Van alles niets! MOEILIJKHEDEN IN MAROKKO 1 De reis van Agamemnon De Sultan van Alakim l VOETBAL binnenlands overzicht Geen Geen E. D. G. Geen overeenkomst? vettere melkmeer ook Qeenschuld De Europese Roeikampioenschappen (dames) Weer steekt het nationalisme de kop op ZWEMMEN g«n Russische dames favoriet voor Europese iife/s Afrikaanse Danny Kaye De wijzigingen, voorgesteld door Frankrijk's minister-presi dent in het kader van de Euro pese defensiegemeenschap, heb- foetm vooral van de zijde der Ne derlandse regering nogal enig protest ondervonden. Het heelt er thans de schijn van gekregen., dad; de kwestie van de E.D.G-, die reeds drie jaar hangende is, haar hoogtepunt heeft bereikt. In Nederlandse regeringskrin gen is men ten zeerste ontstemd over de gestelde wijzigingen en men heeft niet nagelaten een krachtig protest te laten horen. Men zou het zelfs nodig achten, indien de voorstellen ivan Frank rijk op de komende conferentie te Brussel wordetn goedgekeurd, het verdrag opnieuw te laten ratificeren door de regeringen van de daarbij betrokken landen. De Franse plannen ontdoen het verdrag van zijn supranatio nale elementen, daar Frankrijk de zeggenschap over zijn natio nale leger wil behouden en slechts enkele divisies beschik baar stelt voor de West-Europe se verdediging. Dat de Nederland se regering hiermede niet ac- coord1 gaat, is begrijpelijk, daar het karakter van de E.D.G. (door samenwerking een hechte Euro pese verdediging op te stellen) hiermede verloren gaat en de opbouw van ons leger, die reeds is ingesteld op E.D.G. en N.A. T.O., in moeilijkheden geraakt. NIEUW-GUINEA DE UNO? VOOR De verbreking van de unie- overeenkomst tussen Nederland en Indonesië, waarover tussen beide landen een formele over eenkomst is gesloten, heeft in feite nog weinig om het lijf. In een rede, ter herdenking van de negende onafhankelijkheidsdag, heeft de Indonesische minister president, Soekarno, meegedeeld, dati de kwestie Nieuw-Guinea, waarbij het bij de verbreking van de unie-overeenkomst hoofdzake lijk om ging, door de Indonesi sche regering aan de UNO zou worden voorgelegd, daar Neder land weigert de politieke status se vooraleerst van dit gebied! langs de gewone den zal zijn. diplomatieke weg der besprekin gen te regelen. Hiermede heeft aldus Soe karno de Nederlandse rege ring zich eenzijdig aan de over eenkomst van de ronde-tafel conferentie onttrokken. Zich de houding toemetend van een wel willende tegenstander, verklaar de Soekarno nog altijd bereid te zijn tot onderling overleg. Voor Indonesië was de verbre king van de Unie-overeenkomst een mijlpaal naar de weg der vervolmaking voor Nederland slechts het einde van een mislukt experiment. Nu legt men de kwestie Nieuw-Guinea aan de UNO voor, maar dn de verwach ting, dat de UNO Indonesië gun stig gezind zou zijn, Kon men wel eens bedrogen uitkomen. ONRUST IN DE ZUIVEL- WERELD. De minister van Landbouw heeft een verzoek tot verhoging van het percentage vet in de eon- sumptiemelk van de hand gewe zen met de mededeling, dat ver hoging van dit percentage zou leiden tot een onvermijdelijke prijsverhoging, waardoor door 'n verminderd gebruik de volksge zondheid in gevaar kan worden gebracht. De voedingswaarde van de melk zou weliswaar ver groot worden, maar daar staat tegenover, dat volgens deskundi gen het vet niet zo'n belangrijk voedingsproduct