Staatsiebezoek Noorse Koning Koning Haakon VII te Amsterdam WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Ik heb hei gevoel, alsof ik kan toveren De antwoordnota aan de Sowjet-Unie HET GALADINER IN HET KONINKLIJK PALEIS RUMOER IN RIO DE JANEIRO NEDERLAND BEGROET NOORSE VORST. RONDVAART DOOR HA VENS EN GRACHTEN. De houding van Mendès-France De watersnood in communistisch China Staking op Cyprus AMERIKAANSE HULP voor slachtoffers van de overstromingen van de Donau Bullitt lokt heftige Russische critiek uit Frankering bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. va» de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3225. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,J iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags t Mur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.80 sar. Koning Haakon VII, de 82- jarige monarch van Noorwegen en oudste der thans waar ook ter wereld regerende vorsten, is Donderdagochtend om half 12 in Amsterdam aangekomen. Na 31 jaar heeft deze slanke en ondanks zijn hoge leeftijd nog kaarsrecht lopende koning der Noren op welhaast dezelfde plek tegenover het C. S. in Amster dam de thans 45-jarige dochter begroet van de regerende vor stin, Koningin Wilhelmina, die hem op 4 Jui 1923, toen ze zelf 43 was en de koning 50, bij zijn aankomst 31 jaar geleden als eerste op Nederlandse bodem de hand drukte. Op die gedenkwaardige 4e Juni 1923 begroette met Koningin Wilhelmina Prins Hendrik de Noorse vorst, en gisteren heeft een jongere generatie van het Amsterdamse publiek gezien hoe dezelfde Noorse vorst, uiterlijk nog bijna even slank en vitaal, door Koningin Juliana en Prins Bernhard welkom geheten. Met Koningin Juliana aan zijn zijde en Prins Bernhard tegen over zich reed de koning enkele minuten later ondanks het gure weer en de lichte motregen m een open calèche tussen de jui chende rijen Amsterdammers door over het Damrak naar het Paleis op de Dam. Juist als 31 jaar geleden keek hij twee minuten later, staande op het balcon over een zelfde zee van mensen heen op de Dam uit, diezelfde Dam, al is dan ook het Damplantsoen door de oprich ting van het voorlopige nationale monument wat veranderd. En de jongere generatie van het Nederlandse publiek juichte hem weer net zo enthousiast toe als de vorige dat gedaan had bij zijn eerste bezoek, misschien zelfs nog met meer bewonde ring. In zeker opzicht heeft koning Haakon zich gisteren nog jeug diger getoond, dan 31 jaar gele den. Toen kwam hij naar Neder land in een zware oorlogsbodem. Ditmaal heeft hij de zeereis ge maakt in zijn naar verhouding bijzonder lichte 1628 ton metende prachtige witte jacht „Norge", dat het Woensdagavond in het stormweer in de Duitse bocht hard te verduren heeft gehad. Twee Nederlandse torpedo- bootjagers, de „Evertsen" en de „Piet Hein", met 't fregat „Mar- nix", voeren bij het krieken van de dag het vorstelijk jacht, dat zelf oegeleid werd door twee Noorse torpedobootjagers, tege moet en escorteerde het naar IJmuiden. Daar gleed de witte boot langzaam de middensluis naar het Noordzeekanaal binnen, precies op schematijd: half 9- Hoe jeugdig de koning er nog uitziet, bleek toen meteen al. Hij stond reeds 10 min. op de brug van het jacht, gekleed in ad miraalsuniform voor iemand op de kade hem herkende. En toen het nieuwtje in een flits van mond tot mond ging, geloofde menigeen het nog niet. WELKOMSTVAART. Klokslag 9 uur voer de „Norge" de sluis uit om via het Noordzee- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Enkele buien. Enkele buien, maar ook enke le opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets warmer. ZATERDAG 14 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 1.33 1.51 Terneuzen 2.08 2.26 Hansweert 2.48 3.06 Walsoorden 2.58 3.16 ZON MAAN op onder op onder Aug 13 5.19 20.10 19.29 3.57 14 5.21 20.08 19.48 5.18 15 5.22 20.06 20.06 6.41 16 5.24 20.04 20.23 8.04 17 5.26 20.02 20.41 9.28 18 5.27 20.00 21.01 10.54 19 5.29 19.58 21.26 12.19 20 5.30 19.55 21.58 13.44 