EEN NIEUWE RONDE Mooi weer vandaag hé?! RADIO? De Myxomatose in Groot-Brittannië Hij wilde zijn ouders milder stemmen EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Zonneschijn of regen, Komf mij alfijd gelegen! Wat brengt de TWEEDE BLAD Donderdag 2 September 1954 9« Jaargang No. 3242 Vereenvoudiging van de spelling Kans op loonsverhoging De invloed van hei slechte weer Tegemoetkoming grondkosten bij herbouw woningen in watersnood- gebieden LEZERS DIE SCHRIJVEN Amerikaanse ijsbrekers door de McClurestraat Toegenomen zomergetoeter Westminster-Abdij Bij Koninklijk Besluit is in Nederland en België een officiële woordenlijst ingevoerd waardoor de spelling van de taal in beide landen een belangrijke wijziging ondergaat. De qommissie van deskundigen, die de regeringen van advies hebben gediend, heb ben nieuwe regels vastgesteld en behalve in de spelling heeft men cok wijziging gebracht in het geslacht der woorden, waardoor voor vele woorden zowel de man lijke als de vrouwelijke voor naamwoorden overeenkomstig de beschaafde spreektaal mogen worden gebruikt. De nieuwe spelling zou on danks het advies van de deskun digen tof een geleidelijke invoe ring met ingang van 14 Septem ber a.s. van kracht worden, ook voor de overheidsorganen en scholen- Bij de nieuwe vastge stelde regels zijn echter vele uit zonderingen, zodat ook hier de zegswijze „uitzonderingen beves tigen de regels" een belangrijke rol gespeeld schijnt te hebben. WEER VIJF PROCENT? De sociaal-economische raad heeft een nota samengesteld over de wenselijkheid en de mo gelijkheid van een nieuwe loons verhoging. In deze nota komt men tot de conclusie, dat, indien het bedrijfsleven dit wenselijk acht, een loonsverhoging aan de hand van de huidige economische situatie zeker mogelijk is. De SER spreekt zich uit over het al of niet verplicht stellen van deze loonsverhoging en wil geen ongevraagd advies geven aan de regering, maar zij is wel van mening, dat ook „de arbei ders mogen delen in de stijging van de welvaartspositie van ons land". Bij. deze loonsverhoging zal onmiddellijk een besluit moe ten wordeni genomen over de te volgen huurpolitiek en hierbij geeft de SER het instellen van een huuregalisatiefonds in over weging. Bovendien zal aan de zogenaamde vergeten groepen, als weduwen,gepensioneerden en kleine renteniers, meer aan dacht moeten worden besteed. De vakbonden hebben naar aanleiding van deze nota reeds verklaard, dat van de zijde vani de vakorganisaties zal worden aangedrongen op een loonsver hoging van tenminste 5 De huurverhoging zou eventueel ge compenseerd moeten worden met een belastingverlaging. Daar dit alles echter een taak van de regering is, en deze nota slechts als aanbeveling geldt, is het beter niet op deze zaken vooruit te lopen, hoewel reeds kan wor den gezegd, dat een eventuele loonsverhoging eerder van kracht zal worden dan de huur verhoging en belastingverlaging. gi'r.g. geen catastrofe ontstaat, want dan zijn de gevolgen nog niet te dverzien. Ten aanzien van het toerisme heeft 'het slechte weer betrekke lijk weinig invloed uitgeoefend. Hoewel men de gehele situatie thans nog niet kan overzien, geeft een vergelijking met vo rige jaren toch nog geen sombere cijfers. Het aantal overnachtin gen van buitenlanders zal naar verwachting, dat van vorig j'aar overschrijden, terwijl het aantal binnenlandse" overnachtingen ongeveer hetzelfde zal blijven. Hiertoe heeft het gunstige weer' in het voorseizoen natuurlijk medegewerkt, maar tot nog toe zijn er over de bezetting van de hotels en pensions in de vacantie- centra of het moest aan zee zijn in de „slechte weer"- periode geen klachten geweest- Als gevolg van noodzakelijke stedebouwkundige en water staatkundige maatregelen zal in vele gevallen de herbouw van