Rumoer rond de E. D. G. De loonsverhoging in de S.E.R. De E.V.G. voor het Europese forum Stakingen bij tunnelbouw en bij Van Gelder-Zonen te Velsen Geschil in Egyptische regering WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De tocht van de „Agamemnon" Is E. O. G. ten dode gedoemd Onrust om Cyprus - Brazilië in rep en roer Uitstel van Franse beslissing Critiek van de Prawda op bureaucratie in Rusland De nieuwe spellingregeling Prankerlng bij Abonnement! Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3238. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum pen advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels f LI iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 i Het secretariaat van de S. E. R. gaf gisteren de volgende offi ciële mededeling uit: „De Sociaal-Economische Raad kwam Vrijdagmorgen in verga dering bijeen ter behandeling van het rapport van zijn „com missie lonen en prijzen", waarin een analyse wordt gegeven van de actuele economische situatie toegespitst op de vraag van een eventuele loonsverhoging. De Raad bleek reeds bij de aanvang van de vergadering unaniem van oordeel, dat er geen aanlei ding is om aan de regering een ongevraagd advies uit te bren gen omtrent het al of niet ver hogen van het loon in de huidige omstandigheden. De Raad be sloot het rapport van zijn com missie verder te bespreken en het resultaat van de besprekin gen vast te leggen in een nota, welke algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Mede in ver band met vele terzake versche nen onjuiste berichten besloot de Raad tevens zijn bespreking ver der in het openbaar te houden." De door de Sociaal Economische Raad in behandeling genomen ontwerp-nota heeft tot de volgen de conclusies geleid: 1. Eventuele loonsverhoging op korte termijn. Met betrekking tot de vraag of op korte termijn nieuwe loon maatregelen dienen te worden getroffen heeft de raad zich niet gebaseerd op de ontwikkeling van de kosten van levensonder houd, doch op een vergelijking van de verandering in de reële inkomenspositie van de handar beiders met de ontwikkeling van het reële nationale inkomen per hoofd van de actieve beroepsbe volking. Hierbij is uitgegaan van een vergelijking der nominale in komens en van het nationale in komen berekend tegen factorkos- ten. Het voor dit doel benodigde cijfermateriaal is o.m. verstrekt door het centraal planbureau. Voor wat betreft de ramingen van het centraal planbureau voor 1954 dient enerzijds te worden opgemerkt, dat deze met de exactheid als de raad voor zijn doelstelling wellicht zou wensen, niet kunnen worden gemaakt en dat anderzijds het mogelijk zal zijn, dat in een later stadium meer recente gegevens beschik baar zijn. De raad zou het op prijs stellen, indien op het moment van een beslissing met betrek king tot een eventuele loonsver hoging kennis genomen zou kun nen worden van de hier bedoelde meer recente gegevens van het centraal planbureau. De toestand van het bedrijfsle ven wordt gekarakteriseerd door een grote mate van bedrijvigheid, waarvoor de buitenlandse afzet de belangrijke drijvende kracht is. De toeneming van productie en werkgelegenheid ging gepaard met een gunstige ontwikkeling van de arbeidsproductiviteit. Een zekere voorzichtigheid is geboden in het leggen van addi tionele lasten op de Nederlandse export, aangezien de beschikbare marge om deze lasten te dragen kleiner zou kunnen zijn dan veel al wordt gedacht. Uit de vergelijking van de ge geven cijferreeksen betreffende de inkomenspositie van de hand arbeiders en het nationale inko men per hoofd van de beroepsbe. volking, zou