RECHTSZAKEN m Uit de Provincie Binnenlands nieuws Het vraagstuk van het melkvet Voor de Zondag Minister Cals dringt aan op verkeersonderwijs f<£ KERKDIENSTEN 4 Begrafenis van DeGasperi De zaak-Rastworof Birmajen de Chinese nationalisten Het aantal vluchtelingen naar West-Duitsland TERNEUZEN. AXEL. MIDDELBURG. Izwestia over „geheime clausules" van het E.V.G.-verdrag Schadevergoeding geëist Campagne tegen Adenauer in Brussel Hn-t A/\lr ivy /Ia i?Ar_ het (volgende rondschrijven inza- ke verkeersonderwijs gericht tot de besturen der bijzondere scho len voor gewoon lager-, voorge zet gewoon lager-, uitgebreid la ger, en buitengewoon lager on derwijs en van de ingevolge de nij'verheidsonderwijsiwet gesub sidieerde dagscholen en tot de gemeentebesturen die bovenbe doelde openbare scholen in stand houden. ,,De wijze, waarop het wegver keer, in het bijzonder na de oor log, zich ontwikkelt, vervult mij met grote zorg. In het verkeer valt immers een daling van het verantwoordelijkheidsgevoel en een toenemende onevenwichtig, heid, achteloosheid en gebrek aan zorgvuldigheid1 ten opzichte van de naaste te constateren. Het aantal verkeersongevallen in '53 bedroeg 85.243, het aantal dotden 1287 en het aantal zwaargewon den 13.73. Uit de politierapporten blijkt, dat zeer vele verkeerson gevallen moeten worden toege schreven aam: A. Onfeelkenddheid! met de ver verkeersregels. B. Karakterfouten als onvoor zichtigheid, onbeleefdheid, ongeduld, gebrek aan dicipli- ne en verantwoordelijkheids besef en tenslotte aan onbe heerstheid. Hoewel m.i. in de eerste plaats de ouders die plicht hebben hun kinderetm op te vpeden tot goede weggebruikers, komt niettemin een belangrijk gedeelte van de verkeersopvceding voor rekening van het onderwijzend personeel. Naar mijn mening kan en mag de schlool zich aan de taak, die te dezen op haar rust, niet ont trekken. Ik moge U dan ook dringend verzoeken aan het doen geven van verkeersonderricht op de on dier Uw bestuur staande school (scholen) de nodige aandacht te schenken. Het belang hiervan Wij roemen ook in de ver drukking, wetende dat de verdrukking lijdzaamheid werkt. Rom. 5 3. In het voorafgaande vers jje minister van Onderwijs, spreekt de Apostel van een roe- Kur.sten en Wetenschappen heeft men in de hope der heerlijkheid - - Gods, en wij verstaan die roem. Heerlijkheid, hoe verschillend men zich die ook kan dromen, begeert een ieder. Maar als wij lezen van roemen in de verdruk king, dan staat menigeen, die zich rekenschap geeft van de zin der woorden, stil, en onder schrijft ze niet, omdat hij ze niet verstaat. De natuurlijke mens wil het goed hebben op deze wereld. Hij vreest voor leed en druk, omdat ze hem niet zijn goddelijke lei dingen, die hem moeten opvoe den voor de heerlijkheid, maar toevallige en noodlottige hinder nissen op zijn pad. De mens ech ter, die door Christus vrede heeft gevonden bij God, weet dus dat hij door de hoogste liefde is ver lost. Dat diezelfde liefde met eeuwige wijsheid zijn levensweg beschikt en bestiert. Hij ziet dus ook in de verdrukking de hand van zijn God, die op allerlei wijze aan hem werkt, om hem toe te bereiden voor zijn eeuwige heer lijke bestemming. Daarom kan hij roemen in dat, wat bewijst hoe zijn Vader be moeienis met hem houdt. Niet op één zomermiddag komen wij tot dit inzicht. Niet als vanzelf wordt ons anker vastgelegd op deze vaste rots der geloofsver- zekerdheid. Zij wordt alleen bid dend verkregen. En als wij daar om bidden, dan bidt Gods Geest met ons mede! Geef ons een willig hart, Om Uwen weg te gaan, Leer ons in vreugd en smart Uw leidingen verstaan. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 22 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris S. den Blaau- wen; 4.45 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur Eerw. heer H. Ted- dens, van Geeraardsbergen; 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. Honten-isse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. P. A. v d Vlugt, van Terneuzen. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen10 uur Ds. H. P Swets, te De Rijk (Haarlemmer meer): 3 uur Ds. P. A. van der Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 21 AUGUSTUS. Sehoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 22 AUGUSTUS. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Sehoondijke. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. (Bed. H. Doop.) Cadzand; 10 uur Ds. A. C. W. ten Gate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. J. Eijgen- daal' TT TT* Nieuwvliet: 11 uur Ds. H. Kuijl- man, van Zuidzande. Oostburg: 2.30 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Sehoondijke: 11 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 9 uur Ds. H. Kurjlman. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Moens, van Heerlen. Terneuzen: 10 en 3.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K Deddens. Terneuzen: 9 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool, Ds Jan Scharpstraat. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur leesdienst. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. ST OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H.H. Missen. (voce de opgroeiende jeugd be hoeft geen nader betoog. In de eerste -plaats tzal voldoen de zelfdiscipline moeten worden aangekweekt. Daarnaast ver dient het onderwijs in de ver keersregels sterk aanbeveling. Leermiddelen voor dit onderwijs zijn in de handel in ruime mate verkrijgbaar. Het verbond van verenigingen voor Veilig Ver keer, Servetstraat te Utrecht, is gaarne bereid! hieromtrent van advies te dienen". Medegedeeld is dat het stoffe lijk overschot van Alcide de Gas- peri bijgezet zal worden in de basiliek van Sint Laurentius- buiten-de-muren De Paus heeft hiervoor, als bisschop van Rome, op verzoek van de Italiaanse autoriteiten toestemming gege ven. De politie te Tokio heeft in verband met de zaak-Rastworof de naar de Westelijken over gelopen Sowjet-spion een der de ambtenaar van het Japanse ministerie van buitenlandse za ken, Takamore geheten, gearres teerd. De twee reeds op 14 Augustus gearresteerde ambte naren waren genaamd Sjoli en Higure. Takamore heeft na de oorlog gewerkt als verbindingsman met de Amerikanen en daarna op de economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Birma heeft verzocht, dat de kwestie der naftdonalistiseh-Chi- nese troepen in dit land dit jaar opnieuw op de agenda van de algemene vergadering der V. N. zal worden opgenomen. Birma eist, dat de Chinese troe pen het land zullen verlaten. Van 1 Januari 1953 tot 30 Juni '54 zijn 424.000 Oost-Duitsers naar West-Duitsland gevlucht, aldus een officiële mededeling te Bonn. 220.000 van deze vluchtelingen waren jonger dan 25 jaar. Sedert de volkstelling van 1950 is de Westduitse bevolking met 1,3 millioen vluchtelingen uit het oosten toegenomen. Veertig pro cent van de vluchtelingen na Ja nuari 1953 is nog steeds onderge bracht in noodverblijven, kam pen en kazernes. POGING TOT MOORD BERECHT. De rechtbank te Dordrecht heeft zich gisteren bezig gehou den met de berechting van de 24- jarige J. de G. Deze Strijense los- werkman zou op 5 Mei 'n moord aanslag hebben gepleegd op de 45-jarige aannemer A. van der W„ met wiens dochter hij „ver kering" had, waartegen de aan nemer echter bezwaren had. Op de bewuste avond had het meisje De G. medegedeeld, dat zij niet met hem mee kon gaan, omdat haar vader wilde, dat zij thuis zou blijven. De G. was toen kwaad weggereden, had een ge weer gehaald en door 't raampje in de voordeur twee schoten op Van der W. gelost. Het eerste schot had Van der W. gemist, vol gens De G.'s verklaring voor de politie, doordat hij staande op een hekje had geschoten