„Geen speciale reden bijzondere vreugde" voor Overzicht internationale situatie INDIA EN PORTUGAL WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Persconferentie van minister Luns over gisteren gesloten overeenkomst Persconferentie van Eisenhower MINISTER SUNARJO: „Overeenkomst bevredigend voor beide partijen'' Vermiste bergbeklimmers op de Mont Blanc gevonden De Franse Nationale vergadering Voormalige majoor bij de S. S. in Berlijn verdwenen op onder op onder Aug. 13 5.19 20.10 19.29 3.57 14 5.21 20.08 19.48 5.18 15 5.22 20.06 20.06 6.41 16 5.24 20.04 20.23 8.04 17 5.26 20.02 20.41 9.28 INDONESIË EN NIEUW-GUINEA. Arbeiders bij atoomfabriek willen weer staken Incident te Fez Het bezoek van Britse labourleiders aan Moskou Verklaring van Franse tegenstanders tegen E. V. G. Strijd !n Zuid-Vietnam gestaakt Nieuw Vossemeer collecteerde voor Oostenrijk Denemarken verwacht slechte oogsten EX-PRESIDENT ARBENZ BESCHULDIGD. IZWESTIA SPREEKT TASS-BERICHT TEGEN. ZEEGEVECHT BIJ FORMOSA. De Indiërs in Portugees Oost-Afrika „Prawda" over de Sowjet-mens Uitspraak kort geding ever deelneming aan bloemen corso I franKerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3224. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels X—i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags X mmr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags ÏOÜO ear. „De Nederlandse regering ziet in het met Indonesië gesloten accoord uiteraard geen speciale reden tot bijzondere vreugde. Het is het constateren van een mislukt experiment", aldus heeft de minister zonder portefeuille en voorzitter van de Nederlandse delegatie naar de uniebesprekin gen, mr J. M. H. H. Luns, gister ochtend op een persconferentie op het ministerie van Buiten landse Zaken medegedeeld. Minister Luns voegde hieraan toe: „Wanneer de gedachten te ruggaan tot December 1949 en men bedenkt, dat niet alleen in Nederland, maar ook in Indone sië de verwachting bestond, dat de unie het begin zou vormen van een hechte samenwerking tussen twee souvereine staten, dan kan men zich voorstellen, dat de 10e Augustus 1954 geen re den geeft tot genoegdoening". Minister Luns zeide voorts: „Daarnaast stel ik, dat het ac coord voor de Nederlandse rege ring aanvaardbaar lijkt". Mr Luns herinnerde er aan, dat de Nederlands-Indonesische unie nooit een levend begrip is geworden en dat in brede lagen van de Indonesische bevolking, in de regering, parlement en po- litieke partijen de wens bestond ^et thans bereikte accoord deze formele band op formele wijze te beëindigen. „Daar één regelingen" in 1949 zouden zijn geweest. „Er zijn momenten geweest", aldus minister Luns, „waarop een accoord moeilijk bereikbaar scheen. Het stemt de Neder landse regering tot voldoening, dat er toch een accoord is be reikt in een goede verstandhou ding". Mr Luns sprak vervol gens woorden van lof over de houding van minister Sunarjo en de overige leden van de Indo nesische delegatie. „Inderdaad is het zo, dat zon der een grote mate van begrip en goede wil en bezadigdheid en de wens begrip te tonen voor de wederzijdse standpunten, de con ferentie niet zou zijn geslaagd. Dit is beslissend geweest". Ook het feit, dat de conferen tie op ongewone wijze is gevoerd met slechts enkele formele ver gaderingen en een groot aantal informele bijeenkomsten, is een belangrijk element geweest. Hierdoor was een openhartig gesprek mogelijk er werden geen notulen gemaakt en kon den voortijdige reacties van krin gen, die buiten de delegaties stonden, worden voorkomen. Minister Luns zei voorts de vurige hoop te koesteren, dat met een nieuw en beter tijdperk zal worden ingeleid in de betrek van de deelgenoten de unieband kingen tussen Nederland en In als een knellend beletsel voelde voor de volledige onafhankelijk heid, heeft de Nederlandse rege ring gemeend zij het zonder enthousiasme tegemoet te ko men aan de wens van de Indone sische regering". Minister Luns herinnerde er aan, dat bij de overdracht van de souvereiniteit een groot aantal zaken waaronder de wederzijd se financieel-economisChe belan gen op enigerlei wijze zeker werden