HET VRIJE VAN SLUIS. DE OOGSTSCHADE IN WEST DUITSLAND. HEVIGE ONTPLOFFING IN METAALWARENFABRIEK. Goodwill EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN d weest, een hartje van goud. En nu werd zij Nestori's vrouw ging het huis verlaten en een eigen gezin stichten. Als moeder daaraan dacht, werd het haar te machtig en ze begon te beven en te snotteren en te snikken en daarbij moest ze zich hevig be dwingen, anders zouden de men sen het onbehoorlijk gaan vinden. 12 Jaar met aftrek geëist voor mishandeling in strafkamp Ommen. De Zwinkwestie is nog steeds niet opgelost. De onbekende Amerikaan te Enschedé. Verdachte werd in 1948 tot 20 jaar met aftrek veroordeeld. Ontploffing in olie raffinaderij in Stalingrad. ZEEPOST m Wat brengt de RflcllO? I Mr Kortenhorst spreekt over collecte Koningin Wilhelminafonds Amerika en de atoomenergie. De beste bedden ooit gemaakt! Brits protest bij Nationalistisch-China Taruc veroordeeld Botsing in de haven van Le Havre Van spionnage verdachte Japanse ambtenaar pleegde zelfmoord De officier van Justitie bij de bijzondere strafkamer van de nechtbank te Amsterdam heeft tegen de 45-jarige P. van D. uit Zeegse (Gr.) terzake van een op zettelijke zware mishandeling van een mede-gevangene in het strafkamp Erica te Ommen in October 1942, twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzet ting uit de rechten geëist. De verdachte, die ruim' 9 jaar gedetineerd is, werd op 23 Janua ri 1948 door de Groningse kamer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden tot 20 jaar met af trek veroordeeld. Omdat in zijn zaak een gedetineerde getuige 'n meineed had afgelegd werd revi sie van het vonnis aangevraagd en in cassatie werd de zaak door de hoge raad^dor een nieuwe be handeling naar Amsterdam ver wezen. Vier zittingen heeft de bijzon dere strafkamer aan deze nu 12 jaar oude zaak gewijd. Aan het slot van hun pleidooien vroegen de twee raadslieden onmiddellij ke invrijheidstelling, waartegen de officier van Justitie bezwaar maakte. Het verzoek werd door de rechtbank niet ingewilligd. Wegens een economisch delict werd de verdachte in het beruch te strafkamp Erica der Neder landse Justitie te Ommen gedeti neerd. Hij werd daar als gevan gene te werk gesteld in het z.g. kledingsmagazijn. In October werd daar, met andere gevange nen, een zekere De N. binnen ge bracht, die was veroordeeld ter zake van een zedenmisdrijf. Van D. zou deze gevangene in het z.g. klompenmagazijn op een niet nader te omschrijven uiterst wrede en pijnlijke wijze hebben mishandeld, doch heeft dit zelf steeds met klem ontkend. De N. was overleden, doch dat dit een gevolg zou zijn geweest van de mishandeling achtte de officier niet (bewezen. In zijn requisitoir zeide de of ficier, mr L. W. M. M. Dralb.be om „de verklaringen der getui gen, die afwijken van de vroege re verklaringen, stemmen tot na. denken. En twijfel doet ons hui verig staan tegenover de waar de van het bewijsmateriaal ai- dus mr Drabbe, die de opzet van de zware mishandeling „van een zó weerzinwekkend karakter toch bewezen achtte. ,,Het is bekend, dat verdachte zich schuldig maakte aan mishan- de lingen speciaal tegenover me degevangenen, die gedetineerd werden terzaike van zedendelic ten en de onderhavige mishande- ling past precies in het raam van de mishandelingen, waaraan verdachte zich placht schuldig te maken". Mr Drabbe zeide de ontbreken de schakel voor zijn bewijs te putten uit de algemene verkla ringen der getuigen, waarin ver dachte als een 'bruut wordt ge kenschetst. De eerste raadsman van ver dachte, mr dr K. W. P. Klaas- sen uit Den Haag, zeide in zijn pleidooi, dat hij zijn cliënt de me ning had postgevat, dat deze zaak was begonnen op basis van een verhaal van getuigen Z., die later een meineed had afgelegd. Uit een zekere sadistische fan tasie en met de opzet „ihloe run nen wij getuigen ons zoveel mo gelijk ontlasten" was naar het oordeel van de advocaat de be schuldigingen tegen zijn cliënt tot stand gekomen. Deze getui gen ondergaan of ondergingen ook