Uil Je S c*a>uiiaci© L&zwt die schtifven het De nasporingen naar wrak van de „Bontekoe". Vooraanstaande leden uit de Franse 'socialistische partij gezet. EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN AgenJa MOTOR VAN „WILLEM BONTEKOE" GEVONDEN. De inwerkingtreding van de nieuwe spelling. Europese week te Arnhem geopend. INCIDENT IN SURABAJA. 1 dode en 1 1 gewonden 9 9 DE VERENIGING „HET KONINGIN WILHELMINA FONDS". Massaal kankeronderzoek mogelijk VERTRAGING BIJ VEER HOEDEKENSKERKE— TERNEUZEN. BRESKENS. PHILIPPINE. TERNEUZEN. AXEL. SCHOONDIJKE. VISSERS HAALDEN RESTEN VAN „BONTEKOE" BOVEN. De K.L.M. heeft bij de naspeu ringen naar de plaats waar de „Willem Bontekoe" verleden week neerstortte, een aantal kotters in geschakeld, zowel van IJmuiden- se, Amsterdamse als Wieringse reders. In totaal zijn 6 viskotters met het sleepnet bezig, het gebied waar het wrak zich vermoedelijk bevindt, af te zoeken, onder lei ding van de sleepboot „Noord- Holland", die eveneens in dienst van de K.L.M. is gesteld. Maandag heeft men met het sleepnet gevist op 52,42 graden Noorderbreedte, 4,22 graden Oos- terleengte. Daarbij werden enige stoffelijke resten van inzittenden van de „Willem Bontekoe" ge vonden, terwijl bovendien alumi nium delen van het vliegtuig bo ven kwamen. De stoffelijke resten, die ge vonden zijn, zijn overgebracht naar de sectiekamer van het Vel- zense politiebureau. Dinsdagmorgen om kwart voor zes heeft de sleepboot „Amster dam 18" één van de vier moto ren van het verongelukte K.L.M.- vliegtuig „Willem Bontekoe" op gehaald. De motor, waaraan de propel ler ontbrak, heeft het vaartuig aan boord genomen. STOFFELIJK OVERSCHOT GEÏDENTIFICEERD. Het enige stoffelijke overschot, dat na de ramp met de „Willem Bontekoe" is gevonden dezelfde dag nog is thans geïdentifi ceerd. Het is gebleken te zijn van de 5y2-jarige Richard Yar row uit de Verenigde Staten, één van de passagiers. RAMP MET DE „BONTE KOE" GERECONSTRUEERD Maandagmiddag is de vlucht van de „Willem Bontekoe" gere construeerd door een DC 6B. De getuigen van de ramp waren hierbij op de kust te Egmond aanwezig. Vast is komen te staan, dat de „Willem Bontekoe" om streeks half één nog boven land is geweest. Deze reconstructie- proef werd genomen om vast te stellen dat de getuigen destijds werkelijk de „Willem Bontekoe en niet een ander toestel hebben waargenomen. Deze reconstruc- tieproef had dus niets uitstaande met de plaatsbepaling van het Tussen vijf uur en half zes Maandagmiddag heeft één van trawlers die deelneemt aan het opsporingswerk voor het eerst sinds ,de ramp stukken van het wrak opgevist, ongeveer 15 mijl ten W. van Egmond. Deze vondst geeft aanwijzingen over de ver- moedelijke plaats van het wrak. Zekerheid hieromtrent is er ech ter nog niet. Op het ogenblik gaat men door met vissen. Aan het opsporingswerk wordt deelgeno men door enige vaartuigen van de marine, zes trawlers, alsmede de „Hector" en "de „Noord-Hol- De persdienst van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deelt het volgen de mede: Ter voorkoming van de moei lijkheden, die dreigen te ontstaan doordat het niet mogelijk is ge bleken de nieuwe voorschriften inzake de schrijfwijze van de Ne derlandse taal op korte termijn de noodzakelijke bekendheid te geven,, heeft de regering beslo ten het op 25 Augustus j.l. gepu bliceerde K.B. alsnog aan te vul len met een bepaling omtrent de inwerkingtreding van dit 'besluit. Een dergelijke bepaling komt niet voor in de oorspronkelijke texst van het toesluit, zodat in gevolge de wet betreffende rege ling van afkondiging van alge mene