De achtergrond van Caïro en Cyprus Duur van de eerste oefening De f100.000 is er uit NAZOMER Ook WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN Grote troepenmachten zijn zeer kwetsbaar HOOGWATER West-Duitsland wil volledige souvereiniteit in Breskens viel f 100.000 De bevolking van België De verjaardag van Prinses Wilnelmina K. L. M.-vliegtuig veilig geland met scheefzittend neuswiel Engeland stelt bespreking van acht voor op onder op onder Sept DE SLECHTE ZOMER Wrak van de „Willem Bontekoe" gelocaliseerd Natuurverschijnsel waargenomen Ontploffing na autobusongeluk eist vele slachtoffers De arrestaties in Perzië SNOEK VAN 35 POND GEVANGEN. frankerlng btl Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nci 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3242. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels X1 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.S0 De ontploffing van de water stofbom in de Pacific heeft een kettingreactie veroorzaakt, waarvan het einde zioh verliest in bespiegelingen en onzeker heid. Eén conclusie kan echter uit dit experiment getrokken worden oorlogen zoals wij die kennen, waarbij reusachtige mensenmassa's in de strijd ge worpen worden, behoren tot het verleden. De „conventionele" wapenen zuilen bij een toekomstige strijd zeker nog een rol vervullen. Doch de beslissingen, die geno men zijn om- de doodgelopen besprekingen tussen Engeland en Egypte over het Suez-kanaal te beëindigen, maken de toenemen de invloed van de atoomwape nen duidelijk. De nadruk schijnt in een volgende oorlog meer op de behoefte aan ruimte om te manoeuvreren, op spreiding en op het luchtwapen te liggen. Grote troepenmachten, die een belangrijke basis bezet houden, blijken nu te kwetsbaar tegen over een geconcentreerde aanval vanuit de lucht of door middel van geleide projectielen, waarbij atoomwapenen voor massaver nietiging werden gebruikt, voor al wanneer zo'n aanval zonder een voorafgaande oorlogsverkla ring geschiedt. De uitwerking van een atoom bombardement op de Engelse eilanden zou de mogelijkheid om grote troepeneontingenten op te roepen, te trainen en overzee te zenden zeer beperken. Verder zou het uiterst moeilijk worden deze troepen op grote afstand van de thuis-basis te onderhou den. EEN ANDERE OORLOG. Uit dien hoofde zijn de chefs van de Britse generale staf tot de slotsom gekomen, dat een toe komstige oorlog waarschijnlijk volkomen anders gevoerd zal worden dan de vorige; dat er 'n getrainde strategische reserve in Engeland klaar zal moeten staan om onmiddellijk naar een be dreigd punt gezonden te worden en dat het heel moeilijk zal zijn om lange étappe-verbindingen volgens de tot nu toe gangbare methoden in stand te houden. Het zal ook zeer onwaarschijnlijk zijn, dat de Britten grootscheeps operaties in het Midden-Oosten zullen kunnen ondernemen. Deze mening wordt versterkt door de positie die Turkije als lid van de NATO inneemt. Dit land is bezig een reusachtige verdedi gingsmacht op te bouwen, die uitgerust is met de modernste Amerikaanse wapens. Turkije is nu het eerste bolwerk van de verdediging van het Midden-Oos ten. Dit feit vermindert echter geensdeels het belang van Egyp te als basis in geval van oorlog. Doch het legt de nadruk op het verardere karakter ervan in het licht van.de huidige omstandig heden. Een doelmatige verdediging van het Midden-Oosten is niet mogelijk zonder de medewerking van het Egyptische volk. Vooral wanneer direct bij het begin van een oorlog vliegvelden nodig zouden zijn., hetzij om daarvan luehtoperaties uit te voeren of cm grote troepencontingenten te laten landen. VEILIGE VLIEGVELDEN. Een van de sterkste wapens zo niet de sterkste in het Britse arsenaal is de luchtmacht en wel in het bijzonder het ver mogen van 't transportcomman do van de R.A.F. om uiterst snel troepen te verplaatsen. De gevechtsvliegtuigen en de bommenwerpers zorgden voor de verdediging van de Britse eilan den tegen luchtaanvallen. Voorts is de luchtmacht een machtige 1 steun voor de marine bij haar I taak .vain het controleren van de zeeroutes en voor de landmacht o.a. bij