De BINNENLANDS NIEUWS Uit de Provincie Nederlandse vlasindustrie moeilijkheden De achtergrond der revoluties Zuid-Amerika in in Er is slechts een kleine vonk nodig igcn< Senator Knowland over de nieuwe Amerikaanse politiek DODELIJK ONGEVAL TE ROTTERDAM. De communisten de V.S. SAMEN VECHTEN, SAMEN DUTTEN. TERNEUZEN. BRESKENS. RILLAND-BATH. VLISSINGEN. IJZENDIJKE. De prijzen van agrarische producten in Europa De Belgische en de Nederland se vlasindustrie ondervinden se dert een aantal jaren nadelen van het door de Franse overheid toegepaste protectionisme. Met het oog hierop heeft de U.K. Zeeuws-Vlaamse Vlassersbond het economisch technologisch in stituut voor Zeeland verzocht een rapport uit te brengen,waar in de gevolgen van deze Franse politiek voor de Nederlandse vlasindustrie worden behandeld. Uit het thans verschenen rap port blijkt dat het in de bedoe ling ligt van de Nederlandse federatie van vlassersverenigin gen het probleem op korte ter mijn tijdens een onderhoud voor te leggen aan de ministers van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en van Economische Zflkfin. Het rapport concludeert, dat tengevolge van het voeren van een kunstmatig beleid door de Franse overheid een overproduc- tie van vlaslint is ontstaan of telkens dreigt te ontstaan, waar door het marktbederf en de on zekerheid zeer sterk in de hand worden gewerkt. De Franse maat- ïegelen zijn ook voor de werk gelegenheid in ons land en in Eelgië ongunstig. Eind 1952 en begin 1953 waren in België in de vlasindustrie 4000 mensen werk loos. Deze werkloosheid werd toegeschreven aan het tekort aan strovlas. De Belgen wilden zich dekken op de Nederlandse stio- vlasmarkt. De prijzen stegen daardoor enorm en zelfs zodanig, dat de Zeeuws-Vlaamse vlasnij verheid het vlas onbewerkt aan België ging verkopen, hetgeen weer tot gevolg had, dat in Z. Vlaanderen de werkloosheid toe nam. De Franse politiek beoogt de. opbouw van een eigen vlasver- werkende industrie, die de ge hele productie-cyclus van grond stof tot eindproduct omvat. Men is in dit streven geslaagd, maar slechts ten koste van de twee an dere landen. De maatregelen be staan in het contingenteren van de strovlas-export en in een po litiek van dumping met vlaslint. Door contingentering reserveert men het Franse strovlas voor de Franse vlasserijen, terwijl de dumpingpolitiek leidt tot n over productie, van bepaalde, veelal lagere kwaliteiten vlaslint, die in de Franse spinnerijen niet kun nen worden gebruikt en slechts met financiële steun (een export subsidie van 16 op de buiten landse markt kunnen worden verkocht. Al deze maatregelen hebben de Franse schatkist in het seizoen 1952—1953 niet minder dan 2,4 milliard francs gekost. Voor elke kilo ongerepeld vlas, die aan een Franse vlasserij wordt afgele verd, geeft de staat een teeltpre mie van 1,50 franc, waarbij dan nog eens een extra toeslag van 2 franc komt, indien dit vlas wordt gedauwrodt! Bovendien wordt 32 procent van de factuurwaarde aan de vlassers gesubsidieerd bij levering aan een Franse spinne- rij. Zodoende bedraagt de totale subisidie op de gemiddelde ver koopprijs van 1 kilo dauwroot- lint 52 °/o. De genoemde contingentering van de Franse strovlas-export heeft verscheidene vormen, n.l. beperking van de uitzaai voor Belgische rekening, van strem ming van de export naar Bel gië van ongerepeld vlas en in de vorm van een verbod om in be paalde gebieden voor Belgische rekening uit te zaaien. Een en ander heeft voor de Nederlandse strovlasmarkt tot gevolg, dat Bel gië de laatste jaren enorm veel meer strovlas is gaan kopen. Vorig jaar bedroegen deze inko pen rond 100.000 ton, terwijl de import uit Frankrijk tot 43.000 