onder voorbehoud van de onzekerheid der cijfers geconcludeerd kunnen worden, dat voor het jaar 1954 een gerin ge achterstand valt te constate ren. De invloed, die door een loons verhoging op de werkgelegenheid althans op korte termijn, zal wor den uitgeoefend, zal van betrek kelijk geringe betekenis zijn. Óf en in welke mate een loons verhoging op het prijsniveau zal worden afgewenteld, valt niet met zekerheid te voorspellen. Naarmate in het ondernemersin komen een marge voor loonsver hoging beschikbaar is, wordt af wenteling op de prijzen minder waarschijnlijk en omgekeerd. Handhaving van de arbeidsvre- de heeft een economische beteke nis. Uit de door de S.E.R. gestelde overwegingen volgt dat, indien zulks door het georganiseerde be drijfsleven wenselijk zou worden geacht, een loonsverhoging die zich zou bewegen binnen het ka der dat in de voorafgaande be schouwingen is aangeduid, op grond van de huidige economi sche situatie, geen bezwaren zou ontmoeten. Modaliteiten van een even tuele loonsverhoging. Wat de modaliteit van een eventuele loonsverhoging betreft, met name de vraag of zij in de vorm van een „vergunning" dan wel van een „verplichting" zou moeten worden gegeven, heeft de raad geen definitieve uitspraak willen doen. Van economisch ge zichtspunt uit gezien zijn er ver schillende factoren welke pleiten binnen enkele maanden kunnen plaats vinden. De raad is vaira me ning, dat een eventuele loonsver hoging, welke in verband met de huidige omstandigheden door 't georganiseerde bedrijfsleven nu zou worden gewenst hierop niet behoeft te wachten. De gevolgen van een dergelijke huurverho ging voor het reële inkomen van de bevolking dienen, naar de mening van de raad, zoveel mo gelijk te worden gecompenseerd door een verlaging van bepaalde indirecte en eventueel ooik direc te belastingen. De positie van de Vergeten groepen". In het voorafgaande heeft de raad zich vooral ibezig gehouden met de inkomenspositie van de groep werknemers. Het zou aan- Kelden, zoals bijv. weduwen, ge- pensionneerden en kleine rente niers. Al het mogelijke zou ge daan moeten worden om het re- ele inkomen van de onderhavige groepen van de bevolking veelal terecht als „vergeten groe pen" aangeduid niet te doen dalen. Ten behoeve van een deel dezer groepen zouden bepaalde wettelijKe voorzieningen kunnen worden gecorrigeerd. Voor zover het personen betreft, die een in komen ontvangen uit bedrijfs- of ondernemingspensioenfondsen zouden van de zijde van het be drijfsleven zelf ide nodige maat regelen kunnen Worden geno men om de reële inkomensposi tie van deze personen enigermate op peil te houden. Het belang der vergeter.; groe- WestjEuropa is voor een zwa re crisis geplaatst. De conferen tie te Brussel over de E.D.G. is volkomen mislukt. Premier Mendès-France, die wist dat de E.D.G. in de huidige vorm geeni kans van slagen had door het Franse parlement te W- worden geaccepteerd, was met pen «rengt ook mede, dat zoveel j nieuwe voorstellen naar Ecus voor een vergunning tot het ver- beveling verdienen, indien bij het anderen van de normen die bij derealiseren van de in het vooraf - huidige loonpolitiek in de prac- j gaande aanbevolen maatregelen tijk worden gehanteerd. Op deze O0k bijzondere aandacht zou wei - wijze kan rekening worden ge-1 den geschonken aan de niet meer houden met de verschillende ont wikkeling van de afzonderlijke bedrijfstakken en ondernemin- gen. Er kunnen echter andere over wegingen van zowel economische als van sociaal-politieke aard zijn bijv. de mogelijkheid dat de ar- beidsvrede in gevaar wordt ge bracht die tot een andere con clusie nopen. Ook