het vlug transporteren van troepen naar een beslissend punt. Om dit werk uit te voeren, zijn veilige vliegvelden nodig, be schermd tegen land- en luchtaan vallen en in het bijzonder veilig voor sabotage. Indien de Engelse luchtmacht zou trachten van 1 (vliegvelden af te opereren, die I aan overvallen door vijandelijk 'gezinde Egyptenaren bloot ston- den, zou dit haar taak zeer be imoeilijken. Voor vliegvelden zijn plaatselijke werkkrachten) nodig ter aanvulling van het technisch grondpersoneel. Ook hiervoor is een vriendschappelijk gezinde bevolking nodig. Gezien in het licht van deze ar. gumenten schijnt de beslissing om de Suezkanaal-basis te de-mi litariseren en als resultaat hier van Egyptische samenwerking te verwachten, zeer verstandig. Er is echter neg een reden om het standpunt van de Engelse regering te billijken. De radicale verandering in het type oorlog, dat waarschijnlijk gevoerd zal moeten worden, ligt ten eerste in de ontwikkeling van de wapens voor massa-vernieti ging en de raketten voor bom bardementen op lange afstand, ten tweede in de groei van de luchtmacht. BUITEN ALLE VERHOUDING. De actie-radius van de bom menwerper en de raket zijn on eindig veel greter geworden door technische vernieuwingen. De toekomstige bommenwerper zal verre de snelheid van het geluid overschrijden. De raket zal een actie-radius van 1500 mijl of nog meer hebben. Voeg aan deze feiten nog de waterstofbom toe en men izal de woorden van de Engelse premier begrijpen, toen hij zei: Ik zou bereid zijn aan te tonen hoe volkomen buiten alle verhouding tot het Suezka- naal en de positie, die wij in Egypte hadden, de huivering wekkende ontwikkelingen staan en het schrikbarende schouw spel, dat de verbeelding voor ons oproept." De Britse beslissing moet ge zien worden tegen de achter grond van de kennis, die de mili taire leiders bezitten betreffende de luchtmacht en de atoomwa- Apeldoorn heeft de 74ste ver jaardag van Prinses Wilhelmina, die zoals bekend met vacantie in Noorwegen vertoeft, niet onopge merkt laten passeren, Zeer velen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt de felicitatie-re- gisters welke op het paleis „Het Loo" gereed lagen, te tekenen. Het gemeentebestuur van Apel doorn zond een felicitatieschrij. ven aan de jarige prinses en dés avonds werd ter ehe van haar verjaardag een taptoe in het openluchttheater „B?rg en Bos" gehouden. Hieraan werkten mee de drumband van hét depót der Koninklijke marechaussee en een militair zangkoor, dat ongeveer 80 man telde. Voor de drumband was deze taptoe een herhaling van die, welke verleden week in Delft zoveel succes heeft geno ten. Het initiatief voor deze ge beurtenis was uitgegaan van de plaatselijke afdeling van V.V.V. De opbrengst was bestemd voor de bouw van het nieuwe V.V.V. gebouw, dat tot de modernste kantoren van Apeldoorn zal gaan behoren. Het Britse kabinet heeft giste ren besloten spoedig een confe- rentie van acht landen de zes landen van de E.V.G., Amerika en Engeland bijeen te roepen ter bespreking van een andere manier om West-Duitsland te be wapenen. Als er overeenstemming wordt bereikt over het houden van de bijeenkomst zal deze waarschijn lijk binnen drie weken te Londen worden gehouden, zo wordt ver nomen. De conferentie zou er een zijn van ministers van Buitenlandse Zaken. Zij zou worden gehouden vóór de door Foster Dulles vast gestelde speciale ministersbijeen komst van de raad van het At lantische Pact, waarin veertien landen zijn vertegenwoordigd. Engeland zal voorstellen, dat West-Duitsland nu wordt bewa pend, onder waarborgen tegen het ontstaan van een nationaal militarisme, en rechtstreeks in het Atlantische Pact wordt be trokken. Deze besluiten zijn genomen op een bijzondere vergadering van het kabinet. Sir Winston Chur chill heeft er zijn vacantie voor onderbroken. De duur van de eerste oefening van dienstplichtigen van de ko ninklijke landmacht is zoals men weet onlangs als volgt samenge steld: a) 23 maanden voor dienst plichtigen, die worden opgeleid tot officier, tot onderofficier of tot het vervullen van een specia listische functie; b) 