ton was teruggelopen. In het rapport wordt opge merkt, dat door deze Fransecon- tingenteringspolitiek de West- europese markt in twee markten wordt verdeeld, waarop de prij zen zich betrekkelijk onafhanke lijk van elkaar gedragen en waar door de prijsbewegingen heftiger worden. Bovendien zijn door de exportsubsidies op de vlaslint- markt de Nederlandse en Belgi sche vlasserijen sterk in het na deel. Door de oneerlijke concur rentie met betrekking tot de af zet van Belgisch en Nederlands vlaslint op de Franse markt on dervinden zij een kunstmatig da lende markt. De speelruimte ter dekking van productiekosten en ondernemerswinst is door dit al les wel zeer gering geworden. Tijdens een te Goes gehouden persconferentie van de Neder landse federatie van vlassersver enigingen werd o.m. opgemerkt, dat het voor de Nederlandse re gering niet gemakkelijk zal zijn een oplossing te vinden, aange zien Nederland het principe van de internationale vrijhandel hul digt en maatregelen al vlug uit gelegd zouden worden als te zijn in strijd met dit principe. Men wil deze materie als een Benelux- probleem bezien -en eendrachtig optreden. De Belgische overheid heeft intussen reeds toegezegd iets voor de Belgische vlasindustrie te zullen doen. Tachtig procent van het eind product van het vlas wordt uit Nederland geëxporteerd. Daarmee wordt jaarlijks 50 tot 60 millioen aan deviezen verdiend. Dit sei zoen werd 33.000 ha vlas uitge zaaid. De productie van rond 15.000 ha wordt in ons land ver werkt. Opvoering van het areaal is in Nederland technisch niet mogelijk. Volgens landbouwdes kundigen wordt eigenlijk al te veel vlas geteeld. Het ligt in de bedoeling het gebruik van linnen in het bin nenland te propageren en te sti muleren. Men betreurde het, dat P.T.T. van linnen postzakken op katoenen postzakken is overge schakeld, maar, zo voegde men eraan toe: P.T.T. komt weer op linnen terug. Die propaganda zal worden gevoerd door een orgaan, dat door de gezamenlijke Nederland se vlassers en wevers in 't leven is geroepen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Happy Landing". ZUIDDORPE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding leggen van rioleringen in de kom. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Happy Landing". Concertgebouw, 8 uur: „De zoon van d'Artagnan". AXEL: HET Centrum, 6.30 en 9 uur: „Zolang jij bij mij bent". Senator William Knowland, de republikeinse leider in de senaat, heeft verklaard dat de Ameri kaanse buitenlandse politiek op nieuwe, realistische leest wordt geschoeid. Communistische ag ressie tegen landen waarmee wij verdragen hebben, zal met alle kracht waarover wij beschikken, worden bestreden". Bij communistische agressie zouden in de toekomst geen ge vallen meer voorkomen zoals in dertijd in Korea, toen de Ameri kaanse vliegtuigen bij de rivier de Jaloe moesten terugkeren. (Deze rivier vormt de grens tussen Noord-Korea en China). Hij voegde daaraan toe: „Bond genoten die bijstand verwachten, moeten bereid zijn tot de ge meenschappelijke defensie bij te dragen. Wederzijdse hulp bij de collectieve beveiliging zal niet langer een straat met éénrich- tingverkeer zijn, waarbij wij 90 procent van mensen en materiaal moeten bijdragen en onze han den gebonden zijn door hen, die hun veto tegen een overwinning van ons willen uitspreken en zelf niet bereid zijn een redelijk aan deel van de last op hun schou ders te nemen". Amerika zou op internationale conferenties geen handel drijven met de vrijheid van andere lan den, groot of klein. Het lag in de bedoeling van de regering „de vriendschap en sympathie te verwerven van de grote massa der bevolking van Rusland, China en andere