K.L.M.-vliegtuig „Willem Bontekoe verongelukt boven Noordzee Reacties op de mislukte conferentie van Brussel De reis van de Agamemnon Onrust in Rio de Janeiro WEERSVERWACHTING HOOCWATER. ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 24 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3234. Alle 21 inzittenden om het leven gekomen De bespreking tussen Churchill en Mendès-France Alpenpassen niet gesloten Bendeleden in Makassar gearresteerd Eisenhower spreekt veto over loonsverhoging uit Voorzitter van Chinese vredescomité doet beroep op de Verenigde Staten Aug. op onder op onder 25 5.39 19.45 1.59 18.15 26 5.40 19.42 3.17 18.38 27 5.42 19.40 4.34 18.56 28 5.44 19.38 5.49 19.12 Adenauer bracht verslag uit n-auikerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels LI iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10A9 sar. Nadat men van circa half een Maandagmiddag af in het onge wisse liad verkeerd over het lot van het K.L.M.-vliegtuig „Willem Bontekoe", dat met twaalf passagiers en negen koppen beman ning van New York onderweg was naar Amsterdam, bleek aan het einde van de middag dat moest worden aangenomen dat het in de Noordzee is gevallen, op een afstand van ongeveer vijf km uit de Nederlandse kust, ter hoogte van Egmond aan Zee en Bergen aan Zee. De IJmuidense kotter „Texel", de loodsboot uit IJmuiden „Bel- iatrix", de motorreddingboot uit IJmuiden „Neeltje Jacoba", die zich Maandagmiddag onmiddel lijk nadat via Scheveningen-radio aan de scheepvaart een waar schuwing was uitgezonden om naar de „Willem Bontekoe" uit te zien, naar de aangeduide plaats (twintig mijl ten noord westen van Amsterdam) bega ven, troffen om ongeveer half zes 's middags papieren, twee witte hoofdkussentjes met daarop in blauwe letters „K.L.M.", een vliegtuigstoel, enige boeitjes, een reddingvlot, een tank, een bran dend wrakstuk en andere voor werpen aan. Daarmede kwam vast te staan dat de viermotorige „Willem Bontekoe", een van de serie van zeven Douglas DC 6 B- verkeersvliegtuigen van de K.L.M., in de Noordzee, op slechts enkele tientallen kilometers van het eindpunt: de Amsterdamse luchthaven Schiphol, in zee was gevallen. De „Willem Bontekoe" was Zondag om 17.30 uur plaatselijke tijd uit New York vertrokken. Het had geen tussenlanding ge maakt te Gander op New Found- land, maar was rechtstreeks ge vlogen naar Shannon op Ierland, waar het Maandagmorgen aan kwam. In Shannon gingen negen pas sagiers van boord en er stapten geen andere in. Toen de „Wil lem Bontekoe" Shannon verliet, om ongeveer kwart over tien, be vonden zich aan boord de uit drie personen bestaande familie Baus- Aan het eiind van de bespre kingen te Chartwiell is het vol gende communiqué uitgegeven „De premier van de Franse re publiek heeft Maandag, begeleid door de Franse ambassadeur te Londen en Philippe Baudet, de lunch gebruikt bij de Britse pre mier te Chartwell. Edo t en ver tegenwoordigers van het minis terie van Buitenlandse Zaken waren bij de bijeenkomst tegen woordig. Er is een algemene be spreking gehouden over de toe stand voortvloeiende uit de con ferentie te Brussel. De ministers zijn het eens over het belang, dat zij hechten aan het bewaren van de eenheid van de vrije volken van het Westen en aan de noodzaak om snel practische maatregelen te dien einde te nertien". Toen Churchill afscheid nam van Mendès-France, zei hij: „Ik zal doei -,i wat iu kan om U te hel pen". VOordat de Franse premier in het vliegtuig stapte, zei hij tot verslaggevers, dat allenjiet eens waren over de voortzetting van de samenwerking tussen de Wes telijke landen en speciaal tussen Engeland en Frankrijk tot het bereiken van gemeenschappelij ke doeleinden en idealen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Kil. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of regen buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG 25 AUGUSTUS. san (een echtpaar en een doch tertje uit Haïti), de uit vier personen bestaande familie Yar row (een echtpaar en twee jon gens, uit de Verenigde Staten), het echtpaar Peeper uit Amster dam, de heer en mevrouw Decker en de heer Jamison (laatstge noemde drie allen uit de Ver. Sta ten),alsmede de 9-koppige be manning onder de 36-jarige Ca nadese gezagvoerder Charles C. Harman. De bemanning werd verder ge vormd door de 37-jarige tweede vlieger Antonius J. de Wolf, de 26-jarige derde vlieger Rudolf M. T. Meyers, de 24-jarige telegra fist Anton F. van Aggelen, de 35- jarige eerste boordwerktuigkun dige Laurens C. Koppenol, de 28- jarige tweede boordwerktuigkun dige Sebo B. Geertsema, de 28- jarige eerste steward Christian J. van Schaik, de 33-jarige twee de steward Gustaaf L. Feekes en de 25-jarige stewardess Magda- lena C. van der Mark. Alle man nelijke leden der bemanning wa ren gehuwd. Maandagavond om circa kwart voor acht werd een stoffelijk overschot aan boord genomen van de „Bellatrix". Het was het stoffelijk overschot van een klein meisje, vermoedelijk v.an de fa- miie Baussan. Om tien voor zeven veriet de sleepboot „Noord-Holland" IJmui- den met aan boord o.a. de heren J. J. van Balkom, onder-directeur van.de K.L.M.; Leendert Sillevis, hoofd „general operations"; H. Westerhuis, hoofd sectie Dou glas, en J. Bak, hoofd vliegtech nische dienst, allen van de K.L.M., alsmede de heer G. C. Wansbeek. adjunct-inspecteur van de rijksluchtvaartdienst. Zij zouden op de plaats van het on geluk een nader onderzoek trach ten in te stellen. Toen het bekend werd dat naar alle waarschijnlijkheid een en twintig personen met de „Willem Bontekoe" in de Noordzee de dood hadd,en gevonden, werden, na een extra-uitzending van de radio-nieuwsdienst van vijf minu ten voor zeven, de radioprogram ma's van de A.V.R.O. en de N.C.R.V. gewijzigd. Er werd voor namelijk ernstige muziek ten ge hore gebracht. Om kwart voor negen zetten de „Neeltje Jacoba" en de „Bella trix" koers naar IJmuiden. De vliegtuigen hadden met het in vallen van de duisternis het zoe ken moeten staken. De secretaris-generaal van het ministerie van Verkeer en Water staat, mr D. G. W. Spitzen, heeft Maandagavond in het hoofdkan toor van de K.L.M. aan de direc tie van de K.L.M. de deelneming van de minister-president dr W. Drees en de ministerraad be tuigd. De K.N.A.C. Heeft haar Zwit serse zusterelub gevraagd, of het juist is, dat verscheidene Zwitserse Alpenpassen ten ge volge van het noodweer zyn ge sloten. Zij heeft daarop als ant woord onitvainjgen, dat alle berg passen voor het autoverkeer zijn geopend. DE OMGEKOMEN BEMANNING. Gezagvoerder Charles Chris tian Harman werd 14 Januari 1918 geboren in Edmonton, staat Alberta in Canada. Hij was ge huwd; het echtpaar heeft geen kinderen. Gezagvoerder Harman was in K.L.M.-dienst sinds 20 Fe bruari 1947 en werd vlieger le klas en intercontinentale gezag voerder op 1 April 1951. Zijn vooropleiding genoot hij bij de Royal Air Force. Hij was bij de K.L.M. tevens instructeur. Zijn deskundige inzichten hadden al ler waardering. Tweede vlieger Antonius Jo hannes de Wolf, geboren te Delft 11 October 1916, was gehuwd. Het echtpaar heeft 2 kinderen. Vlieger De Wolf was in K.L.M.- dienst sinds 1949. Hij werd vlie ger 2e klasse (driebander) in 1951. Zijn rang in militaire dienst was kapitein-vlieger-waarnemer bij de kon. luchtmacht. Derde vlieger Rudolf Mano Tofield Meyers was geboren in Ermelo op 19 Juli 1928. Hij was gehuwd en het echtpaar had 1 kind. Vlieger Meyers had een mi litaire opleiding bij de kon. lucht macht, en was in K.L.M.