Beroep van Franse socialistische bestuurscommissie betreffende E.V.G. r ïïelana KINDERGOED VANDENBRUELE WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De kwestie Schmidt-Wittmack Amerikaanse visa definitie! geweigerd Mijn man is lasser De bouw van Amerikaanse basis in Spanje is vertraagd! De Amerikaanse stragegie in het Noordelijk gebied van de Stille Oceaan J VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3237. Tijdelijk oogstverlof uit militaire dienst voor boerenzoons en land arbeiders mogelijk NIEUWE VOORSTELLEN VAN SPAAK. Onruststokers in Fez veroordeeld Westduitse tegenspraak v.m. n.m. Geen Deense straaljager vermist Vier leden Concertgebouw moeten worden vervangen Vertraging bij uitwisseling van krijgsgevangenen in Indo-China Prinses Margriet zal de Jaarbeurs openen De Noorse reis van prinses Wilhelmina Meerderheid voor nieuwe Braziliaanse regering Amerika beschouwt Spaanse plannen met voorzichtigheid en sympathie De Helicopterdiensten van de Sabena Communistische partij in Guatemala verboden De kinderen moeien weer naar school Beter kindergoed vindt U niet Weer opstijgverbod voor Britse „Swifts" mmkerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sand* Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J, van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum gm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1. iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ol: Afire» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 i De bestuurscommissie van de Franse socialistische partij heeft Donderdag speciaal op de 59 so cialistische afgevaardigden in de assemblée, die verklaard hebben de E.V.G. niet te zullen steunen, een beroep gledaan hun stem ten gunste van het verdrag uit te brengen. Zij wees er met nadruk op, dat de Westelijke solidariteit gevaar zou lopen en de oprichting van een onafhankelijk Duits leger mogelijk zou worden, wanneer de E.V.G. niet bekrachtigd werd. Het door Jules Moch, de socia listische rapporteur van de oom missie voor buitenlandse zaïklen van de assemblée, uitgebrachte rapport tegen de E.v.u., werd' bestempeld als een „opstandige daad". De commissie waarschuwde Moch, dat hij wellicht uit de par tij zou worden gestoten, als hij zich niet van het rapport distan- cieerde. Uit gezaghebbende bron te Parijs wordt verklaard, dat de nieuwe voorstellen van Spaak geen nieuw element bevatten. Het zou gaan om voorstellen, die Spaak en Mendès-Franee reeds gedurende de conferentie van Brussel bespraken hébben en waarvoor de Franse premier reeds Dinsdag rekening heeft afgelegd vioor het 'kabinet en Woensdag voor de commissie van Buitenlandse Zaken, Natio nale Defensie en Overzeese Ge biedsdelen. In regeringskringen te Brus sel meent men, dat de nieuwe voorsteilen ,,'t schema-Spaak" Frankrijk en de ledenstaten var de E.V.G. een zeker recht van beroep zou geven tegen be slissingen van het bovennationa le lichaam, indiem vitale belangen van 'het betroffen land op spel staan. In noodgevallen kunnen boe renzoons en landarbeiders tijde lijk verlof uit militaire dienst krijgen om thuis bij het binnen halen van de oogst te helpen. Dit is door minister C. Staf op ver zoek van zijn ambtgenoot van Landbouw bij ministeriële be schikking bepaald. De toezeg ging daartoe was reeds ongeveer een maand oud en is thans, mede op verzoek van het bureau oogst- voorziening te Groningen, ge- effectueerd. In de meeste landbouwstreken van Nederland is de arbeidsvoor ziening voor de oogst niet zoda nig, dat van noodgevallen ge sproken kan worden. In Gronin gen echter is de graanoogst rijp terwijl tegelijkertijd de pootaard- appelen de grond uit moeten. De oogst van pootaardappelen is vanwege de ongunstige zomer laat. Enige weken geleden is het loof getrokken, zodat het oogsten thans urgent wordt. In Gronin gen zijn dit jaar 900 hectaren meer met pootaardappelen be plant dan in het vorige jaar. Vandaar, dat men er, nu enige oogsten samenvallen, handen te kort komt. Het ligt in de bedoeling om boerenzoons en landarbeiders in noodgevallen bij gunstig oogst- weer steeds niet meer dan enige dagen verlof te verlenen. De si tuatie is niet zodanig, dat het uit zenden van „militaire oogst- colonnes" te rechtvaardigen zou zijn. Over het algemeen genomen kunnen de bureaux Oogstvoor ziening de aanvragen om ar beidskrachten normaal afwikke len. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Zonnig en warm. Droog, zonnig en warm weer. Over het algemeen weinig wind. ZATERDAG 28 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Dit was één van die grootste struikellbLokken voor het berei ken van een overeenkomst op de conferentie te Brussel. Te Parijs werd bevestigd, dat het plan-Spaak uit naam van de vijf andere E.V.G.-lander, die de wijzigingsvoorstellen van Men dès-France te Brussel hebben verworpen, is gedaan. Volgens bronnen uit de omge ving van de Franse premier la ten de nieuwe voorstellen1, die Donderdag door het Franse ka binet werden besproken, de „trae stand feitelijk onveranderd". De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henri Spaa.., heeft nieuwe voorstellen gezonden aan premier Mendès- Frar.ce om hef Frankrijk gemak kelijker te maken de E.V.G. te bekrachtigen, aldus is uit een Belgische regeringsbron verno men. De voorstellen werden Woens dag door amfoasadeur baron Guillaume overhandigd. Het Belgische kabinet besprak Donderdag de inhoud, van de voorstellen, die geheim wordt ge- houden. Voor een inheemse rechtbank te Fez hebben Woensdag 72 personen terechtgestaan cp be schuldiging van het verstoren van de openbare orde bij de jongste ongeregeldheden in de ze str.d. 51 beklaagden werden veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van twee jaar tot een maand. Tien per sonen werden vrijgesproken en elf gevallen werden aangehou den voor een nader onderzoek. Een woordvoerder van het bu- raai Gruenther heeft een krarte 1.43 1.59 2.18 2.34 2.58 3.14 3.08 3.24 ZON op onder Aug. 28 5.44 19.38 29 5.45 19.36 30 5.47 19.34 MAAN op onder 5.49 7.02 8.13 19.12 19.26 19.40 reau van Heusinger, de voor naamste militaire adviseur van de Westduitse regering heeft naar aanleiding van de verkla ring van Schmidt-Wittmack over een geheime Duits-Amerikaanse conferentie te Bad Godesberg, verklaard, dat Heusinger nooit van een dergelijke conferentie ge hoord heeft. Er waren ook nooit plannen overwogen voor de vor ming van 48 Westduitse divisies, aldus de woordvoerder. Functionarissen van het West- Duitse bureau voor defensie-aan gelegenheden hebben Schmidt- Wittmack „stapelgek" genoemd. „Wij zouden niet eens 48 divisies kunnen vormen al zouden wij het proberen. Onze bevolking is te klein." Volgens leden van het West- Duitse parlement is de verkla ring van Schmidt-Wittmack uit sluitend bedoeld om achterdocht van Frankrijk tegen West-Duits- land te wekken met het oog op de behandeling van de E.V.G. in he Franse parlement. Sehmidt-Wittmacks verklaring, dat Britse en Franse vertegen woordigers bij genoemde bespre kingen niet aanwezig waren, wordt gekenschetst als een „on handige poging" om verdeeldheid te zaaien onder de Westelijke bondgenoten. Na Heusinger heeft ook Hen- rich von Brentano, fractie-voor zitter der C.D.U. verklaard, dat de uitlatingen van Sohmidt-Witt- mack onwaar zijn. Von Brentano ontkende, dat Sdhmidit-Wittmack hem over zijn „gewetenswroe ging" gesproken had betreffen de bijvoorbeeld de onopgeloste sociale vraagstukken in zijn va derstad, Hamburg. In het geheel, zo zei Von Brentano, was hij misschien vijf minuten met Schmidt-Wittmack tezamen ge weest. Ook een woordvoerder van het Amerikaanse hoge commissa riaat heeft categorisch de ver klaring van Schmidt-Wittmack over de geheime Amerikaans- Duitse besprekingen, waaraan ojm. generaal Gruenther zou hebben deelgenomen, tegenge sproken. De woordvoerder wees er op, dat volgens het E.V.G.