lUuiswoótdpwzzte Op alle artikelen belangrijke kortingen Paratyphus in Holland en Zeeland Radiotoespraak van Adenauer over de kwestie John Maakt beroepsvoetbal een kans in ons land Kroongetuige had het gedroomd HEDEN 7 Augustus is de laatste dag van onze Doet Uw voordeel met onze LAGE PRIJZEN Voor alle Textiel en Woningtextiel TERNEUZEN Onze electrische apparaten Kortingen op alle MerUtapijten 10°/. korting op de SuperlaUens en Slopen Cinderella en Favorila Op alle Merkbedden en Schuimrubbermatrassen 10 °/0 reductie TELEFOON 2356 Gevaarlijk besmei water de oorzaak Medische rubriek Een moeilijk begin wachi! &e neutale bestandscommissie voor Indo-China NOG GEEN PROF-CLUB TE BERGEN OP ZOOM. Mutaties in Ts:echosSlowakije De verdachie hoorde straf tegen zich eisen Amerikaans verzoek aan Zuid-Korea OPRUIMING SMIDT-POTHOVEN Twee meisjes uit Kruiningen ■en de moeder van één hunner zijn in het ziekenhuis te Goes opgenomen met paratyphus. De meisjes waren kort tevoren met een groep kinderen op vacantie in Frankrijk. Men vermoedt, dat de oorzaak gelegen is in het «ten van besmet fruit of in het drinken van onzuiver water. Tal van kinderen uit het Zeeuwse dorpje, die de ziekte onder de leden zouden kunnen hebben, zijn uit voorzorg ge ïsoleerd. Of zij de voorgenomen vacantie-uitstapjes naar andere delen van Nederland zullen mo gen maken, is nog onzeker. In Holland zit men intussen met nog geheel andere proble men. De conclusies die de com missie ter bestudering van de afvalwaterzuivering in het hoog heemraadschap Rijnland dezer dagen in een rapport heeft neer gelegd, zijn allerminst opwek- VERSCHIL VAN MENING. Het grachtwater in Haarlem en Leiden verkeert in een zorg wekkende staat Van vervuiling. De weerzinweKkende geur die uit de grachten opstijgt, is ka rakteristiek voor bedorven wa ter. *|*i. Vooral in Haarlem is het grachtwater zo arm aan zuur stof, dat het een uitstekende voe dingsbodem vormt voor ziekte kiemen die voor die mens gevaar lijk zijn. De samenstellers van het rap port ir J. H. van Witzenburg en mr Fockema Andreae achten het plotseling uitbreken Van een epidemie, zoals destijds in Waal wijk, geenszins onmogelijk. (In Juli 1950 riep de inspecteur van de volksgezondheid in Nr.- Brabant de hulp in van het Ned. Roode Kruis om de epidemie van paratyphus, die plotseling te Waalwijk was uitgebroken, het hoofd te kunnen bieden. In de school naast het Theresiage sticht werd toen een noodzieken huis van 50 bedden ingericht, waar de lijders aan paratyphus werden ondergebracht, terwijl de observatie-patiënten verpleegd werden in een apart lokaal van het St. Nicolaasziekenhuis). Bij de gemeentelijke genees kundige dienst te Haarlem heeft vooral deze uitspraak in het rapport Verontwaardiging ge wekt. Men is aldaar van mening, dat noch de kwalijke geuren, nóch het slechte aanzien van het water ziekte kunnen veroorza- ken. Het contact van de bevolking met het grachtwater is bovendien minimaal, aldus de deskundige van de G.G.D. „Niemand zal het immers verzinnen, in de grach ten te gaan baden". DE RIJN BESMET. Inmiddels zijn er in de gemeen ten Hazerswoude en Koudekerk aan de Rijn dertig tot veertig mensen ziek met paratyphus. (Het gebied van het Hoogheem raadschap Rijnland strekt zich uit tussen Amsterdam, Bodegra ven, Gouda, Den Haag en Sant poort; genoemde gemeenten lig gen in dit gebied Over de oorzaak van deze pa- ratyphusgevallen tast men nog in het duister. Mogelijk is deze epidemie veroorzaakt door be smet rundvlees, maar zekerheid daarover heeft men nog niet. In ieder geval mag men thans niet in de Rijn en de aangrenzen de wateren zwemmen of baden, omdat het afvalwater van deze gemeenten, waar thans paraty phus heenst, geloosd wordt in deze wateren. Dr ALFREDA BRIEDÉ. door Kiek Morris. De Westduitse bondskanselier dr Konrad Adenauer heeft in een radio-uitzending van zijn vacan- tieverblijfplaats Baden-Baden uit gezegd, dat het overlopen van de voormalige chef van de geheime dienst, dr Otto John, „verschrik kelijk" was, maar de Westduitse veiligheid niet in gevaar kon brengen, daar „de schade niet zo Oplossing Kruiswoo'rdpuzzle. vorige week. Horizontaal. 