De conferentie te Brussel het De aanslag in Brazilië Alcide de Gasperi overleden D De Franse amendementen E.V. G.-verdrag op WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Het vervoer van strategische goederen naar China Frans-T unesische onderhandelingen in September Ik heb nu meer levensvreugde VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3231. De evacuatie van vluchtelingen inlndo-China Nederlandse Roode Kruis helpt India onder LEVENSLOOP VAN DE GASPERI. Aanslagen in Marokko Hertog van Edinburgh op terugreis Uitwisseling van krijgs gevangenen iri Indo-China De Amerikaanse hulp rtunkPTinp bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Redactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 Net 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels t,i iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 aar, Volgens conferentiekringen heeft premier Mendes-France Donder dagochtend tijdens de eerste bij eenkomst over de Europese ver dedigingsgemeenschap een uur een algemene uiteenzetting gege ven van zijn wijzigingsvoorstel len. Minister Beijen zette daarop enige der bezwaren uiteen, wel ke de voorstellen bij bepaalde delegaties hadden doen rijzen. Hij zeide, dat hij de indruk had, dat de interpretatie van het Franse plan door Mendes-France niet geheel identiek is met de in terpretatie door sommige der an dere delegaties. Volgens een Nederlandse woordvoerder begon minister Beijen met te verklaren, dat hij in de onaangename positie ver keerde te moeten zeggen, dat hij met de Franse voortellen in het geheel niet accoord kon gaan. Dit werd niet veroorzaakt door een gebrek aan begrip en waar dering voor de inspanningen van Mendes-France om te trachten het verdrag bekrachtigd te krij gen, want hij gaf zich wel dege lijk rekenschap van alle moeilijk heden, die in Frankrijk zijn ge rezen. Men moest echter niet ver geten, zo merkte de Nederlandse minister verder op, dat ook in de andere landen tegenstand te overwinnen viel omdat het hier tenslotte gaat om het afstand doen van belangrijke elementen van de souvereiniteit. Nederland zou wel geneigd zijn mede te werken aan het onder zoek hoe de eerste periode van inwerkingtreden van het ver drag het beste geregeld kan wor den maar, zo voegde minister Beijen hieraan toe, dan moet van de aanvang af toch duidelijk ge maakt worden dat wij in geen enkele gedachte kunnen treden, die het beginsel van het ontwerp verdrag tekort zou doen. De Nederlandse minister noem de hierna enkele van de hoofd bezwaren tegen de Franse voor stellen en met name tegen de regeling voor het tijdperk van acht jaar en de wijziging in de positie van het commissariaat. Vooral dit laatste ,zo betoogde hij, zou het verdrag zijn onmisbare kracht ontnemen. De andere be palingen in de Franse voorstel len achtte minister Beijen van dezelfde strekking. Tot besluit van zijn uiteenzet ting verklaarde de Nederlandse minister, dat de toespraak van de heer Mendes-France een heel andere indruk op hem had ge maakt dan de voorstellen zelf. Als het in de bedoeling lag over de gemeenschappelijke belangen te beraadslagen in de geest van de rede van de heer Mendes- France, dan was minister Beijen hiertoe gaarne bereid. Minister Beijen wilde niet uitsluitend „neen" zeggen, maar hij moest in alle oprechtheid verklaren dat de meerderheid der voorstellen zoals die hier ter tafel lagen, voor hem onaanvaardbaar waren. De heer Mendes-France had in zijn toespraak ook gerefereerd aan de politieke gemeenschap en daarbij gezegd dat het noodzake lijk was de modaliteiten voor dit plan opnieuw te bestuderen. Met betrekking hiertoe merkte minis ter Beijen op, dat indien het de bedoeling mocht zijn in dit op zicht voorstellen in te dienen, die van eenzelfde strekking zijn als het ontwerp-protocol dat htans voor de E.V.G. ter tafel ligt, deze voor de politieke gemeenschap eveneens afgewezen zouden moe ten worden. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, en de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Piccioni, spraken op de middag vergadering. Adenauer zeide, dat West-Duitsland geen wijzigingen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Buiig weer. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. ZATERDAG 21 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden in het E.V.G.-verdrag kan aan- voor speciaal West-Duitsland te vaarden, waardoor afbreuk wordt wijzigen. Indien echter zou wor- gedaan aan het beginsel van ge lijkgerechtigdheid. Volgens conferentiekringen, die dit meedeelden, stelde minister Ficcioni een aanvaarding van de Franse amendementen door Ita lië afhankelijk van drie voor den: 1. Het bovennationale ka rakter van de E.V.G. moet wor den bewaard; 2. Er mag geen dis criminatie tussen de leden-staten zijn en 3. Het moet niet noodza kelijk zijn eventuele amendemen ten voor te leggen aan de com missies uit het Italiaanse parle ment, die de bestaande tekst van het verdrag reeds hebben aan vaard. Volgens conferentiekringen opende Mendes-France de confe rentie met een „uitstekende" rede over de Franse voorstellen. Hij zeide, aldus een woordvoer der, dat er geen twijfel over kan bestadn, dat er voor het huidige E.V.G.-verdrag geen meerderheid in de Franse nationale vergade ring te vinden js. Tot dusver hadden zeven commissies het verdrag behandeld en alle had den een afwijzend oordeel uitge sproken. De Franse premier was er van overtuigd, dat verwerping van het verdrag door de natio nale vergadering tot een nieuwe regeringscrisis zou leiden. Hier bij zinspeelde hij er op, dat wel licht een volgend kabinet het ka rakter zal hebben van de vóór oorlogse volksfront-regeringen, die de steun van de communis ten genoten. Bovendien zou, aldus Mendes-France, een nederlaag van zijn regering leiden tot een crisis in het Atlantische bondge nootschap. Dit alles zou een ge weldig succes voor de Sowjet- Unie betekenen. Met de voorgestelde wijzigin gen had hij twee bedoelingen: het versterken van de Westelijke alliantie en het vermijden van een neutralisatie van West-Duits land. De Franse premier verklaarde vervolgens te weten, dat er vele bezwaren tegen zijn voorstellen te berde zijn gebracht. Het was echter niet zijn bedoeling ge weest het verdrag in nadelige zin den aangetoond, dat de amende menten onbedoeld tot discrimina tie leidden, was hij bereid midde len te zoeken om dit ongedaan te maken. Mendes-France zeide nog ifeeds voorstander te zijn van een Euro pese politieke gemeenschap. Hiertegen bestond in Frankrijk Donderdag is te Saigon het eerste troepentransportschip van de Amerikaanse marine aange- komen met 2.000 vluchtelingen uit de delta van de Rode-rivier. Er zijn 41 Amerikaanse schepen naar Haiphojng gezonden voor de evacuatie van anti-communis ten. De vluchtelingen die Donderdag werden overgebracht vormen de voorhoede van 200.000 mensen, die op verscheping naar Zuid evenwel nog een grote oppositie. Vietnam wachten. Deze eerste De vroegere Italiaanse premier Alcide de Gasperi is gisteren aan een hartzwakte overleden. Van 1946 tot 1953 is De Gas peri bijna ononderbroken pre mier geweest. Hij is 73 jaar oud geworden. De Rooms-Katholieke staats man was 'n groot voorstander van Europese eenheid en de E.V.G Hij leidde Italië het Westelijke kamp binnen na een doorslaand succes, bij sterke communistische Daarom was het z.i. beter deze j groep zou uit Rooms-Katholieken j oppositie, in de critieke verkie kwestie nog even te laten rusten. bestaan. Het Nederl. Roode Kruis zal 130.000 vitamine tabletten naar het Roode Kruis van India te New-Delhi zenden ten behoeve der slachtoffers der overstromin gen in dit land. De K. L. M. heeft zich met het vervoer belast. Zij zal de zen ding zo spoedig mogelijk naar Karachi vervoeren, vanwaar de „Air India" de tabletten naar New-Delhi vliegt. zingen van 1948. In een communiqué van het Franse ministerie voor Maro- kaanse en Tunesische zaken is meegedeeld, dat de officiële on derhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië in het begin van Sep tember te Tunis geopend zullen worden. Het communiqué werd uitge geven na afloop van Frans-Tune- Advertentie) e gezinswas was voor mij steeds de grote moeilijk heid. Pijnlijke rug, doodmoe, prikkelbaar! Met Castella Pa rels is dat alles verdwenen! Het resultaat is een hagelwitte was. Ook voor bont en ge kleurd goed zou ik geen ander