Politieke activiteit niet verslapt E VATT BESCHULDIGT MENZIES Gemeenteraad van Terneuzen De «New-York Times» over opheffing van de Unie Postwisselvervalser maakte 2 jongelieden tot zijn medeplichtigen TWEEDE BLAD Zaterdag 14 Augustus 1954 9e Jaargang Na. 3226 BINNENLANDS OVERZICHT Unievraagstuk - Het voorzitterschap der V.N. - De lonen De communistische partij in Amerika De macht der herinnering MacCarthy heeft belasting moeilijkheden Vrijheidsoffensief tegen Goa De zaak-John Bullitt lokt heftige Russische critiek uit Straaljager verongelukt J. Fred. Muggs maakt wereldreis DE VRIJE ZEEUW de komende vergaderingen van de Ver. Naties tot voorzitter te worden benoemd. DE NEDERLANDSE LONEN. Er is in de Stichting van de Arbeid overleg gaande betreffen de het systeem van de loonbe- heersing. Er zijn twee belang rijke zaken aan de orde en wel of er een nieuwe loonronde moet komen, dan wel of er overgegaan kan worden tot vrijere loonvor ming. De vakbonden zijn voorstan- In het begin van de week leek enkele Aziatische landen, zodat het er op of de Uniebesprekin- hij een ernstige kans maakt voor gen, welke in Den Haag werden -1 "QT1 gevoerd tussen een Indonesische en een Nederlandse delegatie, ge doemd waren tot een misluk king. Nadat eerst practisch over eenstemming bereikt was, spoed de een der delegatieleden zich naar Djakarta om het fiat van zijn regering te halen, doch deze had vele op- en aanmerkingen, zodat het delegatielid onverrich- terzake terug moest keren en de Indonesische delegatie met kras ser voorstellen moest komen. Al gemeen verwachtte men, dat de besprekingen zouden dood lopen, doch dit is niet het geval ge weest. In grote lijnen is men toch tot overeenstemming gekomen. Inmiddels is men in Indonesië voortgegaan met het nemen van discriminerende maatregelen ten opzichte van de Nederlanders. Zo zal de invoerhandel van Indone sië in de toekomst voor 70 aan Indonesische handelshuizen wor den toegewezen ten nadele van de voormalige Nederlandse hui zen, welke tot nog toe hoofd zakelijk de import in handen had den. Het zijn echter niet alleen de Nederlanders, die hierdoor e- troffen worden, doch ook andere buitenlandse huizen voelen de geduchte slag en zijn voornemens zo snel mogelijk hun handelshui zen in Indonesië te liquideren. Het is wel zo goed als zeker, dat deze maatregel voor de In donesiërs zelf een dodelijke klap betekent. Wanneer de buiten landers ertoe overgaan hun hui zen te liquideren, zullen de Indo nesische huizen de gehele import moeten verzorgen en hiertoe zijn zij, gezien hun accomodatie en organisatie, niet in staat. Boven dien zal een en ander tot gevolg hebben, dat er veel buitenlands kapitaal uit Indonesië getrokken wordt, waardoor dit land, dat er economisch toch al niet zo best voor staat, in een nog moeilijker situatie geplaatst zal worden. MR VAN KLEFFENS CANDID AAT. Nederland heeft mr Van Klef- fens candidaat gesteld voor het voorzitterschap van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. In vele landen heeft men deze candidaatstelling met vreugde begroet, doch de Ver enigde Staten waren het hier niet mee eens. Zij twijfelden niet aan de capaciteiten van mr Van Klef- fens, doch zij1 meenden, in ver band met het feit, dat in de ko mende vergaderingen van de Ver. Naties veel Aziatische problemen behandeld zullen worden, dat beter de candidatuur van prins Wan van Siam gesteund kon worden, terwijl zij wilden trach ten ook anderen tot steun aan Wan te bewegen. Nederland heeft het er echter niet bij laten zitten en momenteel kan mr Van Kleffens rekenen op de steun van ongeveer 25 Zuid- Amerikaanse landen, verschillen de grote Europese landen en Volkctmen onverwachts heeft de Amerikaanse Senaat van daag een wetsontwerp aangeno men en naar