Franse Nationale Vergadering verwerpt E. V. G. Prinses Wilhelmina geniet welverdiende rust Rede van President Eisenhower Verklaring van Radford HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING Belangrijkste beslissing van het na-oorlogse Frankrijk Terugkeer tot zichzelve temidden der natuur De Franse perscommentaren Reacties op Franse E. V. G.-verwerping fiillll Vloedgolven op Zuid-Formosa Onderzoek betreffende Amerikaanse bases in Europa ymnkarlne bfl Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3240. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—S iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aüre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.SS nut.. Bij de hervatting van het de bat in de Franse Nationale Ver gadering over de E.V.G. heeft het radicaal-gezinde lid Chupin een motie ingediend, volgens welke het debat uitgesteld wordt teneinde de regering in staat te stellen imet de andere E.V.G.-landen te onderhandelen. Daniël Mayer, voorzitter van de commissie voor Buitenlandse Zaken, verzette zich krachtig tegen aanneming van de motie. Chupin zeide, dat hij zijn mo tie had ingediend, omdat de re gering zich niet voor of tegen de E.V.G. uitgesproken had. Generaal Aumaran (rechter vleugel) stelde rvoor tot „het voegende punt van de agenda" over te gaan. Dit zou een einde van het debat over de E.V.G. toetekenen en, zo voegt Reuter hieraan toe, het einde van de E.V.G. Mendès-France deed een be roep op de indieners om de „wapenstilstand" tussen de par tijen in acht te nemen, zonder resultaat echter. Beide moties werden daarop naar de commissie voor Buiten landse Zaken verwezen. De commissie voor Buiten landse Zaken heeft met 24 te gen 20 stemmen geadviseerd, dat voor de motie van generaal Aumeran gestemd dient te wor den. Het verdrag verworpen. De Franse nationale vergade ring heeft .Maandagavond met 319 tegen 264 stemmen het ver drag inzake het Europese leger afgewezen. De beslissende motie om De vóórstanders van het leger- plan hadden, in een wanhopige poging om nog iets van het ver drag te redden, getracht het de bat op te schorten en de misluk te besprekingen te Brussel op grond van de door Mendès-Fran ce gestelde voorwaarden te her vatten. De premier had' laten we ten, dat hij, indien de vergadering zulks wenste, bereid was naar Brussel terug te keren met izijn protocol, dat een verzwakKing van het bovennationale toezicht op het voorgestelde Europese leger beoogde en dat door de overige rvijf landen vierkant van de hand was gewezen. Tezelfder tijd deed Mendès-France echter een toeroep op de vergadering om snel een beslissing te nemen ten einde aan de „vreselijke on zekerheid", die het Franse open bare leven verlamde, een einde te maken. De 82-jarige Herriot, die, zoals hij zei, „zeer plechtig, aan het einde van mijn leven", sprak, had de opvatting verkondigd, dat de E.V.G. Duitsland in de armen van Rusland zou drijven, een verklaring, welke met enerzijds applaus en anderzijds protesten werden begroet. Eén van de be zwaren van Herriot was, dat En geland niet volledig aan de voor- gestelde organisatie zou deelne men. De socialist Christian Pineau deed een beroep op de premier om nog een laatste poging te doen om de standpunten van Frankrijk en de overige vijf E.V.G.-landen te verzoenen. Hij verklaarde, dat Mendès-France bij een tweede reis naar Brussel de sterke steun van het parlement achter zich zou hebben en dat de vijf andere E.V.G.-landen het be- beiden met vacantie buiten Lon den bevonden, werden onmiddel lijk ingelicht. Men meent te Londen, dat de Britse regering thans voorstand ster'is van het volgende plan: 1. Toelating van West-Duits land tot de Nalvto. 