Uit de Provincie De Sultan van Alakim Lijfwacht van de Sulian van Marokko arresteerde Oelema's Myxomatose doodt honderden konijnen in Voorst (Gtd.) Nieuwe functie voor kapitein van de „Johan van Oldenbarnevelt Inzage eindexamenwerk alleen voor belanghebbenden INDONESIË Uitwisseling in Korea Aanslag op Braziliaans dagbladdirecteur Neger woont vergadering van Amerikaans kabinet bij Officiële Oost-Duitse bevestiging schietincident De toestand in Tonkin 6" NEDERLANDSE WARE GROOTTE TERNEUZEN. AXEL. EEDE. HOEK. Springlading van bommen op Malakka gestolen Zoon van Max Reimann in O.-Duitsland veroordeeld? China's bevolking overschrijdt reeds de 600 millioen zielen. De overstromingen in Bihar Zweedse scheepswerven in financiële moeilijkheden Leden van de lijfwacht van de sultan van Marokko zijn Woens dag de vrijplaats van het Arabi sche deel van Fez binnengedron gen en hebben 40 Oelema's (Mo hammedaanse wetgeleerden) ge arresteerd. In de geschiedenis van Marokko is een dergelijke actie nog niet voorgekomen. 37 van de gearresteerde Oele ma's, die in de vrijplaats vertoefd hebben, sinds zij 'n petitie onder tekenden waarin de terugkeer van de verbannen sultan Sidi Mo hammed Ben Joessef werd ge ëist, zijn onmiddellijk naar het paleis van de sultan te Rabat ge bracht. De drie andere Oelema's, die te oud of te ziek zijn om ver voerd te worden, zijn naar een ziekenhuis gebracht. De mannen, die de actie uit voerden, deden dit op bevel van de sultan, de wereldlijke en gees telijke heerser van Marokko. De vrijplaats ligt rondom de Moelay Ieriss moskee. Verscheidene leiders van de heftige nationalistische agitatie van de afgelopen weken, die zich eveneens in de vrijplaats ophiel den, waarheen zij gevlucht waren toen troepen van het vreemdelin genlegioen Zondag de Arabische stad van Fez bezetten, werden door de troepen van de sultan verjaagd. Buiten de vrijplaats werden de nationalisten door de Marokkaanse politie, op last van de pasja van Fez, gearresteerd. De troepen van het vreemdelin- Meivrouw Pandit voor Indone sische parlement. In een, dloor haar Woensdag in een speciale zitting van het Indo nesische parlement gehouden toe spraak, heeft de presidente der algemene vergadering van de Verenigde Naties, mevrouw Pan dit, verklaard dat machtspoli tiek en kolonialisme uit de tijd zijn en dat „gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren" de leidende krachten zijn, die de volken van de wereld tot het on wankelbare besluit brachten hun eigen meesters te zijn. De over heersende landen dienen de nieu we grenzen van hun invloed te realiseren. Mevrouw Pandit sprak uitvoe rig over velerlei banden tussen India en Indonesië. Zij zeide voorts, dat indien men wereld vrede wenst, dit doel niet kan worden bereikt door oorlog. genlegioen, die de Arabische stad van Fez bezetten, zijn terugge trokken. De wijkplaats wordt echter nog omringd door veilig heidstroepen. Tussen de Arabi sche en de Europese wijk houden troepen zich in gereedheid om op te treden bij eventuele nieuwe be togingen. Van officiële Franse zijde is verklaard, dat de arrestatie van de Oelema's een louter godsdien stige achtergrond heeft. In Ma rokkaanse kringen is verklaard- dat de Oelema's naar het paleis van de sultan zijn gebracht om dat zij tegen de sultan in opstand waren gekomen. De geallieerde en communisti sche leden vaJn de Koreaanse be standscommissie hebben Dinsdag te Panmoendjon overeenstem ming bereikt over het uitwisselen van het stoffelijk overschot van militairen, de in de strijd gesneu veld of in krijgsgevangenschap gestorven zijn, aldus een bericht van radio-Pekiing. De uitwisseling, die