het huis van af gevaardigden doorgezonden, waarbij de communistische partij wordt verboden. Het wetsontwerp, dat met algemene stemmen door de Se naat is aangenomen, bepaalt, dat personen, die lid worden of lid blijven van de communisti sche partij en handelingen ver richten om de doelstellingen van de communistische partij te verwezenlijken, veroordeeld kunnen worden tot een gevan genisstraf van ten hoogste vijf jaar en een geldboete van ten hoogste 10.000 dollar. De predikant Albert Maber in Purbroek, in het graafschap Hampshire, heeft de gewoonte om filmopnamen te maken van door hem getrouwde bruids paren, wanneer ze zijn kerk verlaten. De jonggehuwden krijgen dan van hem tevens de raad mee, bij hdm terug te ko men wanneer er onweerswolken aan de echtelijke hemel moch ten verschijnen, opdat hij dan het filmpje nog eens voor hen kan afdraaien. Volgensl de pre dikant heeft dit middel om plooien in een huwelijk glad te strijken nog nooit gefaald. Wanneer het filmpje nog maar half is afgedraaid, zitten de dramatische personen alweer hand in hand. ders van een loonronde, zij zien deze als een onontkoombare noodzakelijkheid als gevolg van de recente stijging van de kosten van levensonderhoud met liefst </c, die de vorige loonronde weer ongedaan heeft gemaakt, Tevens menen zij, dat de econo mische situatie, onder meer blij kende uit de aanzienlijke onder nemingswinsten, een vergaande loonherziening mogelijk maakt. De looncommissie van de stich ting heeft reeds een ontwerp ge reed, waarbij het college van rijksbemiddelaars zou worden opgeheven en een speciale loon raad onder supervisie van de S. E. R. het loonbeleid zou bepa len. Deze loonraad zou worden samengesteld uit een gelijk aan tal vertegenwoordigers van re gering, werkgevers en werk nemers. Een en ander is in bespreking en het ligt in de verwachting, dat in de loop van de maand Septem ber een duidelijke richtlijn zal worden gegeven. Het is echter wel zeker, dat binnenkort de lonen omhoog zullen gaan, on geacht op welke manier dit zal geschieden. Volgens de „Washington Eve ning Star" zijn belastingambte naren na een onderzoek van an derhalf jaar tot de slotsom geko men, dat senator McCarthy de staat wegens niet betaalde in komstenbelasting en interest nog een bedrag van ongeveer 25.000 dollar sohuldig is. Binnenkort zouden de bewijzen hiervoor worden overgelegd, waarbij de senator de gelegenheid zal krij gen over bepaalde punten ophel dering te geven. Van opzettelijke belastingontduiking zou niets ge bleken zijn, aldus dit bericht. Het onderzoek liep over de ja ren 1946 tot 1952. Volgens het Washingtonse blad kan een belastingbetaler, die uit onwetendheid te weinig belasting heeft betaald, de zaak regelen door het achterstallige bedrag, vermeerderd met zes procent in terest, te voldoen. In dat geval wordt het geval niet openbaar gemaakt. Het blad acht het moei lijk voor de senator om al zijn inkomsten te verantwoorden, aangezien zijn boekhouding niet erg nauwkeurig is en omdat de omstreden posten voor een deel worden gevormd door grote en kleine giften van vrienden en aanhangers. Ij» McCarthy verklaarde desge vraagd, dat het bericht van de „Washington Evening Star" vol komen onwaar was. Dr. Herbert Evatt, leider van de Australische arbeiderspartij, die in de oppositie is, heeft pre mier Robert Menzies er van be- schudigd een „transactie" te heb ben aangegaan met Wladimir Petrow, een voormalige functio naris van de Sowjet-Russische ambassade, om politiek voordeel te behalen. Volgens Evatt zou de regering Petrow ongeveer 5000 Australi sche ponden gegeven hebben voor zekere documenten, die gekocht werden om het Australische volk op ongepaste wijze te beïnvloe den bij de verkiezingen, die toen naderden. Evatt stelde dit „sinistere feit" tegenover het beeld, dat Menzies had gegeven van een man (Petrow), die de vrijheid zocht in een democratische staat, toen hij in April bekend maakte, dat Pe trow politiek asyl had gezocht en gekregen. Hij vroeg zich af, waarom het „belangrijke feit", dat Petrow 5000 Australische ponden had ontvangen, achter gehouden was tot na de verkie zingen. Evatt heeft zijn beschuldiging buiten het parlement geuit. „Het Goanese actie-comité" heeft Donderdag besloten, dat „vreedzame betogers" met Indi sche vlaggen Zondag „een vrij heidsoffensief" zullen openen, waarbij zij zullen trachten de Portugese nederzetting Goa op twee plaatsen binnen te gaan. De voorzitter van het Goanese nationale congres, Peter Alvarez, die de betoging zal leiden, heeft verklaard, dat de betogers onge wapend zullen zijn. Het aantal betogers zou niet groot zijn. Als zij er in zouden slagen Goa bin nen te komen, zouden zij de plaatselijke bevolking aansporen, zich vrij te verklaren van 't Por tugese bewind. Na de betoging van Zondag zou „het bevrijdingsoffensief" bij tussenpozen versterkt worden, „totdat ons doel: Goa te bevrij den tegen het eind van het jaar, is bereikt", aldus Alvarez. De Westduitse regering heeft een memorandum gepubliceerd, dat dr John zou hebben opgesteld kort voordat hij naar Oost-Duits- land ging. Hierin waarschuwde hij de voormalige chef van de Westduitse contra-spionnage. dienst tegen „de geweldige krachtsinspanningen van de com munisten om Duitsland en de we reld te bolsjewiseren". Ten einde aan dit gevaar, dat volgens John, niet voldoende door de Westduitsers werd onderkend, het hoofd te bieden, drong hij aan op een hervorming van de staatsveiligheidsdienst in de bondsrepubliek. De New-York Times schrijft over de opheffing van de Neder- lands-Indonesisohe unie: Extre misme heeft thans de overhand gehad op kalmer beraad en een eenmaal ondernomen krachtsin spanning inzake een waar poli tiek experiment, waarvan ver wachtingen werden gekoesterd, heeft geen resultaat opgeleverd. Ofschoon de zaak van de Indo nesische „onafhankelijkheid" ge diend is, zal de zaak van de In donesische vrijheid wellicht een achteruitgang geleden hebben. De bezorgdheid over de nieuwe overeenkomsten scheen zich te richten op het handhaven van de Nederlandse rechten. Te weinig zorg werd, vooral onder de Indo nesiërs, besteed aan het garan deren en bewaren van de voor delen, die zouden kunnen ont staan uit voortzetting van een nauwe samenwerking met een Premier Menzies heeft in het parlement de verklaring van Evatt „hysterisch" genoemd. Zij bevatte „een mengelmoes van ge dachten, die merendeels de com munistische lijn volgen." De Australische eerste minister verklaarde, dat hij het huis van afgevaardigden op 13 April niet van betaling aan Petrow mede deling had gedaan, omdat hij toen nog niet wist dat dit ge beurd was. Menzies zeide, dat hij drie da gen voordat hij in het parlement (op 13 April) had aangekondigd, dat Petrow politiek asyl had ge kregen, de namén wist van allen, die met dr. Evatt in verbinding gestaan hadden of met hem te maken hadden. Deze namen waren in de documenten van Pe trow verzameld. Europese mogendheid. De Indo nesische regering heeft wanhopig behoefte aan iets van de Neder landse deskundigheid. Indien de nieuwe overeenkomsten de Indo nesiërs uitsluiten van de kans om van deze deskundigheid ge bruik te maken, zal niet Neder land, maar Indonesië de verliezer zijn. Het belapgrijke is, dat het ge schil inzake Nieuw-Guinea niet een beslissende factor moet zijn in het uitwerken van de -nieuwe verhouding, die zich tussen Den Haag en Djakarta moet ontwik kelen. Deze kan niet gebaseerd zijn op een fundamentele vijan digheid van doelstelling. En het juiste resultaat kan niet worden