straffen vtooc hun optreden. De raadsman wees op de z. i. tegenstrijdige verklaringen der getuigen. Hij deelde mede, dat Van D. na zijn vrijlating uit Om men „een ander mens was ge worden" en Muissert 'had opge beld om hem over de toestanden in Ommen in te lichten. De raads man vertelde voorts, dat de ver dachte mensen had geholpen on der te duiken. Mr Klaassen acht te het voorarrest, dat Van D. on dergaan heeft, reeds te lang. De tweede pleitter, mr H. P. v. Duiken uit Amsterdam, zeide dat Van D. ten onrechte 9 jaar gede tineerd is. „Hij is onschuldig en dient t worden vrijgesproken. Als uw rechtbank hem toch schuldig zou bevinden is de nu reeds in arrest doorgebrachte tijd voldoende geweest". In zijn uitvoerig laatste woord zei de verdachte, dat medegevan genen uit raneuneuse gevoelens tegen hem (verklaringen afleg gen, omdat hij in Ommen een eind zou hebben gemaakt aan de diefstallen uit het kledingmaga zijn. Hij eindigde met de woor den: „Ik zit negen jaar onschul dig". Op 13 September zal de recht bank uitspraak doen. Volgens het onafhankelijke Hamburgse blad „DieWelt" zijn op 14 Augustus honderden perso nen omgekomen bij een ontplof fing in een olie-raffinaderij te Stalingrad. Onder de slachtoffers zouden zich de vice-minister voor de Rus sische olie-industrie, L. B. Safra- sijan, en de hoofdingenieur van het ministerie, A. N. Vavoelin, bevinden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijp be zorgd staan tussen haakjes1 ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië: m.s. „Langkoeas" (8 Sept.) en m.s. „Sumatra" (16 Sept.). Ned. Nieuw-Guinea: rn.s. „Su matra" (16 Sept.). Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (8 Sept.). Suriname: m.s. „Nestor" (8 Sept.). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pretoria Castel (4 Sept.). Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (6 Sept,); s.s. „Prins Wil lem V" (8 Sept.); m.s. „Wester- dam" (9 Sept.). Zuid-Amerika, Argentinië, Chi li en Paraguay: s.s. „Eva Peron" (4 Sept.) en m.s. Yapeyu" (8 Sept.) Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (4 Sept.). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. Het Westduitse ministerie van Landbouw heeft zich genood zaakt gezien besprekingen aan te knopen met de landbouworgani saties over een mogelijke vergoe ding van de vele millioenen, die de boeren door de regenval aan schade zullen lijden. De zon is thans eindelijk ook in Noord- Duitsland doorgebroken, en al om zijn de boeren met man en macht bezig, deels 's nachts, om de oogst binnen te brengen. Veel zal de late zon echter niet meer kunnen redden, daar de oogst nog steeds voor driekwart op de velden staat. Men vreest, dat de 9f"T6P Drie lichtgewonden. WOENSDAG 1 SEPT. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Wereldmuziekcon cours Kerkrade; 10.00 Boekbespr.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ac cordeonorkest; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland', 12.38 Gram.; 12.50 Europese zwemkampioenschap- pen te Turijn; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellingagenda; 13.18 Or gel en zang; 13.45 Gram.; 14.00 Medische kroniek; 14.10 Gram.; 15.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor de zieken; 17.15 Gitaarensemble; 17.30 Europese zwemkampioen- schappen te Turijn; 17.50 Rege- ringsuitz.; 1800 Nieuws; 18.20 Ac tueel; 18.30 Gram.; 19.15 Cause rie; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commen taar; 20.15 Metropole-ork.; 20.45 Hoorspel; 22.15 Holland Festival 1954; 22.45 Europese zwemwed strijden te Turijn; 23.00 Nieuws; 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad v. Kerken; te Evan- ston; 23.23 Soc. nieuws in Espe ranto; 23.28 Orgelsp.; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.33 Ge wijde muziek; 7.45 'n Woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Tot uw dienst; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.3.5 Gram.; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.55 Piano recital; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Vocaal ens.; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Metropole-ork.; 14.00 Ope ra; 15.10 Gram.; 15.25 Pianokwin tet; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.30 Orgelspel; 18.00 Oram.; 18.30 Causerie; 18.45 Geestelijke liederen; 19.00 Nws; 19.10 Boekbespr.; 19.25 Gram.