Persconferentie van John McCarthy op het MATJE. In Hanoi stijgen de prijzen JAPAN HEEFT VEEL ZORGEN Radiorede van Salazar Wat brengt de Radio EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Amerikaans-Philippijns plan inzake agressie Melk het TWEEDE BLAD Donderdag 12 Augustus 1954 9e Jaargang No. 3224 VUURGEVECHT TE HAVANA. DE EVACUATIE VAN NOORD-VIETNAM. CONSUMENTEN PRIJZEN STABIEL. HERTOG VAN EDINBURGH IN NOORD-CANADA. vis en weer PRES. EISENHOWER TEKENT WETSONTWERPEN. TIENDAAGSE OP BRONWATER. DE VRIJE ZEEUW Dr Otto John, het naar Oost- Berlijn uitgeweken gewezen hoofd van de Westduitse „Bureau tot bescherming van de grond wet", heeft op een persconferen tie onder meer verklaard: „Ik ben en blijf geestelijk zo vrij en onafhankelijk als ik steeds ge weest ben". Door uit te wijken naar Oost-Duitsland had hij de zelfde stem van zijn geweten ge- volgdi, die hem er in 1933 er toe bracht om tegen de nazi's te strijden. Op de persconferentie waren ook ongeveer 100 Westerse jour nalisten. Zij was georganiseerd door de Oostduitse „commissie De senaatscommissie die een onderzoek zal instellen naar da gedragingen van senator McCar thy heeft in het bijzonder be langstelling voor. de beschuldi gingen, dat MacCarthy er bij regeringsfunctionarissen op heeft aangedrongen hem in strijd met door hen afgelegde eden in lichtingen te verschaffen, aldus heeft een lid van de commis sie medegedeeld. Beschuldigin gen van dien aard werden ge uit door de senatoren Flanders, Fullbright en Morse. Volgens 't commissielid is dit een van de kwesties, waarmee de zaak tegen MacOarthy valt of staat. De speciale commissie van de Amerikaanse Senaat, die is be last met het onderzoek naar het gedrag van MacCarthy heeft besloten, dat de zittingen van de commissie openbaar zullen zijn en dat senator MacCarthy het recht zal hebben getuigen, die voor de commissie verschijnen, te ondervragen. De eerste ver gadering zal op 30 Augustus plaats vinden. De besprekingen zullen echter niet door de televi sie uitgezonden worden. De commissie zal zich een oor deel moeten vormen over 46 be schuldigden, die door een aantal senatoren tegen MacCarthy zijn uitgebracht. Twee politie-agenten en de jonge zoon van de voorzitter van 't gemeentebestuur van Havan na zijn ernstig gewond, in een vuurgevecht tussen de politie en de partijgangers van een teleur gestelde candidaat voor de func tie van wethouder. De candidatuur dwong de func tionaris en zijn zoon in een auto te stappen om bij de secretaris er op aan te dringen, de notulen van de over de candidatuur ge houden vergadering in zijn voor deel te veranderen. Toen de politie deze auto, die door een auto van partijgangers van de teleurgestelde candidaat werd gevolgd, aanhield, openden deze het vuur. De Amerikaanse schout-bij nacht Sabine en het hoofd van de Amerikaanse missie voor mi litaire hulp aan Indo-China, ge neraal O'daniels, hebben Dinsdag te Haiphong met Franse en Viet namese autoriteiten van gedach ten gewisseld over de evacuatie van honderdduizenden Vietname- zen, die Noord-Vietnam willen verlaten. Zoals bekend, bood de Ameri kaanse regering Maandag aan bij het transport van de vluchtelin gen te helpen. Volgens gezag hebbende Amerikaanse kringen zou de Amerikaanse vloot van plan zijn hiervoor schepen uit Japan en Korea naar Haipong te ■enden. Wij leven op het ogenblik in een periode van een opmerkelij ke stabiliteit van de consumen tenprijzen, zo blijkt uit cijfers, die door de internationale ar beidsorganisatie zijn gepubli ceerd. De organisatie maakte bekend, dat van de 87 landen, waarvan de prijzen zijn bestudeerd, onge veer 2/3 in 1953 wijzigingen in consumentenprijzen van niet meer dan 4 procent ondergingen en in 44 landen ondergingen de prijzen in 1953 slechts een veran dering van 2 procent of minder. In slechts 15 van de bestudeer de landen kwamen prijsstijgingen