In afwachting van van Brussel de conferentie Westelijk Nieuw-Guinea Rede van president Soekarno bij negende verjaardag onafhankelijkheidsproclamatie Aanklacht tegen Fatemi Wysjinski in Parijs De Portugese bezittingen in Voor-lndië WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN INDONESIË De Benelux en de nieuwe Franse voorstellen aangaande de E.V.G. Persconferentie van Eisenhower Ik deed een ontdekking! Het Amerikaanse wetsvoorstel inzake atoomenergie WOENSDAG 18 AUGUSTUS. 1954. 9e Jaargang No. 3229. Amerika en de E. V, G. Italië en de E.V.G. De status van Alaska De Amerikaanse hulp aan Oost-Duitsland Staking in Huil Arrestaties in Noord-lerland De beveiliging van het Britse atoomorgaan Britse troepen verlaten Suez-kanaalzone frankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sand* Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrta Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.6® ur. Premier Mendès-France van Frankrijk, die drastische veran deringen in het E.V.G.-verdrag heeft voorgesteld, zal heden zijn eerste ontmoeting hebben met dr Adenauer, de Westduitse bondskanselier, sinds hij premier van Frankrijk is geworden. De beide staatslieden zullen te Brussel niet-officiële besprekin gen voeren aan de vooravond van de conferentie te Brussel Functionarissen van het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken vrezen, dat de nieuwe Franse voorstellen de dood betekenen van het lang gekoesterde Europese-legerplan. Men schijnt er van overtuigd, dat de docr Frankrijk voorge stelde wijzigingen veel te dras tisch zijn om door de andere be trokken landen te kunnen wor den aanvaard. De kans op een verzoening der standpunten slaat men te Washington eveneens niet hoog aan. Naar vernomen wordt, heeft de Italiaanse regering de hou ding bepaald, die haar vertegen woordigers zullen aannemen op de conferentie te Brussel over de E.V.G. Zij heeft daarbij overleg gepleegd met de diplomatieke vertegenwoordigers van de an dere vijf landen „Kelin Europa" en die van Engeland en Amerika. Ofschoon strikte geheimhou ding in acht wordt genomen, meent men te weten, dat de Ita liaanse delegatie naar Brussel opdracht heeft al het mogelijke te doen om het concept van een Europese politieke gemeenschap te redden. Italië zal misschien bereid zijn verder te gaan dan landen als Nederland en België in het aanvaarden van Frank- rijks aarzeling wat betreft het onderbrengen van zijn strijd krachten in een gemeenschap, mits er niet getornd wordt aan de huidige opvatting van een politieke gemeenschap. van ministers van Buitenlandse Zaken der E.V.G.-landen, ter be spreking van het verdrag voor de oprichting van een Europees leger waarvan ook Duitse troe pen deel uitmaken. Het kernpunt van de Brusselse conferentie zal waarschijnlijk 'n artikel zijn van het E.V.G.-ver drag dat bepaalt, dat een consti tuerende vergadering zes maan den na het van kracht worden van het E.V.G.-verdrag met de vorming van een Europese poli tieke gemeenschap moet begin nen. Volgens de Franse amende menten op het verdrag zou dit artikel geschrapt moeten wor den. In conferentiekringen is Dins dag gezegd, dat de Nederlandse verwerping van de Franse amen- dementen hoofdzakelijk is toe te schrijven aan dit Franse voor stel. Nederland houdt vast aan 't standpunt, dat een Europese po litieke gemeenschap, die Neder land noodzakelijk acht voor zijn economische welvaart, tot stand moet komen. Politieke waarne mers te Brussel hebben ifer- klaard, dat Italië Nederland zal steunen bij het aandringen op Frankrijk, het onderhavige arti kel tenminste in licht gewijzigde vorm te handhaven. Indien Men- dès-France gedaan zou krijgen, dat het artikel geschrapt werd, zou dit hem socialistische stem men kosten in de nationale ver gadering bij de stemming over 't E.V.G.