2. Het, door Brits-Frans-Ame rikaanse overeenstemming, in de Izeer nabije toekomst herstellen van de (West-) Duitse souvereiniteit. Dit zou een onmiddellijk van kracht worden der overeenkom sten van Bonn, waarin West- Duitsland deze souvereiniteit wtordt toegekend, inhouden. Tot nu toe was deze van krachtwor ding, waardoor een einde zou ko men aan de Brits-Frans-Ameri kaanse bezetting van Duitsland, afhankelijk gesteld van een ge lijktijdige totstandkoming van een verenigd Europees leger. De Britse regering gevoelt niet voor een oplossing, waarbij een verwaterde versie van het voorgestelde Europese leger tot stand zou komen en Groot-Brit- tannië mogelijk zou worden uit genodigd hieraan ook deel te ne men. Zij acht dit geen dekbeeld, dat als grondslag zou kunnen die nen voor het toereiken ener prac- tische oplossing. Etvenmin is te Londen aandacht geschonken aan het uitschrijven ener acht-mogendhedenconferen- tie de zes E.V.G.-üanden En geland en de Verenigde Staten Het meest voor de hand lig gende is thans: diplomatieke be raadslagingen tussen Londen Parijs en Washington. Westduitse reactie. A.F.P. meldt uit Bonn dat een woordvoerder der Westduitse re gering Maandag aldaar heeft verklaard dat de federale rege rinf geen enkel voorstel tot wij ziging van het E.V.G.-verdrag zal doen. Zij meent dat het op de weg van de andere ondertekena ren van 't verdrag ligt om even tueel dergelijke voorstellen te doen. Rustig teruggetrokken temidden van haar volk, dat zij vijftig lange jaren regeerde, hloopt H. K. H. Prinses Wilhelmina heden haar vier en 2)eventigste verjaardag te vieren. Volgens haar were wordt dezie gedenkwaardige dag in alle rust en kalmte herdacht, passend bij haar leeftijd. In weerwil van het feit, dat de Prinses zich in ruste teruggetrok ken heeft en eindelijk na zqveel jaren van inspannende arbeid voor land en volk, haar eigen leven kan leiden, treedt zij zo nu en dan nog in de openbaarheid, hiermede bewijzende, dat het leven toch niet ongemerkt aan haar voorbij gaat en zij zich nog wenst te be geven (op terreinen, die haar belangstelling hebben. Zo heeft H. K. H. een moeilijke reis gemaakt dotor de getroffen gebieden na die ramp die ons 'land in Februari verleden jaar trof. Zij legde verscheidene andere bezoeken af en ontving de bezoekers van het P.E.N.-congres, waarvoor zij grote belangstelling koesterde over te gaan tot „het volgende^anS zouden inzien van; een nieu punt van de agenda" kwam'we poging om tot overeenstem- aan de orde, nadat de vergade-1 m'ng te geraken, ring drie dagen had gedebatteerd tiet E.V.G.-verdrag, dat reeds over de vraag, of zij het verdrag,bekrachtigd is door West-Duits- dat reeds door vier van de zes 'and, België, Nederland en Lu- betrokken landen is geratificeerd,xem'>ur£' maar tot dusver nog zou bekrachtigen. ntet door Italië en FranKrijK toe- Vrijwel van af het begin der 0,°gde de oprichting van een Eu- beraadslagingen werd algemeen rcPee-s 'eSer' met deelneming aangenomen, dal het verdrag zou worden verworpen. Vóór de stemming had' de be jaarde radicale staatsman Edou- ard Herriot in een bewogen be roep om het legerplan te ver werpen verklaard dat ,,de E.V.G. het einde van Frankrijk zou be- teKenen". In een sfeer van stijgende van, Westduitse divisies, als een oolwerk tegen de Sowjet-Unie. Recente Franse voorstellen om de „bovennationale" aspec ten van het verdrag te verzwak ken, waren door de overige vijf landen verworpen, niettegen staande de waarschuwing van Mendès-France, dat zonder der gelijke wijzigingen het r ranse spanning aarzelden de afgevaar- Parlement het (verdrag zou afwij- digden nog steeds over de