Veertig jaar geleden kreeg de wereld een nieuw zwaartepunt.. De kwestie Nieuw-Guinea Rapport van president Eisenhower over wederzijdse beveiliging Op 15 Augustus bestond het Panamakanaal veertig jaar Indonesische siemmen inzake de Nederlandse verklaring EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN tweede blad Zaterdag 21 Augustus 1954 9e Jaargang Ne. 3232 panama Gaat Prinses Margaret zich verloven Fietser sprong op motorkap van auto en belande in étalage Portugal over Indisch antwoord op Portugees voorstel Regionale verkiezingen Zuid-Afrika succes Malan voor Protocol eerst in October in het Parlement De Britse Labour-parlementariërs Ch ma Inbraken bij twee gezanten in Wenen De zaak Petrof Het Westelijk antwoord op de jongste Sowjet-nota vrijwel gereed België losttroepenschulden aan Korea af De wervelstorm in Japan Doodstraf op spionnage en sabotoge in de V. S. mogelijk „Amor' was de 11.000ste DE VRIJE ZEEUW Op 15 Aug. voer het eerste schip door het Panamakanaal en daarmede kwam een nieuw zwaartepunt in de wereldecono mie naaf voren. Dit kanaal, dat na vele moeilijkheden tot stand was gekoimen en voor zijn aanleg 20.000 doden had geivraagdi, be heerst het gehele scheepvaart verkeer op de Stilte Oceaan en een groot deel van die Atlantische Oceaan. Door een ruimte van 91 meter breed en 80 km lang werd het mogelijk om de levens standaard van vele tienduizenden te verhogen. De reisduuf van de Ver. Staten maar Azië werd met o.a. 40 bekort en in tal •van gevallen is de reisduur van Europa en Afrika naar grote de len van Zuid-Amerika en Azië met de helft ingekrompen. Door de daling van de vrachtprijzen konden de goederen binnen een groter 'bereik van de massa ko men, waardoor in het dagelijkse leven het kanaal van invloed! was kreeg. Alleen al in de laatste wereldoorlog bespaarde het a- namananaal ruim amderhan mil liard dollar aan vrachtkosten! De tien millioen die Amerika voor de Kanaalzone moest betalen, benevens de jaarlijkse 430.000 dollar, 'vallen hierbij volkomen in het niet. Vooral als wij daarbij nog moeten voegen de besparing die het kanaal opleverde tijdens de Koreaanse oorlog. Volgens schattingen zou dit bijna een mil liard gulden bedragen. Maar het belang van het ka naal is nog veel groter, want alleen door dit kanaal is het mo gelijk dat Amerika zijn vloten in de Atlantische- ecu de Stille Oceaan als één strijdmacht kan hanteren, 'n factor die zijn stem pel op de wereldpolitiek heeft gedrukt. Het is ook een vast staand feit, dat het Panama- kanaal voor het wereldverKeer een retvolutie betekende. Mede door dit wereldverkeer behoeft Greoi v. ATLANTISC anaaizo" Gambo anama TILLE- GAT UN 0CEAANZ HEER ATLANTISCHE OCEAAN Honduras /IVATLANTISCHE nonauras/ij^, OCEAAN Onrworpen Columbiakan STILLE yjï OCEAAN Panama kanaal I Sluis Forh Columbia kanaa /jfZufflpoof STILLE OC Route door Panamakanoal Route zonder- geworden en daardoor onmis baar. Onze huidige wereld is niet meer denkoaar zonder het Pana makanaal, want als dit kanaal wegvalt is de Kortste verbinding (van d'e Atlantische met de Stilte Oceaan over de Zuidpool! (Zie kaart.) Dit is voor onze tegen woordige verhoudingen een niet meer te aanvaarden mogelijk heid, zodat niet alleen AmeriKa maar ook Nederland, Engeland, Frankrijk, kortom geheel Euro pa, belang bij dit kanaal heeft. Heel vroeg reeds heeft de mens het grote belang van dit kanaal ingezien, want reeds in loi9 kwam de Spanjaard Saavedra miet een plan om een dergelijk kanaal te bouwen. De eerste werkzaamheden voor het kanaal werden echter pas in de 