en toen hij aanlegde had gewankeld. Het tweede schot was evenmin raak geweest, daar Van der W. tijdig was weggedoken. Voor de recht bank legde De G. een andere ver klaring af: hij zou Van der W. slechts schrik hebben willen aan jagen. Ter zitting kwam echter vast te staan, dat De G. bij her haling had aangekondigd, dat hij Van der W. „kapot zou schieten". Hieruit concludeerde de offi cier van Justitie, mr J. P. van der Meulen, dat De G. met voorbe dachten rade had gehandeld, zo dat er van poging tot moord sprake was. Mede op grond van een psychiatrisch rapport, dat sprak van eigenaardige en ge vaarlijke neiginngen bij De G. (o.m. had hij de gewoonte met een geladen geweer naast zijn bed te slapen), vroeg de officier behalve 18 maanden gevangenis straf ter beschikkingstelling van de regering. De verdediger mr G. J. W. van Tricht was het met de opvatting van de officier niet eens. Hij merkte op, dat De G., die de nei ging heeft bravourstukjes uit te halen, ook op 5 Mei een „stunt" had willen vertonen. Had hij Van der W. willen raken, dan was hem dit zeker gelukt, aldus plei ter, want hij is een uitstekend schutter. Hij heeft echter Van der W. slechts schrik willen aanjagen om zo gedaan te krijgen, dat hem de omgang met diens dochter niet meer zou worden verboden. Met haar vader te doden had hij het meisje immers nooit kunnen winnen, aldus mr Van Tricht, die tenslotte verzocht nogmaals een rapport door een psychiater te doen uitbrengen. De G. moest hierna nogmaals terecht staan, nu wegens overtre ding van de vuurwapenwet. Tij dens de huiszoeking na zijn ar restatie had men namelijk een sten-gun gevonden. De officier eiste hiervoor drie maanden ge vangenisstraf. Mr Van Tricht vroeg een ge ringe geldboete. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. CHAUFFEUR VAN BRANDWEERAUTO VEROORDEELD. Evenals de kantonrechter te Bergen op Zoom heeft de recht bank te Breda de chauffeur van een brandweerauto J. v. O. uit Roosendaal, veroordeeld wegens het rijden door een rood stop licht. Hij had dit gedaan op 20 Februari j.l. en daardoor een botsing veroorzaakt. De chauf feur, die van de kantonrechter een boete van 6 of 2 dagen hechtenis had gekregen, was in hoger beroep gegaan, omdat hij meende dat ook een rood stop licht de voorrangsregel welke voor de brandweer geldt, niet be perkt. De officier van justitie dacht daar, evenals de kantonrechter, anders over. De schikkingen in het wegenverkeersreglement ver melden, aldus de officier in zijn requisitoir 14 dagen geleden, dat politie en brandweer bij kruis punten waar geen stoplichten branden voorrang hebben, zelfs op het verkeer van voorrangs wegen. Zijn er de stoplichten wél, dan is het rode licht beslis send. Derhalve vroeg de officier bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank sprak zich Don derdag in gelijke zin uit en ver oordeelde de chauffeur tot een gulden boete of één dag hechte nis. Het zijn niet alleen de ad vertenties, die belangrijk zijn voor onze postorderklanten, neen, als zij eenmaal iets per post besteld hebben, ont vangen zij regelmatig iedere week opnieuw per post di verse aanbiedingen, die stuk voor stuk beduidend goed koper zijn dan zij gewend zijn te betalen. En deze aanbieding is er op nieuw een voorbeeld van. Wij kochten speciaal voor onze postorderklanten een grote partij ronde kanten kleedjes, van bijna een halve meter middellijn, gemaakt van prima wasechte haakzijde. En daar het aantal van onze postorderklanten al in de tienduizenden loopt, konden wij een dusdanig groot aan tal kopen, dat de prijs, die normaal 1.25 is, tot bijna de helft kon worden verlaagd. Bestelt (en wordt daardoor lid van onze postorderclub) dit ronde kanten kleedje, van fijn kantwerk, middellijn 45 cm. en U betaalt geen 1.25 maar WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND POLDERBENOEMING. Bij