-dienst sinds 1954 als 3e vlieger-naviga tor op de Noord-Atlantische rou te. Na zijn militaire opleiding had hij de normale opleiding bij de rijksluchtvaartschool doorlopen. Telegrafist Anton Florus van Aggelen, geboren te Amsterdam op 30 Maart 1920, was gehuwd en had 2 kinderen. Hij kwam reeds kort na de oorlog in dienst bij de K.L.M., n.l. op 16 Januari 1946. Sinds 1948 was hij telegrafist 2e klas (3-bander). Eerste boordwerktuigkundige Laurens Cornelis Koppenol werd geboren te Amsterdam op 19 No vember 1918. Hij was gehuwd en had 2 kinderen. Hij behoorde reeds tot de oudere garde van de boordwerktuigkundigen en trad vóór de oorlog, in begin 1939, in dienst van de K.L.M. Tweede boordwerktuigkundige Sebo Berend Geertsema werd ge boren te Termunten (Gr.) in 1926. Hij was gehuwd en had 1 kind. De heer Geertsema trad in dienst van de K.L.M. in 1947. Hij was sinds een jaar boordwerk tuigkundige 3e klas. Eerste steward Christian Jo hannes van Schaik werd geboren te Utrecht op 29 Januari 1926. Hij was gehuwd en het echtpaar had 1 kind. Steward Van Schaik was in K.L.M.-dienst sinds 1949 en sinds kort steward 2e klas. Tweede steward Gustaaf Lam- bertus Feekes, geboren te Den Haag op 21 November 1920, was gehuwd en had geen kinderen. Hij was sinds enkele jaren in dienst van de K.L.M. en steward 4e klas. Stewardess Magdalena Chris tina van der Mark was op 29 Maart 1929 geboren in Curasao, waar ook haar ouders wonen. Zij was K.L.M.-stewardess 2e klasse. Het Griekse schip „Agamem non", waarmede 95 telgen uit Europese vorstengeslachten een reis op de Middellandse Zee ma ken, is Maandagmiddag de haven van Korfoe binnengelopen. Hier voegden zich ex-koning Umberto en zijn gezin bij het gezelschap. Zij hadden de nacht te Athene doorgebracht en waren met het particuliere vliegtuig van de Griekse koning naar Korfoe ge vlogen. De koninklijke reizigers die Het leger heeft in Makassar 13 bendeleden op twee plaatsen in de stad gearresteerd. Zij wa ren naar Makassar gekomen om wapens te kopen of te roven. Voorts wordt uit Makassar bericht, dat benden de kazerne van Limbung in Zuid-Celebes hebben aangevallen met bren- guns en mortieren. Zij kwajmen uit drie verschillende richtin gen, maar werden spoedig door het leger overrompeld, aldus de commandant van Makassar, majoor Andi Mattalatta. President Eisenhower heeft Maandag zijn veto uitgesproken over een loonsverhoging van vijf procent voor anderhalf millioen arbeiders in dienst van de bonds staat. De loonsverhoging was door het congres goedgekeurd. Door deze loonsverhoging zou den de kosten van de posterijen, die van het jaar reeds met een tekort van 400 millioen dollar werkten, met 112 millioen dollar toenemen, aldus de president. De president, die op het ogen blik te Denver met vacantie is, zeide dat hij zijn besluit nu reeds had bekendgemaakt om een pe riode van onzekerheid voor de ar beiders te voorkomen. een kijkje namen op het eiland Korfoe, gingen zonder ceremonie van boord. Het is de wens van de gastheer, kening Paul van Grie kenland, dat de zeereis het karak ter van een familiebijeenkomst draagt. De jongste leden van het ge zelschap hebben zich meester ge maakt van de door de eigenaar van de „Agamemnon", Noykos, gereserveerde auto's. Andere vor stelijke persoonlijkheden, onder wie Koningin Juliana, maakten gebruik van de auto's van het zo merverblijf van het Griekse ko ningspaar. Voor de eerste Griekse maal tijd aan boord van de „Agamem non" werden te Korfoe vijftien aan het spit gebraden speenvar kens aan boord gebracht. Dolor radio-Peking is een op roep va.T de voorzitter ivan het Chinese vredescomité, Koeomo- jo, geplaatet