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orgelcon cert; 21.25 Causerie; 21.40 Gram.; 22.00 „Hollandia roept Holland"; 22.15 Volksmuziek; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orkestconcert; 15.00 Gram.; 15.30 Militair ork.; 16.15 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 Voordracht; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Solisten concert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Stijkkwartet; 20.00 Hoorspel; 20.45 Gram.; 21.00 Metropölo-ork.; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.55 Nieuws. Maandagmiddag om omstreeks kwart over één is de omgeving van het luchtvaartlaboratorium aan de Sloterweg te Amsterdam door een hevige ontploffing op geschrikt. In het enige grote fa brieksgebouw van de Metaal- warenfabriek Vefa N.V. aan de Luchtvaartstraat achter het la boratorium sprong een oven uit elkaar. Drie leden van het personeel werden korte tijd later door de geneeskundige dienst naar het Wilhelminagasthuis in Amster dam vervoerd. Eén van hen had een arm gebroken, de ander ver toonde een hoofdwonde en de derde had, volgens de eerste be richten, een lichte shock opge lopen. In de fabriek worden meubel veren en matrassen vervaardigd. De ontploffing bracht een grote ravage in het fabrieksge bouw te weeg. Van het glazen dak alsmede van de vele ramen bleef geen ruit heel. Bovendien werden deuren uit hun spon ningen geslagen. Ook de vele machines in de lichte hal werden ten dele beschadigd. De circa 35 meter lange, 25 meter brede, lage fabriekshal liep grote schade op. Ruim 30 grote ramen aan de linkerzijde werden naar buiten geslagen. Op een afstand van 20 meter lag na de ontploffing, die om 13.25 uur geschiedde, overal hout- en glas werk van de versplinterde kozij nen en ramen. De explosie ontstond in een der moffelovens, waarin matras veren worden gemoffeld. Er ont stond een begin van brand, dat door personeel met schuimblus- sers werd gedoofd. In de hal zelf ontwaarden des kundigen der politie en brand weer, die direct na de ontploffing een onderzoek instelden, 'n enor me ravage. Voorraden kapok waren her en derwaarts gesto ven. Overal hingen kapotte lei dingen en waren electrische lampen vernield. Twee afvoer pijpen voor de moffelovens waren als luciferhoutjes afge knapt. De hal bevindt zich aan de luchtvaartstraat hoek Windtun nelkade. In het water aldaar ligt een woonschuit, waarvan de be woonster van geluk mag spre ken. Enkele ogenblikken vóór de explosie wilde zij wasgoed gaan binnenhalen, dat vlak bij de hal hing te drogen. Doordat zij zich nog juist in haar woon schuit bevond is zij ieder letsel ontlopen. Op het moment van de ontplof fing waren in de hal, naar wij van de zijde van de Vefa N. V. vernemen, circa 40 arbeiders aan het werk. Het mag een wonder heten, dat van hen slechts twee gewond werden, terwijl een der de een lichte shock opliep. Alle ovirige arbeiders kwamen met de schrik vrij. De namen van de beide gewon den zijn de 26-jarige E. J. Don kersloot, die juist Maandag voor het eerst in de fabriek werkte en de 23-jarige P. Witterman. De conclusie van het eerste onderzoek van de politie en de arbeidsinspectie is, dat zich in de droogruimte boven de oven, waar de matrassen door verhitting tot 230 gr. spanningsvrij worden ge gloeid en tevens de lak waar zij tevoren in zijn gedompeld moet drogen en harden, een explosief mengsel van lakdampen en lucht heeft bevonden. Waardoor dit mengsel tot ontploffing is geko men kon Maandagmiddag niet worden vastgesteld. De arbeids- de vuurvaste bekleding van de inspectie heeft o.m. monsters van oven een oliestookinrichting voor onderzoek meegenomen. De onderdirecteur van de fa briek raamde de schade op 30 k 40.000 