Opvallend lekker.... Uit de Provincie THREE LIONS EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN De berging van de „Spanker Kantongerecht Terneuzen Commentaar In hoogstens tien weken gesloopt Virginia Verklaring senator Willy De verzachting van het toezicht op export naar het Sowjet-blok TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. SLUISKIL. SLUIS. GROEDE. Amerikaanse economische hulp aan Vietnam Het communisme in de V.S. Cadetten in Guatemala stad gearresteerd HEBBEN DE V. N. REEDS AFGEDAAN? Ir. A. K. W. Unger, hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat te Rotterdam, heeft op een te Hoek van Holland gehouden perscon ferentie mededelingen gedaan over de berging van het op 7 Augustus j.l. 's avonds op het Noorderhoofd gestrande Engelse schip „Spanker". Zoals men weet, is de berging opgedragen aan W. A. van den Tak's ber gingsbedrijf te Rotterdam. De berging zal geschieden door het schip ter plaatse in stukken te branden en te slopen, een werk waarmee men verwacht in tien weken klaar te komen, doch er is een gerede hoop, aldus Ir. Unger dat het in kortere tijd zal kunnen geschieden. Zijn er echter dagen waarop door de weersomstandigheden niet zou kunnen worden gewerkt, dan ko men deze dagen nog bij de sloop- tijd. De kosten worden eerst door Rijkswaterstaat gedragen, doch in civiele procedure tegen de rederij zal om deze kosten moeten worden geprocedeerd en hierbij speelt volgens Ir. Unger de schuldvraag een rol. De ber ging zal een kleine twee ton kosten. ZEE EN WEER BELANG RIJK. Ir. Unger zei verder, dat de berging vrij lang zal duren, om dat er beperkt met een bok of bokken kan worden gewerkt. Hierbij is men evenwel zeer af hankelijk van de zee en het weer. Het meeste materiaal, evenals het gesloopte ijzer, moet over het Noorderhoofd worden vervoerd. De bergingsmaatschappij hoopt met een drijvende bok grotere stukken te kunnen verwerken en is dit mogelijk, dan behoeft acht a tien dagen minder lang met vrachtauto's over de dam te wor den gereden. Men is met het bovenstuk van het achterschip begonnen, om dat, door daar het werk aan te vangen, de druk verkleind wordt en de wind minder vat op het schip heeft. Daarna wil men de „Spanker" midscheeps gaan doorbranden, opdat het voorschip zich op het hoofd kan vastzet ten. Het voorschip wil men dan in grotere of kleinere stukken snijden, doch dit is ook afhanke lijk van het weer en van de vraag, of er met een drijvende bok kan worden gewerkt. De schoorsteen, evenals een hoeveel heid bunkerkolen, is al van het schip gehaald, doch ijzer heeft men tot nu toe nog niet gebor gen. Op het ogenblik werkt men vier a vijf uur bij laag tij; bij hoog tij blijft het bergingsperso- neel aan boord. Deze werkwijze kan men nog tot overmorgen blijven volgen en dan kan er, vol gens Ir. Unger, maar één tij worden gewerkt. Men acht het te riskant dan de mensen in het donker over de pier af te voeren. De spanten van het schip laat men voorlopig intact opdat het söhip met slecht weer blijft staan. Op grond van de wrakkenwet blijft alles wat van het schip af komstig is eigendom van de eigenaar, die het kan opvorde ren, doch dit wordt niet ver wacht, omdat de berging duur der is dan de opbrengst van het gesloopte materiaal. ACHTHONDERD TON „VAREND GEWICHT." Wanneer men een bok kan ge bruiken dan zal deze, gezien de diepgang ter plaatse, binnen de pieren moeten blijven. Van de zijde van de bergingsmaatschap pij werd opgemerkt, dat het ge wicht van