com munistische staten, die tijdelijk tot slavernij gebracht.zijn". In het afgelopen hal/ jaar was het Zuidlamerikaanse nieuws weer rijk aan revoluties: Para guay, Guatemala, Nicaragua. Re voluties schijnen in Zuid-Ameri ka als het ware bij 't landschaps- schoon te behoren, zoals de bo terbloemen in een Hollandse wei...... Men is geneigd) te denken, dat hier iedere Zuidamerikaan een rebel is. Dat is zeker niet waar. Nergens vindt men zulke vreed zame, rustige, vriendelijke en gastvrije mensen als op dit con tinent. Of men nu een Braziliaan of een OKi'leen treft, allen zijn zeer gehecht aan hun land, hun huis en hun omgeving. Al hebben zij niet zo'n huiselijk leven als wij in Noord-Europa, de familieband is uniek en men komt telkenmale huizen binnen, waar grootouders, ouders, kinde ren, neven en nichten broeder lijk bijeen wonen in de beste huisvrede. Het zorgen voor ar me, oude of gebrekkige familie leden is niet iets, dat door de rechter behoeft tie worden opge legd; dat is vanzelfsprekend Ook voor de vriendelijke vreem deling staan altijd huis en hof open en er is zeker iets te eten, al zou men het zelf uit de mond moeten sparen. En toch hoor je, dat er elke maand „wel ergens" een revolu tie is, waarbij deze Zuidamerika- nem elkaar in de haren vliegen. Wat is daarvan de oorzaak? B. Kkn deze meneer B met zijn ongeëvenaarde Latijnse rhetcriek de arme sloeber overtuigen, dan begaat deze graag enige moorden voor zijn nieuwe baas. Revoluties zijn vaak in militai re kwartieren ontstaan. Een ge neraal, bemind bij zijn mannen, pookt hen op; niemand die het hoofd gebruikt en verder denkt. Ze schieten bij het eerste com mando. Corruptie is een andere oor zaak tot woelingen. Ini geen en kele Zuidamerikaanse staat is men er vrij van. Corruptie hoort bij Zuid-Amerika. Iedereen is er wel eens het slachtoffer van ge weest, maar niemand klaagt er over. Het is alleen zaak met eigen knoeierij de verloren scha de te vergoeden. Handel onder tafel is doodgewoon. Dat import- licenties officieel zouden worden, toegewezen, staat op schrift maar iedere handelsman weet, dat hij beambten actief en op zijn hand' kan krijgen, als er met bankpapier geritseld is. ALS alles beter weten en de nationale zeden en gewoonten met hun meerderwaardïgheidscom- plex verguizen. Aan de andere kant wordt er onbewust 'n min derwaardigheidsgevoel gekweekt bij, de inboorlingen, die jaloers zijn op de rijkdommen, der vreem delingen. Of deze er hard voor werkten en hun intelligentie dienstbaar maakten, interesseert de Zuidamerikanen niet; zij wil len ook niet de gunstige ontwik keling voor hun land; zij zien slechts het riante huis, de ijs kast en de auto. tue grote verschillen tussen arm en rijk scheppen herhaalde lijk wrijvingen, die soms ontaar den in sabotage, stakingen en re voluties. Daarbij hebben de ar men altijd hun aantal mee, wat hum het gevoel van macht geelt, maar in feite is zelfs de massa volkomen waardeloos, omdat geen der Latijnen een held is. In de mond, jamaar als het er op aankomt, nee Gistermiddag omstreeks half drie is de 74-jarige J. M. A. D. te Rotterdam met zijn fietis ge vallen. Hij Kwam met zijn hoofd onder het achterwiel van een vrachtauto en was op slag dood. POPULAIRE BROOD BEZORGER VERDUISTERDE GELD. In arren moede heeft de 37- jarige broodbezorger A. van G. uit Voorburg zich bij de politie gemeld met de mededeling, dat hij van zijn patroon 1100 heeft verduisterd. Hij heeft dit geld met kleine bedragen tegelijk ach tergehouden. Toen dit enige tijd geleden is ontdekt, werd Van G. ontslagen. Zijn klanten echter vonden hem zo'n beste broodbe zorger, dat zij een deputatie naar de patroon afvaardigden. Deze zwichtte voor de