voor meer dan 10 procent. In het rapport van de organisatie werd er echter op gewezen, dat het niet zeker is, dat door poli tieke of economische ontwikke lingen niet plotseling een einde gemaakt kan worden aan deze stabiliteit. De stabiliteit van de consumentenprijzen duurt thans echter reeds twee volle jaren en het grootste gedeelte van de we reldbevolking heeft er de vruch ten van geplukt. Communistisch China en de Oost-Europese lan den, die geen regelmatige prijs- statistieken publiceren, zijn niet in de studie opgenomen voor de Duitse eenheid", een door de Oostduitse regering ge steund orgaan. John was vergezeld van Wil helm Girnus, een lid van deze commissie. Zijn gezicht was door de zon gebruind en hij keek ern stig. Voorts waren er enige waarnemers van de Oostduitse regering, onder meer een zekere kolonel Bormann van de veilig heidsdienst. John zei zich er niet om te bekommeren, dat hij van verraad beschuldigd werd. Het was niet de eerste maal en het was ook geen toeval, dat deze beschuldi ging geuit werd door dezelfde personen die hem van verraad beschuldigd hadden toen hij in 1944 deelnam aan het complot tegen het leven van Hitier. „Ieder die mij kent weet, dat ik geen communist ben". John zei naar Oost-Duitsland te zijn gegaan, omdat hij voor zich zelf daar de beste kansen zag om een Duitse hereniging te helpen be werkstelligen en om te werken tegen het uitbresen van een derde wereldoorlog. „Ik sta hier, omdat ik nergens in het Westen, en zeker niet in West-Duitsland, een dergelijk ge hoor zou krijgen". John zei verder het Duitse volk te willen waarschuwen" voor het dreigende gevaar". Het communisme, zo vervolg de hij, of u er van houdt of niet, is een werkelijkheid, die de Brit ten „op intelligente wijze" heb ben aanvaard. Zij zochten naar een modus vivendi voor het com munistische deel van de wereld. De Amerikanen willen volgens John het communisme niet er kennen, omdat zij een gewapen de wereldkruistocht tegen het communisme nastreven. John ontkende op desbetref fende vragen, dat hij aan zijn vrouw geschreven had, dat hij gedwongen was om in Oost-Ber- lijn te blijven. Met „gedwon gen" had hij slechts op zijn eigen geweten gedoeld. Op de vraag of hij met naar Oost-Duitsland uit te wijken handelde in de geest van de samenzweerders van Juli 1944, antwoordde John, dat graaf Von Stauffenberg (die de voor Hitier bestemde bom wierp) niet voor een „Bundes- republik" (WestjDuitsland) was gevallen. Op de vraag waarom hij naar Oost-Duitsland was gegaan om het nazisme in West-Duitsland te bestrijden en een verklaring in de geest van die van vandaag niet in Keulen, Londen of bij voorbeeld Kopenhagen had afge legd, antwoordde John, dat, in dien hij de verklaring in West- Duitsland had afgelegd, de mo gelijkheid zou hebben bestaan, dat hij op grond van de beschul diging van geheimen te hebben verraden gearresteerd had Kun nen worden. In West-Duitsland had hij zich niet actief in de politiek begeven, omdat dit niet zijn taak was, zo lang hij hoofd was van het bu reau voor de bescherming van de grondwet. John zei dat „de wildste nazi's" in West-Duitsland de overhand kregen. Hij zelf was ongerust over „de infiltratie van nazi's in de vrije democratische partij, met welker democratische krach ten ik mij zeer nauw verbonden gevoel". Toen Wolfgang Höfer, een Amerikaanse agent die twee we ken geleden zelfmoord pleegde, hem even voor de 20ste Juli had medegedeeld, dat de Amerikaan se contra-spionnagedienst zijn, Johns' gangen naging, was hij tot het besef gekomen, dat hij in West-Duitsland geen nuttig werk meer kon verrichten. John zeide zijn besluit spon taan op 20 Juli genomen te heb ben toen hij- veel nagedacht had over hetgeen de laatste tien jaar gebeurd was. Op de vraag, hoe hij afwist van de zogenaamde geheime protocollen bij het verdrag voor een Europese verdedigingsge meenschap, antwoordde