gevonden, indien de kwestie- Nieuw-Guinea in Indonesië ge bruikt wordt om directe politieke voordelen te behalen door demo- gagie, aldus de New-York Times. Dezer dagen is van Sowjetrus- sische zijde heftige critiek ge leverd op een door William Bul litt, voormalig Amerikaans am bassadeur in de Sowjet-Unie, in het Amerikaanse tijdschrift „Look" gepubliceerd artikel, waarin de schrijver zegt, dat Amerika slechts aan verwoes ting door de waterstofbom kan ontsnappen door de Sowjet- Unie op harde manier aan te pakken. Volgens Bullitt kon dat op tweeërlei wijze geschieden namelijk door China te veran deren of door de „eerstvolgende communistische agressie" te beantwoorden met een door tastende .waterstofbomaanval op de atoomproductiecentra van de Sowjet-Unie. Van de zijde van de lucht machtvoorlichtingsdienst werd medegedeeld, dat Donderdag omstreeks het midaguur tijdens een oefenvlucht een Meteoor straaljager van de vliegbasis Twente bij Munster in Duits land is neergestort. De bestuur der, de 23-jarige reserve-ser geant vlieger H. Groot-Huze, afkomstig uit Apeldoorn, kwam hierbij om het leven. Hij was ongehuwd. Eén van de drie verdachten in een recent geval van postwissel- vervalsing, de 22-jarige gedeti neerde arbeider H. R. K. te Am sterdam, is Vrijdagmorgen voor de rechtbank gekenschetst als de aanstichter van veel kwaad. Daarom eiste de officier van justitie tegen hem anderhalf jaar gevangenisstraf inde jeugdge vangenis te Zutfen. Zijn „slachtoffers", de Amster damse winkelbediende E. H. H. K., oud 22 jaar en de 23-jarige voormalige buffetjuffrouw G. A. B. uit Blaricum, hoorden voor waardelijke straffen tegen zich eisen van resp. zes en vier maan den, nadat zij zich beiden bereid hadden verklaard tot eventuele ondertoezichtstelling. De rolverdeling in deze verval singsaffaire, die zich tussen No vember 1953 en Maart 1954 heeft afgespeeld was als volgt. H. R. K. hield postwissels achter uit poststukken die hij als P.T.T.- employé naar een speciale afde ling had moeten brengen, omdat zij niet op de juiste manier met postzegels waren beplakt en met de hand moesten worden gestem peld. De verduisterde postwis sels endosseerde hij dan aan E. H. H. K„ wellicht ook wel eens aan G. A. B„ die uit de opbrengst geregeld geldsbedragen variërend tussen 15 en 150 van hem ontvingen. De jeugdige P.T.T.- beambte bleek zich bovendien te hebben vergrepen aan poststuk ken bevattende een polshorloge, een gouden armband en leren handschoenen, die hij te gelde had gemaakt. Zijn raadsman deelde mede, dat zijn cliënt zich al op 18-jarige leeftijd en later ook in diensttijd onder behande ling had moeten stellen van een psychiater, die hem als psycho- patisch gestoord had beschreven. Hij bepleitte, ondanks repliek van de officier, die jeugdgevan genis wel degelijk voor het doel geschikt zeide te achten, een ge combineerde straf met proeftijd van drie jaar en door de reclas sering aan te wijzen psychiatri sche leiding te Amsterdam. Blijkens het pleidooi van haar raadsman was de vrouwelijke verdachte „indertijd uit werke loosheid als animeer juffrouw in het nachtleven verzeild geraakt" maar intussen onder toezicht van haar moeder, die décharge kwam getuigen, al weer goeds moeds in de normale huiselijke kring teruggekeerd. Verdachte E. H. H. K. was zonder raads man verschenen. De rechtbank zal op 27 Aug. uitspraak doen. De chimpansé J Fred. Muggs, een bekende figuur op het Amerikaanse televisiescherm, maakt op- net ogenblik een we reldreis. Donderdag kwam hij uit Hongkong te Tokio aan, waar hij in een van de grootste hotels de nacht doorbracht m een kinderbed. Naar verluidt weigerde het bekende Imperial-hotel aan Muggs gastvrijheid te verlenen, met het argument, dat het een hotel en geen dierentuin