De toestand in Marokko De toestand in Portugees-lndia Koning Haakon brengt deze week een bezoek aan Nederland WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN De Nederlands-Indonesische Uniebesprekingen «Izwestia» over organisatie Gehlen Hongarije zou Nederlandse aanbodthansaanvaard hebben DINSDAG 10 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3222. Nieuwe ongeregeldheden te Port Lyautey NIEUWE ONGEREGELD HEDEN- TE PORT LYAU TEY. Incident in de Suez-kanaalzöne Ongunstige oogstverwachtingen in België Portugeese versterkingen naar Mormugao Besprekingen over een Zuid-Oost Aziatische verdragsorganisatie Conferentie nog deze week ten einde op onder op Aug. 10 5.14 20.15 17.57 11 5.16 20.13 18.35 12 5.18 20.12 19.05 13 5.19 20.10 19.29 14 5.21 20.08 19.48 Vietminh bezet militaire post in Zuid-Vietnam A.s. Donderdag sterren regen van de Perseiden STankerlng bij Abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1-1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 nar- De spanning in Marokko stijgt nog steeds. In het afgelopen week-einde zijn tenminste 15 mensen om het leven gekomen en tientallen gewond bij onlus ten, moordpartijen, brandstich ting en plunderingen in Port Lyautey. Bewoners van het platteland rondom Fez zijn naar de stad ge trokken uit angst voor aanvallen van benden, als het in de komen de 24 uur, naar aanleiding van het grote Mohammedaanse feest „Aid el Kebir" (herdenking van het offer van Abraham) tot on geregeldheden op grote schaal zou komen. Nationalisten en communisten hebben de bevolking opgeroepen dit feest niet te vieren, doch te herdenken, dat een jaar geleden sultan Sidi Mohammed Ben Joessef werd afgezet en vervan gen door de Frans-gezinde hui dige sultan Sidi Mohammed Moe lai Ben Arafa die gesteund wordt door Berberstammen. Ongeveer 500 Berbers hebben hun tenten nabij Fez opgeslagen. Verleden jaar werden ter gele genheid van „Aid el Kebir" 6000 schapen geslacht, doch dit jaar is op de markt van Fez geen schaap verkocht. Militairen patrouilleren in de Europese wijk van de stad. In Casablanca, Rabat en Port Lyautey zijn vlugschriften ge vonden, waarin Marokkanen die niet tegen de Fransen willen ageren met zware straffen wor den bedreigd. De Franse autoriteiten in Ra bat verklaarden echter, dat ver antwoordelijke elementen Van de extreem-nationalistische istiqlal- partij op het laatste ogenblik alle demonstraties hebben afge last. Wel heeft de partij opge roepen tot een staking van win keliers en een algemene werk staking van acht dagen. Zaterdag zijn in Port Lyautey bloedige ongeregeldheden voor gevallen als gevolg van deze sta- king. Inheemse politie, die de winkeliers bevel gaf hun zaKen te openen, werd door de betogers met stenen bekogeld. De politie maakte van de vuurwapènen ge briuk. Elf personen zijn bij deze botsingen om het leven geko men. Zondag zag de politie in Port Lyautey zich opnieuw genood zaakt het vuur te openen, toen zij bij het escorteren van Franse gezinnen werd aangevallen door nationalisten. Marokkanen heb ben Zondag in Port Lyautey voorts verscheidene gebouwen geplunderd en Franse huizen, 'n bioscoop, een kliniek en een Mo hammedaanse school in brand gestoken. Ook werden auto's vernield en telefoonverbindingen verbroken. Bij Rabat hebben betogers hui zen van drie anti-nationalisten in brand gestoken. Bij Port Lyautey hebben Zon dag Fransen, die aanwezig wa ren bij de begrafenis van slacht offers van onlusten in de vooraf gaande dagen, tegen de regering gedemonstreerd. Zij eisten re presaillemaatregelen en begroet ten resident-generaal Lacoste, die de begrafenis bijwoonde, met de kreten .Treedt af" en „Wraak". In Fez zijn de winkels reeds 'n week gesloten. Volgens Franse kringen is de voedseltoestand „wanhopig". Rijae Marokkanen steunen hun armere buren. Win- keilers zijn begonnen hun voor raden en hun geld naar elders over te brengen uit vrees voor plundering. Duizenden tot de tanden gewa pende Berbers zijn Maandag Ra bat binnengekomen om hun aan hankelijkheid