- verdrag geen enkel lid van de E.V.G. de gevechtskracht van zijn strijdkrachten zou mogen verhogen zonder overleg met de andere leden. In regeringskringen te Bonn noemt men de persconferentie van Sohmidt-Vvittmaek „geens zins sensationeel". Men noemde de beweegredenen voor zijn uit wijken „uitermate schraal". Zij kwamen kennelijk overeen met de „spr eekwijze van z'n opdracht gevers". „De verklaring van de landver rader Sehmidt-WittmacK is bij zonder grotesk waar hij zegt niet over de zogenaamde geheime met het E V.G.-verdrag verbon den overeenkomsten te wil len spreken, teneinde zich niet de beschuldiging van landver raad op de hals te halen", aldus liet men zich in genoemde krin gen volglens D.P.A. uit. „Het is nameüj-- bekend", zo vervolgde men, „dat er in het geheel geen geheime overeenkomsten zijn". De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Henry Suydam, zeide naar aanleiding van Sehmidt-Wittimacks verklaring: „We hebben dit allemaal al ge hoord. Het verloopt volgens de gebruikelijke communistische lijn". Het hoofdkwartier van gene- verklaring uitgegeven,: „Er schuilt geen waarheid in de be schuldiging, die het Westduitse parlementslid betreffende mij heeft uitgebracht". In bevoegde Britse kringen verklaart men eveneens, dat de verklaring betreffende geheime Overeenkomsten ter verdubbeling van het Duitse contingent on waar is. Het bureau van Dr Blank (de fensie-aangelegenheden) heeft 'n verklaring uitgegeven, waarm gezegd wordt dat het bureau zich slechts bezig houdt met de plannen voor een Duits contin gent van 12 divisies, overeen komstig de voorzieningen van het E-V.G.-verdrag. De „onthul lingen" over geheime conferen ties te Gradesberg waren geens zins overeenkomstig de waar heid. HET ZOEKEN NAAR DE „WILLEM BONTEKOE". Het fregat „Wolf" en de mij nenvegers „Hollands Diep" en „Volkerak" van de Kon. marine hebben gisteren hun pogingen tot opsporing van het wrak van de „Bontekoe" voortgezet. De „Wolf" heeft met zijn asdic- apparaat enkele malen oontact gekregen met voorwerpen onder water. De Or Kaan", die op de aangeduide plaatsen duikers heeft neergelaten, heeft eahter niets kunnen melden. Hef dreg gen van de mijnenvegers heeft evenmin resultaat opgeleverd. Hedenochtend zullen de sche pen hun opsporingspogingén voortzetten. De „Wolf," die zijn werkzaamheden als visserijpoli. tie-kruiser zal hehvatten, zal dan vervangen worden het fregat „Marnix," dat eveneens van asdic is voorzien. Naar aanleiding van geruch ten als zou de ramp met het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bonte koe" zijn veroorzaakt door een botsing met een Deense straalja ger, die sindsdien eveneens zou worden vei"mist, heeft het A.N.P. zich in (verbinding gesteld met het hoofdkwartier van de Deense luchtmacht in Kopenhagen. Dit hoofdkwartier deelde mede, dat er géén Deense straaljager wordt vermist. Aan drie vaste musici van het Concertgebouworkest, alsmede aan één orkestbode, heeft het Amerikaanse consulaat-generaal te Amsterdam thans schriftelijk laten weten, dat afwijzend is be schikt op hun verzcek om een vi sum voor de Verenigde Staten. Naar bekend was een verzoek daartoe ingediend, onnidat het or kest in October a.s. een tournee door de vtorenigdie Staten en Ca nada zal maken. In de brief van het consulaat staat onder meer, dat de toegang tot de Verenigde Staten de vier betrokken leden moet worden ge weigerd op grond van „Section 212 bf the immigration and na tionality act". De drie be trok Ken musici zijn: de solo hoboïst Haakon Stotijn, de plaatsvervangend eerste ho boïst Kees van der Kraan en de violist Lou Biloen. De orkestbc- dte, die de tournee niet zal kun nen meemaken, is J. v. d- Berg. Volgens de 'heer Haakon Sto tijn is voor zijn opengevallen plaats reeds een vervanger ge- Advertentie) Mijn man is eleetrisch lasser in de scheepsbouw en hij