is in vergelij king tot de eiwitten en minera len in de melk. In overheidskringen overweegt men thans naast de gestandaar diseerde melk ook volle melk in de handel te brengen, zodat de boeren dan rechtstreeks aan de consumenten kunnen leveren. Vooral hierover is een grote on gerustheid in de zuivelwereld ontstaan, omdat er dan een ware chaos zou ontstaan in de melk- wereld, welke niet alleen een nadelige invloed kan hebben voor de melkhandelaren, maar ook weer voor de volksgezondheid, zodat een uitweg in deze impas- nog niet gevon- VERVROEGDE AFLOSSING. De gunstige deviezenpositie, waarin Nederland thans ver keert, heeft het mlogelijk ge maakt van de lening van 195 mil- lioen gulden van de Wereldbank in 1947 de laatste 6 halfjaarlijkse termijnen, die pas in 1970, '71 en '72 vervallen, af te lossen. Hier door wordt aan rentebetaling een bedrag van 8 millioen uitge spaard. De lening, eertijds verstrekt op een critiek moment van de we deropbouwperiode heeft ons land in staat gesteld, over te gaan tot de aanschaffing van schepen, machinerieën en grondstoffen, die voor dë herbouw noodzake lijk waren. Uit de vervroegde aflossing, ten dele ook een gevolg van de verkoop van Nederlandse effec ten naar het buitenland, mag worden geconcludeerd, dat de economische positie van Neder land momenteel gunstig kan Worden genoemd en dat Neder land weer gaat behoren tot de kapitaal-exporterende landen, waartoe de hulp van de Wereld bank veel heeft bijgedragen. Tem. BoysCorn Boys. Het nieuwe seizoen nadert met rasse schreden en dat betekent dat we nu in de periode van de vriendschappelijke oefenwedstrij. den zijn aangeland. Ook de Za terdag-voetballers zijn actief en zo kunnen we hedenmiddag de Tern. Boys op hun terrein aan de Molendijk in actie zien tegen het Sasse Corn Boys. De gast heren beschikken momenteel over een elftal, dat haar weg in de le klasse van de afd. Zeeland wel zal vinden en dat ook Corn Boys waardig partij zal weten te geven, zodat de sportliefheb bers hedenmiddag een boeiende wedstrijd wacht. HEDEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Konvooi naar Malta". Concertgebouw, 8 uur: „Man gala, dochter uit India". Terrein Molendijk: 4 uur: Tern. Boys IILuctor II; 6 uur: Tem. Boys ICorn Boys. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Mannen". MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: Konvooi naar Malta; 2 uur: Mangala, dochter uit India; 4.30 uur: Konvooi naar Malta. Concertgebouw, 8 u.: Man gala, dochter uit India. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Mannen; 8 uur: Commando des doods. Acht afstammelingen van de Bourbons, die eens over Napels regeerden, waren de eerste ko ninklijke gasten, die Vrijdag te Napels aankwamen voor deelne ming aan de kruistocht met de „Agamemnon" op uitnodiging van het Griekse koningspaar. Het waren Don Juan, graaf van Bar celona, die aanspraak maakt op de Spaanse troon, met gravin Ma ria, zijn vier kinderen, Maria, Jyan, Margarita en Alfonso, resp. 18, 16, 15 en 13 jaar, en zijn twee neven Alfonso en Gonzales, 18 en 17 jaar oud. De Spaanse koninklijke familie arriveerde met een particulier jacht dat was getooid met de vlaggen van Spanje en van het Huis de Bourbon. De 21-jarige Kipanga Athuma- ni, van de Afrikaanse Masai- stam, die een maand of wat ge leden nog een onaanzienlijk chauffeur was op een bus in