Cyprus krijgt een nieuwe status De oorsprong van de Gele Rivier Schmidt-Witimack legt verklaring af WRIGLEYl fUJ Nieuw probleem voor de Verenigde Naties Oosiduiise „Comité voor Duitse eenheid" De konijnenziekte verspreidt zich snel over Nederland EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN TWEEDE BLAD Vrijdag 27 Augustus 1954 9e Jaargang No. 3237 Rivier ontstaat niet in het Sterrenmeer Chinese ontdekking van 1952 eerst thans bekendgemaakt Geheim instrument bij New Yorkse douane in gebruik De arrestatie van de twee Zwitserse particuliere detectives T wee doden door verkeersongeluk Rolschaatsers brengen verkeer in gevaar Tob niel DE GRAANOOGST IN WEST-DUITSLAND. Garantie- en verrekenprijs voor melk van landbouwbedrijven verhoogd DE VRIJE ZEEUW De overeenkomst van Cairo, die Engeland verplicht de zóne langs het Suez-Kanaal te verla ten, heeft nieuwe problemen ge schapen. Een groot deel van de Britse troepen wordt nu nl. gele gerd op de Britse basis Cyprus, een eiland in de Middellandse Zee. En de (bevolking van Cyprus kant zich tegen de Engelse be zetting en wenst aansluiting bij Griekenland. De Britse regering heeft voor gesteld, Cyprus een nieuwe grtr.d'wet te geven, die het eiland in staat zou stellen volledige zelfregering te verkrijgen bin nen het gemenebest. Er zou een wetgevende raad komen, waar van de meerderheid zou bestaan uit benoemde leden, de minder, heid uit gekozen leden. Van deze laatster, zouden er ook enige be noemd worden cm in de uitvoe rende raad zitting te nemen en de verantwoording krijgen voer 't bestuur van enkele regerings departementen. De minister voor Koloniën, Lyt/teltc»:, (voegde hieraan toe, dalt er geen spraKe van kon zijn, dat de Britten hun souvereiniteit in Cyprus zouden opgeven en zouden zwichten voor de actie, die de Grieks-spreKende bevol king van Cyprus voert voor „Enosis" of vereniging met Grie kenland'. Dit Britse besluit zal waar schijnlijk geen verandering been- gen in de eisen van de Enotisten. GEEN GRIEKS EILAND. Het wonderlijke is, dat" Cyprus nooit aan Griekenland heeft be hoord. Ook heeft: het gedurende 2.000 jaar geen onafhankeiijK- heid beizeten. Niemand ontkent, dat het eiland sinds het in 1923 d'oor Turkije aan Engeland werd afgestaan een beter be stuur en een hogere levensstan daard verkreeg en in het bijzen der na de laatste wereldoorlog een snellere economische en so ciale vooruitgang heeft geboekt dan in zijn gehele lange bestaan. De plaatselijke besituren, waar in de bewoners van het eiland 'n leidende rol vervullen, hebben zich snel uitgebreid; de malaria is uitgeroeid; de bodemcultuur, de bebossing en de watertoevoer hebben zioh op grote schaal ont wikkeld. Ook het onderwijs heeft een hloog niveau bereikt. Aan het tienjaren-plan voor de ontwikke ling van Cyprus wordt 15% mil- lioen pond sterling besteed, waar van een gedeelte en in de toe komst nog meer door de Britse belastingbetaler uit het kolonia le ontwikkelings- en sociaal fonds worö't betaald. Dit wtordt door de Cyprioten zeer gewaardeerd en zij weten ook heel goed dat, wanneer het arme Griekenland het eiland be stuurd had, maar weinig of niets Moor hen gedaan was. Zij weiten ook, hoe de toestanden op het ogenblik op Kreta en Rhodos zijn. Doch, zo zeggen de Enotisten, dit legt allemaal geen gewicht in de schaal tegenover de stem van het bloed; zij zouden liever (van honger omkomen op een Grieks zolderkamertje, dain in Britse luxe leven. GR!EKEN- LAND KLEIN - A2iE myrno Aleppo HOOOS Rizokofpo