twee maanden in beslag zal nemen, zal op 1 September beginnen. De Vaticaanse radio heeft me degedeeld, dat Carlos de Lacer- da, directeur van het ROoms- Katholieke 'blad „Tribuna de Imprensa" te Rio de Janeiro, ernstig gewond is door een aan slag. Een luchtmachtofficier, die zich bij hem bevond, is ge dood. Volgens de radio was dit de tierde aanslag, die op Lacer- da werd gepleegd. De radio voegde er aan toe, dat Lacarda sedert enkele jaren een campagne voert tegen de immoraliteit en de corruptie bij de openbare regeringsdiensten in Brazilië. Het Witte Huis deelt mede, dat een neger de kabinetsverga dering van Woensdag, zou bijwo nen. Dit is de eerste keer, dat een neger officieel een regerings departement vertegenwoordigt op een kabinetsvergadering. Emest Wilkins, de onder minister van Arbeid, zal dit mi nisterie in afwezigheid van mi nister James Mitchell vertegen woordigen. Wilkins werd eerder dit jaar in zijn huidige functie benoemd. SLEEPBOOT „OOSTZEE" HEEFT GRIEKS SCHIP BEREIKT. De sleepboot „Oostzee" van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst, die, zoals wij meldden, op weg was naar het Griekse m.s. „Ania", dat 320 mijl West ten Z. van Landsend zonder schroef ronddreef, heeft dit schip bereikt. Het Griekse schip is op sleep touw genomen met bestemming Falmouth. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft beves tigd, dat de Oostduitse politie een week geleden een Westberlijnse advocaat, dr Conrad Döbbeke, met revolverschoten verwondde op de grote verkeersweg tussen Berlijn en West-Duitsland. Dr Döbbeke had geen gehoor gegeven aan een politie-order zijn auto te stoppen en had getracht een politie-agent omver te rijden, aldus de door het Oostduitse persbureau bekendgemaakte ver klaring. Men bericht, dat dr Döbbeke, die naar een ziekenhuis te Pots dam was gebracht, herstellende is. De Amerikaanse commandant te Berlijn, generaal-majoor Geor ge Honnen, protesteerde bij de Russische autoriteiten en eiste het instellen van een onmiddel lijk onderzoek. Het tempo der inschrijvingen van Vietnamezen die uit Hanoi naar het zuiden willen vertrek ken, is de laatste dagen aanzien lijk versneld, zo wordt door de Vietnamese autoriteiten meege deeld. Er wachten reeds 33.000 personen op reisgelegenheid. Van de 40.000 vluchtelingen uit reeds door de Vietminh bezette provincies zijn er al 12.000 ver trokken. ,-v i. g.... jc KLEP PONT ANNA JACOBA- POLDER—ZIJPE VEROOR ZAAKT BESCHADIGINGEN. Het gebeurt zeer vaak, dat laaggebouwde auto's beschadigd worden bij het afrijden van de pont Anna JacobaZijpe, de ver binding met Schouwen. De A.N.W.B. deelt thans ech ter mede, dat de constructie van de klep aan deze pont, welke de moeilijkheden veroorzaakt, bin nenkort zal worden gewijzigd, zodat deze beschadigingen niet meer kunnen voorkomen. N.O.-akten. Te Rotterdam slaagde onze stadgenoot de heer M. Nieuw- dorp voor de akte N IV. Voor de akte Nb slaagde te 's-Gravenhage de heer M. de Jon ge, alhier. Vakexamen. Bij het dezer dagen te Sloot- dorp door de Stichting voor vak opleiding „Smecoma" gehouden examen, slaagde voor het diplo ma leraar landbcuwwerktuigen- kunde de heer F. Mangold, alhier. In beslag' genomen. Door de douane werd Maan dag beslag gelegd op een partij van 40 kg boter. Woensdagmid dag kon in de wijk de Oosthoek een partij van 180 kg boter wor den achterhaald. In laatstgenoemd geval zijn reeds enige processen-verbaal op gemaakt. Het onderzoek duurt voort. Gemeenteraad. Garantie voor het streek ziekenhuis verhoogd. In de Dinsdag alhier onder voorzitterschap van burgemees ter Hanssens gehouden spoed eisende vergadering van de