ziet er zo nu en dan uit, dal het meer dan erg is, maar nu ik Castelia Parels gebruik, ziet zijn goed er weer helder en schoon uit. Ik vind Castelia Parels een wa re uitkomst en vind het alleen jammer, dat het niet eer der gekomen is. Dat had mij heel wat geld en goed bespaard! U vliegt nu door dc was heen tijd. Castelia Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. vonden. Toen hij gisterochtend maar de repetitie van het ci-Kest ging, kwam hij tot de ontdekking dat deze ingtenomen was door de West-Duitse 'hoboïst H. Wien- schermann, hoofdleraar aan het muziekconservatorium in Det- mold. De heer Stotijn liet daar.op van zijn ontstemming blijken door een mondeling protest, waarin, hij er zich tegen kantte, dat hem zijn „rechtmatige plaats als solo 'ho boïst van 'het Concertgebouwor kest" tijdelijk is ontnomen. Daar na verliet hij de repetitie. Naar het A.N.P. voorts van de Nederlandse orkeststichting tot beheer van het Concertgebouw orkest verneemt, worden de twee plaatsvervangers voor die eerste hoboïst en de violist gezocht bij het Weense Phüiharmonische or kest. De onderhandelingen zijn nog niet geëindigd. Het Franse opperbevel heeft de internationale commissie, die toezicht moet houden op de na leving van het bestand in Indo- China, laten weten, dat de uit wisseling van krijgsgevangenen bij lange na niet is voltooid. Vol gens de te Genève gesloten be standsovereenkomst hadden alle gevangenen in Noord-Vietnam Donderdag moeten zijn overge dragen. De stagnatie is te wijten aan vervoersmoeilijkheden in het ge bied van de Vietminh. Het Franse opperbevel ver klaarde zich bereid de uitwisse ling te versnellen of het aantal uitwisselingscentra te vergroten. Prinses Margriet zal op de eerste dag (van de najaarsbeurs Dinsdag 7 September 's mid dags om half vier de officiële opening verrichten 'van de naar haar geroemde nieuwe exposie- hal van de Kon. Ned. Jaarbeurs. De namen van de Prinsessen Beatrix en Irene werden reeds eerder aan een, Jaarbeurshal ver bonden. De Beatrix- en de Irene- hal bevinden zich op het Vreden- burg, de Margriethal op het Croeselaar terrein Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castelia Parels, het wasmiddel van de nieuwe En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castelia Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castelia Parels (47 ct. per pak) in huis Prinses Wilhelmina heeft Woensdag een bezoek gebracht aan Lom in de vallei van Gud- brandsdalen in centraal Noorwe gen. Gisteren vertrok de prinses naar Olden Stryn in Nordfjord aan de westkust. I) De nieuwe Braziliaanse rege ring onder leiding van president Joao Cafe Jr. beschikt in beide huizen van het parlement over een meerderheid, nadat de lei ders van de arbeiderspartij van wijlen president Vargas haar steun hebben toegezegd. Donderdag kwam het nieuwe kabinet voor het eerst bijeen. In tussen zijn duizenden mensen uit geheel Brazilië te Sao Borja, bij de Argentijnse grens,, samenge komen voor de begrafenis van dr. Getulio Vargas, die, volgens de officiële berichten hierom trent, Dinsdag zelfmoord heeft gepleegd. De spanning in Rio de Janeiro is vrijwel verdwenen. Het enige uitwendige teken van een poli tieke crisis vormen de groepen gehelmde militairen bij belang rijke punten van de stad. De vele patrouilles zijn van het presidentiële paleis terugge trokken. Het zwaarst bewaakte blok is dat waar de Amerikaanse ambassade ondergebracht is. Het bekende Franse dagblad „Le Monde" schrijft: De plotselinge ontbieding naar Washington, voor nadere bespre kingen, van de Amerikaanse am bassadeur in Spanje, heeft de voldoening, die bij de Spaanse regering heerste na de reizen naar de V. S. van de minister van Handel, Arburua en de mi nister van Luchtvaart, Gallarza, wel verminderd. De Amerikaan se ambassadeur Dunn is door zijn regering op een moment ontbo den, waarop zelfs op het mili taire plan de Spaans-Ameri