was. De chimpansé is vooral be kend geworden, toen hij tijdens de uitzending van de kronings plechtigheid van Koningin Elizabeth op het televisiescherm verscheen om de voortreffen- lijkheid van een of ander pro duct aan te prijzen. Dit voorval heeft indertijd vele Britten gesterkt in hun (vergeefs) verzet tegen de commerciële te levisie. VERGADERING VAN DONDERDAG 8» JULI 1854 TE 19 UUR. (Slot) 5. Voorstel van burgemeester en wethouders tot overplaatsing van F. Clemminck, onder wijzer aan de openbare lagere school B te Sluiskil, naar de openbare lager Zuidland- schooL 6. Idem tot aankoop van een perceel grond in de Zeven Triniteitspolder. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wor den de voorstellen, onder punt 5 en 6 genoemd, aangenomen. la. Idem tot verkoop van een perceel grond aan W. van der Linde, in de Zeven Triniteits polder. De Voorzitter: Ik wilde even een nadere toe lichting geven bij punt 7a. Er is in voorwaarde 8 bepaald, dat de koper vóór 1 Augustus 1956 op de gekochte grond een woon-winkelhuis moet hebben gebouwd. Wij stel len U vóór deze bepaling te doen luiden: dat de koper vóór 1 Januari 1955 met de bouw van een woon-winkelpand moet zijn begonnen en deze bouw vóór 1 Augustus 1955 moet zijn voltooid. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het aldus gewijzigde voor stel besloten. 7b. Idem tot verkoop van een perceel grond aan W. Voogt op de Molendijk. De heer Van Langevelde: Ik heb uit de stuk ken gezien, dat er huizen geprojecteerd zijn aan de zijkant van de Molendijk. Ik had liever gezien, dat die woningen bovenop de dijk gestaan hadden, speciaal voor wat betreft het aanzien. Ik kan niet begrijpen, dat de centrale dienst geadviseerd heeft deze woningen aan de zijkant te plaatsen. Wat was hiervan de motivering? De Voorzitter: Tegen het plaatsen van de wo ningen bovenop de Molendijk hadden gedeputeer de staten uit waterkerend oogpunt bezwaren. Bovendien hebben wij dit gedaan in overleg met architect Gouwetor, die ook de plaatsing bovenop de Molendijk verwerpt. Architect Gouwetor heeft op de, bij de stukken ter inzage gelegen tekening, een wandelgelegenheid aangebracht, waardoor de dijk meer doorzicht geeft. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel besloten. 8. Idem tot het verlenen van medewerking in gevolge artikel 72 van de Lager Onderwijs wet 1920: a. aan het bestuur van de Christelijke school te Sluiskil voor invoering van h«t vak han denarbeid b. aan het bestuur van de Ned. Hervormde school voor de aankoop van banken e.a. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig deze voorstellen besloten. 9. Idem tot wijziging van de verordening Wegenbelasting. De heer De Feijter: In de stukken heb ik ge lezen, dat wegenbelasting voortaan niet meer be perkt zal blijven tot de bebouwde kom van Ter- neuzen (centrum, Sluiskil en Driewegen), maar deze ook geheven zal worden van de buitenwijken. Ik vind dit onbillijk, omdat de desbetreffende men sen over het algemeen reeds hun polderbelasting betalen. Zij moeten nu dus èn polderbelasting èn gemeentelijke wegenbelasting betalen. De Voorzitter: In grote lijnen zijn wij het met U eens. In het heffingspercentage is echter uit drukkelijk rekening gehouden met dit feit. Voor de kommen geldt 11 en voor de buitenwijken 6 gebouwd en 3 ongebouwd. De differen tiatie is dus zichtbaar in het heffingspercentage. De heer De Feijter: 23jn de bezwaren, welke bij het college leven ook aan gedeputeerde staten ter kennis gebracht? De heer Den Hamer: Niet slechts nu, doch reeds meerdere jaren zijn onze bezwaren tegen het belasten van de buitenwijken herhaaldelijk ter kennis van gedeputeerde staten gebracht. Ter vervanging van een in te voeren rioolbelasting moest het hoger heffingspercentage