De Franse Nationale Vergadering Polen vocht voor de maar werd gestort in vrijheid slavernij km Polen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Debai over buitenlandse politiek tot 3 November uitgesteld Op 1 September 1939 begon de tragedie van Commentaren over de Franse E. V. G.-verwerping De verjaardag van Prinses Wilhelmina Prins Bernhard naar Eindhoven Arrestaties wegens beweerde spionnage in Oost-Duitsland Restitutie-beschikking margarine en vetten op onder onder Weer Russische aankopen op de Australische veilingen VERZETSLEGER. (Advertentie). De vlekken zijn allemaal verdwenen! Scheepsramp bij Mindanao Grap metvliegendeschotel onwettige Zuid-Korea leningen in Voortdurende daling van de koffie- en cacaoprijzen rraitfcertng bij Abonnement: Terneuzen Directeur Hoofdredacteur I. van de Sand* Noordstraat 55-57 Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954. 9e Jaargang No. 3241. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum jft advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Xr~ 1 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags asta. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10-S3 r De Franse nationale vergade ring heeft Dinsdag op een storm achtige bijeenkomst een door vijf tig afgevaardigden ondertekend verzoek behandeld om een spe ciaal debat over de buitenlandse politiek, nu Frankrijk de E.V.G. heeft verworpen. Toen de voorzitter van de na tionale vergadering premier Men- dès-France vroeg, wanneer hij het debat dacht te houden, ant woordde laatstgenoemde: „Ik stel 3 November voor". Deze uit lating werd met kreten van ver bazing begroet. Leden van de op positiepartijen riepen: „Treed af, treed af". De eerste minister, die zelf eni ge verbazing aan de dag legde, zeide, dat reeds geregeld was, dat het parlement tijdens het zomer - recès bijeengeroepen zou worden ter bespreking van kwesties op het terrein van de buitenlandse politiek. Om deze reden zal zich binnenkort een gelegenheid voor doen voor het thans gevraagde debat. Oud-premier Reynaud heeft Mendès-Franee er indirect van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de Franse verwerping van de E.V.G. Nu bestaat het ge vaar, dat de Duitsers door de Russen er toe worden gebracht zich van het Westen af te wen den. De Duitsers zijn volgens Reynaud dynamisch en rusteloos en altijd geneigd tot verandering. Reynaud zeide tot Mendès- Franee over diens houding tij dens het debat over de E.V.G.: „Door uw neutraliteit en onver schilligheid hebt u een groot idee om hals gebracht". Reynaud vroeg de premier op welke meerderheid hij rekent voor de goedkeuring van de Duitse herbewapening. De oud premier wees op de banken van de communisten en zeide: „Wat uw tegenwoordige meerderheid betreft, veel geluk ermee". Volgens Reuter was Mendès- Franee zichtbaar nerveus onder deze aanval. Een communistische woord voerder heeft medegedeeld, dat de communisten voor het voor stel van Mendès-Franee tot uit stel van het debat over buiten landse aangelegenheden tot 3 November zullen stemmen. In welingelichte Franse rege ringskringen werd Dinsdag ge zegd, dat de premier van plan is het initiatief te nemen in de bui tenlandse politiek. Hij zou een bij eenkomst met Groot-Brittannië, Duitse probleem moet een zeker bovennationaal karakter dragen. Er ontstond rumoer in de alge m-ere vergadering, toen oud-pre mier Pinay Mendès-Franee er van beschuldigde meer te hebben gedaan om te Genève tot over eenstemming met Tsjou en Lai te komen dan te Brussel met Spaak, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Mendès-Franee heeft verklaard, dat zijn regering zeer binnenkort besprekingen zal voeren met de Westelijke bondgenoten om op lossingen te zoeken, die de ver werping van de E. V. G. noodza kelijk heeft gemaakt. De Franse buitenlandse poli tiek zal gebaseerd blijven op het Atlantisch verdrag, de veiligheid die de Westelijke bondgenoten Frankrijk hebben verschaft, de vooruitstrevende opbouw van Europa en Frans-Duitse verzoe ning. Wat de Duitse militaire deel neming aangaat, er zal