21 5.32 19.53 22.40 15.03 kanaal naar de hoofdstad te va ren. Ondanks het gure weer stonden (vooral bij de ponten te Velsen en Buitenhuizen) hon derden belangstellenden langs de wal. Vlak voorbij de Hem- brug formeerden zich 10 slanke rondvaartboten, vijf aan iedere zijde naast het jacht. Zij waren door de vereniging „De Amster damse haven" gehuurd om een aantal gasten te vervoeren. Dich terbij Amsterdam kreeg de be manning van de „Norge" het druk met het brengen van vlag- gensaluten als antwoord op de begroetingen van de wal en van schepen in de haven. Om elf uur meerde het jacht aan de boeien van de B.P.M., ter wijl laag boven het water een hefschroefvliegtuig van een der landelijke dagbladen cirkelde. Uit de verte kon het publiek de rijzige gestalte van de Noorse vorst waarnemen, die in een mo torsloep van de „Norge" afdaal de, welke hem naar de voorzijde van het Centraal Station zou brengen. VORSTELIJKE ONT MOETING. Aan de voet van het eeuwen oude godshuis, de St. Nicolaas- kerk, zette de koning om half 12 voet op Nederlandse bodem. Op het speciaal aangelegde steiger - hoofd bij de Prins Hendrikkade begroette hij Koningin Juliana met een handkus en Prins Bern hard, die gekleed was in admi raalsuniform met de lange sjerp en versierselen van het groot kruis van de orde van St. Olof, met een stevige handdruk. Onze vorstin droeg een zeegroene mantel en op het hoofd een zwart kapje. BEGROETING DOOR DE REGERING. De leden van de Noorse lega tie werden aan de hoge gast voorgesteld, de marinierskapel speelde het Noorse volkslied, de koning inspecteerde samen met onze vorstin de erewacht van mariniers en daarna verdwenen koning Haakon met ons vorste lijk paar in het speciaal gebouw de paviljoen, waarin zich vele vooraanstaande Nederlanders be vonden. Als eerste werd de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, aan de Noor se monarch voorgesteld. Daarna volgden de oudste minister van staat, prof. J. Gerbrandy, pre mier dr. W. Drees, diverse minis, ters en minister van staat, staatssecretarisen, chefs der ge nerale staven en militaire en bur gerlijke autoriteiten der ge meente Amsterdam. EERSTE RIT DOOR AMSTERDAM. In de open calèche, getrokken door zes van de zadel bereden paarden, trok de feestelijke stoet waarin zich nog drie volgrijtui- gen bevonden, over het versierde Damrak naar het paleis. Ook daar weerklonk enkele minuten vóór 12 het Noorse volkslied, ten gehore gebracht door de konink lijke militaire kapel in ceremo nieel tunue. Ook daar inspecteer den koning Haakon en Koningin Juliana een erewacht (van het garderegiment Jagers) en ook daar juichte het publiek de vor stelijke personen hartelijk toe. Nadat hij met ons vorstelijk paar op het balcon was versche nen, bleef de menigte wachten op de aangekondigde kranslegging verbazing werd de vraag in het Deens beantwoord, waarop de hoge bezoeker in dezelfde taal verklaarde prijs te stellen op een betuiging van medeleven met de nabestaanden der gevallenen. Luttele minuten later was het hoge gezelschap terug bij het paleis. Te half twee werd in de Troon zaal het noenmaal gebruikt. Daar zaten mede aan H. K. H. door de Noorse koning bij de Prinses Wilhelmina en de Prin- voet van ment. het nationaal monu- sessen Beatrix en Irene. Tijdens de maaltijd musiceerde de ach ter het paleis aan de zijde van de N. Z. Voorburgwal opgestel de marinierskapèl. Te kwart vóór vier stonden de Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, koninklijke auto en een viertal het wasmiddel van de nieuwe KRANSLEGGING. Dat moment kwam om kwart vóór één. Onder de tonen van trompetmuziek sciireed de rijzige gestalte tussen de afzetting door dwars over de Dam naar het plantsoen, vergezeld door leden van zijn gevolg. Tussen minister Drees en burgemeester d'Ailly in stapte hij daar voor 't monu ment, waarvan aan weerszijden j Bernhard" naar" "buïten^"traden 8 voormalige B. S.