V het Pullovers e„ Vesten I VANDENBRUELE De tweede dag van het Staatsiebezoek van Koning Haakon Blijft Mendès-Franee zadel Bezoek aan Stavenisse in SPAARKAS-KLIMOP WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De problemen liggen opgeslapeld Vissersvolk bereidt Koning Haakon grootse afscheidshuide MODERNE voor dames en heren Prinses Wilhelmina vier weken naar Noorwegen Franken n* on AnonrteMifoi- rf*inHvi/>»n Directeur-Hoofdredacteur I. van ae Sana»» Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactieadres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 14 AUGUSTUSS 1954. 9e Jaargang No. 3226. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum jtsx advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels L1 iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. ROTTERDAM. Op de tweede dag van zijn be zoek aan ons land is Z. M. Ko ning Haakon van Noorwegen Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur van het koninklijk paleis te Am sterdam per auto vertrokken naar Rotterdam om daar een dienst in de Noorse zeemanskerk bij te wonen. Te circa kwart over elf kwam Koning Haakon bij de kerk aan. Een muziekgezelschap uit Aren- dal, dat op een toeristenreis in ons land is, speelde de Noorse muziek. De Koning werd ont vangen door de Noorse gezant in 's Gravenhage, de heer Jor- stad en door ds A. Terjesen, pre dikant bij het Noorse gezant schap, die met assistentie van de Noorse predikant ds N. Stens- vold, de leiding van de dierrct had. In de kerk bevonden zich on geveer vierhonderd genodigden. Vóór en na de predikatie wer den twee Noorse psalmen ge zongen, die betrekking hebben op het vaderland. Ds Terjesen zeide o.m.: „Wij hebben met vreugde de dag tege moet gezien, dat wij Zijne Ma jesteit hier op vaderlandse hei lige grond in een vreemd land konden verwelkomen. Zijne Ma jesteit, zo vervolgde ds Terjesen, is reeds vele jaren de bescherm heer van het zendingswerk ten behoeve van de Noorse zeelieden. Het is om deze reden, dat wij Aan H. M. de Koningin werden bloemen aangeboden door de 10- jarige Adriana Brouw, wier moe der bij de Februari-ramp om het leven kwam. Per auto is het gezelschap van de haven langs het gemeentehuis waar een erepoort met „Vel- kommen til Stavenisse" was op gericht - naar het begin van de Koning Haakonstraat gereden, waar 19 woningen, na de Febr.- ramp door Noorwegen geschon ken. zijn gebouwd. De- auto's passeerden een ere haag van de' Nationale Reserve o.l.v. de kapitein Kloosterman. Aan het begin van de Koning Haakonstraat stond een erepoort met Noorse vlaggen en het op schrift: ,,Vi takker det Norske folk" (dank aan het Noorse volk Schoolkinderen van de 6e8e klasse van de lagere school ston den bij dc ingang van deze straat opgesteld; zij zongen, begeleid door het plaatselijke muziekge zelschap „O. B. K.", in de Noorse taal twee coupletten van het Noorse volkslied. Het gemeente bestuur en de dirigent, de heer J. C. Geluk, werden daarna aan de koninklijke bezoekers voorge steld. De Koning heeft vervolgens een lint doorgesneden en daar mee officieel de Koning Haakon straat geopend. Z. M. kreeg bij deze gelegenheid een Zeeuws broodmes met broodplank, dat door het 7- De statiefoto van de hoge Noorse gast, Ko ning Haakon VII, H.M. Koningin Julia na en Z.K.H. Prins Bernhard, gémöakt direct na aankomst in het paleis op de Dam te Amsterdam. vier, dat het koninklijk gezel schap de tocht per auto naar Berger, op Zoom begon en daar stond de koninklijke trein gereed die het gezelschap naar 's Gra venhage bracht, waar het te kwart voor zes aan het station Staatsspoor aankwam. 