John: „ik wist van hun bestaan af door mijn officiële werkzaamheden". Toen hem gevraagd werd, of men hem niet gedwongen had staatsgeheimen aan de Sowj et- Russische of Oostduitse autori teiten te verraden, zeide John: „Ik heb alle mensen hier ge zegd, dat ik slechts dat zal ver tellen wat ik nodig vind, maar ook geen woord meer". Desgevraagd verklaarde John „jammer genoeg" niet in Moskou geweest te zijn. Wat zijn plannen voor de toe komst betrof, deelde John mede, dat hij een boek of brochure wil schrijven. Bij zijn bezoek aan de Ver enigde Staten in Juni van dit jaar, zo zeide John verder, werd het hem volkomen duidelijk, dat volgens de Amerikaanse politiek Duitse soldaten voor de kruis tocht tegen het communisme in Europa beschikbaar gesteld zou den moeten worden. „In Ame rika wordt een oorlog voorbe reid in een hysterische angst psychose", aldus John, die van mening was, dat de „eenzijdige banden van Duitsland aan de Amerikaanse politiek van kracht" zoals zij door Ade nauer werden gesmeed on vermijdelijk tot een oorlog op Duits grondgebied zouden lei den, die Duitsland in een „radio actief besmet kerkhof" zou ver anderen. Personen, die John goed ge kend hebben, hebben verklaard er niet meer aan te twijfelen, dat John om politieke redenen naar de communisten is, overgelopen. Zij hebben ook de indruk, dat hij niet door hen wordt gedwongen om te blijven of te vertrekken. Johns' opwinding scheen na tuurlijk te zijn, hoewel hij ern stig en zenuwachtig was tijdens zijn persconferentie, aldus ver klaarde men. Na de persconferentie van John heeft een correspondent van het Britse blad „Daily Ex press" nog een gesprek onder vier ogen met John gehad, aldus meldt AFP. De hertog van Edinburgh, ge maal van koningin Elisabeth, is Dinsdagmorgen in Port Rarium, in de Canadese Noord-West-ge- bieden, aangekomen. Vandaar vliegt hij verder naar Copper mine, een plaatsje waar tweehon derd eskimo's en een twintigtal blanken wonen. In deze streek, voor het grootste gedeelte van het jaar met ijs en sneeuw be dekt, bloeit thans het lage grond- gewas. Van Coppermine uit zet de hertog zijn vliegtocht voort naar het Zuidelijker gelegen Yel- lowknifle, de goudmijnstad aan het groot Slavenmeer. Hier zal hij twee goudmijnen bezoeken, een parade afnemen en een ont vangst houden. Hij zal er kun nen luisteren naar de uitzending van het plaatselijk radiostation, dat gemeenschappelijk bezit is en waarvan alle inwoners der stad gebruik kunnen maken. Zo de amosferische omstandigheden het toelaten, zal de hertog pro beren over dit radiostation een gesprek met koningin Elizabeth te voeren. Hanoi is de stad der onbeant woorde vragen. De grootste vraag is wel hoeveel mensen de delta zullen gaan verlaten en waar zij heen zullen gaan. Tot 15 October hebben de Fransen en Vietnamezen de tijd om Ha noi te verlaten in totaal 80 dagen en voor de evacuatie van Haipongh is 300 dagen de tijd gegeven. Wie er weggaan en wanneer is onbekend. Zelfs de buitenlandse bevolking van de stad heeft nog geen besluit ge nomen. De grote banken en za ken wachten momenteel op or ders uit Parijs. Kleinere zaken lieden, ook de Vietnamezen, we gen het voor en tegen van ver trekken tegen elKaar af. De helft van de universiteitsstaf is Frans, maar niemand weet wat er met de universiteit gaat ge beuren. De boeken en instrumen ten zijn ingepakt en liggen klaar voor verscheping naar Saigon, maar de Vietminh, die vele van zijn officieren hier als student gezien heeft, heeft gezegd het zeer op prijs te stellen als de staf en de studenten zouden blij ven. Het Amerikaanse consulaat en de Amerikaanse economische missie zullen zeker Hanoi ver laten. Het Britse Consulaat wacht nog op orders uit Londen, maar verwacht wel te zullen ver trekken, evenals de Britse bank- employé's in Haiphong. Het In dische consulaat wacht ook op orders uit Delhi, maar de