De aevolqen van de overeenkomst te Ca iro DE CONFERENTIE TE BRUSSEL De Amerikaanse troepen in Korea WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN en deverdedigingvan'tSuezkanaal Kustvaarder .Dora" beschoten door Russische kruiser Sowjet-toost op Indonesische ambassade te Moskou Kwestie Nieuw-Guinea De Britse delegatie in China Klein oorlogsgeschenk voor Churchill Bijeenkomst op het Merdekaplein Ongeregeldheden te München België en de E. V. G. Indonesisch verzoek het op de agenda van de alg. verg. der V. N. te plaatsen Australië tegen behandeling door de V. N. Prinses Wilhelmina Geiranger NOG 7 LABOURLEDEN NAAR CHINA. Eden onderbreekt vacantie franke ring bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3230. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum jm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels LI iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 1 ums. ~Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 t De oplossing van het Engels Egyptische geschil over de zóne langs het Suezkanaal zal, vol gens de verklaring die minister Eden in het Engelse parlement aflegde, een vermindering van de spanning in het gehele Mid den-Oosten geven. En daar het Midden-Oosten zo'n belangrijk gebied is in de wereldstrategie, moet de overeenkomst van Cai ro dus ook een versterking van de wereldvrede betekenen. Als onmiddellijk gevolg wordt er een grote verandering in de betrekkingen tussen Engeland en Egypte verwacht. De laatste jaren waren deze bedorven door de gevoelens van wrok, die de Egyptenaren koesterden over de aanwezigheid van Britse troepen op Egyptische bodem. Volgens 't Engels-Egyptische verdrag van 1936 was Engeland echter ge rechtigd zijn troepen tot 1956 daar te houden. Desondanks zagen de Britten wel in, dat als gevolg 'van de Egyptische nationale ontwikke ling een terugtrekking van hun troepen onvermijdelijk was. De moeilijkheid was hoe dit te doen zonder de verdediging van iet Suezkanaal en daarmede het ge hele defensieplan voor het Mid den-Oosten in gevaar te brengen. BRUG TUSSEN TWEE WERELDDELEN. Egypte is één van de meest ontwikkelde Arabische staten en het is kortgeleden onder een nieuw en sterker bewind geko men. Geografisch vormt Egypte een brug tussen Afrika en Azië en verbindt 't Middellandse Zee gebied met het Oosten. Een vriendschappelijke samenwer king tussen Engeland, met zijn grote ervaring in de verdediging van het Midden-Oosten, en Egyp te is dus van primair belang en zou internationaal verstrekkende gevolgen hebben. Tot voor kort heeft men op 't standpunt gestaan, dat de aan wezigheid van Britse landstrijd krachten in de Suezkanaalzöne noodzakelijk was, zowel om het kanaal te beschermen als om een centrale basis voor eventuele militaire operaties in het Mid den-Oostelijk gebied te hebben. Dit standpunt is lange tijd de overheersende factor in de Britse politiek geweest. In 1946 dacht de Britse rege ring, dat het mogelijk was een evacuatie van de basis binnen 3 jaar te beloven, omdat men toen een periode van betrekkelijke rust in de internationale betrek kingen verwachtte. De verslech tering tussen het Westen en het Sowjetblok noodzaakte Engeland dit oordeel te herzien, zodat de Britten bij latere onderhandelin gen steeds bleven staan op een handhaving van een militaire strijdmacht op de basis. VERSPREIDING. De laatste tijd is er echter een verandering gekomen in de En gelse gedachtengang. Men ge looft nu dat het, in een tijdperk van atoom- en waterstofbommen dwaas is om een grote troepen macht in één gebied geconcen treerd te houden. Zo'n concen tratie zou uiterst kwetsbaar