het schip, inclusief bunkerkolen en inventaris, dus het z.g. „varend gewicht" circa 800 ton bedraagt, waarvan 650 ton uit sloopijzer bestaat. Van deze 800 ton kan indien moge lijk 200 ton met een drijvende bok worden weggehaald. De ove rige 600 ton moet in dat geval dus met vrachtauto's over de pier worden weggehaald. En per auto kan ongeveer twee a drie ton worden vervoerd, nadat het sloopijzer met een kraanwagen van het schip is verwijderd. Ir. Unger heeft ook nog de gang van zaken gereleveerd voorafgaande aan de opdracht tot berging. Zoals gemeld, heeft men Zondag 8 Augustus al pols hoogte genomen, waarbij aan berging werd gedacht omdat vlotmaken en wegslepen onmo gelijk was. Men achtte het te ris kant het schip op te blazen. Daarom werd besloten het ter plaatse te slopen. Het contact met de eigenaar heeft nogal wat tijd gekost. Er werden al maat regelen overwogen om de Wrak kenwet van toepassing te ver klaren en dit geschiedde, zoals gemeld, Dinsdag daarop. Inmid dels was het schip met de eigen ankers in Noordelijke richting getuit en van Van der Tak bracht ankers in Noordwestelijke rich ting aan. SCHIP VERPLAATSTE ZICH NOG ACHT METER. Het achterschip werd aan de lichttoren getuit. Dit alles is geen overbodige luxe gebleken, want het schip verplaatste zich acht meter, doch de ankers hiel den het op de juiste afstand van het licht. Daarnaast moest con tact met de bergingsmaatschappij worden opgenomen. Gezien de wrakkenwet kon de berging niet worden opgedragen 's^egen be houd van het gesloopte mate riaal. De voorzitter van de commissie voor de buitenlandse betrekkin gen van de Amerikaanse senaat Wiley, heeft Maandag in de Senaat verklaard, dat er „enige rechtvaardiging" bestaat voor het feit, dat West-Europese landen de mogelijkheid om op vreed zame wijze naast de communisti sche landen te bestaan, onderzoe ken. „Al deze landen liggen zeer dicht bij Rusland. Zij weten, dat Rusland de atoom- en de water stofbom bezit en zij zijn bevreesd voor hetgeen er bij een nieuwe algemene slachting zal gebeuren, aldus de senator. Hij was van oordeel, dat het enige antwoord van de Ver. Sta ten hierop was „militair stetrk te zijn eoi.ecgstsrk op alle gebieden, dat Wij doordringen tot de massa van 180 millioen Rusen, die uit stekende mensen zijn, evenals wij". De overeenkomst van de Wes telijke landen tot verzachting van het toezicht op de export van bepaalde goederen naar de landen van het Sowjet-blok, met uitzondering van China, trad Maandag in werking. Een woord voerder van het Engelse ministe rie van Handel bevestigde, dat de vermindering met van de lijst van goederen, welke niet naar genoemde landen mogen worden uitgevoerd, waaromtrent Engeland, de Ver. Staten en veer tien andere Westelijke landen de vorige maand tot overeenstem ming kwamen, thans van kracht is. De woordvoerder weigerde te schatten in hoeverre de verzach ting van het toezicht de handel tussen Oost en West zou bevor deren, maar hij wees erop, dat de lijst van goederen, die niet mo gen worden uitgevoerd, nog steeds 170 producten omvat, dat er verder nog voor 20 goederen kwantitatieve controle geldt en dat 60 producten op de wachtlijst staan. Te Londen verwacht men geen sterke toeneming van de or ders van het Sowjet-blok, daar de communistische landen voor de betalingen van hun invoer hoofdzakelijk afhankelijk zijn van de onbrengst van hun export. Van officiële zijde te Washing ton werd Maandag medegedeeld, dat de Verenigde Staten evenals Engeland