-ers stonden gevoigd <j0or enige leden van opgesteld. I erediensten en gevolgen voor Half knielend legde koning tQcht naar het Rokin de stei. Haakon eigenhandig zijn hulde van de rondvaartboten om aan de Nederlandse gevallenen £an b(K)rd yan dezer sche_ (Advertentie) Cinds ik Castella Parels ge- bruik, heb ik het gevoel, alsof ik kan toveren. Het was sen wordt nu heus een plezier en nog nooit heb ik de was zo wit gezien. Ik zou zeggen: Nu is het hoogtepunt bereikt. Ik kan me haast niet voorstel len, dat er nog iets gevonden kan worden, dat Castella Parels over treft. Ik dank U voor dit won- derproduct. 'U vliegt nu door de was heen! zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle- vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. volgauto's precies op tijd voor de paleisuitgang, toen koning Haa kon, Koningin Juliana en Prins aan de voet van het monument. Het regende zachtjes toen de koning saluerende op enkele me ters afstand van het monument, terwijl alle gesprekken op het grote plein verstomden, luisterde naar de tonen van Mozarts ko raal, dat voor deze gelegenheid door de Amsterdamse politie- kapel was uitgezocht. In het Engels vroeg de koning daarop aan de commandant van de B. S.-wacht, de heer Thije Kok, of hij bij dit soort plechtig heden steeds de wacht bij het mo nument betrekt. Tot 's konings pen de door het gemeentebe stuur van de hoofdstad aange boden tocht door de Amsterdam se havens en graenten te maken. Te omstreeks kwart over vijf keerde het hoge gezelschap op 't paleis terug. ONTVANGST BUITENLAND SE MISSIES. Ten paleize ontving de Noorse koning van half acht af de hoofden van buitenlandse missies in de burgemeesterskamer ten paleize. tijd. Castella Parels strooit men En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Te acht uur ving het galadiner aan. De marinierskapel onder leiding van kapitein G. Nieuw- land musiceerde tijdens de avonddis. Na het eerste gerecht nam H. M. de Koningin het woord. In het Engels sprak zij de vol gende rede uit: „Majesteit", Heden hebben wij het grote voorrecht Uwe Majesteit welkom te heten in Nederland. Als mijn man en ik in naam van het Ne derlandse volk zulks doen, dan behoeven wij slechts de grote en levendige kameraadschap en vriendschap te noemen, die het voelt voor het Noorse volk. Bo vendien hebt gij kunnen zien en horen, hoezeer gij welkom zijt. Wij van onze kant houden de schone herinnering in ere aan ons bezoek, dat wij verleden jaar aan Noorwegen brachten. Wij werden geroerd door de warmte en de oprechtheid, waarmee gij en uw volk ons hebben ontvan gen. Het is de spoed, die Uwe Majesteit heeft betracht met het beantwoorden van ons bezoek, dat ons een bewijs te meer toe schijnt uwerzijds van onze nau we verbondenheid, hetgeen wij zeer bijzonder op prijs stellen. Dit doen wij te meer wanneer wij ons bezinnen op het leed, dat Uwe Majesteit's familie heeft getroffen, en wat zo diep werd meegeleefd door het Noorse volk, en door al diegenen, die Martha, kroonprinses van Noor wegen, kenden en daarom lief hadden. Gij zijt over zee tot ons geko men, over het element waar "rij 'van houdt. Dit lijkt ons de beste weg waarlangs wij samen kun nen komen, daar zowel Noorwe gen als Nederland natiën zijn, die weten, dat de zee volkeren be hoort te verbinden en niet te scheiden. Hoe verschillend de le vensomstandigheden in uw enorm groot en rotsachtig, ruim land ook mogen zijn van onze kleine overbevolkte groene lage dreven, en hoewel wij nauwelijks ooit enige verbinding uitsluitend over land hebben gekend, is het inderdaad de zee geweest, die ons heeft verbonden. In onze da gen doet de lucht dit eveneens, en zo ook de aether en steeds meer komen er vele andere mid delen, die mensen en volkeren verenigen in hun belangen, hun doelstellingen en hun idealen, ongeacht afstanden. De Noren hebben lang geleden geleerd, af standen te overspannen, hoe on afhankelijk zij ook zijn, toch heb ben zij een gave tot saamhorig heid met anderen, die ver weg wonen, ontwikkeld in de eerste plaats binnen hun eigen land. Ook hebben zij elders vriend schappen verworven en hier denk ik aan de goede