De gen West-Duitsland Wat brengt de Radio in WRIGLEY EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN r j a mmm mm Klein yoghurtplantje groeide tot yoghurtboom TWEEDE BLAD Vrijdag 20 Augustus 1954 9e Jaargeng No. 3231 Geen afzonderlijke uitingen van ontevredenhei d dcch massale beweging Werd Nederlandse kustvaarder door Russen beschoten De herstelwerkzaamheden in het rampgebied Twee bejaarden door verstikking omgekomen Amerikaanse critiek op het bezoek van Britse parlementsleden aan China Ook Tsjecho-Slowakije aanvaardt Amerikaanse hulp Het Russische Europese voor voorstel veiligheid Irak en Egypte Vier Amerikaanse divisies verlaten binnenkort Korea Britse leger wenst belangrijke wijzigingen De Sowjet-Unie en het alcoholisme Nederlandse school in Canada Zuid-Korea uit zijn bezorgdheid Radio-Moskou over de organisatie-Gehlen De wervelstorm over Japan India aanvaardt Portugees voorstel Blitf optimist IfR ld»VM SÉ Wh DE VRIJE ZEEUW „The Manche schreef over d West-Duitsland o. Du: land d ki-igen F" Hetjec 1 l tWO ...I tri iteits- en heeft W.- i 7 ..ctige sta- 1 Jc - rlog beleefd, o' ngen van de van de gas-, elec- .ransportdiensten in burg en van de 230.000 me- 1 tl: beiders in Beieren, zo ern- t maakt, is, dat het geen af zon rirlijke v'tingen van onte- vrc 'd zij-- Deze week zul len LjO.OOO employée's in staats dienst uitmelken, wat gedaan moet worden als aan hun loon eisen niet tegemoet gekomen wordt en in alle delen van het land beginnen de plaatselijke vakbonden hun eisen te stellen. Ook de spoocwegemployée's en de spoorwegvakbonden worden in het strijdperk verwacht. Dit najaar zal een groot deel van de werkende bevolking van de Fe derale Republiek in stakingen verwikkeld zijn, als de onderhan delingen niet sneller komen en in een verzoenlijker sfeer plaats vinden dan in Hamburg en Beie ren. Geen belangrijke t k van industrie zou aangetast blijven en het Duitse economische her stel zou eén ernstige terugslag ondervinden. Want 't spaarzame gebruik van het stakingswapen door de vakbonden is een der voornaamste factoren geweest in de buitengewone, economische exp isie van de Federale Repu bliek. Waarom is deze, men zou haast zeggen, nationale loonbe- weging juist nu gekomen? De geschiedenis der laatste 16 jaren helpt dit verklaren. In '38 stelde Hitier een looiistop in als deel van (zijn plan am de Duitse economie om te schakelen naar de oorlogstoestand. In 1945 be sloten de drie Westelijke, bezet tende mogendheden de loonstop te handhaven als deel van hun plan om ongecontroleerde infla tie te voorkomen. Maar toch stegen de prijzen aanzienlijk in het na-oorlogse Duitsland en zelfs de drastische geldzuivering van 1948 bracht het land niet terug naar het peil van 1938. In de herfst van '48 werd de loan- stop afgeschaft, maar de vak bonden gingen niet direct tot 't stellen van looneisen over. Na de lange periodie van corlog en naziheerschappij waren zij nog niet zo zeker van zichzelf. De Duitse economie stond toen op en automatisch volgden den een loonpolitiek, die hot i-:.tionale belang was. De rste plicht der arbeiders was, zo1 zeiden ze, de fabrieken te herbouwen, zu.nigheid bleef aan de orde var. de dag totdat de Ko reaanse oorlog een hoogconjunc tuur met zich bracht, die de eers'te aanmoediging vormde vdor de eisen om hogere tonen. Maar de vrede op Korea, deed de productie dalen en de bonden keerden terug tot hun politiek van spaarzaamheid. Maar het af gelopen jaar heeft het Duitse industriële 'herstel een nieuwe top bereikt. De export en de staalproductie maken nieuwe recordcijfers; grote firma's be ginnen dl idendera van 6 en 7 procent'uit te keren; een bouw plan van een half millioen hui zen is op stapel gezet, uue werk loosheid is gedaald tot 930.0Ó0. Maar meer dan de helft van deze mensen verrichten nog wel enige arbeid en de „structurele" werkloosheid gaat de 450.000 niet te boven: Het Economisch Onderzoek bureau heeft bovendien dit jaar de theorie