en de bondgenoten het toezicht op de export van strate gische goederen naar de commu nistische landen in Europa zullen verzachten en wel tegen het ein de van de week. Een Amerikaan se handelsdeskundige deelde mede, dat het Amerikaanse mini sterie van Handel en het bureau voor de werkzaamheden in het buitenland nog bezig waren met de uitwerking van de bijzondere lijst van goederen. Een punt van bespreking tussen de Verenigde Staten en Engeland is nog de types en de aantallen schepen, welke aan communistische lan den verkocht mogen worden. J. S., commissionnair te Phi lippine, moest gisteren als eerste voor de balie verschijnen. Hij had de wet op de aardappelmoe heid overtreden. De ambtenaar van het O. M. eiste 15 of 8 dagen. Daar het hier maar enkele cen tiaren grond betrof, veroordeelde de wnd. kantonrechter, mr G. Tichelman, hem tot 8 of 4 da gen. R. J F. C„ landbouwer te Hon- tenissé, liet zijn zoon per tractor en een 1-assige aanhangwagen, waarin een hengst vervoerd werd, de baan op gaan. Bij aanhouding door de rijkspo litie, bleken zowel de verplichte papieren als diverse kentekens niet aanwezig te zijn. Hierdoor kreeg C. drie verbalen aan zijn pantalon en luidde de eis 3 x 5 of 2 dagen. Omstandigheden in aanmerking nemend, maakte de kantonrech ter er 3 X 1 of 1 dag van. Ea Ma v. B„ Belgisch textiel- arbeidster te Zelzate, vertoefde langer dan 5 dagen in de ge meente Philippine, zonder dat zij hiervoor vergunning had aange vraagd. Eis 12 of 6 dagen. Von nis 8 of 4 dagen. Daar één zijner chauffeurs, tij dens een rit zijn rijtijdenboekje niet volgens de voorschriften had ingevuld, moest de vervoersin- specteur J. B. F. P. uit Axel, zich hiervoor verantwoorden. Eis en vonnis luidde 6 of 3 dagen. Het Belgische nichtje R. A. J. S. ontsprong eveneens de dans niet. Eis ƒ5 of 3 dagen. Vonnis ƒ3 of 1 dag. G. A. T., monteur te West- dorpe en Ca Ma N„ zonder be roep-te Sas van Gent, passeer den gezamenlijk na sluiting een niet-officiële doorlaatpost van de Belgisch-Nederlandse grens. Eis en vonnis luidde voor beiden 10 of 6 dagen. J. G. V., matroos te Terneuzen, schonk zó weinig aandacht aan de langs de weg staande ver keersborden, dat hij te Sas van Gent op zijn bromfiets een voor het verkeer gesloten rijweg in sloeg. Eis 6 of 3 dagen. Von nis 3 of 1 dag. A. D., vrachtrijder te Sas van Gent, werd op zekere avond al- Recalcitrante zeeman. In de nacht van Maandag op Dinsdag werd op verzoek van de kapitein van het te Sluiskil bij de Cokesfabriek liggend Fins stoom schip „Marina" door de politie een lid van de bemanning van boord gehaald. Het bleek, dat de zeeman de Sluiskilse kermis had gevierd door het innemen van een te gro te lading „Schiedam." Na met een taxi naar zijn schip te zijn ge bracht, bedreigde hij met een mes de overige leden der beman ning, die hierop niet bepaald ge steld waren. De politie haalde de zeeman van boord en zorgde er voor, dat hij zijn roes in een cel op het Schoolplein kon uitslapen. Dinsdagmorgen werd hij weer, thans ontnuchterd, aan boord van de „Marina" afgeleverd. Cabaret-avond Spaarfonds. Het spaarfonds „O. en O." zal het seizoen openen met een re vue-gezelschap o.l.v. van Cees de Lange. Gezien het nog steeds stijgende ledental, hoopt men in het komende seizoen weer drie avonden voor de leden te kunnen geven. i De data zulle» tijdig, worden ge publiceerd. Myxomatose. Bij de heer E. de L., wonende in de buurtschap „Lente", werd een geval van myxomatose geconsta teerd. Al het