leger waarin deze er tegen protesteerde, dat de communis tische partij, ondanks haar ge ringe aanhang, de boeren en ar beiders beheerste en terrori seerde. STRAND EN ZEE TE SCHEVENINGEN. Agenten en burgers hebben Woensdag niet minder dan 23 kinderen uit zee gered, die daar in levensgevaar verkeerden. Zo als is gemeld, is één jongen ver dronken. Deze kon niet zwem men. Er verdwaalden 278 kinde ren. In 57 gevallen werd E.H.B.O. verleend. Een woordvoerder van de oon- tra-spionnage-dienst van het Philippijnse leger, kapitein Guer rero, heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat er een communistisch spionnage- centrum in de Philippijnen is ontdekt. Een Koreaanse dokter, Hong Ki Choeng, alias Kjoeng Ki Tsjang, die op 2 Augustus met een vals paspoort de Philippijnen binnengekomen was, is gearres teerd. Hij werd in zijn kamer in het gebouw van de Y.M.C.A. te Manilla gevat, toen hij geheime documenten van een plaatselijke verbindingsman in ontvangst nam. Laatstgenoemde, een ambte naar van het Philippijnse depar tement van Buitenlandse Zaken, Garcia, is eveneens in hechtenis genomen, aldus is van betrouw bare zijde Ivennomen. Volgens de officiële bekendma king was de spionnage-groep spe ciaal georganiseerd met het oog op de conferentie over de voor gestelde Zoavo-. In het communi qué wordt verband gelegd tussen de activiteit van dr Choeng en het uitlekken van een Ameri kaans plan voor een verdrag voer de Zoavo. Choeng heeft verklaard, dat hij internationale zaken bestudeert en dat hij wilde schrijven over het communisme in de Philippijnen. Volgens de woordvoerder van het leger had men in Choengs ver trek verscheidene papieren over de Z.O.A.V.O., waaronder voor stellen van de deelnemende lan den, gevonden. tant, de Philippijnen en Thailand Nadat Donderdag inleidende besprekingen waren gehouden werd te Manilla door de leden der vertegenwoordigende delega ties voorspeld dat het Amerikaan se voorstel voor de opzet der voorgenomen verdragsorganisa tie zal worden aanvaard. Een Philippijnse vertegenwoor. diger zeide dat de besprekingen „een vlot verloop" hebben. Er is tot nu toe vooral van ge dachten gewisseld over de aard van het raadgevende lichaam, dat bij een eventuele nieuwe communistische aanval in Zuid- Oost-Azië hetzij openlijk, hetzij indirect in werking zou moe ten komen. Het Amerikaanse ont werp bevat een bepaling over de wijze van raadplegen der betrok ken mogendheden, indien een ha- rer op een andere wijze dan door een rechtstreekse, gewapender hand uitgevoerde aanval, zou worden bedreigd. Het wordt hoogst onwaarschijn lijk geacht dat 'n Zuid-Oost-Azia- tische verdragsovereenkomst na der uitgewerkte militaire ver plichtingen zou omvatten, zoals wel het geval is met de N.A.V.O.- overeenkomsten. Het waren voor al de Philippijnen, die dit gaarne wel hadden gezien, doch zij wer den hierin, naar verluidt, door geen enkel ander land gesteund. Amerikaanse militaire autori teiten hebben verklaard dat wa pens ter waarde van honderden millioenen dollars gereed liggen om naar West-Duitsland te wor den overgebracht, indien er een ander plan komt in plaats van de door Frankrijk verworpen voor gestelde Europese verdedigings gemeenschap. In de door het con gres toegestane .gelden voor de Amerikaanse militaire hulp aan het buitenland waren aanzienlijke bedragen uitgetrokken voor hulp aan West-Duitsland, in de veron derstelling dat dit land, onder de bepalingen ener van kracht ge worden E.V.G., een leger en een luchtmacht zou mogen hebben. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat het, indien er een nieuw plan in de plaats van de E.V.G. komt. niet nodig zou zijn het congres opnieuw voor machtiging tot be steden der reeds voor Amerikaan, se militaire hulpverlening aan West-Duitsland uitgetrokken gel den in te schakelen, JL» Van betrouwbare zijde te Athe ne wordt het bericht tegengespro ken, dat de 20-jarige prinses Ma ria Pia van Italië en prins Chris tian van Hannover zich zouden hebben verloofd. De zegsman ver klaarde wel, dat zich aan boord van de „Agamemnon" zes roman, ces hebben ontwikkeld, die ver moedelijk tot huwelijken zullen leiden. De algemene staking van Sao Paulo die middernacht van Woensdag op Donderdag zou be ginnen. vertoonde twaalf uur la ter reeds verloop. Volgens vak verenigingsleiders reageerden slechts twee derden der georga niseerde arbeiders op de sta- kingsoproep. De bestuursautoriteiten ver klaarden, dat reeds in de loop van de ochtend vele arbeiders naar hun werk waren terugge keerd. Bij een botsing tussen politie en onruststokers werd één per soon gewond. Verder was alles rustig. De stakers eisen „bevriezing der prijzen" en toepassing van de minimum-loonregeling van Var gas. Tevens eisen zij compensa tie voor zekere categorieën die niet van de nieuwe loonregeling zouden profiteren. De 15-jiarige Hans van der Grajcht uit Hoorn, die Dinsdag avond met een aantal vrienden bij het z.g. houten hoofd in de Hoornse haven aan het zwem men was, heeft op tragische wijze de dood gevonden. De jongen wilde een kleding stuk, dat te water was geraakt, ophalen. Hij schijnt zich daar bij te hebben vastgegrepen aan een electrisohe kabel van een lichtopstand, waarvan de isola tie was beschadigd. Onmiddel lijk toegeschoten hulp mocht niet meer baten, de dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Op Zondag 29 Augustus heb ben opsporingsambtenaren van P.T.T., in samenwerking met de rijkspolitie, te Holwerde Bierum de clandestiene zender „Antenne" opgespoord en in beslag geno men. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 19-jarige landar beider W. D. L. R. te Holwerde Bierum. In één der Rotterdamse grote magazijnen is Woensdagmiddag de 38-jarige fabrieksarbeider D. H. A. uit Delft betrapt op het ogenblik, dat hij zich iets wilde toeeigenen. Een huiszoeking in Delft leverde verrassende resul taten op. De recherche vond er n 1. rolschaatsen, conserven, een fototoestel, blikken biscuit, vela pat en schoenen, kinderspeelgoed en tientallen andre artikelen, die A. in de afgelopen maanden in Rotterdamse en Haagse magazij nen had weten buit te maken. A. is te Rotterdam in arrest gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1