Overeenkomst ondertekend WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Uniestatuut werd op 2 November 1949 ondertekend De Unie in de practijk Ik sla iedere week weer versteld! Verloop van de conferentie Het geschil tussen Portugal India en Rede van Herbert Hoover WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3223. REDE VAN MINISTER LUNS Indonesië zal niettoetreden tot verdedigingsverdrag voor Z.-O. Azië REDE VAN MINISTER SUNARJO DE FORMELE VERGADERING De Britse Labourleden in Moskou Samenzwering in Peru ontdekt India aanvaardt Portugees voorstel Onderhoud van leden Antilliaanse regeringsraad met minister Staf frankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum iter advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Li iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 De Nederl.-lndonesische Uniebesprekingen Dinsdagavond te 18.20 uur heb ben de voorzitters van de Neder landse en Indonesische delegaties bij de besprekingen over de Nederlands-Indonesische Unie, de ministers Luns en Sunarjo, bun handtekeningen gezet, onder de op de conferentie bereikte resul taten. Op de laatste vergadering heeft de voorzitter van de Neder landse delegatie, minister Luns, de volgende rede uitgesproken, waarin hij o.m, zei: ,,Het valt niet te ontkennen, dat de tussen onze delegaties ge houden besprekingen betreffende de herziening der Nederland- Indonesische betrekkingen een enigszins ongewoon en tamelijk wisselvallig karakter hebben ge had. Het wisselvallig karakter van deze NederlandsIndonesische conferentie is vooral veroorzaakt door de geheel onverwachte in terruptie van de voorgenomen afsluiting der besprekingen op 24 Juli. Dientengevolge kunnen wij eerst thans, 17 dagen later, in formele vergadering bijeen komen om onze goedkeuring te hechten aan de resultaten van de gezamenlijke arbeid welke in de afgelopen weken is verricht door de Indonesische en Nederlandse delegaties. Er is één onderwerp, dat ik op dit ogenblik zeer ongaarne aan roer. n.l. Nieuw-Guinea. Hetgeen U, mijnheer de voorzitter, hier over hebt gezegd in uw rede van 6 Juli, dwingt mij echter tot'het maken van enkele opmerkingen. De Nederlandse regering kan het door U tot haar gerichte for mele protest niet aanvaarden. De Nederlandse regering heeft reeds in haar antwoordnota van 14 April duidelijk te kennen gege ven, dat zij de status van Nieuw- Guinea niet kon accepteren als punt van bespreking in de onder handelingen over de Nederlands- Indonesische betrekkingen, om dat terzake een niet te overbrug gen verschil van mening bestaat. Het is derhalve niet juist, te stellen, gelijk U in uw rede deed, dat eerst ter conferentie zou zijn gebleken, dat de Nederlandse regering niet bereid is met de republiek Indonesië over de sta tus van Nieuw-Guinea te spre ken. Evenmin kan de Nederland se regering in dit opzicht een zijdig handelen worden ver weten, aangezien de Indonesische regering reeds vóór de aanvang der conferentie op de hoogte was van het Nederlandse standpunt. Indien wij thans het bereikte resultaat, zoals dit in het ont- werp-protocol en de daarbij be horende briefwisseling is vast gelegd, nader bezien, dan consta teer ik, dat onze delegaties tot overeenstemming zijn gekomen omtrent het regelen van de Ne derlandsIndonesische betrek kingen door middel van normale internationale overeenkomsten: Het uniestatuut en een drietal aan het uniestatuut gehechte overeenkomsten zullen vervallen. Gelijk te verwachten was, heeft het vinden van een, beide partijen bevredigende, oplossing voor de regeling der financieel-economi- sche betrekkingen veel tijd en grote moeite gekost. Alvorens mijn rede te beëindi gen wil ik nog gaarne U, mijn heer de voorzitter, en U, heren leden en adviseurs der Indonesi sche delegatie, mijn waardering betuigen voor de ernst, het ver antwoordelijkheidsbesef en de goede wil, waarmede de bespre kingen van uw zijde zijn gevoerd. Ik wil mijn rede besluiten, mijnheer de voorzitter met het uitspreken van de vurige hoop, dat de nieuwe grondslag, welke thans is gelegd voor de betrek kingen tussen onze landen, mag leiden tot groeiend wederzijds begrip en langdurige vriendschap tussen Nederland en Indonesië. Indonesië is niet voornemens toe te treden tot een vrdedigings- verdrag voor Zuid-Oost-Azië, al dus heeft de Indonesische pre mier, Ali Sastroamidjojo, Dins dag verklaard. Hij sprak nadruk kelijk de berichten tegen, dat zijn regering overwoog een waar nemer naar de besprekingen in zake een dergelijk verdrag te zenden. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie, mr Sunarjo kwam hierna aan het woord. Hij zei on der meer: „Allereerst wil ik namens on ze delegatie en namens de Indo nesische regering onze welge meende dank uitbrengen voor de gastvrijheid, die wij ivan de Ne derlandse regering gedurende ons verblijf alhier hebben mogen genieten. Met de kwestie Nieuw-Guinea is het niet kunnen gelukken, doch ik meen, dat, wat het eerste on derwerp aangaat, nl. de ontbin ding van de unie en in verband daarmee tevens de nieuwe grond slagen van onze toekomstige verhouding onder meer op fi- nancieel-economisch gebied, zij het in brede trekken, onze ge voerde besprekingen gedurende deze zes aïgelopen weken van onvermoeid en geduldig pogen aan beide zijden tot een tast baar resultaat hebben geleid. De voor ons liggende docu menten nu nl het protocol en de briefwisseling zijn de be wijzen geworden van de aan bei de zijden heersende gedachten en gevoelens. Wat ons ten zeerste spijt is, dat de Nederlandse regering niet be reid is bevonden, in de bespre king van de kwestie Nieuw-Gui nea. Over deze motieven heb ik in mijn uiteenzetting op de 6e Juli r.eeds het een en ander aange voerd. Het eenzijdig handelen van Nederlandse zijde in die uiteen zetting |vermeld is bedoeld als te slaan op de gehele houding van Nederland met betrekking tot Nw-Guinea, om verder over dit gebied van Indonesia volle dig te willen beschikken met al gehele afwijzing van besprekin gen met ons over de souvereini- teit over dit gebied, dat rechtens (naar onze mening) aan Indone sië toebehoort en dat dus een in tegrerend deel van Indonesia is. Op deze houding van Nederland is ons formeel protest gericht, dat wij hierbij onverkort hand haven. Zoals u allen bekend is, is de 17e Augustus onze heilige na tionale dag, want op dien dag in 1945) werd onze onafhankelijk heid geproclameerd. En daarom is het onze diepgevoelde wens, indien wij de ontbinding van de unie, die zoveel te maken heeft met ons leven als een vrij volk, zoals wij dit aanvoelen, op dien dag die thans weer zo ras na dert als een voldongen feit zou den kunnen constateren. Het resultaat van deze confe rentie mag geloof ik dit in al le bescheidenheid gezegd niet al te gering worden geschat. Het ondertekenen van het pro tocol tot ontbinding van de unie NederlandIndonesia en de daarbij behorende briefwisseling betekent, dat mijn land en het uwe een bijdrage hebben gele verd tot de vermindering van de spanningen tussen West en Oost, zulks volkomen in overeenstem ming met de gunstige resulta ten van de besprekingen in Ge- nève en ten aanzien van 't En gels-Egyptisch geschil inzake de ontruiming van het Suez-kanaal. Het stemt ons tot voldoening dat deze conferentie in Den Haag mede het hare heeft bijgedragen tot het effenen van de weg van de door ons allen zo begeerde wereldvrede. Juist daarom dragen de resul taten van deze conferentie zulk een vèrreiKende betekenis, die inderdaad verder gaat dan alleen maar de afwisseling van een voorbije orde van zakgn tussen twee naties, vooral als men dit beziet uit het oogpunt van de steeds voortschrijdende evoluties der mensheid, die uiteindelijk leidt na ontelbare keren vallen en opstaan, naar een geestelijk en materieel leven in harmoni sche samenwerking der volke ren. Moge dit, met de zegen van de Allerhoogste, ook door u, mijn heer de voorzitter, bij het begin van deze conferentie afgesmeekt, spoedig bewaarheid worden" De formele vergadering, waar op Dinsdagavond de resultaten van de uniebesprekingen zijn on dertekend, is Dinsdagmiddag om vijf uur begonnen. Aanwezig wa ren de voltallige Nederlandse