ge meenteraad, waren afwezig de heren D. Haak en D. Tollenaar. In bespreking kwam de uitslag van de gehouden aanbesteding bestratings- en rioleringswerken in de Langestraat. In verband met de aan te leggen nieuwe I vindt, het toelatingsexamen voor verkeersweg, die de Langestraat de University of British Colum- Op 'bovenstaande foto ziet men de nieuwe Nederlandse gulden afgebeeld, welke omstreeks me dio 1955 in omloop zal worden gebracht. De beeldenaar een ontwerp van Prof. L. O. Wencke bach is op de keerzijde: het Rijkswapen r- ;t de Konirfklijke kroon met aan iedere zijde twee cijfers van het jaartal en daar onder de waardeaanduiddng, te weten ter linkerzijde het waarde cijfer 1 en ter rechterzijde dé let ter G, alsmede het Onderschrift „Nederland", het muntteken (de mercuriusstafen het munt meestersteken (een vis). Ingevolge de Muntwet 1948 vertoont de voorzijde de beeltenis van de regerende Vorstin. Zowel de voorzijde als de keerzijde van de beeldenaar is omgeven door een parelkrans. De gulden heeft een gladde rand en draagt als randschrift „God zij met ons". De middellijn is 25 mm, de dikte (ongeveer 1,6 mm en het gewicht 6% gram. Zoals men weet is destijds be sloten met de uitgifte van de nieuwe rijksdaalder voorlopig te wachten. De gevreesde konijnenziekte myxomatose heeft thans ook in de gemeente Voorst talrijke slachtoffers geëist. Op het land goed „Beekzicht" zijn de konijnen sinds het eerste geval ongeveer zes weken geleden werd gecon stateerd, bij honderden gestor ven. Maar de ziekte beperkt zich niet alleen tot de terreinen van het landgoed. Tussen Deventer en Zutphen en reeds aan de an dere oever van de IJssel heeft de epidemie zich uitgebreid en volgens deskundigen is de toe stand op het ogenblik zeer ern stig. Een gebied van zeker 2000 ha is reeds door de ziekte „be zet" en men vindt er .vrijwel geen levend konijn meer. En steeds breidt zich het besmette gebied uit. In de richting Apeldoorn vreest men het ergste. Men kan alleen maar afwachten, hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Er werd aanvankelijk gezhcht naar de zieke dieren, om deze zo snel mogelijk uit hun lijden te verlossen, doch zulks is thans absoluut ondoenlijk. Er is tegen uitbreiding van „MAXIMUM-KAART" VAN DE K. L. M. Zoals is aangekondigd zal de P.T.T. op Maandag 23 Augustus een postzegel uitgeven met de beeltenis van dr A. Plesman. Ter gelegenheid hiervan zal de K. L. M. een prentbriefkaart met hetzelfde portret, doen voorzien van deze pcstzegel die vervol gens zal worden afgestempeld te 's-Gravenhage, de stad waar dr Plesman werd geboren, leefde, werkte en overleed. Op deze wijze ontstaat een maximum-kaart, een maximum aan overeenkomst tussen post zegel, prentbriefkaart en afstem peling. De K.L.M. zal deze kaart aan enige van haar relaties, in het bijzonder in het buitenland, toezenden. Het ligt ook in de bedoeling de kaarten via de post- zegelhandelaren voor verzame laars beschikbaar te stellen. de Dr. Leenhoutsstraat, die ter gend langzaam opschieten. De voorzitter was het hier mede volkomen eens. B. en W. doen echter hun uiterste best om hiervccc ambachtslieden uit Hoek te krijgen. De heer J. Vergouwe vroeg of de grond die in de Tramstraat te veel is, niet naar de Kreek kan worden vervoerd om het aldaar liggend gat te vullen, hetgeen ten zeerste ten goede zou komen voor het Wekeer. De votorzitter antwoordde, dat dit reeds geschiedt, doch dat het gat ter plaatse zeer diep is en er dus veel grond in zal moeten worden gebracht. Hierna werd de vergadering gesloten. Uitslag aanbesteding. De uitslag van de aanbesteding van riolerings- en bestratings- werken