gulden. De ravage in de fabriekshal zou in afgelopen nacht worden opgeruimd en de onderdirecteur verwachtte spoe dig weer te kunnen gaan wer ken, temeer omdat een kleine electrische oven, waarin alleen maar gegloeid kan worden, niet buiten bedrijf werd gesteld. In Maart 1949 werd de fabriek in gebruik genomen. roggeoogst goeddeels slechts als veevoeder bruikbaar zal zijn. De grootste schade lijden de boeren in Noord-Duitsland en in het Rijnland. In Beieren daarentegen is de schade in verhouding ge ring, afgezien natuurlijk van die gebieden, die onder de jongste overstromingen te lijden hebben gehad. In het Rijnland wordt het verlies van broodgraan op twin tig proeent geschat. Ook in de Sowjetzone hebben de weersomstandigheden een nadelige invloed op de oogst ge had. De regering heeft er beslo ten bijzondere gemachtigden aan te stellen, die alle beschikbare krachten moeten recruteren, om de oogst van de velden te halen, nu eindelijk het weer is omge slagen. West-Duitsland zal zijn invoer van levensmiddelen in verband met de door de lange regenpe riode veroorzaakte misoogst van groenten, fruit en graan vergro ten. Het Westduitse ministerie voor de voedselvoorziening heeft reeds desbetreffende maatrege len genomen. De komende dagen zullen te Bonn besprekingen gevoerd wor den over hulpmaatregelen voor de landbouw ter compensatie van de oogstschade. Daaraan zal wor den deelgenomen door het mini sterie voor de Voedselvoorzie ning, de Duitse boerenbond, de handel en decoöperaties. Ver wacht wordt, dat het zwaarte punt van de hulp aan de boeren zal komen te liggen bij aanzien lijke belastingverlagingen. Prijsverhogingen, b.v. voor broodgraan, worden wegens de gevolgen voor de marktpolitiek ondoelmatig geacht. Tijdens de alg. vergadering van het waterschap het Vrije van Sluis te Oostburg gehouden, kwam bij de rondvraag weder de Zwinkwes tie ter sprake. Uit de discussie bleek overduidelijk, dat Westelijk Zeeuws-Vlaanderen zich nog steeds ernstige zorgen maakt over de zee wering rond het Zwin. De inter nationale dijk langs de Linie dient bij bevloeiïng van het Zwin tevens als zeedijk. Deze dijk is zeer zwak, terwijl men van Rijkswaterstaat de vergunning tot het herbouwen van de wachtsluis, welke broodno dig is, maar niet kan losbranden. Het bestuur van het waterschap heeft de technische dienst opdracht gegeven tot het maken van een plan, dat de radicale afdamming van het Zwin in houdt; eerst dan kan volledige zekerheid worden verkregen. De vergadering is wel bekend, dat dit een internationale kwestie is, die in Den Haag en Brussel beslist moet worden, doch men kan geen verantwoording dragen voor een zeewering, die geen zekerheid biedt, dat geen overstroming zal Verschillende percelen grond wer den verkocht of in erfpacht ge geven. Te Retranchement werden de Noordstraat en de Nieuwstraat aan de gemeente overgedaan voor de kapitale som van 1,-— De begrotingswijziging leverde heel wat stof tot discussie. De heer J. BecuRisseeuw vond het niet verantwoord, dat de post onderhoud zeewering werd ver laagd. Hij drong er op aan niet te wachten op uitvoering van andere grote plannen, doch te zorgen, dat behouden wordt hetgeen men be zit. De paalhoofden dienen steeds hersteld te worden, want het is onverantwoord dat de stroom meer vat op de zeewering krijgt. Ir Van Sandick verklaarde van Rijkswaterstaat de mededeling te hebben ontvangen, dat men niet Besloten werd de voorgestelde 20.000 niet op de begroting af te schrijven, doch dit bedrag te be steden vöor eventueel herstel aan de zeewering. Wat de afwatering te Biervliet betreft, zal aldaar, zodra alle aan- voerleidingen gereed zijn, wel een tweede bijgeplaatst dienen te wor den. 