in Thailand heerst een voorzichtig pessimisme Een reis naar IJsland Wat brengt de Radio? Puistjes D.D.D. De schrijfwijze der Nederlandse taal Df» Sultan van Alakim Wrijf Kou en Pijn Aan de noden van de boeren wordt niet tegemoet gekomen K. L. M.-vliegtuig had motorstoring Vluchtheuvel tussen Europa en Noord-Amerika weg m et - DAMPO Franse socialisten tegen Duits nationaal leger Plannen voor een recreatie-centrum op Flakkee Nationalistische vliegtuigen werpen rijst uit boven communistisch China Bra De overstromingen in India Het bezoek van de Labourdelegatie aan China De uitwisseling van krijgsgevangenen in Vietnam Een speciale correspondent j nog geen wet...... In Juli j.l TvorIomPTlt<ï P' van de „Manchester Guardian" schrijft uit Bangkok: Hort na de afkondiging van de wapenstilstandscvereenkamst in Indo-China verscheen in de „Bangkok Post" een verklaring, van een bekend politicus uit Bangkok, waarin deze de over tuiging tot uitdrukking bracht, tiiat vroeger of later Laos en Clambod'ja onder communistische Controle zoudetn1 komen en dat „de volgende stap zou zijn de „(bevrijding" van het Laos-volk in N.O. Thailand, aangezien deze mensen slecht behandeld werden en het land: niet ontwikkeld werd... Natuurlijk zullen we vechten voor onze nationale inte griteit, maar als we ze niet kun nen tegenhouden, zullen we naar het Zuiden terugtrekken. Het Thai-volit heeft zich nooit aan enige vijand overgegeven en ten slotte waren we al eeuwen gele den in lunnan". De algemene reactie vain de Siamese pers kan men het best omschrijven met de woorden „voorzichtig pessimisme". Het gevaar, zo zegt men, is voor Z.O Azië dan wel verminderd, maar het is niet verwijderd en hoewel een openlijke oorlog niet meer dreigt, dreigen een intense pro paganda en infiltratie. Elke Sia mese krant brengt tot uitdruk king, dat Thailand het grootst mogelijke gebruik moet maken van de militaire hulp, die door de Verenigde Staten is toege zegd1- Eigenaardig is het feit, dat, hoewel Thailand een krachtige supporter van de Verenigde Na- tiles is en van de idee van collec tieve actie tegen agressie, Thai land zich vreemd afzijdig houdt van zijn buren en tot vobr zeer kort maar heel weinig contact had met de naaste buren Malak- ka en Birma. Hoewel men in Thailand in ve le kringen graag die Amerikaan se militaire hulp aanvaardt, be staat er enige weerzin tegen de vestiging van complete Ameri kaanse bases onder Amerikaan se controle. De gouverneur van de Bank van Thailand heeft dezer dagen verklaard, dat Thailand komend jaar op weg zal zijn naar een economische dtepressie. De grootste zorg van het volk is vandaagtendag die stijgende kos ten van levensonderhoud. De meer poflitiek-ingestelden begin nen tekenen van angst te verto nen over de toekomst van de de mocratie in Thailand, speciaal met het oog op de verkiezingen van 1956. Volgens de grondwet zijn de politieke partijen toege staan „binnen de voorzieningen van de wet", maar totnutoe Is er trachtten enkele parlementsle den in deze leemte te voortdens toen ze een wet voorstelden om de politieke partijen te legalise ren. Nadat echter de directeur- generaal van politie verklaard had, dat volgens hem de noodza kelijkheid niet bestond om een dergelijke legalisatie door te voe ren, hadden slechts 12 parle mentsleden de moed om er vóór te stemmen. De regering schijnt te geloven dat Thailand een soort bolwerk tegen het communisme moet wlorden en dat het geen tijd is cm democratische experi menten te wagenZij is ge sterkt in deze houding door de recente oproep van Pridi (de pre mier, die het land in 1947 ont vluchtte na de coup d'état van de huidige premier) vanuit Peking, waarin hij het Siamese yolk oproept zijn regering omver te werpen. Toen