PoUsrjijè» SYRIË Beirofet#pomQScu5 A r "Irak r*- m: ddeuanose Jaruzalem SfWt El «ARABIE 'JORDANIË" v Port-So xanaria r,lr0 EGYPTE bisschop en zijn geestelijkheid en land de wens van de bevolking om redenen, die met liefde voer inwilligt, vooral daar de Grieken Griekenland niets te maken heb- zonder twijfel Engeland zullen ben, door de plaatselijke commu- toestaan de militaire basis, die nisten. De Kerk op Cyprus heeft het nodig heeft, te pachten? een zeer grote macht eiv er is een vrij groot aantal communisten. STRATEGISCH BOLWERK. Eloch niet alle Cyprioten spre- Het antwoord van de Britse ken Grieks. Van de 510.000 men- regering hierop is, dat een basis sen op het eiland spieken er Me van V, buitenlandse mogend- 90.000 Turks. Deze zijn natuur- held in het oostelijke Midc'elland- lijk vierkant tegen een vereni-* se Zeegebied gepacht werdt, niet ging met Griekenland en hebben genoeg zekerheid biedt. Cyprus nu de steun van Ankara gezocht, ligt op de route van de Zwarte Turkije en alle Turkis-sprekende Zee naar de „zwakke plek aan de Cyprioten zijn voorstanders van onderkant van Europa". In geval de Britse politiek. Ook is het niet van oorlog zou Griekenland dioor gezegd, dat, wanneer er een ge de vijand' bezet kunnen worden, heime stemming zou worden ge- zoals in de laatste wereldoorlog houden, al de Grieks-sprekende gebeurd is, en op Cyprus met Cyprioten vóór Enosis zouden zijn communistische bevolking?, stemmen. Zij zouden er te veel deel zou zich dan een zeer ge- bij verliezen, niet alleen de wel- vaarlijke interne situatie ont vaart, die het eiland geniet en wikkelen. zelfs nog meer in de toekomst, nu dat het eiland de belangrijkste militaire basis Moor het Midden- Oiosten zal worden, doch ook het voordeel van onbeperkte emigra tie naar Engelrrd en de kans cm naar andere landen van het gemenebest te emigreren. On danks dat, geheime stemming of niet. zou het kunnen, dat Enosis de slag wint. Waarom kan er geen sprake var:1 zijn, dat Enge- Bovendien vonmt Cyprus een belangrijke schakel in de Euro pese verdediging en bovendien is het eveneens bestemd Voor de verdediging van Turkije en de landen tvan het Midden-Oosten. Van nu af aan moet het natuur lijk ctok ide hulpbasis zijn voor de weer in werkingstelling van de verdediging van het Suez-kanaal ingeval van ooricg. Cyprus is in feite een bolwerk van primair VOOR DE VER. NATIES. Zij hebben dit nu al jaren ge zegd en de laatste tijd is de Griekse regering, die vroeger niéts met het eiland te maken wilde hebben, hun zaak gaan steunen. Griekenland is zelfs van plan om de kwestie bij de eerstvolgende vergadering van de Verenigde Naties aanhangig te .maken, tenzij Engeland er zelf iets aan doet. De Britse mi nister heeft nu het antwoord van Engeland hierop gegeven. Het is moeilijk om de omvang en de intensiviteit van de „Eno- sis-beweging" op Cyprus te pei len. De beweging is sleeds geleid en aangemoedigd door de aarts- strategisch belang voor de vrije wereld en Engeland kan het zich niet (veroorloven risico's te ne men, die de zeeroute naar het Oosten in gevaar zou brengen. E geland1 stelt zich dus op het standpunt, dat het wegens deze redenen de controle over het eiland moet behouden. De Britse regering kan Cyprus geen zelf- beslissingsrecht geyen, doch heeft gedaan wat in haar ver mogen 'ligt, n.l. het eiland de Kans gegeve -. om zich voor te be reiden op zelfbestuur binnen het gemenebest. Idealisten en vijanden verkon digen luide hun verontwaar diging hierover, doch