koninklijk besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkering van het calami- teuze waterschap Oud. en Jong- Breskens de heer M. A. Manneke Barendrecht te Breskens. Goed afgelopen. Gistermorgen te ongeveer half elf kwam de jeugdige wielrijder J. H. W. van M., wonende in de Tulpstraat, met zó'n snelheid uit het z.g. Zwartepadje de Kerkhof laan opgereden, dat de chauffeur G. W. uit Axel, die met een vrachtauto in de richting van het veilingsgebouw reed, hem niet meer kon ontwijken. De knaap kwam met zijn rijwiel tegen de rechtervoorzijde van de vracht auto terecht en werd ongeveer 6 meter meegesleurd. Gelukkig bleek de knaap slechts licht gewond aan zijn i rechterbeen, doch zijn rijwiel werd vrijwel geheel vernield. Aanrijding. Gistermorgen omstreeks 10 uur kwam bij hét uitwijken een landbouwtrekker, bestuurd door D. D., wonende op de buurt schap Magrette, op een in de Nieuwediepstraat staande paal van de electrische verlichting te recht. De trekker werd aan de voor zijde zwaar beschadigd, terwijl het cardanblok bleek te zijn open gescheurd. De lichtmast had slechts gerin ge beschadiging. Afscheid en benoeming. Na een bijna veertigjarige diensttijd bij de Z.V.T.M. nam de stationschef te Drieschouwen, de heer Pauwels, dezer dagen af scheid in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Pauwels, die in September 1915 in dienst trad, heeft de gehele modernisering van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij meegemaakt. Na de stoomtram zag hij allengs moder ner materieel zijn intrede doen. Na de dieseltractie van vóór de laatste wereldoorlog kwam het stoommateriaal na de bevrijding weer even aan bod, doch geleide lik werd overgeschakeld op het busverkeer. De directie der Z.V.T.M., perso- neelsleden, talrijke vrienden en kennissen betoonden hun belang stelling bij dit afscheid. In de vacature van stationschef te Drieschouwen werd benoemd de heer A. J. Rammeloo, stations chef te Breskens. Opbrengsten collecte. De te Axel tijdens de bevrij dingsfeesten gehouden speldjes acties leverden prachtige bedra gen op. Voor de Poolse invaliden werd 140 bijeengebracht, voor de Poolse noodlijdende kinderen 574,50. Herdenkingspenning. Door de ver. „AxelPolen" zal ter herdenking van de bevrij dingsfeesten, welke vorige week werden beëindigd, een herdenkingspenning worden uit gegeven. Deze penning zal ver krijgbaar zijn in brons, verzilverd of zilver. Een exemplaar van de ze penning zal worden aangebo den aan kolonel Szydlowski, ge neraal Maczek en de uit Enge land bij de feesten aanwezige Po len. Sportlieden uit Middelburg te Folkestone. Onder leiding van de burge meester, mr N. Bolkestein, zijn Vrijdagavond 200 sportlieden uit Middelburg te Folkestone in Zuid- Engeland aangekomen. Zij zullen o.m. in hockey-, tennis-, cricket-, korfbal- en athletiekwedstrijden tegen plaatselijke clubs uitko men. Ook worden motorwedstrij den gehouden. De bezoekers blijven een week. Tijdens hun verblijf wordt er een tentoonstelling van moderne Ne derlandse kunst gehouden. Het Russische regeringsblad Izwestia heeft Vrijdag geschre ven, dat geheime artikelen, die de kern van het E.V.G.-verdrag zouden uitmaken, de vorming van een /onafhankelijk West duits leger" mogelijk zouden maken. „Deze clausules maken in fei te de formele garanties betref fende de nulmerieke sterkte van de „Wehrmaicht", die in de offi ciële bepalingen van 't E.V.G.