dit belangrijke nieuws Bangkok bereikte, begon de militaire en burgerlijke politie door de straten te patrouilleren dag en nacht. Hoewel Pridi's aanhang klein is, neemt men aan, dat hij nog altijd een belang rijke invloed uitoefent op de in tellectuelen van Thailand; hij stichtte immers ook de universi teit ivoor morele en politieke we tenschap, welke een leerschool vormde vobr vele links-georiën teerde gedachten in Bangkok. Men neemt aan dat de publieke opinie van Thailand zo verander lijk is, dat, ais Pridi enig succes mocht boeken, de mensen zeer snel aam zijn Kant gaan staan. Veiligheid tegen het communis me vereist ook vertrouwen in de eigen regering. Dit is zeer moei lijk voor het volk, aangezien het geen middelen- ter beschikking heeft om zijn mening of ontevre denheid tot uitdrukking te bren gen. Een populair Siamees dagblad somde dezer dagen de moeilijk heden in Siam's economische en pdlitieke situatie op. Na gecon stateerd te hebbani dait de moraal van de boeren over het algemeen zeer laag is, schreef het blad: „Als aan de eerste noden der boeren niet tegemoetgekomen wordt, als na vijf jaar smeken de kanalen nog niet uitgebag gerd zijn, als de boer geen be hoorlijke (betaling krijgt voor zijn zware arbeid, als er geen scholen zijn, waarheen hij zijn kinderen kan zenden, dan wordt het tijd, dat het communisme vat krijgt... Laten we meer aandacht beste den aan de nederige verzoeken der Thai-bceren. Als er honderd baht gespendeerd wordt aan ir rigatie, kan dat wellicht tiendui zend baht uitsparen aan het front" Nóch in 'bet Westen nóch in Thailand! is het gebruikelijk de Thai-boer te betrekken bij verde digingsovereenkomsten en maat regelen tegen het communisme, maar, e(venals zijn broeder in Vietnam, (kan de Thai-boer het laatste woord hebben in de be slissing over de toekomst van zijn land. hSS&'ï!* rftv Mevrouw Vijayalakshmi Pan dit, voorzitster van de algemene vtergadering der Verenigde Na ties, is gisteren in Djakarta opge houden, omdat het K.L.M.-vlieg tuig, waarmee zij naar India zou terugkeren, te kampen had met motorstoring. Mevr. Pandit heeft een reis door Zuid-Oost-Azie ge maakt- Het K.L.M.-lijntOestel, waar- m!ee mevr. Pandit naar India kou terugkeren, landde Woensdag in Singapore. Een van de vier moto ren was -uitgevallen. De passa giers zijn later met een ander K.L.M.wliegtuig naar Djakarta gevlogen. Het lijntoestel zette de reis naar de Indonesische hoofd stad met een halve bemanning )/oort, omdat de motorstoring in Singapore niet kon worden ver holpen. In Djakarta wordt de motor nu gerevideerd. Toen mevr. Pandit op weg was naar Indonesië met een vliegtuig van een andere maatschappij moest zij op 16 Augustus de reis in Singapore onderbreken omdat het toestel ook met motorstoring had te kampen. Met een K.L.M.- viiegtuig zette zij toen de reis naar Djakarta voort. IJsland, 's werelds noordelijk- neerkomt op 120 in een heel ste natie, is in menig opzicht een jaar. Op het algemeen ko dure Het bestuur en de parle- mentsfracties van de Franse socialistische partij hebben zich Woensdagavond uitgesproken tegen, „elk voorstel om Duits land, zelfs indien het herenigd is, een nationaal leger te ge ven". De desbetreffende motie .werd Imet 57 stemmen tegen geen bij 27 onthoudingen aan genomen. Een partij-congres had zich reeds eerder uitgesproken voor Duitse herbewapening in E.V.G.