woningen in de watersnoodge- bieden niet op de plaats van de verwoeste woningen kunnen ge schieden. In deze gevallen zijn zij, die hun woning herbouwen, veelal aangewezen op bouw grond, die eerst thans bouwrijp wordt gemaakt. Omdat de kos ten van deze nieuwe grond voor de getroffenen een ernstige foe- DE OOGST TOERISME. EN HET Het slechte weer van de laat ste tijd heeft ongetwijfeld op vele manieren haar invloed doen gel den. Op de eerste plaats heeft de oogst door het slechte weer veel te lijden gehad, zo zelfs, dat de minister van Oorlog en Marine het nodig oordeelde buitenge woon landbouwverlof te ver strekken aan de in militaire dienst zijnde boerenzoons om hen in de gelegenheid te stellen zoveel mogelijk te helpen bij het binnenhalen van de oogst. De granen en aardappels heb ben veel te lijden gehad en reeds vele boeren hebben schade van tienduizenden guldens geleden. Vooral in Twente is de toestand van de oogst zorgwekkend en hoewel men dank zij het betrek kelijk goede weer van de laatste dagen nog niet kan spreken van een compleet mislukte oogst, ziet men toch de winter met veel zorg tegemoet. Niet alleen de landbouw, maar ook de veestapel heeft door een gebrek aan stro en voedsel reeds verliezen ge leden. Laat men vertrouwen, dat er uit deze slechte tijdingen De Amerikaanse Vloot heeft medegedeeld, dat twee Ameri kaanse ijsbrekers zich een weg hebben gebaand door de westelij ke Ingang (van de langgezochte Noordwestelijke doorvaart in de Canadese Noordelijke IJszee. Volgens de marine waren de ijsbrekers, de „Burton .island" en de „Northwind", de eerste sche pen die door de vroeger niet te passeren McClurestraat zijn ge varen. De schepen namen deel aan een gemengd Canadees-Amerikaanse Oceanograflsch eni hydrogra fisch onderzoek van het gebied. Een dankbaar onderwerp om een gesprek aan te knopen. Dit artikel is dan ook geschre ven voor de lezers, die boos zijn op het wêer, omdat het niet be antwoordde aan de gestelde ver wachting, maar meer nog voor die lezers, die afgedaan hebben met het wêer, omdat het nog te slecht was om een hond door te jagen! Om evenwel een juist oordeel te hebben, dient men te weten wat het wêer eigenlijk is en vooral, het waarom van wêers- verandering. Toen de eerste missionarissen de Hawaiï-eilanden bezochten, bemerkten zij, dat de inboorlin gen geen woord of uitdrukking hadden voor het begrip „wêer Zo geleidelijk voltrok zich weersverandering en seizoens verandering. In Suriname spreekt men ook niet over het wêer, doch zegt: „Het is heet of het is niet heet!" Vragen we het de gewone man hier, dan krijgen we een nega tief antwoord en worden er zul ke krasse termen gebruikt, die men nu eenmaal niet afdrukt. Snoeks almanak of de Enkhui zer kunnen ons ook al niet hel pen, want deze baseren hun voor spelling op goed geluk en statis tieken! Goed geluk geeft 50 kans en statistieken, die niet geba seerd zijn op alle feitèn en fac toren betreffende het wêer, zijn wat prof. Treub zo geestig defi nieerde als: „Er zijn 2 soorten leugens.! pe eerste is de leugen om bestwil en de tweede statistieken". We steken dus ons licht op bij de beroepsmeteoroloog. Deze maakt het wêer niet, lezer, doch tracht het wêer zo goed mogelijk te voorspellen. De meteo-man heeft het druk, want het wêer is een continu bedrijf. Op onze lekenvraag wat nu eigenlijk het weer is, zal hij zeggen: „Het wêer is de physi- sche gesteldheid van de atmos feer Basta! Het klinkt nogal verstandig, maar zegt het U iets, lezer? Mij maar zeer weinig! De physische gesteldheid van de atmosfeer kan men slechts bepalen, op een zeker ogenblik met instrumenten ter plaatse! De officiële meteo doet dit al dus en geeft dan een weerbericht uit, wat dus geen definitie van het wêer is! We zijn dus hiermee weer terug