19e eeuw uitgevoerd door een Franse maatschappij onder leiding van Ferdinand de nesseps, de bou wer van het Suezkanaal. Er re zen echter veel moeilijkheden en strubbelingen en uiteindelijk wer den de rechten van deze maat schappij overgenomen door Ame rika voor een bedrag van 40 millioen dollar. Onder de leiding van kolonel Goethals werd het kanaal toen in 1914 voltooid. Deze veertig mil lioen heeft Amerika al in veel voud terug ontvangen door de betekenis die het kanaal ver- het kanaal thans een modernise ring, waarvoor de plannen in studie zijn. In deze plannen zul len de sluizen bij het Gatunmeer vervallen, terwijl het kanaal in de Stilte Oceaan twee ingangen ver krijgt Tevens heeft men een plan van 7,5 millioem dollar voor de verdediging van het kanaal onderhouden. Gezien deze 'bedragen gaan er stemmen op om naast het Pana makanaal andere projecten te bezien. Men denkt hier aan het Columbiakanaal, maar vooral aan het Nicaraguakanaal (zie kaart). Men hoort dit laatste ontwerp reeds betitelen als het „tweede Panamakanaal". Het Nicaraguakanaal zou in zijn ge heel 190 millioen dollar kosten, een dubbele capaciteit en geen sluizen hebben. Men zegt dan ook wel, „het Panamakanaal is het kanaal van vandaag, maar het Nicaraguakanaal is het kanaal van morgen". Deze mening wordt nog geruggesteund door het feit, dat in 1943 Nicaragua aan Amerika officieel een ka naalzone heeft verleend, voor lopig nog zonder kanaal maar dat behoeft slechts een kwestie van tijd te zijn. Amerika 'heeft zich in ieder geval reeds zi ker gesteld voor het feit, dat het Panamakanaal zo belangrijk is, dat 't onbruikbaar wordt. Daar om is de kans op een „tweede Panamakanaal groot". Volgens het Labour-blad .Dai ly Herald" zal prinses Margaret zich op haar 24ste verjaardag, 21 Augustus, verloven met Colin Tennant, zoon van lord Glen- conner. Colin Tennant is thans de gast van prinses Margaret en koningin Elisabeth op Bal moral en prinses Margaret is enige tijd de gast geweest bij de ouders van Tennant. A.F.P. tekent hierbij aan, dat geruchten omtrent een mogelij ke (verloving bij herhaling te gengesproken zijn door perso nen, die verklaren de mening van koningin Elisabeth te ver tolken. Donderdagmiddag reed een personenauto, bestuurd door de 50-jarige J.C. uit Amsterdam in de Jurriaan Kokstraat, richting Badhuiskade te Den Haag. Uit de tegenovergestelde richting naderde de fietser A. de J. Op een gegeven ogenblik begon de auto te slippen en reed recht op de fietser aan. Om zijn leven te redden sprong de J. pardoes op de Imotorkap van de auto. Toen hij zich even later realiseerde wat er van hem was geworden, zag hij zich in de étalage van een kledingmagazijn liggen. De auto was namelijk tegen de pui van deze winkel gebotst, waar bij de pui ontzet werd en de étalageruit aan gruzelementen ging. De fietser kreeg schaaf wonden aan de rechterarm en klaagde over pijn in de benen. De automobilist bekwam een een rechterkniefractuur en een inwendige kneuzing. Beiden zijn cwergeibrcjcht naar het zieken huis Bronovo. De automobilist is daar opge nomen. De fietser kon na be handeling huiswaarts keren. Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrij dagmorgen een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat India een „ontwijkend' antwoord heeft gegeven op het Portugese voorstel voor een bij eenkomst ter bespreking van de benoeming van neutrale waar nemers van omstandigheden en incidenten in de grensgebieden van de Portugese nederzettin gen in India. In New-Delhi was vastgesteld, dat India de benoetning van neutrale waarnemers had aan vaard. „Het is waar, dat India afgevaardigden noemt, maar het doet dit met de uitgespro ken bedoeling, dat deze zich zuden bezig hpuden met zaken die verschillen van die, welke de Portugese regering als moge lijk onderwerp van internatio nale waarneming voorstelt", aldus de verklaring. in De nationalistische partij van premier Malan heeft bij regio nale verkiezingen in de Kaappro vincie, Oranje Vrijstaat en Transvaal de overwinning be haald op de verenigde partij. In de Kaapprovincie, waar de verenigde partij in de provinciale raad tot dusver een meerderheid van én zetel had, kregen de na tionalisten 29 zetels, tegen de verenigde partij 24 zetels. Alleen de uitslag van het district Cale- donbredasdorp was toen nog niet bekend. In Transvaal kreeg de partij van dr. Malan weer een ruime meerderheid, n.l. 45 tegen 23 zetels, terwijl zij in Oranje Vrij staat, waar de verenigde partij geen enkele zetel wist te ver overen, 25 zetels kreeg. In de Kaapprovincie zullen la ter bij aparte verkiezingen twee speciale vertegenwoordigers van de Inheemsen worden aange wezen. De verenigde partij beschikt thans alleen nog maar in Natal over een meerderheid. In dit tra- traditionele bolwerk van de op positie zijn in Juni j.l. verkiezin gen gehouden. In vergelijking met de provin ciale verkiezingen in 1949 hebben do nationalisten tien zetels ge wonnen, alle ten koste van de verenigde partij, die op haar beurt vier zetels won, waarvan drl» van de arbeiderspartij en «én van een enafhankelijke. „Geen enkele maatregel voor de verdediging van vrij-Europa kan geheel doeltreffend zijn zon der Westduitse deelneming", al dus president Eisenhower in een Vrijdag gepubliceerd verslag aan het Amerikaanse congres over het Amerikaanse program voor wederzijdse beveiliging voor het op 30 Juni 1954 verlopen half jaar. Eisenhower zegt in het rapport dat de E.V.G. de beste oplossing voor het moeilijke probleem van de Westduitse deelneming is. In het rapport wordt gezegd, dat het genoemde halfjaar geken merkt wordt door „belangrijke winstpunten en tegenslagen". Als tegenslagen worden ge noemd het succes van de Viet- minh in Indo-China „ondanks de wapen- en materiaalzendingen door de Verenigde Staten" en het feit, dat het E.V.G.-verdrag nog steeds niet in werking is. Wat het laatstgenoemde punt betreft, waren er, aldus het rapport, be moedigende tekenen: de be krachtiging van het verdrag door Nederland en West-Duitsland; de poistieve parlementaire maatre gelen in België en Luxemburg en de opdracht van het bestuur van de Franse socialistische partij aan haar parlementsleden de E..V.G. te steunen op straffe van disciplinaire maatregelen. De winstpunten zijn de ge meenschappelijke ondernemingen ter versterking van de militaire kracht en ter begunstiging van economische en sociale vooruit gang. Volgens het rapport is van October 1949 tot 30 Juni 1954 mi litair materiaal ter waarde van 9,4 milliard dollar geleverd. Dit materiaal omvatte o.m. 188 497 voertuigen, 34,733 gevechtswa gens, 34.808 kanonnen, 45.000.000 granaten, 784 oorolgsschepen, 5911 vliegtuigen en ruim 2.000.000 individuele en automatische wa pens. In het aan Etiropa gewijde deel van het verslag verklaart presi- De verschillende secties van het Indonesische parlement zul len a.s. Dinsdag het protocol tot opheffing van de Unie In behan deling nemen. Verwacht wordt, dat het ontwerp eerst in October j nat parlement zal komen. Ge durende September «eet kat par lement ap reaès. dent Eisenhower, dat een bezet ting van de grote