Nai robi, is in korte tijd befaaimd ge worden als de „Afrikaanse Dan ny Kaye". Bij zijn humoristische voordrachten voor de microfoon maakt hij nooit gebruik van ge schreven teksten maar meestal improviseert hij op het moment van optreden. Hij werd „ont dekt" door Peter Colmore, een programmaleider van de Afri kaanse radio-omroepdienst, die in ruim een jaar tijds een uitge breid Afrikaans publiek voor zijn programma's heeft weten te win nen. Kipanga Athumani kwam namelijk op een avond een vriend, die voor de radio was op getreden, afhalen en tijdens een praatje met een andere aan wezige in de studio gaf hij een improvisatie ten beste, waarvan Colmore toevallig getuige was. Colmore moedigt zijn nieuw ont dekte ster in het bijzonder aan in het belachelijk maken van het optreden en de rithen Van de ver zetsbeweging der Mau Mau, om dat hij daarin een sterk wapen tegen het gezag van de organisa tie onder de inheemsen ziet. Ki panga ontvangt thans inderdaad duizenden brieven van bewonde raars uit dë stammen van Kenia Oeganda en Tanganjika. Een honderdtal gasten komt vandaag in Napels aan, onder wie Koningin Juliana en Prins Bern- hard met de prinsessen Beatrix en Irene, en de groothertogin van Luxemburg. Koningin Juliana, de groothertogin en de koning van Griekenland zullen de enige regerende persoonlijkheden aan boord van de Agamemnonn zijn. Vertegenwoordigers van nog bestaande monarchieën zullen zijn jongere leden van het Deen se Koninklijke Huis en prinses Margarethe van Zweden. Ex-koning Umberto van Italië, wie het verboden is in Italië voet aan land te zetten, zal waarschijn lijk van het schip, waarmede hij arriveert, op de Agamemnon overstappen. De Britse koninklijke familie zal niet vertegenwoordigd zijn, maar slechts weinige leden van het gezelschap voor de kruistocht van ruim een week stammen niet op de een of andere wijze van ko ningin Victoria af. Het Griekse koningspaar, ko ning Paul en koningin Frederi- ka, wordt vandaag aan boord van de Griekse destroyer Navarinon in Napels verwacht. De kapitein op de Agamemnon is de zestigjarige Panayotis Pat- sis, die een bemanning van 160 koppen zal commanderen. Hij zal des nachts zijn grootste zorgen hebben, omdat er in het donker gevaren zal moeten worden, daar koning Paul zijn gasten elke mor gen in een andere omgeving wil laten ontwaken. Doel van de kruistocht is de gasten een prettige vacantie te bezorgen en het toerisme naar Griekenland te bevorderen, aldus is vorige maand in Athene offi cieel medegedeeld. Vrijdagmorgen om half elf opende de president van de F. I. S. A., de Zwitser Gaston Mullegg, met een kort woord de Europese roeikampioenschappen, welke dit jaar op de Bosbaan te Amsterdam worden gehouden. Om 11 uur viel het eerste start schot en wel voor de eerste serie op het nummer skiff (dames). De uitslagen luidden als volgt: Eerste heat: 1. Iwona Jezierska (Polen), 3 min. 59.4 sec. 2. Ruth Larsen (Denemarken), 4 min. 5 sec. 3. Pamela Barber (Engeland), 4 min. 14 sec. Tweede heat: 1. Eva Sika (Oostenrijk), 3.59.8. 2. Libuse Dolezalova (Tsjecho- Slowakije), 4.00.4. 