's GRAVENHAGE. Bij de aankomst van de Koning aan het station-Staatsspoor te Den Haag waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van 's Gravenhage, mr F. M. A. Schokking en de gouverneur der residentie. De Koning begaf zich onmid dellijk van het eerste perron door de ontvangstkamer naar de voorzijde van het station en stapte daar in de auto. Vóór het station, met de rug naar de over dekte entree, stonden een ere wacht van mariniers met vaan del en de marinierskapel opge steld. In de eerste auto namen ook de Koningin en de Prins plaats; in vier volgauto's stapten leden van het Noorse gevolg van de eredienst aan Z. M. de Koning j toegevoegd, en van het Neder- landse gevolg. De stoet reed rechtstreeks naar de Noorse ie- gatie, waar de Koning uitstapte en ook het Noorse gevolg de auto's verliet. De Koningin en oordelen, bereikt Mendès de Prins reden door naar het pa- prance bij stukjes en beetjes zijn Zijne Majesteit met bijzondere werd aangeboden blijdschap in deze kerk welkom jarige jongetje J. I. Hage, wiens heten en ook omdat de kerk ge-moeder en zuster bij de Februari, durende de jaren van haar be- ramp omkwamen. Op de brood- staan steeds 's konings zorg en plank «taan Zeeuwse motieven grote interesse heeft ondervon- en de woorden. „Stavenisse tak den ker det Norske folk t Na de predikatie werd het i Het gezelschap wandelde1 daar- Noorse kerkgebed gebeden enna naar één der Noorse wonin- werd de oud-kerkelijke prefatiegen, die door de Koning, de Ko- der kerk verricht. ningin en de Prins, in gezelschap Om ongeveer twaalf uur was van de Commissaris der Ko de godsdienstoefening afgelopen.ningin en de burgemeester werd De Koning en zijn gevolg verlie- bezocht. In de beste kamer, waar ten de kerk; het muziekgezel- een fraaie gekleurde foto van schap uit Arendal speelde weder- een Noors landschap, geschon- om Noorse muziek. ken door Noorwegen aan elk der Het koninklijk gezelschap be-bewoners van de 19 huizen, aan de wand hangt, heeft de bewoon ster, mevrouw de wed. M. Moer landFierens (haar man ver dronk tijdens de ramp) met haar schoonzoon L. J. Moerland, die zich bij het reddingswerk bijzon- gaf zich vervolgens per auto naar NUMANSDORP. Om kwart voor elf, drie kwar tier nadat Koning liaakon naar Zo naar de eerste resultaten jzigingen, die reeds nu moeten worden aangebracht. Zij zijn be leis aan het Voorhout. Om zes uur ving de ontvangst van de Noorse kolonie in de lega tie door de Koning aan. Na af loop hiervan, te ruim half zeven, reed Koning Haakon naar het paleis Voorhout. Omstreeks vijf minuten over acht vertrok het koninklijk ge zelschap met zijn gevolg van het paleis aan het Lange Voorhout naar het Kurhaus, waar het ge meentebestuur van Den Haag aan de Koning een diner aan bood. Bij de aankomst bij het hotel Kurhaus stonden ter weers zijden van de ingang vrouwen in Scheveningse-klederdracht op- oel. Hij heeft een uitvoerig eco nomisch en sociaal programma ontworpen en heeft het in elk geval door de commissie uit ds Nationale Vergadering aangeno men gezien, zij het ook met en kele wijzigingen en verzwakkin gen. De voornaamste wijziging is wel deze, dat hij niet, gelijk hij wenste, volmachten krijgt tot 31 Maart, maar dat deze volmachten uiterlijk 31 December aflopen, tenzij ze hernieuwd worden. Zijn economisch programma is er vooral op afgestemd om te zor- I gen, dat Frankrijk groter pro- Daardoor kan het „esteld jductie krijgt. Aan het diner zaten, behalve ,dan zijn import en export libera het koninklijk gezelschap en de iseren' W -ntprnationale hau leden van hun gevolg o.m. aan: internationale han de minister-president en mevr Drees, de vice-minister-president en mevr. Beel. Na het diner werd in de lounge de koffie gebruikt; aan de Koning werd verzocht zijn het gewone internationale delsverkeer komt. Mendès-Franee heeft wel met de vakverenigingen overlegd, maar is nog niet toe aan loons verhogingen, die hij wil grond vesten op de vermeerderde pro reid- om over wijzigingen te on derhandelen zodra de E. D. G. is bekrachtigd