De conferentie Brusse DE KWESTIE-CYPRUS BREIWOL VANDENBRUELE Kunnen wij „vreedzaam naast elkaar bestaan in Teheran en Bagdad India en Portugal r Persconferentie van Sir John Harding Spaak N. WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Nieuwe politiek een oude, rode valstrik doet tegenvoorstellen Amerikaanse divisies binnenkort uit Korea teruggetrokken Zoveel mogelijk landbouwverlof PULLOVERS en VESTEN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Geen commentaar op verklaring Nieuw-Guinea Uitwisseling van gesneuvelden in Korea Ontploffing in tuin van Brits consulaat op Kreta VOOR MODERNE VANAF f 2,40 Straaljager in Friesland neergestort frankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 c. Verschijnt dagelijks ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3232. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande, Terneuzen Advertentieprijsper mm 15 ct.; minimum pe* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S a«r> Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.S0 n«r> Alles is aan mode onderhevig en zelfs in de politiek vindt men woorden en uitdrukkingen, die op een bepaald moment opeens zeer in de mode zijn. Zo'n uit drukking is op het ogenblik „coëxistentie", een vreedzaam naast elkaar bestaan. Steeds meer hoort men hier over spreken als het centrale punt van de wereldpolitiek. Dit is natuurlijk ook zo. Een vreed zaam naast elkaar bestaan van landen en volkeren is uiteindelijk het voornaamste doel van alle diplomatie, vooral in tijden, wan neer er een internationale span ning heerst en er oorlogsgevaar dreigt. Wat echter bevreemding wekt, is, dat het de Sovvjet-Unie is, die sinds de dood vail Stalin steeds aandringt op een vreedzaam naast elkaar bestaan van de com munistische en niet-communis- tische werelden. Wat wordt eigenlijk door de Russen bedoeld, wanneer zij deze term gebruiken? Hebben zij werkelijk hierbij een periode van vrede en wederzijds begrip op het oog en een beëindiging van de koude oorlog? En bedoelen zij hiermede een blijvende vrede of slechts een voorbijgaande fase" UIT LENIN'S TIJD. De leer der coëxistentie is niet nieuw. Lenin gebruikte dit dog ma bij zijn onderricht in de tak tische grondbeginselen van het communisme. En Lenin zowel als Stalin hebben openlijk toege geven, dat zij deze leer als een tijdelijk en taktisch hulpmiddel beschouwden. Zoals Lenin schreef: „Het bestaan van de Sowjet Republiek naast imperia listische staten is onmogelijk voor een lange tijd". Te zelfder tijd hebben Lenin en Stalin er steeds op aangedron gen, dat het op zekere ogenblik ken nodig zou zijn om in vrede te leven met de kapitalistische landen en zelfs verdragen met hen te sluiten en samen te wer ken. Doch zulke perioden kon den slechts van „beperkte" duur zijn. In 1925 werd het 14de congres van de bolsjewiekse partij mede gedeeld, dat op dat ogenblik de krachtsverhoudingen in de we reld in evenwicht waren en dat men daarom besloten had tot de politiek van een periode van vreedzaam naast elkaar bestaan van het sowjetrijk en de kapita listische landen. Twee jaar later werd weer een verklaring voor deze politiek ge geven. Zij diende om de oorlog met de kapitalistische wereld uit te stellen, een oorlog, die onver mijdelijk was, doch die kon opge schort worden, totdat öf de revo lutie van het proletariaat in Europa zou beginnen, öf totdat de koloniale revolutie rijp was, öf totdat de kapitalisten elkaar zouden gaan bevechten over een verdeling van de koloniën. OM TIJD TE WINNEN. Hieruit blijkt dus. dat, wanneer de algehele toestand in de wereld dit voor hen noodzakelijk maakt, de Russen op een vreedzaam naast elkaar bestaan aandringen en tot een accoord willen komen met de kapitalistische landen als slechts een tijdelijke maatregel, die door de strategie bepaald wordt. En „het doel van deze strate gie", zo zei Stalin in één van zijn