DE WERELDRAAD VAN KERKEN Het vetgehalte van de Stoffelijk overschot van de Gasperi bijgezet consum ill Verklaring van Rhee EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Behandeling wetsontwerp van het protocol van de Uniebesprekingen uitgesteld Sterke stijging van de Europese agrarische productie «Agenda INDONESIË Reusachtige graanvoorraad in Canada Christusbeeld onder water Oostenrijkers door Russische soldaten ontvoerd Treinongeluk in Spanje De beste bedden ooit gemaakt! NED. AANVULLINGSDETA CHEMENT N.D.V.N. TE HONGKONG AANGEKOMEN. Gevechten met Mau Mau Spionnagezaak in Zwitserland Middel ontdekt tegen atomische straling? India en Portugal Een kleine „ironie der geschie denis" deed zich voor, toen pre sident Eisenhower zich van de luchthaven Chicago naar Evan- ston begaf om de assemblée van de wereldraad van Kerken toe te spreken. Naast hem in de nieu we limousine van het Witte Huis zat namelijk de man, tegen wiens binnenkomst in de Ver. Staten onlangs protest werd aangete kend op grond van vermeende communistische sympathieën, de Nederlander dr W. A. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de wereldraad van Kerken. Op de zonovergoten Deering Meadow van de North Western University hadden 18.000 mensen een plaats gevonden om de pre sident te horen spreken. Zijn rede vond een climax in een oproep tot gebed der Kerken voor een duurzame wereldvrede. „Ik geloof", zei Eisenhower, „dat gij de geestelijke leiders van een wereldorganisatie, samen met uw broeders van andere ge loofsovertuiging, ons de weg kunt wijzen. Uw doel moet niets minder zijn dan een beroep op ieder mens, waar ook ter wereld, die gelooft in de macht van de Allerhoogste, zich te verenigen tot een machtige, gelijktijdige en intense actie van het geloof. Zulk een massale toewijding in per soonlijk gebed voor een blijvende en rechtvaardige vrede zou in derdaad wonderen verrichten. De president herinnerde aan zijn eigen lidmaatschap van 'n Kerk, die hier vertegenwoordigd was de Presbyterian Church of Ame rica) en als zodanig, nadrukke lijk niet in zijn functie als staats hoofd, veroorloofde hij zich een critische opmerking. Hij wees de Kerken er op, dat een vrede zon der geloof in God onbereikbaar is, maar dat tegelijkertijd de ver antwoordelijkheid voor de vrede en voor de conflicten, die haar verstoren, bij ieder mens persoon lijk berust. Vanwege deze drin gende verantwoordelijkheid riep de president de wereldraad van Kerken op, alle Christenen voor te gaan in een campagne voor de vrede, in de zekerheid dat het ge loof bergen kan verzetten. Wanneer allen zich verbonden in hechte eenheid van geloof en gelijkheid van doel, zou er een kracht ontstaan, die op dezelfde wijze de mensen in vrede zou ver enigen als het gemeenschappe lijk gevaar in oorlogstijd ver mocht. Daarnaast moet er een brede, niet ophoudende studie gemaakt worden van de grond- factoren der huidige wereldpro- Blijkens voorlopige statistische gegclvens, gepubliceerd door de organisatie voor Europese eco nomische samenwerking, was de totale agrarische productie der O.E.E.S.