argumenten der klanten en nam de bezorger weer in dienst. Het tekort bedroeg toen 1500. Vierhonderd gulden heeft de bezorger ondertussen afgelost. Hij waagde echter graag 'n -gokje hetgeen hem niet altijd mee zat. Als gevolg daarvan zag hij geen gat meer in verdere aflossing en meldde zich bij de politie. JONGEMAN VAN RIJDENDE TREIN GESPRONGEN. Op het Haarlemse station is de 24-jarige kantoorbediende Chr. ten Haaf Donderdagmorgen het slachtoffer geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid. Omstreeks kwart over acht sprong hij uit een nog rijdende trein, die uit de richting Zand- voort kwam, in de hoop een op ongeveer hetzelfde tijdstip ver trekkende trein van Rotterdam naar Amsterdam nog te halen. Hij kwam ten val en geraakte tussen de trein en het perron. In deerniswekkende toestand is hij naar het ziekenhuis Sint Johan nes de Deo te Haarlem vervoerd. Daar is inmiddels zijn linker arm, dje-, geheel werd verbrij zeld, geamputeerd, hetgeen ook geschiedde met de tenen van zijn linkervoet. Bovendien liep hij aan zijn voetzool ernstige ver wondingen op. in De plan communisten zijn van de nieuwe wet, die de communistische partij in de Ver enigde Staten verbiedt, openlijk "te weerstreven. Een cdmmunis- tische woordvoerder heeft te New York gezegd dat de wet voor de rechtbanken op de proef zal worden gesteld als de regering tot beknotting van de partij activiteit overgaat. De partij noemt de wet „een grote stap naar een politiestaat". TEMPERAMENT BENZINE. In de eerste plaats is er het Latijnse temperament dat de zo bedaarde mensen om het kleinste wissewasje in vuur en vlam brengt. Ze zijn als benzine; ze hebben slechts een vonkje nodig om geheel op te brainden. Maar plotseling, als het vuur uitgewoe klerdi is, kan men vriend en vij and in broederlijke omhelzing terugvinden in het kroegje, als of er niets gebeurd was. Geen enkele Latijn weet wat mokken is. Is de bui over, dan is hij zieh- zelve weer. Hun levan; bestaat in het alge meen uit 30% slapen, 30% wer ken en 40% praten. Werken is daarbij de minst geliefdte bezig heid en men doet het, omdat er nu eenmaal brood op tafel moet staan. Maar waar dat brood toch komt, wordt er 'beslist niet ge werkt. Een arbeider die wegens goede prestaties loonsverhoging zou krijgen, blijft de helft van de week weg, omdat hij dan toch te eten heeft. Zo is de opvatting en in vrijwel alle landen eender. Maar waar veel gepraat wordt, wccdit veel beïnvloed. En de Zuidamerikanen zijn lichtgelovig. Zij Kunnen moeilijk objectief zijn of neutraal. Zij zijp altijd wel vóór iets en het meest voor de nammeleniclle geldbuidel. Het ge mis aan objectiviteit bijvoor beeld maakt) Van de Zuidameri kaan zó'n opgewonden sportsup- porter. Hij kan het niet hebben, dat zijn team verliest, al zou het andere beter zijn en al zouden de eigen mammen ook hebben ge faald. Ze moéten winnen en als dat niet gebeurt, dan ligt het overal aan en vooral aan de ar me scheidsrechters. Zelfs Wor- dten de eigen spelers niet ontzien. VERKEERDE INVLOED. Analfabetisme is een andere oorzaak. Mensen, die lezen nóch schrijven -kunnen, leven van ge ruchten. Vooral in de binnenlan den. Het is niet moeilijk deze mensen over te halen en dat is één van de redenen, dat van de tien omwentelingen er acht in het binnenland beginnen. Hoe gemakkelijk het is analfa beten voor iets te winnen, be wijst het volgende. In Brazilië, waar negers in drommen een il legale communistische vergade ring bijwoonden-, omdat hun vrij drank was beloofd. Het grappige was, dat de anti-Amerikaanse sprekers bewogen tegen New York ageerdien, terwijl er kwis tigCoca Cola werd rondge deeld. Tenslotte verklaarde iedereen zich vóór de communis