maatregelen van bestuur op de 20ste dag na zijn publi catie, dat is dus 14 September a.s„ in werking zou tredlen. Bovenbedoeld aanvullend Kon. Besluit is izeer binnenkort te ver. wachten. Het ligt in de bedoeling daarin een ruime overgangster mijn op te nemen. De definitieve datum van in werkingtreding zal na overleg met de Belgische regering wor den bepaald. land" van de firma Wijsmuller. De nasporingen worden in hoge mate vergemakkelijkt door de grote hulp die men van de vis sers ondervindt. Bij officiële in stanties bestaat zeer veel erken telijkheid aldus Verkeer en Waterstaat voor de wijze waarop zij de juiste plaatsen we ten te vinden. Onafhankelijk van het vlootje zoekende kotters, dat op het ogenblik nog steeds wrakstukken van de verongelukte „Willem Bontekoe" zoekt in een recht hoek van 17 bij 15 km ter hoogte van Bergen en Camperduin, heeft gistermiddag de Katwijkse kotter „KW 35" met zijn sleepnet even eens diverse brokstukken van de verongelukte machine opgevist. Het zoeken door kotters naar de wrakstukken van het veron gelukte K.L.M.-toestel „Willem Bontekoe" blijKt resultaten op te leveren. Men stoot voortdurend cp wrakstukken, al is het vrijwel zeker, dat daarbij ook oude wrakstukken zijn. Men leidt dit af uit het feit, dat ter plaatse veel kabeljauw aanwezig is, het geen steeds bij oude wrakstuk ken Voorkomt. Niettemin heeft de kotter „Twee Gebroeders" uit Wierin- gen gistermiddag omstreeks half vijf blauwe bekleding en een stuk toiletzeep opgehaald. Andere kot ters halen stukken aluminium op. Bij het zoeken gaan veel net ten verleren. De Europese week, die tot en met a.s. Zaterdag in Arnhem gehouden wordt, is Maandag officieel geopend door burge meester C. Q. Matser, tijdens een bijeenkomst op de grote Sonbeekheide, waar vooraf een vlaggenparade was gehouden. In zijn openingswoord zei de heer Matser, dat de Europese week enerzijds uitdrukking wil geven aan het gemeenschaps- besef van de Europese volkeren en anderzijds dit gemeenschaps- toesef wil bevorderen door men sen uit de Europese landen sa men te brengen. Verder zei hij, dat de Europese samenwerking, zoals die zich thans vertoont, niet die is van een levensmoede gemeenschap. De geschiedenis heeft bewezen, aldus spreker, dat Europa vaak Europees gezag heeft gekend. Het nieuwe stre ven naar Europese éénwording is het besluit van vrije, onaf hankelijke volkeren, die vast toesloten zijn, als opafhankelijke en zich van hun verantwoorde lijkheid diep bewuste mensen tot een innige en krachtige sa menwerking te komen. INDQNESIë Wrijvingen tussen het perso neel van de Indonesische mari ne en een deel van de bevolking van Surabaja hadden tot heden één dode en 11 gewonden ten gevolge. De dode viel Zondag avond bij een incident voor de cantine van de marine, waar zich een menigte had verza meld, die uitlevering eiste van een bepaalde militair. De mili taire politie weigerde dit, ver klarend, dat alle militairen naar de kazerne zouden worden teruggebracht. De oploop voor de cantine negeerde het ver- z ek om plaats te maken voor de trucks, die de cantinegasten naar de kazerne zouden vervoe ren. De daarop geloste waar schuwingsschoten doodden on gelukkigerwijs een persoon. Don derdag (waren de spanningen begonnen, toen er ruzie ont stond tussen marineleden en zwarthandelaars in bioscoop kaartjes voor het Broadway- theater. De zwarthandelaars verplichten somtijds het pu bliek .zwarte" kaartjes te kopen tegen aanmerkelijk hogere prij zen dan aan het loket betaald moeten worden. De volgende dag werd een marineman door de bevolking van een nabijgele gen kampong