-landen in het seizoen 1952/53 ongeveer 24 i% groter dan vóór de oorlog. Laat men de vee teel tpr cd'uc te ndie uitslui tend met behulp Van ingevoerde voeder kunnen worden geprodu ceerd, buiten beschouwing, dan was de productie zelfs 29 ho ger. In Engeland en Turkije is voor al de bebouwde oppervlakte aan zienlijk uitgebreid. In de meeste andere landen werd de produc tiestijging in hoofdzaak bereikt door een verbetering van de op brengst per bebouwde eeniheid groiridl of per dier. De oppervlakte akkergrond in de landien der O.E.E.S., die vóór de ootlog 86 mi lid oen hectare groet was, is met ongeveer 10 uitgebreid tot 95 millioen hecta re. Dit bradht een vermindering van de weidegrond met onge veer 8 Vt mede. Deze inkrimping van de oppervlakte weidegrond heeft echter geen beperking Ivan de productie der veeteelt tenge volge gehad. Integendeel steeg deze productie met 23 als re sultaat van een uitbreiding van de veestapel. Het aantal runde ren steeg met 7 millioen (9 het aantal varkens met 3 mil lioen (6 en de pluimveesta pel met 17 millioen stuks (3 Het aantal paarden verminderde met 2 millioen stuks of ongeveer 14 Deze belangrijke stijgirg van de productie der veeteelt werd verkregen ondanks het leit dat er aanzienlijk minder vee voeder in West-Europa werd- in gevoerd dan vóór de oorlóg. blemen. En zij, die geroepen zijn leiding te geven aan de volkeren, moeten diep en hartelijk gesteund worden in hun pogen om nieuwe wegen tot onderling begrip en verzoening te vinden. Ook wij hebben fouten ge maakt, erkende de president, maar zij hebben onze hoop niet aangetast. Wij leven in een tijd, waarin grote dingen in het geloof moeten worden aangepakt. Over al in de wereld ziet men harts tochtelijk uit naar een toekomst van rechtvaardige en duurzame vrede: het bereiken daarvan kan niet overgelaten worden aan de diplomaten en de legers. Nie mand van ons mag de hoge taak verwaarlozen in dit opzicht daad werkelijk actief te zijn. De op lossing van de problemen, die de wereld benauwen, ligt in laatste instantie niet bij kogelsen bom men. Alleen een geesteshouding, die recht en gerechtigheid zoekt, zal ons op de lange duur in staat stellen in rust en vertrouwen te leven. Het was de Amerikaanse pers niet ontgaan, dat de speech van de president werd aangehoord ook door de kerkleiders van ach ter het ijzeren gordijn. Met de Amerikaanse gretigheid voor het journalistieke detail vermelden de kranten, dat prof. Hromadka van Praag op een stoel klom om beter te kunnen zien en geduren de twee seconden applaudisseer de, tegen de rest van de menigte ruim een minuut. Niettemin ver klaarde prof. Hromadka zich met sommige passages uit de toe spraak zeer ingenomen: hij on derstreepte de woorden van de president, dat wij tot elkander moeten komen om een duurzame vrede te vinden. Dr Visser 't Hooft achtte het woord van de president voortref felijk en weldoordacht. Hij was van mening, dat de wereldraad van Kerken inderdaad zou kun nen functionneren als een brand punt van saamgebundelde gees telijke kracht. Omringd door veertig gedele geerden van de wereldraad, ge huld in de hoogleraarstoga van de universiteit, waaronder ook de Nederlanders dr E. Emmen en dr C. L. Patijn, ontving Eisenhower het eredoctoraat van de North Western University. i Bisschop Otto Dibelius van Berlijn heeft op het congres van de Wereldraad van Kerken te Evanston verklaard, dat het geloof niet achteruit gaat in Oost-Duitsland. Integendeel, men istaat daar vaster in het geloof dan in het Westen. Hij pleitte voor voortzetting der oecumenische hulp aan Oost- Duitsland, waar 15 millioen Protestanten zijn. Als het ker kelijk leven voor deze mensen teloor gaat, aldus de bisschop, komt het gehele Protestantisme in Europa in gevaar. De Koreaanse geestelijke Sjin Hong Mjoeng zei, dat Korea niet zonder hoop is. De chris telijke kerken groeien enorm en in omstandigheden, die norma liter wanhoop zouden wekken, zegeviert de christelijke hoop. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Opstand in Sing-Sing". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Opstand in Sing-Sing. AXEL: Het Centrum: 8 uur: Commando des doods. Het Alcide avond uit de stoffelijk overschot van even gestopt om belangstellen de Gasperi is Zondag- den de gelegenheid te geven tot nia een reis van 600 km het bewijzen van de laatste eer. gebooteplaats van de Onder geleide van motorpoli- grote stations tijdens de rit was 3JSP' De persdienst van de Stichting voor de Landbouw deelt mede: Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft be raadslaagd over eventuele ver hoging van het vetgehalte van de consumptiemelk. Over dit on derwerp heeft de minister van Landbouw in een vertrouwelijk onderhoud met het dagelijks be stuur van de Stichting voor de Landbouw enkele mededelingen gedaan, waarover ontijdige publi. caties zijn verschenen. Ofschoon het hoofdbestuur het betreurt, dat over deze vertrouwelijke be sprekingen tussen de minister van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw, zonder voor kennis van de gespreksgenoten, mededelingen ter publicatie zijn Op 31 Juli j.l. aldus meldt „Le Monde" uit Montreal, beschikte Canada over een voorraad van 587 millioen schepel graan, de grootste voorraad sedert het ein de vam de oorlog. Eind Juli van het vorige jaar was hef 369 mil lioen schepel. Wanneer men re kent op een opbrengst van 515 millioen schepel van dë oogst van dit jaar, welkie men thans gaat binnenhalen, zal Canada over twee maanden een voorraad van, meer dSami 1.100.000.000 Sche pel hebben, het hoogste cijlfer uit Canada's gehele geschiedenis. Een Roomis-Katholiek priester heeft t'e Genua een twee en een halve meter hoog bronzen Chris tusbeeld gezegend, dlat Zondag a.s. in de baai Ivan San Fruttuoso ten O. van Genua zal worden neergelaten. Ter plaatse is het water meestentijds zó helder, dat het beeld van de oppervlak te af gemakkelijk te zien zal zijn. Het beeld toont Christus met opwaarts gericht gelaat en uit gestrekte armen. Het weegt, miet betonnen voetstuk en al, meer dia® tachtig ton. Het is be doeld als gedenkteken voor vis sers, zeelieden en anderen, die in zee de dood vonden. De „Christus van de diepte" is het werk van de Italiaanse beeld houwer Gul-do Galletti. Het beeld krijgt zijn plaats naast het wrak tv-an een Brits schip, dat honderd jaar geleden in stormweer ver ging met aan -boord soldaten van het koninkrijk Sardinië, die tegen de Russeni in de Krim-oorlog in het veld gebracht zouden wor den. De Amerikaanse vloot zal 250 kilo brons, afkomstig van verga ne schepen, zenden voor een voet stuk op een rots in de baai, waar op een toorts komt te staan, die de plaats van ih-et beeld onder water zal aangeven. MARIABEELD ONDER WATER. Zondag is voor de kust bij Al giers een Mariabeeld i®l ongeveer tien meter diep water neergela ten en vastgezet op een beton nen voetstuK van twee ton. Een menigte vissers was getuige van de plechtigheid, welke door mgr Duval, de aartsbisschop van Al giers, werd geleid. De bespreking in de afdelingen behartigd. Subadio zei, dat de van het parlement van het wets-P.S.I. Van mening is, 'dat het re- staatsman, Trente in Noord- tie werd de lijkkist naar de Itaië te Rome aangekomen. Jezus-kerk gebracht, waar zij De lijkkist stond in een speciale voor het hoogaltaar werd op- treinwagon, die met zwart flu- gesteld, in 'afwachting van de weel was gedrapeerd. Op allebijzetting, Maandag, in de 1600 jaar oude basiliek van Sint Laurentinus buiten de mu ren, waar een Paus, een