in de kom der gemeente Hoek Dinsdagmorgen alhier ge houden luidt als volgt: G. en A. Sponselee, Kloosterzande a. 120.000; b. 100.000. P. de Regt, Terneuzen, a. 112.200; b. ƒ94.000. Aannemersbedr. M. P. Hoi, Hulst, a. ƒ104.664; b. ƒ87.684. J. de Oude, Biervliet, a. ƒ103.680; b. ƒ87.500. Fa. Gebr. de Bokx, Terneuzen, a. 102.900; b. ƒ86.445. K. Lucasse, Walsoorden, a. ƒ99.670; b. ƒ82.890. P. A. Rammeio, Philippine, a. 97.387; b. ƒ81.250. Fa. Bunschoten, IJzendijke, a. 95.858; b. 13.724. P. Hamelink, Hoek, a. ƒ90.791; b. 14.757. P. Mollet, Hoofdplaat, a. 79.975; b. ƒ20.690. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van 18 Augustus. Per 100 stuks: Sla ƒ4—ƒ8,10. Perstuk: Bloemkool A 41-47 ct, B 29 ct, C 13—16 ct; Witte kom kommers A 1517 ct, B 10—18 ct, C 8—13 ct. Per bosSelderij 5 ctPeen 22 36; Krdten 711 ct. Aardappelen (per 100 kg): Eer stelingen I 9ƒ9,20; Eigenhei mers 9,209,80. GROENTEN (per kg) Andijvie 514 ct; Stoksnijbonen 6568; Princessebonen 48—64 ct; afw. 4045 ot; Saxa 3237 ct; Kroten 12 ct; Rode kool 822 ct; Savoye koel 918 ct; Witte kooi 3% ct; Prei 2735 ct; Rabarber 56 ct; Spinazie 1820 ct; To maten bonken 26 ct, A 2530 ct, B 25—28 ct, C 20—21 ct. FRUIT (per 100 kg). Appelen: Perzikrode zomerap- pel A 56,7058,40, B/C 40,40 —ƒ42,60, H grof ƒ48—ƒ49,80, I 43,60—45,40, II 20, K ƒ25— ƒ27, F ƒ16ƒ26; overige soor ten ƒ10—ƒ22. Peren: Clapp's Fav. A 54,20 —ƒ56, B/C 38,60—40,40, H I 34,50—36,30, H II ƒ25,40— ƒ27,20, K ƒ19—ƒ26, F ƒ20; Pré- cose de Trévoux A 50,80-62,70, B/C 33,2037, H grof 44,20 —ƒ54, H I 30,70—35,20, H II 26,90—28,90, K 16—18, F 6ƒ14; overige soorten 3 ƒ19. Pruimen (per kg)Belle de Lou- vain F 3051 ct, Czar F 1725 ct; Dubbele boerenwitte II 26 41 ct, F 26—51; Victoria II 24— 43 ct; Ontario II 31 ct, F 43 ct; Washington II 44 ct, F 2136 ct; overige soorten 1020 ct. Per doosje: Bramen 4143 ct. Aan boord van de „Johan van Oldenbarnevelt" der Stoomvaart Mij. „Nederland" wacht gezag voerder D. J. Lap uit Amsterdam- op 21 Augustus a.s. een hem tot dusverre onbekende taak. Hij zal op die dag gedurende 2 uren een 18-jarig Amerikaans meisje, dié zich als passagiere aan boord be- De springlading van 59 bom men voldoende om het gehele centrum van Singapore in de lucht te doen vliegen, aldus de politie is van het vliegveld van Tengah, een standplaats van de Britse luchtmacht,- gestolen. Het vliegveld' is Singapore's basis vanwaar bijna dagelijks vliegtuigen.opstijgen om de ver zetsstrijders in het oerwoud van Malakka te bombarderen. deze epidemie geen kruid ge wassen, want het is natuurlijk niet mogelijk wilde konijnen in te spuiten. Daarom is de kans uitermate groot, dat de hele ko- nijnenstani in dit gebied uit sterft. Hoe ver de ziekte zich zal uitbreiden mioet nog worden af gewacht. Zeker is het, dat ;n feite alle konijnen in Nederland groot gevaar lopen. De jachtop zieners kunnen slechts zoveel mogelijk de dode dieren oprui men. Verder staan, zij machte loos. Overigens blijft het een raad sel hoe de myxomatose, die tot vóór kort nog alleen maar slacht offers had gemaakt in Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Limburg en Walcheren, zo onverwachts in dit gedeelte van ons land kon op treden. Volgens het Westberlijnse an ti-communistische „comité van vrije juristen" is Josef Reimann, de 27-jarige zoon van de West- duitse communistische leider Max Reimann, in Oost-Duitsland tot 15 jaar dwangarbeid veroor deeld. Er werd niet vermeld wanneer en waarom Reimann veroordeeld is. Jósef Reiman was in 1949 uit een school van de Oostduitse volkspolitie naar West-Duitsland gevlucht. Hij keerde echter eni ge tijd later