- verdrag staan, ongedaan", aldus Izwestia in een artikel over de conferentie te Brussel. De Amerikaanse regering heeft via de Amerikaanse ambassadeur te Praag van Tsjecho-Slowakije een bedrag van 271.384 dollar schadevergoeding geëist voor de vernietiging van twee Ameri kaanse straaljagers boven Duits land op 10 Maart 1953. Indien de Tsjecho-Slowaakse regering weigert het bedrag te betalen, zou Amerika de zaak voor het Internationaal gerechts hof brengen. Terwijl de ministers van de landen der voorgestelde E.V.G. in Brussel confereren, zijn de Belgische communisten een cam pagne tegen een Duitse herbewa pening begonnen, zo seint het Duitse persbureau D.A.P. uit Brussel. Op verschillende plaatsen zijn grote plakaten aangeplakt met de foto van kanselier Adenauer. Het onderschrift luidt: „Deze Duitser komt naar Brussel om wapens te eisen, terwijl Otto John, zijn eigen politiechef, hem verlaat omdat de nazi's weer aan de macht komen. De vrije volken hebben Duitsland ontwapend en zo moet het ook blijven. Geen wapens voor Duitsland, slechts een vreedzame oplossing van i^et Duitse vraagstuk garandeert de veiligheid van Europa". Het Belgische „Comité voor een vredelievende oplossing van bert Duitse vraagstuk" heeft zich in een schrijven aan de Belgische delegatie op de conferentie van Brussel krachtig uitgesproken tegen de voorgestelde E.V.G. en de bijeenroeping van een confe rentie geëist voor de „collectieve veiligheid van Europa." AUTOBUS VAN DE N. R. V. AANGEREDEN. Een autobus van de Ned. Reis- vereniging is Vrijdagavond! op de weg tussen Idstein en Wiesbaden ini West-Duitsland aangereden door een losgeraakte aanhangwa gen van een vrachtauto. Eén van de inzittenden werd gewond. De autobus was met 22 vaoan- Itiegangters, een reisleider en 2 chauffeurs op weg naar Lech- Asehal in Oostenrijk. Door uit te wijken op het ta lud van de weg kon de chauffeur van de autobus een ernstige bot sing voorkomen. Mevr. E. brak een arm en moest in het zieken huis te Wiesbaden wOrden opge nomen. Enkele ardere inzitten den, liepen lichte snij- en schaaf- wlondbn op. Zij zullen de reis met de andere passagiers, die met de schrik vrij kwamen, in een ande re bus voortzetten. Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat over het percentage vet, dat' in de drinkmelk van Nederland zit en zitten zal, nog veel overleg zal moeten worden gepleegd. Bij deze kwestie zijn verschil lende belangengroepen betrok ken. Allereerst wel de (veehou ders, die hun dagelijkse hoeveel heid verse melk zo voordelig mo gelijk van de hand wensen te doen. Indien men daarbij in aam merking neemt, dat in ons land jaarlijks twee milliard liter melk wordt opgedronken, dan is het duidelijk, dat het de boeren en daarmee de Stichting voor de Landbouw niet onverschillig kan laten, welk percentage vet in de drinkmelk zit. Ieder half of heel procent vet meer in de drinkmelk betekent verkoop van dit melkvet, mits dOor eem even tuele prijsverhoging de verkoop van drinkmelk niet terugloopt. Dit is nu een kwestie, die nog buiten het vraagstuk van voe dingswaarde en smaak van vet- ters drinkmelk, bijzonder moei lijk te bekijken is. Op grond van het tegenwoordige stelsel van beheerste lonen en prijzen zou men de conclusie kunnen trek ken, dat verhoging van het vet percentage en dus van prijs een vermindering van verkoop, dus van verbruik van drinkmelk, tengevolge zou kumnen hebben. Dit nu zou betekenen, dat de voorziening van belangrijke ei witten en mineralen in het ge drang zou komen, terwijl deze door Sommige deskundigen toch al aan de lage kant wordt geacht. Beziet men verder het streven om ons volk door verruiming van inkomens en belastingverla gingen een grotere koopkracht te geven, dan kan mem1 zich voor stellen, dat bij het thans al meer dere malen gesignaleerde gebrek aan voldoende koopkracht, ver amtwoordelijke figuren huiverig zijn om de prijs van tdrinkmelk door een hoger vetpercentage op te voeren en daarmee wellicht 't verbruik van drinkmelk te bena delen. De melkverwerkende industrie is een andere belangengroep, die zeer geporteerd is verhoging van het vetpercentage in de drijnk- melk om af te komen van de grote overschotten melkvet, die veelal in de vorm- van room boter aan de markt komen. Deze moeilijk verkoopbare voorraden boter drukken de