Kardi naal en vele kruisvaarders be graven liggen. Officieel is medegedeeld, dat de Gasperie in de afgelopen an derhalf jaar leed aan een ern stige nierkwaal. Artsen ver klaarden, dat alleen de Gas- peri's uitzonderlijke gestel hem in leven had eehouden. tor*1 gedaan, acht het hoofdbestuur onder deze omstandigheden het gewenst mee te delen op grond van welke motieven de Stichting voor de Landbouw zich uit spreekt voor verhoging van het vetgehalte van de consumptie- melk. Deze motieven zijn de vol gende: a. het vetgehalte van 2% is een overblijfsel van de vet- schaarste tijdens en kort na de oorlog. Dit motief is niet alleen vervallen, maar zelfs in zijn tegendeel omgeslagen; b. de vermindering van het vetgehalte doet schade aan de waardering van het publiek voor de consumptiemelk, hetgeen het verbruik niet bevordert; c. bij de gestegen welvaart past geen kunstmatig verarmde melk. In geen enkel ander West- Europees land wordt consumptie, melk verkocht met minder dan 3 vet; d. de standaardisatie op 2 Yz vet leidt tot een extra boter- productie van ongeveer 20.000 ton per jaar, waarvan een aan zienlijk deel slechts met verlies kan worden verkocht; e. dit verhoogde aanbod van Nederlandse boter veroorzaakt nodeloze spanningen op de inter nationale botermarkt en wellicht nog meer een onwelwillende stemming ten opzichte van de Nederlandse boterexport. Het hoofdbestuur heeft beslo ten het gehele vraagstuk van het consumptiemelkbeleid en de consumptiemelkvoorziening ter bestudering voor te leggen aan verschillende deskundige com missies binnen de Stichting voor de Landbouw, mede om na te gaan, welke invloed dit vraag stuk heeft op de loon- en prijs politiek. ontwerp op het protocol van de Uniiebesprekingen is op verzoek van de minister van Buitenland- se Zaken, Sunarjo, uitgesteld tdt na het recès van het parle ment, dat 1 September begint en dat de gehele maand September duurt. Oolorspronkelijk zouden de af delingen heden met de oespre- kingen beginnen. Minister Su narjo verklaarde, dat hij dit uit stel verzocht, ornaat de regering nog niet over de Volledige gege vens beschikt voor een toelich ting op het wetsontwerp, die de regering samen met leden van de Indonesische delegatie ter Umiebesprekingen zou samen stellen. Het is nog niet bekend, wanneer het wetsontwerp in het parlement zal kunnen worden behandeld. Inmiddels heeft de voorzitter vlan de fractie van de partij soda lis Indonesia, Suibadio Sastrosa- tomo, verklaard dait de P.S.I. het protocol en de bijbehorende briefwisseling in 'haar geheel verwerpt. Subadio herinnerde aan de verklaring van de P.S.I. bij 'het vertrek [van de Indonesi sche delegatie naar Den Haag, dat de P.S.I. de regering zou steunen, indien slechts de belan gen vatn het volk zouden worden „ZAAK SCHMIDT" 9 SEPT. VOOR HET LANDGERECHT VAN DJAKARTA. De z.g. „zaak-Schmidt", de meestgenoemde van de eind 1953 begin 1954 gearresteerde reeks Nederlanders, zal 9 September voor het larÉgerecht van Dja karta in behandeling komen. De 51-jarige H. C. J. C. Schmidt werd 18 December vorig jaar in Bandung gearresteerd. Hij wordt o.a. beschuldigd van hulpverle ning bij het „droppen" van wa pens en munitie uit een buiten lands vliegtuig op de hellingen van de Tangkuban Prahu, een vulkaan in de omgeving van Bandung, welke goederen be stemd zouden zijn voor de Darul Islam. Voorts wordt Schmidt be schuldigd in 1952 en 1953 als lei der van een bende van de Darul Islam overvallen te hebben ge pleegd, o.a. op de post van de mobiele brigade te Bogor. Er zijn 