wijtae, ze"- waarop zij hun stem zouden uit- De Verenigde Staten en Lnge- brengen, toen zij zich naar de land kondigden onlangs aan, dat stembussen begaven. De stem- de souvereiniteit van West-Duits- ming, die beschouwd kan worden welke tot dusver afhanke- als één der belangrijkste beslis- werd gesteld van de aanvaar - singen van het na-oorlogse dung van het E.V.G. verdrag, Frankrijk, nam ruim een half spoedig zou worden hersteld, on- uur in beslag. f?lsacht het lot van de E-V G- De motie om over te gaan tot „het volgende punt van de agen da" ingediend door de uiterst rechtsgeoriënteerde generaal Adolphe Aumeran en krachtig gesteund door Herriot, maakte 'n einde aan het debat, dat in feite nauwelijks begonnen was. Op dat ogenblik hadden bij de discussies, die aanvankelijk vier dagen zou den duren, slechts drie vóórstan ders van de E.V.G. het woord ge voerd. Hiertegenover stonden o.m. de rapporteurs van de com- Nederland teleurgesteld over Franse beslissing. In Nederlandse regeringskrin gen is met grote teleurstelling kennis genomen van de uitslag van de stemming in de Franse nationale vergadering inzake de E.V.G., omdat men hier altijd nog de hoop had dat een oplos- De Franse pers heeft gisteren krachtig stelling genomen, deels tegen bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag. Tot de eerste groep behoren de conservatieve „Le Figaro" en de links georienteerde anti- comlmunistische „Frar.c Tireur Tot de tegenstanders behoren o.m. het pro-communistische blad „Libertation", het links- onafhankelijke „Combat' en het officiële orgaan van de Franse communistische partij „l'Hilmanité". „Franc-Tireur", die tot dusver de regering-Mendès-France steunde, verwijt thans de Fran se premier, 3§en duidelijk standpunt te kunnen innemen t.a.v. de E.V.G. Het blad is van mening, dat wanneer Mendès- France zijn amendementen op het E.V.G.-verdrag bij de Natio nale Vergadering had ingediend alvorens naar Brussel te gaan, zijn onderh"ndelingspositie veel sterker geweest zou zijn. Als Mendès-France nog steeds zou denken, dat zijn voorstellen door een meerderheid van de vergadering kunnen worden goedgekeurd, zou hij deze als nog in stemlming kunnen bren gen om de vijf andere E.V.G.- landen, Engeland en de Ver enigde Staten te bewijzen, dat onderhandelingen op deze ba sis moglijk waren en zijn, aldus Franc Tireur". Mendès-France zou volgens het blad de gele genheid tot een korte onderbre king van het debat in de Natio nale Vergadering ter hervatting van de onderhandelingen, die dit keer beter voorbereid zouden zijn, hebben kunnen aangrijpen. Deze gelegenheid was hem door de „Europeanen" in de Natio nale Vergadering geboden. Men dès-France had evenwel ner gens in zijn rede bereidheid ge toond om het overleg over de E.V.G. te heropenen. De „Figaro" merkt op, dat de andere vijf E.V.G.-landen zich bereid hebben verklaard, hun eigen souvereiniteit prijs te ge ven op het verzoek van Frank rijk. Op het ogenblik is volgens de „Figaro" geen enkel land in het Westen werkelijk souve- rein. Het rechts-radicale blad „Aurore" schrijft, dat het debat over de E.V.G. Frankrijk's posi tie in de wereld zal bepalen. De „Liberation" noemt het E.V.G.