1. op; 3. ate; 6. opa; 11. kas teel; 14. stropen; 16. lid; 17. ent; 18 ik; 19. la; 20. Orel; 22. erts; 25. ijs; 27. eden; 28. liter; 30. elke; 31. lij; 32. ze; 34. een; 35. s.l.; 36. et; 37. noest; 40. slaan; 42 sip; 43. loo; 44. kreek; 47. koker; 50. la; 51. in; 52. Gre; 54. Po; 55. ai; 57. elan; 58. arena; 60. oren; 61. ik; 62. Deli; 64. kier; 66. da; 67. of; 69. nee; 70. os; 71. termiet; 74. lorgnet; 78. un; 79. ons; 80. oer; 81. lo. Verticaal. 1. o.k. 2. paladijn; 3. at; 4. teer; 5. Ee; 6. o.t.; 7. pret; 8. a.o.; 9. bekijken; 10. An; 12; si; 13. le lie 14. steen; 15. pi; 19. lel; 20. onze; 21. el; 23. r.r.; 24. sela; 26. set; 29. tel; 33. Essen; 35. sloop; 38. oor; 39. tik; 40. sok; 41. age; 44. kalkoen; 45. eind; 46. ore; 48. koor; 49. raadsel; 50. lei; 52. grint; 53- enkel; 56. Ina; 58. al; 59. ai; 63. erin; 64. Eire; 68. fr. 70. on; 71. tu; 72. m.o.; 73. es; 75. o.o.76. gr. 77. to. Jf Vertegenwoordigers van de 3 landen, die zitting hebben in de wapenstilstandscommissie voor Indo-China: India, Canada en Polen, hebben te New Delhi een conferentie van zes dagen over de voorbereiding van het werk der commissie besloten. Heden zal een vooruitgezonden groep naar Indo-China vertrekken. De conferentie te New Delhi is ook taken, bijgewoond door afgevaardigden van Frankrijk, Vietnam, de Viet- mirih, Laos en Cambodja. De vooruitgezonden groep zal in drie groepjes gesplitst wor den, die de kern zullen vormen van drie commissies wanneer zij op 11 Augustus geïnstalleerd zijn. De hoofdgroep gaat naar Hanoi, dat het hoofdkwartier zal zijn van de commissie voor Vietnam zolang zij te maken heeft met de gemengde wapen stilstandscommissie. Later zou het hoofdkwartier ergens anders kunnen komen. De andere twee groepen gaan naar Pnom Penh in Cambodja en Vientiane in Laos. groot is als velen eerst dachten De belangrijkste verklaring, die John sinds 20 Juli had afge legd, was, dat hij op de hoogte was van de geheime supplemen taire overeenkomsten bij het E.V.G.-verdrag. „Dat is niet waar", zeide Adenauer, „want zulke overeenkomsten bestaan niet". Ook andere verklaringen van dr John waren „duidelijk leu gens". John's kennis ging niet verder dan wat hij waargenomen had met betrekking tot extremis ten van linker- et rechterzijde. Zijn bureau, het bureau voor de bescherming van de grondwet, had niets te maken met militaire kwesties. Over het door John geuite ver langen de strijd tegen de neo-na- zi's aan te binden, haalde de kan selier zijn schouders op. Dit be schouwde de Westduitse regering als een van haar belangrijkste Vijf personen zijn om het leven gekomen, toen Woensdag een par ticulier vliegtuig kort na het ver trek van het vliegveld Oakland in Californië in zee stortte. Horizontaal. 1. strafwerktuig; 4. parfum; 8. scheepsemmertje; 12. meisjes naam; 13. mannelijk zoogdier; 14. deel van het kippenhok; 16. soort hert; 17. bevel; 19. bez. v «srnaamw (oude vorm); 21. soort papegaai23. vreemde munt; 25. vogel; 27. vogel; 29. zuinig, eenvoudig; 31. deel van de dag; 33. antwoord betaald (afk.)34. plaats in Utrecht langs de Vecht; 37. waterstand; 39. kippeneigenschap; 40. plaats op Ameland; 41. meisjesnaam; 43. nieuw; 44. bijbelse figuur; 45. sportterm; 46. ivoor; 47. insect; 49. plaats op de Veluwe; 51. meisjesnaam; 53. voorzetsel; 55. padvinder; 58. nummer (afk.); 59. ruim, bekoorlijk; 61. leerling (Fr.); 63. reinigingsmiddel; 64. geloofsbelijdenis; 67. luizenei; 69. boom; 71. oppervlakte maat; 72. gravure; 73. wereldtaal; 75. Voorzetsel; 77. tijdperk; 79. speel goed; 81. harige huid; 82. gladde, effene; 83. timmergerei. Verticaal. 