32 getuigen opgeroe pen, meestens Nederlanders uit plaatsen in West-Java. De heer Schmidt is geboren in Neder- weert in Limburg. Hij was laat stelijk werkzaam bij de N.V. De- nis in Bandung. Mr. G. K. Liem is rechter in deze zaak. J. B. Siahaan officier van justitie. Mr. Boegheim is door het hoge commissariaat aangewezen als verdediger van de heer Schmidt. sultaat van de Haagse bespre kingen in het geheel niet in het vloerdeel van het volk is en dat de P.S.I. desiwege het protocol verwerpt. De fractie 'van de partai Indo nesia Riaya heeft eveneens het protocol en de briefwisseling be sproken. Het resultaat valn die besprekingen werd niet bekend gemaakt. Men verklaarde slechts niet tetevreden te zijn over het feit, dat het 'kabinet in haar zit ting van vorige week Zondag het protocol en de briefwisseling heeft goedgekeurd, zonder voor af o,verleg met de regeringspar tijen te plegen. Op een; ivraag van de pers, wanneer de besprekingen met Nederland zullen worden ge opend over een nadere regeling van de financiële en economische bepalingen, zoals die volgens het protocol gehandhaafd bleven, verklaarde men van bevoegde zijde, dat de voorbereidingen enige tijd 'behoeven, zodat niet Eerwacht kan worden, dat de be sprekingen binnenkort gehouden kunnen worden. „Er spelen' hier bij vele factoren een rol", zo veegde men hieraan toe. DE REIS VAN MEVR. PANDIT DOOR INDONESIË. In eeni toespraak, die mevr. Pandit, de presidente van de al gemene vergadering vatn de Ver enigde Naties, tot de studenten van de Gadj amada-school in Djokja iheeft gehouden, zeide zij, dat haar tijdens baar verblijf in Indonesië twee diimgen waren op. gevallen. Ten eerste „de warmte en de genegenheid van uw wel kom" en ten 'tweede: „die harts tocht in uiw streven voer de terugkeer van zekere gebieden, waarvan u zegt, dat zij u recht matig toekomen". Ten aanzien ivajn het tweede doelde mevr. Pandit duidelijk op de aanspraken van Indonesië op het westelijk deel van Nieuw- Guinea, die via aanplakbiljetten en spandoeken op haar reis naar Buitenzorg, Bandoeng en Djokja nog eens duidelijk werden ge steld. Mevr. Pandit zei, dat men zich ten aanzien van 'de tweede zaak moet realiseren, dat men niet al leen de vulist kan ballen en „Mer- deka" roepen, doch dat men moet -beseffen, welke verplichtingen achter die eis liggen. Inmiddels is mevr. Pandit nlaar Bali vertrokken, waar zij zich weer bij president Soekarmo zal voegen, die rechtstreeks van Bandoeng naar Bali is gevlogen, toen mevr. Pandit raar jjjokja doorreisde. Het stoffelijk overschot van de Italiaanse oud-premier Alcide de Gasperi is Maandag met natio nale eer bijgezet in de 1600 jaar oude basiliek van Sint Lauren- tius buiten de Muren. Tevoren werd in de Jezus-kerk, waarheen de lijkkist Zondag avond was gebracht, een uit vaartdienst gehouden, welke werd bijgewoond door president Einautdli, leden der regering, ver tegenwoordigers van het corps- 'dCplomatique, /delegaties van de Ohristen-demiGcratische partij uit geheel Italië en talrijke ande re belangstellenden. De gezongen Mis van Requiem werd opgedragen door mgr Arri- gb Pimtonello, met assistentie van de paters jezuitap, die in de parochie de zielszorg uitoefenen. Daarna werd de absolutie ver- riCht door kardinaal Mieara, vi caris van de Paus Voor het dio cees van Rome. Tijdens de plech tigheid speelden militaire kapel len buil,en 'het volkslied. Premier Scelba, geheel in het zwart gekleed en verscheidene andere leden der regering ver hulden hun ontroering niet. Met strakke gezichten