gesteld, zonder overigens vast te leggen, dat Indonesië voor eeuwig gebonden zou zijn aan een voor de overdracht be staande toestand. Daarom was het bij de Dinsdag afgesloten conferentie nodig, dat beide de legaties zich beraadden over het lot van de overeenkomsten, die eerst in het uniestatuut lagen verankerd. Indien de unieband zonder meer zou worden opge heven, dan zou wat dat betreft een vacuum zijn ontstaan. Daar om was nodig een diepgaande studie van de consequenties van de opheffing van het uniestatuut. Daarbij was het anderzijds nood- zaKelijk na te gaan, welae rege lingen zouden zijn getroffen, in dien in 1949 geen unieband in 't leven zou zijn geroepen, maar zou zijn besloten tot het aangaan van normale internationale be- trekKingen. Ook dan zouden regelingen noodzakelijk zijn ge weest. Minister Luns zeide, dat Indo nesië als een jonge natie begrij pelijkerwijs gesteld is op vol strekte onafhankelijkheid vol gens de idealen van de vrijheids strijd. Het is ook te begrijpen, dat er misverstand is gewekt over 't feit dat de unieband niets anders was dan een normale re geling van belangen. Het heeft op de afgelopen conferentie gro te moeite gekost, aldus mr Luns, vast te stellen, wat „normale medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder wind. Half tot zwaar bewolkt met van het zuidwesten uit wat regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en zuidoost. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 13 AUGUSTUS donesië, die zoals de minister zei „wel voor enige verbete ring vatbaar zijn". „Van Neder landse zijde zal alles worden ge daan -ongeacht de twistpunten de verhouding zo goed en har telijk mogelijk te doen ontwik kelen", aldus mr Luns, die hier aan toevoegde, dat de vriend schap tussen beide landen „nog een teer plantje is". In antwoord op vragen deelde minister Luns nog mede, dat het accoord geen wijziging brengt in het associate-membership van Indonesië in de Europese beta lingsunie. Mr Luns bevestigde, dat de regeling van de financieel- economische problemen de groot ste moeilijkheid vormde. Op vragen over de besprekin gen tussen hem en minister Su narjo buiten het kader van de conferentie over diverse proble men zoals het Ambonezen-vraag stuk en de kwestie van de Neder landse arrestanten in Indonesië zei minister Luns, dat de uit deze gesprekken voortgekomen con clusies en wensen zijn neerge legd in een uitvoerig schrijven aan mr Sunarjo. De minister zei persoonlijk enige hoop te hebben, dat een oplossing voor deze pro blemen zal worden gevonden. Hij zei zich niet aan voorspellin gen te willen wagen, daar de In donesische regering deze vraag stukken nog moet behandelen. Mr Luns deelde mee. dat naar het standpunt van de Nederland se regering voor goedkeuring door de Eerste en Tweede Kamer van de overeenkomst géén twee derde meerderheid is vereist. Over de kwestie Nieuw-Guinea deelde mr Luns tenslotte mede, dat deze kwestie niet voor een oplossing vatbaar is en hierover geen mogelijkheid tot overeen stemming met de Indonesische regering bestaat. Het ministerie van Justitie van Nedersaksen heeft bekendge maakt, dat de voormalige majoor bij de S.S. Heinz Anders in Ber lijn verdwenen is. Tot dusver was geen verband ontdekt tussen de ze kwestie en de zaak-John, aldus het ministerie. Enige maanden geleden werd Anders aangehouden, omdat hij aan het hoofd zou staan van een groep van de „Liga van de Duit se jeugd", die belast was met het terdoodbrengen van een honderd tal Westduitsers, die door de or ganisatie „ter dood waren ver oordeeld". Nadat hij voorlopig in vrijheid was gesteld, begaf An ders zich op 22 Juni naar West- Berlijn. Vandaar verdween hij op een onbekend tijdstip, met ach terlating van zijn bezittingen in een hotel. Zijn echtgenote, die te Brunswijk woont, heeft nu de autoriteiten van Neder-Saksen van deze verdwijning op de hoog te gesteld en een klacht inzake ontvoering ingediend. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.52 1.27 2.07 2.17 n.m. 1.10 1.45 2.25 2.35 ZON MAAN „De resultaten van de Neder lands-Indonesische uniebespre kingen worden door de Indone sische delegatie geacht als zijnde bevredigend voor beide partijen". Dit heeft Woensdagochtend de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken en voorzitter van de Indonesische delegatie naar de uniebesprekingen, mr Sunarjo, meegedeeld op een pers conferentie in het gebouw van het Indonesische hoge commis sariaat in Den Haag. Minister Sunarjo zei voorts: ..De overeenkomst kan betekenen dat na de ontbinding van de unie een stap wordt gezet naar betere verhoudingen tussen Ne derland en Indonesië". Mr Sunarjo voegde hier aan toe, dat de kwestie Nieuw-Guinea waarvoor geen oplossing is ge vonden, de betrekkingen tussen beide landen gedeeltelijk zal blij ven beheersen. Op vragen, hoe Indonesië de kwestie Nieuw-Guinea denkt op te lossen zeide mr Sunarjo, dat er twee mogelijkheden zijn: het voorleggen van het geschil aan de Verenigde Naties of het zoe ken van een oplossing buiten de V. N. Op deze laatste mogelijk heid ging mr Sunarjo niet ver der in. Wel zei hij, dat de in de ondertekende overeenkomst op genomen geschillenregeling geen betrekking heeft op de kwestie Nieuw-Guinea. Mnister Sunarjo legde er de nadruk op, dat deze kwestie geen invloed zal hebben op de naleving van het onder tekende protocol en daarbij be horende briefwisseling. Op vragen naar het eventueel aanhangig maken van de kwes- tie-Irian bij de Verenigde Naties heeft de Indonesische minister van voorlichting meegedeeld, dat Indonesië niet passief blijft en reeds een weg koos om deze kwestie tot een oplossing te brengen. Van de zijde der Indo- neische regering acht men even wel de tijd nog niet gekomen hierover officiële mededelingen te doen. De minister kon echter Over de ophefnng van de unie zei mr Sunarjo nog, dat dit bete kent een verwijdering van een remmende factor voor het schep pen van een betere verhouding tussen Nederland en indonesië. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken zei tenslotte, dat voor het op goede wijze in de practijk brengen van het Ne derlands-Indonesische accoord van beide zijden een goed ver trouwen noodzakelijk is. De 930 arbeiders van de Ame rikaanse atoomfabriek te Padu- cah (Kentucky) hebben met gro te meerderheid besloten vandaag het werk neer te leggen. Men vreest, dat de 3500 arbeiders van de atoomfabriek te Oak Ridge dit voorbeeld zullen volgen, als de onderhandelingen over een nieu we collectieve arbeidsovereen komst niet spoedig succes heb ben. Bij een handgemeen te Fez zijn twee Marokkaanse nationalisten door de politie gedood en 12 ge wond. Dit was het enige incident dat zich Dinsdag, de eerste dag van het grote Mohammedaanse feest Aid El Kebir, heeft voorgedaan. Wel is nog een aanslag ge pleegd op de sneltrein <van Casa blanca naar Algiers saboteurs hadden 60 km van Oedja de rails losgeschroefd doch de sabotage werd bijtijds ontdekt, zodat ernstige gevolgen konden worden voorkomen. Overigens was het Dinsdag rustig in Marokko.. Premier Malenkèw van de Sow jet-Unie heeft Woensdagavond in de Britse ambassade te Moskou aangezeten aan een diner en met Clement Attlee en andere leiders van de Britse labourpartij ge sproken over zaken van interna tionale politiek. Sowjetrussische leiders die mede aanzaten waren o.m. de secretaris van de commu nistische partij, Kroesjtsjew, en de minister van Buitenlandse Za ken, Molotow. Vandaag vertrekken de labour leiders naar Peking. President Eisenhower heeft Woensdag, op zijn wekelijkse persconferentie, de gedachte van een „preventieve oorlog" tegen de communistische mogendheden als „belachelijk, volkomen on denkbaar en onmogelijk" van de hand gewezen. Over de mogelijkheid van een algemene wereldoorlog zeide Eisenhower, dat als de vrije we reld met verstand een bouwwerk zou scheppen, dat werkelijk vol ledig bestand is tegen communis tische aanvallen, er geen oorlog zal komen. Eisenhower verwierp ook het onlangs in het congres geopper de voorstel, dat de Verenigde Sta ten de diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie zullen ver breken en verdedigde de organi satie van de Verenigde Naties te gen critiek van generaal Mark Clark, een collega van Eisenho