de omvang van een eventueel toe te passen loons verhoging zou bij het te kiezen systeem een rol kunnen spelen. Huurcorrecties. Naar het oordeel van de raad is het gewenst, dat met een even tuele loonsverhoging tegelijker tijd ook op korte termijn veran deringen van de kunstmatighe den, welke hier te lande nog al tijd bij de inkomensvorming be staan, onder het oog worden ge zien. Met name gaat het hierbij om de beheersing van het huurpeil. Het voortbestaan van een kunst matig huurpeil waarvan alge meen gevoeld wordt, dat het op langere termijn niet gehandhaafd kan blijven, wordt door de onder nemers gevoeld als een Voortdu rende bedreiging van hun kost prijsverhoudingen, omdat zij steeds moeten rekenen met de mogelijkheid, dat een verhoging van het huurpeil mede een ver hoging van het loonpeil met zich zal brengen. De raad is van mening, dat te gelijkertijd met het eventueel overgaan tot een loonsverhoging een beginselbesluit genomen dient te worden ten aanzien van een nieuwe huurverhoging, wel ke van een zodanige omvang dient te zijn, dat hiermede een belangrijke stap op de weg naar een economisch verantwoord huurpeil wordt genomen. Hierbij zij aangetekend onder verwij zing naar het uitgebrachte advies van de raad inzake het huur- vraagstuk dat een deel van de raad van oordeel is, dat een der gelijke huurverhoging gepaard dient te gaan met De instelling van een liuur- egalisatie-fonds. In venband met de noodzake lijke Voorbereidingen zal een dergelijke huurverhoging niet in het arbeidsproces ingescha- mogelijk de compensatie voorde huurverhoging wordt gevonden in belastingmaatregelen. Ten slotte zij verwezen naar het eer der door de raad uitgebrachte advies met betrekking lot de huurverhoging, waarin ook be paalde voorstellen zijn gedaan cm te komen tot het opvangen van de gevolgen van een huur verhoging Voor d!a hier genoemde groepen van de bevolking. sel gekomen, alwaar de afgevaar digden van de belanghebbende landen over eera en ander van ge dachten zouden wisselen. De p ranise premier wend er geen doekjes om en deelde mede, dat hij zelf een groot voorstander van de EjD.G. was, maar wist dat dit verdrag door het Franse parlement niet zou worden aan genomen. Blaarom verzocht hij om bestudering van zijn wijzi- gingsvoorstellen. Zouden deze worden aanvaard, d'an was de mogelijkheid tot slagen groter, meende hij. Men heeft er lang en breed over gediscussieerd, doch men kon uiteindelijk niet tot overeenstemming komen. Volgens enige afgevaardigden, zouden de voorstellen tot wijzi ging van Mendès-France de ge hele E.D.G. op losse schroeven zetten en daarom kon men niet in deze wijzigingen toestemmen. De Belg Spaak „wam nog met een voorstel, dat als gulden mid denweg was bedoeld, doch ook dit heeft niet tot succes aunnen leiden. De conferentie is mislukt en er blijft weinig hoop over, dat de E.D.G. nog eens realiteit zal worden. Engeland en Amerika hebben het verloop van deze belangrijke conferentie met arendsogen ge volgd en op het laatste nippertje heeft de Amerikaanse ambassa deur in, Brussel, Bruce, nog ge tracht in opdracht van minister Volgens welingelichte kringen te Parijs heeft de Franse rege ring Vrijdagavond besloten een beslissing over ratificatie van 't E.V.G.