consul verwacht, dat verschillenden van de vierhonderd rndische zaken lui zullen blijven. De zeventig melkboeren uit Pakistan verlaten ook niet graag hun koeien. De Chinezen, waarvan velen natio nalistische vluchtelingen zijn, trekken reeds in grote getale weg en het Britse consulaat heeft een ongewoon aantal ver- zoeKen geKregen voor een Hong- kong-visum. Het grootst doet de ronde aantal gissingen over het aantal Dr. Antonio Salazar, de Portu gese eerste minister, is in een radiorede opnieuw opge komen voor het recht van Portu gal op de Portugese gebieden in India. Dr Salazar gaf een overzicht van de geschiedenis der Portu gese bezittingen in India. „Het recht blijft een recht", zo zeide dr Salazar. Portugal was echter realistisch en begreep, dat India het bestaan van de Portugese ge bieden nagenoeg onmogelijk kon maken. Doch indien India realis tisch was, zou het rekening hou den met het openbare geweten. Indien India realistisch was, zou het ook begrijpen, dat de Portu gese houding niet een gril was, doch gebiedend voor een land, „dat in alle waardigheid de schending van zijn recht aan de kaak wil stellen en zijn gebied wil verdedigen." Dr Salazar, die een parallel trok tussen Goa en Alaska, zeide, dat het Amerikaanse Alaska niet bij Canada zou kunnen behoren. De Portugese bezitting in India had een eigen cultuur en bescha ving en was er in geslaagd, een brug tussen Oost en West te worden. Dr Salazar zeide, dat Portugal niet kon toestaan, dat zijn status in India het voorwerp van onder handelingen zou zijn. De Portugese premier stelde India verantwoordelijk voor: 1. Het bestaan van een perma nente bedreiging van het leven van de bevolking van Portugees India; 2. De instelling van een blok kade te land tegen de Portugese gebieden; 3. Propaganda en toestem ming om gewapende benden in de Portugese gebieden te organi seren, die zogenaamd uit Goa- nezen zouden bestaan, doch die in feite vreemd waren aan de Portugese gemeenschap; 4. Bescherming en steun van de invasie der Portugese gebie den in India door dezelfde ben den. Dr Salazar verklaarde ten slotte, dat India het internatio nale recht geschonden had en zich schuldig had gemaakt aan daden van agressie. In Japan is, evenals in West Europa, de zomer laat gearri veerd en het abnormaal koele Juli-weer heeft de vrees doen ontstaan, dat voor de tweede maal in twee jaar tijd een slechte rijstoogst tegemoet gezien moet worden. Ook is een nieuwe grief tegen de Ver. Staten gerezen. Een groot aantal Japanners, w.o. dr Hidetaka Arakawa van het weerinstituut te Tokio, zijn on langs tot de conclusie gekomen ondanks de ontkenningen van Amerikaanse geleerden dat de buitengewoon zware regenval en de abnormaal lage temperaturen op de Japanse eilanden, te wijten zijn aan de waterstofbom-explo sies op Bikini. Deze experimenten zijn, zo be weert men, ook verantwoordelijk voor een reeks van andere ab normale verschijnselen. Het is bijna vijf maahden geleden sedert het neerkomen van radio actieve stof op de Japahse vis sersschuit „Fukuotyu Maru" bij Bikini, het land tot opwinding en angst bracht. Thans echter heeft het Nationale Bureau voor de Landbouw in Chiba City bericht, dat radio-actieve koeienmelk ont dekt is. Het ministerie van Land bouw heeft een onderzoek ge last. Op de vismarkt van Tokio is enkele dagen geleden vis aan gevoerd, afkomstig uit de Paci fic, die bij nader onderzoek ook gevaarlijk radio-actief bleek. Hoewel de Amerikaanse geleer den naar aanleiding hiervan ver klaard hebben, dat deze radio activiteit niets bijzonders is, blij ven de Japanners op hun stand punt staan. Wel schijnt vast te staan, dat de radio-activiteit bij de vis in de Pacific overgebracht wordt op vissen in de z.g. veilige gebieden, doordat de aangetaste vis, als die klein van afmeting is, opge geten wordt door grotere vissen. Een recente publieke opinie-test in