- verband. merkwaardig lander staan geen bomen, er rijden geen treinen, in Juli gaat de zon er nauwelijKs onder en is er dus geen nacht, er is geen leger, men kent er 'geen fooien en de scholieren hebben er in de zomer drie maanden vacan- tie. vteorts is IJsland het d-unbe- volkste land van Europa: drie maal zo groot als Nederland heeft het toch slechts 150.000 mensen, voornamelijk aan de kust want het binnenland is door gebergten en gletschers on herbergzaam. Deze kleine ge meenschap (te vergelijken met het inwonertal van een stad als Eindhoven) ontplooit echter op allerlei terrein een activiteit, die bewondering afdwingt. Bij dit alles is de jonge repu bliek sinds 1944 onafhankelijk van Denemarken geologisch de fluitketel van Europa. Sterk vuloaniseh a'ls IJsland is zoekt kokend of nagenoeg koken*, wa ter op vele plaatsen een uitweg uit de grond. De geyser, ongeveer 100 km landinwaarts van de i Op 'het ministerie van Onder- hetzij gebruik van de Voornaam- wijs, Kunsten en Wetenschappen is Woensdagmorgen een pers conferentie gehouden door prof. dr. C. B. van Haeringen, voor zitter der Nederlandse delegatie van de commissie van Neder landse en Belgische deskundigen tot samenstelling van een woor denlijst der Nederlandse taal. Het bestuur van de Flakkeese gemeenschap heeft zich beraden over de wenselijkheid op het eiland Goeree-Overflakkee een recreatie-centrum in te richten. Gedacht is hierbij aan Goederede of Ouddorp. Om deze reden is een commissie in het leven ge roepen die een en ander nader zal onderzoeken. Behalve instel lingen uit de streek is in deze commissie vertegenwoordigd de stichting maatschappelijk werk in Zuid-Holland, door haar di recteur mr. Fukkink. Het hoofdkwartier van de Chi nese nationalistische luchtmacht heeft verklaard, dat nationalisti sche vliegtuigen Woensdag grote hoeveelheden rijst en vele pam fletten hebben uitgeworpen bo ven vier centraal-Chinese provin cies, die het zwaarst getroffen zijn door de recente overstromin- gen. Deze eerste hulpmissie, aldus de desbetreffende mededeling, zal gevolgd worden door meer. De woordenlijst is een lijst waarin men kan naslaan de schrijfwijze van de Nederlandse woorden volgens de Nederlandse spellingwet van 1947 en het Bel gische spellingbesluit van 1946. Die wet en dat besluit zijn tot stand gekomen door samenwer king en overleg tussen de Neder landse en de Belgische regering, en de samenwerking is voortge zet in de woordenlijst, die, zoals het titelblad zegt, is „samenge steld in opdracht van de Neder landse en de Belgische regering" Behalve over de spelling in eigenlijke zin -geeft het boek ook voorlichting over het z.g. woord geslacht. En hierin verschilt de nieuwe lijst aanzienlijk van wat men tot nog toe in woordenlijs ten of 'handwoordenboeKen aan trof. Dit raakt een zeer belang rijk onderdeel van de taak der commissie, namelijk de regeling van de „voornaamwoordelijke aanduiding". Die voornaamwoor delijke aanduiding hangt samen met het .mannelijk" of „vrouwe lijk" woordgeslacht. Benoorden de grote rivieren is het „vrouwelijk" in de gewone gespróken taal vrijwel geheel verdwenen, behalve met betrek king tot persoonsnamen. Men zegt van de klok: „bij staat stal", en van de lamp: „hij gaat uit", maar men moest tot nog toe schrijven al deed men het niet altijd van de klok, dat zij of ze stilstaat, en van de lamp, dat zij of ze uitgaat. Want klok en lamp waren „vrouwelijk". Die in het noorden volkomen kunstmatig geworden -onderscheiding tussen „mannelijke" en „vrouwelijke" woorden, tussen „hij-woorden" en „zij-woorden", zoals de woor denlijst ze noemt, gaf bij het on derwijs en in de schrijfpraktijk de grootste moeilijkheden. Maar bezuiden de grote rivieren en in het hele Nederlands-sprekende België is het onderscheid tussen .vrouwelijk" en „mannelijk" in woerden nog springlevend. De taak van de commissie was nu, onder de vanouds „vrouwe lijke" zelfstandige naamwoorden een verdeling te maken tussen die waarbij het gebruik van de voornaamwoorden hij, hem, zijn in geschrifte is toegelaten, waar bij dus de „Hollander" zich naar zijn