en Indonesische delegaties met de adviseurs. Om tien minuten vóór half zeven begonnen de voorzit ters van de delegaties, minister Luns en minister Sunarjo, met het zetten van hun handtekenin gen onder de documenten, be staande uit een protocol, een brief van minister Luns aan minister Sunarjo en een brief van de voorzitter van de Indone sische delegatie aan minister Luns. De ministers zetten ieder twaalf handtekeningen. Alle do cumenten zijn gesteld in het Nederlands, Indonesisch en En gels, die gelijke kracht hebben. De ondertekening van de docu menten vond plaats in de Laires- sezaal, waar alle vergaderingen van de conferentie zijn gehou den. Het eerste deel van de slot vergadering was besloten. Op het moment, dat de voorzitters van beide delegaties begonnen met 't ondertekenen van de documen ten, kwamen tientallen fotogra fen, cineasten en cameramen van de televisie in actie en de zaal baadde in een zee van licht. Na de ondertekening wisselden beide voorzitters een handdruk. Het is nog geen vijf jaar gele den het was op 2 November 1949 dat in de Ridderzaal in Den Haag de delegaties van het Koninkrijk der Nederlanden, de republik Indonesia en de bijeen komst voor federaal overleg hun handtekeningen zetten onder een ontwerp-Uniestatuut, waarvan de aanhef was: Het Koninkrijk der Nederlanden en de Republik der Verenigde Staten van Indonesië, besloten hebbende op basis van vrijwilligheid, gelijkheid en vol ledige onafhankelijkheid een vriendschapelijke samenwer king tot stand te brengen tussen elkander en tot verwezenlijking van de toekomstige samenwer king in het leven te roepen de Nederlands-Indonesische Unie, zijn overeengekomen in dit Unie statuut de grondslag te leggen van hun onderlinge verhouding als onafhankelijke en souvereine staten, daarbij van oordeel zijn de, dat niets in dit statuut aldus mag worden uitgelegd, dat enige daarin niet genoemde vorm van samenwerking, of samenwerking op enig daarin niet genoemd ge bied, waaraan de beide deelgeno ten in de toekomst de behoefte mochten gevoelen, zullen zijn uitgesloten". Over het doel van de Unie werd gezegd, dat de samenwerking zou „plaats hebben ter zake van on derwerpen in de eerste plaats liggende op het gebied der bui tenlandse betrekkingen en defen sie, en .voorzover nodig finan ciën, alsmede ten aanzien van economische en culturele aard". Aan het hoofd van de Unie, al dus was overeengekomen, „staat Hare Majesteit Koningin Juliana, Prinses van Oranje Nassau, en bij opvolging Hare wettige op volgers in de Kroon der Neder landen". Voor rechtsgeschillen tussen de deelgenoten werd in gesteld een Uniehof van arbi trage, rechtsprekend in naam van het hoofd der Unie. Het Uniestatuut schreef voor, dat voor de uitvoering van de doelstellingen minstens twee keer per jaar een ministerscon ferentie zou worden gehouden. Slechts in het eerste jaar van het bestaan van de Unieverhouding in 1950 zijn ministers van Nederland en Indonesië- bijeen geweest, in Maart en in Novem ber. In Januari 1951 nadat de in het charter van de souvereini- teitsoverdracht voorgeschreven conferentie over de staatkundige status van Nieuw-Guinea was ge houden en geen resultaten had opgeleverd werd voor het eerst officieel in Indonesië ver klaard, dat zou worden gestreefd naar wijziging in de Unieverhou ding met Nederland. In 1951 en in 1952 werden reeds hierover in Nederland door een Indonesische delegatie besprekingen gevoerd, die echter door verschillende oor zaken niet tot het door Indonesië gestelde doel leidden. In Maart van dit jaar verzocht Indonesië de Nederlandse regering de be sprekingen te hervatten, welke besprekingen hebben geleid tot beëindiging van de Unieband. De aan het Uniestatuut ge- opleiden van officieren in Neder- hechte overeenkomst op het ter rein van de buitenlandse betrek kingen is wat men zowel in Ne derlandse als Indonesische krin gen noemt „een geruisloze dood gestorven". Aanvankelijk werden in de landen, waar Indonesië (nog) geen vertegenwoordiging had, de belangen van de republiek Indo nesië door Nederland behartigd. Naarmate