verkondigd, dat een stijging der lonen noodzakelijk is om de noodzakelijke consump tieverhoging te bereiken Indivi duele vakbonden begonnen te ijveretn voor een loonsverhoging van 10 tot 15 procent. Bovendien gaan de bonden zich herinneren hoe moeilijk hun strijd in het verleden altijd ge weest is; hoe in de dagen van de keizer het heel normaal gevon den werd, dat een staking met militaire kracht gebroken werd... Zij geloven eerlijiv, dat de Duitse arbeider nog- steeds onder pressie leeft en dat hij voor zijn zuinig heid en vlijt dec l-.arite jaren een brioning verdient. Er is alle h jp, zo besluit het Britse blad, dat de Duitse looneisen-camp g- ne gematigd gevoerd zal worden. Een rc ks stallingen zou noch ^uitsland noch W.-Europa goed doen. De Duitse gemeenschap is niet over de gehele linie één ge heel, aangezien de top ervan al tijd te sterk is geweest en de onderste laag te zwak. Dit is de wortel van het gebrek van het Duitse individualisme en dit is ook de reden waarom een falen van de vakbonden een ernstige klap voor de ontluikende Duitse democratie zou zijn. De kapitein van de Ned. kust vaarder „Dora", de heer P. Peik, heeft verklaard dat zijn schip Maandag J.L in de Finse Golf is toeschoten dobr de Russische kruiser „Ivan" Een zegsman van de Finse kustwacht heeft Woensdagavond ephter mede gedeeld, dat tijdens de afgelo pen week geen Russische krui ser in de Finse Golf is waarge nomen. Hij voegde hieraan toe Maandag geen schoten zijn ge hoord. Indien een kruiser zou hebben gevuurd, zouden de sal vo's in Helsinki zeker zijn ge hoord. Hij baseerde deze ver onderstelling op het feit, dat dp „Dora" Maandag j.l. waar schijnlijk de Russische vlootba- sis, Porkkala, gelegen op korte afstand van Helsinki is gepas seerd, Eerder op de dag deelden ver tegenwoordigers van de Finse kustwacht mede, dat Zondag avond Russische luchtdoelge schut te Tallienn, de hoofdstad van Estland, in actie is geweest. De afgeschoten voorwerpen zijn ten onrechte als raketten aangezien. Finse reddingsboten waren toen uitgevaren om naar eventuele in moeilijkheden ver kerende schepen uit te zien. Verschenen is een bijzonder nummer van het „Polytech nisch tijdschrift", officieel or gaan van het Ned. Instituut van middelbare en hogere tech nici, dat is gewijd aan de her stelwerkzaamheden in het rampgebied. Het Ned. instituut van middel bare en hogere technici is ge vestigd te Den Haag. (Be listraat 28). In het tehuis voor bejaarden te Helmond zijn Donderdag nacht de heren E Kooien, oud 81 jaar en F. van den Eijn.de oud 76 jaar, door verstikking om het leven gekomen. Vermoe delijk heeft één van de bejaar den, een niet goed gedoofde si gaar bij het naar bied gaan in zijn jas gestopt, met het gevolg, dat zich in de zit- en slaapka mer rook ontwikkelde tengevol ge waarvan de beide oudjes om het leven zijn gekomen. De heer E. Kooien had juist Woensdag zijn 81ste verjaardag gevierd. In de notulen van het Ameri kaanse congres worden ruim veertig kolommen in toeslag ge nomen door critiek op „Britse steun aan het communisme", welke critiek is ingegeven door het bezoek van de Latoourparle- mentariërs aan communistisch China. Men meent, dat de tour stellig de eotmmunistische wereldpro- paganda ten goede zal komen en dientengevolge de Ameri kaanse pogingen zal verzwakken tegenstand tegen communisti sche agressie in Azië op te bou wen. De republikeinse senator Ge orge Malone beschuldigde niet alleen Attlee die hij betitelde als „kameraad Clem'' maar ook sir Winston Churchill ervan een verdrag van vreedzaam naast elkaar leven met de Sow- jets te ondersteunen, want zij zouden er alles voor over heb ben „om Hongkong en Malakka nog een jaar langer te houden". De democratische senator Russelle Long, die onlangs een campagne leidde om de door president Eisenhower aange vraagde gelden voor hulp aan het buitenland te verminderen, betichtte Engeland ervan, Ame rika er eerst toe te hebcen ge bracht de last van een driehon derd