levende gesproken taal mag richten, en die waarbij ook voor taan zij of ze en haar verplicht blijven. Tot de eerste groep voor werpsnamen in de ruimste zin, dus ook klok en lamp. Ook het woord lijst mag (niet: mioet) voortaan als „hij-woord" worden behandeld. Wie dus van de woor denlijst wil schrijven, dat hij in veel opzichten verbetering brengt, of dat (hij niet radicaal genoeg is, die begaat geen „fout" meer. Verder was de taak van de woordenlijstCG-mmissie, de schrijf wijze te regelen van de z.g. „tus senletters in samenstellingen", de kwestie dus van handelsschool met één of met twee s'en, en van htondebrood of hondenbrood: een punt dat al op het werkprogram stond van 1934 af, toen de eerste Nederlands-Belgische woorden- lijsteommissie aan het werk ging onder minister MarChant, de commissie wier werkzaamheden eerst werden opgeschort en daar na stopgezet door Marchants op volger Slotemaker de Bruine. Het derde onderdeel der Ne derlandse taal der commissie, was de regeling van de schrijf wijze van 'bastaardwoorden zo als exercitie, concilie, grammo foon enz. Hier heeft het in de commissie nog aleens gespan nen tussen wat imen zou kun nen noemen „links" en „rechts De „linksen", de vooruitstre- venden, willen zeer ver gaan in het vernederlandsen van zulke woorden, dus b.v. een woord als kommissie alleen met een k spellen. De „rechtsen", de be- houdgezinden, -wilden de c niet missen. En het merkwaardige daarbij was, dat de uiterste linkervleugel gevormd iwerd door Belgische leden, in tegen stelling met de voornaamwoor delijke kwestie, waarbij juist Nederlanders aan de linkerkant stonden. Die vooruitstrevend heid van de Belgen hangt daar IJsland is dit beslist goedkoop. Het 'heet-watersysteem is te beschouwen als het levenswerk van Helji Sigurdlsson, de 55-jari- ge hoofdingenieur van de stad Reykjavik. De economische bete kenis is groot: in Reykjavik pro fiteren 40.000 van de 50.000 -be woners vaini die warmte. Er be- behoeft dus veel minder brand stof geïmporteerd te worden dan vroeger. Van hetzelfde hete water profi teert op IJsland' ook de tuin bouw: de groententelers verwar men er de kassen' mee, waarin dusdoende zelfs bananen kunnen groeien. Bananen op IJsland! Moderne Staat. Velen in West-Europa hebben van IJsland een ge-heel verkeer de voorstelling. De naam werkt misleiding trouwens in de hand. Groenland moest IJsland heten en omgekeerd. Er leven op IJsland geen Eskimo's, er lopen geen ijsberen rond en primitieve toestanden treft men er nergens aan. Integendeel, IJsland is een hoofdstad Reykjavik, geniet in moderne staat. In weinig landen dit opzicht wereldfaam, ook al riiden ook ZOVeel auto's, nl. één M1 .1 t-, 4 nvt *VT/\1\/\1 /I *17 O 1 rl A_ mee samen, dat men in België reeds lang in het uiterlijk ver nederlandsen van bastaard woorden veel verder ging dan in Nederland. Er is zelfs een zeer radicale stroming in de commissie geweest die de th in woorden als theorie, apotheek over d,e hele linie wilde vereen voudigen tot t, maar die radi cale groep heeft tenslotte haar (of: „zijn": beide zijn goed) zin niet gekregen. Het radicaalst is misschien de algehele af schaffing van de ph, zodat woorden als filosofie en geogra fie voortaan uitsluitend met f worden geschreven.Vervallen is ook de h achter de r, zodat reu matiek het voortaan zonder h doet. Verder heeft de commissie niet alle knopen doorgehakt maar meermalen de „rechtse" kool en de „linkse" geit ge spaard door Wee vormen toe te laten, met -oorkeur voor één van de twee, dat is b.v. in ruime mate gebeurd met iwoorden waarin c voorkomt die als k wordt gesproken, „ompliment, I conducteur e.d. In de inleiding van de nieuwe woordenlijst, uitgegeven door de staatsdrukkerij- en uitgeversbe