De conferentie van Brussei mislukt! De toestand in West-Duitsland f7 De reis van de Agamemnon Arrestatiebevel tegen Reiman uitgevaardigd Lid van Westduitse Bondsdag krijgt asyl in Oost-Duitsland WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Mendès-France vliegt heden Londen naar MAANDAG 23 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3233. Muiterij op gecharterd schip Nieuwe overstromingen in Oost-Pakistan salons „robeft' EDEN HEDEN IN LONDEN TERUG. De boodschap van Churchill aan Dr Adenauer Noord-Korea beschuldigt de Verenigde Staten Verzoek van communistische partij aan Eisenhower op onder op onder Aug. 24 5.37 19.47 0.44 17.45 25 5.39 19.45 1.59 18.15 26 5.40 19.42 3.17 18-38 27 5.42 19.40 4.34 18.56 rrankertng bi) Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L—I iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrai Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.S0 h*ï. Nadat de ministers der tees lan den van de E. V. G. meer dan 6% uur in vergadering bijeen waren geweest, heeft een Nederlandse woordvoerder om half drie in de nacht van Zaterdag bp Zondag medegedeeld, dat geen accoord was bereikt. De ministers, zo voegde hij eraan toe, zouden Zlon- dag om 12 uur opnieuw bijeenko men om een slotcommuniqué op te stellen. Toen enkele ogenblikken later Mendès-France het ministerie Ivan Buitenlandse Zaken verliet werd hij' door enkele honderden jour nalisten omgeven, die hem met allerlei vragen bestormden. Mendès-France, die er nog even fris uitzag alsof hij zó uit het bad kwam, antwoordde slechts dat de conferentie een mislukking was geworden en begaf zich hier- op te voet naar de nabijgelegen Franse ambassade, nog steeds omringd dloor 'rr schare op nieuws beluste verslaggevers, beschermd door een tiental politie-agenten en badend in het licht van de flitslampen en schijnwerpers der fotografen en cineasten, die hier de kans van hun leiven zagen. De verslaggevers, die hem ble ven achtervolgen zagen hun hardr nekkigheid beloond, want op ver toon van hun identiteitskaart werden zij toegelaten tot de am bassade. Mendès-France kwam niet meer te voorschijn, doch de Franse persattaché kwam nogmaals be vestigen dat de conferentie een echèc was geworden. Hij wist -verder nog te vertellen, dat in het slotcommuniqué dat Zondag zou verschijnen de punten van het Franse voorstel, alsmede de tekst van het tegenvoorstel der vijf andere landen zullen WGrden opgenomen. De Amerikaanse ambassadeur bij de E. K. S. G., Bruce, bracht in de loop van de nacht nog een langdurig bezoek aan het ministe rie van Buitenlandse Zaken, waar de conferentie werd- gehouden. Een lid der Nederlandse dele gatie bracht hulde aan Spaak, die de debatten heeft geleid. De toe stand waarin wij thans zijn ge raakt, zo onderstreepte hij, be wijst dat een tekst waarvoor 2 jaar nodig waren om hem uit te werken en waaraan daarna nog twee jaar werd besteed om er al lerlei veranderingen in aan te brengen, geen nieuwe wijzin gen gedoogt temeer omdat zij het verdrag van zijn inhoud beroven. Een ieder betreurt de mislukking der conferentie, maar men koes tert de verwachting, dat de tijd een nieuwe werkelijk Europese formule aan de hand zal doen. Misschien zal de heer Mendès- France zelf een oplossing bren gen, zo besloot dit Nederlandse lid der delegatie. Alle ministers schenen diep onder de indruk der gebeurtenis sen. Kanselier Adenauer weiger de iedere verklaring en trok zich met een gebaar van moedeloos heid terug. Een Duitse woord voerder beperkte zich tot de vast stelling dat de Duitsers sedert de ondertekening van het verdrag alles gedaan hebben om tot een