aan de bejaarde sultan van Marokko op het gods dienstige feest Aid el Khebir te betuigen. De sultan, Sidi Mohammed Moelai Arafa, die in Augustus door de Berbers onder leiding van de pro-Franse pasja van Mar- rakesj, El Glaoei aan de macht i\wam, deed een beroep op de be volking zich rustig te houden Hij beloofde te zullen trachten verbetering aan te brengen in de „huidige moeilijke toestand" zo dra de rust was hersteld. In Fez zijn betogingen gehou den voor de afgezette sultan Ben Joessef, doch er deden zich geen ongeregelheden voor. Onder win keliers heerst ongerustheid. Velen van hen hebben hun voor raden naar elders overgebracht uit vrees voor plundering. De sultan van Marokko heeft Zondagavond de bevolking opge roepen rust en orde te bewaren en ongeregeldheden te voor komen. Met uitzondering van Port Lyautey is het Zondag over het algemeenrustig geweest in Ma rokko. In Port Lyautey zijn een blanke man en een vrouw Ver moord. i Al Te Port Foead, gelegen tegen over Port Said aan het noordelij ke eind van het Suezkanaal, zijn Zaterdag handgranaten gewor pen in een kamp, waar gezinnen van Britse militairen wonen. Slechts een der granaten ontplof te. Er vielen geen slachtoffers en er werd slechts lichte schade i aangericht. i De Egyptische veiligheidstroe I pen in de Suez-kanaalzöne zijn I versterkt om herhaling van der gelijke incidenten te voorkomen. Vorige week werd, zoals gemeld, een spoorbrug bij Ismailia door saboteurs vernield. In bevoegde kringen verneemt het agentschap Belga, dat de Bel gische oogstverwachtingen niet zeer optimistisch zijn. De uitzaai en de groei zijn allesbehalve be gunstigd door de langdurige win ter, het droge voorjaar en de zeer natte zomer. Voor tarwe, haver en gerst verwacht men een opbrengst per ha, die 400 tot 600 kg lager is dan normaal. Rogge schijnt de meeste weerstand te hebben geboden. De kwaliteit van het vlas, dat zeer van hagel te lijden heeft gehad, en die van de tabak zal, naar men gelooft, niet het normale peil be reiken. Het suikergehalte der suiker bieten zal lager zijn. Half-late en late aardappelen hebben niet zeer geleden, maar zullen vrij moeilijk te bewaren zijn vanwege hun hoog waterge halte. Ook fruit en groenten heb ben geleden, vooral de tomaten. Verschillende plantenziekten hebben ook meer schade aange richt dan in normale jaren, door dat de bestrijdingsmiddelen een deel van hun doeltreffendheid verloren tengevolge van de lang durige regenval. Volgens berichten van Indi sche zijde wordt de grens tussen Indi'a en Goa heden door de Portugezen gesloten. De Partu- gese politie en de soldaten zou den opdracht heb oen van die da tum af op onbevoegden, die trachten de grens te overschrij den, te schieten. Een woordvoerder van de In dische regering zeide Zondag avond, dat het enige, wat de In dische regering kan doen om een mars naar Gao te verhinderen, is de vrijwillgers aangeraden ge bruik te maken van vreedzame middelen. De regering is niet bereid mensen, die zij als patrio ten beschouwt, te arresteren om hen te verhinderen vreedzame betogingen tegen een buiten lands regiem in Gao te houden. De woordvoerder voegde er aan toe, dat het Goanese natio nale congres, dat de campagne De premier van India, Nehroe, heeft in een nota aan de premier var) Ceylon, sir John Kotelawala ezegd, dat een bijeenkomst van Guid-Oost-Aziatische landen te Rangoon om te spreken oVer de oprichting van een Zuid-Oost Aziatische verdragsorganisatie Vooral gedurende de tweede onpartijdig en ongelegen" zou wereldoorlog heeft de koning zijn, aldus wordt uit gezagheb- het hart van alle Noren gewon- bende bronnen te Colombo ver- nen door zijn krachtige houding nomen. tegenover de Duitse aanvallers. De nota was een antwoord op Koning Haakon is op 3 Aug. de uitnodiging van Sir John Ko- 1872 geboren als tweede zoon telawala aan Nehroe om een van de Deense kroonprins, de la- dergelijke bijeenkomst bij te wo- tere koning Frederik VIII. Hij is De 82-jarige Noorse Koning I ter van de Britse koning Edward Haakon VII, die