kameraad schap met ons eigen land, een band, hecht aaneengesmeed in deze laatste jaren door een gelijk levendige indruk gegeven van de lot en door dezelfde vastberaden heid in 't aangezicht ervan. Een verbondenheid als deze kan alleen werkelijk leven en ge dijen in de grotere vrienden kring, bestaande uit de landen van Europa, de Westerse wereld, en de wereld in haar geheel. Wanneer wij, ieder voor ons, al- leerw staan, kunnen wij op den duur slechts vergaan. Maar in samenwerking met anderen, deelt elk in het tegoed van het geheel. Afzondering kan nooit iets anders zijn dan schijnkracht. Werkelijke kracht vinden wij door het samenvoegen van wat wij ieder waard zijn. En wij we ten, dat wij op elkaar mogen re kenen in geval van nood, en voor wat voor goede zaak dan ook. Daarenboven zijn wij ervan over tuigd, dat onze wegen in de toe komst steeds meer samen zullen neigen, op elk gebied, waar het behoud of de welvaart der mens heid op het spel staat. De Noor is een onmisbaar fi guur voor de wereld, door wat hij is en door wat hij wil. Zelfs verrast hij anderen vaak door zijn oorspronkelijkheid en door zijn zuiver oordeel en inzicht. De Noor, reeds op zichzelf wereld burger, zal altijd een vriend vin den in de Nederlander, in wie hij steeds sympathie of bewon dering kan wekken. De Neder lander zal altijd blij zijn hem te ontmoeten. En daarom zijn wij vandaag blij met dit, uw staats bezoek, een symbolische neer slag, als het ware, van al deze ontmoetingen. In deze geest van onderling be grip, hef ik thans mijn glas op ter ere van Uwe Majesteit, Uw familie en van het Noorse volk". Hierop werd het Noorse volks lied ten gehore gebracht. Vervolgens nam de koning van Noorwegen het woord. Eveneens in de Engelse taal sprak hij de volgende rede uit: „Majesteit, Koninklijke Hoog heid, Met diepe ontroering en groot genoegen heb ik geluisterd naar de vriendelijke welkomstwoor den, die Uwe Majesteit zojuist tot mij gesproken heeft en naar de groet, die Uwe Majesteit, via mij, aan Noorwegen en aan het Noorse volk heeft gebracht. Ik ben inderdaad zeer verheugd nu een tegenbezoek te kunnen brengen voor het bezoek, dat Uwe Majesteit en Uwe Konink lijke Hoogheid mij het vorig jaar hebben gebracht. Zoals gij allen weet, was het mijn bedoeling hier in Juni te komen, maar door het zeer droevige verlies dat ik en mijn familie leden door het overlijden van mijn schoondoch ter, de kroonprinses, moest mijn bezoek worden uitgesteld. Mijn vaart door het Noordzee kanaal en later de aankomst n Amsterdam hebben mij reeds 'n schoonheid van Uwer Majesteits land en van de kunde en vast houdendheid van zijn inwoners. Met opzet zeg ik vasthoudend heid, want bij het zien van het Nederlandse landschap denk ik altijd aan het feit, dat het hier de Nederlanders en niemand an ders dan de Nederlanders zijn geweest, die in nimmer aflaten de arbeid alles hebben gescha pen, tot de grond zelf toe. Er is een moedig volk voor nodig te worstelen met de natuur en haar geweldige bondgenoot de zee en ik wil eer betuigen aan de Ne derlanders, die zo voortdurend en zo succesvol de grote krach ten van de natuur hebben bestre den en zodoende het beroemde motto van Willem van Oranje levend hebben gehouden, dat luidt: „Het is niet nodig te hopen om te ondernemen, noch te sla gen om te volharden". Het stemt mij gelukkig te we ten, dat dit land erin is geslaagd de ergste wonden te helen, wel ke waren toegebracht door de ramp, die het land trof door de overstromingen van het vorig jaar. Ik ben er ook trots op te weten, dat een straat in het dorp Stavenisse, dat ik morgen zal bezoeken, naar mij genoemd is uit erkentelijkheid voor de hulp die Noorwegen zijn Neder landse vrienden bij die gelegen heid heeft kunnen bieden. Gedurende het verblijf van Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid in Noorwegen vorig jaar zijt gij beiden het gemeen schappelijk instituut voor kern onderzoek gaan zien, dat wordt gedreven door Nederland en Noorwegen tezamen. Het nieuws heeft mij zeer