de realisten zullen met de hierboven genoem de feiten voor ogen inzien, dat het de enig mogelijke oplossing is. Douanebeambten van de New Yorkse haven hebben Woensdag een nieuw geheim instrument gebruikt om de bagage der pas sagiers te controleren. Het instrument 'bevond zich in een normale lessenaar, die met die achterzijde aan een groot aan tal electrische draden verbon den was. Een verslaggever van Reuter, die op de hologte is van de werk-, wijze van de New Yorkse douane zei, dat de waarschijnlijkste gis sing is, dat het toestel dient om atoombommen of radio-actieve stoffen in de bagage der reizi gers op te sporen. Twee Zwitserse particuliere detectives, die tijdens de confe rentie te Genève zijn gearres teerd op verdenking van spion- nage, werden in hechtenis geno men, toen zij de secretaris-gene raal van de Tunesische neo-des- toer, Salah Ben Joessef, volgden, aldus is uit gewoonlijk betrouw bare bronnen te Genève verno men. Op het .verzoek van de Zwit serse regering is een buitenland se vice-consul, aan, wie de detec tives verslag zouden hebben uit gebracht, teruggeroepen. Verscheidene Zwitserse kran ten, onder welke de gewoonlijk betrouwbare Neue Zuercher Zei- tung, noemden Frankrijk in dit verband. Volgens andere bladen was de vice-consul niet aan het consulaat-generaal van Frank rijk te Genève verbonden. De Chinese regering beweert de werkelijke bron van de Gele Rivier ontdekt te hebben. Peking heeft n.l. een expeditie van 62 man uitgezonden om de loop van de rivier na te speuren. Deze expeditie heeft nu ge meld. dat de rivier niet ontstaat uit het Khotum Nor het Ster renmeer maar, zoals al eens eerder gedacht is, veel verder Westwaarts ontspringt. De ont dekking is gedaan in de herfst van 1952, doch is eerst dezer da gen bekend gemaakt. Het rap port, dat door één der leden van de expeditie is opgesteld, is een amusant document. De ontdek kers waren bijna allen stads mensen en ze voelden zich aan vankelijk vrij hopeloos op hun paardenruggen, terwijl ze een karavaan van 173 yaks aanvoer den (yaks zijn een soort buffelsI. De expeditie startte in Sining, hoofdstad van de Chinghai-pro- vincie. Weldra moesten de man nen een pas van 15.000 voet hoogte kruisen en toen kwamen ze in een gebied, dat „het land der dronken paarden" heet. De vegetatie hier is n.l. gevaarlijk. Dieren, die ervan eten, vallen neer alsof ze zwaar beschonken zijn vandaar de naam. Er groeit ook een soort knoflook, die, naar men zegt, ieder, die er van eet, blind maakt. Toen de expeditie het Sterren meer bereikte, kwam men tot de ontdekking, dat het meer een onderdeel vormde van de stroom van de Gele Rivier, want een an dere rivier vloeide er vanuit Westelijke richting in. Langs dit riviertje volgden de mannen nu het spoor, dwars door de Bayan Kara-heuvels, op drie mijl af stand van de bron van die an dere grote rivier, de Yangtse. Hier kwam de expeditie in het gebied van de autonome rege ring van Chumulai. De leiders daarvan zijn alle Tibetanen, hoe wel ze Chinese namen dragen; ze dragen op hun hoofd afbeel dingen van Mao Tse Toeng en om hun hals de beeltenis van de Panchen Lama. Van hen ontvin gen de ontdekkers waardevolle hulp en op de 63ste dag van de expeditie, werd de werkelijke oorsprong van de Gele Rivier be reikt. Deze ligt in een heuvel bij de Yaho Latahotze Berg, die 18.000 voet hoog is. De stroom, die, naar men aanneemt, de oor sprong van de rivier vormt, heet de Yokochunglieh. Daar de Tibe tanen geloven, dat het in dit ge