en dus het no dige kan worden gedaan om het verdrag in werking te krijgen, maar niet tevoren, omdat dit weer een oponthoud van maan den zou geven. En ook de Benelux-landen en zij hebben daarop volkomen recht willen vóór alles weten wat er nu geschiedt en waarvoor de hoge geldelijke en militaire offers worden gebracht, die ook van hen worden gevraagd. Men dès-Franee zal zorg dragen, dat de Nationale Vergadering niet uiteengaat, voordat de E. D. G. besproken is. Of wellicht de Amerikaanse steun hier van in vloed zal zijn, moet worden afge wacht. VAN TUNIS NAAR MAROKKO. Rotterdam was vertrokken, ver-der onderscheidde, en haar docli- lieten H. M. de Koningin en Prms ter Lisseya C. MoerlandMoer- Bernhard het koninklijk paleis, jan(j de hoge gasten ontvangen, om per auto naar Numansdorp Tijdens het onderhoud is aan te gaan. n de Koning verzocht een oorkon- H. M. de Koningin en de nns tehe;;en, die luidt: „Vrijdag begaven zich in Numansdorp 13 Augustus 1954 is door z M. aan boord van hm koninklijk j<oning Van Noorwegen in jacht „Piet Hem Daar on vin- tegenwoordigheid van H. M. de gen zij te circa half een s mid- Koningin z K H. Prins der dags Koning Haakon en zijn ge- Nederlanden, de Commissaris der volg, waarna het gehele^konink- koningin i.i de provincie Zeeland iijke gezelschap zich aan de lunch verenigde. De „Piet Hein" had inmiddels de steven gewend naar Stavenisse, waar het jacht om streeks kwart voor 3 arriveerde. STAVENISSE. en het gemeentebestuur van Sta venisse de Koning Haakonstraat officieel geopend door middel van het doorsnijden van een lint in de nationale kleuren van Noor wegen en Nederland". Nadat het hoge gezelschap on- In de haven van Stavenisse is geveer tien minuten in de woning het hoge gezelschap begroet door van mevr. MoerlandFierens de Commissaris der Koningin in had doorgebracht, begaf het zich Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Ca- naar buiten, waar het in de sembroot, de burgemeester van auto's stapte. Toen de stoet de Stavenisse, de heer L. A. Ver- Koning Haakonstraat passeerde, burg en de vice-consul van Noor- speelde het plaatselijke muziek- wegon te Vlissingen, de heer K. gezelschap het lied van Stave- van Everdingen. I nisse. Het was omstreeks half handtekening te plaatsen in het ducten zelf- Het is niet onwaar gouden gastenboek der gemeen- schijnüjk dat hij, ondanks ue te- te. i genstand, die zeer zeker van de zijde van conservatieve Gaullis- Te 22 uur, na afloop van het diner, begon een taptoe die door de koninklijke militaire kapel en de marinierskapel onder leiding van de kapitein R. van Yperen werd geblazen op de boulevard vóór het Kurhaus. Het koninklijk gezelschap en zijn gevolg is te circa half twaalf 's avonds per auto bij het paleis op de Dam te Amsterdam aan gekomen. Ik koop als regel iedere week een zegel iKon. goedgek. 3 Juni 1925) Secretariaat: Margrietstraat 2, Terneuzen ten sn van grote delen der rech terzijde mag worden verwacht, zijn programma en dus zijn vol machten krijgt. E. D. G. STRUIKELBLOK? De communisten hebben het nu enigszins moeilijk. Zij kunnen natuurlijk deze verbeteringen in de sociale toestanden niet af wijzen, maar zij vinden het toch maar weinig aangenaam om nu Mendès-Franee, nadat hij de wa penstilstand tot stand heeft ge- iracht, nog verder in het zadel te houden. De grootste moeilijkheden zal hij natuurlijk ondervinden met de E.D.G. Het stond reeds tevoren vast, dat hij deel zou nemen aan het overleg met de Beneluxlan- den en met Duitsland, wat het verdrag over de E.D.G. betreft. Nu weet men, dat de Benelux- landen zich verzetten tegen wij- tws.