afgeranseld. Zon dagmiddag werd op Tundjun- gan een militair van de Alri ge molesteerd. Binnenkort zijn er imededelin gen van officiële zijde over deze kwestie te verwachten. UITGEBREIDE TECHNISCHE SCHOOL IN ZEELAND. De vereniging „De Ambachts school" te Middelburg heeft het plan in de Zeeuwse hoofdstad een uitgebreide technische school te vestigen. Deze school, die de eerste van dien aard in Zeeland zal worden, zal volgens de plan nen voorlopig een onderkomen vinden in het gebouw van de technische school, die eveneens door „De Ambachtsschool" wordt bestuurd. Het begin van de uit gebreide technische school zal worden gevormd door een cursus werktuigbouwkunde. Later zal men ook andere afdelingen aan de school verbinden. Men hoopt met dit onderwijs in 1955 te be ginnen. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog niet, daar de plannen door een aantal instan ties nog moeten worden goedge keurd. Het Eeonoimisch-TeChno- logisch Instituut voor Zeeland heeft in een nota te kennen ge geven, dat Middelburg voor de uitgebreide technische school in midden-Zeeland de aangewezen plaats is. „De Ambachtsschool" is er van overtuigd', dat in Zeeland aan deze uitgebreide technische school, die de functie van scha kel tussen technische school en middelbaar-technische school zal vervullen, grote (behoefte be staat. ZEEUWSE GEDEPUTEERDEN BEZOCHTEN GOEREE-OVERFLAKKEE. Maandag hebben de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het college Jules Moch (oud-minister van Landsverdediging), oud-premier Daniel Mayer en Max Lejeune, vooraanstaande leden der Franse socialistische partij zijn als zo danig geroyeerd. Het bestuur van de Franse so cialistische partij heeft verklaard, dat de genoemden zijn geroyeerd wegens hun houding tijdens het debat over de E.V.G., die een openlijke opstand was tegen de partij. Naar men meent te weten, zou den wellicht ook disciplinaire maatregelen getroffen kunnen worden tegen het vijftigtal so cialistische parlementsleden, dat tegen de E.V.G. gestemd heeft. Hierdoor zou de socialistische partij gehalveerd worden. Het bestuur van de socialisti- ische partij heeft verder een ver- Er is een electronisch appa raat geconstrueerd, aldus meldt de medische nieuwsdienst, dat het misschien mogelijk zal ma ken tot massaal onderzoek voor het vroegtijdig ontdekken van kankeraandoeningen over te gaan, zoals dat ook reeds met behulp van röntgenstralen ten aanzien van t.b.c. geschiedt. Het Amerikaanse kankergenootschap heeft 30.000 dollar toegewezen voor ontwikkeling van het appa raat, de cyto-analisator, voor practisch gebruik. Het apparaat zou uitstrijksels van kanker be vattend weefsel automatisch en snel van normaal weefsel onder scheiden. De werking van het apparaat berust op het feit, dat bij aanwezigheid van kanker zekere delen van een cel veran deringen in grootte en mate van lichtopneming ondergaan. De verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft sinds de oprichting van het „Koningin „Wilhelmina Fonds" een dubbele nationale betekenis geuregen. In de eerste plaats de viering van de verjaardag van Haar die gedurende zo'n lange reeks van jaren onze Landsvrouwe is ge weest en in Wie wij tevens eren de Moeder van het Verzet gedu rende de laatste oorlog. In de tweede plaats wordt met deze verjaardag de periode inge luid waarin aan het Nederlandse volk de gelegenheid wordt gebe den 'het Koninklijk voorbeeld te volgen, dat ddor de stichting van het fonds voor die kankerbestrij ding zo een verheven vorm heeft gegeven aan de nationale hulde Haar gebracht. De vereniging „Het Koningin Wilhelmina