-verdrag, indien nodig, uit te stellen om verdere onderhan delingen over Frankrijks verzoek om wijzigingen van het verdrag mogelijk te maken. Volgens sommige berichten zal het kabinet de stemming tot 22 September uitstellen. Dit besluit volgt op diplomatie ke berichten, dat Nederlandse, Belgische en Luxemburgse lei ders genfeigd zijn te denken, dat zij een fout hebben gemaakt met de Franse amendementen op de Brusselse conferentie te verwer pen. Na een speciale kabinetsverga dering, die vier uur duurde, heeft Mendès-France medegedeeld, dat zijn regering heden bij de debat ten over de Europese verdedi gingsgemeenschap een verenigd front zal vormen wegens de ernstige verantwoordelijkheid en de problemen, waartegenover zij zich geplaatst ziet. Alle ministers zullen bij elke motie, die tijdens het debat wordt ingediend, op dezelfde wijze hun stem uitbrengen. Het kabinet zal zich in zijn geheel van stem ming onthouden, indien het rap- pbrt vara de commissie van Bui tenlandse Zaken, waarin de E.V.G. wordt afgekeurd, in stem ming wordt gebracht. Op een vraag, hoe hij zou rea geren op een motie waarin uit stel van het E.V.G.-debat wordt voorgesteld in een geest van ver zoening, antwoordde 'hij: „ne regering betreurt het, dat er tot nogtoe geen compromis is gevon den, maar zij zou zich met alles wat er toe zou leiden, verenigen". ten var., -de agenda voor de alge mene vergadering beschouwd. De landen, die met Griekenland verbonden zijn in de Nato en de landen, die met Griekenland het Balkanverdrag ondertekenden, zullen zich straks in een moeilijk parket bevinden, wanneer hun oordeel wordt gevraagd als de kwestie wordt behandeld. Ook hier zal weer veel tact en diplomatie nodig zijn om de kwestie zonder breuken op te los sen. VARGAS PLEEGDE ZELF MOORD. Sinds enige tijd heerste er in Brazilië spanning in verband met een mislukte moordaanslag op de hoofdredacteur van een oppositieblad. Men beschuldigde de zoon van president Vargas er van, de hand in deze aanslag ge had te hebben. Bij -deze aanslag werd echter eer., officier van de luchtmacht gedood en nu eiste de luchtmacht het aftreden van de president. Het leger heeft zich aan de kant van de luchtmacht geschaard en zo bevond de president zich in 'n zeer hachelijke positie. Dat hij uiteindelijk moest capi tuleren, was te bezien. Hij heeft dit echter op een zeer dramati- Dulles de zaken te redden, doch l sc,he manier gedaan en zich zelf Het blad van de Russische communistische partij „Prawda", heeft de Russische ambtenaren ervan beschuldigd, dat hun bu reaucratische wijze van werken de doeltreffendheid niet ten goe de komt. Vooral de minister van con sumptiegoederen, Nikita Ryzhof, werd gecritiseerd. De vertraging in de vervaardiging van nieuwe soorten aardewerk en wollen goe deren was te wijten aan de bu reaucratie op zijn ministerie, al dus het door radio-Moskou aan gehaalde artikel uit „Prawda". De Egyptische cerste-minis- ter, luitenant-kolonel Nasser, heeft Donderdag een geschil tot oplossing gebracht, dat een ernstig gevaar opleverde voor de eenheid in het kabinet en de militaire raad. Twee van zijn belangrijke medewerkers, ma joor Salah Salem (minister van voorlichting) en luitenant- kolonel Gamal Salem hadden onenigheid gekregen over de critiek van Gamal Salem op een door Salah Salelm, zijn broer, 'naar Irak ondernomen reis. De spanning tussen beide functionarissen was sedert Woensdag zó toegenomen, dat majoor Salem van plan was af te treden als minister en lid van de militaire raad. Majoor Sa.lem vertrok op op vallende wijze naar Alexan-drië om een bezoek te brengen aan de politieke en godsdienstige leider van de Soedanese Chat- imia-secte, Sajjed Ah el Mirgha- ni, die in genoemde stad een medische behandeling onder gaat. Overste Nasser zond gene- raal-majoor Abdel Hakim naar Alexandrië om majoor Salem te bewegen naar Cairo terug te keren, hetgeen hem inderdaad gelukte. Woensdag tegen middernacht ontmoetten beide broers elkaar in overste Nasser's woning in