-verdrag een „verr&ads- verdrag". Elke regering, die zou willen pogen het in een verkap te vortm aangenomen te krijgen zou ten val gebracht worden. „Combat" betreurt het, dat de Nationale Vergadering tot dus ver geen gelegenheid gekregen heeft duidelijk „ja" of „neen" op de E.V.G. te antwoorden. Mendès-France had niet kun- nun handelen zoals t.a.v. de vraagstukken Indo-China en Tunesië. „Laten wij hopen, dat hij dit niet zal behoeven te be treuren", aldus „Ooanbat". Rond het paleis Het Leo. waar talloze malen duizenden kelen 'n aubade brachten aan de Konin gin der Nederlanden en waar- staatslieden uit de gehele wereld hun opwachting hebben gemaakt, heerst thans een weldadige stil te. Op de grote weiden voor het witte huis vergaart een landman een late grasoogst en langs de lanen, die de parkaanleg verbin den met ris grote verkeersweg, begeeft zich slechts een enkele wandelaar. In een vleugel van de vorste lijke woning, die daar zo machtig ligt tussen de hoog oprijzende beuken en wijde gazons, woont Prinses Wilhelmina. Zij leen er teruggetrokken uit de maal stroom van de wereld, waarin zij vijftig jaren lang heeft gestaan; moe 'van de vele slagen, die deze wereld ook haar heeft toege bracht. Teruggetrokken leeft zij daar, maar zeker niet vergeten door het volk, dat zij met liefde en toewijding heeft geleid en haar uitstekend geheugen voor gezichten doet haar er niet licht één vergeten. Deze mensen hebben overigens ook ontzettend veel aan haar te danken. Voor hen was zij niet al leen vijftig jaar 'lang Koningin, doch bovendien leeft zij als went- geefster belangstellend mee met vele aangelegenheden van persoonlijke en zakelijke aard. tSfc.,-.,-. Sociaal werk. Prinses Wilhelmina richt haar aandacht ook sterk op haar per soonlijk godsdienstig leven en gevoelt een krachtige drang het geluk hiervan ook aan anderen deelachtig te doen worden. Het sociale werk in het kader van de kerk waartoe zij behoort, heeft in verband hiermede haar warme .belangstelling. En omdat onze vroegere Koningin zich thans echt burgeres van haar woonplaats Apeldoorn voelt, ziet de diaconie van deze gemeente zich menigmaal financieel ge steund in de plannen, welke zij ontwikkelt. Ook haar vroegere onderdanen is zij niet vergeten, hetgeen moge blijken uit de steun welke zij verleent aan instellingen als de stichting 19401945 en de haar spontaan de erenaam heeft gegeven van Moeder des Lands. Prinses Wilhelmina heeft met haar troonafstand zich werkelijk geheel uit de staatszaken terug getrokken. Zij heeft niet gewild, dat haar dochter Juliana het eigen inzicht op sommige terrei nen nog zou moeten richten naar de opvattingen van haar moeder hulp, die zij privé schonk aan en tegelijk er naar gestreefd zich door de oorlog getroffen boeren te kunnen losmaken van de tal- in Nqard-Limburg en elders. Hun loze verplichtingen die de draag ster van de kroon nu eenmaal heeft te vervullen. >Iet penseel en verf. Op Het Loo en in de omgeving ervan, dat bestaat uit een enorm stuk ongerept gebied, behorende tot de domeinen en particuliere 'bezittingen van H. K. H.. die ge zamenlijk een oppervlakte van ongeveer 11.000 ha beslaan, vindt de Prinses de gelegenheid om tot zichzelf te komen. Zij is altijd 'n liefhebster geweest van de onge repte natuur. De grote domein- geoieden, waar men uren kan rondrijden zonder door vreemde missies van de vergadering, die sing zou kunnen worden gevon- alle tevoren zich tegen het ver drag hadden uitgesproken. Premier Mendès-France had Zondag in een rede van vier uur een uitgebreid overzicht over 't verdrag en de moeizame onder handelingen om een vergelijk te varkenshokKen werden na de oorlog weer gevuld met krul staarten, die rechtstreeks af komstig waren van de koninklij ke boerderijen. Wij zagen het bij de ramp, hoe de Prinses als één der eersten een bezoek bracht aan het getrof fen gebied en dat op haar leef tijd. Overal waar nood, gelenigd moet worden, is steun van de Prinses aanwezig en dikwijls geeft zij door haar persoonlijke aanwezigheid van haar belang stelling en medeleven blijk. Zij toont Izieh in deze een ware Moeder deis Lands en het is daar