wer in de afgelopen oorlog. Eisenhower verklaarde een en ander in antwoord op vragen. Gevraagd naar een nadere ver klaring over de kwestie van een preventieve oorlog, zeide Eisen hower, dat een preventieve oor log in de vorm van een snelle politionele actie om latere ver schrikkelijke vernietiging te voorkomen, tegenwoordig on denkbaar is. Tevoren had Eisen hower gezinspeeld op het gebruik van atoomwapens. Een preven tieve oorlog als zodanig was on mogelijk want een dergelijke oor log zou niet anders kunnen be tekenen dan de verwoesting van gehele steden, een ontzagwek kend verlies aan mensenlevens en onmetelijke verwoestingen aan weerskanten. Dit zou geen preventieve oorlog, maar kort weg oorlog zijn. Eisenhower voegde er aan toe, niemand ern stig te zullen nemen, die met hem over een preventieve oorlog zou komen praten. Eisenhower erkende, dat de Verenigde Naties een forum voor het voeren van propaganda wa ren geworden, een gebied waarop de Verenigde Staten minder be dreven waren dan anderen. Maar over het algemeen was het de enige hoop van de wereld, deze organisatie te verbeteren en haar dichter bij de grote gedachten te brengen die haar bezielden. In een overzicht van de inter nationale situatie zeide Eisenho wer, dat een jaar geleden gevoch ten werd in Korea en Indo-China, de toestand in Perzië was hoogst gevaarlijk en ook de toestand in Egypte hield potentiële gevaren in. Deze problemen waren thans niet alle opgelost tot volledige te vredenheid van de Verenigde Sta ten. De Verenigde Staten hadden nu echter een gelegenheid deze landen door economische bondge nootschappen op te bouwen en hun levenspeil zodanig te verhef fen, dat zij werkelijke bondgeno ten zouden kunnen zijn in een vrije wereldeconomie.. De toestand in Perzië zag er veel beter uit. De Amerikaanse president zeide er op te vertrou wen, dat de nieuwe overeenkom sten over de Perzische olie wel dra Perzië weer inkomsten zou den verschaffen en het levens peil van de bevolking zouden ver hogen. Het zag er naar uit, dat de Een aantal Franse tegenstan ders van de E.V.G., voor het grootste deel parlementsleden, behorend tot alle partijen behal ve de communistische partij, heb ben te Royaumont een verklaring uitgegeven, waarin zij zich uit spreken voor onderhandelingen op nieuwe basis tussen de belang hebbende mogendheden. Westelij ke solidariteit, organisatie van Europa en Frans-Duitse verzoe ning waren noodzakelijkheden. Wanneer het tenslotte onver mijdelijk wordt, dat Duitsland deelneemt aan de gemeenschap pelijke verdediging, aldus de ver klaring, zal het noodzakelijk en mogelijk zijn, dat de Westelijke mogendheden de Duitse bijdrage vaststellen op duidelijk omschre ven voorwaarden, gewaarborgd door een waarlijk internationale controle, en beperken overeen komstig de moderne strategische gegevens. Reddingsploegen hebben Woens dag twee leden van een groep van vijf Franse bergbeklimmers, die sinds Zondag op de Mont Blanc werd vermist, levend te ruggevonden. De overige drie wa ren doodgevroren. De lijken van twee van hen zijn geborgen. Het aantal slachtoffers in het gebied van de Mont Blanc, in dit weekeinde is hiermee tot vijf ge stegen. Drie personen worden nog vermist, onder wie twee le den van het Franse regiment Al penjagers. Woensdagochtend vroeg wierp een vliegtuig een pakje met peni cilline uit voor een Spaanse berg beklimmer, die met longontste king in een hut op 4.000 meter hoogte ligt. In Zuid-Vietnam is Woensdag ochtend om acht uur plaatselijke wel zeggen, dat Indonesië de tijd het staakt-het-vuren van hoop koestert, dat de Verenigde kracht geworden. In geheel Naties er toe zullen kunnen bij- Indo-China is nu de strijd ge dragen, dat tussen Indonesië en staakt. Het bestand was reeds Laos, Cambodja en Midden-Vietnam van Gidsen, politiemannen en leden van de Franse republikeinse gar de zetten het onderzoek naar de vermisten voort. De twee leden van het regiment Alpenjagers zijn later levend te ruggevonden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft een bedrag van ƒ2017 ont vangen van de burgemeester van Nieuw Vossemeer ten behoeve van de