bij het begin en draaiden in een Kring om het' pro bleem heen! Laten wij het samen eens pro beren, lezer! De officiële weten schap beschouwt de atmosfeer bijna als statisch en onverander lijk. Chemisch is er pl.m. 80 stik stof; 18 zuurstof en 2 water stof argon; ozon, waterdamp, etc. en hiermee is de kous af (De werkelijkheid is evenwel geheel anders). Wat echter veel belangrijker is, blijft buiten beschouwing en dit is de voortdurende vernieu wing van de atmosfeer. Wat U waarneemt als: wolken, mist, regen, wind, sneeuw, hagel, on weer enz., zijn alle onderdelen van deze vernieuwing en met deze opvatting wordt de atmos feer in hoge mate dynamisch en veranderlijk, wat ook in overeen stemming is met de feiten. Dit staat lijnrecht tegenover de offi ciële meteo-opvatting. Het zijn geen ouderdomsver- schijnselen, doch zo oud als de schepping zelf. Het wêer en alle wêersverschijnselen en verande ringen kunnen wij nu samenvat ten in één enkele definitie of na tuurwet, n.l.: Het wêer is de voortdurende vernieuwing of regeneratie van de atmosfeer! maar bovendien voor alle dieren en vissen en planten en vooral niet te vergeten de industrie op vrijwel elk gebied. Deze enorme massa zuurstof moet voortdurend worden aan gevuld; anders was reeds eeuwen geleden alle leven onmogelijk ge weest! En mag men dan wel klagen en schelden op het wêer, omdat deze regeneratie gepaard gaat met regen en wind? Er bestaat dus niet zoiets als slecht wêer, dit is zelfbedrog. Het wêer is altijd goed en als U er weinig of geen hinder van on dervindt, of hét zelfs aangenaam vindt, is het geen mooi wêer, doch normaal wêer. Normaal wêer is dus die weers gesteldheid, waarbij de regene ratie van de atmosfeer normaal is en zonder schokken verloopt Men heeft hiervoor geen enkel instrument nodig. Onze zintui gen zijn hiervoor ruim voldoende en veel gevoeliger dan een beet je kwik in een buisje, met alle respect voor prof. Buys Ballot en zelfs Torricelli. Een bijzonder gevoelige metho de, voor het bepalen van nor maal wêer, waaraan geen enkel meteo-instrument kan tippen, is het waarnemen van de „groene straal" bij zonsondergang aan het Noordzeestrand. Probeert U het eens! Juist bij het verdwij nen van de zonnerand achter de kim zult U een prachtig groen vlammetje waarnemen. Als U dit waarneemt, zult U zeggen: Het is goed of mooi wêer, doch de regeneratie is dan normaal, d.i. gunstig voor alle leven en de opzet van de Schep per. Deze groene straal is dezelfde als ,,le rayon vert" van de be kende Jules Verne. In de tropen kan men soortge lijk verschijnsel waarnemen aan de planeten en sterren geduren de de gehele nacht en had men indertijd deze methode toegepast op de navigatie, dan was het be kende vliegtuig „Uiver" van de K.L.M. nooit verongelukt. Ook de noodlanding te Albury in Aus tralië was niet nodig geweest. Hier enige factoren die van korte invloed zijn op de regene ratie van de atmosfeer: le. De zonsradiatie (zonder dit geen leven). (Dag en nacht). 3e. De kringloop der aarde om de zon en de helling van 23% baan. (Veroorzaakt de jaargetij den). 2e. De aswenteling der aarde om denkbeeldige lijn, de aardas. Stelt u zich eens voor dat deze helling er niet zou zijn. Er waren dan geen jaargetijden en het wêer zou dan ongeveer hetzelfde blijven als omstreeks 21 Maart of 21 September, doch met lagere temperatuur. Dag en nacht ble ven dan gedurende het gehele jaar evenlang. Tarweverbouw zou boven 45" breedte onmoge lijk zijn en dit zijn nu juist de landstreken waar tarwe gewon nen wordt en de dichtst bevolkte gebieden der aarde door het blan ke ras. Deze prachtige scheppingsfac- tor is volmaakt, want deze merk waardige helling schept een ma ximale productiemogelijkheid voor alle leven. Elke andere stand is minderwaardig. 