bied spookt, wordt er niet ge jaagd. Toch zag het er zeer ver laten uit. Alle heuvels schenen met gele aarde bedekt, behalve één, die van witte rots was. De expeditie schijnt het woord van de Tibetanen, dat dit werkelijk het slot van de reis is, voor waar aangenomen te hebben. „We zoeken naai' de bron van de Gele Rivier", zo hebben ze tegen alle Tibetaanse voorbijgangers ge- zegt. „Heeft U enig idee. waar deze zich bevindt?" Het is te ho pen, zo besluit het Engelse blad, dat men hen niet misleid heeft. De 54-jarige T. G. uit Hoog Blokland en zijn 4-jarig doch tertje zijn Woensdag te Nieuw- land om het laven gekomen, toen de door G. bestuurde vrachtauto van de weg reed en ondersteboven in de vliet te rechtkwam. (Reddingspogingen hadden pas resultaat toen een kraaniwagen de vrachtauto uit het water kon halen. G. en zijn dochter bleken reeds te zijn overleden. Karl Franz Schmidt—Witt- mack, de christen-democratische afgevaardigde van de Westduitse bondsdag, die verleden week naar Oost-Duitsland is gevlucht, heeft gisteren op een d'oor 'het Oostduitse „Comité voor Duitse eenheid" belegde persconferentie tegenover meer dan 100 West duitse en buitenlandse journalis ten verklaard, waarom 'hij zijn stap heeft gedaan. Ook de echtgenote SchmidtWittmack en zijn doch ter zijn naar Oost-Duitsland uit geweken. SchmidtWittmack zei ambts halve op de hoogte te zijn van ge heime Duits-Amerikaanse onder handelingen in Juni en Juli te Bad Godesiberg over de herbewa pening ivan West-Duitsland. Het doel van de besprekingen, die niet door Britse of Franse af gevaardigden werden bijge woond, was voorbereidingen te treffen voor de oprichting van een Westduits leger van 24 actie ve en 24 reserve-divisies. De voornaamste afgevaardigden bij de onderhandelingen zouden ge neraal Alfred' Gruenther, de ge allieerde opperbevelhebber in Europa, en ex-generaal Adolf Heusinger van het bureau van de Westduitse commissaris voor defensie-aangelegenheden zijn geweest. Er werd een speciale commis sie gevormd, die deze plannen en plannen voor een Westduitse luchtmacht en eenheden val- schermti oepen tegen 1 Novem ber gereed zou moeten hebben. De onderhandelingen zouden ge heim m(oeten blijven tot na de be- Krachtiging van het E.V.G.-ver- d'rag door Frankrijk en Italië, al dus SchmidtWittmack. Westduitse parlement an ge voerd waren. Schmidt-Wittmaok zeide eens in de noodzakelijkheid van her bewapening van West-Duitsland geloofd te hebben met het oog op een dreiging uit het Oosten. Hij had deze politiek willen steunen door er mede voor te zorgen, dat de Westduitse strijd krachten onder democratisch toe zicht zouden blijven. Dit geloof „Het is de vraag, of bondskan o seiier dr Adenauer, de bondsdag (was echter ihloofdzake'lijk vernie- over deze geheime besprekingen tigd door zijn werkzaamheden in van zal inlichten", zo zei de uitgewe- j commissies van de bondsdag en Ken bondsafgevaardigde. Hij jn de Ohristen-democrallische vond het verontrustend, dat de partij. Dr Adenauer was niet van onderhandelingen buiten het plan de Westduitse strijdkrach ten onder parlementair toezicht Hoewel het gemeentebestuur van Dordrecht tien plaatsen in de stad heeft aangewezen, waar de jeugd naar hartelust kan rolschaatsen zwieren nog vele jongens en meisjes over de straten en wegen, waarbij zij het verkeer in gevaar brengen. De Dordtse politie heeft nu een ernstig beroep op de ouders gedaan de kinderen te verbie den ergens anders te rolschaat sen dan op de daartoe aange wezen