algemene bo- terprijs, ook bij de uitvoer, waardoor verliezen worden ge leden- Het feit, dat de Neder landse drinkmelk, (behalve in Zee land, slechts 2,5 procent vet be- 'vat, terwijl verse melk gemiddeld 3,7 percent bevat, brengt onder handelaars bij besprekingen over verkopen van boter naar het bui tenland vaak in een moeilijke positie, omdat men onze boter- fabricage als „geforceerd" be schouwt. De „uitwijk-mogelijkheid" om het overblijvende melkvet, dat in de vorm Van boter niet rendabel is, in geconserveerde vorm of als vette melkpoeder van de hand te doen, is volgens industrie- en handelskringen niet voldoende. De opheffing van het mengver- bod van margarine met boter, waardoor het is toegestaan om in voor uitvoer bestemde marga rine tien percent roomboter të mengen is bij die zuivelindustrie niet in goede aarde gevallen. Men is van oordeel, dat zulks de goede naam van de Nederlandse roomboter elders schaadt. Nu bestaat door een ingewik keld stelsel van compensaties en heffingen wel de mogelijkheid om verliezen op het ene product met inkomsten op het andere product te dekken. Nu echter het boter-averschot naar veler me ning onrustbarend wordt, acht men deze dekkingen niet vol doende. Een groot deel van de zuivel industrie, in het bijzonder de coöperatieve, acht verhoging van het percentage vet in dé drink - melk tot drie percent afdoende om het boteroverschot kwijt te raken. Het ministerie van Land bouw acht de prijsverhoging van drinkmelk, die hiermee gepaard zou gaan, niet te verantwoorden op ghond van het huidige loon peil en verhoging vain het vet percentage niet noodzakelijk voor de volksvoeding. Sommiger gedachten gaan uit naar 't handhaven van het vet percentage van 2,5 percent, waar naast volvette melk in de handel zou mogen worden gebracht. Dit zou tot gevolg hebben, dat de 'boeren, die thans de plicht tot het leveren van melk aan de drinkmelkbedrijven of de andere zuivelfabrieken hebben, dan zelf ook volvette melk aan particulie- ren zouden mogen leveren. De industrie vreest, dat een chaos daarvan het gevolg zou zijn, ook al omdat de boeren die dan rechtstreeks aan particulieren zouden leveren, hun volvette melk zonder de volle winstmar ges van ccnsumptiemelkbedrij- ven en slijters zouden kunnen afzetten. Hetgeen ivoor de groep van consumptiemelkfabrieken en slijters wel eens uiterst nadelig Zou kunnen zijn. Hoe uit deze uiterst ingewik kelde zaak met tegengestelde be langen een oplossing moet wor den geconstrueerd is een vraag, diie waarschijnlijk alleen na veel vuldig gemeen overleg zal kun nen worden beantwoord. Of het moest zijn, dat van de kant van de overheid een eenzijdig besluit zal worden genomen, hetgeen door boeren en bedrijfsleven voorshands niet wordt verwacht. NA AANRIJDING OVERLEDEN In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is Donderdag avond de 53-jarige mevrouw A. T. A.van der E. K. uit Rotterdam overleden. Zij stak Donderdagmiddag met haar fiets het kruispunt eerste Pijn- ackerstra.at Zaagmolenstraat over, waarbij z.j tegen pen vrachtauto reed. Zij liep een schedelbasis fractuur op en ze moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrachtauto-chauffeur rem de krachtig. Zijn wagen gleed hierdoor weg en botste tegen een vrachtauto, die uit de te genovergestelde richting kwam. Beide auto's liepen schade op. VOORTVLUCHTIGE INBREKER AANGEHOUDEN. De politie te Breda heeft, op aanwijzing van de politie te Zun- dert, de hand kunnen leggen op de 30-jarige Belg K. B., die er van wordt verdacht, in de nacht van 28 op 29 Mei te hebben in gebroken in de woning van de heer S. te Leuken bij Weert. De pleger van deze inbraak klom door een venster van een slaapkamer naar binnen. Toen de bewoner door het geluid ont waakte, werd hij door de inbre ker zo mishandeld, dat hij zich met een wond boven op het hoofd, een snijwond boven