'i In bet nationaal programma ter gelegenheid van de verjaar dag van Prinses Wilhelmina op 31 Augustus a.s. zal de voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr L. G. Kor tenhorst, over de beide zenders om 22.20 uur het woord voeren over de collecte, die in het ge- hele land in de periode van 31 15 september ten daar bij de uitvoering der plannen andere methoden zullen worden toegepast. Thans steen- en zink werken uit te voeren op plaatsen, waar ze later blijken geen effect te zullen opleveren, is onzinnig. Spreker achtte Groede Baanst plaats vinden. een der gevaarlijkste platsen in de Wanneer het plan tot afdamming zeewering. Ook de dijk van de Tien. van het Zwin gerealiseerd zal kun- honderdpolder zal zeer binnenkort nen worden, zal de bouw van de door de Rijkswaterstaat aangepakt wachtsluis te Cadzand overbodigworden. Ir Van Sandick was ver worden, terwijl er vóór het Zwin der van mening, dat i.v.m. de President Eisenhower heeft Maandag een nieuwe wet betref fendie atoomenergie getekend. Hierdoor wordt het mogelijk, dat particuliere ondernemers in de Verenigde Staten atoomenergie gaan opwekken. Ook wordt de regering toegestaan om, onder bepaalde garanties, inlichtingen over kernsplijting te verstrekken aan bondgenoten. President Eisenhower heeft verklaard, te vertrouwen dat door de inschakeling van 'het particuliere initiatief de nationale kracht zal toenemen. 8 paalhoofden en een belangrijk stuk zeedijk uitgespaard worden. Het Dagelijks Bestuur heeft op dracht gegeven tot uitwerking van deze plannen. Excursie. Vóórdat de alg. vergadering ge houden werd, werd door het Dag. Bestuur met de hoofdingelanden een excursie gemaakt naar de ver schillende werken, die thans in het waterschap onder handen zijn. Met twee bussen reed het gezel schap naar Cadzand, waar de wer ken van de zeesluis in ogenschouw werden genomen en door de techn. ambtenaar van de Rijkswaterstaat, de heer Heegstra, een uiteenzetting van deze werken werd gegeven. Te Groede werd aan het strand de afslag van het zand bekeken en geconstateerd dat op verschillende plaatsen geen zand meer is, doch de kleilaag zichtbaar wordt. Van Groede werd naar Biervliet gereden waar de in uitvoering zijn de kunstwerken van het afwate ringskanaal de volle aandacht van het gezelschap had. Na afloop der excursie werd in hotel Mabesoone de koffiemaaltijd gebruikt. De Algemene Vergadering. Besloten werd o.m. de genees kundige verzorging van de ambte naren in dienst van het waterschap te regelen volgens van hogerhand gegeven richtlijnen, terwijl de va- cantie uitkeringsregeling van toe passing werd verklaard en de be kende 5 loonsverhoging in de lonen verdisconteerd zullen worden De jaarwedde van de bode-con ciërge werd verhoogd. De van Ged. Staten ontvangen richtlijnen tot verhoging van het salaris van de dijkgraaf met 750 per jaar, konden de goedkeuring der vergadering niet verwerven en met 28 stemmen tegen, 3 vóór en 1 blanco, verworpen. Aan de provincie werd tegen be taling van 9375 overgedaan het beheer en onderhoud van de Zwin- brug te Retranchement. Nu de N. V. Stoomtram Breskens Maldeghem haar tramrails heeft opgebroken, kunnen de voorschot ten, welke destijds door de diverse polders werden verstrekt, terugge vorderd worden. Deze bedragen in totaal 69.714,99 en werden des tijds renteloos verstrekt. Het be stuur werd gemachtigd een en an der te regelen sterke stroom langs de kust de hoofden in de huidige stand gehou den moeten worden. Vooral bij de heer Schijve te Groede verplaatst de geul zich langzam naar de kust. De hoofden zullen aldaar, hoe dan ook, steeds gehandhaafd dienen te blijven. ger êW onbeperkt* garanti geruisloos BINNENVERiNG BED «warm voor moderne SCHUIMRUBBER f>ED mensen - V**- De Britse regering heeft bij de nationalistische regering van For mosa geprotesteerd tegen de be schieting van het Britse vracht schip „Inchkilda" voor de kust van Foetsjou. Het incident had de vorige week plaats. bate van het Koningin Wilhel minafonds zal worden gehou den. De heer Kortenhorst zal hierin een -beroep doen op het Nederlandse volk een bijdrage te verlenen tot bestrijding van de kanker, waarover minister Suurhoff op 31 Augustus 1953 gezegd heeft: „Laat de grote genegenheid voor haar, wier naam dit fonds draagt en de gedachte aan het onnoemelijk grote leed, dat de kanker elke dag veroorzaakt, ons allen tot uiterste