20 maanden voor de overi ge dienstplichtigen. Aan de dienstplichtigen wordt, indien zij het wensen, gedurende de laatste twee maanden van hun eerste oefening klein verlof in af wachting van groot verlof ver leend. (Dit komt er op neer, dat de dienstplichtigen, behorende tot de groep a, na 21 maanden en de dienstplichtigen, behorende tot de groep b, na 18 maanden huis waarts zullen worden gezonden). Deze maatregel zal voor de eerste maal worden toegepast op Het KjN.M.I. deelt mede: Het is in West-Europa de af gelopen dagen eindelijk weer eens warm geworden. Het begon Maandag in Frankrijk toen de temperatuur daar onder invloed van een uitloper van het Azo- ran hogedrukgebied tot boven 25 graden steeg. Deze uitloper van het hogedrukgebied is toen een zelfstandig bestaan gaan leiden en verplaatste zich naar het Alpengebied. Zwakke sto ringenfronten verwijderen zich van ons land, waardoor het weer Dinsdagmiddag opklaarde. Er ontstond een lagedruikge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder warm. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien en een kans op onweer. Matige wind tus- ten zuid en zuidwest. Minder warm dan gisteren. VRIJDAG 3 SEPTEMBER bied bij de Golf van Biscaye, hetgeen er toe bijdroeg dat de wind naar het zuiden draaide. De warme lucht uit Frankrijk kon zodoende ons land bereiken. Gisteren steeg het kwik in Frankrijlk op verschillende plaatsen tot boven 30 graden. De storing bij de Golf van Biscaye koerste gistermorgen naar Zuid-Engeland, terwijl het front ervan in West-Frankrijk een paar kleine onweersbuien veroorzaakte. Aangezien de luchtdruk bij de golf van Bisca ye laag blijft, zal de wind zui delijk blijven en zal de tempe ratuur ook vandaag vrij hoog zijn. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.02 5.37 6.17 6.27 n.m. 5.17 5.52 6.32 6.42 ZON MAAN 3 5.53 19.25 12.51 21.00 4 5.55 19.22 13.57 21.33 5 5.56 19.20 14.56 22.17 6 5.58 19.18 15.48 23.12 7 6.Q0 19.16 16.30 8 6.02 19.13 17.03 0.18 Het K.N.M.I. deelt mede: De zomer mag dan nog niet geheel achter de rug zijn, zo als gister bleek, met de drie zo mermaanden Juni, Juli en Augustus is dat wel het geval. Uit enkele getallen reeds blijkt duidelijk het ongunstige karak ter dat dit zomerseizoen heeft gehad. De gemiddelde tempe ratuur, berekend uit uurlijkse waarnemingen, was te de Bilt lager dan sedert 1919 was voor gekomen. Het aantal zomerse dagen was slechts 2 tegen 18 normaal. Sedert 1907 was dit aantal niet zo klein geweest. Het genoemde tijdvak was te de Bilt het somberste sedert 1907. Ditmaal werden 452 uren zon neschijn, geregistreerd, in 1907 evenwel slechts 393 uren. Het normale aantal uren zonne schijn bedraagt 610. In de Bilt viel 330 mm regen tegen 222 mim normaal in 1930 was de zomer echter nog natter, toen werd 365 mm regen gemeten. Het K.L.M.-toestel dat op weg was van Amsterdam naar Cura- pens. Volgens hen zijn de Britse cao heeft Dinsdag met 36 pas- belangen het best gediend bij een sagiefs aan boord een geslaa;gde ontwikkeling van de luchtmacht, I extra landing gemaakt op het zowel voor defensieve als offen- vliegveld Idlewild bij New York. sieve doeleinden en voor troe- Nadat het toestel bij Montreal penvervoer, in het bijzonder voor was opgestegen, ontdekte gezag- vedsterking van de Britse garni- voerder Van Rees namelijk, dat zoenen in het Midden-Oosten; door goed getrainde troepen op punten te concentreren, vanwaar luchttransport hen snel naar het beslissende operatie-terrein kan vervoeren en door het opbouwen van een sterke anti-duikboot vlootmacht. Het terugtrekken van de En gelse troepen uit Egypte is een belangrijk besluit. Doch de En gelsen zullen waarschijnlijk de geallieerde belangen in het Mid den-Oosten beter dienen door hun troepen uit Egypte terug te trekken, dan ze daar te laten. Dit is althans het standpunt van de Britse regering, welke handelt volgens het advies van haar staf chefs. door een op zichzelf volkomen onbelangrijke technische storing het neuswiel scheef zat. De ge hele noodcolonne stond op Idlewild gereed toen de gezag voerder het toestel aan de grond zette met de staart