verheugd, dat er zelfs een mogelijkheid bestaat de samenwerking op het gebied van kernonderzoek uit te breiden door de bouw van een kernreac tor hier in Nederland en dat de goede samenwerking, waarin men zich tot nu toe kon verheu gen, zal worden voortgezet. Nog een zeer belangwekkend aspect is het Nederlands-Noors bedrijf, dat in IJmuiden is ge bouwd met de bedoeling kalium uit zeewater te produceren. Het belang van deze onderneming, indien succesvol, behoeft nau welijks te worden onderstreept. De 'buitengewoon uitgebreide handelsbetrekkingen, die tussen Nederland en Noorwegen gedu rende drie en een halve eeuw hebben bestaan, hebben zichtba re kentekenen nagelaten, waar van er één in deze stad zelf te vinden is, want zover als mij be kend is, heeft de wijk Droogbak haar naam ontleend aan de Noorse stad Drobak. Belangrijker echter zijn de on zichtbare kentekenen, die deze langdurige betrekking in onze 2 volken hebben achtergelaten en waaruit zijn voortgekomen het wederzijds begrip, het diepe res pect en de oprechte vriendschap, die bestaan en, ik ben er zeker van, altijd zullen bestaan tussen Nederland en Noorwegen. Mét deze woorden hef ik mijn glas en drink op de goede ge zondheid en het geluk van Uwe Majesteit, van Uwe Koninklijke Hoogheden, de Nederlandse ko ninklijke familie en op de wel vaart van de Nederlandse natie en het Nederlandse volk". Hierop werd het Wilhelmus ten gehore gebracht. Het programma van 't bezoek van de Noorse koning is met oog op diens hoge leeftijd minder uitgebreid dan bij de recente be zoeken van het Deense konings paar en president Coty het geval was. Met het galadiner was de eerste dag van dit koninklijk be zoek besloten Premier Mendès-France heeft Engeland en de V. S. Donderdag medegedeeld, dat Frankrijk voorstander is van een meer verzoeningsgezinde houding ten opzichte van het jongste Russi sche voorstel voor een nieuwe viermogendhedenconferentie dan tot uiting komt in het ontwerp van het antwoord, dat door de diplomatieke deskundigen van de grote drie te Londen wordt opgesteld. In gewoonlijk welingelicht- Om die reden heeft Mendès- France de nationale vergadering aanbevolen het verdrag inzake de Europese verdedigingsge meenschap, met belangrijke wij zigingen, te ratificeren. De amendementen zijn bedoeld om de oppositie tegen de E.V.G. in zijn huidige vorm weg te nemen De oppositie verklaart, dat de Franse regering door het ver drag beroofd wordt van zeggen schap over haar eigen strijd krachten. kringen te Parijs verklaart men, I Tezelfder tijd laat Mendè - -1 1 3knt Ct i n C£ll V G Hl U Pt'hp - dat de Franse deskundigen nieuwe voorstellen zullen indie nen. De Franse premier wil de Sowjet-regering opnieuw een kans geven om te tonen, of zij bereid is waarlijk vrije verkie zingen in Duitsland te doen hou den, en om in te stemmen met hereniging van Duitsland op die basis. Naar verluidt is hij van mening, dat dit een werkelijke beëindi ging van de koude oorlog tot ge volg kan hebben en een tijdperk van waarlijk vriendschappelijke betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en het Westen kan inlei den. Volgens de diplomatieke cam pagne van Mendès-France moet het Westen eerst een officieel besluit om West-Duitsland te be wapenen nemen, alvorens over te gaan tot nieuwe besprekingen met de Russen, aldus genoemde kringen. Alleen dan kunnen de Russen, naar de mening van de premier, er toe gebracht worden belangrijke concessies te doen, waardoor betere betrekkingen tussen Oost en West kunnen worden opgebouwd. Volgens te Honkong ontvangen berichten van 't communistische persbureau „Nieuw China" is het tot dusver aan de meer dan 100.000 mensen, die werken aan de dijken langs de Jangtse. ge lukt om de steden Hankou, Han- jang en Woetsjang tegen het wa ter te beschermen. Over een lengte van meer dan 35 km zijn de dijken versterkt met duizenden houtvlotten. Uit Sjanghai zijn grote hoeveelheden ankers en meerkabels gestuurd om deze vlotten vast te leggen. De politie van Rio de Janeiro heeft