Indonesië in een steeds groter aantal landen eigen ver tegenwoordigingen ging onder houden liep ook deze samenwer king af. Ook door het feit, dat naar Indonesisch inzicht de be langensferen der beide staten geografisch zeer ver uiteenlag, heeft de coördinatie van het buitenlandse beleid van beide uniepartners nooit ten volle aan het in de overeenkomst gestelde doel beantwoord. De samenwerking op het ge bied van de defensie vond o.a. gestalte door de Nederlandse mi litaire missie, die naar Indonesië werd gezonden en daar tot in '53 een in vele Indonesische 'krin gen zeer gewaardeerd aandeel had in de opleiding van de op leiding van de Indonesische weermacht. Vele oorzaken, die naar velen menen buiten de noodzaak van het voortbestaan van deze mis sie stonden, hebben er toe geleid, dat de Nederlandse instructeurs het vorige jaar, met uitzondering van een klein aantal leden van de Kon. marine, naar Nederland terugkeerden, een ander onder deel van deze samenwerking, 't (Advertentie) land voor de Indonesische strijd krachten, duurt zij het dan ook in verminderde mate nog voort. De overeenkomst voor culture le samenwerking heeft geen an der gevolg gehad dan het vormen van dé in de overeenkomst voor geschreven commissie. Resulta ten van het werk van deze com- sie hebben op de culturele sa menwerking tussen Nederland en Indonesië geen merkbare in vloed gehad. ■Wat betreft de financieel-eco- nomische overeenkomst werden in Indonesië veelvuldig bezwa ren geopperd tegen de verplich tingen die Indonesië op zich had genomen, herhaaldelijk werd aangedrongen op herziening van de daarin voor Indonesië schadelijk geachte bepalingen. Was reeds op de tweede unie conferentie in 1950 besloten, dat beide deelgenoten wat de han delspolitiek betreft voortaan zelfstandig zouden optreden, de financiële regelingen bleven tot op heden van kracht. Ook het voorgeschreven voorafgaand overleg waar het betrof finan ciële kwesties, die de belangen van beide landen raakten, is ge regeld gehouden. Het uniehof van arbitrage is slechts één keer bijeengeweest en wel op 23 Augustus 1951 ter behandeling van een geschil over de verantwoordelijkheden, voortvloeiende uit de algemene oorlogsongevalllen-regeling. Tot een uitspraak kwam het echter niet, daar de stemmen staakten. Sinds ik Castella Parels ge bruik sta ik iedere week weer versteld over de gewel dige waskracht van dit middel. De slagzin „vlekken vluchten voor Castella" krijgt steeds groter kracht. Ik bezit geen wasmachine, dus U begrijpt dat Castelle Parels juist mij veel tijd en geld bespaart en ik heb een stralend witte was. Bont goed, zoals overhem- den, wordt ge weldig gauw schoon, Het tovermiddel! U vliegt nu door de was heen! tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. is gewoon een Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis De onderhandelingen tussen een Nederlandse delegatie onder voorzitterschap van minister Luns en een Indonesische dele gatie onder leiding van de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, mr Sunarjo, die hebben geleid tot de opheffing van de unieband tussen Neder land en Indonesië, hebben zes weken geduurd. Dinsdag 29 Juni begon de conferentie met een be sloten zitting nadat de ministers Sunarjo en Yamin op Woensdag 23 Juni uit Djakarta in Neder land waren aangekomen. In zijn rede op de eerste bij eenkomst van de voltallige Ne derlandse en Indonesische dele gaties wees minister Luns er o.a. op, dat deze conferentie niet no dig zou zijn gewest, indien in In donesië na de overdracht van de souvereiniteit de wens had be staan inhoud te geven aan de in en door de unieverhouding gege ven mogelijkheden tot samen werking. De Nederlandse regering, aldus verklaarde minister Luns, is al tijd van oordeel geweest, dat de unieverhouding en de erbij be horende (R.T.C.