naar bene den gericht, zodat het neuswiel de igrond niet raakte. Pas nadat het vliegtuig tweederde van de landingsbaan had afgelegd, liet de gezagvoerder het neuswiel zakken. Zodra het wiel de grond raakte, schoot het in de juiste stand terug. Om herhaling te voorkomen, zou gisteren even wel een nieuw neuswiel worden aangebracht, waarna de DC-6B ziin reis zal voortzetten. Het Westduitse kabinet is Woensdag voor de tweede maal in 24 uur bijeengekomen en heeft er overeenstemming over be reikt, dat de bondsrepubliek vol ledige souvereiniteit moet wor den toegekend. Minister zonder portefeuille Strauss zeide na de vergadering, dat het nog geen tijd is om over de definitieve vorm van de West duitse souvereiniteit te spreken. Ii.i, elk gaval diende zij het recht te omvatten, deel te nemen aan de verdediging van het Westen. Op de eerste vergadering van de bondsdag na het zomerrecès zal bondskanselier Adenauer een regeringsverklaring over de nieuwe toestand afleggen, aldus minister Strauss. (Men verwacht Lot no. 8895 van de 524ste Staatsloterij, waarop de prijs van 100.000,is gevallen, is ver kocht wat serie A betreft door de oollectrice mevrouw E. Hart- mansThijssen, Prinsengracht 93 te Den Haag; wat serie B be treft door de heer F. J. Bruinink, Prins Hendrikstraat 37a te Arn hem; wat serie C betreft door de heer J. Dingemanse, Herengracht 4 te Middelburg, en wat serie D betreft door de heer J. Bosmans, Sonsbeeksingel 4 te Arnhem. Serie A is verkocht als volgt: éénmaal een kwart, tweemaal een tiende eu elf maal een twin tigje. Zes twintigjes zijn bij één persoon terecht gekomen. Alle kopers zijn voor zover be kend, particulieren. Serie B was door de Arnhemse collecteur Bruinink ten verkoop ddorgegeven aan de sub-collec teur D. J. van Eldik te Doode- waard, die verzekeringsagent is. Ook van de vorige Staatsloterij is één van de series van het lot, waarop de 100.000,is ge vallen, door bemiddeling van col lecteur Bruinink verkocht. iDe sub-collecteur van de Staats loterij, de heer D. J. van Eldik te Docdewaard heeft serie B van lot 8895 in zijn geheel verkocht aan een inwoner van Doode- waard. Deze heeft het lot echter gesplitst en zelf een kwart ge houden. Het resterende deel van het lot heeft hij doorverkocht in een kwart ein de rest in tiende en twintigste delen aan inwoners van Doodewaard en Valburg. In de 25 jaar, waarin de heer Van Eldik thans als sub-collec teur loten van de Staatsloterij verkoopt, is het de derde keer dat de prijs van 100.000 op een door hem verkocht lot valt. De Middelburgse collecteur van de Staatsloterij, de heer J. Din gemanse heeft serie C van lot 8895 ten verkoop doorgegeven aan de sub-collecteur, de heer A. J. Versprille aan het Oranjeplein te Breskens. Het kwart lot van serie C van let 8895 is in Breskens gekocht doer een speelclubje van 4 per sonen. Zowel de leden van dit speelclubje als de andere prijs winnaars in Breskens zijn men sen uit de werkende stand. De heer Versprille is thans 12 jaar sub-collecteur en heeft in die jaren nu driemaal een lot verkocht, waarop de 100.000, is gevallen en bovendien drie maal een lot, waarop 25-000, en éénmaal een lot, waarop 20.000,— viel. De heer Versprille heeft serie C verkocht in één kwart, vijf tientjes en twintigjes. Een tientje is verkocht aan een inwoner van Westkapelle, die in Breskens werkt. Een ander tien tje aan een inwoner van Oost burg en de rest aan inwoners van Breskens. Serie D is door de Arnhemse collecteur Bosmans in haar ge heel verkocht aan de heer H. J. Hupjé, oommies van de P.T.T. te Arnhem. De heer Hupjé heeft het lot gekocht in opdracht van een vriendenkring van acht perso nen, die op de heer Hupjé na, al len zakenmensen zijn. De heer H. J. Hupjé, die als enige ambtenaar behoort tot het vriendenkringetje van acht Arn hemse zakenlieden en die in op dracht van zijn vrienden een heel lot van de Staatsloterij had ge kocht, waarop dan gistermorgen de 100.000,is gevallen, is uiteraard zeer verheugd met het geluk, dat hem is overkomen. „Ik ga over zes jaar met pen sioen, kom dan op twee-derde van mijn salaris te staan, en aan gezien ik nog