Fonds" zal ook in Ter neuzen dezer dagen rondgaan om giften in te zamelen en met vreugde zullen wij dlleni ons of fer brengen. Verheugd omdat wij hiermede onze Prinses Wil helmina eren kunnen en weten in Haar geest te handelen, ver heugd tevens omdat wij dloor onze bijdrage, hoe gering die ook zij, medehelpen dat fonds in stand te houden, waardoor dage lijks lijders aan deze vreselijke ziekte, de kanker, kunnen wor den geholpen en de wetenschap gesteund bij zijn werk tot steeds verder onderzoek der foestrij- dingsmettooden. U weet het wel hoe kostbaar deze middelen zijn, hoe er ziekenhuizen moeten wor den gebouwd, specialisten opge leid, de ziektegevallen geregi streerd en steeds worden nage gaan. Hoe er, om kort te gaan, ieder jaar enorme sommen moe ten worden uitgegeven, en hoe ons Nederlandse volk ook op dit terrein zijn ereplaats moet blij ven innemen tot heil van de ge hele mensheid. Laat ook dit jaar, evenals de voorgaande, Terneuzen wel mil- delij'K bijdragen. P. TELLEGEN. klaring uitgegeven over de ver werping van de E.V.G. door de nationale vergadering „door een listigheid". Betreurd wordt, dat de regering het niet nodig vond, „in zulke ernstige uren voor de toekomst van het land en de vrede van de wereld" de verant woordelijkheid waarvoor zij stond op zich te nemen. Vastgesteld wordt, dat in de loop van het debat „noch door de premier, de rapporteurs of door hen die de verantwoordelijkheid voor ver werping van het verdrag op zich geladen hebben", een andere weg werd aangegeven. Het bestuur van de socialisti sche partij verklaart verontrust te zijn „door de afzondering waarin Frankrijk dreigt te zullen geraken na een beslissing die, in overeenstemming met de wen sen van de communistische par tij, de eenheid van de vrije we reld bedreigt". De socialistische partij zegt niet te zullen gedogen, dat onder wel ke vorm ook een zelfstandige Duitse weermacht wordt opge richt, die de Duitse democratie en het evenwicht van Europa in gevaar zou brengen. Drie socialistische leiders zullen in beroep gaan. De drie socialistische leiders, die door hun partij zijn geroy eerd, omdat zij tegen de E.V.G. hebben gestemd, zullen bij het partijcongres tegen het besluit in beroep gaan. Het betreft de voormalige mi nister van Defenne Jules Moch, de voormalige minister van Ar beid Daniel Mayer en de voor malige staatssecretaris voor Oorlog Max Lejeune. Het partijcongres heeft zich eerder in dit jaar voor ratifica tie van het 'E.V.G.-verdrag uit gesproken en dit besluit voor alle leden bij stemmingen over het verdrag bindend verklaard. van Gedeputeerde Staten van Zeeland het eiland Goeree-Over- flakkee bezocht. Zij waren de gast van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. De Commissa ris der Koningin van Zuid-Hol land in die provincie, mr. L. A. Kesper, was overgekomen. Het gezelschap, dat met een speciale boot van de Zeeuwse Provinciale Stoombootdienst aan kwam, werd te Middelharnis ont vangen door burgemeester D. Rijnders. Tijdens een tocht over het eiland werden de waterstaats werken zowel van de provinciale als van de rijkswaterstaat in ogenschouw genomen. Mede aan wezig waren de hoofdingenieur directeur van de provinciale wa terstaat van Zuid-Holland, ir. J. L. Klein, en de hoofdingenieur directeur van de provinciale wa terstaat van Zeeland, ir. H. D. J. Swaters. Te Ouddijk werd ook de nieu we dijk aan het „Flaauwerswerk" bezichtigd, 's Middags werd langs de nieuwe dijken van Oost-Flak- kee gereden. Tegen de avond ver trok het gezelschap jweer met de expresse boot. Het dagelijks bestuur van de Nederlandse