-overeenkomst een gunstige basis waren voor 't tot ontwikkeling komen van goe de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië. ,,Het heeft niet zo mogen zijn", voegde mi nister Luns hier aan toe, er aan herinnerend, dat toen eenmaal de Indonesische regering de wens te kennen had gegeven de mogelijkheden te bestuderen van een herziening van de basis der wederzijdse betrekkingen, Neder land steeds heeft getoond Indone sië op vérgaande wijze tegemoet te willen komen. De voorzitter van de Indonesi sche delegatie, mr Sunarjo, gaf in zijn eerste rede op de confe rentie de Indonesische doelstel lingen duidelijk weer: opheffing van de Unie, vervanging daarvan door een gewone verhouding, be ëindiging van de voor Indonesië nadelig geachte R.T.C.-overeen- komsten en bespreking van te rugkeer van westelijk Nieuw- Guinea tot het grondgebied van de republiek Indonesië. Na drie vergaderingen van de voltallige delegaties werd de con ferentie voortgezet met informe le vergaderingen, waartoe het initiatief was uitgegaan van de Nederlandse delegatie. Al spoedig werd bekend, dat de kwestie Nieuw-Guinea buiten deze conferentie zou worden ge houden en dat het zwaartepunt van de besprekingen lag op het formuleren van een voor Neder land aanvaardbare regeling van de financieel-economische betrek, kingen, waarvan de bereidheid van Nederland om tot beëindi ging van de unieverhouding over te gaan afhing. Het informele overleg werd op 13 Juli afgesloten, waarna beide delegaties haar regering raad pleegden. Het informele overleg had geleid tot het formuleren van de principiële lijnen, waar aan echter geen van beide par tijen waren gebonden. Op 19 Juli werd het informele overleg echter hervat ter bespre king van de wijzigingen, die zo wel de Nederlandse als de Indo nesische regering hadden voor gesteld op de bereikte concept overeenkomst. Deze vergaderingen leidden er toe, dat voor Zaterdag 24 Juli 'n vergadering van de voltallige de legaties kon worden aangekon digd. waarop de ondertekening van de bereikte overeenkomst zou geschieden. Enkele uren vóór de plechtigheid bleek, dat de In donesische regering zich niet ge heel kon verenigen met de be reikte resultaten en de slotbijeen komst werd te elfder ure uitge steld. Minister Yamin vertrok dezelf de avond per vliegtuig naar Dja karta om zoals werd gezegd de situatie persoonlijk toe te lichten. Precies een week later keerde minister Yamin naar Ne derland terug, na gedurende vier dagen in Djakarta overleg te hebben gepleegd met de Indone sische regering, het parlement en de regeringspartijen. Op 2 Augustus verzocht minister Sunarjo hervatting van de besprekingen en Woens dag j.l. werd het informele over leg hervat nadat in de ochtend de ministers Luns en Sunarjo el kaar hadden ontmoet. Na afloop van de informele vergadering werd medegedeeld, dat diverse leden van de delega tie en deskundigen de volgende dagen „op working level" con tact zouden onderhouden en dat daarbij naar de grootst mogelij ke spoed zou worden gestreefd. De laatste „werkvergadering" werd Maandag gehouden, na af loop waarvan zowel minister Donker als minister Yamin kon mededelen goede hoop te hebben, dat de conferentie nog deze week zou kunnen worden beëindigd. Het bleek, dat overeenstemming was bereikt over de nieuwe tek sten van het protocol en de daar bij behorende briefwisseling. Na dat de Nederlandse regering nog Maandag de bereikte resultaten had besproken volgde Dinsdag ochtend de aankondiging, dat de Nederlandse en Indonesische de legaties dezelfde middag in de Lairessezaal de bereikte overeen komst zouden ondertekenen De Indiase regering heeft van haar Consulaat-Generaal te Goa bericht ontvangen, dat de Portugese autoriteiten aldaar de uitwijzing van alle Indiërs zonder verblijfvergunning heb ben gelast. In de order, die Maandag werd uitgevaardigd, werd een termijn van 24 uur gesteld. Volgens een woordvoer der te Nieuw-Delhi worden verscheidene duizenden perso nen door deze maatregel ge troffen. Naar het Indiase nationale persbureau meldt, hebben de Portugezen in Goa 10.000 mili tairen geconcentreerd. Men ver wacht dat tegen 13 Augustus nog versterkingen van ruim 2.000 man zullen aankomen. Het Indiase persbureau weet |voorts te melden,dat aan het vliegveld Panjim, nabij Goa, niettegen staande onafgebroken