4e. De algemene atmosferi sche circulatie als: passaten en anti-passaten, Oost-Westmoes sons, land- en zeewind; veel ge compliceerder dan de bloedsom loop van een mens of dier. 5e. De verhouding stikstof zuurstof is niet vast, doch het verbruik van b'eide wordt steeds weer aangevuld (bij de stikstof- industrie bemerkt men schom melingen in productie, afhanke lijk van het wêer). 6e. De zeestromingen (door de golfstroom is het wêer in Europa veel milder dan in ande re landstreken op gelijke breed te). 7e. Het is perfect en noodza kelijk dat het soortelijk gewicht van zuurstof groter is dan het S.G. van stikstof. (Was dit omge keerd dan reeds waren de levens vormen zoals de mens ze nu kent, onmogelijk en de mens zelf is een van de grootste verstoorders van deze factoren! Het grotere S.G. zuurstof garandeert een rijk mengsel in de onderste luchtla gen). 8e. Er is een wisselwerking tussen atmosfeer en lithosfeer (aardkost) van energie en mas sa door straling, verdamping en electromagnetische inductie en de aarde zelf ontvangt weer re gen (H2O). 9e. De lithosfeer is ook in voortdurende regeneratie (Wij leven op een levende planeet, die overvloed produceert voor alle leven. Deze bewegingen zijn veel groter dan men wel aanneemt en gaat dit met schokken, dan lemmering zullen vormen om tot herbouw over te gaan, is van rijkswege een regeling ge troffen, die de gelmeenten in staat stelt een sterk geredu ceerde prijs voor deze nieuwe grond te toerekenen. Deze regeling, die door de mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is 'bekend ge maakt, heeft voor de getrof fenen, die aangewezen zijn op pas bouwrijp gemaakte grond, tot gevolg, dat zij niet meer dan 1.200,aan grondkosten toehoeven te betalen, mits de oppervlakte van het desbetref fende perceel niet groter is dan 300 m-. Dit geldt alleen bij indi viduele herbouw door de getrof fene zelf of bij overneming van een woningwetwoning. Voor de geschenkwoningen gelden af wijkende oppervlaktematen. In geval de uit te geven grondoppervlakte groter is dan de gestelde maxima, is de prijs voor elke m"2 daarboven 1,50 per mi2, met een maxiimum van ƒ300,De totale grondkosten ten laste van deze getroffenen zullen dus ten hoogste f 1.500, toedragen. Dezelfde regeling geldt in be ginsel voor de eigenaren-bewo ners van beschadigde krot/wo ningen, die door de gemeente zijn aangekocht, .alsmede voor hen wier al dan niet beschadig de woning uit een oogpunt van stedetoouWkundiig of water- schapsbelang moet worden ver wijderd. De eerste berichten over myxo matose in Groot-Brittannië stam men uit de vorige herfst. Thans wordt deze ziekte in ongeveer de helft van het land geconstateerd. In vele streken treft men hon derdduizenden dode of stervende konijnen aan en bij het oogsten moet dikwijls gestopt worden om de weg voor de machines van dode dieren te zuiveren. „Genade patrouilles" opereren op velden en akkers om reeds blind of doof geworden konijnen op pijnloze wijze af te maken. Wat betreft de tegenover de ziekte aan te nemen houding, staat men in twee kampen tegen over elkaar. De boeren zien over het algemeen in de epidemie een voordeel, daar deze een natuur lijke bestrijding vormt van wat zij als een konijnenplaag be schouwen. En het is gebleken, dat zij de natuur nog een handje helpen door besmette konijnen op te kopen soms tot tweehon derd gulden per stuk om deze op hun eigen landerijen los te la ten. Daartegenover staan de „die renvrienden" en de beoefenaars van de jachtsport met degenen, die van deze sport zijdelings voor deel genieten. De officiële hou ding van de regering is er een van non-interventie en de vrije loop te laten aan de natuur. De aartsbisschop van York, dr. Garbett, heeft, daarom gevraagd, in een zendbrief zijn persoonlijke opinie ten opzichte