-verdrag, aldus is van con ferentie-zijde verkaard. Functionarissen van de Fran se ambassade te Washington hebben duidelijk gemaakt, dat de compromis-voorstellen door Mendès-France te Brussel zullen worden ingediend als basis voor besprekingen en niet voor on voorwaardelijk behoeven te wor den aanvaard. Amerikaanse functionarissen uitten de hoop, dat de Franse premier zijn voorstellen tijdens de besprekingen te Brussel nog zal wijzigen. Officieel wordt te Brussel me degedeeld, dat de conferentie dei- zes ministers van Buitenlandse Zaken der E.V.G.-landen Donder dagochtend om half elf op het ministerie van Buitenlandse Za ken begint. DE PRINS ZAL TENOONSTEL LING TE LONDEN OPENEN. Brandweerlieden hebben Dins dag duizenden liters water ge pompt uit een gebouw te Londen waar een tentoonstelling gehou den wordt van mechanische mo dellen, die heden door Prins Bernhard geopend zou worden. Het water kwam uit een lek in een tank met 160.000 liter wa ter, waarop (modelschepen moe ten drijven. De opening van de tentoon stelling zal niet uitgesteld be hoeven te worden. Op de tentoonstelling zullen 300 modellen te bezichtigen zijn, [lem. Heden zal Indonesië een offi cieel verzoek bij de Verenigde Naties indienen om zijn geschil met Nederland over Westelijk Nieuw-Guinea deze herfst dooi de algemene vergadring te laten behandelen, aldus is Dinsdag te New York bekend gemaakt. KONINGIN JULIANA BEZOCHT TENTOONSTEL. LING IN DEN HAAG. H. M. de Koningin heeft Dins dagmiddag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Uit het land van de bijbel" in het ge meentemuseum te 's-Graven- hage. De Koningin werd op de ten toonstelling rondgeleid door de heer P. Kahane, hoofdconserva tor van het museum te Jeruza Staande op de trappen van het dering der Verenigde Naties ver- waaronder een model van een straalvliegtuig, dat met een snelheid van 100 km per uur kan vliegen, en een model van een oorlogsschip met vurende kanonnen, dat een rookgordijn kan leggen en radiografisch be stuurd wordt. Hare Majesteit heeft vijf en dertig minuten op de tentoon stelling vertoefd en daarbij grote belangstelling voor het geëxpo seerde aan den dag gelegd. Na het bezoek aan de tentoon stelling heeft het gezelschap in de stijlkamer de thee gebruikt. Het Belgische blad „Le Soir" gaf gisteren het bericht van een Amerikaanse persagentschap weer volgens hetwelk 'n woord voerder der Nederlandse rege ring verklaard zou hebben „dat tot nu toe geen enkel officieel overleg heeft plaats gehad tus sen de Beneluxlanden met be trekking tot de nota van Mendès- France over de E.V.G., doch dat het Nederlandse standpunt be schouwd kan worden als te zijn dat van de gehele Benelux". Deze uitlating heeft, aldus ,,Le Soir" niet nagelaten een zeker onbehagen te wekken in Brussel Nu Alaska van het Amerikaan se congres niet de erkenning als aparte staat heeft kunnen ver krijgen, wordt thans in dit ge bied een campagne geveerd voor de gemenebest-status zoals Por- to-Rico die geniet, aldus meldt de correspondent van de Times te New York. In alle belangrijke plaatsen zijn daartoe comité's gevormd. Twee van de zeven in Alaska verschij nende dagbladen maken ook propaganda voor deze gedachte. Men verwacht van een derge lijke status-wijziging een vermin dering van de federale belasting, bevordering van- Amerikaanse ondernemingen in Alaska en 'n gretere mate van zelfbestuur. De Liga van Roode Kruis-ver- enigingen heeft meegedeeld, dat te Oost-Berlijn een overeenkomst is getekend voor de verdeling van de Amerikaanse voedselzendin- gen ten behoeve van de overstro mingsslachtoffers in Oost-Duits- land. De verdeling zal geschieden door vrijwilligers van het Oost- duitse Roode Kruis in samen werking met afgevaardigden van de Liga. Een delegatie van de Liga zal ook naar Boedapest gaan om een regeling met het Hongaarse Roode Kruis te treffen. Tsjecho-Slowakije heeft nog niet geantwoord op het Ameri kaanse aanbod tot hulpverlening. De openbare aanklager van het Perzische leger heeft de voor malige minister van Buitenland se Zaken, Hoessein Fatemi, Dins dag op vijf punten van verraad aangeklaagd. Hij eiste de dood straf. Fatemi zal voor een krijgsge- recht verschijnen, daar in Tehe ran en andere belangrijke stre ken nog de staat van beleg heerst. Hij wordt beschuldigd van: 1. Het geven van instructies aan Perzische diplomatieke ver tegenwoordigers om de sjah te negeren, toen deze in Augustus van het vorige jaar tijdens de botsing tussen premier Mossa- dek en de koningsgezinden naar Rome vloog. 