slachtoffers der overstro mingen in Oostenrijk. Dit geld is de opbrengst van een collecte, die de burgemeester op touw heeft gezet met enige inwoners van de door het Roode Kruis geschonken woningen in zijn gemeente. Het bedrag zal dienen als bijdrage in de kosten van de ontvangst van 40 geëvacueerde kinderen uit Oostenrijk, die 6 September ver wacht worden voor een verblijf van 18 dagen in het Henri Du- nanthuis van het Nederlandsche Roode Kruis te Zeist. Denemarken vreest, dat zijn oogsten dit jaar slechter zullen zijn dan vele jaren het geval is geweest, als gevolg van de aan houdende regens van de laatste tijd, die in het begin van de zo mer werden voorafgegaan door een droogteperiode van 6 weken. Het graan is aan het rijpen, maar kan niet worden geoogst, doordat de akkers doornat zijn. Wanneer er niet nog een goede periode van droog en warm weer komt. zal de oogst zowel wat de kwaliteit als wat de omvang betreft aan zienlijk minder zijn dan die van het vorige jaar. Deskundigen van het Deense ministerie van Landbouw verwachten reeds, dat de waarde van de graanoogst dit jaar ruim 150 millioen gulden la ger zal zijn dan het vorige jaar. toen een zeer grote oogst werd verkregen. Alleen voor suiker bieten, aardappelen en appelen zijn de vooruitzichten goed. overeenkomst inzake de Suez-ka- naalzone aan de behoeften van de vrije wereld tegemoet zou komen en ook beantwoordde aan de Egyptische souvereiniteitseisea. Dit alles droeg bij tot het feit, dat de vrije wereld thans een betere kans had dan voorheen om haar vernuft, begrip en rijkdom aan te wenden voor de opbouw van een structuur, die werkelijk on doordringbaar zou zijn voor com munistische aanvallen. Het regerende driemanschap van Guatemala heeft oud-presi dent Jacobo Arbenz, die sinds de val van zijn regering in de Mexi caanse ambassade in Guatemala verblijft, beschuldigd van „directe verantwoordelijkheid" voor de re cente mislukte opstand van groe pen van het leger tegen de be vrijdingsstrijdkrachten van kolo nel Armas. Volgens de beschuldiging had Arbenz in samenwerking met andere leden van zijn afgezette regering, die op andere ambas sades in de hoofdstad verblijven, plannen voor de opstand ge maakt. Binnenkort zullen bewij zen ter staving van deze beschul diging worden bekend gemaakt, aldus de verklaring. De voorzitter van het Goanese actie-comité, dr Cunha, heeft te Bombay verklaard, dat het plan om 15 Augustus, de Indiase on afhankelijkheidsdag, naar de Por tugese nederzetting Goa „op te rukken", ten uitvoer zal worden gelegd. Volgens dr Cunha had de gedeeltelijke aanvaarding door India van het Portugese voorste] om door neutrale waarnemers een onderzoek te laten instellen Het blad van de Sowjet-Russi- sche regering de Izwestia, heeft een tegenspraak van de Israëli sche ambassade gepubliceerd op een bericht van het persbureau Tass, volgens hetwelk Israël de Amerikaanse regering officieel een voorstel gedaan zou hebben voor een verdrag voor weder zijdse verdediging. In het oorspronkelijke, tegen gesproken bericht, dat op 3 Augustus in de Izwestia werd opgenomen, was de correspon dent te Washington van het Israëlische blad Zmanim aange haald. Twee dagen daarna ver zocht de Israëlische ambassade het Sowjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken, 'n tgenspraak te doen publiceren. De Chinese nationalistische marine heeft thans bekend gemaakt, dat zij acht Chinese communistische oorlogsschepen tot zinken heeft gebracht voor de kust van Zuid-Foekien. Een niet genoemd aantal nationalistische schepen, die voor de kust pa trouilleerden, ontmoette vijf communistische kanonneerboten, waarvan twee „ouderwetse" en drie gemotoriseerde jonken. De nationalistische vloot beschoot ze en zond ze in korte tijd naar de zeebodem. Alle nationalisti sche schepen keerden onbescha digd op hun bases terug, aldus de nationalistische verklaring. in het grensgebied van de Portu gese bezittingen, niets te maken met het plan van het comité om Goa te bevrijden. De Britse consul-generaal in Lorenco Marques, Nairn, heeft namens de Indische gemeenschap een telegram aan premier Neh roe van