van de epi demie gegeven. Hij verklaart, dat de konijnen een plaag betekenen en dat zij daarom zo pijnloos en zo snel mogelijk in aantal be perkt moeten worden. Hij oor deelt het echter onchristelijk en onmenselijk om de dieren wel overwogen te besmetten met een ziekte, die toen in pijn doet ster ven, aldus meldt de „Daily Tele graph". Eeu 23-jarige Hilversumse jongeman heeft dezer dagen zijn familie de schrik op het lijf gejaagd Uit angst, dat hij moei lijkheden zou krijgen. De ouders van de jongeman werden Zon dagmiddag verwittigd, dat een telefonische boodschap van een arts uit Maastricht was „binnengekomen, waarin werd meegedeeld, dat hun zoon in die stad een ernstig ongeluk had gehad en in het St. An- dreasziekenhuis was opgenG- noanen. De ouders vertrokken onmiddellijk per trein naar Maastricht, waar zij evenwel door ARVI KIVIMAA. 30) (Nadruk verboden). voor elk tijdstip en voor elke plaats op moeder aarde. Uzelf gebruikt vele liters zuur stof per dag, waarde lezer, en voor de totale mensheid is dit reeds een fantastisch aantal li ters Ook in gewicht uitgedrukt, De vreugdevuren bij de poort flakkerden minder hoog, de vlam men werden langzamerhand zwakker. Vlak voor hun voeten lag het meer in gestage, rustige deining, de golven sloegen met doffe ploffen brekend agn de oever. Kalm lag het daar in de duistere avond te ademen, als een machtig bezield wezen. Al leen in de branding glansde ros sig het licht der hoge toortsen, daarbuiten lag het water verdon kerd. Uit het feestvierende Ran- tala raasde het luide gerucht van de harmonica en het eindeloze monotone getrappel der dansers. Op het grasveld naast de woning weerspiegelden de verlichte ra men, enorme lichtvakken tussen de langgerekte lijnen der roeden daarlangs rukten en zwaaiden Deze wet geldt zwarte schaduwen van dansende paren. Het was koud in de avondlucht. Liisa huiverde en kroop dicht tegen Nestori aan. Hij legde zijn arm om haar heen, samen staar den ze over het water. Daar ginds, onzichtbaar, ergens mid- spreekt men van aardbeving). De bodem van Nederland is dalend en hier in Zeeland leven wij wel zeer snel en zeer kunstmatig. Bij onvoldoende voorlichting komt het dan tot een catastrophe (1 Februari 1953). 10e. De luchtdruk en tempera tuur van de atmosfeer (met op zet noemde schrijver deze het laatst, omdat het menselijke vin ding is en geen schepping). De verschijnselen 1 tot en met 6 geven dus de weinig merkbare of weinig hinderlijke wêerswisse- lingen en 7 tot en met 12 de snel ler veranderlijke en deze paar factoren vormen nog maar een deel van het geheel. Hoe geniaal de schepping de oplossing verzorgde van de stik stofzuurstofverhouding door de cyclonen en anti-cyclonen of zo als de officiële meteo zegt depres sies (lage druk-gebieden en hoge druk-gebieden) is een hoofdstuk apart en schrijver besluit voor ditmaal daarom met: „Mooi wêer vandaag, hé?" SINDBAD. een nachtelijke watertocht heb ben moest: ze was er immers nog niet aan gewend. Nu merkte hij, hoe ongegrond zijn vrees was. Zij wilde eveneens weg uit het ru moerige feestgedoe. Later zou de reactie wel komen: het loslaten, het afscheid van het ouderlijk huis. Zonder consternatie ging hun vertrek toch niet. Nestori fluisterde moeder in het oor: „Liisa wil graag naar buis. Even later wist iedereen het. Taavi maakte een tweede boot in orde, om Alvina weg te brengen. Zij was hier al enige dagen, hielp in de keuken, wat haar zo best beviel, dat ze hier nog wel wat zou willen blijven. Het was een teleurstelling voor haar, zo tot de ontdekking kwamen, dat daar noch bij de ziekenhuizen noch bij de politie iets van een dergelijk ongeluk bekend was. Toen zij Maandag in Hilversum terugkeerden, stelden zij de po litie op de hoogte, waarna het vreemde geval kon worden op