offervaardigheid aan sporen". Luis Taruc, leider der Philip- pijnse opstandelingen de „Iluks" is veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf en een boete van 6000 dollar. De leider van 25.000 opstande lingen had zich in Mei overgege ven omdat hij er van overtuigd was, dat zijn opstand zinloos was. Hij heeft negen jaar lang oorlog tegen de Philippijnse regering gevoerd. In Le Havre zijn het Panamese mailschip „Atlantic" (20.553 brt.) en de Franse sleepboot „Abeille 4" met elkaar in botsing geko men. De sleepboot brak in tweeën. De sleepboot kwam door nog onbekende oorzaak in botsing met de voorsteven van de „At lantic" en werd letterlijk in tweeën gesneden. Van de dertien opvarenden werden zes overlevenden opge pikt. Volgens de laatste berichten zijn er zeven overlevenden, onder wie de kapitein. Zij sprongen over boord en werden opgepikt. AARDAPPEL VAN RUIM ÉÉN KILOGRAM. Bij het rooien van aardappelen op het land van landbouwer C. Struijck te Dirksland wevd een aardappel gerooid die 1045 gram woog, hetgeen zelden voorkomt. HAZ6T BEDDEN EN MAI KASSEN-F ABRIEKEN IE ZEVENBERGEN TELEFOON No 1 FILMPJE VOOR AMERI KAANSE EN CANADESE TELEVISIE. Om bet zoeken naar de werke lijke identiteit van de in het R.K. ziekenhuis te Enschedé verblij vende, zich Rollins noemende Amerikaan, die aan geheugen stoornis lijdt, over een zo groot mogelijk gebied uit te strekken, heeft de visie-film te Amsterdam Zaterdagavond een kort geluids filmpje van hem gemaakt. Dit vijf minuten durende filmpje zal over enkele dagen zowel door Co lumbia broadcasting System te New York als door de Canadian Broadcasting Corporation in een televisieprogramma worden uit gezonden. De laatste dagen heeft Rollinc n.l. ook op in het Frans Een ambtenaar van het Japan se ministerie van Buitenlandse Zaken, Hodoenori Higoerasji, die naar aanleiding van de ontlhullin gen van de voormalige Sow jet diplomaat Rastworof op 14 Au gustus werd gearresteerd onder verdenking van spionnage, heeft zelfmoord gepleegd door uit een raam te springen van de vierde verdieping van het gebouw, waar hij werd ondervraagd. door ARVI KIVIMAA. 28.) (Nadruk verboden.) En dat deze man het huwelijk van haar dochter wilde bevesti gen, daar zwol haar hart van. En waarom deed hij haar die hoge eer aan? Nu ja, misschien ook wel een beetje, 'omdat de baas van Tekkavaara jaren lang met de dominee in de gemeente raad had gezeten, maar dat was de hoofdzaak niet. Ter wille van haar, haar huis, alom te goe der naam en faam bekend, en ter beloning van haar vroomheid ver hoogde hij door zijn aanwezig heid de vreugde en de glans van deze trouwpartij. Gedurende de inzegening van het huwelijk bleef er geen vrou wenoog droog. Allen schreiden, de smidsvrouw gaf daarbij de toon aan; het voorbeeld werkte aanstekelijk. Ze zag Liisa staan smetteloos wit, een krans van mirtebloesem in het blonde haar. Was ze niet treffelijk schoon, zo als ze daar stond, offerberéid, als een liefelijk lam... Ach van jongs-' af was Liisa een braaf kind ge Na de eigenlijke trouwplechtig heid ging men eten. Dat was me wat Zóveel gerechten had men hier nog nooit bij elkaar gezien. Er was van alles. Koud vlees in vele soorten, rookvlees en ge kookte ham, kalfsbief en schape bout; er was gerookte forel, zee zalm en gebakken brasem; er was bouillon en er waren pastei en in allerlei variaties; verder waren er geroosterde hapjes en croquetjes. Er was een volumi neus gebraad, drijvend in vet, ge garneerd met zoete gedroogde pruimen en dampende aardap pels. Er waren ten slofte zoete vla's, puddingen en warme taar- ten. Als drank voor iedereen wérd verse wijn geschonken, maar het oudere manvolk had een apartje in een kamertje bij de smid, die op een puur b'randewijntje trak teerde. Daar wist zijn vrouw niet van, dat hoefde hij haar niet aan de neus te hangen. En dat ging er in, zo'n slokske; na de hartige, zware maaltijd deed het een oud mens goed van binnen. De tongen kwamen los van het spraakwater alle dingen om hen heen werden wazig, namen een andere kleur