middel willen hebben. Behal ve financieel voordeel heb ik ook meer levensvreugde door Castella Parels. Dat moet mij van het hart Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe V vliegt nu door de was heen! tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis De Franse voorstellen tot wij ziging van het verdrag voor een Europese verdedlgingsgemeen. schap zijn Donderdagavond door „Le Monde" gepubliceerd in de vorm van ee.i door de regering „goedgekeurde samenvatting". De amendementen dSe thans in Brussel besproken worden zijn volgens „Le Monde" vervat iin 'n toegevoegd protocol van zeven clausules waarin wordt bepaald, dat slechts Duitse luchtmacht eenheden in Frankrijk zullen worden gestationneerd en dat de bevoegdheden van 't commissa riaat van de Europese verdedi gingsgemeenschap acht jaar be perkt worden. Het eerste punt onder het hoofd „betrekkingen tussen de E.V.G. en de Navo" dringt aan op nauwere banden der 2 orga nisaties en laat leden-staten vrij zich uit de E.V.G. terug te trek ken indien: v.m. n.m. 6.30 6.49 7.05 7.24 7.45 8.04 7.55 8.14 ZON op op Aug. 20 5.30 19.55 21.58 21 5.32 19.53 22.40 22 5.34 19.51 23.36 24 5.37 19.47 0.44 25 5.39 19.45 1.59 26 5.40 19.42 3.17 27 5.42 19.40 4.34 MAAN onder 13.44 15.03 16.11 17.45 18.15 18.38 18.56 1. Britse en Amerikaanse troe pen zich uit Europa terugtrek ken. 2. De Brits-Amerikaanse poli tiek een fundamentele wijzi ging ondergaat. 3. Duitsland herenigd wordt. Het eerste Franse voorstel be vat verder een verzoek aan het opperbeivel van die geallieerde strijdkrachten in Europa, duide lijke voorstellen te doen aan gaande de wijze waarop het op perbevel het commando over de E.V.G.-troepen aan zich wil trek ken. Het tweede Franse voorstel waarboven staat: „organisatie en werking van de E.V.G.-instel- lingen", zou volgens „Le Mon de" elke lid-staat het recht ge ven, In beroep te gaan tegen be sluiten van het commissariaat van de E.V.G. Gedurende een be ginperiode van acht jaar zou elk besluit van het commissariaat opgeschort kunnen werden op verzoek van een lid-staat, waar na de raad van ministers met al gemene stemmen zou moeten uit maken hoe de zienswijze van de betrokken staat en die van het commissariaat met elkaar in Overeenstemming gebracht kun nen worden. Er worden evenwel drie voorwaarden gesteld: mag 1. De betrokken staat geen enkele bepaling van de E.V.G. overtreden hebben. 2. De levensbelangen van de betrokken staat moeten cp het spel staan. 3. Deze gehele voorziening kan bij eenparige beslissing van de raad ivan ministers der E.V.G. op het niveau van rege ringshoofden ongedaan ge maakt worden. In de aanvangsperiode ,van 8 jaar zouden de bovennationale bevoedghedenvan het commissa riaat opgeschort werden. Het commissariaat zou evenwel haar goede diensten moeten verlenen bij het regelen van geschillen. Na deze beginperiode, aldus „Le Monde", zou de ministerraad van de E.V.G. met eenvoudige meerderheid moeten beslissen, hoe het verdrag geleidelijk aan in toepassing moet worden ge bracht. In dezelfde clausule wordt aangedrongen cp het inschakelen van nationale vertegenwoordi gers in de commandoketen tus sen het commissariaat en de 14 militaire zones welke in het ver drag worden overwogen. Deze nationale groepen zouden geheel of gedeeltelijk uit burgers kun nen bestaan. Verder woedt voorgesteld, dat geen lid van het hoge gezagsor gaan van de kolen- en staalge meenschap eerder in aanmerking zal Komen voor het lidmaatschap van 't commissariaat der E.V.G. dan vijf jaar na het neerleggen van zijn functie. Ook het omge keerde zou gelden. Tenslotte voorziet het tweede r ranse /voorstel in een Tweede Kamer van het gemeenschappe lijke Hof van Justitie, speciaal voce de behandeling van E.V.G.