verzoening met de Fransen te geraken. „Na een langdurige discussie over de wijzigingen, welke, vol gens de Franse regering, in de tekst van het verdrag moeten worden aangebracht, hebben de vertegenwoordigers der zes rege ringen geen overeenstemming kunnen bereiken". Er wordt de nadruk op gelegd, dat de zes regeringen eensgezind zijn gebleven in hun wens om naar de eenwording van Europa te streven. In deze zin liet ook de Luxemburgse premier en minis ter vlam Buitenlandse Zakan, Bech zich na afloop der conferentie uit. Hij verklaarde, dat de minis ters in een hartelijke verstand houding zijn uiteengegaan. Een der meest verheugende resulta ten van het overleg noemde hij het feit, dat „de toestand heel wat is opgeklaard". HET SLOTCOMMUNIQUé. Het slotcommuniqué, dat door de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, aan de pers werd voorgelezen behelst het volgende: „1. De vertegenwoordigers van de zes landen die het verdrag der E.V.G hebben ondertekend, zijn op 19," 20, 21 en 22 Augustus te Brussel bijeengeweest; 2. Ondanks een lange discus sie over de wijzigingen, die vol gens de Franse regering in het verdrag zouden moeten worden aangebracht, zijn zij niet tot een accoord kunnen komen; 3. Zij hebben vastgesteld dat de voornaamste doelstellingen van hun Europese politiek name lijk: het stimuleren van de Europe se samenwerking om West-Euro pa te beschermen tegen de krach ten, die het bedreigen, het verhinderen van iedere neutralisatie van Duitsland, deel neming aan de gemeenschappelij. ke defensie, het streven naar een politieke en economische formule voor de integratie van West-Europa, onveranderd blijven. 4. De ministers hebben beslo ten gezamenlijk te publiceren: a. het ontwerpprotocol, dat in gediend werd door de Franse re gering, en b. de ontwerp-verklaring voor de interpretatie en de toepassing van het verdrag der E.V.G.zoals dit door de ministers van Bui tenlandse Zaken van West-Duits- land, België, Italië, Luxemburg en Nederland werd Voorgesteld in antwoord op de Franse voor stellen". Spaak was van oordeel, dat de besprekingen „nuttig zijn ge weest voor de uiteindelijke be krachtiging van het E.V.G.-ver drag door de Franse nationale vergadering". Z.i. waren de standpunten verduidelijkt, terwijl voorts het ontwerp, waarover Italië, West-Duitsland, Neder land, België en Luxemburg het waren eens geworden een ele ment zou kunnen vormen om „zekere aarzelingen weg te ne men". Spaak voegde hieraan toe, dat de voorstellen van de ge noemde vijf landen tot een wetti ge overeenkomst met Frankrijk zullen worden, als de Franse na tionale vergadering het legerver- drag bekrachtigd heeft. Het onderhoud tussen Mendès- France en dr Adenauer duurde ruim een uur. Na afloop schud den zij elkaar hartelijk de hand en poseerden voor de fotografen. Kort na 17 uur vertrok de Ne derlandse delegatie onder leiding van minister Beyen per auto naar Nederland. Een woordvoer der der delegatie verklaarde nog dat de slotbijeenkomst in een dui delijk betere sfeer was gehouden dan de vorige vergaderingen De wacht aan boord van het schip „Skaugun" heeft het vuur moeten openen op Vietnamese krijgsgevangenen om een begin van muiterij te breken. De Skaugun, die 2.500 Vietna mese krijgsgevangenen aan boord heeft, is door de Franse marine gecharterd in het raam van de uitwisseling van krijgs gevangenen voor het transport van Haiphong naar het centrum Samson. De muiterij kostte een dode en verscheidene ernstig gewonden. De Skaugun is een Noors schip. De Franse marine had het Noorse schip een ander schip te gemoet gestuurd, nadat men aan boord verborgen wapens had ge