drijf en Martinus Nijhoff, vindt lmen het bovenstaande gedetail leerd uiteengezet, benevens hoofdstukken over de algemene beginselen van de Nederlandse spelling, over het gebruik van het koppelteken, het deelteken, het weglatingsteken en de hoofdletter. De nieuwe schrijfwijze gaat officiéél met de dag van heden in. De schrijfwijze van Neder landse aardrijkskundige en his torische namen zal nader gere geld worden bij algemene maat regel van bestuur. De officiële schrijfwijze van de Nederlandse taal wordt ge volgd in alle van de ministe riële departementen, autoritei ten, colleges en ambtenaren uitgaande, in hét Nederlands gestelde, stukken. De instellingen van openbaar, zowel als van gesubsidieerd bij - zender onderwijs volgen de officiële schrijfwijze van de Ne derlandse taal. zijn er elders ter wereld wel ho gere fonteinen van heet water. Naar die geyser zijn' in elk geval alom de 'heet-waterapparaten ge noemd. Centrale stadsverwarming. De bewoners van IJsland- bui ten de aanwezigheid van dat he te water voortreffelijk uit: zij verwarmen er huizen en gebou wen mee. In de hoofdstad Reyk javik gebeurt dit van gemeente wege. 15 kim buiten de stad, bij het plaatsje Reykir, heeft de overheid een pompstation ge bouwd'. Ruim veertig buizen strekken zich daar van' 130 tot 700 meter diepte in de grond uit. Het water, dat via die buizen in de centrale komt, heeft een tem peratuur van 87 graden Celsius. Loor stevig geïsoleerde buizen voert men dit hete water naar Reykjavik, waar het door midi- jal van radiatoren in huizen, kantoren en andere gebouwen, alle vertrekken aangenaam ver warmt. Dit heet-watersysteem is niet alleen geriefelijk (geen ge sjouw met brandstof, geen asla legen, geen stof), het is ook voordelig. De centrale verwar ming, inbegrepen het comfort van altijd- beschikbaar heet wa ter voor keuken en bad, kost slechts 0,75 per 1.000 liter, het geen voer een normaal woonhuis op 9 inwoners (Nederland één op 35). Volksgezondheid' en onder wijs zijn voorts uitstekend geor ganiseerd. Het klimaat is gun stig: koele zomers (gemiddeld 11 graden Celsius) en milde winters (in Januari gemiddeld -1 graad Celsius). Uiteraard heeft het land zijn problemen. „Als IJsland niet langer zijn treilers en kotters kan 'bemannen, gaat het failliet", zei ons een autoriteit te Reykja vik. Daarmee gaf deze Zegsman te versta!an: 1. De visserij is voor IJsland van alles overheersend belang (vis en visserijproducten maken ruim 90% van de export uit). 2. Er is een omstandigheid die op de arbeidsmarkt storend werkt: de uitbreiding van de luchtbasis Keflavik op de Z.W.- punt van IJsland, ongeveer 40 km van Reykjavik. IJsland heeft geen leger. jJe ligging als vluchtheuvel tussen Europa en Noord-Amerika in de nabijheid van het strategisch be langrijk geworden Noord poolge bied is voor een open land echter riskant. Het was deze practische overweging, gevoegd bij idealis tische motieven, die het land in 1949 deden toetreden tot de Navo. „Wij deden dat in grote meer derheid uit overtuiging", ver klaarde ons minister-president Olafur Thors. „Wij boden onze nog maar kort verkregen onaf hankelijkheid aan ter wille van de algemene zaak. De Navo be- In de loop van de nacht is te schermt hoge idealen, die wij de Rio de Janeiro de rust weerge- onze noemen", keerd na een rumoerige dag, De bijdrage van IJsland bestaat waarop bureaux van de oppo- uit het ter beschikking stellen sitiepartij en van kranten door j van terrein voor militaire bases, woedende menigten zijn 'be- in dit geval voor bases van de stormd. President Joao Cafe, die aan de -macht kwam nadat de 71- jarige president Vargas zelf moord had gepleegd, zal ver moedelijk een regering op brede basis vormen, waarop het leger sterk