niets worden besloten zonder goedkeu ring van het Franse parlement, aldus Mendès-Franee. Een Frans- Duits verdrag zonder Engeland lijkt vele Fransen onvolledig. Mendès-Franee zei-de de Britse regering te zullen verzoeken om nauwer omschreven verzekerin gen. Ook zal hij trachten schik kingen te treffen-, die het voor Groot-Brittannië mogelijk ma ken, mee te doen. De volksrepublikein Teitgen, voorstander van de E. V. G., heeft gezegd, dat Mendès-Franee ver antwoordelijk is voor de verwer ping van de E. V. G. Een onaf hankelijk Duits leger of een bondgen-ctsehap met Duitsland zonder bovennationale controle betekent een bewapeningswed loop tussen Frankrijk en Duits land, aldus Teitgen. DEBAT OVER FRANSE BUI TENLANDSE POLITIEK UIT GESTELD TOT 3 NOVEMBER De Franse nationale vergade ring heeft met 418 tegen 162 stemmen de motie van de rege ring goedgekeurd, waarin voor gesteld wordt het volledige debat over de toekomstige buitenlandse politiek uit te stellen tot 3 No vemlber. E. V. G.-AMBTEN AREN IN AFWACHTING. Ongeveer 500 ambtenaren, ver tegenwoordigers van de zes lan den van de voormalige E. V. G. te marijs, vragen zich af of zij hun betrekking zullen verliezen nu Frankrijk de E. V. G. heeft verworpen-. Het1 zijn de leden van de voorlopige E. V. G.-commissi;, die in Mei 1952 is ingesteld om het Europese legerplan in bijzon derheden uit te werken. West-Duitsland had een per manente delegatie van ongeveer 100 man, maar bij tijden was de Duitse afvaardiging wel 300 man sterk. -Een woordvoerder van deze af vaardiging zei: „Wij wachten in structies uit Bonn af. Er is geen sprake van een onmiddellijk ver trek uit Parijs, aangezien wij nog wachten op de volgende stap in zake hei bewapening van Duits land. De gehele koninklijke familie vertoefde gisteren de verjaar dag van H. K. H. Prinses Wil helmina in het buitenland, zo dat van 'n feestelijke viering in familiekring gisteren geen spra ke kon zijn. De jarige Prinses zelf vertoeft, zo men weet, nog in Noorwegen; Zij wordt in de loop der volgende week terugver wacht. Aan het paleis Het Loo kwamen gisteren buitengewoon veel schriftelijke gelukwensen binnen. Prins Bernhard zal op 18 Sep tem-ber, de dag, waarop Eind hoven voor de tiende maal zijn bevrijding herdenkt, een bezoek aan de lichtstad brengen. De Prins zal in de middag een deel der feestelijkheden -bijwonen. Het onderhoofd van de Oost- duitse staatsveiligheidsdienst, luitenant-generaal Erich Mielke, heeft meegedeeld dat een niet na der genoemd aantal technici, werkzaam bij de Oostberlijnse „J. W. Stalin-electriciteitswer- ken", is gearresteerd op beschul diging van „spionnage". De ar restanten zouden de Westduitse „spionnagegroep", onder leiding van ex-generaal Reinhard Gehlen in het geheim inlichtingen over genoemd krachtstation hebben verstrekt. COMMENTAAR PRESIDENT EISENHOWER. President Eisenhower heeft die verwerping van de Europese verdedigingsgemeenschap door het Franse parlement een „grote tegenslag" in de strijd tegen het internationale communisme ge noemd. Hij zei dit Maandagavond in: een toespraak na te hebben gewezen op „de volstrekte nood zakelijkheid, dat elke Amerikaan zich bekommert om onze betrek kingen met de wereld". De Amerikaanse president ver klaarde de E.V.G. te beschouwen als een noodzakelijk middel voor de vrije wereld om de uitbreiding van het communisme te kunnen stuiten. „Wij weten, dat -heden de Verenigde Staten en misschien 1 (jg kern van grote wereldvraag- West-Duitsland beogen. 'stukken de agressieve bedoelin- De voorzitter van de nationale vergadering moest verscheidene afgevaardigden tot de orde roe pen, toen volksrepublikeinen en eom-umsten elkander uitsloten De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, Mol- let, zeide, daf de premier niet op steun van de socialisten kan rekenen vobr de heroprichting van een autonoom Duits leger. Een bruikbare oplossing van het De Staatscourant van Dinsdag bèvat -een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening waarbij de restitutiebeschikking margarine en vetten- wordt ingetrokken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Warm. In de vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens overwegend zon nig, droog en warm weer. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. DONDERDAG 2 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.30 5.05 5.45 5.55 n.m. 4.45 5.20 6.00 6.10 ZON MAAN op Sept 1 5.50 19.29 10.34 20.13 2 5.52 19.27 11.43 20.34 3 5.53 19.25 12.51 21.00 4 5.55 19.22 13.57 21.33 5 5.56 19.20 14.56 22.17 6 5.58 19.18 15.48 23.12 7 6.00 19.16 16.30 gen van het internationale com munisme is". De eerste poging van het com munisme om een bruggehoofd op het WestelijK halfrond te ves tigen, aldus Eisenhower, was door het volk van Guatemala verijdeld. Hierna gewaagde Ei senhower van de „grote tegen slag" als gevolg van de beslis sing van het Franse parlement. Ondanks de tegenslag, zo zeide Eisenhower, was de wereld van vrije landen nog steeds overwel digend sterk. „Wanneer wij te genslag hebben; zijn wij teleurge steld. Wij moeten echter niet ontmoedigd zijn". De Verenigde Staten zouden het nimmer opge ven als het iets betrof wat goed was voor h-unzelf en de wereld. Eisenhower merkt dit op, na te hebben gözegd, dat niet ver bloemd kon worden dat de ver werping van; de E.V.G. door Frankrijk een ernstige tegenval ler was. De vrije wereld was nog steeds „overweldigend sterk" ten op zichte van de landen achter het „ijzeren gordijn" door de hoeda nigheden van haar bevolking en omdat zij vrij was. Voor haat- redding zou de vrije wereld het vraagstuk van, de beveiliging slechts eendrachtig behoeven aan te pakken. ue E.V.G. was een plan om West-Duitsland tot een verdedi- gingsvenbond te kunnen toela ten zender het gevaar, dat het 'n oorlog zou kunnen; beginnen. Dit plan was door Frankrijk in het leven geroepen, zo zeide Eisen hower met nadruk. Als de vrije wereld zich niet aaneen zou scharen, zou „de eenheid van het communisme, bereikt door geweld, door de po litie buiten de deur en de spion in, huis", de landen één voor één overweldigen. Indien een derge lijke gang van zaken zou voort duren en indien geen poging zou worden gedaan, er een eind aan te maken, zou Nocrd-Amerika terslotte wellicht een eiland wor den in een communistische zee. „Wij zullen dit niet laten gebeu ren", zo besloot Eisenhower on der toejuichingen. COMMENTAAR VAN PAUL HENRI SPAAK. In een commentaar, -dat de Bel gische minister van Buitenland se Zaken Spaak gistermiddag gaf ter gelegenheid van de verwer- dat zij de E. V. G. als een essen tieel bestanddeel van hun politiek beschouwen. Zal de N. A. V. O. zich thans met deze kwestie bezighouden? zo vroeg Spaak zich af. Het Fran se votum betekent in ieder geval N. A. V. O. In dit geval zou men beter doen over een conferentie van vijftien landen te spreken. Spaak besloot zijn commentaar met de mededeling, dat hij aan de commissies van Buitenlandse Zaken een tekst zal voorleggen, waarin de concessies, die de Fran se delegatie zijn gedaan op de conferentie te Brussel, in hun volle omvang in het licht worden gesteld. VVESTDUITS COMMENTAAR. ^r. Konrad Adenauer heeft gistermiddag verklaard, dat hij de eonseuenties van de val der E.V.G. nog niet overziet. Welke stappen de bondsregering thans nodig acht, zal eerst vandaag blijken, nadat een speciale bij eenkomst van het kabinet in het vacantieverblijf van de kanse lier in het zwarte woud izal zijn gehouden. In het witte sanatorium van Bühlerhoebe, dat nu plotseling tot het centrum der politieke ac- Op 1 Sept. 1939 vielen de Duitse legers bet Poolse land binnen met een verpletterende over macht, vóór het aanbreken van de dag en zonder voorafgaande waarschuwing, zoals het ook Ne derland is vergaan op 10 Mei 1940. De strijd was ongelijk en tegen het midden van September was bijna geheel West-Polen on der de voet gelopen. Op dat ogen blik kwam het Sovjet-leger Hit- Ier te hulp en de uitgeputte Pool se legers werden genadeloos tus sen deze tang verpletterd. Het tragische Polen, tragisch in zo menige episode van zijn lange geschiedenis, was voor het ogen blik niet