pluimvee en konij nen wérden vernietigd. Vismijn. In de week van 8 tot en met 14 Aug. werden aan de vismijn al- Kermis. In tegenstelling met voorgaan de jaren, mogen de afgelopen kermisdagen als zeer slecht be zocht genoemd worden. Was het de eerste dag door de feestelijk heden in Axel, zo was Pluvius de tweede kermisdag de oorzaak dat velen verstek lieten gaan en pas laat op de avond een kermis- sfeer viel te bespeuren. De aan- HERZIENING GARANTIE PRIJS SUIKER-OOGST 1954. Bij de vaststelling van de sui kerprijs voor de producenten voor oogst 1954 heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening de toezegging gé- daan indien zich in de loop van het jaar kostprijsstijgingen, als gevolg van goedgekeurde loonsverhogingen zouden voor doen de suikerprijs dienover eenkomstig te verhogen. Op basis van deze toezegging is thans de suikerprijs voor oogst 1954 van 47 per 100 kg met 0,85 verhoogd tot 47,85. De verhoging van de suikerprijs maakt het de fabrieken mogelijk bij de vaststelling van de sui- kerbietenprijzen de kostprijsstij gingen als gevolg van de per Mei ingegane loonsverhoging in de landbouw, te vergoeden. Zij heeft geen invloed op de prijs van d,e suiker voor de con sument. HR. MS. TORPEDOBOOTJAGER „PIET HEIN" NAAR NIEUW-GUINEA. Gisteren is uit de marinehaven te Den Helder Hr. Ms. torpedo- bootjager „Piet Hein" onder commando van kapitein-luite nant ter zee A. N baron De Vos van Steenwijk, naar Nieuw- Guinea vertrokken, ter verster king van, de zeestrijdkrachten aldaar en aflossing van Hr. Ms. fregat „Van Kinsberge n". De route gaat over Cadiz, Bei roet, Port Said, Aden, Colombo en Singapore. Aan boord bevin den zich 200 manschappen. Het verblijf in Nieuw-Guinea zal an derhalf jaar duren. De com mandant hoopt op 30 September in- Sorong aan te komen. Aan boord bevind zich één burger, nl. dr L. D. Brongersma, onder directeur van het Rijksmuseum van natuurlijke historie te Lei den, die voor zes maanden naar Nieuw-Guinea gaat voor een zoö logisch onderzoek, teneinde het gekondigde volksspelen en volks- - ereleden be koers, welke voor de tweede ker- - door nem twee jaren geleden pe misdag waren geprojecteerd, konden door de opstelling van een draaicaroussel, die juist twee wegen afsloot, geen doorgang vinden, wat, gezien de weersom standigheden, niet te betreuren is. Deze volksspelen zullen nu Zaterdag a.s. door de Sluiskilse supporters- en wielerclub worden georganiseerd. Men hoopt nu maar dat dit onderdeel van deze late kermisviering nog mag sla gen. Druk bezoek. Maandag 16 Aug. was voor Sluis op toeristisch gebied zeker één van de topdagen. Doordat de Belgische feestdag van 15 Aug. dit jaar op een Zondag viel had den- velen de daaropvolgende Maandag een vrije dag genomen. Reeds vroeg in de morgen werd het centrum overstroomd door een groot aantal auto's en de gehele dag door was het een komen en gaan van honderden auto's. daar aangehouden toen bleek dat hier aangevoerd: 7698 export-gar de verlichting van het kenteken- nalen 1,472,79; 35 kg bin- bord van zijn vrachtwagen niet nenl. garnalen 1,54—1,60; 298 in orde was. Eis 15 of 8 dagen. Daar uit het verweer van ver dachte bleek, dat hij alle moeite had gedaan om dit euvel te ver helpen en zelfs een noodver lichting, door middel van zijn richtingaanwijzerlicht, had aan gebracht, luidde het vonnis van de kantonrechter 8 of 4 dagen. P. J. de B., zonder beroep te Hontenisse, maaide doodgemoe dereerd gras van andermans grond, om daarmede een