in het volksblad van Peking, bekend gemaakt, waarin deze er bij het Amerikaanse volk op aandringt zich niet in de binnenlandse aangelegenheden van China te mengen en zich met name niet te veelzetten tegen lie „bevrijding van Formosa". In dit verband wordt gespro ken van de „roemrijke tradities van het Amerikaanse volk, dat onophoudelijk tegen het kolonia lisme strijdt". Volgens het communistische persbureau „Nieuw-China" heb ben „alle democratische partijen en volksorganisaties" van China, op een bijeenkomst van de per manente commissie der Chinese politieke raadgevende vergade ring van 20 tot 22 Augustus, eensgezind getuigd van haar vaste wil om Fbrmosa te bevrij den1. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.41 12.16 12.56 1.06 ZON MAAN In de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro doen geruchten over een gewapende opstand te gen president Vargas de ronde. Troepen hebben het gebouw- va n de telefoonmaatschappij en alle radiostations bezet. Opper- officieren zijn dag en nacht op hun post en het leger, de vloot en de luchllmacht worden in staat van alarm gehouden met het oog op een mogelijk gewel- dadig optreden. Aanleiding tot deze maatre gelen was een communiqué dat na twee bijeenkomsten van luchtmachtofficieren werd uit gegeven eni waarin werd gezegd, dat eenstemmig een „zeker be sluit" was genomen om „de huidige crises definitief en op waardige wijze op te kusen". Brigade-Generaal Eduardo Gomes werd aangewezen om het besluit aan de minister van Oorlog en de stafchef ivan de strijdkrachten bekend te maken. De „huidige crises", die nu reeds negentien dagen duurt, werd veroorzaakt door de moord op een luchtmachtofficier, ma joor Rubcm Vaz, bij een aanslag op het leven van een medewer ker r.an een oppositieblad, Car los Lacerda. Beweerd wordt, dat leden v in de lijfwacht van re sident Vargas de hand in deze aanslag hebben gehad. Er wa ren tevoren reeds twee aansla gen op Lacerda mislukt. President Vargas heeft in middels laten weten, dat hij niet cal aftreden. Hij wordt ge steund dcor de generaals van het leger. Er zijn maatregelen getx-of- fen om het paleis van de pre sident te beschermen tegen een eventuele aanval. De regering gaf een verkla ring uit, waarin zij zegt de toe stand Imeester te zijn en tot elke prijs orde en rust te zullen handhaven. Bondskanselier Adenauer heeft Maandagochtend de fractievoor zitters van de vier Westduitse coalitie-partijen verslag uitge bracht over de conferentie van Brussel. Daarop had hij over het zelfde onderwerp een onderhoud met de leider der sociaal-demo cratische oppositie, Ollenhauer. Teleurgestelde functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wilden Zondagavond geen commentaar geven op het mislukken van de conferentie van Brussel. In het algemeen laadt men de verant woordelijkheid voor de afloop en de mogelijke mislukking van het gehele E.V.G.-verdrag op Men dès-France. Wat de Ver. Staten betreft, zul len de volgende stappen afhan gen van de koers, die Mendès- France in de volgende paar da gen volgt, bijvoorbeeld, of en in welke vorm hij het verdrag aan de Franse nationale vergadering zal voorleggen. De standvastigheid, waarmee Mendès-France geweigerd heeft met zijn wijzigingsvoorstellen te marchanderen, is een der verras singen van de conferentie ge weest. Volgens gewoonlijk be trouwbare kringen te Brussel was dr. Adenauer er van over tuigd, dat Mendes-France zou toegeven, toen de zes ministers Zaterdag hun laatste bijeenkomst begonnen. In Franse kringen te Brussel werd vrij veel critiek geleverd op wat men noemde de openlijke manier, waarop de Amerikaan David Bruce de conferentie trachtte te beïnvloeden. De meeste Franse delegatie leden waren van mening, dat aanvaarding van het E.V.G.