meer te redden. Het lot was bezegeld; Polen ging onder in slavernij. Maar men denke niet, dat het Poolse volk deze eindeloze en ontzettende folte ringen maar lijdzaam over zich heeft laten komen. Er is een nim mer te stuiten verzet geweest, dat culmineert in twee grandioze hoogtepunten: de Poolse strijd krachten in het buitenland en de opstand van Warschau in 1944. DE POOLSE STRIJDKRACH TEN IN HET BUITENLAND. Reeds in het voorjaar van 1940 werd in Frankrijk het nieuwe Poolse leger opgericht, 85.000 man sterk. Het bestond uit Polen, die hadden weten te ontfkomen uit hun benarde vaderland, of die gevestigd waren in het buiten land. Dit leger had zich onder scheiden door de gevechten in Noorwegen en later in Frankrijk. In de „Battle of Britain" heeft heeft de Poolse luchtmacht zich op bijzondere wijze onderschei den; vooral de Jagers-Escaders 302 en' 303 die de eerste plaats hebben ingenomen in het neer halen van Duitse vliegtuigen. Ook de kleine Poolse marine heeft heel wat bijgedragen aan de zeeoorlog. Noem slechts Nar vik, Duinkerken, Tobroek, Diep pe, Sicilië. En de Polen mogen met recht trots zijn op de „Orzel", de op „De Schelde" gebouwde Poolse onderzeeboot. Het Tweede Poolse Legercorps van generaal Anders heeft door de overwinning van Monte Cas- sino (één van de bloedigste en verschrikkelijkste veldslagen van de laatste oorlog) de weg naar Rome vrij gemaakt en daardoor over het verloop van de Italiaan se campagne beslist. Dit cörps heeft overigens een aparte en interessante geschiede nis. Het bestond uit mannen die Sovjet-Rusland zijn geweest Op de Maandag te Sydney gehouden wolveiling, de eerste van het nieuwe seizoen in Australië, werd aan het bieden weer deelgenomen dcor verte genwoordigers van de Sow jet- Unie. Zoals men zich zal herinne ren, trok Rusland zich aan het einde van het vorige seizoen van de Australische wolmarkt terug bij de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Australië wegens het geval van Vladimir Petrov, de Russische diplomaat, die asyl verkreeg in Australië. ping der E. V. G. door de Franse tiviteit is geworden, heeft bonds- Assemblée, zei hij zeer teleurge-1 kanselier Adenauer gisteren zijn steld en verontrust te zijn ten eerste besprekingen met zijn aanzien van de problemen, waar-j vertrouwde medewerkers profes- voor Europa zich thans ziet ge- sor Walther Hallstein en staats- steld. „Het is een geweldige over-j secretaris Herbert Blankenhorn winning der Russische diploma- gevoerd. Het resultaat daarvan in en. kennis hadden gemaakt met Russische gevangenissen en dwangarbeidskampen. Want na dat de Sovjet-Unie in 1941 zelf in oorlog met Duitsland was ge komen, werden de Poolse krijgs gevangenen als geallieerde sol daten erkend en vrijgelaten. Het Tweede Poolse Legercorps telde aanvankelijk 50.000 man en al was het gedurende de gehele Ita liaanse campagne in actie, toch groeide het snel en bereikte aan het eind van de oorlog het cijfer van ruim 112.000 man. Het werd namelijk vanuithet front aangevuld met Polen, die door de Duitsers werden gedwongen dienst te nemen in het Duitse leger. Tegelijkertijd nam de Eerste Poolse Pantser Divisie, onder het commando van generaal Maczek, deel aan de invasie in Frankrijk (Falaise Potigny), vocht later in België en bevrijdde Axel en Bre da. Terwijl de Poolse Parachutis ten Brigade zich onderscheidde bij de slag om Arnhem. HET ONDERGRONDSE Onmiddellijk na de catastrophe van Polen in 1939, werd een ver zetsleger geformeerd uit soldaten die hadden weten te ontkomen aan de Duitse evenals Russische krijgsgevangenschap. Het werd in de loop der jaren aangevuld met vrijwilligers van alle rang en stand. Het was een onder grondse beweging zoals er geen tweede te vinden was. Zij telde een half millioen leden. Dit ver zetsleger ondernam aanvallen in grotere of kleinere groepen tegen Duitse legertransporten, spoor wegknooppunten, Gestapoposten enz. Het grandioze hoogtepunt was de opstand van Warschau in 1944, die de wereld verbaasd deed staan. Het was een heroïsche strijd van de ganse stad tegen haar ge