voor de kom men vorig jaar al tot 11 worden verhoogd. De buitenwijken bleven toen nog vrijgesteld. In ver band met de, onze gemeente toegekende subjec tieve uitkering per inwoner, moet thans wel de gehele gemeente worden aangeslagen. Door ons voorstel hebben wij slechts voldaan aan de van hoger hand gestelde eis. Zoals U wel bekend is, zijn reeds andere gemeenten ons terzake voorge gaan. Met de secretaris heb ik nog onlangs een be spreking gehad op de griffie. Hierbij werd uit drukkelijk naar voren gebracht, dat de vrijstel ling van de buitenwijken, zoals dit tot op heden plaats vond, niet kon doorgaan. De Voorzitter: Hieruit blijkt de autonomie van de gemeenten. De heer Hol: Wat betreft de bezwaren van de heer De Feijter over dubbele belasting voor de polderbewoners, wil ik mededelen dat in de be bouwde kommen, o.m. de Noordpolder en Coe- gorspolder, reeds polderbelasting wordt betaald. De heer Den Hamer: Deze is van weinig be tekenis. De heer De Feijter: Bij de Zeven Triniteitspol der is het zo, dat men betaalt boven de 3 are. Be neden de 3 are betaalt men niet. De polders in Terneuzen heffen geen dijkgeschot van het ge bouwde, hetgeen wel mogelijk is. Ik begrijp, dat het voorstel formeel in orde is, maar de onbillijk heid van deze zaak wilde ik nog even onderstrepen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig het voorstel van burgemeester en wethou ders beslaten. 10. Idem tot het verlenen van subsidie aan de Classicale Commissie voor kerkelijke gezins zorg in Oost Zeeuws-Vlaanderen der Ned. Hervormde Kerk. De heer De Feijter: Uit de stukken blijkt, dat een subsidie gevraagd is van 1000,Burge meester en wethouders hebben voorgesteld 650, te subsidiëren. Dat dit voorstel gedaan wordt, omdat één van de dames een auto tot haar be schikking heeft, vind ik toch wel erg zwak. Uit het voorstel blijkt, dat een auto voor dit werk als luxe beschouwd wordt. Dit moet ik echter be strijden. In de vergadering van 25 Februari, toen het verzoek van het Katholiek Sociaal Charitatief Centrum behandeld werd, is deze subsidie ook ter sprake gebracht. Burgemeester en wethouders hebben toen ongeveer een subsidie van 1000,— toegezegd. De noodzaak van een maatschappelijk werkster van Rooms-Katholieke en van Hervorm de zijde staat als 3500 tot 7000. De bijdrage werd daarom in de vergadering van 25 Februari aan gegeven in de verhouding 1:2. Ik zou willen voorstellen, overeenkomstig het toen toegezegde, een subsidie van 1000,te verlenen. De Voorzitter: Het feit dat iemand een auto heeft is geen reden om voor het werk subsidie te geven. De heer De Feijter: Verschillende verenigingen worden gesubsidieerd door de gemeente. Voor deze verenigingen wordt toch niet in alle details nagegaan of subsidie wel noodzakelijk is. De Voorzitter: Vanzelfsprekend zijn de vereni gingen vrij in hun werk. Wij meenden evenwel geen voorstel te kunnen doen tot het mede-sub- sidiëren van de auto-onkosten. De heer Henry: Ik wil graag allereerst mijn waardering uitspreken over dit voorstel. Ik vind het jammer, dat het college voorstelt een subsidie van 650,— uit te keren'. Enige maanden geleden hebben wij de aanvrage van het Katholiek Sociaal Charitatief Centrum behandeld en ter gelegenheid daarvan zijn er een paar bedragen uit de bus ge komen. Wij hadden gedacht, dat burgemeester en wet houders zich aan die bedragen zouden houden. Het college stelt nu voor 350,in mindering te brengen, met als motief dat één van de maat schappelijke werksters een auto gebruikt. Er is een maatschappelijk werkster in Axel, die op een bromfiets rijdt en er is een maatschappe lijk werkster in de kanaalzone. Deze gebruikt een auto. Het gaat thans om de aanstelling van een derde maatschappelijk werkster, die op een brom fiets zal