openhartige momenten, „is om tijd te winnen, om de vijand te demoraliseren en krachten te verzamelen om een offensief te beginnen". Dit is dus de -leer van „het vreedzaam naast elkaar be staan", zoals vastgelegd in de ge schriften van het Leninisme Stalinisme". Dat Malenkow en Molotow op het ogenblik dezelf de klassieke uitdrukking gebrui ken, is wel een bewijs, dat zij dezelfde politiek voorstaan als hun leermeesters. „Een vreedzaam naast elkaar bestaan" is echter ook het doel van de Westerse politiek. De Britse minister van Buitenlandse Zaken gaf twee jaar geleden een verklaring over zijn politiek, waarbij hij zei, dat deze inhield „om langzaam, door overleg en overeenkomsten,* een basis te scheppen voor een bestaan, dat vrij is van' voortdurende vrees voor oorlog. Het zal iets minder zijn dan werkelijke vrede en we derzijds begrip want de Sow jet methodes en leerstellingen bieden hier weinig uitzicht op doch het zal heel wat beter zijn dan de atmosfeer, waarin wij thans leven. Wij zouden dan door een periode van afnemende span ning toch iets verder kunnen komen". De Franse politiek accepteert thans eveneens het „vreedzaam naast elkaar bestaan" en Men- dès-France werkt zelf ook met dit doel voor ogen. In Amerikaanse kringen zijn velen hier op tegen, daar zij elke term uit het communistische kamp verafschuwen en bang zijn, dat dit een politiek van verzoe ning door concessies is. Dit is echter zeer zeker niet de bedoe ling en elk weldenkend mens moet wel inzien, dat dit toch de enig mogelijke politiek is, die al thans vooruitzicht op een verdere vrede biedt. Het Westen moet op zijn hoede blijven, doch per slot zijn er in de geschiedenis voorbeelden te over, dat een tijdelijke periode blijvend werd. Het is meer dan eens voorgekomen, dat in de po litiek de Russische belangen zwaarder wogen dan de commu nistische leerstellingen. En op het ogenblik is het wel zeer dui delijk, waar de belangen van het Russische volk liggen. Van officiële Indonesische zijde heeft men Vrijdagavond aan P. I. Aneta verklaard geheel geen commentaar te hebben op de ver klaring van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken over Indonesië en de kwestie- West-Irian. „Het zal wel niet de bedoeling zijn, dat wij hierover in debat treden", zo zei men. „Wij wensen goede en normale be trekkingen met Nederland te on derhouden. Het lijkt ons niet nodig de Nederlandse verklaring uiteen te rafelen en er commen taar op te leveren", aldus werd van officiële zijde medegedeeld. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul Henry Spaak, heeft Vrijdagmorgen op de Brusselse conferentie een tegenvoorstel ingediend. In welingelichte kringen te Brussel wordt verklaard, dat vol gens het plan van Spaak de „The New Statesman and Na tion" schrijft: Op dezelfde dag, waarop de voorwaarden van de olieregeling met Perzië aangekondigd wer den, vormde Nuci-es-Said van Irak eeim nieuwe regering en schreef hij verkiezingén voor September a.s. uit. Nuri, die lange tijd de „Veiligste" vriend van de Britse belangen in Irak is geweest en die altijd het snel ste begrip heeft getoond van de hele heersende klasse van Irak, heeft kennelijk ook zeer snel zijn conclusie getrokken uit het Britse besluit om uit Suez weg te gaan en uit het aanvaarden van Londen van de voorwaarden met Perzië, die in wezen heel wat minder gunstig zijn dan die welke Dr Mossadeq aanbood. Geen Arabisch heerser kan zich de weelde veroorloven om achter te blijven in de strijd om te pro- filteren van de verzwakking van Engeland's positie in het Mid den Oosten en van het conflict dat daar heerst tussen de Engel en Amerikaanse belangen India heeft bij Portugal gepro testeerd tegen „het doden van een demonstrant bij de bezetting van het fort Tiracol door Portu gese politie". Het fort was Zon dag zonder geweldpleging door Indiërs bezet. Maandag werd het „heroverd". Volgens