-ver drag door het Franse parlement thans moeilijker te verkrijgen zal zijn. In Franse politieke kringen te Parijs achtte men de positie van de regering van Mendès-France door het mislukken der conferen tie slechts weinig verzwakt. Men had een gevoel van nationale so lidariteit, die zich rond Mendès- France vormt wegens de manier, waarop hij te Brussel, alleen en hardnekkig, het Franse stand punt heeft verdedigd. Tezelfdertijd was er enige vrees over Frankrijks huidige klaar blijkelijke diplomatieke isolering. De Franse openbare mening is onaangenaam verrast, daar men meent te zien, dat Frankrijks tra ditionele bondgenoten West- Duitsland volgden en zich keer den tegen Frankrijk. Men gelooft te Farijs, dat het meest waai-schijnlijke wat de regering zal doen, is de E.V.G., de Franse wijzigingsvoorstellen en de tegenvoorstellen der vijf andere E.V.G. landen tezelfder tijd aan het parlement voor te leggen. De regering zou de na tionale vergadering dan geheel vrij laten in zijn beslissing aan gaande de E.V.G. De Westduitse sociaal-democra tische partij, de parlementaire oppositie, die het E.V.G.-vei-drag steeds heeft besteden, heeft Zon dagavond een verklaring uitge geven, waarin zij zegt, dat de E.V.G. „definitief is mislukt". De E.V.G. zou moeten worden ver vangen door een „Europese unie (van waarlijk gelijke partners, op een brede basis en binnen het raam van de V.N. Men zou geen I oplossing zonder of tegen Frank rijk moeten nastreven, aldus de verklaring. In een eerste commentaar op de conferentie van Brussel ver klaart radio-Moskou, dat de af loop „een nieuwe nederlaag voor de Amerikaanse diplomatie" is. „De Amerikaanse diplomaten, die een mislukking van de conferen tie wilden vermijden, hebben ge durende twee uur druk op pre mier Mendès-France uitgeoefend om hem er toe te brengen het slotcommuniqué te ondertekenen. In de Russische hoofdstad is men van mening, dat de deur open blijft voor nieuwe onder handelingen over de Duitse kwestie, zoals voorgesteld door de Sowjet-Unie, want zo wordt ver klaard, positieve besluiten aan gaande het Duitse pi-obleem zou den er toe bijdragen de interna tionale spanning nog meer te verminderen en een vreedzame samenwerking in Europa te ves tigen. Bepaalde Westelijke krin gen zullen zich niet langer aan nieuwe onderhandelingen ont trekken, aldus radio-Moskou. NEDERLANDS COMMEN TAAR. Ondanks de negatieve uitslag van de conferentie van Brussel heerste er Zondagavond geen pessimisme in de omgeving van de Nederlandse delegatie, aldus een verslaggever van A.F.P. Na de bitterheid die de verga dering van Zaterdagavond ken merkte, wees men op de bemoe digende atmosfeer van de slotbij eenkomst. Vooral de verzekering van Mendès-France, dat Euro pese samenwerking een noodza kelijkheid is, is met voldoening ontvangen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen verklaarde tegenover de verslag^ver van A.F.P., dat de conferentie zijn nut heeft gehad. De toestand was nu veel duide lijker dan vóór 19 Augustus. Al was nu de tegenstelling tussen het Franse compromis en het standpunt der vijf anderen tot uiting gekomen, men heeft ook kennis kunnen nemen van de concessies van beide zijden. Men wijst er in Nederlandse kringen op, dat de vijf zich bereid hebben getoond de toepassing van het beginsel der boven- nationaliteit zoveel mogelijk te beperken, maar dat zij het intact wilden houden op het overgeble ven beperkte terrein. De Franse eis van éénstemmigheid bij alle politieke besluiten van het com missariaat had overeenstemming op basis van het Franse compro mis onmogelijk gemaakt. BELGISCHE PERSSTEMMEN. De meeste Belgische bladen wijden een uitgebreid commen taar aan de conferentie van Brussel en haar negatief resul taat. Onder de kop „De Europese verdedigingsgemeenschap een vals probleem dat men beter nooit had gesteld", betreurt de „Libre Belgique", dat de rege ringen zich tot dergelijke inter nationale conferenties lenen, zon der dat vooraf het terrein is ge- effend en zonder althans in zekere mate, te zijn vei-zekerd, dat zij niet zullen eindigen met een proces-verbaal van onver mogen". Het blad wenst dan dat de E.V.G.