rijden. Die auto was noodzakelijk. Men had deze maatschappelijk werkster anders niet kunnen aantrekken. Haar vader stelde dit als voorwaarde. Hij heeft zelf deze auto aangeschaft. De Classicale Commissie komt in de exploitatie kosten tegemoet. Waarom bemoeien burgemees ter en wethouders zich zo intensief met de beste ding van deze gelden? Deze worden toch gegeven voor het maatschappelijk werk. Krachtens de lager onderwijswet 1920 wordt per leerling een bepaald bedrag in het belang van het onderwijs uitgekeerd. De besturen van de scholen zijn ver der vrij in het besteden hiervan. Voor onze maat schappelijk werkster werd indertijd voorgesteld een bromfiets aan te schaffen. Helaas zijn hier aan enkele beperkende bepalingen opgelegd. Vol gens m\j moeten wij deze zaak wat meer vooruit strevend bekijken. Niet alleen de heren der schep ping, maar ook de dames mogen van een auto gebruik maken. Ik moge hiervoor speciaal wijzen op de auto van het Groene Kruis. De gemeente geeft subsi die aan het Groene Kruis en deze is aanmerkelijk hoger dan de subsidie die hier nu wordt voorge steld. De zuster van het Groene Kruis rijdt in een auto en nooit zijn van de zijde van het college, noch van de gemeenteraad hierop aanmerkingen gemaakt. Die zuster kan wat ons betreft rustig in een auto rijden, doch laat men dan ook voor de maatschappelijk werkster hierop geen aanmer kingen maken. Ik zou willen voorstellen 1000 te subsidiëren. De Voorzitter: Ik ben het niet met U eens. Ik vind dit een uiterst gevaarlijk precedent. Andere maatschappelijke werksters kunnen hun werk heel goed verrichten door gebruik te maken van een bromfiets. Door het geven van subsidie hebben wij toch wel het recht op controle van de onder delen van het werk. Bij het Groene Kruis ligt deze zaak heel anders dan die bij het maatschap pelijk werk. De heer Den Hamer: Het bezwaar van de raad zal wel gekomen zijn, in verband met hetgeen be sproken is in Februari. Nu blijkt dat de stichting maatschappelijk werk te plattelande de derde maatschappelijk werkster mede subsidieert, waar door de lasten van de commissie tot 40 be perkt blijven. Wjj zijn nu ook eindelijk te weten gekomen, dat de industrie 5100 bijdraagt. Het Katholiek Sociaal Charitatief Centrum zal dit dan ook wel ontvangen. Door deze stichting moet dan wel een zeer klein bedrag betaald worden en men heeft daar niet eens een auto. Het maatschappelijk werk kan niet gelijkgesteld worden met het Groene Kruis. Een zuster van het Groene Kruis moet op een bepaald moment, of het nu mooi of slecht weer is, en bij allerlei omstan digheden haar werk kunnen verrichten; de maat schappelijk werkster kan ook nog het slechte weer ontgaan. De verhouding ligt evenwel scheef, namelijk 500 voor het Katholiek Sociaal Charita tief Centrum en 650 voor de Classicale Commis sie. Dit is mede een gevolg van het ingenomen standpunt, dat van hetgeen door de organisatie wordt bijgedragen ongeveer de helft door de ge meente zou worden gesubsidieerd. Aangezien de begroting in totaal 3400 subsidie aangeeft en het nadelig slot of bijdrage voor de Classicale Com missie dan 2445 bedraagt, wordt deze verhouding bij 1000 subsidie reeds plm. 40 tegen 60 procent voor de gemeenten, waarin dan begrepen de auto- onkosten die wij niet noodzakelijk vinden. Wij achten ons zeer gelukkig een eerlijke be groting te hebben ontvangen, doch het mede-sub- sidiëren voor het vervoer per auto kunnen wij niet voor onze rekening nemen. De heer Henry: Dit is geen regel, doch een toe valligheid. De heer Camps: Zoals de bevolking thans is samengesteld, kan toch wel de Classicale Commis sie voor een bedrag van 1000 in aanmerking komen. Dan wil ik nog wijzen op de voorwaarde waar-

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5