gelost. De jongeman (bleek zelf het verhaal van de arts te heb ben verzonnen en doorgegeven, omdat hij op deze wijze zijn ou ders milder ten opzichte van heim wilde stemmen. Hij was namelijk Zaterdag door zijn vader naar Nederhorst den Berg gestuurd om tachtig gulden te innen en had dit geld Zaterdag en ^Zondag in Amersfoort opge maakt. Toen hij zich Zondag later op de dag thuis vervoegde om heelhuids zijn ouders te ver rassen, waren deze reeds naar Maastricht, waarop de jonge man 'weer was „ondergedoken". De politie heeft hem het on juiste van zijn handelwijze dui delijk 'bijgebracht. Het permanent anti-lawaai co mité geluidstichting-tuchtunie- K.N.A.C.) is tot het resultaat ge komen, dat het verkeerslawaai door onnodig toeteren geduren de deze zomermaanden wederom aanmerkelijk is toegenomen. Daarom wijst het P.A.L.C. het snelverkeer er op, dat het zich daarmede een slechte dienst be wijst. Korte geluidsignalen zijn uitsluitend verplicht gesteld om weggebruikers, die bij dag aan gevaar blootstaan te waarschu wen indien dit ter afwending van het gevaar nodig is. In be bouwde kommen is terecht sig naalgeven t.b.v. andere doelein den verboden. Bij kruispunten kan en moet toeteren overbodig zijn door passende snelheidsver mindering. Ernstige klachten kwamen naar voren over be stuurders die met te grote vaart van een zijstraat een voorrangs- weg naderen en eerst op het laatste moment stoppen. Een dergelijke ondoordachte en van weinig verkeersinzicht getuigen de wijze van rijden maakt het verkeer op de voorrangsweg of het voorrangskruispunt onzeker en leidt tot te voorkomen ver keerslawaai, aldus de K.N.A.C. Bestuurders van buitenlandse auto's blijken weinig geluidssig nalen te geven. Enkele taxibe stuurders maken het in dit op zicht bont. Er zijn geen bepaalde aanwijzingen dat het toegenomen getoeter verband houdt met het slechte zomerweer, hoewel het P.A.L.C. dit niet onwaarschijn lijk acht. denin het water, wachtte hun het eigen huis, omgeven door nach telijke rust. Hoe langer zij staar den, hoe lichter het water werd. Het scheen, of de einder voor hun verwonderde ogen openging. Daar fonkelden ontelbare lange, witte, lichtgevende lijnen, einde loos diep en ver, als oneindige op stel en sprong weg te moeten, strakgespannen linten. dat kon je wel aan haar zien. Toen zagen zij naar boven. Taavi maakte het boordvuur Daar was het al hemel, wat men klaar: een vuurpot op de steven aanschouwde: de sterren straal- hangend in een driepootje, den. En het leek wel, of ze met Alle gasten gingen naar de die lichte lijnen in de diepte ver- oever voor het afscheid. Domi- bonden waren, bestierende het nee drukte 't jonge paar de hand, lot der wereldlingen. Diezelfde met vele beste wensen en zege sterren zouden op hen neerzien ningen. Moeder omarmde hen vele, vele avonden en nachten, beide, en liet de tranen rijkelijk welke nu nog geborgen waren in vloeien. Jere had ook graag zijn de beslotenheid der toekomst. kind omhelsd, maar moest er van Deze late avond wekte onrust, afzien: zijn vette wang kon haar huivering in Liisa. Zij vleide zich japon zo licht besmoezelen. De tegen Nestori aan en fluisterde: oude boer van Telkkövaara nam „Kunnen wij nog niet weggaan?" Nestori's hand in zijn beide be- Verbaasd zag hij haar aan en vende handen, zag hem aan, doch antwoordde: „Niets liever." kon geen woorden vinden. De hele avond piekerde hij er Taavi was al van wal gestoken, al over, of er geen kans zou zijn, in de schommelende boot brand met de boot weg te komen, zon- de de toorts en bescheen roodach- der opschudding te geven. Maar tig de golven. Onder luid gejuich hij vreesde, dat Liisa niets van en vaarwelgeroep duwde Nestori Restauratie-werkzaamheden aan de Westminster-Abdij te Londen hebben onthuld, dat een