banen. In Brazilië is een autobus, die op weg was naar Belo Horizonte, in een vijftig meter die pravijn ge stort als gevolg van het breken van het stuur. Dertien passagiers zijn om het leven gekomen en ne gentien gewond, van wie verschei dene zwaar. Toen het gezin Marshall uit Pittsburgh na een vacantie van 2 maanden naar huis terugkeerde, bleek hun woning door inbrekers letterlijk geheel te zijn leeggehaald. Slechts de gootsteen in de keuken hadden de inbrekers laten staan De konijnenziekte myxoma- tose verspreidt zich thans zeer snel over Nederland. In vrijwel alle streken, waar wilde konij nen voorkomen, vindt men zieke en doode dieren. De verspreiding onder de in vrijheid levende ko nijnen blijkt niet te stuiten te zijn. Na de slachtingen, die de myxomatose in vorige jaren in Frankrijk en België aanrichtte, is ons land thans aan de beurt. In het vorige najaar is ge poogd de ziekte buiten de gren zen te houden door het zoveel mogelijk wegschieten van konij nen in de grensstreken. Daar naast werd op grote schaal se rum aangemaakt om de dieren van pluimveehouders te bescher men. Deze laatste maatregel is thans ook nog volledig van kracht. Verstandige konijnen houders hebben hun dieren laten enten en zorgen er voorts voor, dat de hygiënische omstandig heden in hokken en rennen zo goed mogelijk zijn, terwijl ze er ook voor zorgen, dat hun konij nen geen voeder krijgen, waar- VerkwlJci verhoogt Uw werklust. I en verfrist,- en van verwacht kan worden, dat het door wilde, wellicht zieke, konijnen besmet is. Tot dusver is bij tamme konijnen vrijwel alleen myxomatose aangetroffen bij pluimveehouders, die niet tij dig hebben laten enten of geen andere behoorlijke voorzorgs maatregelen ten behoeve van hun dieren hebben getroffen. De aanzienlijke explosie van myxomatose in de laatste weken wordt verklaard uit het feit, dat in het droge voorjaar zeer veel jonge konijnen geboren zijn. Daardoor werd de konijnenstand in ons land aanzienlijk groter, dan normaal. De natte, koude zomer heeft de verspreiding van de konijnen ziekte kennelijk vertraagd. Nu het geleidelijk aan wat warmer geworden is, grijpt de groei en dus de verspreiding van het virus snel om zich heen. Warm, wat vochtig weer begunstigt de sprei ding van de infectie, waarvan honderden wilde konijnen dage lijks het slachtoffer worden. Ge zwellen en blindheid veroorzaken bij de zieke dieren veel pijn en volkomen stuurloosheid. Na enige dagen sterven ze. Met behulp van een dierenarts kan men voor een luttel bedrag tamme konijnen tegen de ellende van myxomatose laten enten. Waarnemingen hebben het ver moeden doen rijzen, dat vliegen en andere insecten de besmetting kunnen overbrengen. De veeratsenijkundige dienst heeft niet de indruk, dat de ko nijnenziekte, zoals in Engeland herhaaldelijk gebeurt, opzettelijk wordt verspreid door zieke of dode konijnen naar niet-aange- taste gebieden te brengen. te stellen. Adenauer klampte zich vaist aan een beleid', „dat geens zins met Duitslands belangen strookt". Scihmidt-Wit tmack sprak als zijn mening uit, dat de interna tionale spanningen niet docr de E.V.G. maar d'oor onderhandelin gen verlicht kunnen worden. W. Duitsland eenzijdig aan de Ame rikaanse pditiek te binden was onverstandig. Een en ander had spreker er toe gebracht zich van de E.V.G. af te wenden'. De gevluchte 'bondsafgevaar digde zei diep geschokt te zijn geweest toen Heusinger een com missie van de bondsdag (had me degedeeld, dat er ongeveer 30 atoomkanonnen in