deze week een VII, Prinses Maud, die hem en- bezoek aan Nederland zal bren kele jaren later een zoon schonk, heeft in de bijna 50 jaar Alexander genaamd. gen, van zijn koningschap de naam „de populaire koning", die het volk hem heeft gegeven, ten volle verdiend. Door de jaren heen is hij trouw gebleven aan het de vies dat hij zich stelde toen hij koning van Noorwegen werd: „alles voor Noorwegen". nen. De Nieuw-Zeelandse premier, Sidney Holland, heeft Maandag gezegd, dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Clifton Webb, aan het hoofd zal staan van de Nieuw-Zeelandse delegatie naar de voorgestelde conferentie over 'n Zuid-Oost-Aziatische verdrags organisatie. Christian Frederik Carl Valde mar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noorwegen werd, wijzigde hij zijn naam in de ty pische Noorse naam Haakon. De jonge prins kreeg een op leiding bij de marine en klom op tot de rang van kapitein-luite- nant-ter-zee bij de Deense ma rine. In 1896 huwde hij de doch- Na afloop van de werkverga dering van Maandagochtend tus sen leden van de Nederlandse en Indonesische delegatie voor de uniebesprekingen heeft minister Yamin desgevraagd medegedeeld „goede hoop te hebben, dat de Indonesische delegatie deze week met een goed resultaat naar Djakarta zal kunnen terug keren". Aangezien echter van Indone- Minister Donker deelde na af loop van de werkvergadering, die om elf uur was begonnen en ruim twee en een half uur heeft geduurd mede, dat het sedert de vorige week Woensdag hervatte overleg „bepaald niet vruchte- u ts tvt t loos" is geweest. Minister Don- medegedeeld door het K.N.M.I. te Ker zeide. dat op de bijeenkomst De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuid westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0A0 0.50 n.m. 11.36 12.11 12.51 0.01 ZON MAAN onder van Maandagochtend goede voortgang was gemaakt en dat het gesprek heeft geleid tot een „afgerond geheel". De minister zeide eveneens goede hoop te hebben, dat de conferentie deze week zal kunnen worden be ëindigd. Naar van de woordvoerder van de Nederlandse delegatie verno men zijn bij de Nederlands-Indo nesische besprekingen de werk groepen het eens geworden over de nieuwe teksten van het proto col en de daarbij behorende briefwisseling. sische zijde nog een nieuwe toe voeging aan de briefwisseling is voorgesteld, moet hieromtrent echter alsnog de goedkeuring van de Nederlandse regering worden gevraagd. Is deze ver kregen, dan valt volgens de woordvoerder van de Nederland se delegatie te verwachten, dat de delegaties zeer spoedig tot formalisering van de bereikte resultaten zullen sunnen over gaan. Volgens berichten, die Zater dag in Parijs zijn ontvangen, hebben verzetslieden van de Viet minh in Zuid-Vietnam, vier dagen vóór de datum van 't staken van het vuren, een militaire post en twee uitkijkposten bij Saigon ver overd. Nadat de unie van Zweden en Noorwegen in 1905 was ontbon den, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemarken verzocht koning van Noorwegen te wor den. Dit was geen toevallig ver zoek. daar zijn voorvaderen eeuwenlang koningen van Noor wegen en Denemarken waren ge. weest. Vóórdat de kroon aan de Deen se prins werd aangeboden, had zich een ingewikkelde politieke strijd afgespeeld. De Zweedse koning wenste niet, dat een Zweedse prins koning van Noor wegen werd, terwijl de Denen vreesden de Zweden tegen zich in het harnas te jagen als zij een Deense prins tot koning van de nieuwe monarchie lieten verkie zen. Andere Europese mogend heden stelden ook veel belang in de kwestie, vooral Engeland en Duitsland. Zelfs in Noorwegen was de openbare mening ver deeld. Een niet onaanzielijke minderheid scheen voor een re publiek te zijn. Prins Carl van Denemarken werd tenslotte verzocht koning te worden, maar hij stelde als voor waarde, dat het Noorse volk hem zou aanvaarden. Er werd een volksstemming gehouden en de Deense prins kreeg een grote meerderheid. 