hate bezetters, een strijd op leven en dood, een verweer dat uniek is in de wereldgeschiedenis, waarin niet alleen de mannen, maar ook vrouwen en kinderen waren be trokken. De hoofdstad van Polen vocht 63 lange dagen, totdat haar straten gloeiende vlampijpen waren ge worden in ravijnen van puin en pleinen waren herschapen in kerkhoven. Warschau beefde van verschrikking, temidden van staal, bloed en puin. Het vocht totdat ruim 200.000 Poolse man- men, vrouwen en kinderen het slachtoffer waren geworden van oorlogsgeweld, van Duitse repre sailles, besmettelijke ziekten, hon ger en dorst. En het moet met schaamte wor den geconstateerd, dat door het opzettelijke dralen der Russen dit weergaloze heldendom tot niets anders heeft geleid dan tor. een vreselijk bloedbad en vernie tiging van de stad. Want terwijf dit alles geschiedde stond hét Sovjetleger, onder bevel van ge neraal Rokossowski (de huidige opperbevelhebber van het Poolse leger), stil bij de voorsteden van Warschau. I aarne wil ik U mijn dank J betuigen voor Castella Parels. Lakens had ik met hele doffe vlekken. Ik kon ze er niet uit krijgen, wat ik al deed. Het was een ramp gewoonweg. En nu gebruik ik Castella Parels. De vlekken zijjn allemaal ver. dwenen! Nu wil ik niets anders meer! Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont- DE PRIJS DER VRIJHEID. Het Poolse volk betaalde zwaar voor het opnemen van deze strijd. Zes millioen Polen, of wel één vijfde deel van de totale bevol king, kwam gedurende de jaren 1939—1945 om. Zij vielen op de slagvelden niet slechts in Polen, doch eveneens in Frankrijk, Noor- L vliegt nu door de was heen! staat verrukkelijk schuim. Geen P^pje vooraf te maken Alle vïliL trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal j wegen, Noord-Afrika. Italië, Bei- spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis tie," aldus Spaak, „en deze sta pelt de ene zege op de andere." Het is duidelijk, dat de stem ming in de Franse Assemblée niets regelt. Deze is zuiver ne gatief en speelde zich af in de grootste verwarring. Zij dekt ook geen enkele politiek. De stem ming ging over twee problemen: dat van de Europese integratie en dat van de Duitse herbewape ning. Wat de eerste kwestie betreft, kan men zeggen, aldus de minis ter, dat het nodig is van voren af aan te beginnen. De Europese gedachte maakt, evenals trou- neergelegd in een kort com muniqué, dat door de chef van de voorlichtingsdienst der rege ring persoonlijk naar Bonn is gebracht. Het communiqué luidt als volgt: „De door de stemming in de Franse nationale vergadering geschapen toestand is in zijn ge volgen niet te overzien, maar zeker uiterst ernstig. Aan de eenheid van de vrije volken is daardoor een zware slag toege bracht. Mogelijk dient eerst een verklaring der Franse regering in deze aangelegenheid! te woc- j den afgewacht. De bondsregering Een klein Philippijns zeilschip met zestig passagiers aan boord heeft Zondagmorgen ter hoogte van Mindanao (Philippijnen) schipbreuk geleden. Men vreest, dat 54 personen verdronken zijn. Zes schipbreukelingen werden in de loop van de dag gered. De passagiers werden in hun slaap verrast. wens de Atlantische, een crisis'zal na het beëindigen der inge- door. Aangetekend dient echter. [eide besprekingen de noodzake- te worden, dat de E.V.G., dieijjj^ besluiten nemen", door de feiten was opgelegd, veel-1 eer een rem was bij de opbouw i van Europa. Zonder deze impera-j tief zouden wij zonder twijfel de OndefZOek 11331* integratie eerst op andere gebie- den hebben aangepakt. Wat het tweede vraagstuk be treft, namelijk de herbewapening van Duitsland, moet men, ojn de draagwijdte van de Franse stem ming te begrijpen, bedenken, dat alle militaire autoriteiten sedert jaren herhalen, dat de bijdrage der Duitse divisies onmisbaar is voor de verdediging van het Wes ten, zo ging Spaak voort. In dit verband vestigde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken er de aandacht op, dat de autori teiten van het Atlantisch pact herhaaldelijk hebben verklaard, Boven Darmstadt is