een Portugese verklaring werd toen op de politie gescho ten. Het oude fort had oorspronke lijk een „garnizoen" van enige douanebeambten. India zegt in de desbetreffende nota, dat de Portugese strijd krachten het vuur op ongewa pende demonstranten geopend hebben en dat een aantal hunner gewond is. India protesteert De V. N. opperbevelhebber, generaal John Huil, heeft Vrij dagmorgen te Tokio bekend ge maakt, dat twee Amerikaanse divisies het vijf-en-twintigste en het tweede, binnenkort van Korea zullen worden overge bracht naar resp. Hawaii en de Verenigde Staten. De maatregel maakt deel uit van een hergroepering van Ame rikaanse strijdkrachten ter ver betering van de Amerikaanse strategische positie in het ge bied van de Stille Oceaan, aldus de generaal. In het voorjaar keerden de Veertigste en de vijf-en-veertig- ste divisie reeds naar de Verenig de Staten terug na de desbetref fende aankondiging van presi dent Eisenhower van 26 Decem ber 1953. Na het vertrek van de vijf-en- twintigste en de tweede divisie zullen spoedig nog twee divisies volgen. Dan zullen nog slechts twee Amerikaanse divisies en één divisie van de Verenigde Naties, die een corps zullen vor men, in Korea overblijven. Men schat het aantal man- De communisten hebben het opperbevel der V. N. Vrijdag medegedeeld, dat zij verwachten 1 September te beginnen met het overdragen van de lijken van 4.011 militairen der V. N. De V. N. meldden de commu nisten de vorige maand, dat zij ongeveer 14.000 communistische gesneuvelden zullen overdragen krachtig hiertegen. Zij (de rege ring van India) zou met leed wezen zien, dat Portugal zijn toe vlucht tot geweld zou nemen, ter wijl er onderhandelingen gaande zijn. Reeds eerder is gezegd, dat dit een ernstige weerslag in In dia zou hebben. Het Portugese ministerie van Defensie heeft een verslag uitge geven van de gebeurtenissen bij het fort. Hierin wordt gezegd, dat er geen verliezen aan doden of gewonden aan de Portugese zijde zijn geleden. Er wordt even min melding gemaakt van slacht offers aan de zijde der demon stranten, die voor een deel met pistolen en handgranaten waren bewapend. Voorts waren zij niet in het bezit van de vereiste documenten voor het overschrij den van de grens. Toen de Portugese strijdkrach ten naderden vluchtten de demon stranten, nadat een paar schoten waren gewisseld. Vijftien hunner, die hun toevlucht in het fort had den genomen, werden gearres teerd. Het belangrijkste punt in Nuri's verkiezingspolitiek is in wezen de eis tot intrekking van het Engels-Irakese verdrag, dat de R.A.F. 't recht geeft haar bases te handhaven een verdrag, dat één ivan de standaarddoelstellin- gen is van de nationalistische agitatie, De phases en de mili taire leiders geven het Arabische nationalisme net genoeg aanmoe diging dat ze toch de leiding in handen houden. De uiteindelijke regeling in Perzië volgt het nieu we voorbeeld, uoor die regeling met Dr Mossadeq te weigeren, heeft Engeland in feite het hoofd moeten buigen voer een groep, waarin de Amerikaanse olie maatschappijen domineren Griekenland heeft Vrijdag een beroep op de Verenigde Naties gedaan om zijn eis tot toepassing van het beginsel van „gelijk be- rechtiging en zelfbeschikking voor de bevolking van de Britse kolonie Cyprus", op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Volgens het door eerste-mmis- ter Papagos ondertekende ver zoek zal het geschil over Cyprus waarschijnlijk de vriendschappe lijke betrekkingen tussen Grie kenland en Groot-Brittannië en het algemeen welzijn van de in- ternatioale gemeenschap schade doen. Sir Pierson Diron, de perma nente Britse afgevaardigde bij de Ver. Naties, heeft Vrijdag een verklaring uitgegeven waarin hij zich uitsprak tegen het Griekse plan om de toekomst van Cyprus door de Ver. Naties te zeggen hebben. Het Griekse standpunt, zoals dat aan de secretaris-generaal van