- aangelegenheden. Het huidige verdrag voorziet in een Hof van Justitie voor zowel de kolen- en staalgemeenschap als de E.V.G. Clausule drie is getiteld: pro- m'otie. Promoties zouden Voor 'n tijdvak van 4 jaar een zaak zijn van de nationale autoriteiten, in overleg met het commissariaat. Na deze periode zou deize rege ling ook voor Duitsland kunnen gelden bij eenparig besluit van de ministerraad. Bij ontbreken van een dergelijke overeenstem ming zoude.i de bepalingen van het huidige verdrag van toepas sing zijn, 'ook voor benoemingen aan de top. De vierde clausule waarvan de kop luidt: „militaire regelingen", vult een onlangs genomen beslis sing aan van de opperbevelheb ber der geallieerde strijdkrach ten in de middensector van West- Europa, waarbij bet geïntegreer de legercorps wordt beperkt tot het gebied van Duitsland, België en Nederland. Eenheden van de luchtmacht tot ondersteuning van deze strijdkrachten, waarvan enkele in Frankrijk zijn gestationneerd, zouden ook geïntegreerd worden. Dit zou betekenen, dat Duits luchtmachtpersoneel, düch geen soldaten, in Frankrijk zouden dienen. De vijfde clausule: „vaststel ling en wijziging van militaire programs" geheten, zegt slechts dat ean herbeschouwing van het Navo-program, dat twee jaar ge leden in Lissabon werd vastge steld noodzakelijk is. Militaire begrotingen zouden door de ministerraad op het ni veau van regeringshoofden op gesteld moeten worden nadat de afzonderlijke nationale parle menten hun, bijdragen hadden goedgekeurd. Dit zou overeenko men met het huidige gebruik bij de Navo. In clausule zes onder 't hoofd: „economische en financiële ivoor- waarden" wordt aangedrongen op eerlijke verdeling van de las ten der herbewapening en voor gesteld, dat met het oog op de zware Franse last van de indi recte helasting, offertes voor wa penbestellingen van deze belas ting vrijgesteld worden. -n de zevende en laatste clau sule, getiteld: „algemene rege- sische parlementaire besprekin gen, die in Parijs zijn gehouden. In een desbetreffend communi qué van het Franse ministerie voor Marokkaanse en Tunesische aangelegenheden wordt ver klaard, dat de voorbereidende be sprekingen in een sfeer van vriendschap verlopen en dat van beide zijden de wil getoond wordt om zo spoedig mogelijk tot een constructieve oplossing te ge raken. Volgens de Tunesische premier betreft het hier een ge meenschappelijk communiqué. De conferentie van September zal in Tunis openen. Daarna zul len de onderhandelaars zich naar Parijs begeven. Mogelijk zal een aantal commissies in Tunesië verder werken. Voordat het zelfbestuur dezer Noord-Afrikaanse gebieden van kracht wordt, dient men het eens te worden over een reeks con venties, welke vooral betrekking hebben op de bescherming van Franse kolonisten, die het pro tectoraat als hun vaderland be schouwen en die in grote mate bijgedragen hebben tot de op komst dezer gebieden. Teneinde de atmosfeer voor de onderhandelingen te verbeteren,, aldus eerder genoemd communi qué, heeft de Franse regering be sloten, om aan de president am- nestievoorstellen voor te leggen. Een aantal Tunesiërs zijn reeds voorlopig op vrije voeten gesteld. De volledige uitvoering van deze amnestieplannen hangt echter af van het voortduren der ont spannen atmosfeer en het voort duren van de rust in het protec toraat Vorig jaar werd hij weggestemd kort nadat zijn christelijk demo cratische partij stemmen verlo ren had bij de algemene verkie zingen van 1948. In het begin van dit jaar heeft de partij hem als leider vervan gen door de 46-jarige prof. Amin- tore Fanfani. De Gasperi had zich al enkele dagen onwel gevoeld, maar zijn dood kwam onverwacht. Overal hangen de vlaggen half stok. De ex-premier is overleden in zijn zomerhuis bij Val Sugana in Nocd-Italië. Hij is een der oprichters ge weest van de uit zes landen be staande assemblée voor kolen en staal. In Mei 1954, enkele maan den nadat zijn regering versla gen was, werd hij gekozen tot voorzitter van deze assemblée. Oud-premier de Gasperi zal 'n staatsbegrafenis krijgen, zo heeft onder meer premier Scleba be sloten. Alcide de Gasperi is in 1881 in een dorpje in Zuid-Tirol, dat toen deel uitmaakte van het Oos- Donderdag zijn te Casablanca twee ambtenaren gedood en vier Marokxanen gewond bij aansla gen. Eén der twee ambtenaren is de plaatsvervanger van de pasja van Casablanca. Marokkaanse troepen en troe pen van 't vreemdelingenlegioen met pantserwagens, hebben twee plaatsen op de weg naar Meknes omsingeld, terwijl de politie huis zoekingen verrichtte. Er werden enkele arrestaties verricht. werd door de zwarthemden ge arresteerd