3. Huguette Noel-Leys, (Frank rijk), 4.10.3. De laatste heat ging tussen Agnes Reuter (Nederland), In grid Scholz (Duitsland) en de Russische Roza Chumakova. Een honderd meter na de start was er nog weinig verschil tus sen de boten. Op de helft van de baan leidde de Duitse met een 1 lengte voor Agnes Reuter. Daar achter kwam de Russin. I Toen kwamen Agnes Reuter en het Russische meisje sterk naar voren en in hoog tempo vlogen ze op de finish af. De eindspurt van de Russische bleek sterker dan die van haar Hollandse ri vale en met een lengte voor sprong ging ze door de finish. Ingrid Scholz volgde op enkele lengten na het Hollandse meisje, dat zich door deze tweede plaats kwalificeerde voor de halve fi nale. Derde heat: 1. Roza Chumakova (Rusland), 3.54.2. 2. Agnes Reuter (Nederland), 3. Agnes 3.56.5. Ingrid 4.03.4. Scholz (Duitsland), Agnes Reuter toonde zich zeer verheugd over haar tweede plaats. Grote voldoening gaf haar de overwinning op Ingrid Scholz, van wie ze het vorige jaar in Kopenhagen verloren had. Het Duitse meisje had een zeer snelle start, in tegenstelling met de Russin, die enkele keren mis sloeg en daardoor al direct terrein verloor. Zij herstelde zich echter prachtig en ging in de beste tijd van deze beats als eerste door de finish. De tijd van Agnes Reuter was op één na de beste van alle deelneemsters. De eerste twee van elke heat komen in de halve finale. De herkansing: Ingrid Scholz (Duitsland) 4 min. 3 sec. 2. Huguette Noël-Leys (Frank rijk) 4 imin. 11.2 sec. Pamela Barber (Engeland) 4 min. 28.2 sec. In de eerste heat van het num mer Double scull kwamen aan de start Duitsland, Frankrijk, Rus land en Nederland (Viking- Utrecht). Na de start leidde Rus. land met een tempo var.i 40, daar achter Duitsland (40). Op 200 mtr lagere Rusland en Duitsland gelijk, drie was Frankrijk en vierde Nederland. De Russische en Duitse meisjes voerden felle strijd die voorlopig ten gunste van de Russinnen werd beslist met 'n lengte, derde was Frank rijk en vierde Nederland. Op 600 meter leidde Rusland met 2Vz lengte voor Frankrijk, de Duitse ploeg leek hier udtgeroeiu en lag derde en Nederland nog steeds laatste. Veertig meter vóór de finish lag Rusland drie lengten voor op Frankrijk, Nederland was Duitsland voorbij gelopen en Lag derde. De Russische meis jes wonnen onbedreigd, Neder land bedreigde Frankrijk nog in die eindspurt, maar kwam niet verder dian op een lengte van de Francaises. Duitsland werd laat ste op 3 lengten achter Viking. De achten. 1. Nederland 3.26.4; 2. Frankrijk 3.33.4; 3. Engeland 3.40.5. NEDERLANDS VRACHTSCHIP MET SLAGZIJ IN LIVERPOOL Het Nederlandse vrachtschip „Jan" (500 ton) uit Delfzijl is Vrijdag met een slagzij van der tig graden in Liverpool aangeko men. De lading hout was gaan schuiven als gevolg van slecht weer, dat de „Jan" had onder vonden op weg van Zweden naar Liverpool. Het schip heeft een bemanning van elf koppen. Heden zal men beginnen met het lossen van de deklading. In het huidige tijdsbestek ma ken we een universeel streven naar onfhankelljkheid mede van overzeese gebieden. Dit onder vonden Nederland en andere Europese landen. Ook Frankrijk kampt met moeilijkheden in zijn overzeese gebieden1. Na de débacle in Indo- China steken nu de nationalisten in Tunis en Marokko de kop op. Mendès-France heeft de bey van Tunis voer djn land een grote mate van zelfstandigheid aan geboden, waardoor hij de Tunesiërs zeer gun stig ten opzichte van Frainikrijk heeft ge stemd. De weerslag van dit soepele gebaar moet hij nu echter aan twee kanten voelen en wel ten eerste in Frankrijk zelf, waar veel tegen standers zich verenigd hebben om zijn beleid af te keuren en ten twee de in het protectoraat Marokko, waar men: ook een zekere mate van zelfstandigheid be geert. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat er in Marokko troebelen zijn, ontstaan, die begon nen met demonstraties ten gunste van de ver leden jaar Augustus af gezette sultap Sidi Mo hammed Ben Yoessef, die eerst naar Corsica en later naar Madagas car werd verbannen. De demonstraties zijn in 'n waar bloedbad geëin digd en de moordaanslagen der Marokkaaanse terroristen volgen elkaar op met de regelmaat Van e£»i' Klok. NOG NIET RIJP? Van Franse zijde voelt men er weinig voor om Marokko een vorm van zelfstandigheid te bie den, zoals men dit Tunesië deed. Marokko is hier niet rijp voor, aldus insiders. De intellectuele bovenlaag in Tunesië is dikker dan die in Marokkio, dat nog zeer primitief is. Dit zou volgens de Fransen een motief zijn Marokko nog geen zelfbestuur te geven. De vooruitstrevende nationa listische Marokkanen nemen dit niet en zijn voornemens hun eisen desnoods met' het bloedigst geweld ingewilligd te krijgen. Marokko staat pas sinds 1912 onder Frans bewind en telt ruim 8 mililoen inheemsen tegen on geveer 300.000 Fransen. Tot lbo? ging alles goed, maar toen deden zich de eerste troebelen voor en wel te Casablanca. De oorzaak Yoessef tot sultan wend benoemd, ging het helemaal verkeerd, want deze siultain steunde voor 'it grootste deel op de nationalis ten en werd nu de spil waar alles om draaide. Verleden jaar heb ben de Fransen in uiterste nood Eerste heat: Tweede heat: 1. Rusland 3.18.9; 3.26. 2. Roemenië hiervan moet gezocht worden in deze sultan afgezet en verban een actie van de nationalistische nen, terwijl zij de pasja van Ma- beweging, die voor het eerst de rakesj deze post aanboden. De kop opstak. laatste is eoln man, die Volkomen iaMan wezza nf bprkan •mehed ia tazo •osoro Ltf tl f let ma torko emmo e ma zogan coeggoen mtssoer MAROKKO l mengoeb MARRAKESJ ogad or ogodir tissenf TAfiUIA EL HAMRA De Fransen wisten de orde te herstellen, maar het was voor hen een aanduiding, dat zij hun beleid anders moesten instellen. Er werd een begin gemaakt met hervormingen, maar wereldoor log II was de oorzaak, dat Frank rijk deze plannen niet kor.' vol voeren. DE ROL VAN DE SULTAN. In deze periode kregen de Ma rokkanen een andere kijk op de Pranseini. Er was van het eens geduchte Franse gezag weinig overgebleven en de anti-Franse elementen maaKten daarvan een dankbaar gebruik. Toen na de oorlog, mede dank zij de wens van de Verenigde Staten Sldi Mohammedi Ben loyaal is ten opzichte van de Fransen. Het blijkt echter, dat hij niet in staat is de nationalisten in toom te houden. Wel heelt hij de caïds en pasja's achter zich, die gesteund werden door de grote massa der Berberstammen uit het Atlasgebergte. Mochten de nationalisten een greep r.aar de macht doen, dan zullen zij on getwijfeld op de krijgslustige Ber bers stuiten, die zeer sterk pro- Frans zijn. Een burgeroorlog is dan niet meer te voorkomen. De toestand ziet er voor de Fransen niet rooskleurig uit. Zij meenden de rust in Tunesië te kunnen verzekeren door hun toe zeggingen, maar zij ontketenden hiermede grote demonstraties en opstanden in Marokko. Vier met stuurvrouw. Eerste heat: 1. Rusland; 2. Tsjecho-SlowaKije 3. Roemenië; 4. Finland. Tweede heat: 1. Nederland; 