West-Duits land waren. In de Christen-democratische partij, aldus Schmidt-Wittmack. wafc geerv vrije meningsuiting mogelijk. Een gewetensopstand tegen Adenauer, zelfs in kwes ties van minder belang, zou tot isolatie leiden. Wat hij, Schmidt- Wittmack nu verklaarde zou hij in Bionn niet hebben kunnen zeg gen. Aan 'het slot van zijn verklaring ized hij, trouw te zullen blijven aan zijn Christelijke en demo cratische beginselen en te zullen blijven streven naar overeen stemming tussen Oost en West. Op naderhand gestelde vragen zei Schmidt-WittmacK, dat er geen betrekkingen (bestondfen tussen hem en dr John, het voor malige hoofd van de Westduitse geheime dienst, die de vorige maand naar Oost-Duitsland is uitgeweken. Schmidt-Wittmack Asi niet te geloven, dat de gehei me besprekingen in Bad Godes- berg waarvan hij had gewaagd, verband hielden met de geheime E.V.G.-prctocollen, die ngar hij zeide bestonden. Tenslotte zei Schmidt>Wittmack nimmer communist of Marxist geweest te zijn en ook niet van plan te zijn het te worden. Tot de Oostduitse communistische partij zou hij ook niet toetreden. door ARVI KIVIMAA. 25.) (Nadruk verboden.) Nestori was daar En wat had hij daar bij zich Een vrouw, een jeugdige vrouw, die hem een maal kinderen zou schenken, zo nen, erfgenamen van Telkkavaa- ra Wat had hij eigenlijk tegen dit meisje eerst gehad? Hij wilde er niet aan denken, hij wist het niet meer. Wat maalde hij om haar komaf Die montere, be scheiden deern,'daar zou een boer een beste vrouw aan hebben, ze was er geknipt voor, geschapen Op slag had Liisa het pleit ge wonnen, dat zag, dat voelde ze wel en het was haar een pak van het hart. Ook Nestori was opgelucht. Daar stond zijn oude vader met het immer bevende hoofd, maar met een kinderlijk blije lach van pure vreugd. Weg was die smar telijke dofheid uit het oog, daar gloorde nu hoop in Jeugd, jong leven had hij weer om zich heen. Godlof hij was niet meer al leen, niet eenzaam meer En als bij toverslag werd het huis gevuld van tierige bedrijvig- gasten. heid bij de binnenkomst der gas ten. Alleen twee mannen zonder den zich af in het bijgebouw, Onni en zijn vader.... Achter de angstvallig gesloten deuren roddelden ze samen over Nestori en de meegebrachte meid, die hun misschien nóg een sme rige poets konden bakken. Maar behoudens de twee mal contenten was er niemand in dat huis, die niet mede blij was. Verrast keek Liisa rond: in alle kamers bloemen, de eettafel fees telijk gedekt met een helderwit laken Het vrouwvolk was druk in de weer, dribbelde af en aan, babbe lend en pretmakend, diende kof fie op en grote bladen vol netjes geschikte boterhammen, zelf ge brouwen dun bier, gebraden var kensvlees, nog nasissend in de pan, en tal van andere gerech ten. Het was een geroezemoes van stemmen, geklepklap van deuren, van rapvoetig heen en weer geloop. Iedereen had ple zier, delend ini de tilgemene vreugde over de aankomst der Lang was het in Telkkavaara somber geweest, bedrukt door tegenspoed en rouw, maar nu was het tij gekeerd! Liisa kreeg de kamer, welke des tijds aan de vrouw des huizes toebehoord had. Op het hoge bed, zoveel jaren reeds onbeslapen, lag een kostbare sprei. Grote, ouderwetse portretten aan de wanden zagen op Liisa neer. Het behang was uitgeslagen, hier en daar losgeraakt door de vocht. Er was immers in jaren niet ge stookt; het was er zelfs nu, in zomertijd, enigszins muffig, ge lijk in elk vertrek, waar men nooit huist. Liisa voelde zich eerst onwen nig in die