om begrijpelijk, dat geheel het ogen te worden gezien, vormen Nederlandse volk haar een zeer een prachtig reservaat. I warm hart toedraagt. Daarom Dikwijls trok de Prinses er hier is de 31ste Augustus voor ons met baar schilderezel op uit en gehele land een bijzondere feest- President Eisenhower heeft Maandag een rede gehouden voor het congres van het Ame rikaanse legioen te Washington, waarin hij verklaarde, dat de Verenigde Staten alleen de weg van vrede en saimenwerking met andere landen kunnen kiezen. Wanneer Amerika de weg van het isolationisme kiest, zou dit betekenen, dat „de helft van de vrije wereld aan de communis tische tyrannie wordt overgele verd en wij per slot van reke ning afstand doen van onze eigen vrijheid". Amerika zou echter de be schaving, die zij vastbesloten was te bewaren, in gevaar torengen, als het doelbewust de weg van de oorlog koos. Eisenhower zei, dat Amerika er niet aan wanhoopt, dat Rus land uiteindelijk er toe kan wor- den gebracht oplossingen voor belangrijke wereldproblemen te overwegen. Voortdurende pogin gen van Amerikaanse kant om de Sowjet-Unie hiertoe te bewegen kwamen de vrede ten goede. Ondanks de ontmoedigende resultaten om te komen tot een atoombank, zou de deur open blijven staan voor deelnemen dctor Rusland. De Amerikaanse president zei, dat de veiligheid van elk afzon derlijk land in de vrije wereld direct afhangt van de werkelijke eenheid van alle vrije volken. Daarom had de Amerikaanse re gering zonder aflaten gestreefd hechte bondgenootschappen te sluiten. De president noemde het Amerikaanse bondgenootschap met dertien NAVO-landen, met negentien Amerikaanse staten overeenkomstig het Rio-pact en met zes landen in het gebied van de Stille Oceaan. Wat moeten wij van deze bond genoten verwachten en wat moe ten zij van ons verwachten, vroeg de président. Het antwoord moest kort en bondig zijn: samenwer king (volgens het principe van verenigde vrijheid. Wij moeten hecht verbonden zijn in onze ge meenschappelijke waarden, in den, waardoor de E.V.G. ook voor Frankrijk aanvaardbaar zou zijn. Nederland- vindt dit feit uiter aard ernstig en zal blijven ijlver ren voor de integratie van Euro pa. Men hoopt, dat op andere wijze een oplossing zal kunnen vinden, gegeven, zonder evenwelworden gevonden voor de gere- zioh zelf vóór of tegen de E.V.G. -- - uit te spreken. WOENSDAG 1 SEPTEMBER v.m. n.m Breskens 3.57 Terneuzen 4.32 Hansweert 5.12 Walsoorden 5.22 zen moeilijkheden. De Neder landse regering zal zich nader beraden op de weg, die verder ge volgd moet Worden. 4.12 4.47 5.27 5.37 ZON MAAN op onder op onder Aug. 31 5.48 19.32 9.24 19.56 Sept 1 5.50 2 5.52 3 5.53 4 5.55 19.29 19.27 19.25 19.22 10.34 11.43 12.51 13.57 Britse mening. In Britse diplomatieke kringen was men Maandagavond van me ning dat Groot-Brittan,nië, nu Frankrijk het E.V.G.-verdrag heeft verworpen, zijn volledige steun zal geven aan een recht streeks toetreden van West- Duitsland' tot de Navo. Men betreurt te Londen de Franse verwerping van het Euro- pefce-'legerplan zeer. De Britse regering heeft het instellen van een Europese verdedigingsge- meenschap immer beschouwd als de meest bevredigende wijze van Westduitse herbewapening. Zij zal imet enige aarzeling staan 21.001 tegenover elk alternatief. 