2. Engeland; 3. De. nemarken; 4. Zuid-Slavië. De beste start hadden Neder land en Engeland. De Hollandse ploeg was van „Die Leythe" uit Leiden. De Hollandse meisjes gingen fel door in een tempo van 38, de Engelsen sloegen nog iets hoger nl. 40. Op 200 meter leidde Engeland met] een halve meter voor Nederland, daarachter op 'n halve lengte Denemarken en daarachter Zuid-Slavië. Op de helft van de baan lagen Neder land en Engeland boerd aan bdorüi en even later namen de dames van „Die Leythe" de lei ding over. Daarachter kwamen Zuid-Slavië en Denemarken op twee lengten. Holland liep gelei delijk iyts (verder uit en nam een halve lengte voorsprong op En geland. De Engelse meisjes sloe gen een felle eindjspurt en liepen op het laatst nog aim, maar Neder land won met een kwart lengte. Op drie lengten volgde Denemar ken en op 4 lengten Zuid-Slavië Quadruple scull. Eerste heat: 1. Rusland 3.32.2 (nieuw baan reöord)2. Duitsland 3.49-6; 3. Engeland 3.50.4. Tweede heat: 1. Nederland 3.37.6; 2. Oosten rijk 3.39.7. Na 'n valse start door te vroeg wag gaan Van Oostenrijk, nam Nederland (De Vliet) in 'n twee de felle start een halve lengte vciorsprong op Oostenrijk. De Hollandse meisjes sloegen een tel t.po van 38, Oostenrijk 36. Op 200 meter had Nederland bijna 'n lengte voorsprong. De Oosten rijkse meisjes sloegen een spurt, maar De Vliet beantwoordde deze keurig. Op 500 meter was Neder land drie kwart lengte voor, op 600 meter een lengte Toen sloeg Oostenrijk een felle spurt en liep in tot twee-derde lengte. Steeds feller gingen de Oostenrijkse meisjes door en zij kwamen op een halve lengte. De Vliet roeide aanmerkelijk rustiger dan de Oostenrijkse ploeg, die haar in de eindspurt dan ook niet kon bedreigen. Met drie-kwart lengte wonnen dë Leidse meisjes in een voorbeeldige stijl. Double scull. Eerste heat: 1. Rusland 3.37.1; 2. Frankrijk 3.46.8; 3. Nederland 3.49.5; 4. Duitsland 3.55.8 Tweede heat: 1 Polen 3.45.8; 2. Tsjecho-Slowa- kije 3.46.1; 3. België 3.57.2 Voor de eerste heat van de ach ten kwamen aan de start Frank rijk, Engeland en Nederland (Het Spaarne). Nederland, evenals Frankrijk een uitstekende start en bcord' aan boord gingen beide ploegen over 'het water. Op 200 meter had Nederland een kleine vporsprong op Frankrijk, op een lengte Volgde Engeland. Neder land roeide een tempo van 40 en voei.de haar voorsprong op tot een halve lengte op Frankrijk. Engeland was derde. Op 500 me ter had Nederland 'n voorsprong van twee-derde lengte op Frank rijk, daarachter volgde Engeland op een halve lengte. Nederland sloeg een hioog tempo (38), Frankrijk iets lager nl. 36. i^e- leidtelijk liep de ploeg van Het Spaairne uit en 400 meter vóór de finish lagen de Hollandse meis jes een lengte voor. Frankrijk begon t en een felle eindspurt die Het Spaarne echter niet kon bedreigen. Rustig roeiend gingen ze met ruim: een lengte Voor sprong door de finish, gevolgd dotor Frankrijk en daarachter op een halve lengte Engeland. 