ten, omdat beloofd werd dat dit stelsel meer betaling voor min der arbeid zou opleverenEn daar zijn ze voor te viir.den in Zuid-Amerika (en waar niet in de wereld!). Buitenlandse invloed is van groot belang bij revoluties. Ge deeltelijk is dit de schuld van zelfverzekerde immigranten, die Men moet ook de revoluties niet al te serieus nemen. Men leest soms berichten, waarin het gaat om duizenden opstandelin gen. Later hoort men- dat er maar een paar armoedzaaiers zijn gesneuveld. Het lijkt alle maal erger, dan het is. In Brazilië bv. was er eens een werkelijk ernstige opstand, maar de partijen besloten tot een wa penstilstand gedurende het mid dagdutje. Elni zelfs in Argentinië waar het een 'hard tegen hard scheen te gaan, was de staat van beleg vjoor het weekend alweer opgeheven, zodat de paarden races konden doorgaan, waar vriend en Vijand weer broederlijk naast elkaar op de tribune zaten. Neen, het is niet zo erg, als het vaak lijkt. Maar het zal voort gaan, totdat er mitnder analfabe ten zulen zijn, totdat het volk zal hebben geleerd zijn wensen op democratische wijze kenbaar te maken, tot de regieringen zul len hebben begrepen, dat ze ook kunnen regeren mét dè hulp van politieke tegernstanders en totdat die generaals weten, dat hun wa pens dienen te zwijgen, wanneer de meerderheid van het volk vrede wenst. Het zal nog wel een 25 jaar duren, voordat het werkelijk zó- yer is, maar dat het kan, ziet men al aan Uruguay. CM GELD LOS TE KRIJGEN. ZICH ALS OFFICIER VOORGEDAAN „U bent al vijf keer wegens oplichting veroordeeld. Zo komt er niets van U terecht. U bent nog jong". Dit zei Donderdag ochtend de president van de Rot terdamse rechtbank, mr. F. P. E. Bloemarts, tegen de 27-jarige vertegenwoordiger M. Ch. Th. M. uit Haarlem, die zioh had te ver antwoorden, omdat -hij zich te genover een viertal personen had voorgedaan- als luitenant 'in ac tieve dienst en inkoopofficier van de Koninklijke landmacht. Hij vertelde dan met 'n leger- jeep een aanrijding te hebben gehad en de reparatiekosten uit eigen zak te moeten betalen. Met dit verhaal kreeg hij 155 los, zo gaf hij toe tijdens zijn verhoor. Volgens de president bad hij zich ook in Haarlem, Den Haag en Amsterdam aan dergelijke feiten schuldig gemaakt! „Ik heb maar een greep ge daan, er is veel meer gebeurd", sprak de Officier van Justitie, die zei, dat de oplichting van 1946 af tot 1952 aan één stuk is door gegaan. Hij eiste een gevangenis straf van zes maanden met af trek, waarna onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering. De raadsman van verdachte, mr. J. van Meurs, drong er bij de rechtbank op aan, dat, mocht zijn cliënt gevangenisstraf wor den opgelegd, deze niet hoger dan zes maanden zou zijn, dit in verband met het gereedkomen van een nieuwe psychiatrische kliniek in Utrecht. Uitspraak over veertien dagen. tot invoering van een tariefstel sel voor de aanleg van electrische installaties in de woningbouw. Een vertegenwoordiger van het directoraat-generaal van de ar beid was bij deze bespreking aan wezig. In principe werd overeenstem ming bereikt. Zodra de werkne mersvertegenwoordigers rugge spraak hebben gehouden met hun leden zal via de bedrijfscommissie voor het electrotechnisch am bacht contact worden opgenomen met het college van rijksbemidde laars. ONTPLOFFING EN BRAND IN KLEIN PERCEEL TE HAARLEM. Gisteravond te zeven uur heeft zich door tot nu toe onbekende oorzaak een ontploffing voorge daan in perceel Glasblazers straat 29 te Haarlem, dat dien tengevolge geheel is verwoest en uitgebrand, evenals het aangren zende perceel 31. Met vier slan gen op de waterleiding heeft de brandweer het vuur geblust. Bei de percelen waren