kaanse accoorden niet ten uit voer worden gebracht met de door de V. S. gewenste snelheid. Men weet, dat volgens de offi ciële voorwaarden van deze ac coorden, de Ver. Staten Spanje legeruitrustingen ter waarde van 141 millioen dollar ter beschik king stellen, terwijl Spanje Amerika de nodige faciliteiten biedt om op zijn gebied lucht- en vlootbases aan te leggen. Sedert het begin van dit jaar worden de wapens regelmatig afgeleverd en omvatten vooral veel instruc tiemateriaal en luchtafweerge schut. Terzelfdertijd volgen de Spaanse opleidingsteams elkaar op in de V. S. en in de Ameri kaanse kampen van Duitsland; 'bovendien werkt er een piloten- school met Amerikaanse instruc teurs in Badajoz. Zo bereiden de toekomstige chefs van de Spaan se strijdkrachten zich voor en worden de banden met Amerika aangehaald. Op het ogenblik wordt een aantal hoge officieren, onder leiding van generaal Soto, toegevoegd stafchef, ontvangen door de Amerikanen. Tenslotte heeft tijdens diens jongste bezoek aan Washington, vorige maand, de Spaanse minister van lucht vaart, het Pentagon een fabrica- tieplan voorgelegd van straal vliegtuigen in Spanje. De minis ter zou het Pentagon verzekerd hebben, dat Spanje als het land tenminste de nodige machi nerieën krijgt in staat is om zeer snel 750 van deze toestellen per jaar af te leveren tegen be lachelijk lage prijzen. Hij zou de Amerikaanse legerchefs zelfs verteld hebben, dat de Spaanse ingenieurs een prototype ont worpen hebben, dat al in 1955 de Spaanse fabrieken zou kunnen verlaten. De Verenigde Staten, gewaar schuwd door het tekort aan ge specialiseerde arbeidskrachten op het schiereiland, schijnen de plannen met sympathie en voor zichtigheid ontvangen te hebben. Hoe bescheiden deze eerst resul taten van de militaire samenwer king tussen beide landen ook zijn, ze zijn positief. Van middelmatige aard zijn daarentegen de tenuitvoerleg gingen van de beloften aan Ame rika. De aanleg van de bases is vertraagd, terwijl deze van de kant van de Amerikaanse rege ring de voornaamste reden tot ondertekening van de accoorden van 26 September 1953 waren. Sedert een maand of twee, zo vernemen wij uit officiële Ame rikaanse bron,- is het Pentagon bezorgd over de moeilijkheden, die zijn missie in Spanje ont moet en deze ongerustheid zou ook de voornaamste reden ge weest zijn van de reis van de Spaanse minister van Handel naar de V. S. Desgevraagd zou minister Arburua in Washington ook bevestigd hebben, dat de bouw van de bases de Spaanse economie voor een probleem stelt, dat deze economie niet kan oplossen op de manier en binnen de tijd zoals de V. S. dit wensen. De bouw van kazernes en bijbe horende gebouwen levert momen. teel geen enkele moeilijkheid op. Maar er zal geen sprake zijn van de aanleg van vliegvelden vóór de Amerikaanse ingenieurs kun nen beschikken over een speciaal cement, dat Spanje niet kan maken. Verschillende oplossin gen zijn in studie om de huidige achterstand in te halen. Eén daarvan overweegt de aankoop van Belgische cement en de te werkstelling van Italiaanse ar beiders. Wat de hydraulische centrales betreft, deze zijn niet in staat binnen korte tijd energie te leveren. De Ver. Staten zullen nieuwe centrales gaan eisen, maar ondanks deze plotselinge pressie, kan volgens officiële kringen te Madrid, eerst eind van dit jaar met enkele bases begon nen worden. Rond het Spaanse ministerie van handel zegt men, dat deze vertraging de Ameri kaanse regering genoodzaakt heeft de hoop op economische hulp bij Madrid .ietwat te tem peren. De reis van minister Arburua heeft alleen de deblokkage van 45 millioen dollar bewerkstelligd. Deze deblokkage werd bovendien verkregen in ruil voor een be lofte dat de Spaanse regering enkele investeringsplannen van Amerika in Spanje zou bestude ren. En zo ziet men dat vandaag- tendag de hele Spaanse pers zijn vijandigheid uit tegen „nieuwe