volgden zij de dienst, na afloop Waarvan de lijkkli'st, bedekt met de nationale vlag, naar de lijkkoets gedragen werd, waarvoor zes paarden wa ren gespannen. Hierachter vorm de zich een lange stoet vani per soonlijkheden, die te voet helt stoffelijk overschot op de laatste tocht van iets meer dan ander halve kilometer vergezelden. De stoet werd voorafgegaan dioor afdelingen van de drie on derdelen van de strijdkrachten. Achter de lijkkoets liepen de we duwe en de dóchters van de over ledene. Larigs de roiute, die dloor militairen was afgezet, stond een zwijgende menigte. Bij dó ingang van de basiliek van Sint Laurent!us buiten de Muren werd de stoet begroet dioor pater Beningnbn da Sant' IHario, het hoofd der parochie. Na een laatste zegening werd de kist neergelaten' in de crypte. Later zal het stoffelijk overschot worden bijgezet In een tombe, die zal worden opgericht tegen over die van kardinaal Fieschi, een oo-rn van Napoleon. Naar men aanneemt hebben tijdens ihet weekeinde Russische soldaten twee Oostenrijkers door een geraffineerde truc bij een spoorweg'overweg nabij Wiener Neuistadt, 80 km ten Z. van We nen, ontvoerd. Zij kregen de otverwegwadhter er 'foe to demonstreren, hoe de bcimieni worden neergelaten, juist toen een aui|o met twee Oosten rijkers kwam aanrijidlen. De auto moest voor de bomen stilhouden, waardoor Russische soldaten in een achtervolgende auto de ge legenheid kregen de Oostenrij kers in hun auto over te bren gen en weg te rijden. Het Russische hoofdkwartier deelde iiater aan het hoofdbureau van politie te Wiener Neustadt mee, dat de twee personen, die zogenaamd ontvoerd waren, een man en een vrouw van de Rus sische bezettingstroepen waren, die eigenmachtig op verlof wa ren gegiaan. Zceidagavbnd zijn in de Spaan se provincie Sevilla de locomo tief en, vier wagons van de snel trein AlgesirasMadrid ont spoord'. Volgens de laatste be richten zijn vier lijken geborgen. Er zijn 39 gewonden, waarbij 8 in ernstige toestand, uit wrak stukken bevrijd. Men', vreest dat zich nog meer slachtoflers zul len bevinden ini een omgeslagen restauratierijtuig, dat nog niet kon worden onderzocht. onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED «warm ,v,or moderne SCHUIMRUBBER BED men!e„ HAZET BEODEN- EN MAT ASSENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN TELEFOON Ne 1 President Rhee van Zuid-Korea door de Amerikanen niet gerea- heeft Maandag op een bijeen- geerd. komst te Seoel, welke door hon- De Zuidkoreaanse president derdduizend personen werd bijge- verklaarde evenwel niet teleur- woond, verklaard-, dat het terug- gesteld te zijn over zijn Ameri- trekken van vier Amerikaanse kaanse reis, omdat zijn denk- divisies niet aanleiding moet zijn beelden omtrent de strijd tegen voor „overdreven teleurstelling de communisten bij dat deel van of bezorgdheid". Hij kondigde de openbare mening in de Ver. aan, dat binnenkort een nieuwe Staten, dat afwijzend staat tegen- defensiepolitiek zal worden opge- J over de huidige regering, in rui- steld om aan de nieuwe toetsand me mate weerklank hadden ge- het hoofd te bieden. vonden. De president verzocht zijn toe hoorders het beginsel van de eenwording van Korea te blijven steunen, doch hierbij geen beto gingen op touw te zetten, welke de betrekkingen met de Ver. Sta ten kunnen schaden. Hij verklaarde, dat bij zijn tocht door de Ver. Staten vorige maand vele Amerikanen hadden gezegd, dat hij verdiende een we reldleider te zijn, omdat zijn voorspellingen omtrent de com munisten juist bleken te