zijn bij een onverwachte luchtaanval. In plaats hiervan wordt nu het accent gelegd op een verspreiding van de strijdkrachten en op gro tere bewegelijkheid. Engeland wil bovendien een centrale stra tegische reserve opbouwen, die klaar zal staan om op elk punt in de wereld, waar maar iets zou gebeuren, onmiddellijk in te grij pen. De evacuatie is dus een logische noodzaak geworden, in dien Engeland zijn strategische rol bij de verdediging van de vrije wereld op de meest doeltreffende wijze wil blijven vervullen. De reusachtige installaties op de basis, in het bijzonder de in gewikkelde reparatie-inrichtin gen, blijven van zeer veel waar de, zowel voor gebruik in vredes tijd voor de geallieerde strijd krachten in het Midden-Oosten, als bij een eventuele oorlog. In het afgelopen jaar was dus En- gelands voornaamste doel bij de onderhandelingen met Egypte om de garantie te verkrijgen, dat de basis-installaties na de eva cuatie zouden gehandhaafd blij ven en doelmatig onderhouden zouden worden. De Egyptenaren maakten e- zwaar tegen achterlating van Britse militairen, daar dit nog steeds de indruk van een buiten landse bezetting zou geven. De oplossing werd gevonden door de instandhouding van de basis aan burgers zijnde in de eerste plaats Britse aannemersmaat schappijen toe te vertrouwen. Voorts stemde Egypte erin toe, dat Engeland de basis weer in werking zou kunnen stellen niet alleen in geval van een aanval op een van de Arabische staten, doch ook bij een aanval op Tur kije. Gezien Turkije's sleutel positie, in verband met de ver dediging van zowel Zuid -Europa als het Midden-Oosten, is dit een zeer belangrijk punt. PRINS BERNIIARD OPENT TENTOONSTELLING TE LONDEN. Prins Bernhard heeft Woens dag te Londen een tentoonstel ling geopend van modellen van vliegtuigen, locomotieven e.d. Er zijn ongeveer 300 inzendingen bijeen van amateurs, wier leeftijd varieert van 12 tot 85 jaar, uit alle lagen van de bevolking. Uit Amsterdam was er een model van een Douglas DC-6, waarvoor de Prins grote belang stelling toonde. In zijn openingstoespraak zeide Prins Bernhard onder'meer: „In een wereld, waarin het ver nuft van de mens ons op de drempel der totale vernietiging heeft gebracht, demonstreert gij, misschien niet zozeer het tegen overgestelde van datzelfde ver nuft, maar in elk geval wel een ander en oneindig sympathieker en duurzamer aspect er van: de liefde voor detail en perfectie". De Belgische minister van Bui-1 laatste phase van de tweede we- tenlandse Zaken, Spaak, heeft reldoorlog als opperbevelhebber Woensdagmiddag op de Franse ambassade een langdurig onder houd gehad met premier Men- dès-France. De Nederlandse en Luxemburgse afgevaardigden, resp. onder leiding van minister Beyen en eerste minister Beeh zijn Woensdagmiddag per auto te Brussel aangekomen. Kanselier Adenauer is Woens dagmiddag per auto te Brussel aangekomen. De Italiaanse delegatie, onder leiding van minister van Buiten landse Zaken Piccioni, arriveerde per vliegtuig. De Westduitse, Italiaanse, Ne derlandse en Luxemburgse dele gaties hebben alle haar intrek ge nomen in het hotel Métropole, waar president Eisenhower in de De eigenaar van het Groninger kustvaartuig „Dora", de heer P. Eissens te Delfzijl heeft van de kapitein van de „Dora", de heer P. Peik, bericht ontvangen, dat het schip Maandagmiddag in de Finse Golf door een Russische kruiser is beschoten. „We voe ren": zo schreef de heer Peik aan de heer Eissens, „op weg van Lovisa (in Finland) naar Schot land, door de Finse Golf toen wij De premier van Zuid-Korea, Pjoeng Joeng Tai, heeft meege deeld, dat zijn regering heeft