de „Yomiury Shimbun" heeft uitgewezen, dat 78 procent van de lezers zich absoluut uitspreekt tegen voortzetting van de H-bom. proeven bij Bikini, terwijl 2 pro cent maar vóór het voortzetten daarvan is. Ondertussen bevinden de 23 mannen van de „Fukuryu Maru" zich nog steeds in het ziekenhuis, zonder het vooruitzicht nog beter te zullen worden. President Eisenhower heeft 2 wetsontwerpen getekend voor de modernisering van de Ameri kaanse tankvloot. Onder het ene wetsontwerp wordt machtiging gegeven tot de 'bouw van 20 snelle, commer ciële tankschepen bij particulie re scheepswerven. Volgens het andere ontwerp zouden de reders toewijzingen voor credieten ontvangen voor tankschepen, die in de oorlog zijn gebouwd. Dit crediet zou ge bruikt kunnen worden voor de bouw van meer efficiënte tank schepen, die in Amerika zullen worden gebouwd en onder Ame rikaanse vlag zullen varen. De V. S. en de Philippijnen hebben Dinsdag een plan van zes punten bekend gemaakt om het hoofd te bieden aan even tuele agressie. Het is ingediend bij de commissie voor collectieve maatregelen der V. N„ welke zal beginnen aan een definitief ont werp, dat in September aan de algemene vergadering der V. N. zal worden aangeboden. De zes punten zijn: 1. Bevordering van militaire-, politieke-, economische- of finan ciële bijdragen tot de collectieve inspanning. 2. Het verlenen van rechten, zoals het toestaan van doortocht aan strijdkrachten. 3. De oprichting van een or ganisatie voor coördinatie en egalisatie der offers. 4. Het verzekeren van de steun van regionale defensie organisaties in het raam van 't handvest der V. N. 5. Het verlenen van alle mo gelijke steun aan het slachtoffer van agressie. 6. De Veiligheidsraad en de algemene vergadering zouden eventuedl gebruik moeten maken van de lijsten van wapens en strategische goederen, die inge val van agressie niet naar be paalde landen mogen worden uitgevoerd. Deze lijsten worden thans reeds door de commissie voor collectieve maatregelen op gesteld. Engeland is het met de begin selen van het plan eens, maar behoudt zich het recht voor later bepaalde voorstellen te doen. De Franse, Australische, Zuid-Slavi sche, Belgische, Egyptische, Bir mese, Mexicaanse en Venezo laanse afgevaardigden verklaar den eveneens het in principe met het plan eens te zijn. Vietnamezen, dat weg zal gaan. De schattingen lopen uiteen van 2 millioen tot 150.000. (De delen van de delta, die nu in handen zijn van de Fransen en Vietna mezen, hebben een bevolking van zeven of acht millioen). Het aan tal 150.000 omvat maar 1 procent van de boeren en de rest omvat de middenstand uit de steden, de burgerlijke ambtenaren, politie, soldaten en hun gezinnen. De grotere schattingen hebben ook betreding op de Rooms-Katho- lieken (een kwart millioen in de delta) èn op de zakenlieden èn technici. Als echter de geleerden en technici Hanoi zouden verlaten, wat zal er dan gebeuren met de ziekenhuizen, de electriciteit en het water van de stad? Dat is een onzekerheid, die velen, die willen blijven, kwelt. Alle emi granten zullen door de Franse autoriteiten gratis door de lucht naar Haiphong vervoerd worden en vandaar per schip. Ze zullen niet lang in Haiphong kunnen blijven, want daar heerst nu reeds een tekort aan water. In Hanoi kan men zich op 10 bu reaux laten inschrijven voor evacuatie, ue eerste dag, dat de bureaux geopend waren, werden 2500 mensen ingeschreven, de tweede: 3000, de derde: 4000. Dit is niet veel voor een stad van bijna een half millioen inwoners. Hanoi is een welvarende stad en de vluchtelingen kunnen niet veel meenemen. Sommige win kels zenden al goederen naar Saigon, maar niet alles zal goed overkomen en onderweg wordt veel gestolen. En dan is Hanoi een prettige stad met een Koude winter, een milde zomer, een prettig voorjaar en herfst. In Saigon is het nooit koel genoeg om een deken op bed