technische en materiële hulpbronnen van Euro pa door de communisten de weeg schaal van de hulpbronnen van de wereld ten gunste van de Sowjet-unie en haar bondgenoten zou doeh omslaan. De uitbreiding van de strijdkrachten van de N.A.V.O. was in het eerste half jaar van 1954 geleidelijk voort gezet. Het zwakste deel van de N.A.V.O. is de luohtmacht. Nog is het plan om 5000 moderne vliegtuigen ter beschikking te hebben, niet verwezenlijkt, aldus president Eisenhower. Tegen het einde van 1954 zal 75 procent van de ontworpen vliegvelden klaar zijn. Vijftien procent zal in noodgevallen te gebruiken zijn. De Offshore-orders in Europa beliepen van 1 Juli 1953 tot 30 Juni 1954 378 millioen dollar. Sedert het begin van het program zijn Offshore-orders ter waarde van 2,5 milliard dollar geplaatst. Over het geheel genomen heeft West-Europa op economisch ter rein de in 1953 gemaakte winst gehandhaafd. In zekere gevallen is er verdere vooruitgang ge boekt. Zijn dollar- en goudreserves zijn blijven toenemen. De beta lingsbalans van de Europese lan den is in het algemeen versterkt, maar er is een zekere graad van afhankelijkheid van de Ameri kaanse dollarhulp gebleven, aldus het rapport. door ARVI KIVIMAA. 20) (Nadruk verbaden X Langzamerhand, wandelend met zij'n vader het eilandi rond', rust sterker dam voorheen. De muur tussen hen was geslecht. In plaats daarvan was er geko men een sfeer van wederzijds be grijpen en verstaan. De jarenlan ge onenigheid, verworden tot een conflict, waaraan geen eind scheen te komen, had' hem toch gedrukt, uit zijn evenwicht ge bracht, zijn wereld versmald, zijn betrekking tot de mensen in ze ker opzicht scheefgetrokken. Doch (van nu af had hij niets meer te verbergen. Vrij man on der vrijen was hij thans. Wat hij verbrak, was geheeld. Hij mocht rechtop gaan en staan te midden va» de mensen. Nochtans bleef hij moeite hebben met één zaak: hij had zijn vader te veel ver driet gedaan. Zou dat bevende hoofd, zouden die ogen hem niet immier bijblijven en aankla gen? Misschien was 't vader nog vergund, enige jaren te leven. Ondanks zijn aftakeling was hij nlog kras. Dat bewees wel zijn wens, het eiland om te wandelen. Neen, vader hoefde hij nog niet te verliezen, hij kreeg nog een kan», wat goed te maken. Daar mee 2)ou hij Iéts van de schuld delgen', welke hem bezwaarde, maar nimmer alles. Het viel hem nu niet moeilijk meer, vadfer toe te zeggen, Telk kavaara na afloop van de pacht in eigen beheer te nemen. Het was eenvoudig zijn plicht jegens vader. Toen hij dit 'beloofde, had hij er geen idee van, hoeveel ver lichting hij daarmee de oude man schonk. Want deze mocht Orni en diens familie niet. Hij voelde zich dikwijls als een uitgeleverde aan hun hebzucht, op genade of ongenade. Ware Nestori gestorven, het goed zou zonder meer aan hen gekomen zijn. Goddank daarvoor bleef Telkkavaara bewaard: het erf land, toijna (verloreni, was gered. Terwijl de 'beide mannen Pema- saari omwandelden, kwam Alvi- na thuis en vernam van de roei er, welke gast er voor Nestori was. Ze werd onmiddellijk een en al actie en bedrijvigheid. De oude boer van Telkavaara! Natuurlijk had Alvina er wel erg in gehad, dat het niet accor deerde tussen vader en zoon. Want waarom anders zou Nesto- rl een kolonistenbes taan op Per- nasaari begonnen arjn! Maar nu De Nederlandse reactie op het voorstel van Indonesië, om de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene verga dering der Verenigde Naties te plaatsen, heeft in Djakarta grote belangstelling getrokken. In be voegde kringen wordt