2. Het houden van redevoe ringen, die beledigend waren voor de koninklijke familie. 3. Het schrijven van kranten artikelen, welke voor de konink lijke familie beledigend waren. 4. Het treffen van voorberei dingen om de regentschapsraad na het vertrek van de sjah uit te schakelen en 5. Samenwerking met com munistische elementen om de monarchie omver te werpen en een republikeins regiem onder Mosadeq te vestigen. Tegen twee andere leiders van de opstand tegen de monarchie in Teheran, de vorige zomer, is op grond van soortgelijke be schuldigingen eveneens de dood straf geëist. Het zijn dr. Ali Sjayeghan en Ahmad Razavi. Zij zullen met Fatemi terechtstaan. Fatemi, die in Maart j.l. werd gearresteerd, nadat hij zijn ach tervolgers negen maanden lang had weten te ontgaan, werd na zijn arrestatie door een menigte naar de gevangenis vergezeld en door een man uit deze menigte twee maal met een dolk in de rug gestoken. Hij herstelde na bloed transfusies. In Hull (Yorkshire) is een wilde staking uitgebroken, waar aan 4.000 havenarbeiders deel nemen. Het werk in deze grote Engelse haven ligt geheel stil. Het geschil betreft de uitrus ting, welke voor het lossen van graanschepen wordt gebruikt en door stakers verouderd wordt gevonden. waar men niet verheelt dat ver klaringen van dergelijke aard niet alleen in strijd zijn met de werkelijkheid doch evenmin ge schikt zijn het juiste klimaat te scheppen dat nodig is voor het wélslagen van de conferentie. Men wijst erop dat zonder Frankrijk niets bereikt kan wor den en er dus geen sprake van kan zijn op dit land druk te wil len uitoefenen. Alles zal gedaan moeten worden om een voor de Fransen aannemelijke oplossing te vinden waarbij natuurlijk het verdrag zijn substantiële inhoud niet mag verliezen. De moeilijk heden zijn enorm maar men verwacht in kringen der Belgi sche delegatie, aldus het blad, dat indien alle deelnemers aan de conferentie hun goede wil to nen, men tot een oplossing zal kunnen geraken. paleis Merdeka te Djakarta, heeft president Soekarno Dins dagochtend ter gelegenheid van de negende verjaardag der onaf hankelijkheidsproclamatie een boodschap gericht tot het Indo nesische volk. Dezé boodschap omvatte 32 pagina's, waarvan er acht waren gewijd aan het kolo nialisme, West-Nieuw-Guinea en de verbroken unie. De president stond ook uitvoe rig stil bij de staatsfilosofie der „Pantjasila". Het staatshoofd sprak zijn rede, die door alle In donesische radiostations werd uitgezonden uit in tegenwoordig heid van mevr. Vidjaja Laksjmir Pandit, de voorzitster der alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, de voltallige rege ring en parlement, het corps di plomatique, vertegenwoordigers der strijdkrachten en hoofden van diensten. Sprekend over kolonialisme zeide president Soekarno, dat de volgende twee zaken onverenig baar zijn: men kan niet in vrij heid geloven en tegelijkertijd de vrijheid ontkennen. Het is het één of het ander: of vrede zonder koloniale overheersing, of kolo niale overheersing zonder vrede. Hij zeide, dat thans, in 1954, ko loniale overheersing nog bestaat. Het kolonialisme kan echter niet verhinderen, dat de natuurwet van het zelfbehoud haar loop neemt. WEST-IRIAN VOOR VER ENIGDE NATIES. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zeide president Soekarno o.m.: zocht, de kwestie West-Irian te behandelen. Wij wensen de na ties, welke zijn verenigd in de Verenigde Naties, als getuigen van het feit, dat Nederland uni lateraal de overeenkomst heeft geschonden, die het eerder heeft ondertekend. Volgens deze over eenkomst moet de politieke sta tus van West-Irian worden ge regeld door middel van onder handelingen. Maar zij (de Neder landers) zijn thans niet langer bereid, met ons over de kwestie West-Irian te onderhandelen. Wij hebben aan Nederland om regeling der kwestie West-Irian door middel van onderhandelin gen gevraagd. Daardoor hebben wij de wereld getoond, dat wij ons willen voegen naar een be ginsel, dat ook dat der Verenigde Naties is: het beginsel van over leg. Helaas wenst de Nederlandse partij geen onderhandelingen. Thans hebben wij de kwestie West-Irian aan het internationale forum voorgelegd. Ik ben er zeker van dat de naties, die de rechtvaardigheid eerbiedigen, on ze zijde in dit belangrijke beroep van Indonesië zullen kiezen. President Soekarno noemde het beroep van Indonesië op de Verenigde Naties belangrijk maar de loop van de natuurwet belangrijker. ,,De Nederlanders dienen zich de natuurwet beter te realiseren," zeide hij. Zij kun nen door middel van velerlei t haarkloverij en interpretaties j met de kwestie West-Irian jong leren, zij kunnen het zo draaien, dat de wereld of de algemene Wij hebben de algemene verga- vergadering der Verenigde Na- President Eisenhower heeft Dinsdag op een persconferentie naar aanleiding van een vraag verklaard, dat een communisti sche invasie van Formosa „over" de Amerikaanse zevende vloot heen zou moeten gaan. Zijn be vel van begin 1953, dat de zeven de vloot Formosa moet verdedi gen tegen een aanval van com- munistisch-China, was nog steeds van kracht. (Advertentie) De tend politie heeft Dinsdagoch- in Noord-lerland enkele mannen, onder wie een gewa pende, gearresteerd, die op weg waren naar Belfast, waar konin gin Elizabeth later op de dag 'n schip te water zou laten. De auto van de mannen, die naar men aanneemt tot de Ierse republi keinse leger behoren, werd bij Newry niet ver van de grens met de Ierse Vrijstaat aange houden. Een man werd onmiddellijk gegrepen. Hij bleek een revolver en slaghoedjes bij zich te hebben. Zijn metgezellen namen de wijk, maar twee konden later worden gevat. Er zijn speciale voorzorgs maatregelen Een gezamelijke commissie van de Amerikaanse Senaat en het huis van afgevaardigden heeft Maandag een ccmpromis bereikt over het veel omstre den wetsontwerp op atoom energie, waarvolgens particu liere ondernemers zich op het gebied van atoomenergie zou den kunnen bewegen. Volgens het compromis zou de regeringscontrole op de meeste patenten in verband met atoomenergie nog vijf jaren ge handhaafd blijven, waarna par ticuliere belangen hiervan ge bruik zouden kunnen maken. De kwestie van de patent rechten is het grote struikelblok geweest voor de aanvaarding van het wetsontwerp dat voor ziet in wijzigingen in de wet op atoomenergie van 1946 en pre sident Eisenhower machtigt meer atoomgeheimen te delen met bevriende landen. William Knowland, de repu blikeinse fractieleider in de Senaat zei te geloven, dat het nieuwe compromis „bevredi gend is voor een overweldigende meerderheid in de Senaat". De Amerikaanse Senaat nam Maandagavond met 59 tegen 17 stemmen de campromisversie aan. De versie werd doorgezonden naar het huis van afgevaardig den. Ik heb nu een was van 2 per sonen van 2 weken gedaan met Uw ,,Castella Parels" en ik kwam tot de ontdekking, dat ik nu in een dag mijn hele was kon afwerken, dank zij het verlichtende werk van maar 1 X spoelen. Geen geloop naar de warmwaterkraan, geen over matige vermoeienis meer met telkens nieuwe teilen water. Het goed ziet er helder uit en is zeer soe pel, ook na binnenshuis dro gen. Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe U vlicgl nu door dc was heen! tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Op de vraag of de Verenigde Staten ook andere strijdkrachten in een dergelijk geval zouden ge bruiken, antwoordde de president, dat deze kwestie niet ter sprake gebracht was. Sprekende over de E.V.G. zei Eisenhower, dat deze de enige weg was om West-Duitsland in een kring van Europese landen te brengen zonder nog meer spanningen te scheppen. De E.V.G. was ook de enige weg waarlangs de Westeuropese lan den zich aaneen konden sluiten op een redelijk doeltreffende ba sis, teneinde zich militair voor te bereiden. Eisenhower weiger de zich uit te laten over de voorstellen van premier Mendès. France van Frankrijk tot wijzi ging van het E.V.G.