maand lang zijn konijnen te voederen. Daar dit niet door de beugel kan luidde de eis 10 of 6 dagen en volgde veroordeling tot 3 of 1 dag. Jac. W„ bakker te Terneuzen, kreeg door de vacantie van zijn collega's zó'n grote omzet, dat hij 's nachts extra werk moest verzetten om des morgens tijdig gereed te zijn. Hij had echter verzuimd hiervoor vergunning aan te vragen. Eis 5 of 3 dagen. De kantonrechter, overtuigd dat het hier een uitzonderlijk geval betrof, veroordeelde W. tot 2 of 1 dag. Ca Pa de M., boerin te Koe wacht, liet enige tijd geleden, in samenwerking met de gemeente, een woningwetwoning bouwen. De bedoeling was natuurlijk, dat zodra de woning klaar zou zijn, zij deze gaan bewonen. Hoewel verdachte, toen de wo ning gereed was, er meubelen en proviand in liet brengen, bleef zij bij haar zusters op de oude hof stede wonen en ter camouflage liet zij haar Belgisch nichtje de woningwetwoning betrekken. Dit ontging echter-niet aan het wakend oog op de gemeente-se cretarie met het gevolg, dat zij voor beide feiten een proces-ver baal opliep. De ambtenaar van het O. M eiste voor de eerste overtreding 5 of 3 dagen en voor het feit, dat zij een vreemdelinge onder dak had verschaft, zonder hier voor de vereiste vergunning aan te vragen, 15 of 8 dagen. Het vonnis luidde 3 of 1 dag en 10 of 6 dagen. Radio-Boedapest heeft voor het eerst melding gemaakt van het Amerikaanse aanbod om hulp te verlenen aan de slachtoffers van de recente overstromingen. Radio-Boedapest deelde tevens mee, dat het aanbod door Honga rije was aanvaard. kg schar 5378 ct; 420 kg bot 16—31 ct; 1650 kg schol 30—56 ct; 1180 kg tong 1,22—2,18; 35 kg rog 25—29 ct; 18 kg tar bot 1,60—2. Inbraak opgehelderd. Een paar weken geleden meld den wij, dat bij de heer K., wo nende onder deze gemeente, was ingebroken. In samenwerking met de rijkspolitie mocht het de gemeentepolitie te Vlissingen ge lukken de hand te leggen op de 19-jarige J. de B., wonende te Gent, die bekende in België en Nederland tal van diefstallen te hebben gepleegd. De nieuwe ambassadeur van Vietnam in Washington, Tran van Tsjoeng, heeft tegenover de pers verklaard, dat thans met Amerika -besprekingen worden gevoerd omtrent Ameri kaanse hulp ter versterking van de economie van Vietnam. D evacuatie van personen uit Noord-Vietnamb naar het Zuiden zou niet zoinder Amerikaanse hulp kunnen worden uitgevoerd, zo voegde hij er aan toe. Tot heden "zijn 158.000 personen, die niet onder communistisch regiem in het Noorden wensen te leven, in Hanoi en Haiphong ondergebracht. Van hier zullen zij verder gebracht worden. De twee steden z jn thans overbe volkt en men dient zich te haasten teneinde mier uitwij- kenden te kunnen opnemen. gonnen werk, de bestudering van slangen, hagedissen, kikkers enz. voort te zetten en uit te breiden. Na de inspectie door de com mandant zeemacht Nederland, schout bij nacht F. T. Burghard, begaven zich om elf uur de tal rijke familieleden van de beman ning aan- boord vocir een laatste afscheid. De marinierskapel van de koninklijke marine luisterde het vertrek op en speelde als laatste groet het volkslied. In strijd met de wens van de regering, heeft de Amerikaanse senaat Dinsdag met 41 tegen 39 stemmen besloten, het lidmaat schap van de communistische partij strafbaar te stellen. De be trokkenen zouden gevangenis straf krijgen en hoge boeten. De senaat amendeerde een Maandag door het Huis vah Af gevaardigden aangenomen wets ontwerp door deze bepaling in te