deze ver klaring van Nederland „zeer ge zocht" genoemd. „Al hetgeen er in wordt ge zegd, is van toepassing op Neder land zelf", voegde men hieraan toe. Bedoelde kringen zeiden, dat Indonesië er steeds naar heeft ge streefd, de kwestie op vreedzame wijze op te lossen. Nederland zelf heeft de weg afgesloten om de kwestie-Irian door middel van onderhandelingen op te lossen, waardoor Indonesië genoodzaakt was naar andere wegen te zoe ken, waarbij het voorleggen er van aan de Verenigde Naties één der meest voor de hand liggende was. Het is niet Indonesië dat hiermede wrijving en internatio nale moeilijkheden schept, doch juist Nederland, dat weigert, de kwestie met Indonesië te bespre ken. De beschuldiging, dat Indone sië hiermede poogt de aandacht af te leiden van de binnenlandse moeilijkheden noemde men een Nederlandse interpretatie, welke in eigen voordeel is uitgelegd. Voorts betoogde men, dat In donesië de souvereiniteit over Nieuw-Guinea heeft afgekondigd, nadat Nederland zulks reeds had gedaan. De eenzijdige handeling van Nederland om West-Irian in de grondwet als Nederlands ge biedsdeel op te nemen, strookt in het geheel niet met het handvest der Verenigde Naties. Het is juist Nederland geweest, dat de moeilijkheden, waarvan het In donesië beticht, in het leven riep. Indonesië is en blijft bereid de kwestie met Nederland te be spreken. Het Nederlandse argument, dat Indonesië wat de bevolking be treft, evengoed de souvereiniteit over New-Foundlnad zou kunnen proclameren, noemde men onge rijmd. Dit argument is immers veel duidelijker van toepassing op Nederland zelf. Men verklaarde tenslotte be nieuwd te zijn naar de door Ne derland toegezegde verklaring over de misvattingen en onjuist heden in de toelichting, die In donesië bij het verzoek om de kwestie op de agenda der alge mene vergadering te plaatsen, heeft gegeven. Men meende, dat dit slechts een poging tot intimi datie van de zijde van Nederland is. In welingelichte kringen werd verklaard, dat het verzoek van Indonesië om de kwestie op de agenda te brengen, kan worden beschouwd als een verzoek om de kwestie te bespreken als „een vraagstuk, dat nog steeds op op lossing wacht". De voorzitter van de sectie bui tenlandse zaken van het Indone sische parlement, Otto Rondonu- wu, heeft ten aanzien van de Ne derlandse verklaring betreffende Nieuw-Guinea verklaard, dat het besluit van de Indonesische rege ring om de kwestie-Irian voor te was de boer gekomen om de kwestie in het reine te brengen. Bezoek van Telkkavaara! Wat een eer voor het eiland en vooir haar! Rts! sneed ze rap de lekkerste stukken uit het gerookte scha penvlees, ze kookte aardappels, haalde uit de kelder veis, schui mend dun bier, vulde d'e brood- schaal met vers mooi brood, dek te de tafel met een schoon laken en zette er een glas met bloemen middenop. Ze commandeerde de roiejongen, 'bestelde hem dit en dat en liep zich het vuur uit de sloffen. Toen de boer in gezelschap van Nestori de kamer binnentrad, neeg zij de knie en boog en boog. Haar hoofdi gloeide van de druk te en de emotie. Ook Nestori be jegende ze nu veel vriendelijker en met meer respect; hij scheen plotseling in haar achting geste gen te zijn, hij eigenaar immers van twéé welvarende landgoede ren! Het stond vast, dat van nu af de middagkoffie voor hem klaar zou staan en zonder er om te vragen. Tegen de avond, voor zijn ver trek, ging die oude nog eens al les in de directe omgeving vaim het huis bekijken, d>e omgespitte akkers, de bouwerij, de mijten met de bussels voer. Hij mon sterde het