-verdrag Met betrekking tot de commu nistische partij zei Eisenhower, dat deze als een samenzwering en niet als een politieke partij beschouwd moest worden. ties kunnen geloven, dat de ko loniale overheersing in West- Irian in het geheel geen kolo niale overheersing is, maar de natuurwet kan niet gewikkeld worden in verwrongen interpre taties. De dag zal komen, mor gen of overmorgen, dat onze landgenoten in West-Irian ook zullen ontwaken door het rythme van de natuurwet. De dag zal zeker komen, dat West-Irian tot ons zal terugkeren. DE OPHEFFING DER UNIE. Over de unie zeide president Soekarno o.m.: de natuurwet heeft zich ook doen gelden in het geval van de unie. Reeds lang hebben wij uiting gegeven aan onze ontevredenheid over de unie, omdat zij niet overeen kwam met onze conceptie van onafhankelijkheid en souvereini- teit. Gedurende betrekkelijk lan ge tijd heeft de Nederlandse partij redenen aangevoerd, voor namelijk betreffende garanties in de financieel-economische sec tor. Maar wat geschiedde ten slotte? De natuurwet kon men niet tegenhouden. Het is gebleken, dat de gehele Indonesische be volking en alle politieke partijen de opheffing der unie wensten. En dank zij God, op deze heilige dag van 17 Augustus 1954 kan ik in mijn hoedanigheid van pre sident van de Indonesische repu bliek verklaren aan de gehele In donesische natie, van Sabong tot Merauke, dat de unie is opge heven. President Soekarno zeide voorts, zich tot het Indonesische volk richtend: herinnert u, dat de opheffing der unie een mijl paal is op de weg tot een vol maakt Indonesië, maar alleen een mijlpaal. De weg, die wij nog hebben te gaan, is lang. Een groot aantal zaken bestaat nog tussen Indonesië en Nederland, die wij moeten trachten te ver anderen, inzonderlijk betreffende de financiën en de economie, en vanzelfsprekend West-Irian. Soe karno zeide, dat de kwestie West- Irian de grote hinderpaal is voor goede betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië. „Ik heb keer op keer gezegd, dat wij goede betrekkingen willen, maar dat de kwestie West-Irian daartoe een enorme hinderpaal vormt". Pre sident Soekarno onderstreepte voorts in zijn redevoering het be lang van de staatsfilosofie „Pant jasila", zeggende dat hij het erg ste vreesde indien hij in eigen midden mensen zag. die de Pant jasila door andere beginselen willen vervangen. Tenslotte sprak de president o.m. nog over het aantrekken van buitenlands kapitaal, ten voordele van beide partijen. De plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, Andrej Wysjinski, is Dinsdag met een Russisch mi litair vliegtuig uit Moskou in Parijs aangekomen, op terugweg naar de Ver. Staten, waar hij de Sowjet-delegatie bij de Ver. Na ties zal leiden. Indische bladen schreven Dins dag, dat een Portugese kruiser het vuur had geopend en troe pen onder dekking van mitrail- leurvuur had ontscheept om het fort Tirakol aan de Noordelijke rand van het gebied van Goa te heroveren. Het fort was Zondag door na tionalisten bezet. Volgens de genomen voor het Indische persvereniging wordt bezoek van vier uur, dat koningin I vermoed, dat de kruiser niet met Elizabeth aan Belfast brengt 'scherp schoot, daar er geen scha- voor de tewaterlating van een nieuw 20.000 ton metend passa giersschip de „Southern Cross". Het Ierse republikeinse leger is een illegale organisatie die aansluiting van de zes Noord- Ierse graafschappen bij de Ier se vrijstaat nastreeft. In totaal werden vier jonge mannen gearresteerd. De veiligheidsdienst voor het nieuwe Britse orgaan voor atoomenergie zal in handen ko men van K. Morton-Evans, een vroegere adjunct-directeur van de contra-spionnage dienst M. I. 5. Een aantal rechercheurs en po litiemannen van Scotland Yard is bij zijn dienst gedetacheerd. De employé's van het nieuwe orgaan zullen in het geheim aan een onderzoek onderworpen wor den. de is aangericht. Een