huizen van één verdieping in een oude straat In perceel 29 bevond zich de be woner de heer Van den Broek die aan de achterzijde wist te ontko men. Hij had brandwonden aan handen en hoofd. Per ziekenauto is hij naar het St Elisabethgast- huis overgebracht. WEG WILLEMSTAD—STEEN BERGEN—BERGEN OP ZOOM GESTREMD. Wegens de uitvoering van werkzaamheden aan het gedeel te van de provinciale weg Wil lemstad- Bergen op Zoom tussen Stadschendijk en Heiningen, zal dit weggedeelte van 30 Augustus tot 11 September, voor het ver keer met alle voertuigen zijn ge sloten. De K.N.A.C. deelt mee, dat ge durende de afsluiting het ver keer tussen Dinteloord en Wil lemstad zal worden omgeleid via de HeiningsedijkNieuwe Molen Oude Molen naar Stadschen dijk. VICE-PRES. AMSTERDAMS GERECHTSHOF BI J AUTO ONGELUK GEDOOD. Mr W. A. Vos, vice-president van het Amsterdams gerechts hof, is Woensdagmiddag bij een auto ongeluk onder de gemeente Vlagtwedde in Groningen, ge wond geraakt. Bij dit ongeluk kwam zijn broer, notaris T. Vos uit Winschoten, om het leven. Mr Vos en zijn echtgenote wa ren met vacantie. Het echtpaar maakte een autotocht. De wagen werd bestuurd door de broer van mr Vos, notaris Vos. Als vierde zat ook de echtgenote van de no taris in de auto. De wagen botste zonder aan wijsbare reden tegen een langs de weg staande boom in het ge hueht Leemdobben onder de ge meente Vlagtwedde. De echtgenote van de over leden notaris Vos liep bij het on geluk de lichtste verwondingen op. Zij kon later naar haar wo ning in Winschoten worden ge bracht. Zowel de vice-president als diens vrouw moesten echter met diverse verwondingen naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten werden gebracht. Mr W. A. Vos is behalve vice- president van het hof tevens eerste plaatsvervangend voorzit ter van de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam. Naar thans van de zijde van het R.K. ziekenhuis te Winscho ten wordt vernomen, zijn zowel mr W. A. Vos als diens echtge note levensgevaarlijk gewond. Beiden hebben ribben en borst been gebroken en voorts nog an dere inwendige kneuzingen op gelopen. De toestand van mevr. Vos is iets minder zorgwekkend, dan die van de vice-president. In de auto zaten de twee broers voorin. Mr Vos zat dus naast de notaris. Achterin hadden de bei de dames plaats genomen. STAKING ELECTRO- MONTEURS TE AMSTERDAM. Woensdagavond is in Amster dam een bespreking gehouden door de besturen van de electro- technische werkgeversorganisa- ties en de vertegenwoordigers der drie werknemersorganisaties over de eventuele mogelijkheid POLITIEK EN CORRUPTIE. Zó gaat) het ook in de politiek. Het is een speculatie, ini systeem van beloftes. Hij vecht niet voor een systeem; hij vecht Moor de volle beurs en voor degeen, die deze vult of -belooft te vullen. Als de lichtgelovige Zuidameri- kaftn, vandaag pro meneer A, morgen meneer B. -ontmoet, die meer belooft, is hij pro meneer DE SMOKKELARIJ IN ZEEUWS-VLAANDEREN. Het smokkelen in ZeeuwS- Vlaanderen heeft een zodanige omvang genomen, dat de douane op nieuwe mogelijkheden zint om deze lucratieve sport tegen te gaan. Het bleek niet mogelijk op de oude manier de „zware jongens" te vangen, zodat thans de dienst is gereorganiseerd. Van Oostburg en Axel uit zullen thans twee velddiensten opere ren met sneller materieel om de strijd met succes te kunnen aan binden. Hoe moeilijk het is blijkt bijv. uit het feit, dat zodra op de markt te Oostburg douaniers in een auto stappen, de smokke laars naar de telefoon grijpen en hun adressen aan de grens ver wittigen van de komst der amb tenaren. Nog steeds raast een gepantserde smokkelwagen rond. Zolang deze niet in beslag geno men is, gunnen