te leggen. Saigon is een tweederangs imi tatie Franse en Chinese stad. Hanoi is een stad van meren, tempels en intellectuelen. De dorpelingen laten niet graag de graven van de voorouders in de steek. Een groot deel van de armere bevolking zal de Vietminh welkom heten en zeer velen wil len alleen maar met rust gelaten te worden en blijven onverschil lig. De prijzen der huizen dalen en die van de import stijgen. En overal verrijzen meubelmarkten De rijstoogst is slechtDat is het Hanoi van Augustus 1954! VRIJDAG 13 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de vrouw; 9.00 Ocht.gymnastiek; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Voor de kleuters; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijd.; 10.20 Gram.; 10.50 Radiofeuilleton; 11.10 Or gel; 11.35 Gram.; 12.00 Orkest; 12.30; Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of Gram.; 13.20 Lichte muziek; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Sopr. en piano; 14.50 Voordr. en rauz.; 15.10 Fa gottrio; 15.30 Gevar. muz.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Fhilh. orkest; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 19.00 Causerie; 19.15 Gram.; 19.30 Causerie; 19.45 Ber.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boek bespreking; 20.15 Dichters van deze tijd; 20.30 Causerie; 20.40 Causerie; 21.00 De heer en mevr. Grenzeloos ontdekken Europa; 21.50 Statiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen; 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Gram.; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwij- door ARVI KIVIMAA. 12.) (Nadruk verboden.) Hij vertelde van de oude Alvi- na, van zijn werkzaamheden op het eiland, en het deed hem wer kelijk goed, zich eens uit te pra ten bij iemand, die belang in hem stelde en aandacht voor hem had. Al weken lang had hij dit niet kunnen doen. Met Alvina viel weinig te praten. Op het eiland in het wijde meer dreigde hij een afgezonderde, een opgeslotene te worden, mensen mijdend en zonder liefde tot een medemens. Maar dit zwijgen kon ten slotte de ziel bezwaren tot beklemmens toe, als een last, waarvan men zich eindelijk bevrijden moet. Want in den eenzamen mens, met zich zelf en zijn eigen over peinzingen alleen gelaten, groei en onbestemde vrees, twijfelin gen, onrust; zijn immer latente hoop vindt uitzicht noch bevre diging, ze gaat aan haar doel, de vervulling voorbij. En uit die vicieuze kringloop had Nestori zich kunnen losma ken door aieh bevrijdend uit te spreken tegenover een mens, zo even een vreemde nog, maar bij wie hij nochtans gehoor en aan sluiting vond. Pas op de terugweg, toen hij weer naar het eiland roeide, drong het tot hem door, dat hij vrijwel onafgebroken aan het woord was geweest, zonder het meisje kans te geven ook eens wat op mer ken. Was dit wellicht de reden geweest, waarom ze zoveel haast had om weg te komen? Nauwe lijks was ze uitgestapt, of ze nam schielijk afscheid en weg was ze. Hij had er geen weet van, wat er in Liisa omging. Tranen waren in haar ogen, terwijl ze naar huis liep. Het voetpad, dat zij volgde, was smal, het bedauwde gras streek verkoelend langs haar voeten. Tien jaren Tien jaren zwerven Wat een man Wie kon dat volhouden Hoe weinig mensen zouden daartoe de kracht hebben Hij had die innerlijke kracht, hij was sterk. Even toefde ze op het pad, bleef staan en zag om ever het meer. De boot was niet meer te zien, het geplas der riemen niet meer te horen. Slechts de langgerekte rimpel, waarin het maanlicht spiegelde, was het enige spoor van hem als een laatste groet van den man, die daar ergens in het duister heenroeide -van wien zij zich niet meer kon los maken, wiens beeld haar bijbleef. 