twee jeugdige kin deren heb van 6 en 8 jaar, isi de prijs een aardig appeltje voor de dorst", zo vertrouwde hij een redacteur van het A.N.P. toe. ,,Het geluk lachte mij Dinsdag bijna toe", zo vervolgde hij, „want toen had ik op één num mer na de 5000, Op de vraag, of hij al lang in de Staatsloterij meespeelde, ant woordde de heer Hupjé, dat hij sinds 1914 al loten van de Staats loterij had gekocht. Slechts een maal had hij een prijsje van ƒ42,50 gewonnen. Dat was toen hij in Den Helder in dienst lag. Hij en zijn, slaapje, waarmede hij het lot had gekocht, hebben toen een feest aangericht. Na afloop bleek, dat er evenveel te kort was als de ontvangen prijs groot was. Desgevraagd zeide de heer Hupjé, dat hem dat thans niet meer zal overkomen Er zal een feestje met een dineetje door het vriendenkrin getje worden gehouden, maar daarmede houdt het openlijk ver toon daini ook op. Want er zal wat voor de oude dag moeten over blijven In 1846 bestond de bevolking van Brussel nog uit 62 procent Yi aamssprekenden en slechts 38 procent Transsprekenden. In 1919 was het aantal Frans sprekends inwoners echter reeds tot 51 procent gestegen om via 62 procent in 1930 op te klimmen tot 72 procent in 1947. Dit deelde prof. Lamberty mede tijdens een studieweek van de stichting Lodewijk de Raet over het Vlaamse probleem te Brus sel. De kern van dit vraagstuk is, aldus de bekende Vlaamse historicus, van economische aard. De Vlamingen te Brussel zijn namelijk veelal de mening toegedaan, dat zij het verder brengen op de maatschappelijke ladder imet het Frans en veron achtzamen daarom hun moe dertaal. Andere sprekers wezen er nog op, dat de kleine nering doenden en ook de winkelstand vrijiwel uitsluitend van Vlaam se afkomst is doch langzamer hand igeheel verfranste. Daal de bedrijven van nationale be tekenis te Brussel echter steeds meer behoefte hebben aan Ne- derlandskundig personeel, heeft zich een kleine, doch invloedrij ke klasse van Vlamingen in de hoofdstad gevormd, die voor een groot gedeelte hun oplei ding aan Vlaamse universitei ten en middelbare scholen heb ben genoten. De verfransende invloed van het Brusselse milieu is evenwel te groot op de Vla mingen en, wil er een evenwicht komen tussen beide taalge meenschappen, dan zal Vlaan deren zich met de hoofdstad moeten bezighouden ,en krach tig steun moeten verlenen in de taalstrijd. dat deze vergadering op 14 Sep tember zal worden gehouden). Men had, zo zeide Strauss, te voren over een souvereiniteit ,met voorbehoud" gesproken, maar de conventies van Bonn, die West-Duitsland bijna volledige souvereiniteit zouden geven, zijn thans niet meer Voldoende. Na de te Bühler Höhe bij Ba den-Baden gehouden vergade ring, waaraan ook werd deelge nomen door de voorzitters van de coalitiepartijen, is een 'bekend making uitgegeven, waarin de onderstaande doelen van de Westduitse politiek werden opge somd 1. Voortzetting van de een- wordingspohtiek in Europa met alle landen die er mee in stem men, en op alle gebieden die ge schikt zijn. Raadpleging van de landen, die de E.V.G. hehben be krachtigd cf op 't punt stonden zulks te doen, over militaire een wording. 2. Herstel van de souvereini teit voor West-Duitsland. 3- Deelneming van West- Duitsland aan de verdediging van het Westen zonder enige discri minatie. 4. Een juridische regeling van het probleem van de legering van buitenlandse strijdkrachten op Westduits grondgebied. 5. Onmiddellijke besprekin gen (met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. de dienstplichtigen, die sedert 10 en II Juni 1953 onder de wape nen zijn. Bij wijze v,an overgang wordt voor de dienstplichtigen, die se dert. 8 en 9 April 1953 onder de wapenen zijn, de huisvvaartszen- ding met enige tijd vervroegd en wel als volgt: De dienstplichtigen, die 24 maanden onder de wapenen zou den moeten blijven, kunnen na een werkelijke dienst van 23 maanden met klein verlof ver trekken; De dienstplichtigen, die 20 maanden onder de wapenen zou den moeten blijven, kunnen na een werkelijke dienst van 19 maanden met klein verlof ver- trekken Gedurende het klein verlof be staat geen