voegen. Volgens het door het Huis goedgekeurde ontwerp zou de communistische partij buiten de wet gesteld worden, doch het lidmaatschap er van niet verbo den worden. Verder keurde de senaat Dins dag amendementen goed ter ver scherping van beperkingen tegen vakverenigingen waarin com munisten, zijn binnengedrongen. Het desbetreffende wetsont werp gaat thans naar het Huis terug. De 130 cadetten, die zich in het gebouw van de militaire academie te Guatemala stad bevonden, zijn op drie na allen ontwapend en gearresteerd op beschuldiging van opruiing en opstandigheid, na hun, opstand tegen de „bevrijdingsstrijdkrach ten" van kolonel Armas op 2 Augustus. Zij zullen worden gerecht. NOG NIET VOLWASSEN. De Egyptische regering heeft troepen naar de zone van het Suezkanaal gezonden ter be scherming van daar gestation- neerde Britse militairen en van Britse eigendommen. Dit bleek nodig te zijn in verband met ter roristen-acties, die zich daar heb ben voorgedaan. Wij vragen ons af, waarom dergelijke terroristen-acties no dig waren, aangezien de Egypti sche regering toch met Engeland tot een accoord is gekomen over de ontruiming van de zone van het Suezkanaal. De Egyptenaren hebben hun eisen ingewilligd ge kregen, wat willen zij nog meer? Men kan zich niet aan de in druk onttrekken, dat de perso nen, die deze acties ondernemen, niets anders dan sadistische moordenaars zijn, aangezien hun handelingen nu geen bepaalde patriottische achtergrond meer hebben. Dergelijke dingen heb ben ook wij in Indonesië onder vonden en het is het beste be wijs voor het feit, dat deze lan den, waar dergelijke dingen kun nen gebeuren, nog niet volwas sen zijn. In de volwassen landen van Europa zou zoiets niet voor komen. Toch willen dergelijke landen op eigen benen staan en zelfstan- dig zijn, terwijl zij nog niét bij machte zijn de orde en rust in eigen land te handhaven. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Hammerskjoeld, heeft in zijn jaarlijkse rapport er op ge wezen, dat in de afgelopen twaalf maanden twee wapenstilstands overeenkomsten in het Verre Oosten zijn getekend, waaraan de Ver. .Naties niet hebben deel genomen, zoals dat eigenlijk had moeten gebeuren. Ook klaagt hij er over, dat leden-landen geen gebruik maken van deze organi satie om geschillen aan te pak ken, terwijl tevens de helft van de landen van Europa niet aan de beraadslagingen van de Ver. Naties deelneemt. Deze factoren doen aan de or ganisatie der Ver. Naties ern stige afbreuk, want het apparaat wordt door de leden niet zo ge bruikt als dit bedoeld was. Men geeft er dikwijls de voor keur aan de zaken buiten de Ver. Naties om zelf te regelen. Dit is geen bezwaar, wanneer alles tot een goed einde komt, maar in feite, is dit een discriminatie van de Ver. Naties. De vraag is daarom gewettigd, of de leden der Ver. Naties wel voldoende vertrouwen in deze organisatie hebben, wanneer dit de oorzaak is van het handelen buiten de Ver. Naties om, dan staat het wel vast, dat deze orga nisatie geen lang leven beschoren is en een zelfde dood zal sterven als de vroegere Volkenbond. MELKDICTATUUR. De Haagse melkleveranciers hebben een week vacantie gehad en in totaal twee weken niet bezorgd. Eén en ander is ge paard gegaan met enige deining onder de cliëntele. Bij het vacan- tie-comité der melkleveranciers bestaat de angst, dat één en an der kan leiden tot wijzigingen in de klantenkring, er zouden na melijk klanten zijn, die naar een andere leverancier uitkijken. Het