8. Na deze tocht zette Nestori de bouwerij voort. De hoekstenen voor het bijvertrek stonden er al. Op de zonnige waterkant bewerk te hij de bomen en hieuw er bal ken uit. De bomen waren deze zomer geveld, het droge hout was gewillig onder de bewerking; de grote spaanders lieten makkelijk los. Nestori had plezier in deze ar beid. Hij groepeerde en legde de balken zodanig, dat ook de zwaar ste voor hem straks te hanteren zouden zijn. Ze op hun plaats te krijgen was eigenlijk een werk voor twee man, maar met behulp van de koevoet speelde hij het alleen ook wel klaar. Aan Alvjna zag hij wel, dat zij niets met die bouwdrukte ophad. Wat ze allemaal mopperde en mummelde, als ze passeerde, kon hij zelfs niet raden. Nooit bleef ze eens stilstaan om naar de bezigheden te kijken. Ze trok er haar neus voor op of kuchte wat afkeurend in het voorbijgaan. Er zat haar wat dwars, dat was duidelijk, en het stond in ver band met Nestori's onderne mingszin. Was ze soms bang, dat het met haar rust gedaan zou zijn? Het was niet aan te nemen, want overdag was ze al heel wei nig thuis. Het krasse wijfje was bijna de ganse dag bezig in het bos met de bessen- en bramen- pluk. Het was er juist het seizoen voor; het eiland was rijk aan bos vruchten. Wat schortte er dan aan? Wel, het oudje had zo'n voorgevoel, dat er binnenkort ander volk bij zou komen. Ze zou niet meer het rijk alleen hebben en dat zou een grote verandering geven. Na het dorpsfeest was Nestori niet meer van het eiland weg ge weest. Alvina had de boodschap pen gedaan. Wat er met Nesto ri gebeurd was, daar had ze geen idee van, maar dat hij was ver anderd stond voor haar vast. Hij was veel opgeruimder dan vroe ger. Hij neuriede en zong onder de regelmatige bijlslagen door en dat had ze vroeger nooit van hem gehoord. Vroeger werkte hij zwijgend, met verbetenheid, hard, maar vreugdeloos. Nu scheen het alles vlotter, vrolijker te gaan. En als hij even rustte van de ar beid kon hij peinzend met een lichte glimlach op het gelaat over hot maar naar het land staren. (Wordt vervolgd.) ding; 23.00 Nieuws; 23.1524 00 Gram. HILVERSUM II 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10-00 uram.; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Ka- merk.; 12.00 Angelus; 12.03 Me- tropole Orkest; 12.30 Land- en Tumoouw; 12.33 Gram.; 12.55 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen; 13 00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gram; (tussen 14.45 en 15.30 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noorwegen)14.45 Gram.; 15.30 Kamerork.; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Gram.; 18.00 Cause rie; 18.10 Gram.; 18.40 Koor zang 18.52 Act.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitz.; 19.30 Ver- zoekprogr. v. d. militairen; 20.30 Opera; 21.15 Causerie; 21.30 Gram.; 22.00 Staatsiebezoek van Z. M. Koning Haakon van Noor wegen; 22.15 Vioolrecital; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weenber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 15.00 Zang en piano.; 16.00 Gram.; 16-30 Omr. ork.; 17.00 Nws.; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.10 Voordr.; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten.; 19.00 Nws.- o?™ 9,ram'; 20-15 Symph. ork.; 21.00 Festival v. Weense muz.; 22.40 Gram.; 22.55 Nws. Negen mannen met pijnlijke voeten kwamen een dezer dagen in Stockholm aan na een wandel tocht van 500 km in tien dagen op en dieet van bronwater. Onder leiding van de 38-jarige tandarts dr Lennart Edren wa ren zij hun toch begonnen in Go thenburg, aan de andere kant van Zweden, om de stelling van dr Edren te bewijzen, dat vasten gezond is en het lichaam niet te veel verzwakt. Twee deelnemers zijn uitgeval len, resp. op de zesde en de acht ste dag. De negen die de tocht vol bracht hebben, zijn tussen 33 en 44 jaar oud en leiden wat men noemt een zittend leven. Zij zijn acht tot tien kilo afgevallen. Dr Edren zei dat zij erg mo« waren, maar zich in ander® op- achten beter voelden.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5