jaar oud beleid c(m Rus sische expansie te beteugelen op de schouders te nemen om daarna zelf een meer neutrale houding aan te nemen. Blijkens een bericht in de „Rude Pravo", het orgaam- van de Tsjecho-Slowaakse communis tische partij, heeft ook Tsjecho- blowakije de Amerikaanse hulp, bestemd voor die slachtoffers der jongste •overstromingen, aan vaard. „Rude Pravo" meldt, dat de Tsjecho-Slowaakse regering de hulp aanvaard „met dank voor het medeleven, dat door het Amerikaanse volk is getoond". Hier was „een nieuw bewijs, dat de volkerensympathie ten opzichte van elkaar gevoelen, ongeacht hun verschillende poli tieke stelsels. Britse, Franse en Amerikaan se functionarissen die het Wes terse antwoord op het Sow jet- voorstel voor bespreking van een Europees veiligheidspact aan het opstellen zijn, hebben op het Fo reign-office te Londen voor de derde maal formeel vergaderd. Sedert vorige week zijn er com plicaties gerezen door een wijzi ging in de houding der Fransen, die thans geneigd schijnen tot een meer verzoeningsgezind ant woord, waarbij een nieuwe vier mogendhedenconferentie over Duitsland in de nabije toekomst niet uitgesloten zou worden. Volgens een bericht van radio- Cairo is een algemene overeen komst over nauwere samenwer king tussen Egypte en Irak be reikt aan het eind van bespre kingen in Bagdad, die drie dagen geduurd hebben. Koning Faisal van Irak heeft een uitnodiging van president iNaguib van Egypte aanvaard voor een bezoek aan Egypte in de eerste week van November. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend ge maakt, dat vier Amerikaanse divisies binnen enkele maanden uit Zuid-Korea zullen worden teruggetrokken. In een korte verklaring heet het, dat deze troepen naar an dere gebieden zullen gaan waar zij vermoedelijk „de belangen van de Verenigde Staten beter zullen dienen". Op het ogenblik zijn er zes Amerikaanse divisies in Korea. Anthony Head van het Britse ministerie Van Oorlog en maar schalk sir J'ohn Harding, staf chef van Engeland, hebben vo rige week op een persconferen tie een ware revolutie aangekon digd in de militaire techniek. Het doel, dat he: Engelse leger thans nastreeft, is 't voorkomen van zware ravitailleringscolon- nes door maximaal gebruik vam- d-e hélicopthère en door de in gebruikneming van een licht standaardwapen zoals het Belgi sche F. N.-repeteergeweer. -De toekomstige Britse infante rie zal minder kwetsbaar wor den. Er zijn 'héliccptères in plan ge reed, die reeds meer dan vijf ton kunnen vervoeren. Het b1 d van het Sowjtt-vak- verbrid „Trocd" scl rijft, dat verveling in de clubs van het verbond de leden tot de drank drijft en de vakverenigingen opgehouden zijn mfct hun cam pagne tegen het overmatige ge bruik van alcoholische dran ken. Het blad nooiAt-drankmis bruik een s :handriijk over blijfsel van het kapitalisme. In het zelfde artikel, dat op de voorpagi/ a staat, wordt er bij de vakverenigingen op aan gedrongen de religieuze over toil fselen uit te roeien. Het zegt: Als regel gaan religieuze feesten gepaard met drinkgelagen, vechtpartijen en schelmerijen. Het blad heeft dan voorbeel den van gevallen van dronken schap bij de landbouw-machi- nefabrieken van Gomel. Er zijn maar weinig dagen, dat allen, die op de fabriek aan het werk zijn nuchter zijn. (Gomel ligt in Wit-Rusland) Nog maar een halve eeuw ge leden kende de Nederlandse zui velindustrie de „yoghurt" niet. Een ondernemende verslaggever van „Het Nieuws van den Dag", de heer De Kruyff, nam in Aug. van het jaar 1904 een yoghurt plantje uit Constantinopel (thans Istanbul) mee naar huis. Sinds dien heeft dit bijzondere zuivel- gerecht zich over gans Nederland verspreid. Volgens de gegevens over 1953 heeft Nederland maar liefst ruim 50 millioen kilogram yoghurt verslonden; hetgeen er op wijst, dat deze vreemdeling onder de gerechten in de loop van een halve eeuw steeds meer in de smaak is gaan vallen en burgerrecht heeft gekregen. Vooral in de laatste