handelsreizigersver eniging heeft zich met een schrij ven tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht inzake het veer HoedekenskerkeTerneuzen. Volgens dit schrijven zijn bij de vereniging verscheidene klach ten binnengekomen van leden, die zijn gedupeerd door vertra ging die daar sedert 4 Augustus bij het overvaren ontstaat. De vereniging vraagt Gedepu teerde Staten maatregelen te ne men, opdat het nodeloze wachten te Hoedekenskerke of Terneuzen tot een minimum wordt beperkt of geheel wordt voorkomen. Zij heeft voorts de Kamers van Koophandel te Middelburg en Terneuzen gevraagd het verzoek te ondersteunen. In het schrijven merkt de Ne derlandse ihandelsreizigersvereni- ging op, dat sedert 4 Augustus van dit jaar vertraging bij het overvaren is ontstaan door een beslissing van Ged. Staten, waar bij de veerdienst wordt onder houden door de „Koningin Em ma" met een capaciteit van on geveer tien auto's in plaats van met de veerboten „Oosterschelde" en „Prins Willem I", die ver voerscapaciteiten hebben van ruim 20 auto's. uit Bergen op Zoom, lid van de Neder], federatie van beeldende kunstenaars, exposeert deze week met een vrij uitgebreide collectie van zijn werken in de beneden zaal van hotel Rotterdam. Voor allen, die hun hart aan het water verpand hebben, heeft deze expositie een bijzondere aantrek kelijkheid, want veel van de ten toongestelde werken hebben be trekking op de jacht-, vlucht- en vissershaven te Terneuzen. Naast de ranke jachtjes zien we de stoere vissersboten met de netten gemeerd aan de wallekant liggen (Scheldekade). Maar er is voor elck wat wils. Naast zijn werken als „Houthak kers", „Schaatspaar", „Clochards (Parijs)" en „Naaktfiguur", kunststukken een museum waar dig, zijn de kleurenrijkdommen in het lichtere genre als „Jardin de 1' lie de France" en „Bloemen," werken die aan de Franse mees ters doen denken. Verder zijn er ook enkele stillevens (bloemmo tieven), terwijl tevens bijzondere aandacht trekken „Venetië" en „Place Ballard (Parijs)". Wat hier met verf en penseel werd gewrocht is een streling voor het oog. Bijna 40 schilderstukken vallen er te bewonderen en... voor zover nog niet verkocht, te kopen, waartoe catalogi in de zaal aan wezig zijn. Lag het aanvankelijk in de be doeling van de heer Baartmans de zaak bescheiden op te zetten, ook wat betreft de publiciteit, het zou inderdaad te betreuren zijn geweest als niet velen de gelegen heid zou zijn geboden deze waar lijk unieke verzameling schilde rijen te bewonderen. Daarom: met een gerust hart kunnen wij onze lezers een bezoek aan deze expositie aanbevelen. De ten toonstelling, die graties toegan kelijk is, is alle dagen geopend tot en met Zondagavond. Ongetwijfeld zullen ook onze week-endende Zuiderburen deze expositie naar waarde weten te schatten. Wij wensen de bescheiden kunstschilder Baartmans ook in Terneuzen hetzelfde succes toe als hij vorig jaar in Oostburg J^t'eUand.' werk als wethouder van financiën aanvankelijk bezwaren had tegen de aanvaarding van deze veel tijd vragende belangrijke functie, bezweek hij tenslotte voor de van verschillende zijden op hem uit geoefende aandrang en werd hij benoemd als vertegenwoordiger van de gemeente om zitting te nemen in het moderamen van het Ziekenhuis. Na stemming en herstemming werd bij loting tussen de heren P. J. van Bendegem en C. van Bendegem, eerstgenoemde tot plaatsvervangend lid benoemd. In ons volgend nummer volgt uitvoerig verslag van deze ver gadering. Aanvoer vismijn. In de week van 22 tot en met 28 Augustus werden aar.: de vismijn aangevoerd: 6713 exportgaienalen 0,822,2760 kg binnenl. gar nalen 0,801,72; 712 kg bot 16—49 et; 323 kg schar 56—76 ct; 1454 kg schol 3061 ct; 1736 kg tong 1,402,68; 80 kg rog 1654 ct. Doorgedraaid werden 757 kg toot. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van bur gemeester Van Hoek kwam Maandag de voltallige raad bij een. Van de ontbonden voetbalver eniging P.S.K. was een schrijven ontvangen dat het kassaldo als mede de gehele inventaris ter be schikking van het gemeentebe stuur werd gesteld. Door Gedep. Staten werd goed keuring onthouden aan het raads besluit betreffende de grondver- koop aan de Wed. Buysse, waar toe de raad tegen het advies van B. en W. destijds had besloten. Het lid Brouwer trok hierover zodanig van leer tegen B. en W. dat de voorzitter hem tot de orde riep. Aan de N.V. Purfina werd toe gestaan het plaatsen van een tweede benzinepomp op de markt. De heer C. van Hurck werd voor een friteskraam een stukje grond aangewezen, gelegen aan de linkerkant van de straat naar mocht boeken. Concert op de Markt. Ter gelegenheidi van de jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd gisteravond door de „Har monie Terneuzen" een concert gegeven op de kiosk op de Markt. Het programma, dat op keurige wijze zeer vlot werd uitgevoerd, mocht zich in een grote belang stelling verheugen, waartoe deze zomeravond zich wel bij uitstek ldende. Na afloop vond de traditionele korte mars naar het verenigings lokaal plaats met de achter het qorps hossende jeugd. Aanrijding. Daar de bestuurder van de be stelwagen van de heer B., met matige gang komende uit de Zandstraat, de bocht naar de Blokken te ruim nam, kwam de bestelwagen in botsing met de bromfiets van de heer H. W. uit Goes, die van de oprit van de voetbrug over het binnenhoofd van de Oostsluis kwam gereden en rechts van de rijweg in de Blok ken het genoemde kruispunt na derde. De bromfiets werd door die botsing vrij zwaar beschadigd. Schilderijententoonstelling. Een streling voor het oog. Gemeenteraad. Na breedvoerige discussie de verhoging van de tweede ga rantie ziekenhuisbouw aan genomen. In de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad waren afwezig de heren Pijpelink, Tollenaar en Wbndergem. Langdurig werd gediscussieerd over de tweede door de raad ten behoeve van de bouw van het Protestants Ziekenhuis te Ter neuzen verleende garantie groot 160.000, die blijkens het reeds gepubliceerde prae-advies van B. en W„ met 24.000 diende ver hoogd te worden, ingevolge de door Ged. Staten en het ministe rie van Sociale Zaken uitgeoefen de aandrang, aangezien zulks in gevolge de wet op de financiële verhouding een sterker argu ment zal zijn voor de gemeente om een verhoogde rijksbijdrage te bedingen. De heer Oggel ontwikkelde an dermaal breedvoerig zijn bezwa ren hiertegen en was dan ook met de heer Maas tegen het eer ste gedeelte van het tweeledige voorstel van B. en W., dat ten slotte met 82 stemmen werd aanvaard. Het onder b. vermelde andere deel van het voorstel van B. en W„ n.l. het benoemen van een ambtenaar der gemeente in het moderamen van het Ziekenhuis, werd vrijwel unaniem door de raad, als niet staatsrechtelijk in de lijn liggend, afgewezen. De heer C. Smies, als zodanig door B. en W. aanbevolen, werd door de raad niet de daarvoor meest gewenste persoon geacht. Ofschoon wethouder De Putter De kunstschilder J. Baartmans wegens gemis aan tijd bij zijn door HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: „Pony Express". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Alraune". MORGEN: TERNEUZEN: Hotel „Du Commerce", 2 uur: Openbare verkoping van twee huizen met erf. ARVI KIVIMAA. 