een oog en kneuzingen van een bo venarm onder geneeskundige be handeling moest stellen. De dader vluchtte zonder iets mee te nemen. Enige tijd later hield de Weertse politie als vermoede lijke dader aan de 23-jarige Belg J. B. Deze bekende onmiddellijk bij de inbraak te hebben gehol pen, maar wees als de feitelijke dader aan zijn broer K. B., die pas uit de strafgevangenis te Leeuwarden was ontslagen. K. B. was voortvluchtig, doch is nu dus ook aangehouden. Hij is naar Weert overgebracht en, na daar verhoord te zijn, voorgeleid aan de officier van justitie te Roer mond. uit Den Haag. Ook zullen er en kele dames zijn die het tegen haar mannelijke collega's zullen opnemen. In het gebouw De Harmonie is tevens een dealer-show ingericht, waar binnen- en buitenlandse firma's de nieuwste goocheltrucs aan de man brengen. Gisteravond om half tien werd het concours officieel geopend door de presi dent der Nederlandse magische unie, de heer J. H. Vermeyden. CLANDESTIENE ZENDER IN BESLAG GENOMEN. Op Woensdag 18 Augustus hebben opsporingsambtenaren van PTT, in samenwerking met de rijkspolitie in Waddinxveen, de clandestiene zender „Edel weiss Drenthe" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 19- jarige landarbeider W. L. te Waddinxveen. WINDHOOS RICHTTE GLAS SCHADE AAN IN NOOTDORP. Vrijdagmorgen omstreeks kwart over elf is een windhoos over Nootdorp getrokken. Bij de tuinder G. van Adrichem werden vijftig zgn. „éénruiters" vernield. Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN" TERNEUZEN. GRONINGEN: GOOCHELAARSSTAD. Drie dagen lang zal Groningen goochelaarsstad zijn. In het ge bouw De Harmonie hebben gis termiddag enkele honderden con gressisten zich laten inschrijven voor het internationale gooche laarscongres. Onder hen zijn vele buitenlanders. Zo troffen we te midden van een hoop pasklare goocheltrucs Father John Kelly, bekend van Father Flanigans boys-town in Amerika. Deze Amerikaanse priester heeft maar één hobby, waarvoor hij dan ook naar Europa is gekomen, en dat is goochelen. In Groningen wil hij zijn magische kunst tonen en tevens eens kijken wat de ande ren ervan kunnen. Drie dagen lang zullen er wedstrijden gehou den worden in alle takken van de „magische kunst" en Zondag avond zullen de prijswinnaars be kend worden gemaakt. Uit Engeland zijn twee inter nationaal bekende goochelaars gekomen: Ken Brooke uit Lon den en Harold Hall uit Birming ham. Voorts zijn er Duitsers, Zweden, Belgen, Fransen en de 83-jarige nestor onder de gooche laars: de heer J. G. Burgersdijk Veiling van 20 Augustus. Per 100 stuks: Sla 5,2011- Per stuk: Bloemkool A 3651 ct, B 2135 ct; Groene komkommers B 18 ct C 14 ct; Witte komkom mers A 14 ct, B 10 15 ct, C 8 11 ct. Per bos: Selderij 27 ct; Peen 8 24 ct; Kroten 1012 ct; Uien 10 15 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Eerstelingen 8 9,40; Bintjes 7,309; Eigen heimers 88,60. GROENTEN. Per kg: Andijvie 513 ct; Stok- snijbonen 6673 ct; Princessebo- nen 4060 ct, afwijk. 2038 ct; Saxa 4049 ct; Rode kool 3%22 ct; Savoye kool 1115 ct; Witte kool 3% ct; Prei 1931 ct; Spina zie 830 ct; Tomaten A 3137 ct, B 35—36 ct, C 27 ct. FRUIT (per 100 kg). Appels: Perzikrode zomerappel A 53,50—55,30, B/C 47,10— 51,30, H grof 44,20—55,60, H I 41,30—48,20, H II 22— 23, K 26—30, F 16—24. Overige soorten 1032. Peren: Clapp's Fav. A 52,60— 56,30, B/C 33,40—36,80, H grof 47,20—54, H I 28,80— 32,20, H II 21—27,10, K 15 23 F 14,60—16; Précose de Tré'voux A 53,5055,30, B/ C 33,40—35,20, H grof 39,20 41 Hl/ 29,50—31,30, H II 21,3025,30, K 15—27, F ii22. Overige soorten 3 14. Pruimen (per kg)Belle de Lou- vain I 3661 ct, F 3045 ct; Czar II is45 ct; Dubbele boerenwitte F 47 ct; Victoria II 47 ct, F 39 ct; Washington II 46 ct, F 3941 ct. Overige soorten 620 ct. Per doosje: Bramen 51 ct.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2