vonden. Ruim vijftig personen zijn Za-| terdag verdronken door het om slaan van vier vaartuigen op de rvier de Kamaphoelly bij Chit tagong in de Oostpakistaanse provincie Oost-Bengalen. De ri vier trad op de plaats van het on geluk buiten haar oevers en overstroomde het zuidelijke deel van Oost-Bengalen. De rivier de Boeri Ganga lever de Zaterdag nog steeds gevaar op voor de Oostbengaalse hoofd stad Dacca. Enkele delen van de stad zijn overstroomd en de voor raadschuren van de regering lie pen gevaar. De opzienbarende affaire van dr Otto John, het hoofd var.' de Westiduitse contra-spionnage- dienst, van wie, sinds de door hem in Oost-Berlijn gehouden persconferentie, onomstotelijk vaststaat, dat hij vrijwillig naar het communistische kamp is ge gaan, is een alarmsignaal. Poli tiek bewijst dit feit, dat de ver deling var, Duitsland meer en meer crises veroorzaakt en dat „die deutsche Frage" ondanks alle andersluidende verzekerin gen voor de Duitsers tot het kar dinale probleem is geworden. Men moet op het ogenblik zeer beslist de vraag stellen, of West- Duitsland nog wel, zoals een jaar geleden, toen Adenauer zijn grote verkiezingsoverwinning behaal de, dat vaste, voor het Westen volkomen betrouwbaar schijnen- 1 de blok vormt. Of hebben ten slotte toch die Fransen, die nog steeds diepe argwaan tegen het buurvolk koesteren en zich met hand en tand verzetten tegen een herbewapening van West-Duits land, gelijk gekregen? Wie onvoorbereid de Duitse bodem betreed, moet wel onder de indruk komen van de enorme energie, waarmede men hier werkt, de door de oorlog verniel de steden herbouwt en plannen maakt, of men een lange periode van vrede tegemoet gaat. Slechts wanneer men hier ge ruime tijd vertoeft, bemerkt men hoeveel koortsachtige, onnatuur lijks achter dit alles schuilt. Ook krijgt men' dan oog voor bepaalde ccsoliede verschijnselen. Met be klemming vraagt men zich af, welke gevolgen zelfs een kleine economische crisis hier moet hebben en hoe ster* eigenlijk het fundament is van deze opbouw, die bovendien slechts in een deel van Duitsland geschiedt. Natuurlijk zijn er ook Duit sers, die zich van de ernst van de situatie bewust zijn en zich zorgen maken over een eventuele economische crisis; werkelijk niet allen denken slechts aan het snel binnenhalen vain winsten, zoals nu door de stakingsleiders is gesuggereerd. Maar op de voorgrond staat de politiek, staat het Duitse probleem in samen hang met de wereldpolitiek. De Duitser weet, dat hij geen hoofdrol meer speelt, maar nij ziet tevens in, dat men niet eeuwig in een verdeeld lamdi on der vreemd toezicht kan leven. Economische zorgen vermengen zich met politieke bedenkingen. DE SLOTBIJEENKOMST. De ministers van Buitenlandse Zaken der zes E.V.G.-landen zijn Zondagmiddag om 14.35 uur bij eengekomen voor de slotvergade ring van hun mislukte conferen tie. Oorspronkelijk zou de bijeen komst om 12 uur beginnen, doch de deskundigen konden niet op tijd klaar komen met het opstel len van de slottekst van de do cumenten, die bij het eindcommu- nunqiué werden gevoegd. Deze documenten bevatten de voorstellen van premier Mendès- France tot wijziging van het E.V. G.-verdrag en de concessies, wel ke de overige vijf ministers be reid waren te doen ten einde aan het Franse standpunt tgemoet te komen. Vóór de bijeenkomst had minis ter Spaak, in zijn hoedanigheid van voorzitter der conferentie, nog een bespreking gehad met achtereenvolgens de Amerikaan se vertegenwoordiger bij de E.V.G., Bruce; de Britse ambas sadeur te Brussel, sir Charles Warner, en de Canadese ambas sadeur, Charles Hebert. Om 15.45 uur was de bijeen komst geëindigd. Na afloop had den Mendès-France, dr Adenauer en minister Beyen nog een kort onderhoud. Hierna had de Fran se premier een gesprek onder vier ogen met de Westduitse bondskanselier. In een officieel communiqué, waarin melding wordt gemaakt van het feit, dat de vertegenwoor digers der zes landen er niet in zijn geslaagd tot overeenstem ming over de door Frankrijk ge vraagde amendementen op het E.V.G.