jaren is het yoghurt verbruik in ons land met duizenden tonnen tegelijk opgelopen. En dat voor een product uit de „heksel-brouwketel" van de Bal kan, waaruit politiek gespro ken nu niet altijd even plezie rige producten uit tevoorschijn zijn gekomen. De journalist De Kruyff bleek een goede neus van iets bijzon ders te hebben. Tussen de yog hurt uit de Balkan en het pro duct, dat door de West-Europese zuivelindustriën wordt afge leverd, bestaat wel een aanzien lijk verschil. Zoals men weet, scheidt het yoghurt-plantje bij zijn groei in melk een aantal bac teriën af die het zuur en dik worden van de melk bevorderen. Het product is langer houdbaar dan verse koeienmelk. Door ge brek aan transport en hygiëne was het yoghurtplantje voor de Macedonische en Turkse boeren een uitkomst. Zij waren daar door in staat de melk in deze „geconserveerde vorm" naar dor pen en steden te brengen om ze daar te verkopen, ondanks ook de klimatologische omstandig heden, die vooral 's zomers het vervoer van verse melk in onge- koelde staat onmogelijk maakten. De yoghurt in Bulgarije en an dere Balkanlanden is een dikke klodderige zure brei, die men meestal in een papiertje verpakt van zijn leverancier meeneemt. Vergelijkt men die met het ver fijnde product van de westelijke landen, dan is het verschil wel zeer aanzienlijk. Het veredelde product wordt hier te lande vaak nog smakelijker gemaakt door het toevoegen van suiker, vruch ten, gemalen noten, vruchtensap pen, jams, chocolade en andere heerlijkheden. De yoghurt is dus in een halve eeuw tijds een succesvolle imi- grant geworden en een welkome tevens. Niet alles wat uit den vreemde komt is hier even wel kom, als we alleen maar eens even denken aan de bisamrat, de wolhandkrab, de coloradokever, Spaanse griep, mond- en klauw zeer, hondsdolheid en myxoma tose. Maar indien men in de Balkan landen nog zo iets smakelijks als yoghurt heeft, dan zal een derge lijke immigrant met open armen ontvangen worden dat is iets, wat, gezien het succes van de thans „gouden yoghurt", zonder bedenking kan worden vastge steld. In Vancouver, Canada, wordt volgend jaar een school ge opend voor kinderen van Ne derlandse immigranten. De school gaat uit van de Gerefor meerde kerk (onderhoudende artikel 31 K.O.) te Vancouver. Voor zover bekend, is het de eerste school voor Nederlandse kinderen in Canada. Tot hoofd van de school is benoemd de heer W. van der Kamp, op het ogenblik ambtenaar van het rijksarbeidsbureau te Kampen. De heer van der Kamp, die lid is van de gemeenteraad van Kampen voor het Gereformeerd politiek verbond, is van origine onderwijzer. Hij is onder meer technisch redacteur van de bij belse concordantie op de nieuwe vertaling en heeft enkele proe ven van een nieuwe psalmberij ming gepubliceerd. De heer van der Kamp is voornemens, vol gend jaar met zijn uit tien per sonen bestaande gezin naar Ca nada te emigreren. Zuid-Korea heeft bij de Ver enigde Staten zijn „zeer ern stige bezorgdheid" geuit over de voorgenomen terugtrekking van vier Amerikaanse divisies uit Korea, zo wordt var gezag hebbende zijde te Washington vernomen. Zuid-Korea staat op het standpunt, dat terugtrekking van 4 van de 6 Amerikaanse divisies, zonder dat het uit 20 di visies bestaande Zuid-Koreaan- se leger naar verhouding wordt versterkt, een gevaarlijk va cuum zal scheppen, aangezien er nog ongeveer anderhalf mil lioen Chinese en Noord-Kore- aanse militai en in het noor den zijn. Radio-Moskou heeft ver klaard, dat een West-Duitse spionnage-organisatie onder leidin,g van de voormalige Nazi- generaal Gehlen ruim 4.000 agenten in dienst heeft en meer dan vijf millioen dollar uit de Amerikaanse schatkist ont vangt. In West-Berlijn alleen bestaan! al 83 spionnage-orga- nisaties, die alle van uit Was hington worden -geleid, aldus radio-Moskou. He Oostduitse persbureau A.D.N. heeft een oproep gepu bliceerd van een zekere Martha Weber, die vroeger voor de or ganisatie-Gehlen zou hebben