vernomen, dat Amerika voor Juni van het volgend jaar twee derden van zijn grondstrijdkrach ten uit Zuid-Korea zal terug trekken. Een Woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft te Was. hington gezegdi niets af te we ten van het terugtrekken van troepen uit Korea. De voorzitter van de Zuidko- reaanse nationale vergadering heeft de leden voor een spoei- bijeenkomst bijeengeroepen. Dit is de tweede buitengewone bij eenkomst van de vergadering sinds het bestaan van Zuid- De Sowjet-minister van Defen sie, maarschalk Nikolai Boelga- nin, heeft op een receptie ter ge legenheid van de nationale feest dag van Indonesië op de Indone sische ambassade te Moskou, te- samen met Westerse diplomaten getoost „tegen de oorlog en voor vrede". „Wij wensen niet te vechten, doch als te zijner tijd de omstan digheden dit eisen, zijn wij pa raat." „Ik zeg dit als maarschalk van de Sowjet-Unie, commanderend generaal van alle strijdkrachten van de Sowjet-Unie". „Wij zijn bereid tot oorlog ondanks onze haat voor de oorlog en wij zouden ons niet afwen den". „Wij zeggen dit niet omdat wij zwak zijn, doch wij zeggen dit uit humanitaire redenen en om dat er bloed vergoten'wordt." Maarschalk Boelganin hield het toosten joviaal met een rood ge zicht twee uur gaande. Kort nadat hij een heildronk op Indonesië had uitgebracht, richtte hij zich tot de Westerse diplomaten en zei: „De grote mo gendheden moeten samen drin ken". De Franse zaakgelastigde was niet in de zaal en men be gon te drinken, terwijl een aide de camp de Fransman haalde. Men begon met witte wijn en schakelde toen over op wodka, cognac en champagne. De Sow jet-minister stond in zijn grijs en blauwe uniform met vijf rijen onderscheidingen aan het hoofd van de tafel, geflankeerd door drie vice-premiers, Lazar Kaga- nowitsj, Michail Perwoechien en Maxim Saboerof de grootste vertegenwoordiging van het Kremlin, die sinds jaren op een niet-communistische receptie aan wezig is .geweest. Toen de ambassadeur van In dia, K. S. P. Menon, met Boelga nin aanstiet, snoof de maarschalk aan het glas met water van de Indiër en zei „dat lijkt precies op H20." Daarna stelde Boelganin een dronk voor: „Weg met het pro tocol". „Als er geen protocol zou zijn, zou het leven gemakkelijker zijn en er zou meer waarachtig heid zijn. Het zou het wederzijds begrip bij onderhandelingen be vorderen. Nu heeft men vaak het gevoel, dat iemand iets zegt, doch eits geheel anders bedoeld." Na deze woorden richtte hij zich tot de diplomaten, die zich in een halve cirkel om hem ge schaard hadden en zei: „Voor de eerste maal in mijn militaire loopbaan ben ik de gevangene van diplomaten." Hij vroeg aan de Amerikaanse zaakgelastigde wat hij van het protocol dacht. Deze antwoordde: „Wat zou er van het leger terecht komen zonder protocol." „Het leger zou het wel kunnen vinden", antwoordde de maar schalk. Op een zeker ogenblik wendde Boelganin zich stralend tot de Franse zaakgelastigde en noemde hem „mijn vriend". Daarna wend de hij zich tot de Amerikaan en zei: „De Ver. Staten beschuldigen ons er van, dat wij een oorlog voorbereiden. Wij echter beschul digen de Ver. Staten". Kagano- witsj zweeg gedurende het groot ste deel van de avond en zei toen: „Als de regeringen doen wat het volk wenst zal er geen oorlog komen. De volken van Azië moe ten voor hun onafhankelijkheid strijden, voor welvaart en voor een beter leven voor geheel Azië en Afrika." Saboerof wenste In donesië succes en zei, dat Indone sië zijn economische ontwikke ling in eigen handen diende te nemen, „zelfs als sommigen dit niet graag willen". Korea. De eerste had plaats