kever tje, het dioodsk lo ppertje, grotë schade heeft aangericht in het hout van het dak van 'het schip van de Abdij. Het eiken plafond ban de Jeruza'lemkamer was zo aangetast, dat volgens een des kundige het binnen twee jaar zou zijn ingestort. Het tzou tien jaren vergen om de ernstige schade te herstellen. De restauratie zal in het geheel wel twintig jaren duren, aldius de opzichter van de abdij. zijn boot te water. Liisa zat in haar mantel op de achtersteven, met Nestori's jas over zich heen. Over haar gelaat en handen glansde het rossige schijnsel der flambouw van Taavi's vooruit- varende boot, die een lichtende baan op het water tekende. Af en toe spetterden uit de pot von ken omhoog, die meegevoerd door de wind in het water vielen, als sterrenregen van vuurwerk. Liisa even bewogen door het afscheid, kalmeerde spoedig. Ja, voor het eerst was zij dankbaar, dat haar toekomstige woning op een eiland lag, waar de rust vol komen zcu zijn. En zij werd er heengebracht door haar eigen, eigen man, die zij liefhad. Zij omklemde de stuurriem en trilde van geluksaandoening. O, geluk kig was zij, en dit zou zij blijven Boven haar spande de hemel, overtogen van sterrenlicht, en be neden, om haar heen, lag de transparante watervlakte vol zilveren linten. Zij sloot er de ogen voor, zij voelde zich als het ware zweven tussen onpeilbare hoogten en diepten. Doch gestadig voer de boot verder, voortgestuwd door de krachtige slagen der riemen, en daarin zaten twee mensen, die op de koude wijdte van het meer en cnder de kille oneindigheid der sterren, hunkerden naar elkan ders warme nabijheid naar de volle bevrediging van hun be toomd verlangen. (Wordt vervolgd). VRIJDAG 3 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Orgelspel; 10.50 Voordracht; 11.10 Gram.; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.30 Sport en progn.; 12.48 Europese zwem- kampioenschappen te Turijn; 13.00 Nieuws; 13.15 Klankbeeld; 13.20 Metropole-ork.14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 Bariton en piano; 14.50 Voordracht; 15.10 Fluit, hobo en fagot; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17.20 Gram.; 17.40 Europese zwemkam- pioenschappen te Turijn; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muz.; 18.40 Gram.; 19.00 Boekbespr.; 19.15 Muzikale causerie; 10.30 Cause rie; 19.45 Berichten; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Herden king Jean Louis Pisuisse; 20.30 Benelux; 20.40 Causerie; 21.00 Voor de jeugd; 21.35 Instr. kwar tet; 22.00 Buitenl. weekoverzicht; 22.15 Gram.; 22.30 Europese zwemkampioenschappen te Tu rijn; 22.40 Causerie; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Ka merorkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 'n Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw meded.; 12.33 Gram.; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Amu sementsmuziek; 13.45 Gram.; 14.25 Utr. Stedelijk orkest; 15.05 Voor dracht; 15.35 Tenor en piano; 16.00 Tuinbouwpraatje; 16.15 Fluit en cembalo; 16.35 Gram.; 17.30 Promenade-ork.; 18.00 Gram.; 18.20 Fries progr.; 18.35 Gram.; 18.50 Sociale vragenbus; 19.00 Nws.; 19.10 Regeringsuitz.; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Vocaal ensemble; 21.00 Causerie; 21.20 Gram.; 22.05 Internat. Evan gelisch comm.; 22.15 Kamerork.; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Het Evan gelie in Esperanto; 23.30 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Omroeporkest; 14.55 Gram.; 15.30 Opera; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram; 19.50 Kinder- weelde; 20.05 Inleiding volg. uit zending; 20.15 Opera (verv.); 21.40 Kunstkaleidoscoop21.55 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Opera (verv.).

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5