paard, dat aan een lang touw in de wei liep en gras uit de grond ritste, en hij klopte het dier eens hartelijk op de hals. En onderwijl tastte hij voorzich tig vragend naar bijzonderheden uit de jaren van Nestori's vreem delingschap. Nestori antwoordde hem sober leggen aan de algemene vergade ring van de Verenigde Naties, „zoals aan iedereen bekend is, een alternatief was, aangezien Nederland zelf een einde maakte aan de mogelijkheid voor geza menlijke bespreking. Door het voorleggen aan de Verenigde Na ties koos Indonesië de beste weg; niet alleen voor Indonesië, maar ook voor Nederland, namelijk het voorleggen van deze kwestie aan de wereldopinie", aldus Rondo- nuwu, die voorts zei, dat het streven naar een oplossing voor de kwestie-Irian in het geheel niet ten doel heeft de aandacht van de binnenlandse moeilijk heden af te leiden, „zoals in de Nederlandse verklaring wordt geïnsinueerd", aldus Rondonu- wij. „Evenmin wenst Indonesië een conflict op internationaal terrein te zoeken. Wij zijn daar entegen bereid te trachten alles, wat conflicten kan veroorzaken, op vredelievende wijze op te los sen". Rondonuwu zei voorts, dat gebleken is, dat ten aanzien van de souvereiniteits-overdracht van West-Irian Indonesië en Neder land verschillende interpretaties hebben, „is het dan niet het beste de Verenigde Naties om een juiste interpretatie te vragen", zo vroeg Rondonuwu. Tenslotte zei hij, dat „de inwo ners van West-Irian ten aanzien van taal, zeden, gewoonten en godsdienst heus niet dichter bij de Nederlanders staan en dat zij Indonesiërs zijn, evenals alle in gezetenen van elk gebiedsdeel van het voormalige Nederlands- Indië". Regeringskringen weigerden vooralsnog commentaar te leve ren op de Nederlandse verkla ring. Zij wezen er slechts op, dat „duidelijk genoeg gebleken is, dat Indonesië onvermoeid ge poogd heeft de kwestie met Ne derland te bespreken" en dat „In donesië naar andere vreedzame middelen ter beslechting van het geschil zocht, toen bleek, dat Nederland elk onderhandelen over de kwestie weigerde". in De Britse Labour-parlements- groep, welke bezoek aan China brengt, is per vliegtuig in Moek- den aangekomen. De Labour-leden zullen onder meer een bezoek brengen aan de grootste Chinese staalfabrieken. Deze liggen in Asjan, ongeveer 10 kilometer van Moekden. Weinig Europeanen hebben in de afgelopen vijf jaar deze streek bezocht. De commissie van ontvangst bestond uit ongeveer 70 Chinese functionarissen, onder wie de burgemeester van Moekden. Het gezelschap vertrok in een veer tigtal auto's naar het centrum van de stad. In Wenen is ingebroken in de woning van de gezant van Uru guay, Hector Blanco, en in die van de gezant van Tsjecho-Slo- wakije, Ladislav Koubek. Behalve een, paar eieren en wat fruit is niets gestolen. Ook de brandkasten zijn niet gefor ceerd. De inbrekers hadden echter belangstelling voor do cumenten getoond, want alle laden en bureaux waren door zocht. Het onderzoek door de Austra lische koninklijke commissie naar de zaak-Petrof gaat voort. Vrij dag is Rupent Lockwood gehoord, die er van beschuldigd wordt op Sowjet-ambassade aan een rap port over een aantal Australische vooraanstaande personen te heb ben getypt. Lockwood, die zich zeer opge wonden toonde, verklaarde het sterke vermoeden te hebben, dat hij het slachtoffer van een ver valsing was. Wel had hij op de Sowjet-ambassade typewerk ver richt. Het bewuste document „do cument J", bevat volgens hem wel elementen van door hem ver strekte gegevens. Hij weigerde om principiële redenen om passa ges