toen nen worden zolang Japan geen Noord-Korea Zuid-Korea binnen-1 bewijs leverde van een democra tische geestesgesteldheid. Generaal Lee is op weg naar Washington. Volgens inlichtingen uit goede bron, zullen de Ver. Staten hel pen bij de uitrusting van 10 Zuid- koreaanse reserve-divisies, die in de loop van drie of vier jaar op de been gebracht zouden wor den ter vervanging van drie van de zes Amerikaanse divisies in Zuid-Korea, die dit jaar zouden vertrekken. Het Zuidkoreaanse leger om vat op het ogenblik 20 divisies. Tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten zou president Rhee voor gesteld hebben, dat tegenover het vertrek van elke Amerikaanse divisie uit Zuid-Korea de Ver. Staten het uitrusten van drie Zuidkoreaanse divisies zullen stellen. In welingelichte Ameri kaanse kringen worden de kos ten van uitrusting van een Zuid koreaanse divisie op 25 millioen dtollar geschat. viel. Op het ogenblik zijn ey zes Amerikaanse gevechtsdivisies in Zuid-Korea. Twee divisies wer den in het begin van dit jaar teruggetrokken. Minister Pjoen zeide tijdens een spoedvergadering, dat zijn regering zich verzet tegen het terugtrekken van Amerikaanse landstrijdkrachten uit Korea als niet de Chinese communisten hun troepenmacht in Noord-Ko rea op gelijke wijze verminderen. De Ver. Staten zouden óf de Zuidkoreaanse strijdmacht met drie divisies voor elke terugge trokken Amerikaanse divisie moeten versterken, óf moeten wachten tot de Chinese commu nisten hun troepen uit Noord- Korea terugtrekken. Te Tokio heeft generaal Lee Hoeng Koon, voorzitter van de gezamenlijke Zuidkoreaanse staf chefs, op een persconferentie ver klaard, dat hij de Ver. Staten dm meer militaire hulp zal vra gen. Hij liet als zijn mening door schemeren, dat de Amerikaanse hulp, die oorspronkelijk voor In- do-China bedoeld was, thans naar Zuid-Korea zou moeten gaan. De Zuidkoreaanse strijdmacht zou versterkt moeten worden. Noord- Korea beschikte thans over 36 vliegvelden, die bijna alle tijdens de wapenstilstand waren aange legd. De generaal zeide verder, dat Zuid-Korea slechts alleen tegen de Communisten ten aanval zou trekken indien zijn veiligheid in gevaar zou zijn. Een verbond van niet-communistische Aziatische landen was gewenst, doch het zou niet tot stand gebracht kun- plotseling een kruiser zagen, die later de Russische kruiser ,Iwan" bleek te zijn. Het schip naderde ons, en het begon op ons te schieten. We waren zeer verrast, en wisten eigenlijk niet wat we doen moesten, en meen den er goed aan te doen koers te veranderen, omdat wij dachten misschien in verboden wateren te varen. Maar ook dit hielp niet, en de ,,Iwan" bleef door schieten. Toen kregen we de ge dachte, dat de „Iwan" ons mis schien tot stoppen wilde dwin gen, en we besloten het anker uit te gooien. De „Iwan" gooide op haar beurt ook het anker uit en toen gebeurde er een hele poos niets. De situatie wekte on ze bevreemding en we besloten dan toch maar weer door te va ren, maar nog maar nauwelijks waren we enige meters vooruit, toen de „Iwan" opnieuw begon met schieten. Dit spelletje duur de enige tijd voort, totdat de „Iwan" op een zeker moment 'zijn koers veranderde en wij weer rustig konden doorvaren' zijn hoofdkwartier had gevestigd. Voor het eerst sinds de Duitse bezetting van België wappert er weer een Duitse vlag van het ho tel, naast die van de andere vijf E.V.G.