gewerkt. Zij riep andere agen ten van deze organisatie op zich te melden bij de Oostduitse autoriteiten. De wervelstorm, die Dinsdag Japan heeft getroffen, heeft aan meer dan honderd perso nen het leven gekost en een schade van naar schatting veer tig millioen dollar aangericht. De baai wan Tokio wordt nog steeds bedreigd door een vloedgolf In Tokio zelf is tengevolge van de zware regenval de wijk Toekagawa, nabij de kust, on der water gelopen. India heeft Donderdag het Por tugees voorstel voor een bijeen komst van vertegenwoordigers te Nieuw Delhi, ter bespreking vtaln, de instelling van een com missie van waarnemers in ver band met het geschil over Goa, aanvaard. India stélt voor, dat de verte genwoordigers 24 Augustus bij een zullen komen. i helpt U over alle narigheid heen. mood ZATERDAG 21 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.CC Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Orgelsp.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Cau serie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven; 11.35 Bas-bariton en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.35 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Orgelspel; 13.40 Sportpraat- je; 14.00 Gram.; 14.30 Gronings progr.; 14.55 Kamermuziek; 15.15 „Van de wieg tot het graf"; 15.35 Accordeonorkest; 16.15 Wereld kamp. wielrennen; 16.25 Concert- gebouwork.; 17.00 Weekjournaal; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Gram.; 19.00 Artistieke staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Promenade orkest; 20.50 Cabaretforum; 21.30 Socialistisoh comm.; 21.45 Ha- waiïanensemble; 22.05 Hoorspel; 22.35 Gram.; 22.50 Wereldkamp. wielrennen; 23.00 Nieuws; 23.15 De 2e assemblée van de Wereld raad van Kerken te Evanston; 23.20 Militaire taptoe. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; door ARVI KIVIMAA. hwist niet vanwaar het kwam en hoe Het ontsproot wel licht uit de vergetelheid van zijn kinderjaren, teen co zomerdagen zijn wieg onder Jc fc ïen stond, welke hem i mgen. Nu kon hij :ji: n hart tot hart, zonder dat het nem moeite kostte. Hij bekende op de terug- komst van N tori te hebben ge-deze was: de jongen kon zich ook beheer tot verval geraakt zijn, en dan zou vader er onder geleden hebben. Zijn dood had dus een lichtzijde. Nestori had wel geweten, dat Niilo zijn verzwegen vijand was en hem belasterde. Toch kon hem dit niet bitter jegens zijn broer stemmen. Hij nam Niilo, zoals 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Ge wijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huis vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Strijkkwartet; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Pianospel; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.; 14.20 Musette-ork.; 14.40 Gram.; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.55 Metropole-ork.; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Dansmuziek; 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 20.20 „Lichtbaken"; 20.50 Omroepork.; 21.50 Actueel; 22.05 Gram.; 22.30 „Wij luiden de Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Espe ranto; 23.22 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radioalmanak; 14.30 15.15 Gram.; 15.45 Accordeonsp.; 16.00 Gram.; Accordeonspel; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgelrecital; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Orkestconcert; 20.45 Gram.; 21.00 Lichte muziek; 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Dansmuziek; 23.40 Zigeu- nermuziek. OE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN 21-22AUGUSTUS 19.) (Nadruk verboden.) Buiten, waar de wind door de bomen zong en ademde over het deinende meer, kon zijn bewogen ziel tot kalmte komen. Ze wandelden het hele eiland om, twee, drie uur. Langzaam liep de oude man. De noordelijk ke oever was rotsachtig; men moest er behoedzaam lopen en vorderde er slechts stap voor stap. De oude praatte maar en het