de douaniers zich geen rust. BEPLANTINGS MIDDAG EILAND THOLEN. Onder auspiciën van de Stich ting gemeenschap eiland Tholen zal op 1 September te St. Maar tensdijk een beplantingsmiddag worden gehouden. De heer Ben- tum van staasbosbeheer zal hier spreken over t onderwerp„Be planting in poldergebieden". Voor deze voor het eiland Tho len belangrijke bijeenkomst zul len alle instanties en personen worden uitgenodigd, die belang hebben of betrokken zijn bij de (her-)beplanting van het eiland Tholen. De beplanting van het eiland is zeer noodzakelijk, aangezien reeds vóór de watersnood grote behoefte aan uitbreiding der be planting bestond, terwijl vorig jaar een niet onbelangrijk deel daarvan verloren ging. Gemeenteraad. In de a.s. Woensdagavond te houden vergadering van de ge meenteraad komen de volgende punten in behandeling: Ingekomen stukken. Stemming over de voorstellen: hef waarbórgen van hypothe caire geldleningen voor de bouw van 45 woningen in de Zuidland polder; gedeeltelijke intrekking van het raadsbesluit tot verkoop van enige percelen grond in de Loui sapolder; tot verkoop van een perceel grond in de Louisa polder; tot verkoop van enige percelen grond in de Zuidlandpolder. Over deze voorstellen hebben in de vergadering van 19 Augus tus 1.1. de stemmen gestaakt. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop e.a. van een perceel grond aan de Indus trieweg. Poging tot inbraak. In de nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 1 uur werd de heer M., wonende aan de Scheldekade, wakker geschrikt door het rinkelen van een ruit. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat ongenode gasten ge poogd hadden met een ijzer een raam op te schuiven, hetgeen echter niet was gelukt. Hierop hebben de inbrekers de ruit inge drukt, doch door het gerinkel zijn ze op de vlucht geslagen. Het onderzoek naar de daders wordt door de rijkspolitie voort gezet. Onderscheiding. Bij Kon. Besluit is de ereme daille verleend, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan de heer T. Huisman te Rilland-Bath, boekhouder bij de N.V. Landbouwmaatschappij ,De Bathpolders". Aanvaring. Woensdagavond ongeveer kwart voor elf zijn op de rede van Vlissingen het 7257 b.r.t. grote Nederlandse stoomschip „Leo- poldskenk" en het Panamese s.s. „Domin-ator" met elkaar in aanvaring gekomen. De „Leo- poldskerk" was op weg naar Antwerpen, de „Ddminator" kwam -van Antwerpen. Beide sc-nepen zijn voor anker gegaan. De sleepboot „Adriëir Leteer en, het bergingsvaartuig „Zee leeuw" zijn voor eventuele as sistentie aanwezig. Het weer was helder. De Leopoldskerk heeft bij de aanvaring op ongeveer IV2 tot 2 meter boven de waterlijn aan de achterzijde van bakboord een scheur opgelopen. De Dominator liep aan stuur boord boven het anker een gat. Mr Vos overleden. In het R.K. ziekenhuis St Lu cas te Winschoten is gistermid dag mr Vos bezweken aan de verwondingen die hij had opgelo pen. Mr Vos bereikte de leeftijd van 64 jaar. WEDEROM STILSTAANDE TRAMS IN DEN HAAG. Van 'omstreeks half zes af gis termiddag is er wederom een storing in ihet tramverkeer in Den Haag geweest! Op verschei dene punten van de stad stonden vele trams van verschillende lij nen stil. Ook de „Blauwe Tram", die dia verbinding tussen Sdheve- ningen Den HaagVoorburg onderhoudt stond, voor wat u^en Ha'ag betreft, stil. Niet alle tramlijnen bleken door de storing te zijn getroffen. Wel o.a. de lijnen die naar en van Schetveningen gaan, hetgeen Motor de vele naar huis onderweg zijnde baders en baadsters, aan 'het einde van het eerst sinds lan ge tijd echte zomerdag, een groot ongerief was. Tegen half zeven had het er de schijn van dat de storing was opgleheven. Er kwam enige be weging in de file trams, maar dat diuurde maar kort. Daarna stonden de trams weer „op de plaats rust". Van de zijde der gemeente werd vernomen, dat de storing zich niet heeft voorgedaan in 't net van 'het gemeentelijk elec- triciteitsbedrij.f, maar in het H.T.M.