en naar Vicenza ge bracht. Daar trachtten zij hem te dwingen zich bij de fascisten aan te sluiten. Ondanks zijn wei gering werd hij toch vrijgelaten. Hij ging naar Rome, waar hij leefde onder de naam Carlo Ros si. Hij verdiende een mager in komen voor zijn gezin door boe ken van het Duits in het Ita liaans te vertalen. De politie hield hem in het oog en arresteerde hem tenslotte in een trein te Florence, terwijl hij onderweg was naar Triëst. Hij werd in Rome berecht en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zou hebben getracht heimelijk Joegoslavië te bereiken. Twee jaar van zijn straf werden hem kwijtgescholden. Toen zijn 80-jarige vader, die van zijn gevangenneming niets afwist, op sterven lag, werd De Gasperi toegestaan hem te bezoe ken, geboeid en onder zware be waking. In 1928 verzocht de aartsbis schop van Trente aan de koning vrijlating van De Gasperi. De koning ging daar niet op in, maar De Gasperi werd toch kort daarna in vrijheid gesteld. Door bemiddeling van vrienden tenrijks-Hongaarse rijk, geboren. 1 kreeg hij een betrekking in de De streek vaardigde hem in 1911 naar het Oostenrijkse parlement af als voorstander van een be ëindiging van het Oostenrijkse regiem. Met het vredesverdrag bibliotheek van het Vaticaan en 15 jaat lang heeft de toekom stige premier daar gewerkt. Het uitbreken van de tweede wereldoorlog bracht geen wijzi- van 1919 werd hij Italiaan en ging in zijn dagindeling. Hij stond parlementslid in Rome. vroeg op, bezocht de Mis in de Daar sloot hij zich aan bij de Basiliek van St. Pieter en werkte volkspartij, een Rooms-Katholie- daarna de gehele ochtend in de ke democratische partij en de bibliotheek van het Vaticaan. voorloper van de huidige christe lijk democratische partij. Toen de fascisten van Musso lini in October 1922 naar Rome macheerden, ging de volkspartij 's Middags werkte hij thuis. In de zomer bracht hij gewoonlijk enkele weken door in de Dolo mieten, waar hij de bergsport be oefende. deel uitmaken van Mussolini's Toen het anti-fascistische ver kabinet. De Gasperi was hier zet sterker werd, nam De Gas- sterk tegen, omdat hij geloofde peri actief deel aan het onder dat Mussolini, als hij eenmaal i grondse werk. De volkspartij vast in het zadel zat, zich als j kwam weer tot nieuw leven on- dictator zou opwerpen. Dit ge- der de naam christelijk democra- beurde inderdaad op 3 Januari tische partij. 1925- j Na de fascistische ineenstorting Voordien had De Gasperi het van midden 1943 werd De Gas- nieuwe regiem voortdurend aan- peri lid van het nationale bevrij- De Hertog van Edinburgh, de gemaal van Koningin Elizabeth, is met het koninklijk jacht „Bri tannia" uit Labrador vertrokken voor de terugreis naar Engeland na zijn informeel bezoek van drie weken aan Canada. Het infor mele karakter van de rondreis van viertienhonderd km is overi gens wel wat in het gedrang ge komen door de vele recepties, diners en andere plichtplegingen, welke op het program stonden. De hertog heeft zowel de west kust van Canada als de Arcti sche kust in het Noorden en de Hudsonbaai aangedaan. gevallen. Met twee andere par lementsleden heeft hij koning Victor Emanuel III tevergeefs verzocht tussenbeide te komen. Aan het einde van 1925 ver klaarde De Gasperi op een be stuursvergadering van zijn par tij, dat de omstandigheden het onmogelijk maakten voort te werken. Dat was de laatste ver gadering. Hij trok zich terug in zijn huis in de Dolomieten en een tijd lang was hij het doelwit van een hef tige fascistische perscampagne. Het fascistische geweld laaide op na een aanslag op Mussolini te Bologna in 1926. Er werden represailles genomen. De Gasperi dingscomité, dat alle zes anti fascistische politieke partijen, van de communisten tot de chris ten-democraten, in zich ver enigde. Hij bleef in Rome gedurende de nazi-bezetting, die negen maan den geduurd heeft, tot Juni 1944, werkend voor de verzetsbewe ging. Hij was ondergedoken in het R.K. seminarie St. Jan van Lateranen. Daar ontmoette hij Fietro Nenni, de socialistische leider, die vice-premier werd en later minister van Buitenlandse Zaken in de eerste kabinetten van De Gasperi. Later ging Nen ni met de