comité heeft nu bepaald, dat de leveranciers de eerste drie maanden geen klanten van ande ren mogen overnemen. Begrijpelijk heeft deze maat regel nog meer kwaad bloed ge zet bij de consumenten. Men spreekt van een melkdictatuur. Het geval in Den Haag staat niet alleen. Het is werkelijk erg, zoals in een groot deel van het land de melkhandelaren denken hun cliënten onder curatele te kunnen zetten. De „sanering" krijgt werkelijk weerzinwekken de vormen en het publiek is er beslist niet tevreden mee. Men leeft in een vrij land en wen?' ook vrijheid van keuze van leve rancier. Het begint zo langzamer hand de spuigaten uit te lopen met de houding van de melk- dictators. door ARVI KIVIMAA. 17) (Nadruk verboden.) In stilte heeft de boer weieens gewenst, dat Nestori zijn oudste zoon ware, dan zou hij het land goed erven. Want Telkkavaara mag niet verdeeld worden. In zijn geheel is het steeds van va der op zoon overgegaan, onge deeld zal het ook nu komen aan de oudste, als een heilige erfenis. Nestori en zijn vader kunnen elkaar niet naderen, omdat zij eender zijn: even onbuigzaam, zelfbewust, gesloten. Menigmaal hunkerde de oude er naar, met Nestori open te praten, gelijk een vader dat doet met zijn zoon, als het goed is tussen hen. Maar de manier alleen reeds, waarop Nestori hem aanzag, koel, onge naakbaar, was voldoende om de domper op zijn voornemen te zet ten. En tot een opklarend on derhoud kwam het niet. Hi;' heeft er hartzeer van gehad, dat volgens de straffe, ongeschreven wet één zoon hem opvolgen zou, Ware moeder hem niet ontval len, stellig zou het gezinsleven anders geworden zijn. Maar helaas! zij is heen en hoe lang al! Voor Niilo heeft zij kunnen zorgen, zij heeft hem zelfs ver wend, verwekelijkt; het is duide lijk merkbaar. Nestori heeft die moederlijke zorgen ontbeerd, hij is opgegroeid onder de hoede en tucht van zijn strenge vader. En nu is hij hem ontgroeid, hij hard geworden, balsturig, weerspannig. De oude heeft hem er niet meer onder. Op deze Zondagmorgen mist hij Nestori bij de aandacht. Allen zijn aanwezig, behalve zijn jong ste zoon, en dit is niet de eerste keer. Eenmaal heeft hij hem hierover onder handen genomen, en niet mals. Hij heeft hem er op gewezen, dat zijn eigen zoon tijd diende te hebben, en ook ver schuldigd was, naar Gods Woord te luisteren, evengoed als alle knechten en meiden. Nestori beet op de lippen en zweeg. En nu is hij weer afwezig. Na tuurlijk met zijn renpaard er op uit, ondanks het uitdrukkelijk verbod van zijn vader, om op de dags des Heren met die schich tige hengst de mensen de angst op het lijf te jagen en de sab- bathsrust te verstoren. Hij maakt hem en het huis te schan de. Hoe kan de boer gehoor zaamheid van anderen eisen, ter wijl zijn eigen zoon hem weer- streeft Is er groter overtreding van zijn gebod, brutaler inbreuk op zijn gezag denkbaar? Over tijd komen bij de aandacht is een be spotting, opstand tegen God zelf. Grammoedig is de boer daar over, al laat hij dit niet meiken. Van de vergeelde bladen der Hei lige Schrift leest hij een hoofd stuk voor, volkomen beheerst, zijn krachtige stem trilt geen ogenblik. Dan met een ruk opent iemand de deur. Nestori Hij komt binnen, bestoft, be zweet. Bijna uitdagend ziet hij zijn vader aan. De boer onder breekt de voorlezing de stilte is onheilspellend. Niilo beweegt zijn weke mond, hij zet de andere vuist onder de kin. Nestori loopt wat waggelend, wellicht wat ver moeid van de lange, ingespannen rit naar