21.331 Eden en Churchill, die zich 20.13 20.34 „Niets duidt op een verminde ring van de bedreiging van de vrije wereld door de Sowjet- Unie", aldus heeft admiraal Arthur Radford, voorzitter van de commissie van Amerikaanse chefs van staven, op de jaarlijkse vergadering van bet Amerikaanse Grote vloedgolven, veroorzaakt door een typhoon in de Stille Oceaan, hebben ongeveer twintig km dijk en drie dorpen in Zuid- Formosa weggevaagd, volgens Chinese persberichten. Twaalf vissers werden gewond en ongeveer 2200 personen wer den dakloos. De golven gingen door de stad Hoealien en over stroomden de rijstvelden in het gebied. Te Thoengkang op het zuidelijke puntje van Formosa kwamen 1600 buizen onder wa ter te staan. legioen, die Maandag in Washing ton is geopend, verklaard. Volgens admiraal Radford be schikt de Sowjet-Unie over een geduchte strijdmacht te land, tei zee en in de lucht, die op elk ge wenst ogenblik en in elke rich ting zou kunnen toeslaan. Over de strijdmacht van de Verenigde Staten zei admiraal Radford, dat deze op het ogen blik 19 divisies en 18 regimen ten omvat waarvan bijna de helft in het buitenland is gelegerd. De Amerikaanse vloot heeft meer dan 1100 schepen en 10.000 vlieg tuigen. Voor de bouw van nieu- schepen is een bedrag van twee milliard dollar uitgetrokken. In 1957 zou de Amerikaanse luchtmacht over 40.000 toestellen beschikken. De reserves in de Verenigde Staten acht admiraal Radford on voldoende. Hij voorziet ecther, dat op dit gebied de volgende twaalf maanden-grote vorderingen zul len worden gemaakt. Tenslotte legde admiraal Rad ford de nadruk op het belang van de samenwerking met Canada voor de verdediging van het Wes telijke halfrond. Eén van de onderwerpen, die Prinses W|ilhelmina graag in haar schilderijen 'behandelt, is het steeds min of meer sombere landschap. Dit is de reproductie van „Schaapskooi in de winter", onhe gemeenschappelijke belan- wn gehilderij, dat reeds vele jaren geleden op een, idyllisch plekje nabij Het Lao werd vervaardigd. gen en doeleinden hierin te kort schieten is het gevaar oproepen, aldus Eisenhower. In practische bewoordingen be tekent dit principe, dat wij niet gebonden zijn onze bondgenoten het recht van veto te geven over onze handelingen, noch zelf het recht van veto hebben over de hunne. Wij moeten ons dus wel wachten voor de gevaarlijke aan matiging, dat andere landen, als onze bondgenoten moeten doen, wat wij willen. Zij hebben zich zelf nooit in die zin verbonden evenmin als wij, aldus president Eisenhower. bocht een rustig en schilderach- dag, want op die dag hebben wij tig plekje, om het landschap met Prinses Wilhelmina vier en ze- penseel en verf op het linnen ventig jaar in ons midden. Vier vast te leggen. En ontmoette zij en zeventig lange jaren waarin er al mensen, dan waren dit zij vreugde en leed, voorspoed en meestal bekenden, zoals de doch- nood met ons allen gedeeld heeft ter van boswachter Kersten, of en ons steeds is voorgegaan in de zoon van boer Van Laar; kin- al het goede, dat de mens de deren van het land, waarvan zij wereld en zijn medemensen kan ide hoge vrouwe iis. bieden. Met de bewoners van de do-1 Dat zij nog vele jaren van haar meingébieden staat Prinses Wil- welverdiende rust mag kunnen hëlmina op goede voet. Zeer velen genieten is de wens van ons er van kent zij persoonlijk en allen. De republikeinse voorzitter van de ondercommissie voor militaire operaties van de Ame rikaanse kamer van afgevaar digden, Walter Riehlman, heeft Zondag bekend gemaakt, dat hij heden met vier commissieleden drie weken in Europa een on derzoek zal instellen naar het functionneren van Amerikaan se bases, die worden ingericht of reeds in gébruik zijn. De bases liggen in Spanje, Frankrijk, Duitsland. Italië, Oostenrijk en Griekenland. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. IETS WARMER. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend ma tige wind tussen West en Zuid- West. Iets warmer, vooral in het binnenland.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1