aan, zaeht rose Ach ja, weet je wel van toen, bij dinges? De weggewentelde tijden keer den, ze herbeleefden hun eigen bruiloft en een glimlach gleed over hun gegroefde gezichten. De jongkerels kregen na enige glazen wijn wat meer courage om werk te maken van de meis jes; ze begonnen zich mannelij ker te gevoelen en te gedragen en zagen reeds in een ver ver schiet hun eigen trouwerij. Het liep al tegen de avond toen de eterij was afgelopen. De smid, eenmaal begonnen met een neu tje, had 'm intussen goed geraakt en had 'm al aardig staan ook Hij nodigde zijn troepje uitgele zen intimi mee te gaan naar bui ten, zette een ladder tegen de il luminatie-paal en scharrelde met een brandende spaander in de hand naar boven. Nou zqu je het hebben De vuurpotten Hij zou er de brand insteken, en goed ook. Met zijn gezicht pal boven de pot drukte hij geestdriftig de spaander tegen het geoliede werk en... floep beet de vlam omhoog, rakelings langs het hoofd van de smid. De vrienden schreeuwden ze zagen een snorrepunt branden De smid werd nuchter van de schrik en kneep met zijn vuur vaste vingers het vlammetje in een seconde uit. Aldus was het gevaar bezwo ren, maar zijn verschroeide wang schrijnde pijnlijk. En zijn knevel was lang niet symmetrisch meer. Maar dat jufferde wel; de smid mocht nog van geluk spreken, hij had er lelijk aan toe kunnen wezen. Gelukkig, dat de vrouw er niet bij was Vlug haalde men uit de provisie kamer 'n vinger vers vet, smeer de dat uit over de verschroeide wang, dat was verzachtend voor de pijn. En achter de schuur sneed de smid met zijn eigen mes, zo scherp als een vlijm, een stuk van zijn andere snorhelft af. Het was zonde en jammer, hij was te recht groots op zijn kranige bor stels, maar als één lid lijdt, lijdt het andere mee Toen hij zijn facie opnieuw aan het manvolk vertoonde, beweer de hij wijsgerig: „Op de bruiloft van je eigen dochter verlies je altijd wat..." (Wordt vervolgd.) gestelde vragen in het Frans ge antwoord en hierbij gesproken over Toronto, de hoofdstad van de Canadese provincie Ontario. Daarom wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat de jongeman van Canadese afkomst is. Rollins was voor de opname met opzet in een burgercostuum en niet in pyama gekleed. In een kamertje van het ziekenhuis werd onder leiding van Max de Haas door de cameraman E. Moerkerken en de geluidstechni cus Aate de Vries het filmpje op genomen. Om de jongeman wat op zijn gemak te stellen en èen zo ongedwongen mogelijke serie beelden te krijgen liet men hem een sigaret opsteken. In het filmpje vertelt de neuro loog van het ziekenhuis, dokter A. J. M. Verbeek, hoe op een dag in Juli j.l. de man in Enschedé door een politieagent werd aan getroffen zonder papieren en geld en hoe hij daarna in verpleging werd genomen. De arts vertelt verder dat men er nog steeds niet in is geslaagd de identiteit van de aan geheugenstoornis lijdende jongeman vast te stellen en licht dan in het kort de bedoeling van het filmpje toe. Vervolgens stelt hij Rollins een aantal vragen over zijn nationaliteit, zijn oüders, zijn rang in het leger of de lucht macht en zijn luchtmachtbasis. Men ziet en hoort Rollins met grote inspanning en zichtbare be reidheid tot medewerking ant woorden geven. Toen Max de Haas een gesprek met Rollins begon en vroeg waar hij vandaan kwam stelde de jon geman dezelfde vraag aan de ci neast. Max de Haas antwoordde: „From Amsterdam". Op dat mo ment kwam er in de blik van Rollins iets van herinnering en hij zei: „Amsterdam, do you know Prinsengracht, and Utrecht se Street?" Deze beide namen werden duidelijk, zij het met een Amerikaans accent uitgesproken. Dit zou er op kunnen duiden dat Rollins in Amsterdam moet zijn geweest. De met het onderzoek belaste personen hopen door het inscha kelen van de televisie, waardoor Rolins' beeltenis in millioenen huiskamers zal worden gezien, in contact te komen met zijn fa milie, vrienden of met oqd-mi- litairen die hem hebben gekend.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2