-landen. Bondskanselier Adenauer woont in dezelfde suite als indertijd Eisenhower. Te Brussel doen tegenstrijdige geruchten de ronde over de kwes tie, of Engeland en de Verenigde Staten officiële of onofficiële waarnemers bij de conferentie zullen hebben. De speciale Ame rikaanse ambassadeur in Euro pa, David Bruce, kwam Woens dag in de Belgische hoofdstad aan, doch een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade ont kende, dat Bruce als waarnemer was gekomen. „Wij houden ons hierbuiten", zo zei hij. Er bestaan geen plannen voor het zenden van een officiële Brit se waarnemer, maar men ver wacht, dat de Britse ambassa deur te Brussel, sir Christopher Warner, volledig op de hoogte van de besprekingen zal worden gehouden, aldus een woordvoer der van de Britse ambassade. Een woordvoerder van het „Fo. reign Office" heeft inmiddels op een persconferentie meegedeeld, dat de Britse regering Dinsdag een memorandum aan de Britse zaakgelastigde te Parijs op zijn voorstellen heeft gegeven, er toe heeft bijgedragen de aan vankelijke ongerustheid in Lon den weg te nemen. in Franse regering haar standpunt ten aanzien van de door Frank rijk voorgestelde wijzigingen van het E.V.G.-verdrag heeft kenbaar gemaakt. Hoewel de inhoud van dit memorandum niet is bekend gemaakt, wordt van gezagheb bende Britse zijde verklaard, dat de conclusies van de Britse rege ring tamelijk optimistisch zijn. Er van uitgaande, dat de kwestie natuurlijk door de zes E.V.G.-lan den moet worden uitgemaakt, is men in Britse regeringskringen van oordeel, dat de Franse voor stellen, zelfs als zij niet in hun geheel aanvaardbaar zijn voor de overige vijf landen, toch de basis kunnen vormen voor een con structief overleg, dat tot een ver gelijk kan leiden. Britse waarne mers zijn van mening dat de toe De Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties heeft giste ren officieel aan de secretaris generaal van de Verenigde Na ties, Hammarskjoeld, verzocht „de kwestie over Westelijk Nieuw-Guinea" op de agenda van de komende algemene vergade- rnig te plaatsen. Australië zal zich verzetten tegen plaatsing van de kwestie- Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering van de Ver. Naties, aldus heeft de Aus tralische minister van Buiten landse Zaken, Casey, Woensdag in het parlement te Canberra medegedeeld Australië is van oordeel, aldus Casey, dat de belangen van de inheemse beviolking van Nieuw- Guinea door het Nederlandse be stuur beter worden gediend dan onder Indonesisch bewind het geval zou zijn. in H. K. H. Prinses Wilhelmina, die Vrijdag j.l. voor een vacantie van vier weken in Noorwegen arri veerde, heeft enkele dagen ge- logeerd in het Parkhotel te An- lichting, welke premier Mendès- dalsnes, een kustplaats in Z. W.- France vorige week tegenover de Noorwegen. j Dit kleine dorp kwam in 1940 in het wereldnieuws toen de En gelse troepen op 14 April 1940 in Z.-W.-Noorwegen landden. In Andalsnes zetten zij voet op De Britse Labourdelegatie in China heeft Woensdagavond te Peking aangezeten aan een feest maaltijd, die te harer ere is ge geven door het parlement. Er waren meer dan 600 gasten, on der wie de vice-premiers Kwo Mo Djo en Tsjen Sjoe Toeng en leden van 't corps diplomatique, aldus Radio Peking. Dinsdagavond verliet Attlee, die zich erg vermoeid gevoelde, vroegtijdig een banket op de In- Woensdag heeft Richard Pape aan de woning van de Britse pre- mier, sir Winston Churchill, drie zilveren theelepels en een brief van de burgemeester van Steen deren, de heer J. Heersink, over handigd. De lepeltjes zijn afkom stig van familieleden van Jan Achterkamp en Bernard Besse- link, twee Nederlandse verzets lieden, die in November 1941 door de bezetters terecht werden ge steld, omdat zij Pape en Jack Ter gelegenheid van de negen de verjaardag van de proclamatie van de onafhankelijkheid