heeft aangedrongen. Het oude kabinet is afgetre den na de dood -van Vargas. Enige nieuwe ministers zijn al benoemd. Amerikaanse 'luchtmacht, die de verdediging van de republiek op zich heeft genomen. Daartoe is het vliegveld Keflavik belangrijk uitgebreid. Alleen al de laatste jaren met wooncomplexen, han gars, wegaccomodatie, startba nen en dergelijke voor een be drag van 50 millioen dollar. Dit Keflavik heeft intussen 't economische probleem doen ont staan, waarop onze zegsman doelde. Enerzijcjs 'bezergt ao'-n activiteit de binnenlandse samen leving financiële injecties, aan de andere kant kan niet worden vermeden dat 'het object veel ljslanders, aangelokt door de lonen- en ruime overwerkmoge- lijkhed'en, aan 'het eigen bedrijfs leven onttrekt. Dit is een reëel probleem. Keflavik trekt zóveel mankracht aan, dat idle trawlers niet dan met moeite en dan nog onvoldoende kunnen worden be mand. Ook de fabrieken kampen met personeelstekort. Deze om standigheid heeft de jf och al ho ge lonen nog verder doen stijgen. Op IJsland, dat na de o(orlog tweemaal een inflatie heeft ge kend, verdienen ongeschoolde ar beiders per jaar 8000, opvaren den van trawlers gemiddeld 10.000, vaklieden in de bouwbe drijven en anderzins 12.000 en meer. De kosten van het levens onderhoud zijn intussen naar ver houding. Eén artikel is er ech ter goedkoop: de IJsland-er eet vijf dagen per week vis bij het warme maal en die kost slechts 2 a 3 kronen, d.w.z. dat een arbei dervoor zijn uurloon 5 kg vis kan kopen. zilie Tengevolge ivan het buiten haar oevers treden van de Gan ges, de Kosi en de Brahmaipoe- tra met haar zijrivieren staat in Noord-Oost-India een ge bied van ongeveer 12.000 vier kante km onder water. En nog steeds stijgt het peil van de ri vieren. In de vallei van de Teesta, een zijrivier van de Brahmapoetra, wordt een millioen mensen door het water bedreigd. De bewoners pogen met hun schamele bezittingen hoger ge legen gebieden te bereiken. In het overstroomd gebied zijn dorpen, wegen en bruggen door liet water meegesleurd. Door de wateren van de Tees ta en de Torsa zijn de districten Jalpai-goeri en Cooch Beh-ar in Noord-Bengalen, waar ruim 1.600.000 mensen wonen, van de rest van India afgesneden. Vooral de stad Jalpaigoeri schijnt zwaar getroffen te zijn. Hier woont het merendeel van de -bewoners in noodonderko- mens. Van Dibroe Garh (Assam) staat de helft van de huizen onder water. Hetzelfde is het geval met de kortelings ontdek te oliebronnen in de vallei van de Brahmapoetra in Opper- Asoatm, die door een Britse maatschappij worden geëxploi teerd. De delegatie van de Britse arbeiderspartij naar China is gisteren per vliegtuig uit Pe king in Sjanghai aangekomen Het gezelschap reisde met twee speciale vliegtuigen. Een derde toestel was beschikbaar gesteld voor correspondenten uit de westelijke landen. Volgens een speciale corres pondent van Reuter heeft men tijdens de reis overstroomde gebieden kunnen waarndmen, die zo te zien reusachtige afme tingen hadden. ZATERDAG 28 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven; 11.35 Bariton en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Landb. mededelingen12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws; 13,15 Varia; 13-20 Lichte muziek; 13.45 Sport; 14.00 Wereldmuziek/concours te Kerk- rade; 14.25 Streekuitzending; 14.50 Orkest; 15.15 Gram.; 16.15 Kamerorkest16.45 Week jour naal; 17.15 Gram.; 17.45 Euro- GENEESMIDDEL TEGEN H UIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneeat. BALSEM ZEEP Het Vietnam-opperbevel wil wegens binnenlandse transport moeilijkheden op het ogenblik niet, dat de Fransen Vietminh- krijgsgevangenen overdragen. Buiten de haven Samson in Noord-Vietnam wachten vierdui zend Vietminh-krijgsgevangenen reeds verscheidene dagen op ont scheping. Tweeduizend anderen, die on derweg waren naar Samson, zul len in de midden-Vietnamese ha ven Tourane aan land gaan, waar zij zullen wachten, tot zij naar Noord-Vietnam kunnen gaan. Franse waarnemers vrezen, dat door het oponthoud de uitwisse ling van krijgsgevangenen met voltooid zal zijn op de op tie Ge- neefse conferentie vastgestelde datum van 26 Augustus. 