29.) (Nadruk verboden.) Intussen maakte men in het huis aanstalten om het bal te openen. De smidsvrouw zelf gaf het sein daartoe, door Jalmari te vragen eens een mopje te spelen. De tafel schoof men aan de kant, ramen en deuren gingen open, de tabakswalm dreef de avond lucht in. Dominee en andere deftige gas ten namen plaats op de bank achterin, om naar de inzet van het bal te kijken. Voor Jalmari was zijn première een beetje précair. Hij trad voor het eerst als bruiloftsmuzikant op en nog wel in presentie van zijn hoogste superieur: de domi nee. O, hij was een beste baas, maar strengelijk in zijn geestelij ke waardigheid en je kon nooit weten, hoe hij het zou opnemen dat de lijkdienaar van zijn ge meente met een trekorgel onder zijn arm op het bal verscheen Het was daarom de zwaarste gang van zijn leven van de deur over de lege vloer naar zijn plaats, vlak naast de bank der hoge heren. Jammer, jammer, dat hij zo matig was geweest en geen extra borrel voor de cou rage had genomen. De smid had er nog zo op aangedrongen: „Vat er eentje, Jalmari!" En hier was geen weg terug meer. Allo dan maar, doorbijten, hij moest er toch doorheen. En hij startte op de dominee af. Halfweg, middenop de dansvloed kreeg hij een reuze-idee, daar had hij echt plezier van. Hij zou verexcuseer me" tegen zijn eer waarde zeggen Hij kwam im mers alleen als oud kameraad van de bruidegom de boel hier met een muziekje opvrolijken daarvoor was hij speciaal ge vraagd. Op die manier zou de dominee het toch wel dóórheb ben, dat hij een fatsoenlijke kerel was. Zo laveerde hij op de dominee af tot diens niet geringe verwon dering, bleef met een hoofd als een biet voor hem staan en stot terde bedremmeld: „Verexcuseer me, dominee, dat ik hierzo..." Hij stokte. Polviander monkelde wat en vroeg: „Wat bedoel je, Jalmari? Te diep in het glaasje gekeken soms?" N...nee, o nee, dQminee ik bedoel allenig, of u het me niet kwalijk neemt, als ik voor een keertje op dees bruiloft voor de muziek zorg." „Maar beste kerel, je speelt toch iedere Zaterdagavond aan je eigen deur voor het hele dorp Waarom zou je het dan niet doen op een eerlijke bruiloft?" Hij lachte minzaam en er viel Jalmari een pak van het hart. Na een grappige buiging nam hij haastig plaats en op hetzelfde ogenblik vlaagde een jubelende polka de kamer in, zo'n pittige tweekwarts, dat het bruiste van lawijt. De bruigom leidde zijn bruid ten dans, haar witte japon waai erde in draaiende warreling voor de ogen van de speelman. Toen stond de oude boer van Telkkavaara op, nam de smids vrouw in zijn armen en daar ging-ie, zo stijf en houterig als hij was, van je hoépla-hoépla- hoépla-hé! Daar volgden ver der de landheer van Tervala en de vrouw van Harmaala Taavi sprong lomp en rauw tus sen de andere paren rond met een kleine, mollige deern wie dat was, wist Jalmari niet. En tableau Wie verschijnt je was geen ogenblik met elkaar daar in het vertrek? Was dat alleen om eens wat te praten. Alsof ze 'n afspraakje hadden, wang onder glimmend vet? Wat een vertoning En nu moet je zijn vrouw daar zien! Brr °P storm Arme Jere, daar zit wat voor je op Maar Jere wordt er niet heet of koud van. Hij kijkt rond, gaat recht op Hilja af; Hilja van Tuo- maala Neemt haar met een ruk mee, slaat zijn enorme handen om de taille der huisvrouw en slaat me daar een kuitenflikker, gevolgd door een springpolka, dat de vloer er van kraakt Wat een bruiloft, dat is hier nog nooit vertoond peinst Jal mari, als hij op de dolle troep kijkt. En hij speelt, speelt zijn dik haar glijdt hem over het voor hoofd, over