communisten mee in belangrijke aangelegenheden. In verband met de op Carlos de Lacerda, directeur van het Rooms-Katholieke blad „TVibuna de Imprensa" te Rio de Janeiro gepleegde aanslag, waarbij een officier van de luchtmacht om 't leven kwam, is één der laatste leden van de lijfwacht van presi dent Vargas aangehouden. Aan zijn getuigenis zou grote waarde gehecht worden, aldus meldt de „Times" uit de Braziliaanse hoofdstad. Hij wordt door de luchtmacht in verzekerde bewa ring gehouden. De luchtmacht heeft in feite het onderzoek naar de zaak in handen genomen en o.a. huiszoeking gehouden in het paleis van de president. De mi nister van Luchtvaart, die door de president was benoemd, heeft ontslag genomen. De zoon van president Vargas, Het Engelse ministerie van Vervoer heeft Donderdag bekend gemaakt, dat geen Engelse sche pen ladingen verboden strategi- „Le Monde" /voorbehoud ten aanzien van artikel 30 va.n het verdrag inzake een Europese fe deratie. Frankrijk zegt echter de weg van de Europese eenheid verder te willen gaan en bereid te zijn tot onmiddellijk overleg over de verkiezing van 'n E.V.G.- parlement op basis van algemeen kiesrecht. De clausule eindigt volgens „Le Monde" met de ver klaring, dat het protocol deel uitmaakt van het verdrag en met de oorspronkelijke tekst en rati ficatie-oorkonden gedeponeerd zal worden. Dit zou naar men meent betekenen, dat geen apar te bekrachtiging van het proto col noodzakelijk geacht wordt. vergunningen voor reizen naar China werden ingevoerd. De eerste 550 van de krijgsge vangenen, die de Vietminh op grond van de gesloten overeen komst aan Frankrijk zal uitleve ren, zijn gisteren in vrijheid ge steld. Woensdag hebben de Fransen duizend van hun krijgsgevange nen aan de Vietminh terugge geven. Deze tegenspraak houdt ver band met een uitlating te Peking van de directeur van de Westelij ke afdeling van het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Deze heeft tegenover Engelse journalisten te Peking verklaard, dat Engelse schepen strategische goederen uit Europa naar China hadden vervoerd, o.a. staal, me talen, machines en zware indus triële uitrusting. Het ministerie voegde hieraan nog toe, dat het aan alle Engelse schepen van meer dan 500 brt verboden is naar China of Noord-Korea te va. ren uit havens elders in de we reld, zonder dat zij daartoe van de minister van Vervoer een ver gunning hebben ontvangen, wel ke vergunningen slechts dan ver leend worden, wanneer de lading niet voorkomt op de lijst van strategische goederen, waarvan vervoer naar China verboden is. op wie ook verdenking van mede plichtigheid was gevallen, heeft zich bij de commissie van onder zoek gemeld om „beweringen van de pers" tegen te spreken. De president heeft inmiddels doen weten, dat hij niet zal aftre den. President Vargas nam in 1930 de macht in handen met een pro gram ten gunste van de verdruk ten. Hij bleef zonder onderbre king vijftien jaar lang aan het bewind tot aan de staatsgreep van het leger in 1945. Vargas werd toen echter ongemoeid ge laten en kon zich candidaat stel len voor de senaat, waarin hij in derdaad een zetel verkreeg Bij de verkiezingen in 1950 werd hij wederom president. Zijn ambts termijn loopt volgend jaar af. Volgens waarnemers groeit met name in kringen van zaken lieden oppositie tegen Vargas, die in Mei j.l. bij decreet de mi nimumlonen tot het twee a drie voudige verhoogde. Het effect van deze verhoging ging echter teloor door de nog snellere prijs stijgingen. De voorzitter van de commis sie van onderzoek heeft volgens het officieuze blad „Noite" ver klaard, dat de regering, nóch de zoon van president Vargas, de afgevaardigde Lutere Vargas, verantwoordelijk is voor de aan slag op de journalist Lacerda. Het Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag een wetsont werp aanvaard, dat voorziet in Amerikaanse militaire en econo mische hulp ten bedrage van 5.250 milioen dollar voor het jaar eindigend midden 1955. Het ontwerp is naar de senaat gezonden. Het ontwerp werd met 188 te gen 77 stemmen aanvaard. Presi dent Eisenhower heeft bijna 800 millioen dollar meer gevraagd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1