-net (zelf. Tot half 8 was 't een zgn. groepsstoring, maar tussen half acht en acht uur was de storing vrijwel in de gehele stad merkbaar. Daarna werd groep voor groep getracht de trams weer op gang te krijgen, maar tot bij half negen was een groot deel der binnenstad, na 3 -uur tramstoring, nog zonder rij dende trams. Daarna kwam het tramverkeer weer op gang. HET INCIDENT TE KATWIJK. Het voorval van Katwijk, waar bij Duitse toeristen in conflict met de Nederlandse politie zijn geraakt, wordt in een deel van de Westduitse pers met bijzonde re nadruk naar voren gebracht als een bewijs hoe onheus de Ne derlanders zich tegenover Duitse toeristen zouden blijven gedra gen. Het in Düsseldorf verschij nende blad „Der Mittag" ver scheen gisteren met een zware kop „Nederlandse politie mishan delde Duitse toeristen". Het hier nog altijd actuele thema „Deut sche nicht erwünscht" wordt in het blad „Der Heimkehr", het of ficiële orgaan der Duitse oud strijders, behandeld door de Ne derlander Peter Kooymans, die tijdens het Duitse bewind in Ne derland directeur der politie was en die in 1942 in de Duitse weer macht dienst heeft genomen. Kooymans is dit jaar uit Russi sche krijgsgevangenschap terug gekeerd, doch hij is volgens het blad niet naar Nederland terug gegaan, omdat hem daar de ge vangeniscel zou wachten. Kooy mans waarschuwt de Duitsers in zijn artikel er voor gevolg te ge ven aan oproepen tot boycot van Nederlandse waren en toeristen plaatsen. Daardoor zou naar zijn mening slechts in de kaart wor den gespeeld van diegenen, die met de campagne begonnen zou den zijn om de Europese eenheid niet tot stand te laten komen. Geslaagd Tuinfeest. Het tuinfeest dat ten bate van de accordeonvereniging „Flan- dria", in samenwerking met de muziekvereniging „Geduld Over wint" werd georganiseerd, is schitterend geslaagd. De publieke belangstelling was zeer groot, terwijl ook voor de diverse at tracties goede belangstelling be stond. Voor de schieting op de liggen de wip waren 68 schutters opge komen. De hoogvogel werd ge wonnen door Fr. Claijs te IJzen dijke. Ondanks het groot aantal schutters wist men de beide zij vogels niet te treffen. De eerste kalvogel was voor Eug. Anker en de tweede voor Victor Doens te IJzendijke. Het hoogst aantal vogels had Em. de Boevere te Biervliet. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat de heer Pr. Mussche met één schot drie vo gels naar beneden deed tuimelen Blijkens een overzicht, samen gesteld door de economische commissie voor Europa en de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties, zijn de prijzen van agrarische produc ten in Europa in het afgelopen jaar onveranderd gebleven of gedaald. In Frankrijk en Italië was de prijsdaling van grote om vang. In; Griekenland ondergin gen de prijzen een stijging als gevolg van de devaluatie van de Griekse munt. In de meeste landen van Euro pa waren de prijzen, die de agra rische producten voor zaden, werktuigen en andere benodigd heden moeten 'betalen, iets lager dan dn het voorafgaande jaar. De beide organisaties dringen aan op een verlaging van het kostenpeil, idiaar naar haar me ning de latente vraag, die in de meeste landen naar grotere hoe veelheden levensmiddelen be staat, alleen dan tot uiting zaL komen, wanneer de agrarische producten tegen veel lagere prij zen worden verkocht.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2