de Ver. Naties is uiteengezet, is dat Cyprus een Grieks eiland is, bewoond door Grieken, die in overgrote meerderheid aanslui ting bij Griekenland willen, dat zij als het moederland beschou wen. Griekenland wil een volksstem ming onder toezicht van de Ver. Naties. Het verklaart, dat het hier niet gaat om een anti-Britse zet, maar juist om het bewaren van de traditionele vriendschap met Engeland. Griekenland, zo wordt gezegd, maakt geen aan spraak op de souvereiniteit over Cyprus, maar eist de vrijheid voor de bevolking om zelf over haar toekomst te beslissen. Alexis Kyrou, directeur-gene raal van het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie verklaard, dat Griekenland accoord zou gaan met bilaterale besprekin gen over Cyprus, als dit door de Ver. Naties zou Worden aanbe volen. Het Griekse verzoek aan de Ver. Naties had slechts ten doel een erkenning van de V. N. te verkrijgen, dat het hier gaat om „een internationale kwestie" waarvan de oplossing vrede en veiligheid zal bevorderen". Kyrou zei er zeker van te zijn, dat Amerika de Griekse zaak in de Ver. Naties zal steunen. Anti-Britse betogingen te Athene. Franse wijzigingen, die geen ver dere parlementaire ratificatie be hoeven, tijdens de huidige bespre kingen zullen worden behandeld. Wijzigingen, die behandeling door de parlementen vereisen, zouden in elk land worden onder zocht en slechts worden aan vaard, nadat het bestaande ver drag door Frankrijk en Italië is bekrachtigd. Spaaks plan werd schriftelijk ingediend op de bijeenkomst van Vrijdagochtend, welke drie uur duurde. Volgens een woordvoerder be gonnen de ministers Vrijdagoch tend met een artikelsgewijze be handeling van de Franse wijzi gingsvoorstellen. Er was een groot aantal bezwaren te berde gebracht en men kon niet ver ko men. Het is waarschijnlijk, dat vandaag nog vergaderd zal wor den. Gemeld wordt, dat Mendès- France er van overtuigd is, dat hij naar Parijs moet terugkeren met overeenstemming over het grootste deel van zijn amende menten, daar hij anders niet de steun van de nationale vergade ring zou verkrijgen. schappen van de vier vertrekken de divisies op 80.000 map. Volgens geruchten te Tokio, zouden de Chinezen 200.000 man uit Korea hebben teruggetrokken na het sluiten van het bestand. In de tuin van het Biritse consulaat te Chtnia (Kreta i is een istaaf dynamiet ontploft. Behalve gebroken ruiten is er geen schade. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer De Rui ter over het verlener,i van land bouwverlof aan dienstplichtigen uit de landbouwsector, heeft mi nister Staf hef (volgende geant woord: „Verhoudingsgewijs is het aan tal ingewilligde verzoeken om verlof van dienstplichtigen uit de landbouwsector in de laatste weken gestegen. Dit valt hoofd zakelijk toe te schrijven aan het soepele standpunt, dat ten aan zien van deze verzoeken wordt ingenomen, omdat volledig be grip bestaat rvoor de grote moei lijkheden die zich in de oogsttijd, mede in verband met de langdu rige regenperiode, op tal van landbouwbedrijven 'blijken voor te doen. Het is de minister bekend, dat in de landbouw een tekort aan arbeidskrachten bestaat. Er heerst echter in andere sectoren van het economische leven even eens een tekort aan geschikte werkkrachten, hetwelk zich even wel aldaar niet zó stern doet ge voelen als dit in de landbouwsec tor thans gedurende de oogsttijd door de opstapeling van werk zaamheden als gevolg van de aanhoudende regen het geval is. Zolang de thans bestaande moeilijkheden voortduren, zal in werkelijk urgente gevallen, zo veel mogelijk verlof worden ver leend, indien en voor zover de belangen van de militaire dienst dit maar enigszins toelaten. Hiertoe heeft de minister de be voegde autoriteiten er nogmaals op gewezen, dat zij gebruik kun nen maken van de inwendige dienst der Kon. landmacht, waar bij hij er de aandacht op heeft gevestigd, dat