van In donesië werd Woensdagavond op het „IVJerdekaplein" te Djakarta een „volksvergadering" gehou den, waarop burgemeester Sudi- ro, Soemardi van de communisti sche partij en Yunan Nasution van de Masjumi het woord voer den. Alle drie de sprekers legden de nadruk op de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea. Tenslotte werd een resolutie aan genomen, waarin wordt besloten „samen met de regering te strij den voor de bevrijding van West- Irian van de buitenlandse over heersing". Soemardi van de P.K.I. zei o.a„ Stakende metaalarbeiders en politiemannen zijn Woensdag ochtend te München slaags ge raakt voor de ingang van de Siemensfatoriek. Een twintigtal personen werd gewond. De stakers braken een poütie- cordon. dat voor de fabriek was opgesteld ter bescheilning van werkwillige arbeiders. Het cor don bestond uit ongeveer 200 politiemannen. Werkwilligen, vooral vrouwen, werden door de stakers lastig gevallen en soms gespuwd. De 200 politiemannen konden de toestand niet in de hand houden, zodat er nog 200 man werden opgeroepen. De politie, die gebruik maakte van gummi stokken, werd herhaaldelijk aangevallen door groepen sta kers van vijftig tot honderd tr.an. dat de Nederlanders in Indonesië „wel 8% rupiah verdienen, iede re keer dan zij ademhalen" en dat de Nederlanders „benden on derhouden om de bevolking te terroriseren". Nasution van de Masjumi leg de de nadruk op de noodzakelijk heid van een sterk karakter voor de Indonesiërs en een gezond geestelijk leven. Na de bijeenkomst werd een op tocht gehouden, die 2 km lang was. Volgens het program zou men bij het passeren van de ambtswoning van de Nederlandse hoge commissaris om „teruggave van West-Irian" roepen en bij het passeren van het paleis van Soekarno zou men leuzen betref fende de opheffing van de unie aanheffen. Deze programmapun ten konden echter niet worden uitgevoerd, wegens organisatie moeilijkheden, die werden ver oorzaakt door de grote toeloop. Moir geholpen hadden te ontko men, nadat hun bommenwerper van de R.A.F. een noodlanding had moeten maken. De brief spreekt van dank en bewondering van de gemeente Steenderen voor Churchills on vermoeibare werken voor de ver dediging van recht en vrijheid. Pape zou in de oorlogsdagen de lepeltjes als teken van loyaliteit en vriendschap naar Engeland meenemen doch een en ander kon niet doorgaan, omdat Pape naar Duitsland vluchtte en later ge vangen werd genomen. Pape heeft afgelopen Februari een bezoek gebracht aan de men sen, die hem daarbij geholpen hebben en bij die gelegenheid werden hem de lepeltjes alsnog ter hand gesteld. Hij heeft toen mede namens Moir een plaquette voor het monument voor de twee terechtgestelde verzetslieden meegebracht en er had een her denkingsplechtigheid plaats. Pape heeft een boek geschre ven „Met hand en tand", dat hij bedoeld heeft als monument van dankbaarheid mede uit naam van alle leden van de R.A.F. en van hen „die niet meer spreken kunnen". Pape is thans journalist. donesische ambassade te Peking. Minister Tsjou En Lai verge zelde de labourdelegatie naar een voorstelling, getiteld „Arabische nachten", welke ter viering van de Indonesische onafhankelijk heidsdag gegeven werd. Tsjou toonde veel belangstelling voor het optreden van de danseressen, van wier verrichtingen op het rhythme van de meeslepende mu ziek een verklaring werd gege ven door ambassadeur Mononu- to, die tussen Attlee en Tsjou in gezeten was. Attlee, Sam Watson en Henry Franklin hebben ook een ontmoe ting met Chinese christenleiders gehad. Vier andere leden van de delegatie - Bevan, Burke, Phil lips en Earnshaw hebben een