260.000 kiezers wa ren voor een monarchie en prins Carl, 70.000 gaven de voorkeur aan een republiek. In November 1905 kwam prins Carl thans Koning Haakon in de Noorse hoofdstad aan met zijn vrouw, Koningin Maud, en zijn tweejarig zoontje, wiens naam in Olav was gewijzigd. De kroning had plaats in de oude koninklijke residentie Trondheim. De Koning heeft zich steeds van deelneming aan politieke de batten in Noorwegen onthouden, ofschoon hij alle gebeurtenissen met de grootste aandacht volgt. Slechts eenmaal loste hij naar eigen inzicht een politieke crisis op toen hij de socialisten tegen het advies van de aftredende pre mier in verzocht een nieuwe re gering te vormen. Maar ook toen handelde hij in volledige overeen stemming met de grondwet. In 1938 stierf Koningin Maud. Negen jaar tevoren was kroon prins Ólav, het enige kind van het koninklijk paar, in het huwe lijk getreden met de Zweedse prinses Maertha, die het afge- Donderdagavond 12 Augustus 0.26 a-s- wordt een sterrenregen ver- L27 2.39 3.57 5.18 wacht in het sterrenbeeld Per seus. Deze sterrenregen van de z.g. Perseioen treedt ieder jaar op deze tijd op. Het Russische regeringsblad „Izwestia" heeft Zondag geschre ven dat de in April in Oost-Duits- land gearresteerde Westberlijner Pleinz Glaske had verteld, dat de organisatie-Gehlen spionneerde ten nadele van Engeland, Frank rijk en Italië, aldus radio Moskou. Glaske had zelf een agent van de Britse geheime dienst voor dit doel in dienst genomen. Glaske verdween uit West-Ber- iijn op dezelfde dag als dr Alexan der Troesjnovitsj, een vooraan staande functionaris van een Russische emigranten-organisa tie. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken zei na zijn arrestatie, dat hij bekend had te hebben gewerkt voor de organi satie-Gehlen. Zoals gemeld staat generaal Gehlen aan het hoofd van een inlichtingendienst te München, die door Amerikaanse autoritei ten wordt gefinancierd. Volgens Tsjechoslowaakse be richten van vorige week waren in dit land verscheidene dozijnen agenten van de organisatie gear resteerd. lopen voorjaar overleed. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen gebo ren: de prinsessen Ragnhild en Astrid en prins Harald. Toen de Duitsers in April 1940 Noorwegen zonder waarschu wing aanvielen, nam de Koning reeds een grote plaats in in de harten van het Noorse volk, maar zijn houding in die critieke uren maakte hem zo mogelijk nog meer populair. De Koning bleef standvastig in zijn besluit Noorwegen volgens de grondwet te blijven regeren en wees alle wenken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was, besloot de Ko ning het land te verlaten en van Engeland uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. Voor de Noren thuis en in het buitenland werd de koning in ballingschap het symbool van het verzet en de eerste letter van zijn naam (H) en C het cijfer 7 werden het teken voor alle goede Noren. In Groot-Brittannië werk te de Koning onvermoeid voor Noorwegens zaak en hij werd bij zijn terugkeer in Noorwegen, na de bevrijding, beloond toen hij bij aankomst door honderdduizen den Noren werd toegejuicht. Na de dood van Koningin Maud trok de Koning zich min of meer uit het openbare leven terug, maar hij bleef zich kwijten van zijn vele plichten. De Koning was altijd te vinden bij belang rijke sportgebeurtenissen. Elke zomer woont hij in Zuid-Noor- wegen de zeilwedstrijden bij, waaraan zijn zoon en kleinkinde ren deelnemen. De Koning is een uitzonder lijk veelzijdige persoonlijkheid en zijn kennis van de wereldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren geholpen bij het nemen van een beslissing. Zijn wens om alles uit de eerste hand te weten en nauwkeurig te bestu deren heeft hem een gedegen kennis verschaft van alle zaken die verband houden met het be sturen van het land. Omdat dit feit blijkbaar niet algemeen bekend is, herinneren we nog aan het bezoek, dat H. M. Koningin Wilhelmina vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, in September 1922 aan Denemar- Ken, Zweden en Noorwegen heeft gebracht. Bij dit bezoek