-verdrag te komen, wordt gezegd: Premier Mendès-France ver trok hedenmorgen per vliegtuig Britse regering. Naar van welingelichte zijde verluidt, had de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, Zaterdag een bood schap doen toekomen, waarin hij de hoop uitsprak, dat de confe rentie tot een constructieve over eenstemming zou leiden. Volgens Amerikaanse kringen te Brussel was de boodschap be doeld om er aan te herinneren, dat de Verenigde Staten in de naaste toekomst liever militaire uitrusting sturen aan de Europe se verdedigingsgemeenschap als geheel dan aan de afzonderlijxe leden-stiaten en dat zij de ver plichtingen, welke teij op zich hebben genomen, zouden moeten herzien, als er belangrijke wijzi gingen in het E.V.G.-verdrag zou den worden aangebracht. Volgens een officiële woord voerder zal Mendès-France heden het middagmaal met sir Winston Churchill gebruiken'. In de loop van de middag keert hij naar Parijs terug. Mendès-France zal worden kapper mei hel oporle cache! markt 16 brouwerijstraat 9 lerneuzen wilt u er rekening mee houden, dat wij met vacantie zijn, van 30 augustus t/m 6 september, vriendelijk dank. vergeizeld door het hoofd van het kabinet van de minister fvan Bui tenlandse Zaken, Baudet, en door de Franse ambassadeur te Lon den, Massigli, die Zondagmiddag te Brussel aankwam. Sir Winstion had zijn Franse ambtgenoot reeds vóór de confe rentie van Brussel uitgenodigd. Het mislukKen van deze confe rentie maakt besprekingen tus sen Frankrijk en Engeland op 't hoogste niveau nog noodzakelij ker. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, onderbreekt zijn vacantie in Oostenrijk om heden samen met premier Churchill en' premier Mendès-France in Londen be sprekingen te vloeren. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Zondag morgen de tekst bekend gemaakt (van de boodschap die sir Winston Churchill Donderdag door mid- velhebber te Napels hun gastheer was, met de „Agamemnon" mee toen het schip de haven binnen kwam. Een file taxi's bracht bergen bagage aan. Op de koffers prijk ten etiketten van de bekendste hotels in Europa, waarvan vele die thans ten Oosten van het „ijzeren gordijn" liggen. De poli tie hield het publiek op een af stand. Men was namelijk op zijn hoede voor eventuele demonstra ties voor ex-koning Umberto, van wie echter nader gezegd werd, dat hij met de zijnen pas op het Griekse eiland Korfoe aan boord van de „Agamemnon" zou gaan. Ex-koning Michael van Roeme nië en zijn gade, Marie Anne de Bourbon Parma, gebruikten de morgen-koffie reeds met het Griekse koningspaar aan boord van de „Navarinon." Het Griekse gezelschap telt 8 personen, onder wie de 85-jarige Prins George van Griekenland, de enige nog in leven zijnde broer van wijlen Koning Constantijn. Kort vóór de lunch vertrok de „Agamemnon" uit de haven van Napels. De daar liggende schepen lieten hun sirenes loeien en de Amerikaanse matrozen stonden op het dek van hun schip in de houding. De tocht gaat eerst naar Kor foe, dan komen de Aegeïsche eilanden aan de beurt. De „Agamemnon" wordt op 2 September in Napels terugver wacht. Koningin Juliana en. Prins Bernhard naar Napels ver trokken. H. M. de Koningin en Prins Bernhard