26. Snel, doch op zijn hoede sloop Eric door de gangen. Hij vroeg zich af wat het lot zou zijn van zijn kamera den en hun hoofdman. Over Pum-Pum maakte hij zich het meest ongerust: het kleine kereltje was hulpeloos in een ge vecht van gewapende mannen. Zijn eigen toestand was ook verre van rooskleurig. De Noor man bevond zich te midden van vijanden in een hem totaal on bekend gebouw en slechts gewapend met een zwaard. Het leek Eric het beste te trach ten Winonah te bevrijden en te proberen ongezien de poort te be reiken en zich dan desnoods met geweld een doortocht te banen. Hij begreep echter wel dat de kans van slagen zeer gering was! Allereerst was het zaak, de ver trekken van de Sultan op te spo ren. De gang waarop Eric zich be vond leidde hem naar een soort galerij die langs een grote, ronde kon. De man stond daarvoor te - - - 1 U t w* iri/lcn XTQtl El P 79 I zaal liep. Enkele brede trappen, voerden naar beneden. Daar stond reeds een hindernis in de vorm van een robuste schildwacht, die hij onmogelijk onhoorbaar naderen veel in het midden van de zaal. Bovendien was er niets waarach ter Eric zich kon verbergen als hij ongezien wilde naderen. Peinzend nam hij de situatie in zich op. Er restte hem niets an ders dan weer terug te gaan langs dezelfde weg die hij gekomen was En toen trof een zwEik geluid zijn oog. Het leek of er iemand na> derde. pese athletiekkampioenscfhappen te Bern; 18.00 Nieuws; 18.20 Orgel; 18.40 Gram.; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Het boek Handelingen; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Amus. muziek; 20.35 BBC Promenade concert; 21.15 Socia listisch commentaar; 21.30 Caba ret; 22.15 Hoorspel; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Tweede as semble van de wereldraad van kerken te Evanston; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Koor concert; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.40 Idem; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Bari ton en piano; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Landbouw- mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 Europese athletiekkampioensch. te Bern; 13.00 Nieuws; 13.20 Amus. muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.; 14.40 Dameskoor; 15.00 Kron. v. ietteren en kunsten; 15,.35 Man dolineclub; 16.00 Gram.; 16.30 De schoonheid van het Grego riaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalis tiek overzicht; 18.25 Dansmuziek 18.45 Gram.; 18.50 Europese ath- letiekkamp. te Bern; 19.00 Nws.; 19.10 Wereldkaimp. wielrennen te Keulen; 19.15 Gram.; 19.30 Idem; 20.25 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 20.50 Gram.; 21.10 Idem; 21.40 Actualiteiten; 22.00 Gram 22.30 Klankbeeld' en Avondglebed23.00 Nws; 23.15 Nieuws in esperanto; 23.25 we reldkamp. wielrennen te Keulen; 23.35 Gram. 1 BRUSSEL (VI.): 1145 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.30 Koorzang; 14.45 Vicol en piano; 14.57 Koorzang; 15.15 ''Gram.; 15.45 Accordeon; 16.00 Repor tage; 16.20 Accordeon; 17.00 Nlieuws17.10 Orgel; 18.00 Re portage; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram-; 19.45 Omroep-ommeganck21.00 Lich te muziek; 22.00 Verzoekprogr.; 23.05 Dansmuziek; 23,30 en 23.35 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 6