werden Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik in Noorwegen met grote warmte ontvangen. Koning Haa kon had tevoren een bezoek aan H. M. de Koningin gebracht. Koningin Wilhelmina en Ko ning Haakon hebben tijdens hun beider ballingschap in Londen grote vriendschap onderhouden, verbonden als beide vorstelijke personen waren door een familie band. Immers de oud-oom van Koningin Wilhelmina, Prins Fre derik (de broeder van Koning Willem II), is de overgrootvader van Koning Haakon. Een der bei de dochters van Prins Frederik, Prinses Louise (18281871) was gehuwd met koning Karei XV van Zweden en Noorwegen. Hun dochter, prinses Louise (1851 1926) huwde koning Frederik VIII van Denemarken, de vader van koning Haakon VII van Noorwegen. Het bezoek van Koningin Ju liana aan Noorwegen leeft nog in de gedachten van de Noren. Sprak niet één der bladen van een „lente van blijdschap" door H. M.'s bezoek ontstaan? organiseert, relaties onderhoudt met de Indische socialistische Praja-partij, die in de oppositie is en de regering of de regerende congrespartij niet raadpleegt. Waarnemers te Nieuw Delhi waren Zondag van oordeel, dat de spanning over de toekomst van de Portugese gebiedsdelen in een stadium is gekomen, waarin vijandelijkheden kunnen voor vallen. De strijd in de enclave Nagar Haveli tussen zwakke Portugese militaire eenheden en Indische „vrijwilligers" duurt nog steeds voort, aldus meldde AFP Zondag uit Lissabon. De corresponden ten te Gao van de Portugese bladen „Diaria Populair" en „Diario de Lisboa" maakten Zondagmiddag telefonisch mel ding van bloedige gevechten bij Canoel, twaalf kilometer van de hoofdplaats van Nagar Haveli, Silvassa. De echtgenote van de Portu gese bestuurder van Nagar Ha veli, mevrouw Fidalgo, die sedert vorige week door Indische „vrij willigers" werd vastgehouden, is Zondag vrijgelaten, aldus is Zon dagavond te Bombay vernomen. Het Portugese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dagochtend een nota gepubli ceerd, waarin bescherming van Indische onderdanen in Portu gese gebieden wordt verzekerd. In de Portugese overzeese gebie den zijn maatregelen genomen om de Indiërs te beschermen „tegen de verontwaardiging van het volk over de agressie tegen de Portugese enclaves in India", aldus de nota. De Portugese regering uitte voorts de wens, dat de voorge stelde waarnemers op 15 Augus tus met hun werkzaamheden beginnen. Op deze datum, de In diase onafhankelijkheidsdag, wordt nl. een actie verwacht van de „vrijwilligers", die de Portu gese bezitting Goa bij India wil len voegen. De waarnemers zouden moeten worden gekozen uit de landen, die diplomatieke betrekkingen met India en Portugal onderhou den. Volgens de Portugese nota moet aan drie van deze landen gevraagd worden ieder 4 waar nemers te zenden, die zich vrij in het grensgebied van de om streden enclaves moeten kunnen bewegen. „De Portugese regering hoopt, dat de unie van India, die zo trots is op de plaats, welke zij internationaal op het eerste plan inneemt, en die zich de rol van bemiddelaar tussen de volkeren aanmatigt, zich niet, tengevolge van een weigering om aan maat regelen ter opheldering van de situatie mee te werken, aan de wereld als een aanvallende mo gendheid, of als een land, dat tot agressie aanzet, zal openbaren", aldus de Portugese nota. DE PORTUGESE ENCLAVES IN INDIA. Uit betrouwbare Portugese bron te Nieuw-Delhi is vernomen, dat Portugese politiestrijdkrachten Sel Vasa in de Portugese enclave Nagar Aveli hebben heroverd. De secretaris-genraal van de extremistische Hindoe-secte te Mahasabha, V. G. Desjpande, heeft op een persconferentie te Sjolapoer, nabij de grens van Portugese nederzetting Goa. ge zegd, dat de regering van India de Portugese enclaves in India door „politie-actie" moest doen verdwijnen. Zijn partij zou deelnemen aan een strijd zonder geweld ter be vrijding van India Met het oog op de „onvermurwbare en oor logszuchtige houding van de Por tugese regering en de militaire voorbereidingen" zou echter