bezoek gebracht aan het ministe rie van Buitenlandse Handel. Dr Edith Summerskill besprak pro blemen van gezondheidszorg met regeringsfunctionarissen. In een gesprek met de Wester se journalisten zeide de Chinese vrouwelijke minister van Gezond heid, Li Te Tsjoean, o.a. dat men vorderingen maakte met het voorkomen van ziekten als pok ken en cholera. Er waren echter te weinig dokters en opleidend personeel. Er wordt vooral pro paganda gemaakt voor bestrij ding van de vliegenplaag. Nog zeven labourparlements- leden zullen communistisch Chi na op uitnodiging van het Chine se ministerie van Buitenlandse Zaken bezoeken, en wel in Octo ber a.s. Zij gaan via Praag en Moskou en hopen een maand in China te verblijven. Er gaan misschien ook enige vakbondsleden mee. Noorse bodem en zij trachtten van hieruit de Duitsers uit Noor wegen te verdrijven. De Engel sen hadden evenwel weinig suc ces: ze hadden geen materieel om de sterkere vijand te kunnen be strijden. Op 29 April verlieten zij Z.-W.-Noorwegen weer bij An dalsnes. Ongeveer dertig jaar geleden bracht Prinses Wilhelmina toen als Koningin óók haar vacantie door in Andalsnes. Zij logeerde toen eveneens in het Parkhotel. Toen zij Vrijdag j.l. weer haar intrek in het hotel nam, wenste zij dezelfde kamers als die tijdens haar vorige verblijf. Prinses Wilhelmina is gisteren vertrokken naar Geiranger, een toeristendorpje in de provincie Romsdal. Hier zal Prinses Wil helmina de rest van haar vacan tie doorbrengen. Geiranger ligt aan de Westkust van Noorwegen aan het „Stpr fjord." DE NIEUWE GULDENS. Naar A.N.P. verneemt hoopt de Rijksmunt te Utrecht in het midden der maand September met de productie der nieuwe zil veren guldens te beginnen De nieuwe munten zullen in het midden van het volgende jaar in omloop worden gebracht. Naar de politieke medewerker van het socialistische blad „Le Peuple" Woensdagmorgen weet te berichten, zijn de Belgische deskundigen na een analyse van de Franse nota met betrek king tot de E.V.G. tot' de conclu sie gekomen, dat de Franse amendementen niet door de lan den, welke het verdrag reeds ge ratificeerd hebben, kunnen wor den aangenomen zonder dat een nieuw onderzoek daarnaar door hun onderscheidene parlementen plaats vindt. In hun huidige vorm, zo is men van oordeel, zou den de Franse voorstellen het verdrag der E.V.G. van hun sub stantiële inhoud beroven en zou den zij als het ware een nieuw verdrag vormen, dat lange on derhandelingen noodzakelijk zou maken. Men is evenwel van oor deel, dat niet alles in de Franse nota onverenigbaar is met de tekst van het huidige verdrag en men op bepaalde punten aan de Franse verlangens tegemoet zou kunnen komen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, zal zijn vacantie in Karinthië (Oos tenrijk) bekorten en naar Lenden terugkeren voor overleg, de vol gende week, over de resultaten van de conferentie van Brussel over de Europese verdedigings gemeenschap, aldus wordt uit gewoonlijk welingelichte kringen te Londen vernomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind ruimend van Zuid-West naar Noord-West. Iets lagere middagtemperaturen. VRIJDAG 20 AUGUSTUS. Dinsdagavond is de engel van Dien Bien Phoe", Geneviève de Galard-Terraube, na een ver blijf van 23 dagen in Amerika als gast van het congres per vlieg tuig naar Parijs teruggekeerd. v.m. n.m. Breskens 5.38 5.55 Terneuzen 6.13 6.30 Hansweert 6.53 7.10 Walsoorden 7.03 7.20 ZON MAAN op onder op onder Aug. 19 5.29 19.58 21.26 12.19 20 5.30 19.55 21.58 13.44 21 5.32 19.53 22.40 15.03 22 5.34 19.51 23.36 16.11

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1