vakbond van havenarbei ders te Bombay heeft er bij alle havenarbeiders op aangedrongen Franse en Portugese schepen, die Bombay bezoeken te boycotten, totdat de Fransen en Portugezen hun bezittingen in Voor-lndië hebben ontruimd, aldus meldde de Indische persvereniging Dins dag. Dr. Paulo Cunha, de Portugese minister van Buitenlandse Za ken, heeft op een persconferen tie de verwachting uitgesproken, dat met India een zekere mate van overeenstemming zal worden bereikt over het geschil met be trekking tot de Portugese gebie den in India. De minister legde er evenwel de nadruk op, dat alles wat de Portugese souvereiniteit en de Portugese binnenlandse situatie en juridische positie zou raken „heilig" was en „absoluut buiten elke discussie of onderzoek" zou staan. Dr. Cunha zeide verder nog o.m., dat het de wereld onmis kenbaar duidelijk gemaakt was, dat er in noch buiten Portugees India een noemenswaard aantal mensen voor inlijving van de Portugese gebieden bij India was. Desgevraagd ontkende de minister, dat India zeven jaar lang gepoogd had met India te onderhandelen. India had een voudig overdracht van de Portu gese gebieden voorgesteld. Dit was niet hetzelfde als een voor stel tot het voeren van bespre kingen. grondgebied te helpen, waardeer, achten wij het toch niet wense lijk, dat Indische burgers op deze wijze Portugees grondgebied be treden. Dat zal onze zaak niet bevorderen." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. PLAATSELIJK REGEN. Een woordvoerder van de Sovv- jet-ambassade zeide, dat Wy sjinski waarschijnlijk twee dagen in Parijs zal blijven, alvorens per boot zijn reis voort te zetten. Hij kon niet bevestigen of de minister tijdens zijn verblijf Franse regeringsfunctionarissen zal spreken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken zeide, dat de Sow- jet-ambassadeur niet voor Wy sjinski om een onderhoud met de Franse premier had verzocht. Mendes-France vertrekt Woens dag naar Brussel. Wysjinski bracht in Mei j.l., op weg van New York naar Mos kou, eveneens een paar dagen in Parijs door. De „Cunard White Star Line" deelde later mee. dat voor Wy sjinski passage is geboekt op de Queen Mary", die Donderdag uit Cherbourg naar New York vertrekt. Zwaar bewolkt met aanvanke lijk regen of motregen, later ver- BRIEF VAN NEHROE AAN spreide opklaringen maar ook SOCIALISTISCHE LEIDER De Indische premier, Nehroe, heeft zich in een Dinsdag gepu bliceerde brief aan de Praja socialistische leider Desai uitge sproken tegen diens poging om met duizend Indiërs de Portugese bezitting Damao binnen te mar cheren. Desai werd Zondag j.l. door de Indische politie tegengehouden, toen hij over de grens wilde gaan. In een telegram verzocht Desai aan Nehroe hem toe te staan Damao binnen te gaan, ter bevordering van de bevrijdings- strijd, die reeds door de Goane- zen is begonnen". Nehroe verklaarde in zijn ant woord: „Hoewel ik uw verlan gen, om bij de bevrijding van deze buitenlandse enclave op ons hier en daar een bui. Matige, aan de kust nu en dan vrij krach tige wind ruimend naar richtin gen tussen Zuid en Zuidwest. Lagere middagtemperaturen. DONDERDAG 19 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.55 5.30 6.10 6.20 Ongeveer 2.300 man Britse troepen uit de Suez-kanaalzóne hebben zich Dinsdag ingescheept cm naar elders te worden ge bracht. 850 man gaan naar Mal ta, de rest naar Engeland. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft ver klaart:!, dat Brits-Egyptische n.m..j commissies, die zich bezig hou- 5.12 den met de laatste bijzonderhe- 6.27 6.37 ZON op onder Aug. 18 5.27 20.00 19 5.29 19.58 MAAN op onder 21.01 21.26 5.47 i den van de evacuatie-overeen komst, over ongeveer een week haar taak voltooid zullen heb ben. Van betrouwbare Egyptische zijde is gezegd, dat de ontrui ming van de Suez-kanaalzöne in vijf stadia van elk vier maanden zal geschieden. In de Brits-Egyp tische overeenkomst is een ter mijn van 20 maanden voor de 10.54 12.19

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1