-genoten zeer spoedig op nieuw rond de groene tafel zul len plaatsnemen om ten slotte een leger te organiseren, dat niet meer dezelfde bezwaren zal doen rijzen als de E.V.G. Dit zal slechts mogelijk zijn onder drie voor waarden: 1. niet meer, zoals in het verleden, politieke met mili taire zaken te vermengen; 2. de herbewapening van Europa niet te vertragen in afwachting van een mogelijk resultaat van nieuwe besprekingen met Rus land; 3. de moed.te hebben de nadelen te dragen van de herbe wapening van Duitsland, zo men deze herwapening wil, en men heeft goede redenen om die te willen. „Le Peuple" stelt vast, dat de teksten die na een conferentie eenstemmig werden aangeno men, doorgaans de belangrijkste punten, waarover geen overeen stemming kon worden bereikt, verzwijgen. De tekst van het slotcommuniqué van de confe rentie van Brussel wijst op een algemeen accoord over de hoofd lijnen van een gemeenschappe lijke Europese politiek, zonder dat de zes landen er in geslaagd zijn tot overeenstemming te ko men op punten, waaromtrent in derdaad alle overeenstemming onmogelijk bleek. De „Standaard" schrijft de mislukking van de conferentie toe aan het feit, dat „het politiek instrument waarover men hier onderhandelde, niet beantwoord de aan de werkelijke eisen van de internationale toestand". In een zeker opzicht was het bijna een dispuut van theologen, die de ketter in hun midden niet ver trouwden. Anderzijds, aldus het blad. woog het feit, dat Duitsland in de jongste vier jaar heel wat aan gewicht heeft gewonnen en dat Adenauer zich niet meer kan ver oorloven op het Europese altaar nieuwe offers zonder tegen prestatie te brengen". De „Dernière Heure" schrijft dat „iedereen toegeeft dat de oor zaak van de breuk die Europa op het ogenblik helaas in een on geruste en ontredderde toestand laat gelegen is in de stelling- name van de Fransen, die in deze zaak het grote spe] van het „alles of niets" hebben gespeeld. De commentator, die vervol gens overgaat tot een ontleding van de samenstelling der Franse nationale vergadering, meent dat nieuwe verkiezingen in Frank rijk die een vermindering van de sterkte der Gaullisten, onver murwbare tegenstanders van de E. V. G„ tengevolge zouden kun nen hebben één der laatste mogelijkheden zijn om de E.V.G. te redden. „Het Laatste Nieuws" schrijft o.m. „dat, hoe groot de ontgoo cheling ook moge wezen, er geen sprake kan zijn van blokvorming tegen Frankrijk. De wil bestaat om met Frankrijk samen te wer ken. aan een opbouwende poli tiek. Anderzijds", aldus de schrij ver van het artikel, „aanvaardt Mendèb-France, dat West-Duits- land zal deelnemen aan een Eu ropees verdeddgingsstelsel". „Alles zal afhangen", zo gaat hij verder, „van de hiouding van de Franse naitionale vergadering en van de weerslag, op interna tionaal gebied van de mislukking der conferentie". Het blad vreest diat „de mis lukking van de politiek van dr Adenauer degenen in West- Duit.slai.id aanmoedigt, die van Rusland een hereniging van het Duitse rijk verwachten". AMERIKAANSE STEMMEN. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat het ministerie de huidige stand van de besprekingen over de E.V.G. „van zeer ernstige aard acht". De woordvoerder wenste niet in te gaan op verdere vragen om trent een mogelijke herziening der Amerikaanse politiek, zulks naar aanleiding van het uitblij ven van resultaten op de confe rentie van Brussel. Functionarissen van het State Department bestuderen thans de toestand. Hij wilde ook niet zeg gen of president Eisenhower rechtstreeks bij dit onderzoek werkzaam is. De woordvoerder wenste evenmin in te gaan op de vraag of Amerika met vreemde mogendheden in contact staat over deze zaak. FRANSE STEMMEN. Paul Reyiniaud heeft naar aan leiding van de conferentie van Brussel verklaard, dat het nu niiet zaak is ami na te kaarten over de „te Brussel gemaakte vergissing", dooh dat „wij ons thans uit het tragische isolement waarin wij ons gestort hebben terug moeten trekken". „De eensgezindheid van onze geallieerden betekent een nieuw 'Uitermate belangrijk feit, i it ons de ogen moet openen". Hij zeide van mening te zijn, dat „het isolement van Frankrijk" een herleving van de „Duitse weermacht" ten gevolge zou heb ben. Daniël Mayer, voorzitter van de commissie voor buiten landse betrekkingen! van de na tionale vergadering, zeide, dat het „zg. Franse isolement" niets anders was dan een voorteken van „de toestand, zoals die ge worden zou zijn als de oorspron kelijke versie van het E.V.G.- verdrag aangenioimien zou zijn". Het constateren van onenigheid was iets anders dan het schep pen er ban, aldus Mayer. Paul Reynaud is onafhanke, lijk republikein. Georges Bidault, oud-minister van Buitenlandse Zaken ver klaarde te Parijs niet te menen en zich nooit bij dë mening te zullen neerleggen, dat het Euro pese beleid van Frankrijk, dat in nauwe samenwerking met Groot-Brittannië en d-e Verenig de Staten gericht is op integra tie van het democratische Duits land in Europa onder behoud van de wereldpositie van Frank rijk, tenslotte niet zal overwin nen. Hij wilde de verzekering ge ven izowel aan de Fransen als aan dë buitenlandse vrienden, dat ter in het Franse parlement geen meerderheid bestond voor het aanvaarden van een oplos sing, die onder welke vorm of waarborg ook zou leiden tot de wederoprichting van een Duits natiqr.aal autonoom leger bin nen een Europese coalitie of binnen de N.A.V.O. DUITS COMMENTAAR. Van het begin af aan, aldus schrijft de „Frankfurter Allge- meine Zedtung" naar aanleiding van de mislukte conferentie van Brussel over het E.V.G.-verdrag, is de Eui. opese politiek van Pa rijs een Franse politiek geweest met het doeil Duitsland de baas te blijvq L De Europese verdedi- gingsgemeensehap is niet bruik baar meer ais middel voor die politiiek en daarom wil Parijs zich daarvan ontdioen. Dat willen tenminste Mendès- France en de helft van zijn par lement. Men heeft nog nimmer zo onverholen als te Brussel aan kanselier Adqriaiuer getoond, dat Parijs van zijn vriendelijkheden niets Wh weten, maar deze inte gendeel wantrouwt. De kanse lier zou zich kunnen baseren op het feit, aldus gaat het blad ver der, 'dat er een solidariteit tussen vijf staten bestaat, welke zich op verbazingwekkende wijze te Brussel heeft geopenbaard. Hij zou dus zijn politiek vair.i Europe se vereniging kunnen voortzet ten. Maar de laatste mogelijk heid 'zou nog zijn: een Duits- Amerikaanse militaire alliantie. Want 'het moment is daar, dat de Duitse regeringsleider niet alleen aan zijn politieke tegen standers moet aanbieden maar ook zijn vrienden in het buiten land mioet tonen wat hij waard is. De Amerikanen zijn niet al leen maar geïnteresseerd in Bonn maar in beginsel gaat hun be langstelling ook uit naar het Dui'.lse potentieel, diat een essen tiële plaats inneemt in de plan nen van het Pentagon.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1