het kazernecomplex te Heliopo- lis, een voorstad van Cairo. De besprekingen -werden de gehele nacht en dag voortgezet. Overste Salem had critiek op de besprekingen van zijn broer te Sarsank in Irak, omdat eerstgenoemde vreesde dat Egypte's belangrijke bondge noot, Koning Saoed van Saoedi- Arabië, er over in toorn zou ge raken. Majoor Salem beschouw de dit als laster en verklaarde zich bereid naar Saoedi-Arabië te vliegen en Koning Saoed op heldering te geven. Majoor Salem zal volgende week Saoedi-Arabië bezoeken. Vervolgens zal hij naar Lybië en andere Arabische landen gaan. De Iraakse premier, Noeri as Said, zal half September Cairo bezoeken om de besore- kingen met majoor Salem voort te zetten. Volgens enkele berichten zou er verband bestaan tussen de moeilijkheden in de militaire raad en de activiteit van de Mohammedaanse broederschap. Overste Nasser beschuldigde de broederschap vorige week van samenzwering tegen de rege ring. Volgens andere berichten zouden 31 legerofficieren zijn gearresteerd. Weer andere be richten spraken ran onenigheid over het Brits-Egyptische ac boord over het Suez-kanaal. Een regeringswoordvoerder noemde de berichten over een inwendige crises „sterk overdre ven". Graaf van Parijs tegen het E. V. G.-verdrag. De Graaf van Parijs, de Franse troonpretendent, heeft zijn reis aan boord van de „Agamemnon" afgebroken om het debat over de E. V. G. in de nationale vergade ring van nabij te kunnen volgen. Bij zijn aankomst op het Parijse vliegveld Orly verklaarde hij zich een „vastberaden tegenstander" van het legerverdrag. omdat Frankrijk zich z.i. niet vijftig jaar kan binden en omdat dit land zijn souvereiniteit en invloed in de overzeese gebieden zou ver liezen, als het verdrag wordt be krachtigd. Ook vreesde hij, dat Frankrijk door het verdrag te aanvaarden een zware economi sche last krijgt te dragen. De Graaf deelde mee, dat hij na het E.V.G.-debat zijn reis aan boord van de „Agamemnon" zal voortzetten, als de tijd dit toe laat. Verklaring van De Gaulle. Generaal De Gaulle heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de E. V. G. in strijd is met de Franse souverei niteit. De verwerping van de E. V. G. door de Franse natio nale vergadering is aanstaande, aldus De Gaulle. Volgers De Gaulle is de E.V.G. er ook op gericht, Frankrijk te scheiden van zijn overzeese ge biedsdelen. Wanneer Frankrijk zich ten slotte zal kunnen bevrijden uit het moeras, waarin sommigen het willen zien verdrinken onder voorwendsel van het te verdedi gen, vereist de dreiging, die op de wereld drukt, nog steeds, dat het zal handelen, dat Europa zich verenigt, dat de vrije volkeren hun solidariteit organiseren. Dat vereist een Franse politiek, wel overwogen aansturen op inter nationale ontspanning, waarvan het criterium moet zijn de beper king van strijdmiddelen en ge controleerd verbod van atoom wapenen, het samenbrengen van de volkeren van Europa in een confederatie met, bij gebrek aan beter, als levensaderen, de Rijn de Noordzee, het Kanaal en de Middellandse Zee. Het Atlan tisch pact moet het karakter krij gen van een goede alliantie, niet van een slecht protectoraat, al dus de verklaring van De Gaulle. Boodschap van Lester Pear son aan Mendès-France. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken. Lester Pearson, heeft via de Canadese gezant te Parijs, Archibald Day, een bood schap aan premier Mendès-Fran ce doen toekomen, waarin hij zegt ernstig te hopen, dat een spoedige oplossing van de Euro pese kwestie, „die de belangen van Frankrijk en de zaak van de vrede en van de Atlantische sa menwerking zal beschermen", wordt bereikt. In de boodschap werd cr met nadruk op gewezen, dat een spoedige oplossing, die voorz et in deelnemen vara Duitsland aan de collectieve beveiliging, nood zakelijk is voor de voortgang en zelfs het behoud van de Noord- Atlantische samenwerking. Pearson gaf uitdrukking aan zijn begrip en medegevoel oor de moeilijkheden van de rege- ring-Mendès-France. Boodschap van liberale inter nationale aan Franse liberalen De liberale internationale, die haar jaarlijks congres te Knocke houdt, heeft besloten per speciale koerier ee» boodschap van aan moediging te zenden aan de Franse liberalen op de vooravond van het debat over ihet Europese leger in de Franse nationale ver gadering. Verwerping van de E.V.G. zou een buitengewoon gevaarlijk va cuum in het middera van Europa scheppen, aldus de boodschap. Hst opnemen van Duitsland in de Navo zou het probleem van de Europese defensie oplossen, maar niet de kwestie van de Frans-Duitse [betrekkingen. Er zullen afdrukken van de boodschap worden gezonden aan Mendès-France en de presidenten van de assemblee en de senaat. Persdienst van West-Duitse socialisten over het E. V. G.- verdrag zonder Frankrijk. Volgens de persdienst van de Westduitse sociaal-democratische partij denkt bondskanselier dr. Adenauer steeds meer aan een Europese verdedigingsgemeen schap zonder Frankrijk. Ingeval de Franse nationale vergadering tegen ratificatie van het E.V.G.-verdrag zou stemmen, aldus de persdienst, zou een con ferentie worden belegd, waarop de andere vijf E.V.G.-staten de mogelijkheid zouden bestuderen om in hun landen een Europees leger op te richten. Frankrijk zou zich later hierbij op een of an dere wijze kunnen aansluiten. ook hij lis er niet in geslaagd. Het is nog duister, hole men denkt verder te gaan, want het staat wel vast, dat alhoewel de conferentie mislukt is, men toch zal ti 'achten tot een zeker ver drag te 'komen, waaraan ook Frankrijk deel zal hebben. Mendios-France heeft in de af gelopen week wel voor een zeer zware taak gestaan en hij is nog niet alan het einde, want hij komt nog voor de nationale vergade ring van Frankrijk om zijn Brus sels beleid te verdedigen en mis schien om te trachten hen toch nog voor de E.D.G. te winnen. Mendès-France bevindt zich 'in een zeer moeilijke positie en mede van hem hangt het lot van het gehele Westen af. dat mo menteel in een zware crisis ver keert. HET GEVAL CYPRUS. Om 'het eiland Cyprus in het oosten vani de Middellandse Zee zijn moeilijkheden ontstaan. Cy prus zal een nieuwe status krij gen, maar Griekenland wenst dat dit eiland de vrijheid krijgt en maakt er zelfs aanspraken op, aangezien het voor het grootste deel door Grieken wordt be woond. Engeland voelt hier wei nig voor era een en ander heeft in Griekenland reeds geleid tot antii-Engelse demonstraties. Het geval Cyprus wordt in kringen van de Verenigde Naties alls één van de moeilijkste pun- van, het leven beroofd, na een soort politiek testament achter gelaten te hebben. Na deze plotselinge gebeurte nissen in Brazilië zal er in dit land bok wel op politiek terrein het een en ander veranderen. Men verwacht dat andere 'belan- gen-groepen de macht in handen zullen nemen. Hierdoor zal in 't buitenlands beleid van Brazilië weinig veranderen, maar op om- nenlands gebied zullen zeker in grijpende wijzigingen, plaats vin den. Overal in de wereld is het roe rig en zelfs in gebieden ver bui ten onze directe belangensfeer voltrekken zich belangrijke wij zigingen. De 94 koninklijke gasten van Koning Paul en Koningin Fre- derika van Griekenland zijn Donderdag op Rhodos aan land gegaan. Zij bezochten het rid