al leen politioneel optreden het pro bleem kunnen oplossen, aldus Desjpande. PORTUGAL STELT HET ZENDEN VAN NEUTRALE WAARNEMERS VOOR. Teneinde een nieuw conflict in het Oosten te voorkomen stelt de Portugese regering India en an dere belanghebbende landen voor dat neutrale waarnemers een onderzoek instellen aan de gren zen van de Portugese bezittingen in Voor-Indië, zo is te Lissabon bekend gemaakt. Volgens diplomatieke kringen te Nieuw Delhi heeft Portugal in de desbetreffende nota, welke Zondag door het Portugese ge zantschap te Nieuw Delhi werd overhandigd, verzocht vóór Dins dagmiddag 16.00 uur te antwoor den. DE NAVO EN HET PORTU GEES-INDISCHE GESCHIL. Het Portugese departement van Buitenlandse Zaken heeft Zondag een bekendmaking uit gegeven „om een eind te maken aan twijfel, die misschien nog altijd bestaat" met betrekking tot de mogelijkheid, dat landen van het Noordatlantisch verdrag zich op dit verdrag beroepen, indien een gebiedsdeel buiten het Atlan tisch gebied wordt bedreigd- Volgens het communiqué had de Indische regering meer dan eens getracht de uitleg van eer- ste-minister Salazar, dat de Navo en het Brits-Portugese verdrag wel van toepassing zijn op het geschil over Goa, te weerleggen. De Indische regering beriep zich bij haar verwerping van e uitleg van Salazar op een door de Canadese eerste-minister, St. Laurent, op een persconferentie afgelegde verklaring. St. Lau rent had in Februari te Nieuw Dehli verklaard, dat de Portuge se gebiedsdelen in Voor-Indië niet in het gebied liggen, waarin onmiddellijk tot actie dient te worden overgegaan in geval van een aanval. Volgens het communiqué had de Canadese regering de beteke nis van St. Laurents verklaring later verduidelijkt. De Canadese regering had door haar hoge commissaris te Nieuw Dehli de Indische regering medegedeeld, dat de verklaring van St. Lau rent alleen betrekking had op 'n automatische defensieve militai re actie, en niet op onderling overleg, indien één van de lan den van oordeel is, dat de veilig heid of onafhankelijkheid van één van de partijen gevaar loopt. Gisteren zijn 600 man politie en militairen uit Portugal scheep gegaan naar Mormugao in de Portugese nederzetting Goa in India. VANDAAG REDE VAN SALAZAR. De Portugese premier, dr An tonio de Oliveira Salazar, zal vol gens de Portugese radio-omroep vandaag een belangrijke rede voor de radio houden over de ge beurtenissen in de Portugese be zittingen in India. Van betrouwbare zijde is ver nomen, dat Hongarije het Neder landse aanbod, 50.000 gulden te schenken voor de slachtoffers van de watersnood in Hongarije, thans heeft aanvaard. Hongarije bad dit aanbod ongeveer een week geleden van de hand gewe- zijn, aanvoerende, dat de jongste overstromingen niet zo veel schade hadden aangericht, da, Hongarije, behalve van de Sow- jet-Unie, hulp uit het buitenland zou kunnen aanvaarden. Enkele dagen later maakte de Hongaarse regering evenwel be- KONING HAAKON VER TROKKEN. Koning Haakon van Noorwe gen is Maandagavond uit Oslo vertrokken aan boord van het ko ninklijke jacht „Norge". Het jacht wordt Donderdag tegen het middaguur in Amster dam verwacht. kend, dat zij een bedrag van on geveer 50.000 gulden van de Roemeense regering had aan vaard. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken zou Zaterdag de Nederlandse gezant in Boeda pest van het nieuwe besluit van de Hongaarse regering op de hoogte gesteld hebben. In het tweede Hongaarse antwoord aan Nederland zou het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Za ken gezegd hebben, dat „bij na- derzien" Hongarije het Neder landse aanbod zou aanvaarden en er „ruime bekendheid" aan zal geven. Hongarije zou de voor keur geven aan geldelijke hulp boven hulp in natura. Tot dusver is in de Hongaarse pers geen melding gemaakt van het Nederlandse aanbod. Ook van 't Amerikaanse aanbod tot hulp verlening aan alle communisti sche landen, die van overstro mingen geleden hebben, is nog geen gewag gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1