de mannengroep en gaat zitten. Maar wat een en tree! En in zo'n toestand! En dat voor de ogen van al het volk. De stilte wordt ondraaglijk, als de boer zich verheft van zijn stoel. Het bloed vliegt hem naar de kop. Hij kan zijn toorn met langer beteugelen, de remmen vliegen los, zijn vuist dreunt op tafel als een mokerslag en bui ten zich zelf bijt hij hem toe, hees van verontwaardiging: „Niemand komt dronken op Gods dag in deze kamer!" Subiet staat Nestori op, zijn hand tast aan zijn broekriem, of hij een mes zoekt. Maar neen hij heeft daar nooit een mes. Zonder een woord te spreken, trotseert hij enige seconden de woedende blik van zijn vader, werpt de kop in de nek, keert zijn broer de rug toe en gaat heen. En keert niet weerom. Hoe lang, hoe eindeloos duur de het. Een eeuwigheid. Hij trachtte zich zelf wijs te maken dat Nestori in de vreemde wel omgekomen, gestorven zou zijn doch dit gaf hem niet de begeer de rust. Want wat is ontzetten der, dan de dood van een zondaar zonder berouw! Niilo, die was onbekeerd de eeuwigheid inge gaan, zijn oudste zoon; die was een hypocriet, slechter dan zijn broer, dien hij na zijn vertrek be lasterde, door het praatje rond te strooien, dat Nestori werkelijk dronken was geweest, hoewel de knechts eenstemmig verzeker den, dat hij geen druppel sterke drank had gebruikt Toen werd de boer zich be wust, zo bitter bewust, dat hij de zoon, die hem het naast aan het hart lag, weggejaagd had. Neen, hij had het niet zo gewild, niet zo bedoeld, maar de Héér wél, want hij had gezondigd, hij alleen en niemand anders: hij had de toorn plaats gegeven on der de lezing van Gods heilig Woord. Gewis, hij werd bezocht, de plage was op hem gevallen, nu lag hij onder het oordeel. Een jaar ging heen, het eerste jaar, in kwellende onzekerheid. Toen wederom op een Zon dagmorgen werd Niilo binnen gedragen. Dood. Door een nood lottig toéval, zo vertelde men. was zijn buks op jacht afgegaan de lading schroot had hem ge troffen, het hart geraakt. (Wordt vervolgd.) HET HOOFD IN EEN STROP. De Indonesische regering heeft een kras besluit genomen, dooi de invoerhandel in Indonesië voortaan voor 70 aan Indone sische handelshuizen toe te wij zen. De overige dertig procent worden verdeeld over de niet In donesische huizen. Dit betekent in de eerste plaats een geweldige strop voor de Nederlandse han delshuizen in Indonesië, maar ook voor andere buitenlandse huizen. Verschillende firma's, Nederlandse zowel als andere, overwegen hun handelshuizen in Indonesië op te heffen en zich terug te trekken, hetgeen trou wens een logisch gevolg mag worden genoemd van deze maat regel. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de Indonesische huizen alles alleen zullen moeten doen, het geen niet mogelijk moet worden geacht. Met grote waarschijn lijkheid zullen zij door hun ge ringe accomodatie, gebrekkige organisatie en tekort aan erva ring niet voor de gehele invoer van Indonesië kunnen zorgen, terwijl door de opheffing der bui tenlandse handelshuizen tevens veel buitenlands kapitaal uit In donesië wordt getrokken. Mede in verband met de reeds niet zo rooskleurige economische situatie van Indonesië mag wor den gezegd, dat dit land het hoofd in een strop heeft gestoken, die vroeg of laat dicht zal gaan. De economische toestand zal er in geen geval beter op worden en dat is iets wat Indonesië zich niet kan permitteren. LZüi ■Jffl'-JL'-m- 1 *MH1Iw~rTJ

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2