kille sfeer. Zij bezag de oude portretten wat nauwkeu riger. Daar scheen nu langzaam leven in te komen, elk had zijn eigen verhaal Die daar, boven het bed, dat waren zeker Nestori's vader en moeder in de eerste jaren van hun huwelijk. De boer had bak kebaarden, zijn haar was glad naar achteren gekamd; een kop van onstuimige kracht. En daar naast moeder, stil, zachtmoedig. Welk een contrast Ach hoe jong al heengegaan Een half jaar nadat ze Nestori het leven had geschonken. Peinzend be schouwde Liisa haar. Hoe ont zaglijk moeilijk zal haar heen gaan zijn geweest, hoe smarte lijk, als zij dacht aan wat zij ach terliet, twee knaapjes zonder een zorgzame moeder En toch was zij wel te beklagen Hoeveel leed was haar bespaard geble ven Hartzeer over Nestori's ver trek uit dit huis had zij niet ge kend. Niilo's schrikkelijk einde, niet aanschouwd, evenmin was zij verkwijnd en verteerd onder die nare langzaam uitputtende onlust, waarvan dit huis door trokken was geweest tot op deze dag Liisa zag door het raam de boer en zijn zoon naar de sauna gaan. Naast elkaar liepen ze het erf over, in hun baadje en bloots voets. Behoedzaam zette de oude zijn gevoelige voeten neer, alleen de buitenranden zijner voetzolen raakten het pad; de witte ban den van zijn lange onderbroek sleepten over het zand. Hoe vervallen was hij En daar naast die fors gebouwde, breed geschouderde Nestori Liisa keek hen na, tot de zwart berookte deur van het badhuis achter hen dicht ging. Wat een ongekend genot moet het voor Nestori zijn, zo peinsde Liisa, om na zoveel wederwaar- dighéden op die onde, vertrouw de stellage zijn bad te nemen, samen met zijn vader Was het niet de bezegeling van zijn erf recht, de afdoende, definitieve reiniging van al het onrecht, dat nu uit hun wezen weggewasemd, weggespoeld werd? Ja, zo was het. Dat sauna-bad met zijn vader was hun een ce remonie. Lang en stil zaten ze in het schemerdonkere badhuisje. (Wordt vervolgd.) Het regenweer, dat weken lang aanhield, heeft het nodig ge maakt de oorspronkelijk goede verwachtingen voor de graan oogst van dit jaar te herzien. In vakkringen meent men, dat een groter percentage van de oogst van dit jaar niet volwaardig zal zijn en dat het broodgraan aan- zienlijke schade heeft geleden. De rogge moest meest snel wor den geoogst en werd zeer vaak in zeer Vochtige toestand binnen gehaald. Tarwe, zomergerst en haver staan, anders dan in jaren met normaal weer, voor het grootste gedeelte nog op het veld. In de kustgebieden moet rekening gehouden worden met zeer zware verliezen bij de rogge. Alleen de wintergerst is mogelijk enigszins gunstig geoogst. Op grond ivan berekeningen van het landbouw-eeoniomlsch in stituut is, als gevolg van die ver hoging van de lonen in de land bouw in Mei 1954 de productie prijs van melk in de landbouw bedrijven met 80 cent per 100 kg, gerekend, over het gehele pro ductiejaar November 1953- No vember 1954, verhoogd. De garantieprijs en de verre kenprijs zijn daarom door de mi nister van Landbouw voer het lopende melkprijsjaar verhoogd tot resp. ƒ21,40 en ƒ23,40 per 100 kg melk met een vetgehalte van 3,7 percent, dus met sO cent elk. Naar van ofificiële zijde Verze kerd wordt, heeft de verhoging va.ij de garantie- en verre'keiv prijzen tlhans geen directe gevol gen voor de prijzen van .dia drink- melk. De stijging wordt namelijk vooralsnog opgevangen door een groter subsidie uit het lancl- bouw-egalisatiefonds.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5