het meest effec tief wordt geholpen door het Iver- liof, in stede van gedurende een bepaalde tevoren vastgestelde periode, te verlenen over perio den van enige dagen, aangepast aan de voor de oogst gunstige weersomstandigheden". De politie te Athene heeft gis teren herhaalde malen moeten optreden tegen groepen betogers, die naar de Britse ambassade wilden. Naar schatting hebben te Athene 100.000 mensen gedemon streerd voor vereniging van Cy prus met Griekenland. Er werd geroepen: „Weg met de Britten weg met de kannibalen". Aartsbisschop Spiridon van Athene zei: „Wij hopen dat de roemrijke Churchill zijn politieke loopbaan zal besluiten met Cy prus de vrijheid te geven". De politie trof krachtige maat regelen ter bescherming van de Britse ambassade. De grote mas sa der betogers ging tenslotte rustig uiteen. In alle Griekse steden is giste ren gevlagd en gedemonstreerd.. Het hoofdkwartier van politie te Athene deelt mede, dat bij de anti-Britse demonstraties van Vrijdagavond in deze stad 67 per sonen zijn gewond, onder wie 27 politiemannen. Vijf politieagen ten liepen zware verwondingen op. Te Saloniki werden elf mensen gewond. Later zijn in Athene groepen betogers slaags geraakt met de politie. Enkele personen liepen verwondingen op. Er zijn enige arrestaties verricht. In Saloniki demonstreerden ook ongeveer 100.000 personen. Voor het Britse consulaat deden zich schermutselingen met de po litie voor. Met brandslangen zijn de demonstranten verdreven. Op Corfoe zijn de ruiten van het Britse consulaat en het Brit se instituut ingegooid. Veldmaarschalk sir John Har ding, het hoofd van de Britse imperiale generale staf, heeft Vrijdag op een persconferentie verklaard, dat het Britse leger de beschikking hoopt te krijgen over Amerikaanse geleide pro jectielen voor „experimentele doelen". Een overeenkomst met de Ver. Staten over geleide projectielen, die van een atoomlading kunnen worden voorzien, betrof de „kor poraal", -die naar verluidt een draagwijdte heeft van ongeveer 80 kilometer. De persconferentie werd ge houden na afloop van een gehei me conferentie van drie dagen van militaire leiders uit acht landen van het gemenebest. Sir John deelde verder mede, dat op het ogenblik plannen worden overwogen voor beper king van de omvang der divisie van het gemenebest in Korea. De beperking van de Britse strijd macht in Korea zou naar even redigheid overeenkomen met de inkrimping met twee derden van de Amerikaanse strijdmacht in Korea. De vrijgekomen Britse troepen zouden naar Engeland terugkeren en bestemd zijn voor de opbouw van Engelands „stra tegische reserve". Het Britse leger staat, aldus sir John, op het standpunt, dat hoe eerder troepen uit Korea kunnen worden teruggetrokken om in het eigen land een strate gische reserve te vormen, hoe beter. Na het einde van de tweede wereldoorlog had Engeland elke nieuwe militaire formatie voor een noodgeval bijeen moeten „schrapen" omdat er geen stra tegische reserve in het eigen land aanwezig was. De verplichtingen van Enge land in het buitenland hadden een wanverhouding geschapen tussen de strijdkrachten in het eigen land en die in andere ge bieden. Door de overeenkomst inzake de Suez-kanaalzone zou een be langrijke troepenmacht naar En geland gaan. Dit zou echter niet voldoende zijn om een reserve te vormen, die groot genoeg is om aan onverwachte ontwikke lingen, vooral in een „periode van koude oorlog" het hoofd te bieden. Vrijdagmiddag om tien over twee is bij het Friese dorp Tzum een Gloster-Meteor-straaljager van de Kon. luchtmacht neerge stort. De piloot, de reserve ser geant-vlieger E. Elshout uit Slie- drecht, die de enige inzittende was, is om het leven gekomen. Hij bereikte de leeftijd van 22 jaar en is ongehuwd. Het toestel, dat afkomstig was van de vliegbasis Soesterberg, was met drie andere onderweg van de basis Leeuwarden naar Soesterberg. Door