aan te wijzen, welke hij niet had geschreven. Naar uit de omgeving van premier Mendès- France wordt vernomen, zijn de Franse, Britse en Amerikaanse deskundigen, die te Londen het Westelijke antwoord op de jongste Sowjet- nota opstellen, vrijwel met hun werk gereed In dit antwoord ziou in grote mate rekening zijn gehouden met de wensen van Frankrijk. Hieraan wordt echter toege voegd, dat er nooit sprake is ge weest van een Frans voorstel om een nieuwe vier-mtogendhe- denconferentie over Duitsland en and,ere kwesties te beleggen. en met weinig animo: hij roerde het delicate onderwerp ongaarne aan. Desondanks bevredigden de informaties de boer volkomen: Iemand, die tien jaar lang in de vreemde werkt en zwerft, dam naar zijn streek terugkeert met een flinke spaarduit, dat is een kerel, waard om zijn zoon te zijn. Nog vroeg de 'boer, of Nestori eens gauw thuis kwam1, liefst Zondag aanstaande al. Maar Nestiori beloofde, Zondag over 'n week te zullen komen, en vader kon hem niet ompraten. Daar over treurde hij echter niet. De toezeging van zijn zoon was hem al genoeg. Na tien jaar in onzekerheid verkeerd te hebben, kon hij makkelijk iets langer dan een week wachten, in gelukkige zekerheid! In de loop van de namiddag kwam de wind krachtiger door en joeg vlokkig schuim over de oever. De boer nam afscheid van Nestori. Diep in zijn ogen tintel de blijdschap. En de zoon wist niet, dat vader zich vóór zijn reis op het ergste voorbereid had. Van alles had hij zich voorge steld, op alles gerekend: de ver bitterde zoon zou hem niet wil len ontvangen, hem zonder meer wegsturen. En thans had hij, zonder dat er een kwaad woord gevallen was, zijn zoon terug ge- wannen. Dit aanvaardde hij als het dierbaarste geschenk, wat hij ooit ontvangen had. Het ver tederde hem zo, dat hij moeite had, zijn innerlijke bewogenheid te verbergen. (Wordt vervolgd). Gezaghebbende kringen der Zuidkoreaanse regering hebben medegedeeld, dat België via de rekening van de Bank van Korea bij de National City Bank te New York zijn aandeel zou aflossen in de voorschotten van de Koreaan se regering ten behoeve van de strijdkrachten der Verenigde Naties. Deze schulden bedragen voor België ongeveer 50.000 dol lar. België is het derde land dat de voorschotten aflost. Neder land en de Philippijnen hebben hun aandeel reeds betaald. De wervelstorm die Japan Woensdag teisterde heeft aan 29 personen het leven gekost, aldus de jongste berichten van de Japanse politie. Het aantal gewonden bedraagt 65, terwijl er nog 32 person,en wor den vermist. Volgens de pol'tie werden 326 huizen verwoest en ruim 30.000 overstroomd Bovendien kwam door de storm een areaal van 27.000 ha landbouwgrond blank te staan. Het Almeriikaanse huis van afgevaardigden heeft zijn goed keuring gehecht laan het reeds door de senaat aanvaarde wets voorstel, volgens hetwelk per sonen, die schuldig worden be vonden aan spionnage en sabo tage in vredestijd, ter dood kunnen worden veroordeeld. Het wetsvoorstel is thans naar het Witte Huis gezonden om door president Eisenhower te worden bekrachtigd. Donderdagavond arriveerde in de 'Rotterdamse haven het 11,000ste schip van dit jaar. Het was het 2817 Ib.r.t. metende Nederlandse m.s. „Amor" van de N.V. Koninklijke Ned. Stoom boot Maatschappij te Amster dam. De „Amor" kwam van Pi- rieus met een lading stukgoed en heeft ligplaats genomen in de Lekhaven. Het vorige j aar kwam h«t 11,000ste schip binnen op II September. Toen was het het Ned. passagierschip „Noordain"

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5