een lich tend voorwerp waargenomen, dat werd aangezien voor een vlie gende schotel. Toen een autorij der na enige tijd zijn schijnwer per op het voorwerp richtte, bleek dit te bestaan uit twintig kinderballonnetjes, waaraan een ovaal stuk hout met kleine lam pen hing. De lampen werden door een batterij gevoed. De Zuid-Koreaanse Nationa le Vergadering heeft Maandag éénstemmig besloten een onder zoek te laten instellen naar „onwettige" leningen uit rege ringsfondsen, ten bedrage van ruim, acht millioen gulden, wel ke aan particuliere zakenlieden verstrekt zouden zijn. Een oppositielid zeide, dat een overzicht van een commissie had aangetoond, dat 59 van dergelijke leningen waren ver strekt tijdens het drie jaar lan ge financiële beleid van Paik Toe Tsjin, de huidige economi sche coördinator, die zich thans in Washington bevindt. De oppositie zegt, dat een lid van het centrale comité van president Syngman Rhee's par tij, een gouverneur en twee voormalige ministers behoren tot degenen, die leningen heb ben ontvangen. De enige tijd geleden inge treden prijsdaling op de we reldmarkten voor koffie en cacao houdt nog steeds aan. Op de imarkten te New York en Londen zijn de prijzen in de laatste twintig dagen met onge veer 15 a 20 gedaald. Op de cacaomarkt te New- York was de locoprijs van Ba- hiacacao Maandag 53.40 cents per pound en die van Accra- cacao 60.40 dollarcents pei pound, vergeleken met resp. '65.60 en 71.10 dollarcents per pound op 10 Augustus j.l. De prijzen bleven overigens nog aanzienlijk boven het peil van een jaar geleden, toen voor Bahiacacao 35.25 dollarcents en voor Accracacao 41.25 dollar cents werd genoteerd. De cacao te Londen is in de afgelopen dagen gedaald van 530'i a 53112 shilling tot 445 a 452 shilling per 100 pounds. Een jaar geleden was de prijs ongeveer 300 shilling. Op de koffielmarkt te New- York daalde de prijs van koffie voor levering in September Maandag tot 64.25 dollarcents per pound. De prijs heeft thans bijna weer het peil van een jaar geleden bereikt. Einde Augustus 'bedroeg de prijs circa 60 dollarcents per pound. Op 10 Augustus j.l. werd een prijs be taald van 87.10 dollarcents per pound. gië, Nederland en Duitsland. Tevens vormden zij -15 °/o van de totale verliezen van de Royal Air Force gedurende de „Battle of Britain". Meer dan één mil lioen werden gefusilleerd of we gens ondergrondse activiteit door de Duitsers in concentratiekam pen opgesloten. De Russen depor teerden vanuit de Oostelijke ge bieden van Polen ongeveer an derhalf millioen mensen naar binnen-Rusland en Siberië. Van de 15.000 Poolse officieren in Sep tember 1939 door de Russen krijgsgevangen gemaakt, werden later 4500 vermoord in Katyn teruggevonden. POLEN GING OPNIEUW ONDER IN SLAVERNIJ. En ondanks al deze offers heb ben de Polen hun vrijheid en on afhankelijkheid voor welke zij zo bloedig hebben gevochten niet teruggevonden. Zes jaren vechten door 'het Poolse volk. ten koste van de hoogste offers, werd te niet gedaan door internatio nale besluiten, genomen in Tehe ran en Yalta, die de wereld geen vrede en veiligheid brachten; Polen ging opnieuw onder in sla vernij. De bruine Nazi-tirannie is slechts vervangen door een rode. Het Poolse volk, in tweeën ge deeld, door de Sovjets, de helft van zijn gebied verloren hebben de, afgescheiden van de vrije we reld door het ijzeren gordijn van het Kremlin, is als slaaf overge leverd aan de communistische dictatuur. Het door Sovjet-Rusland opge legde regiem vernietigt systema tisch het recht der menselijke vrijheid, vervolgt de godsdienst, onderdrukt de arbeiders, vertrapt de democratie en zet het volk op tot haat tegen de Westerse de mocratieën. En het Poolse volk gaat voort afschuwelijke verhe zen te lijden onder zijn beste zo nen en dochteren. De Polen vochten onder de leuze: „Voor uw vrijheid als de onze" en zij droegen veel bij voor de vrijheid van anderen en laten wij dat nooit vergeten ook van Nederland, doch helaas zonder deze voor zichzelf te ver krijgen. B. S.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1