naar Oost-Duitsland terug. De reden 'hiervan is niet bekend. Bij zijn terugkeer werd hij gearresteerd. zal kruisen, zal het eerst worden uitgevoerd het gedeelte vanaf de Markt tot aan de Koudepolder- straat. Besloten werd tot aankoop van de tuintjes vóór de wtoningen in de Langestraat en van de wo ning Langestraat 16, het laatst bewoond door" de wed. M. de Jonge, alwaar een doorgang voor de St. Hubree^tsstraat zal wor den gemaakt en ter plaatse een knooppunt voor de riolering is geprojecteerd. Hét desbetreffende voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Alsmi kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot verho ging van de verleende tweede garantie ten .behoeve van het Protestantse streekziekenhuis te Terneuzen. De voorzitter, deelde mede, dat van Ged. Staten een schrijven was ontvangen om het bedrag van de laatst verleende gemeen lelijke garantie met 15 te ver hogen en dit dus te brengen van 80.000 op 92.000. Hoewel aanvankelijk de heren L. Jansen en L. Dieleman hier tegen bezwaren opperden, werd tenslotte het voorstel van B. en W. om overeenkomstig 't schrij ven Van Ged. Staten, het bedrag der laatst verleende garantie met 15 te verhogen, met algemene stemmen aangenomen bia in Vancouver (Canada) moe ten afnemen. Doch de beoordeling van het al of niet slagen van dit meisje, mej. Dvorah Greenberg, in de wandeling „Dabby" genoemd, zal hij en daarover prijst hij zich gelukkig moeten overlaten aan de professoren van de betrokken universiteit zelf. Niettemin gelooft, men met een unicum te doen te hebben. Dab by heeft zojuist een reis door Europa gemaakt en kon niet op tijd in Canada arriveren om het toelatingsexamen af te leggen. „Moet zij nu persé een vol jaar wachten?" vroeg haar moeder in Amerika zich angstig af en ze stelde zich in verbinding met de examinatoren der universiteit. In gemeenschappelijk overleg vond men de oplossing: Dabby zou het schriftelijk examen op zee mogen afleggen onder streng toezicht van de kapitein in eigen persoon en wel op hetzelfde tijdstip als alle andére examinandi in Van couver. Dinsdag is de „Johan van Ol denbarnevelt" uit Rotterdam naar Quebec vertrokken. Tevoren had de universiteit in Vancouver, die daarmede blijk geeft groot vertrouwen in de Nederlandse koopvaardij te stellen, de ver zegelde examenopgaven naar de „Nederland" gezonden. Kapitein Lap heeft ze thans in zijn hut veilig opgeborgen. Zaterdag zal Dabby haar examen onder zijn streng toezicht aan boord afleg gen. Hij zal haar proeven van bekwaamheid na zijn aankomst in Quebec aan de universiteit op zenden. Met nadrpk meldt de maat schappij „Nederland" nog, dat, mochten onvoorziene omstandig heden de gezagvoerder nopen zijn wakend oog in het belang van de veiligheid der passagiers, be manning en schip, Zaterdag ten tijde van het examen juist elders te laten gaan, hij zijn unieke taak aan een verantwoordelijk scheepsofficier zal overdragen. Een bericht, afkomstig uit Moskou, meldde onlangs, dat meer dan 900 millioen mensen onder het communistische regi me leven, waarvan ongeveer 200 millioen in de Sowjet-Unie en 500 millioen in China. Maar vol gens recentere gegevens waren deze getallen maar zeer opper vlakkig, en vooral wat betreft China. Men weet, dat ter gelegenheid van de verkiezingen in China de Peking-regering een volkstelling heeft georganiseerd. Dit was de eerste volkstelling, die ooit in China gehouden is. Op 30 Juni 1953 bedroeg volgens de resul taten van deze telling het aantal Chinezen: 601.912.371. Er blijft een element van schatting in dit getal, aangezien de Chinezen in het buitenland en op Formosa meegerekend zijn. China