zijn ge weest. Spreker herinnerde er aan, dat zijn plan om de terugtocht van de Chinese communisten uit Noord-Korea te bewerken, geen weerklank te Washington had ge- venden. Ook op zijn voorstel aan president Eisenhower om hem met een Amerikaanse militaire vertegenwoordiger te laten be raadslagen over een aanval op communistisch China zonder een wereldoorlog te riskéren, was Het 26-stte aanvullingsdetache ment N.D.V.N. is Maandag op Weg naar Korea te Hongkong aangekomen. De reis werd van Marseille uit gemaakt met het nieuwe Franse passagiersschip „Laos" (15.240 ton). Het "aanvullingsdetachement, dat onder leiding staat vain> ka pitein H. Voorthuizen uit Sbest- dijk, -omvalt 9 officieren, 17 on derofficieren en 118 korporaals en manschappen. Duiizend man van de burger wacht van Kenia, tezamen met militairen en politie, leveren thans een gQvedht met Mau Mau- ieden in eeini gebied' 40 km tem N. van Nairobi, aldus heeft een re geringswoordvoerder Maandag in de hoofdstad' Avan Kenia mee gedeeld. Zwitserland heeft de terugroe ping verkregen van een buiten landse vice-consul na de arresta tie van twee Zwitserse particulie re detectives, die verdacht wor den van spionnage tijdens de Ge- neefse conferentie over Oost-Azi atische aangelegenheden, aldus is Maandag te Bern medege deeld. De nationaliteit van de vice- consul, die het land reeds heelt verlaten, is niet bekendgemaakt. In de Zwitserse bekendmaking wordt gezegd, dat een van de de tectives, aangeduid met „G", se dert 1950 vele malen een onder zoek had ingesteld naar Zwitsers en buitenlanders voor een bui tenlands consulaat te Genève. In een groot aantal gevallen betrof het onderzoek politieke opvattin gen en activiteit en de vermo genstoestand. In enkele gevallen werden personen geschaduwd met medewerking van de andere detective „R". door ARVI KIVIMAA. 22.) (Nadruk verboden.) den en hoe kort kende zij hem Maar was het nodig, meer Geen enkele verstandelijke over. weging bracht haar tot deze be slissing. Hoe ze hier op 't eiland je leven zouden; waarvan zij moesten rondkomen; ol zij er zich wel thuis zou voelen -dit alles bleef buiten geding. Het was haar of ze eigenlijk al sedert lang geweten had, dat het zó zou lopen. Haar besluit was goed, zij twijfelde daar niet aan. Wat zij op deze Zondag bij Nestori er voer, bevestigde slechts haar vol komen vertrouwen in hem. Van af het ogenblik der eerste ont moeting beleefde zij de innerlijke zekerheid, dat zij aan hem en aan niemand anders haar leven ver binden zou. En nu was ze zijn bruid gewor den, op deze rustdag in Oogst maand. Het was geschied onder het geruis der pijnen, in de koel te van de wind over het meer, Hoe spoedig was het gebeurd hoe verrassend, verwarrend snel. Zij had beloofd zijn vrouw te wor- pas van hem te weten, dan zij vóór zich zag: Nestori, met zijn kal me, blije glimlach In zijn nabij heid was zij gelukkig. Was hij er niet, dan verlangde zij hem te ontmqeten en bij hem te zijn. Tot hier toe had zij in hope ge leefd, verwachtingen gekoesterd, gelijk ieder meisje in de jaren van haar jonkheid, beducht bij wijlen voor wat komen zou, of bekoord door de onwezenlijke en onbekende. Morgen wat hield de dag van morgen in? Wat bor gen de volgende dagen...? Nu waren alle vragen beant woord, opgelost er was niets meer te vragen. Zij had gekozen, zij wist de weg en waarheen die leiden zou. Pas nu kwam Nestori voor de dag met het nieuws over het- be zoek van zijn vader. „Ik heb er niets van willen zeg gen: ik wou zo graag weten, of je mij ook nemen