ü In Tunis heeft de premier on getwijfeld resultaten bereikt. De sultan èn de Neo-Destour hebben vertrouwen in hem. Er is een ministerie gevormd, dat ook het vertrouwen van de bevolking heeft en dat dus aan de gang kan gaan. Nu heeft Mendès-Franee eigenlijk gehandeld buiten het parlement om en er vormde zich een coalitie van wel 100 afge vaardigden waaronder ook Gaul listen, om hem tegenstand te bieden. En bovendien het spookt ook in Marokko. In Marokko is dit erger, omdat het daar gaat tussen aanhangers van de nieuwe en de oude sultan, die inmiddels op Madagascar zit. Stoot Frankrijk de nieuwe sultan voor het hoofd, dan krijgt het onmiddellijk moeilijkheden met de machtige El Gloui en met de hoofden uit het Zuiden van Ma rokko. Laat hij de nieuwe sultan echter in zijn functie, dan ko men, gelijk in Casablanca duide lijk is gebleken, moeilijkheden met de bevolking en de nationa listische organisatie. Het is er reeds bloedig toegegaan. Mendès- Franee zal er zelf wel naar toe gaan, maar hier is het iets an ders, want hier brengt Frans toe geven, op welke wijze ook, par tijen in het geweer. lopen, is moeilijk te beoordelen. Eisenhower en Dulles zullen de handen wat vrijer hebben, omdat inmiddels het Congres op reces is gegaan. Het heeft het wetgevend programma van Eisenhower wel afgewerkt, maar slechts ten dele in bevestigende zin. McCarthy heeft in de Se naat scherpe aanvallen te door staan gehad van zijn partijgenoot Flanders en anderen, maar al komt er een commissie van on derzoek, dat wil nog geenszins zeggen, dat deze MacCarthy zal veroordelen. Er zijn te veel se natoren, ook die, welke het op treden van MacCarthy veroor delen, die van mening zijn, dat aan de senatoriale rechten eigen lijk geheel niet en zeker niet in zo sterke mate mag worden ge tornd. REM OP DE E. D. G. Inmiddels duren de besprekin gen, voorlopig nog achter de schermen, voort over de Russi sche uitnodiging van een nieuwe vierminister-confeitentie. Rus land heeft al een tweede, drin gender nota gezonden. Men ziet eigenlijk voor het eerst de rege ring te Bonn bepaalde acties in het openbaar ontwikkelen. Wat Adenauer kan doen, zal hij ze ker doen om deze conferentie tegen te gaan, die overal duide lijk beschouwd wordt als een middel om de E. D. G. te ver tragen, zo mogelijk de samen werking der geallieerden te ver storen. Adenauer houdt vast aan zijn politiek, die hij voor Duitsland en ook voor de hereniging van Duitsland, het beste acht. Maar indien het misloopt met de E. D. G. in Frankrijk, en Mendès- Franee laat Adenauer geheel met lege handen staan, wat dan? De verwachting is intussen vrij algemeen, dat het antwoord der Westelijken negatief zal blijven. Inzending advertenties tot 's namiddags X Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 ■«*- De hulde die Koning Haakon bij zijn vertrek uit ons land op en buiten de sluizen en haven van IJmuiden wordt gebracht en waaraan o.a. groepen van de vis sersbevolking uit diverse plaat sen in karakteristieke kledij en gepavoiseerde schepen van de vloten uit die plaatsen zullen deelnemen, is gegroeid uit een gedachte, later een voorstel van Velsens burgemeester mr M. M. Kwint. Deze bedoelde echter geen afscheid doch een luisterrijke be groeting bij de aankomst van de Noorse koning. Deze gedachte kon Donderdag j.l. niet worden verwezenlijkt; eensdeels niet omdat slechts wei nig vissersschepen „thuis" kon den zijn, anderdeels niet omdat een georganiseerde begroeting eerst toegestaan is, als de hoge gast officieel in het land is, d.i. nadat H.M. de Koningin hem heeft verwelkomd. Niettemin is de idee blijven le ven. De stichting van de Neder landse visserij heeft haar overge nomen. Zij heeft de groepen, wier medewerking voor het welslagen gewenst was, gebundeld en de gedachte van burgemeester Kwint de vorm gegeven die een indrukwekkende hulde belooft te worden jegens de Noorse vorst bij zijn afscheid van het vorsten paar en het volk, die zo ondub belzinnig hun vriendschap en be wondering voor zijn persoon en zijn