deed hem kennelijk goed. Hij babbelde over het eiland, over Niilo en Nestori, over zichzelf ook. Hij bewonderde Nestori's eigendom, dit prachtig eiland. Hoog boven het andere geboom te waaierden de kruinen der sta tige pijnen met hun bronzen flan ken. Tussen het dichte, volblade- rige elzenhout door zag men plot seling verrassend mooi het meer blinken als paarlemoer. De oude genoot er van met kin derlijke verwondering. In zijn buurt waren alleen maar trieste bruine modderpoelen, vijvers met sompige oevers vol verward struikgewas. Hier op dit eiland was ruimte, licht. De rijke varia tie van allerlei boomsoorten gaf aan het landschap die verschei denheid van kleuren en tinten, welke een lust was voor het oog. De rode trossen van de lijster bes kleurden zo fleurig tegen het diepe groen der sparren. De berken begonnen al te geluwen, of een onzichtbare hand ze tekende. Door het teer-rode loof der populieren fluisterde de wind Het frisse jonge sparrenhout zat vol lichtgroene uitspruitsels. Naarmate de oude van binnen rustiger werd, nam hij alles in zijn omgeving scherper waar. Hij raakte ook langzamerhand ge wend aan het lopen over de steen, achtige oevers, waar slechts hier en daar een paadje was. Op moei lijk begaanbare plaatsen steunde en hielp Nestori hem met zijn sterke handen. Het was den oude of er diep in zijn hart iets, of iemand onbe kend, begon te zingen, een oud lied uit vroeger dagen, ver en lang geleden. Het ruizelen der blaren verklankte tot het spelen van een orgel in een kerk. Als een bekroning aan het einde van zijn strijd smaakte hij een geluk wacht, jaar cp jaar. Ook vertel de hij hoe het Niilo vergaan was en cp welke manier hij aan zijn eind kwam. Dc bouwgrond had hij verpacht aan Onni, de zoon van zijn zuster, naar hij zelf niet meer bij machte was voor het hele bedrijf te zorgen. Eind vol gend jaar liep dc pachttijd af. „Zou jij dan niet Telkkavaara in beheer kv.". cn nemen? Onni is ook wel vde naaste familie, maar och, dat voel je zo geen eigen, hè? Hij pakt de din gen anders aan, dan je zelf graag doen zou en gewend bent." Het was of de laatste vragen niet tot Nestori doordrongen. De Niilo's dood hielden hem vast. Diens naam riep herinneringen wakker, waarmee hij sedert lang afgedaan had. Zijn eigen broer was een vreemdeling voor hem, een lege naam uit de groep van mannen, waartoe hij zelf eens be hoord had. Noch vóór, noch na zijn vertrek koesterde hij afgunst jegens de man, die Telkkavaara erven zou: Elk mens onderging het voor hem bestemde levenslot. Het was Niilo niet gunstig ge weest. Capaciteiten voor het op peil houden van Telkkavaara bezat hij niet. Het zou onder zijn niet veranderen. Was Nestori de eerstgeborene geweest, de dingen zouden allemaal anders zijn ge lopen. Béter ook? Dat zou hij niet durven zeggen. Elk mens krijgt zijn eigen leed te torsen. Vader had stellig veel, Nestori weinig geleden. Alzo hij zou het goed toch erven, meester worden van Telk kavaara. De grenzen van zijn wereldje waren wel plotseling verplaatst, uitgezet. Er was een stuk land bijgekomen, waarnaar hij toch nooit gestreefd had. Vreugde bracht het hem dan ook I niet. Hij was zó innerlijk los van Telkkavaara, dat hij niet aan te rugkeer geloven kon. Het eiland, dat was iets van hem zelf, hij was hier begonnen aan een eigen home, hier hoorde hij. In zekere zin was hij er blij om, dat de pacht pas over een jaar afliep, maar dit kon hij moeilijk recht streeks tot vader zeggen. Och, wat kon er in een jaar niet ge beuren Mogelijk zou hij in die tijd met de gedachte aan terug keer vertrouwd geraakt zijn... (Wordt vervolgd.) SOLINGEN Profession aals 16ronden Amateurs 1) ronden OUITSLAH Eichholz Meisen- burg ünkenberg Srarr en L aankomsf- □denral Moeilijke passage Balkhausen Gfuder upperhof Herscheid iilminTribune Fkrcours 15km Flamerscheid PROFIEL VAN HET PARCOURS 2<t0m. lamerscheid Balkhaui 5 7 km. km 10 II km km

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5