21. Eric leverde een prachtig gevecht tegen zijn drie tegen standers maar het was alles vergeefs! Hij merkte dat één der kerels ophield met vechten en met een stiekume grijns opzij trad. Dit maakte hem wantrouwend... maar te laat! Eén der man nen deed een uitval en toen Eric, om diens zwaard te ontwijken, achteruit sprong, vond zjjn voet geen hou vast! Het laatste wat hij zag, voor hij ach terover in het valluik viel, waren de grijnzende gezich ten van de drie soldaten Met een plof kwam onze vriend een aantal meters lager op de har de kleigrond terecht Een poosje was Eric versuft van de schoktoen stond hij moei zaam op en keek eens om zich heen. Hij bevond zich in een kleine vierkante ruimte, welke aan één kant toegang gaf tot een ruime onderaardse kelder. Eric besloot eens te onderzoe ken of er een mogelijkheid tot ontsnappen was. Al spoedig bleek dat dit niet het geval was. Een scherpe muskuslueht drong in zijn neus en gelijktijdig ontwaardde hij een aantal skeletten die daar op de grond lagen. Verontrust vroeg hij zich af, waar hij nu weer terecht was ge komen. DE KANAAL-RACE. Zeventien yan de bekendse lange-afstand zwemmers en zwemsters hebben zich heden nacht kort na twaalven bij Kaap Gris-Nez te water begeven voor een internationale wedstrijd- over het Kanaal naar Engeland. Het zijn dertien heren en vier dames, afkomstig uit twaalf lan den: Argentinië, Engeland, De nemarken, Egypte, Griekenland, Italië, de Libanon, Malta, Mexi co, Portugal, Syrië en de Ver enigde Staten. Zij allen hebben hun sporen verdiend in tal van wedstrijden over grote afstan den, en velen hunner hebben één of meer geslaagde Kanaal-over tochten op hun actief. Als favoriet geldt de 37-jarige Egyptenaar Marieh Hassen Hammad uit Cairo, die het Ka naal driemaal zwemmend is overgestoken, steeds van Frank rijk naar Engeland. Zijn beste tijd voor de afstand van onge veer 33 -km was 12 uur 12 minu ten, en daarmee won hij de Ka naal-race in Augustus 1951, toen niet minder dan 18 zwemmers 'i zwemsters de overtocht volbrach ten. De oudste deelnemer zal dit maal de 58-jarige Schotse vete raan Ned Barnie zijn, die op d ie geslaagde overtochten kan --- gep (tweemaal van Frankrijk naar Engeland en één in tegen overgestelde richting), grootva der is en bij training een flinke slok whisky niet versmaadt. Verder zullen o.m. de 44-jarige Griek Jazon Zirganos, de 35-ja- rige Argentijn Antonio Aberton- do, de 23-jarige Libanees Toufic Bleik, de 36-jarige Mexicaan Dre main Piza Beltran, de 27-jarige Syriër Mohamed El Soussi en de 30-jarige Ier John DMadidicck McCleland van de partij zijn. De staat van dienst van Zirganos vermeldt drie Kanaaltoverfoch- ten, die van Abertondo, Belt ran en Toufic Bleik één. De vier zwemsters: de Deense Jenny Kammersgaard (35 jaar) en de Britse meisjes Brenda Fis- her (27 jaar), Jenny James (27 jaar) en Margaret Feather (21 jaar) kunnen eveneens op schit terende prestaties bogen. Jenny Kammersgaard is het Kanaal 2- maal zwemmend overgestoken van Frankrijk naar Engeland en Brenda Fisher is in Augustus '51 in 12 uur minuten van Kaap GrizNez naar Dover gezwom men, een recordtijd voer dames. Jccny James slaagde eveneens in dat jaar, en noteerde toen 13 uur 55 min. De prijs vloor de winnende zwemmer is dit jaar een zilve ren beker ter waande van 1000 guinjes en een bedrag van 500 pond sterling. De eerste prijs voor de zwemster is 500 pond sterling. De controle op de race zal wor den uitgeoefend aan bcord van een vaartuig van 50 ton waarbij van radar en radio-telefoon ge bruik zal wlorden gemaakt. Orga- nisatoren (van de race zijn een combinatie vajn Britse vacanltie- kampen en de internationale fe deratie van lange-afstand zwem mers.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3