is voor de Westerse demografen altijd een mysterie geweest en nog niet zolang geleden schatten zij de Chinese bevolking op 350 mil lioen zielen en waren zij van mening, dat het aantal Chinezen eerder de neiging tot afnemen dan tot toenemen vertoonde. Zij moeten vandaag ten dag erken nen, dat zij zich vergist hebben. Het staat onbetwistbaar vast, dat China het grootste „mensenre- servoir" ter wereld is. Een feit is het ook, dat in een wereld, die bevolkt is met ongeveer twee milliard 500 millioen bewoners, één op de vier of vijf een Chi nees is. De bevolking van China is groter dan die van West-Euro pa en de Verenigde Staten teza men. Ze gaat ook die van India teboven (welke geschat wordt op 367 millioen) en ook die van Rusland, welke 210 tot 220 mil lioen zielen bedraagt. Dezer da gen wijdde „The Times" een op merkelijk artikel aan dit mense lijk reservoir. Het blad consta teerde,.dat China niet alleen for midabel is door zijn mensenaan tal. Het land is het evenzeer door zijn vermetelheid, door zijn nij vere geest eigenschappen, die thans in ce strijd om de indus trialisatie geworpen zijn. Het En gelse blad zegt dan verder: „Ont waakt door de communistische revolutie, wekt het nieuwe Chi na tegelijkertijd bewondering en vrees 'bij zijn zwakkere buren. Van de hiouding van China tegen over zijn buurstaten en tegen over de Westerse wereld, die in vele opzichten (verder is, maar dunner 'bevolkt, kan de wereld vrede afhangen" De secretaris van de fractie der congrespartij in het Indiase par- lement, Prasad Singh, heeft na Bij de rondvraag vroeg de heer ieen bezoek aan de door overstro- L. Dieleman of Oud-Vlissingen niet opnieuw bestraat zou kun nen worden, want met het weg dek is het ter plaatse, na al dat opbreken, treurig gesteld. De voorzitter deelde mede, dat inderdaad Oud-Vlissingen op nieuw 'bestraat zal worden. De heer P. Scheele heeft op de agenda van deze vergadering ge mist de behandeling van de inge komen stukken. De voorzitter antwoordde, dat deze in de volgende vergadering behandelu zullen worden. De heer P. Scheele vestigde de mingen geteisterde provincie Bi- har verklaard, dat de ramp in ze kere opzichten groter is dan de aardbeving, welke in 1934 aan 6.040 mensen het leven kostte. Eerder was uit Katmandoe ge meld, dat het aantal doden in Ne pal tot ongeveer duizend was ge stegen. Prasad Singh was van mening, dat de schade in de tien tallen millioenen roepies loopt De maisvelden, waarvan men een bijzonder rijke oogst had ver wacht, zijn volledig vernield. Vol gens de minister van Voorlich ting, Sinha, staan ongeveer 2.5 aandacht op de werkzaamheden millioen ha, die met graangewas bij de bouw van de woningen in sen waren beplant, onder water. MR. KORTENHORST SPREEKT OVER DE KANKERBESTRIJ DING. In de avond van 31 Augustus a.s. zal in het nationaal program ma over de zenders Hilversum I en Hilversum II de voorzitter van de Tweede Kamer m'r L. G. Kortenhorst tot de luisteraars spreken over de taak van het Koningin Wilhelminafonds voCr de kankerbestrijding. Een Zweedse maatschappij, op gericht door 'bouwers van klei ne schepen, is failliet gegaan als gevolg van een verlies van 250.000 kronen, dat zij geleden heeft op bestellingen van de Sowjet-Unie. De maatschappij was in 1943 opgericht voor de levering van 34 (vissersschepen met een totale waarde van 10 millioen kronen aan de Sowjet-Unie. De werven hadden op verzoek van de Rus sische autoriteiten extra uitrus tingen in de schepen ingebouwd, doch de Russen weigerden hier voor te betalen. De Zweedse am bassade te Moskou.tracht thans betaling te verkrijgen. Aan de H.B.S. in 's Hertogen bosch