land hebben getoond. Er komt dan natuurlijk weer een antwoord van Rusland en zulk 'n nota-wisseling blijft altijd, gezien de conferentie te Berlijn, gevaar lijk. OM HET VOORZITTER SCHAP. Terwijl men zich erin verheugt dat het accoord in Perzië nu de finitief is geworden, èn tussen Engeland en Perzië enerzijds, èn tussen de acht grote maatschap pijen onderling anderzijds, al moet dit accoord dan nog overal bekrachtigd worden is men reeds nu niet zonder zorg over de a.s. bijeenkomst van de Ver enigde Naties. Onze regering heeft mr E. N. van Kleffens, oud-minister van Buitenlandse Zaken, thans ge zant te Lissabon, officiéél candi- daat gesteld voor het voorzitter- schap, maar van Aziatiseh-Ara- bisehe zijde wordt prins Wan sterk naar voren geschoven. Er is ook nog een derde candidaat, terwijl de Latijns-Amerikaanse staten niet bereid zijn als blok te stemmen. Amerika, dat zo grote bezwa ren had en terecht tegen de door Indonesië gevolgde eco nomische politiek, gaat plotse ling Indonesië steunen en wil dus blijkbaar de Aziaten in de kaart spelen. Of dit niet de toe lating van rood China, die Ame rika tot geen prijs wenst, zal versnellen, moet worden afge wacht. De Assemblée heeft al doornige vraagstukken genoeg. VAN DER MANDERE. HET PACT Z. O. AZIE. VOOR Koning Haakon, de populaire Noorse Koning, die reeds de leef tijd van de zeer sterken heeft be reikt, is Donderdagochtend in Nederland aangekomen voor een driedaags statiebezoek. Foto links: Koning Haakon VII (tweede van links) slaat aan 1 boord van de „Norge" het schut ten in de Middensluis te IJmui- 1 den gade vóór het jacht de tocht naar Amsterdam voortzet. Foto rechts: De „Norge" vanuit de lucht gezien, op zee vóór de pieren van IJmuiden. Duidelijk is de loods te zien, die zich juist aan boord van het koningsjacht begeeft. Luchtopname A. N. P.-Foto. De commissie voor de wapen stilstand in China, bestaande uit leden van India, Polen en Cana da, onder voorzitterschap van India, is inmiddels te New-Delhi geïnstalleerd en aan de gang ge gaan. Er zal nog heel wat te ont warren zijn, er zullen, gelijk nu weer in Korea, ook heel wat moeilijkheden voorkomen. Nu reeds dreigen deze moeilijk heden. Amerika bereidt voorts de diplo. matieke conferentie voor, die een Zuid-Oost-Aziatisch pact tot stand moet brengen. Engeland heeft het niet met zoveel woor den gezegd, maar de graad van zijn medewerking is afhankelijk van wat de Aziatische leden van de Commonwealth doen. En nu heeft Pandit Nehroe op de zeer vriendelijke brief, die Eden hem geschreven heeft, even vriende lijk en hoffelijk geantwoord, dat hij aan de conferentie niet kan deelnemen en hij heeft zelfs een hernieuwde conferentie te Co lombo met de overige Aziatische leden van het gemenebest afge wezen. Hoe het nu verder zal medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. ONWEERSACHTIG. Nu en dan opklaringen, maar plaatselijk ook enkele regen- of onweersbuien. Overwegend mati ge wind tussen Z.W. en Z. Vrij warm. ZONDAG 15 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.14 2.49 3.29 3.39 n.m. 2.28 3.03 3.43 3.53 MAANDAG 16 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 n.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 Naar het A. N.P. verneemt is H. K. H. Prinses Wilhelmina Vrijdag voor een vacantie van 4 weken naar Noorwegen vertrok ken. Zij zal haar verjaardag in het buitenland vieren. Het is het plan van de Prinses om eerst half September naar Nederland terug te keren. Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrekken zoals be kend op 31 Augustus a.s. naar Griekenland, alwaar zij de gasten zullen zijn van het Griekse ko ninklijke paar. ZON op onder Aug. 14 5.21 20.08 15 5.22 20.06 16 5.24 20.04 MAAN op onder 19.48 20.06 20.23 5.18 6.41 8.04

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1