de ogen en zijn vin gers vliegen in razende vaart over de toetsen. Die harmonica wordt onder zijn handen een le vend ding, dat hij laat zingen in allerlei toonaarden en nuances, naar zijn wil. Zonder dat het de gasten opviel, knepen Liisa en Nestori er even tussenuit om een luchtje te scheppen. Van de drukte op de dansvloer kregen ze echt genoeg. Het was te vol in de kleine ka mer. Zoveel volk als vandaag had Rantala nooit gezien. En de hele dag met andere mensen Jere, de smid? Alle mensen, wat heeft die met zijn roemrijke kne vel uitgevoerd? Die was onder het feest een heel stuk gekrom pen En waarom zat zijn ene zo verstolen drongen ze tussen de gasten naar buiten. (Wordt vervolgd.) Het voorstel van B. en W. om een jongen van 14 jaar als 2e ge meente-werkman in opleiding aan te nemen, ontmoette bij de raad bezwaar, waarop als leeftijds grens 17 a 18 jaar zal worden ge steld. De zestien leden van de brand weer zullen van nieuwe kleding worden voorzien. Voorts werd be sloten een vaste monteur aan te stellen tegen een vergoeding van 75 per jaar. Met de heer Van Waes te West- dorpe is een ruiling aangegaan voor een stukje grond gelegen langs de traverse tegen een stuk je grond naast hotel Wiskerke. Rondvraag. Het lid Antonissen vroeg In lichtingen over een verminderde steun aan de wed. De Smet-Eve- raert, over de beplanting van gro te bomen aan de zuidzijde van het sportterrein en over de gevaar lijke bocht in de traverseweg. Het lid Van de Broek vroeg, of nog grond beschikbaar kan wor den gemaakt voor volkstuintjes, daar de z.g. wal niet meer ver pacht wordt. Verder vestigde hij de aandacht op de straatverlichting die vol gens hem onvoldoende is. Het lid Brouwer vroeg spoedig herstel van de beschadigden trot toirs in de traverse. Tot slot vroeg het lid Van Ooteghem Inlichtingen over het geven van een vergunning tot het betrekken van een woning, welke later weer werd ingetrok ken, en over het klappen uit de school door de woonruimtecom missie. Bouw gemeentehuis gegund. Dinsdagavond kwam de raad onder voorzitterschap van wet houder Joh. de Feijter bijeen. Na opening deelde de voorzit ter mede van de directeur van de provinciale directie voor de Volkshuisvesting te Middelburg bericht te hebben ontvangen dat tot de bouw van het nieuwe ge meentehuis kan worden overge gaan. Naar aanleiding hiervan deelde hij mede dat de uitslag van de op 18 Augs. j.l. gehouden on derhandse aanbesteding zeer on bevredigend was, aangezien de laagste inschrijver, de firma W. Christiaansen te Vlissingen, nog vér boven de begroting was. Daar er geen schijn van kans bestond dat G. S. haar goedkeu ring hieraan zou verlenen, werd tot beknibbeling en bezuiniging overgegaan met het resultaat dat thans door B. en W. aan de raad wordt voorgesteld de bouw te gunnen aan de firma Christiaan sen voor de som van 160.599, met inbegrip van de electrische installatie. Op een vraag van de heer De Badts, wanneer met de bouw zou worden begonnen, antwoordde de voorzitter dat dit nog niet bekend is, doch in de gestelde voorwaar den staat, dat de bouw binnen 270 werkbare dagen na de gun ning moet worden opgeleverd. Hierop werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. De voorzitter betuigde de raad zijn dank voor dit besluit en deel de mede dat in verband hiermede de noodzakelijke wijziging der begroting aan Ged. Staten zal worden gezonden. Bij de rondvraag wees de heer De Badts op de gevaarlijke bocht nabij de garage Gijzeis en de noodzakelijkheid deze zo spoedig mogelijk weg te nemen. Heden

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2