regens dag en nacht wordt gewerkt. Een woordvoerder der (Indiase regering deelde mee, dat het Indiase consulaat-generaal te Goa aan de Portugese autori teiten een protest heeft gezon den naar aanleiding van het uitwijzingsbevel, waarvan voor namelijk Indiase grensarbeiders te lijden zullen hebben. Premier Nehroe heeft inmid dels de verzekering gegeven, dat deRooms-Katholieke gods dienst, met zijn tradities en cultuur, zal worden geëerbie digd,als Goa bij India zou ko men. Portugese autoriteiten hadden n.l. uiting aan haar vrees gegeven, dat in dat geval het graf van St. Franciscus Xaverius in de kathedraal van Goa gevaar zou lopen. Volgens het Indiase pers bureau is mievr. Fidalgo, de echtgenote van het voormalige hoofd van de Portugese enclave Nagar Haveli, door de pro-Indi- ase vrijwilligers vrijgelaten. Zo als bekend, werd zij als gijze laar vastgehouden door de groep, die Nagar Haveli bezet heeft. Omtrent de verblijfplaats van kapitein Fidalgo en twee De Britse Labour-leider Cle ment Attlee en de andere leden van de Labour-groep, die op weg is naar Continentaal China, zijn Dinsdag in Moskou aangeko men. Zij zullen daar twee dagen blijven. Van officiële zijde is medege deeld, dat de regering van Peru Dinsdag een samenzwering van een legergroep om een opstand te ontketenen, heeft ontdekt. De brigade-generaal Ernest Raez is gearresteerd. De voormalige Amerikaanse president Herbert Hoover heeft Dinsdag te West Branch (Iowa) in een rede, uitgesproken op zijn 80e verjaardag, de democrati sche partij ervan beschuldigd in de loop van de twintig jaar, dat zij aan de macht is geweest, het spel van de Sowjets gespeeld te hebben. Hij verklaarde zich gedurende de oorlog verzet te hebben tegen hulp aan de Sowjet-Unie. Vol gens hem had men de twee dic tatoren elkaar moeten laten uit putten. ,,Ik heb toen verklaard, dat Amerikaanse steun uitbrei ding van het communisme over de gehele wereld tot gevolg zou hebben. De gebeurtenissen heb ben mij gelijk gegeven", aldus Hoover. andere Portugese officierm, die kort voor het bezetten van de stad waren uitgeweken, zou niets bekend zijn. De Indiase regering heeft he kend gemaakt, dat zij het Portu gese voorstel om door onpartij dige waarnemers een onderzoek te laten bistellen naar de toe stand in de Portugese bezittin gen in Voor-India, heeft aan vaard. Portugal deed dit voorstel Maandag, met het verzoek vóór Dinsdagmiddag te antwoorden. In haar antwoordnota, weiKe aan de Portugese gezant te Nieuw Delhi wrd overhandigd, verzoekt de Indiase regering Portugal onmiddellijk vertegen woordigers aan te wijzen om het plan met Indiase afgevaardigden uit te werken. „De Indiërs in de Portugese nederzettingen hebben evenveel recht op hun vrijheid als hun landgenoten in de unie en zij zijn vastbesloten die vrijheid te ver werven. De regering en het volk van India hebben er echter altijd naar gestreefd door middel van onderhandelingen oplossin gen te vinden", aldus de Indiase nota. Overigens worden „de be lachelijke en ongemotiveerde aantijgingen tegen de eer van de Indiase strijdkrachten en de re gering van de unie" van de hand gewezen. De Indiase regering verzoekt om nader overleg met Portugese vertegenwoordigers, omdat zij details van het Portugese voor stel niet practisch vindt. De voorzitter van de Antil liaanse regeringsraad, mr dr M. F. da Costa Gomez, en de Antil liaanse minister van Financiën, de heer W. R. Plantz, hebben Dinsdagmiddag een uitvoerige bespreking gehad met de Neder landse minister van Oorlog, ir C. Staf. Hierbij was ook aanwezig de algemeen vertegenwoordiger der Nederlandse Antillen in Ne derland, mr N. Debrot. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en kele buiene. Vrij krachtige tot matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 12 AUGUSTUS. v.m. n.m. Breskens 0.05 12.25 Terneuzen 0.40 1.— Hansweert 1.20 1.40 Walsoorden 1.30 1.50 ZON MAAN op onder op onder Aug. 11 5.16 20.13 18.35 1.27 12 5.18 20.12 19.05 2.39 13 5.19 20.10 19.29 3.57 14 5.21 20.08 19.48 5.18

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1