zou, zonder Telkkavaara..." Hij vertelde, dat de oude het verpacht had. Voorlopig althans zou het eiland hun tehuis zijn. De bijkamer zou tijdig klaar ko men, er was dan waarschijnlijk wel voldoende ruimte. Het lag in zijn bedoeling zo gauw mogelijk te trouwen, want bij een bruiloft hoorde toch wat zomerweer, dat was altijd gezelliger. En daar kwam nog wat bij hun eerste kind zou dan geboren worden, wanneer een nieuw zomerseizoen in aantocht was, een goeie tijd voor een kleine hummel om het leven te beginnen... Maar Liisa zag hem niet aan, vermits hij zo rondweg daarvan praatte, dat zij tot over de oren bloosde. Natuurlijk moesten ze nog met de ouwelui praten. Nestori zou haar meenemen naar Telkkavaa ra. „Je vader," zo sprak Liisa open hartig, zal wel niet gebrand zijn op zo'n schoondochter, want geld trouwt met geld. En weet je wel, hoe arm wij zijn? Ons huisje ligt niet eens op eigen grond, de eige naar van Tervala wou het perceel niet verkopen." Zij wendde zich ineens om naar Nestori en bekende, dat zij met opzet overdreef, om te voorko men, dat hij nog enige dunk van haar familiebezit zou hebben. Lachend hoorde hij haar beden kingen aan. „Komaan, en wat ben ik dan wel? In geen tien jaar ben ik een rijke boerenzoon geweest. Ik ben een kleine boer, een eilander. Maar met jou er bij, de rijkste mens op Gods aardbodem." En hij kuste haar opnieuw... Zij roeiden terug naar huis om de Westkust. Allengs ging de wind liggen. Een zilvermeeuw, zeldzame verschijning op deze binnenmeren, volgde de boot, al leen. Ze tuurden naar die vogel en zijn gracieuze boogvluchten. Nestori merkte lachend op: „Die brengt geluk Liisa!" Toen ze uitstapten bij het stei gertje bespeurde Alvina's alziend oog onmiddellijk de blijde ernst op het gelaat van het meisje. Nestori liet haar niet lang in het onzekere en zei haar, dat ze zich verloofd hadden, waarop het oudje hen geestdriftig feliciteer de. Maar van harte was het niet, want nu zou er een tweede vrouw op het eiland komen, op haar eiland, wellicht spoedig reeds. En dan had ze het rijk niet meer al leen. Uit respect voor Nestori, wiens positie in haar oog immers zo eerbiedwekkend was geworden, liet ze van haar werkelijke ge voelens niets blijken. (Wordt vervolgd.) Naar te New York is bekend gemaakt, heeft een uit Zuid- Afrika afkomstige geleerde, dr. Louis Pillemer, met twaalf as sistenten een stof in het lichaam ontdekt, die wellicht als be scherming tegen atomische stra ling kan worden gebruikt. Een groep geleerden uit Ohio hoopt, dat deze stof, properdine genaamd, ook kan worden ge bruikt bij het streven om de mens immuun voor ziekten te maken. Dr. Pillemer deelde mee, dat bij proeven was gebleken, dat een groot aantal knaagdieren dank zij properdine bestand was tegen straling. Na een atoomont ploffing of een ander soort uit straling sterft 50 procent of meer van de getroffen mensen in de eerste een of twee weken aan in fectie. Blijkbaar is dan de pro perdine de stof in het bloed, die nodig is om de infectie te be strijden, vernietigd, aldus de con clusie van dr. Pillemer. Portugal heeft bij India ge klaagd over de Indische pers en radio, „die de integriteit van de Portugese gebieden in India openlijk bedreigen". In een. tweede nota wordt In dia verzocht zijn bedoelingen duidelijk te maken wat betreft de voorgestelde besprekingen over het aanwijzen van neutra le waarnemers, die rapport zou den knoeten uitbrengen over de toestand langs de grenzen der Portugese bezittingen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2