een tot nog toe onbekende oorzaak viel het opeens uit de formatie weg. Het stortte neer op een weiland, brak in stukken en vloog in brand. De plaats waar het toe stel is neergekomen ligt 4 kilo meter van Franeker. De verongelukte piloot is de reserve sergeant-vlieger E. Els- hout uit Sliedrecht. Hij was 22 jaar en ongehuwd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Iets hogere middagtempe- raturen. dan gisteren. ZONDAG 22 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 7.29 7.59 Terneuzen 8.04 8.34 Hansweert 8.44 9.14 Walsoorden 8.54 9.24 MAANDAG 23 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 8.54 9.28 Terneuzen 9.29 10.03 Hansweert 10.09 10.43 Walsoorden 10.19 10.53 ZON MAAN op onder op onder Aug. 21 5.32 19.53 22.40 15.03 22 5.34 19.51 23.36 16.11 24 5.37 19.47 0.44 17.45 25 5.39 19.45 1.59 18.15 26 5.40 19.42 3.17 18.38 27 5.42 19.40 4.34 18.56 De Brusselse avondbladen ge ven de tekst weer van het door Spaak ingediende compromis voorstel, waarboven „Le Soir" niet aarzelt te schrijven: „Een plan-Spaak om het gezicht der conferentie te dekken". 1. De ministers zouden een on derscheid moeten maken tussen de 1 ranse voorstellen, die slechts interpretatie zijn van de oorspronkelijke tekst van het E.V.G.-verdrag en die welke een bekrachtiging door de parlemen. ten noodzakelijk maken. 2. De ministers zouden een ver klaring tekenen, waarin zij zich verbinden de on twerp-amen de menten van Mendès-France, na het van kracht werden der E. V. G„ te onderzoeken. 3. oJe ministers of hun plaats vervangers zouden trachten tot overeenstemming te komen over bedoelde interpretatiepunten nog vóórdat de E. V. G. in werking treedt. De besprekingen hierover zouden onmiddellijk een aanvang nemen. In anitwotard op een vraag van een verslaggever van „Le Soir" aan minister Beyen cf het plan- Spaak beschouwd kan worden als een Benelux-plan, antwoordde deze dat het hier helemaal niet om een plan ging maar om een concreet voorstel van Spaak als voorzitter der conferentie om de werkzaamheden hiervan vocit- gang te doen vinden. De deskundigen der ministers hebben zich Vrijdagmiddag bezig gehouden met de bestudering van het plan-Spaak. In het bijlzonder zouden zij de punten van de voorstellen van Mendès-France willen onderbrengen in een drie tal groepen. De eerste zou dan die punten omvatten, d'ie als ver klaringen van het verdrag be schouwd kunnen worden, de tweede punten die in de vorm van aanbevelingen na inwerking tre den van het verdrag door de be trokken regeringen aan het ho ge commissariaat van de E.V.G. zouden worden voorgelegd, en tenslotte een groep punten, die de kern van het verdrag zelf ra ken en die niet kunnen worden aangenomen zonder een nieuwe bekrachtiging door de parlemen ten. Spaak kwam Vrijdagavond de pers vertellen, dat er die avond geen oplossing zou komen. „We blijven nog laat doorwerken en komen morgen Zaterdagweer bijeen", voegde hij daaraan toe. Spaaks voorstellen op de Fran se wijzigingen zijn, naar verluidt, door de Fransen te vaag ge noemd om te kunnen worden aangenomen. Verwacht wordt dat David Bru ce, Amerika's speciale gezant, uit Parijs naar Brussel zal komen om met Spaak en Mendès-France te spreken. Er gaan bovendien geruchten dat John Foster Dul les, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, een drin gend beroep op Mendès-France zal doen om een verzoenende houding aan de dag te leggen en het welslagen van de conferentie te verzekeren. In kringen van de Belgische afvaardiging is om 23.00 uur ver klaard dat men nog ver van een accoord verwijderd was en dat de nachtzitting zou voortduren tot kanselier Adenauer, de oudste afgevaardigde, zou vragen de bij eenkomst op te heffen. In Duitse kringen werd d" journalisten de raad gegeven schikkingen te treffen om hun verblijf in Brussel te verlengen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1