derpaleis dat in de vijftiende eeuw is gebouwd door ridders van de Johanniter orde. en het aquarium. Nadat 328 arbeiders, in dienst van de Amsterdamse Ballast Mij. (hoofdaannemer van de Velsense tunnelbouw) Donderdag met een 24-uurs staking waren begonnen, hebben zij Vrijdagmiddag in een vergadering te IJmuiden beslo ten het werk voorlopig niet te hervatten. Daardoor is een grote staking bij de tunnelbouw te Vel sen een feit geworden. Naar bekend wensen de thans stakende arbeiders tien procent loonsverhoging. Zij zijn van plan de thans nog doorwerkende be- tonvlechters eveneens in deze staking te betrekken. Behalve de betonvleehters waren Vrijdag nog de werknemers bij de parti culiere aannemingsfirma's aan de arbeid. Bij de N. V. Kon. Papierfabrie ken Van GelderZonen te Vel sen is Vrijdagmiddag een ar beidsconflict uitgebroken, ten gevolge waarvan omstreeks 16 uur 30 in het gehele bedrijf de productie moest worden ge staakt, omdat er een tekort aan grondstoffen ontstond. Om 14 uur bij het opkomen van de middagploegen, voerden ver scheidene werknemers naar later bleek niet-georganiseerden obstructie. Hierdoor verza melden zich de mensen uit de werkplaatsen dezer afdelingen en besloot men 'twerk neer te leggen. De eis was een directe loonsverhoging van 15 pet. Ofschoon men in de andere af delingen van de fabriek niet over staken heeft gesproken, was men gedwongen ook daar 't werk neer te leggen, omdat een tekort aan grondstoffen ont- Vsto.-d door het uitvallen van de houtkapperij en de cellulosefa briek. Van te voren was van directie zijde aan de werknemers meege deeld dat heden (Zaterdag) een conferentie over de looneisen zal worden gehouden tussen de hoofddirectie en de vakorganisa ties. Desondanks heeft men toch het werk neergelegd. Het betreft een naar schatting 120 tal geschoolde arbeiders. Van de nachtploegen, die om 10 uur moesten opkomen, zijn een dermate groot aantal arbei ders aan het werk getogen, dat de afdeling houtkapperij gedeel telijk in bedrijf kon worden geno men. Hierdoor is de productie in het gehele bedrijf voorlopig nor maal hervat. De cellulosefaibriek ligt nog stil. Het bedrijf werkt nu nog met oude voorraad. In de Spaanse Pyreneeën is de eerste sneeuw van het jaar gevallen. De daling van de tem peratuur kwam onverwacht voor de bewoners, die neg geen maatregelen getroffen hadden. In verband met de verschij ning van de woordenlijst van de Nederlandse taal en het desbe treffende koninklijk besluit uit gegeven op 25 Augustus 1.1. deelt de persdienst van het ministerie van Onderwijs, K. en W. het vol gende mede: 1. De nieuwe spellingregeling treedt op de twintigste dag na de uitgave van bovenbedoeld kon. besluit in werking, derhalve op 14 September a.s. 2. De regering zal op korte termijn maatregelen treffen ter verkrijging van eenvormige toe passing der spellingregeling in ambtelijke stukken, 3. Zeer spoedig gaat ter perse een kleine brochure in goedkope uitvoering waarin, op voor ieder een bevattelijke wijze, de nodige aanwijzingen worden gegeven met betrekking tot de toepassing der nieuwe spellingregeling. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Lagere middagtemperaturen. Tijdelijk toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Lagere mid dagtemperaturen. ZONDAG 29 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.23 2.58 3.38 3.48 n.m. 2.33 3.08 3.48 3.58 MAANDAG 30 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.56 3.31 4.11 4.21 n.m. 3.05 3.40 4.20 4.30 ZON op onder Aug. 29 5.45 19.36 30 5.47 19.34 MAAN op onder 7.02 8.13 19.26 19.40

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1