hebben zich Zaterdag, vergezeld van de oudste twee Prinsessen, per vliegtuig naar Napels begeven. Het koninklijk gezelschap zal zich te Napels inschepen aan boord van het Griekse vaartuig ..Agamemnon" voce een vacan- tiereis van twaalf dagen door de Griekse wateren en langs de Griekse eilanden. H. M. de Koningin geeft hier mede, 7(oals men weet, gevolg aan een uitnodiging, welke het Griekse koningspaar had ge richt tot de regerende vorsten van Europa en tot een aantal an- 'ere personen Ivan koninklijke Dioede. Hiet koninklijk gezelschap zal op 3 September in Nederland terugkeren. Koninklijk gezelschap in Napels aangekomen. Het door £rins Bernhard „Da- kota"-vliegtuig is Zaterdagmid dag om tien minuten over één te Napels geland. Koningin Juliana, Prins Bern hard en de Prinsessen Beatrix en Irene werden welkom geheten door de Nederlandse consul te Napels en de Amerikaanse admi raal Fechteler, de opperbevelheb ber der geallieerde strijdkrach ten in Zuid-Europa, die zijn hoofd kwartier te Napels heeft. Koningin Juliana werd een bou quet rode en witte rozen aange boden. Koning Paul verwelkomde zijn gasten. Koning Paul, in sportieve kle ding, verwelkomde op de kade te Napels zijn gasten op informele del van de Britse ambassadeur wijze. Het Griekse koningspaar sir Christopher Warner, aan de was met de destroyer „Navari- Westduitse kanselier, dr Adenau er, op de conferentie van Brus sel heeft djoen toekomen. De boodschap luidde: „Ik denk dikwijls aan u en uw moeilijkhe den. Ik geloof, dat alles tenslot te in de een of ander vorm te recht zal komen en uw staats manswijsheid beloond zal wor den". non" naar Napels gekomen. Koningin Frederika werd door haar gasten met beurtelings for mele buigingen en meer onvor melijke betuigingen van genegen heid begroet. Koningin Juliana, Prins Bern hard en de beide Prinsessen voe ren in de motorsloep van admi raal Fechteler, die als Navo-be- DE SCHULD AAN HET WESTEN Eigenaardig genoeg heeft het negatieve resultaat van de Ber- lijnse conferentie een veel ster kere uitwerking gehad, dan men in het Westen over het algemeen heeft geloofd-. Ongetwijfeld za gen ook de meeste Duitsers al van tevoren in, dat die conferen tie weinig baat kon brengen, maar toch was men achteraf teleurgesteld en! ontevreden en gaf men, om weinig begrijpelijke redenen, de Westelijke mogend heden meer dan de Russen de schuld van de mislukking. Men mag het geloven of niet maar men vindt op het ogenblik in de Bondsrepubliek, die meer dan welk airder land ook aan de Verenigde Staten heeft te dan ken een heftig politiek anti Amerikanisme. Het is zo, dat vele, overigens toch verstandige Duitse politici in de Amerikaan se politiek, in het bijzonder die van de regering-Eisenhower, de schuldige zien aan alle politieke moeilijkheden, zowel in als bui ten Duitsland. En daar men tege lijk verbitterd is over de Franse houding in de kwestie van de ratificatie van het Europese legerverdrag, groeit hier een anti-Westerse stemming, geraakt men meer en meer in eep gees telijk isolement en klampt men zich sterker dan ooit vast aan de gedachte, dat slechts een ophef fing van de verdeling een einde zou kunnen maken aan een on houdbaar schijnende situatie. Merkwaardig genoeg is men in deze Duitse kringen men vindt ze vooral aan de linkerzijde blind voor de doeleilr.den van de imperialistische Russische po litiek. Men houdt zich hardnek kig vast aan d'e veronderstelling dat er wel met de Russen over de oplossing 'van het Duitse vraag stuk te praten zou zijn, indien men dat aan Westelijke zijde maar ernstig wilde. EUROPEES BEWUSTZIJN. Niemand noemt op het ogen blik nog