Gibraltar-financiers". Terzelfdertijd heeft Madrid moeten accepteren, dat de eerste spoorwegen, die uitgerust zullen worden, niet die in de Baskische en Catalaanse provincies zijn. die immers zo essentieel voor de Spaanse economie zijn, maar die in het gebied van Cadiz-Sevilla n.l. die in verbinding staan met een te bouwen scheepsbasis en twee luchtbases van Amerika. Dit gebied wordt n.l. van strate gisch belang voor de V. S. Dit realisme van de Amerikaanse re gering zou één der motiveringen zijn, die generaal Franco aange spoord hebben zijn minister van Landbouw, Cavestany, met een speciale missie naar Bonn te zen den Vrijdag zullen twee groepen van het nieuwe Japanse leger, „de landweer", naar Hokkaido, het Noordelijkste eiland, vertreK- ken om de daar gelegerde Ame rikaanse troepen te vervangen, aldus is door de Japanse verdedi- gingsraad medegedeeld. Japan hoopt tegen het einde van het jaar ongeveer 50.000 man troe pen op Hokkaido te hebben, evenveel als vóór de oorlog. Van Amerikaanse militaire zij de te Tokio is medegedeeld, dat de Verenigde Staten de verdedi ging van het Noordelijke gebied van de Stille Oceaan meer zul len baseren op zeer snelle een heden van de luchtmacht dan op de landstrijdkrachten en vloot. Terwijl de Amerikaanse land strijdkrachten op Korea en Japan geleidelijk worden ingekrompen, is de Amerikaanse luchtmacht op In het eerste jaar van zijn be staan heeft de helicopterdienst van de Sabena 3500 geregelde vludhten gemaakt waarbij 13.000 passagiers werden vervoerd. De Belgische hefschroefvliegtuigen, die zeven passagiers kunnen ver voeren, legden in totaal 882.000 km af en vervoerden in de eer ste acht maanden van 1954 26 ton post. Naar de directeur van de Sabena, W. Deswarte, tijdens een persconferentie mededeelde, zal de Sabena in 1960 over heli copters beschikken, die 40 tot 50 passagiers kunnen vervoeren en die onder heel wat gunstiger ex ploitatievoorwaarden dan de te genwoordige trajecten kunnen afleggen van 400 tot 500 km, bij een uursnelheid van 250. Japan enigszins versterkt. Na de wapenstilstand op Korea zijn de zware bommenwerpers uit het gebied van de Stille Oceaan te ruggetrokken. De lichte bommen werpers, de jagers en de ver kenningsvliegtuigen daarentegen, die uit Korea zijn teruggetrokken zijn thans in Japan of op Okina wa gestationneerd. Uit dezelfde bron is vernomen, dat in tegenstelling tot wat eerst gemeld werd. de mogelijkheid bestaat, dat één van de vier di visies, die Korea zullen verlaten, tijdelijk in Japan wordt gelegerd. De drie andere divisies zouden naar de Verenigde Staten, Oki nawa en Hawaii' gezonden wor den. De Guatemalaanse Junta heeft Woensdag besloten de communis tische partij te verbieden. Het desbetreffend decreet verbiedt iedere groep, die communistische doelen nastreeft of waarvan het program is ingegeven door com munistische leerstellingen. Ook heeft de Junta de onmid dellijke uitvoering bekendge maakt van een plan voor groot scheepse publieke werken ten behoeve van de economische ont wikkeling van het land. Het plan omvat o.m. de aanleg van wegen en de bouw van woningen, scho len en ziekenhuizen. Ook voor ziet het in bevloeiing en electri- ficering. Voor de „Swifts", de modern ste straaljager waarover de Brit se luchtmacht beschikt, is weer een opstijgverbod afgekondigd naar aanleiding van een ongeluk dat Woensdag met een toestel van dit type is gebeurd. Dit toestel stortte in zee, nadat de piloot nog kans had gezien om zich met zijn valscherm in veiligheid te brengen. De autori teiten onderzoeken thans het rap port van de piloot. Sinds Juli werd er weer met „Swifts" gevlogen, nadat deze jagers twee maanden op de grond waren gehouden voor het aan brengen van verbeteringen in de bediening van de stuurvlakken. Tengevolge van het slechte func- tionneren hiervan waren n.l. te voren twee toestellen veronge lukt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1