Woensdag van vuurwapens en traangas gebruik gemaakt om een menigte te verspreiden, die was samengestroomd om een rede aan te horen van de Brazi liaanse journalist Lacerda. op wie verleden week een aanslag Naar schatting negentig pro cent van de Griekse werkende bevolking op Cyprus heeft Don derdag voor 24 uur het werk neergelégd in een algemene sta king, die is uitgeroepen als een „vreedzaam protest" tegen het van kracht verklaren van anti- opruiingswetten door de rege ring. Er hebben zich geen demonstra. ties of incidenten voorgedaan. is gepleegd. Men gelooft, dat ver scheidene personen zijn gewond. Vier betogers werden aangehou den. Bij de aanslag van verleden week werd een majoor van de Braziliaanse luchtmacht gedood. Officieren van de luchtmacht be schuldigen Lutero Vargas, een zoon van de Braziliaanse presi dent, er van de aanslag uitgelokt te hebben. Een kolonel van de luchtmacht en twee luitenant-kolonels, die Woensdagavond op een bijeen komst van 600 officieren van le ger, marine en luchtmacht beschuldigingen aan het adres van Lutero Vargas uitten, zijn op bevel van de minister van Lucht vaart, Moura, gearresteerd. Woensdag is het in Rio de Ja neiro de gehele dag onrustig ge weest. Groepjes betogers trokken door de stad en vernielden bor den, waarop Lutero Vargas werd aangeprezen voor herverkiezing in October als afgevaardigde. De minister van Oorlog, Da Costa, en de minister van Mari ne, Guilobel, hebben Woensdag avond met hoge officieren van leger en vloot de toestand bespro ken. De rechtbank van Hamburg heeft de inbeslagneming van het geïllustreerde weekblad „Der Stern" gelast, omdat in dit blad, dat een oplage van 800.000 exem plaren heeft, was geschreven, dat reeds op 3 Maart een vrouw dr John en zijn vriend dr Wohlge muth er van had beschuldigd be trekkingen met Oost-Duitsland te onderhouden, maar dat de politie deze aanklacht in de doofpot had laten verdwijnen. France het beginsel van herbe wapening van Duitsland, dat ir. het E.V.G.-verdrag v#rvat is, vol ledig intact. Wanneer het gewijzigde ver drag is geratificeerd, kunnen naar de mening van de Franse premier werkelijke onderhande lingen met de Russen beginnen, aldus genoemde kringen. Hij zou er zeker van zijn, dat er alleen kans op ernstige onderhandelin gen met de Russen is, wanneer deze voor de keus staan tussen een herbewapend Duitsland en 'n Europese regeling, die voor het Westen bevredigend is. President Eisenhower heeft Donderdag machtiging verleend voor het verstrekken van over tollig voedsel ter waarde van 4 millioen dol'lar aan de slachtof fers van de overstromingen van de Donau in Midden- en Oost-Europa. De minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, moet even tueel noodzakelijke overeen komsten met de betrokken rege ringen sluiten. Later deelde het Witte Huis mede: „De president heeft be richt ontvangen, dat de Hon gaarse regering zijn aanbod om hulp te verlenen aan de slacht offers van de overstromingen in dat land, heeft aangenomen". Minister van Buitenlandse Za ken Boldocsky heeft de president en het Amerikaanse volk de hartelijke dank van zijn regering overgebracht. President Eisenhower is ver heugd, dat zijn aanbod is aan vaard. De Liga van Roode-Kruisver- enigingen is verzocht met het Hongaarse Roode Kruis in con tact te treden om de noodzakelij ke bijzonderheden te regelen. Dezer dagen is van Sowjetrus- sische zijde heftige critiek gele verd op een door William Bullitt, voormalig Amerikaans ambassa deur van de Sowjet-Unie, in het Amerikaanse tijdschrift „Look" gepubliceerd artikel, waarin de schrijver zegt, dat Amerika slechts aan verwoesting door de waterstofbom kan ontsnapper door de Sowjet-Unie op harde manier aan te pakken. Volgens Bullitt kon dat op tweeërlei wijze geschieden, namelijk door China te veranderen of door de „eerst volgende communistische agres sie" te beantwoorden met een doortastende waterstofbomaan val op de atoomproductiecentra van de Sowjet-Unie.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1