deed vorig jaar de leer ling F. A J. Th. Kalberg uit Vucht eindexamen. Hij zakte en kreeg een cijferlijsje in handen, waarop het abusievelijk er op gezette woord „geslaagd" was doorgestreept. Over deze aangelegenheid heeft thans de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en we tenschappen, mej. dr. A de Waal, een brief gezonden aan de Eerste Kamer. Zij deelt daarin mede, welke cijfers de candidaat bij het examen had 'behaald en op welke wijze in de examencommissie het besluit tot stand kwam, hem af te wij zen, Aan de omstandigheid, aldus 19. Eindelijk, toen zij reeds op het punt stonden onverrichter- zake terug te keren, werd de kleine deur in de poort geopend en een schildwacht verscheen. De hoofdman bracht nu het doel van zijn komst over en na het deurtje weer zorgvul dig gesloten te heb ben, verwijderde de schildwacht zich, om uitsluitsel te gaan halen bij zijn bevel hebbers. Na verloop van tijd werd het deurtje weer geopend en men verzocht de de putatie binnen te treden. Onder zwaar geleide werden de mannen naar de troonzaal geleid en daar stond Eric van aangezicht tot aangezicht met de man, die hem Winonah ontstolen had. Eric deed het woord. Met een dreigende stem zei hij: „Het leger van het woestijnvolk staat gereed, de muren van Uw rampzalige slot onder de voet te lopen. Slechts een spoedige overgave kan U en de uwen redden. Levert ons de vrouwen uit die gij ons op Uw strooptocht ontstolen hebt en gij kunt vrijuit gaan. Zo niet, dan zult gij gevangen genomen worden. Een moment is het stil in de ge weldige zaal. De kleine oogjes van de sultan turen in de onbewogen gezichten van zijn tegenstanders. Hun strakke masker verraadde niet, in welke angstige spanning gij het antwoord op de boute woor den van Eric afwachten. De dwerg keek zelfs heel dapper. Toen donderde de stem van de roofzuchtige Sultan: „Grijpt hen, werpt hen in de kerkers voor de dieren. Deze miserabele woestijn rovers, die mij de les willen voor schrijven." de brief, dat de candidaat in het 'bezit is gekomen van een cijferlijsje, waarop het abusie velijk er op vermelde woord „geslaagd" met rood potlood is doorgehaald, kunnen geen gevolgen worden ontleend, d«ar het oordeel van de examencom missie, blijkend uit de officiële, op het ministerie aanwezige stukken, beslissend is. De staats secretaris heeft dan ook geen termen aanwezig geacht om ter zake enige stappen te doen. Wat betreft de door de vader van de candidaat gelaakte wei gering, hem inzage te verlenen van het schriftelijk werk van alle candidaten van het exa- (men-1953 deelt de staatssecre taris het volgende mede. Dit werk wordt op grond van het reglement voor de eindexamens der hogere burgerscholen ge durende zes maanden door de directeur van de school ge waard, ter inizage voor belang hebbenden. Onder belangheb benden dienen te worden ver staan de candidaten en, indien zij minderjarig zijn, zij die het gezag over hen uitoefenen. Voorts wordt dit reglement steeds zo uitgelegd, dat men slechts belanghebbende kan zijn bij het eigen werk, respectieve lijk het werk van hen, over wie men het gezag uitoefent. Om deze redenen is terecht aan de vader van de candidaat gewei gerd hem inzage te verlenen van het schriftelijke werk van de overige candidaten. Aldus de staatssecretaris in haar brief aan de Eerste Kamer. Een negenjarige schooljongen heeft van een verre neef, de twee de lord Heneage, die op 87-jarige leeftijd overleed, een vermogen van ruim 3.500.000 gulden en een kasteel met 38 kamers Hain- ton Hall in Lincolnshire met het omringende landbezit geërfd.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2