Duitsland zelf of de ver overingspolitiek van Stalin ver antwoordelijk voor een situatie, die door een verloren oorlog ge schapen werd, maar voor de meeste Duitsers zijn allen, behal ve zijzelve, schuldig aan het feit, dat Europa's grens op het ogen blik aan de Werra ligt. Toch heeft men eni men stelt het eigenlijk steeds weer met verbazing vast het denk beeld van de Europese integratie geenszins opgegeven. Hoe groot de tegenspraak ook schijnt, het is een feit, dat men op het ogen blik niet meer van een domine- rönd Duits nationalisme in vele kringen spreken kan, maar dat zich steeds sterker een Europees bewustzijn baan breekt. Het is zó, dat vele Duitsers met zich zelve in tegenspraak leven, met zich zelve en met iedereen overhoop liggen en het evenwicht hebben verloren. Duitsland is het land der even wichtsstoornissen geworden. In een dergelijke toestand zijn eeiuwig aarzelende, nerveuze fi guren als dr John (die al twintig jaar lang een onzeker leven leic'de) tot de waanzinnigste han delingen in staat. Slechts wie geestelijk op een eiland woont en politiek met vooroordelen en axi oma's opereert, zichzelve daarbij in een valse zekerheid wiegt en de wetten der ontwikkeling bui- ten werking wil stellen, kan Je illusie koesteren, dat West- Duitsland een soliede, niet te verwrikken eenheid is. Een woordvoerder van het Noordkoreaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft geëist, dat de Verenigde Staten een einde maken aan „alle sa menzweringen tegen de be standsovereenkomst", aldus meldde radio-Pjongjang Zater dag. De woordvoerder beschul digde de Verenigde Staten er van de Zuid-Koreaanse rege ring aan te zetten tot „daden van terrorisme" tegen de neu trale commissie van toezicht op het bestand en te stijven in haar eis tot uitbreiding van de Zuid'koreaanse strijdkrachten. De Amerikaanse communisti sche partij heeft Zondag presi dent Eisenhower telegrafisch verzocht, zijn veto uit te spreken over het door het congres aange nomen wetsontwerp, dat de com munistische partij feitelijk buiten de wet stelt. Het telegram is ondertekend door de voorzitter der partij, Wil liam Foster, en twee leden van het bestuur. Naar van welingelichte zijde te Bonn verluidt, is tegen de lei der van de Westduitse commu nisten, Max Reimann, een arres tatiebevel uitgevaardigd. Rei mann bevindt zich op het ogen blik te Leipzig (Oost-Duitsland), waar hij, (volgens het Oostduitse persbureau A.D.N., als eregast wedstrijden, welke Oost-Duits land voor athleten uit de beide delen van Duitsland heeft uitge schreven, bijwoont. Functionarissen van het West duitse hooggerechtshof te Karls ruhe wilden zich over het be richt niet uitlaten. Van communistische zijde te Bonn werd vernomen, dat Rei mann beticht wérd van voorbe reiding tot hoogverraad. Zaterdag zou Reimann op een communistische bijeenkomst te Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Zater dagavond bekend gemaakt, dat een christendemocratisch lid van de Westduitse bondsdag om asyl in Oost-Duitsland heeft verzocht. De betrokkene is Karl Franz SchmidtWittmack. Aan hem, zijn vrouw en zijn dochter is asyl verleend. Schmidt—Wittmack is naar van Oostduitse zijde is verklaard, lid van de commissie van de bondsdag voor E.V.G.-aangelegen, heden en zaken die geheel Duits land betreffen. Hij was ook lid geweest van de christendemocra tische parlementscommissie voor de buitenlandse politiek en de Europese veiligheid. De christendemocratische unie is de partij van bondskanselier dr Adenauer en de grootste partij van de Westduitse regeringscoa litie. SchmidtWittmack is vice- voorzitter geweest van de chris tendemocratische partij in Ham burg. Hij werd in 1949 in het Hamburgse parlement gekozen en bij de algemene verkiezingen in September in de bondsdag. SchmidtWittmack is Protes tant en was lid van het bestuur van de evangelische groep in de christendemocratische partij. Regeringskringen te Bonn heb ben verklaard, dat Schmidt Wittmack naar verluidt de laat ste dagen in Berlijn was. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Schroder, die met vacantie is, was van de Oostduit se mededeling op de hoogte ge bracht en er werd een onderzoek ingesteld. De waarnemende burgemeester van Hamburg heeft verklaard, zich niet te kunnen voorstellen, dat Schmidt Wittmack was „overgelopen", omdat hij tot de rechtervleugel van de christen democratische partij had be hoord. Bovendien had hij als za kenman in Hamburg „goed ge boerd". De oud-voorzitter van de Ham burgse christendemocratische partij, Hugo Scharnberg, was „volkomen verrast" door de Oostduitse mededeling. De Westduitse minister zonder portefeuille, Franz Strauss, zou volgens de Westberlijnse radio gezegd hebben, dat Schmidt Wittmack een „afvallige" bleek te zijn en dat de kwestie verband hield met die van dr Otto John, het voormalige hoofd van de Westduitse geheime dienst. De fractievoorzitter van de bewijs", dat er enige betrekking christendemocratische partij, Von bestond tussen Schmidt-Witt. Brentano, heeft verklaard, datmack en dr Otto John, het voor- Schmidt- Wittmack in de bonds-1 malig hoofd van de Westiduitse dag nimmer op de voorgrond was geheime diq/.st, die op twintig getreden. Hij was ook niet van Juli naar Oost-Berlijn uitweek. Hamburg hebben gesproken, doch hij liet verstek gaan. Sinds het einde van de oorlog had Reimann een stormachtige loopbaan in West-Duitsland. In 1950 werd hij beschuldigd van hulpverlening bij de ontvoering van een voormalige partijgenoot, kurt Muller, door de communis ten. Ten einlöe hem voor deze kwestie voor het gerecht te Kun nen dagen, werd zijn parlemen taire onschendbaarheid opgehe- ivei:".. yan een proces is het echter nooit gekomen. Later ontzegde de bondsdag een gerechtshof te München het recht om Reimann op beschuldiging van laster te berechten. mening, dat het geval enige in vloed zou hebben op de Brussel se conferentie of de politiek van de Westduitse regering. Dr Ade nauer was van het nieuws op de hoogte gesteld. Voorzover Von Brentano kon nagaan, had Von Brentano kon nagaan, had gegeven van een communistische gezindheid. Een hoofdambtenaar van het Westduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken bevestigde Zon dag, dat Schmidt-Wittmack in Oost-Berlijn om politiek asyl heeft verzocht. Het bestuur van de Christen-de mocratische partij in Hamburg heeft Schmidt-Wittmack uit de partij gestoten, omdat deze „slechts met verraderlijke bedoe lingen naar Oost-Dui island' kan zijn gegaan". De betrokkene zou reeds enige tijd, „niet ZGnder reden" onder toezicht hebben gestaan. Toen hij dit bemerkte, zou hij het beter Lebben geacht uit te wijken. Het feit, dat het transport, en brand- stofbedrijf, dat hij te Hamburg leidde, niet erg floreerde, zou aan dit besluit ook niet vreemd' medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Enkele buien. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, in de kustprovincies tijdelijk vrij krach tige wind tussen noordwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. DINSDAG 24 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.23 10.58 11.38 11.48 n.m. 11.05 11.40 12.20 12.30 ZON MAAN Hij had geen „steekhoudend zijn geweest, aldus D.P.A.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1