India aantijgingen, dat Indiërs in Portugees Oost-Afrika slecht behandeld worden, tegen gesproken. Hij zei, dat zich slechts kleine incidenten hadden voorgedaan, veroorzaakt door 't patriotisch enthousiasme van een onbetekend aantal personen, waardoor enige schade aan eigendommen van Indiërs was aangericht. In een telegram aan radio- India verklaarde de consul-gene raal voorts, dat beschuldigingen volgens welke de Portugese gou verneur-generaal van Mozam bique tot geweld tegen Indiërs had aangezet, absoluut vals en geheel ongegrond zijn. Er zijn in- tegendeel maatregelen genomen om de Indiërs en hun eigendom men te beschermen. Nederland onderhandelingen zul- eerder len worden gehouden over de op- Noord- en lossing van deze kwestie. i kracht geworden. Prawda, het blad van de Rus sische communistische partij, heeft een hoofdartikel gewijd aan de „nog niet volbrachte taak een nieuw type Sowjet-mens met een nieuwe moraal" te scheppen, aldus radio-Moskou. In het blad werd er over ge klaagd, dat er nog resten kapita lisme in de geesten der mensen zijn overgebleven. „Vreemde op vattingen en ideeën uit de om ringende kapitalistische landen" kunnen in de Sowjet-gemeen- schap hun verschijning maken, aldus Prawda. Er moest ook vastbesloten en onverbiddelijk gestreden worden tegen „overblijfselen van gods dienst en bijgeloof" en tegen „dronkenschap en straatschende rij". De Franse nationale vergade ring heeft Woensdag besloten de behandeling van de voorgestelde grondwetswijziging die bekrach tiging van de E.V.G. zou verge makkelijken, uitstellen. De des betreffende motie, die de stilzwij gende steun van de regering had, werd met 360 tegen 161 stemmen aangenomen. De communisten, die tegen de E.V.G. zijn, steunden de motie. De volksrepublikeinen onthielden zich van stemming. De socialisten stemden vóór uitstel. Het wetsontwerp zal thans niet vóór het einde van de herfst in behandeling komen. De radicaal Badie, die de motie had ingediend, vond het noodlot tig, dat de grondwetswijziging enkele dagen vóór het debat over de E.V.G. behandeld zou worden. Men diende de tegenstanders van de E.V.G. gelegenheid te ge ven voor de grondwetswijziging te stemmen. De senaatscommissie voor fi nanciën heeft Woensdag het ont werp betreffende de bijzondere bevoegdheden op economisch, fi nancieel en sociaal gebied goed gekeurd na het op verscheidene punten gewijzigd te hebben. Vol gens een van de amendementen wordt het einde van het tijdvak van- de bijzondere bevoegdheden op 31 December van dit jaar ge steld. Het gewijzigde ontwerp werd aangenomen met elf tegen drie stemmen bij acht onthoudin gen. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft de ver langens van een drankenfabriek „PePsi-Cola") niet vervuld, toen hij gistermiddag uitspraak deed in het korte geding dat deze fa briek aanhangig had gemaakt te gen de Stichting Den Haag Bloe menzee. De stichting had n.l. een andere drankenfabriek (Coca-Co la) wel toestemming tot deelne ming aan het bloemencorso op Zaterdag a.s. gegeven, en de eisende fabriek niet. De geweigerde drankenfabriek eiste nu, op straffe van een dwangsom van tienduizend gul den, dat de stichting haar besluit zou herroepen. Mr Marinus, vice-president van de rechtbank te 's-Gravenhage, meende dat de openstelling tot aanmelden voor het corso niet bindend gold. Het aanbod was niet in nieuws- en dagbladen ge daan maar aan een aantal be langstellenden waren brieven ter opwekking gezonden. De formu lieren, die later waren verzonden, waren niet voor iedereen be stemd. Hoewel de voorwaarden summier waren, zat er niet de consequentie in dat iedere aan melder recht op deelneming kon doen gelden. De stichting moet, aldus de vice-president, een zeke re discretionnaire bevoegdheid worden toegekend. De gedaagde heeft zich niet schuldig gemaakt aan een on rechtmatige daad maar uit zake lijke overweging besloten de drankenfabriek deelneming aan het corso te weigeren. Voorts overwoog de vice-presi dent dat eiseres een maand lang had stilgezeten en daarna opeens een kort geding aanhangig had gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1