recht op militaire in komsten, kostwinnersvergoeding, geneeskundige hulp voor reke ning van het ministerie van Oor log, enz. Het klein verlof kan worden in getrokken, indien de minister van Oorlog daartoe machtiging heeft verleend. In dit geval moet de dienstplichtige zich weder bij het daarvoor bestemde militaire on derdeel aanmelden. Intrekking van het klein verlof op verzoek van de dienstplichtige zal als regel niet worden toege staan. In, de loop van gisterochtend zijn de werkzaamheden tot op sporing van het wrak van het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bonte koe" zeer vermoedelijk met suc ces bekroond. Naar wij verne men is men er naar alle waar schijnlijkheid in geslaagd de po sitie van het wrak te localiseren. Duikers zijn naar de zeebodem afgedaald om vast te stellen of het wrak inderdaad ligt waar men meent het te hebben' gevon den. Over de bevindingen van deze duikers is nog niets be kend. Op Vrijdag 27 Augustus is om 5 minuten vóór elf uur 's avonds door een Waarnemer aan het Braassemermeer een lichtstip gezien, die zich snel en langs een merkwaardig gekromde baan langs de hemel voortbewoog. De sterrenwacht te Utrecht zou graag meer inlichtingen over dit bijzondere verschijnsel willen hebben teneinde het te kunnen identificeren. Willen zij, zo vraagt de sterre- wacht die dit object ook heb ben waargenomen aan de sterre- wacht te Utrecht, afdeling me teoren, opgeven in welke rich ting (opgeven als Zuid, Zuid- Oost, Noord, Noord-West bijvoor beeld) op welke hoogte (in, gra den boven de horizon) het ver schijnsel zichtbaar was, hoeveel seconden het te zien was en hoe helder het was. Een zelfde verzoek om inlich tingen geldt een ander object, dat op 30 Augustus 's avonds tussen kwart ivóór tien en tien uur door een waarnemer in Nij verdal werd opgemerkt. Een Mexicaan, die nabij een omgeslagen autobus een lucifer aanstak, heeft Dinsdag een ontploffing gevolgd door een brand veroorzaakt, waardoor hij zelf en 33 anderen om het leven kwam en vijf personen ernstige brandwonden opliepen. De iman was één van de eer sten, die uit de autobus wist te komen, nadat het voertuig met 38 inzittenden bij San Juan de Los Lagos (Mexico) op een berghelling was omgeslagen. Vrijwel igeen van de inzittenden liep bij dit ongeluk verwondin gen op, doch toen de man bij het zoeken naar zijn bagage een lucifer aanstak, ontstond er een ontploffing, waardoor de autobus weldra als een fakkel brandde. Vermoedelijk zal geen van de vijf gewonden, die zioh uit de vuurzee wisten te redden, in le ven blijven. Perzische legerautoriteiten hebben gedreigd twee rege ringsgezinde bladen, „Keyhan" en „Post-I-Teheran", te verbie den, omdat zij bericht hadden, dat er honderd personen waren aangehouden wegens tegen de staat gerichte activiteit. Er werden verslaggevers voor on dervraging aangehouden, doch zij werden later vrijgelaten. De militaire gouverneur van de Perzische hoofdstad, gene raal Baikhtiar. die (Zondag be kendmaakte, dat het leger een aantal officieren van de politie en het leger onder verdenking van „onwettig optreden" voor ondervraging had aangehouden, ontkende, dat er sprake was van „een golf van arrestaties" en dat er wapens waren gevon den. De generaal verklaarde, dat er Dinsdag geen arrestaties waren verricht. Bij een „normaal onderzoek" was men een groot comité van de verboden communistische Toendeh-partij op het spoor gekomen, dat betrekkingen zou hebben onderhouden met offi cieren van het leger, de lucht macht en de politie, aldus de gouverneur van Teheran. De 65-jarige visser J. de Haas uit het Friese dorpje Tjerkwerd bij Bolsward heeft in een aal fuik in de Makkulmervaart een snoek .gevangen van niet min der dan 35 pond. De vis had een lengte van 125 cm en een omvang van 60 cm. De heer de Haas had nog nooit een snoek met een dergelijk gewicht ge vangen. In de loop van dit jaar werd in de zelfde v\art reeds eerder een grote snoek gevangen met een gewicht van 26 pond. De heer de Haas heeft de snoek verkocht aan een café houder, die het dier wil laten prepareren.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1