1. aardigheid, lolletje; 2. tan deloos zoogdier; 3. werpstrik; 4. of eerder (a'fk.)5. kostbaar, hoge prijs; 6. deel van de d'ag (meerv.); 7. zangnoot; 9. tap- werktuig; 10. water in Friesland; 11. zuiver, net; 13. rondhout; 15. voorzetsel; 18. houten watervat; 20. vragend voornaamw.; 22. ri vier in Frankrijk; 24. boom; 25. opervlakte maat; 26. Vallei; 28. meisjesnaam; 30. aanstoot ne men; 32. luchtklep33. muziek term; 35. enig; 36. plaats in Roer gebied; 38. specerij; 39. loterij briefje; 42. bijbelse figuur; 48. elipsvormig; 50. jongensnaam; 52. inwoner van Drente; 54. voor; 56. ronde tafelconferentie (afk.); 57. nieuw; 58. ontken ning; 60. afgod; 62. godin; 63. punt; 65. plaats in opklimmende reeks; 66. ruimte in boerderij; 68. nakomeling; 70. familielid; 72. en anderen; (afk.); 74. lidwoord; 76. als eerder; 78. zangnoot; 80. onder anderen (a'fk.). „Buitenlandse vijanden" had den getracht de kwestie-John uit te buiten o.a. om te verhinderen, dat West-Duitsland tot de ge meenschap van vrije volken", wordt toegelaten. „Ik verklaar nadrukkelijk", aldus Adenauer „dat er geen herleving van het nazidom in Duitsland is en ik sta er voor in, dat dit niet weer de kop zal opsteken". John was kennelijk niet ge schikt voor zijn functie. „Wij zul len moeten onderzoeken of de door hem opgebouwde organisa tie in deze vorm kan blijven voortbestaan en of het op deze organisatie uitgevoerde toezicht juist was". De Westduitse bondskanselier zei met betrekking tot de buiten landse politiek, dat Europese eenwording het beleid van de re gering bleef. Het ziet er naar uit, dat met het nieuwe seizoen ook ons be roepsvoetbal in de openbaarheid zal treden, want in verschillende plaatsen van ons land zijn voet- bal-N.V.s opgericht en de heren werken hard om tijdig klaar te zijn en Nederland te vergasten op beroepsspel. Dat het uiteindelijk zover zou komen in ons landje was te voor zien. Het spelpeil was zo slecht, dat het begrijpelijk was, dat het publiek hiermede geen genoegen nam en betere waar voor zijn geld eiste. De stroming die een spelpeilverbetering slechts zag door invoering van beroepsMoet- bal werd steeds breder en toen enkele vooruitstrevende figuren de koe bij de horens vatten en tot vorming van een beroepself tal overgingen, was het hek ,Van de dam. Wij mogen hier echter beslist niet uit concluderen, dat nu de zegetocht van het beroepsvoet bal zal aanvangen. Zo ver is het nog lang niet. En het is de vraag of het ooit zo ver zal ko men, want er moeten eerst nog zoveel moeilijkheden en kinder ziekten overwonnen worden, dat het objectief bezien de Vraag is of het beroepsvoetbal in Neder land ooit zal volgroeien. EEN GROOT GEVAAR. Een wel zeer groot gevaar voor het bestaan van het Nederlandse beroepsvoetbal schuilt wel in het feit, dat een zeer groot deel van de Nederlandse voetbalenthou. siasten verwacht, dat met de in- I voering van beroepsspel 't spel- I peil nu ineens klassen beter zal zijn. Men heeft het idee, dat wanneer binnenkort twee be roepselftallen elkaar te lijf zul len gaan, men zal kunnen genie ten van een spel, dat tot hoge school-voetbal mag worden gere kend, want „het is nu toch prof- spel". Ieder weldenkend mens zal begrijpen, dat dit niet het geval zal zijn, want de spelers clie nu beroeps zijn geworden, komen uit de clubs die tot nog toe het publiek niet hebben kunnen be vredigen en hun peil zal niet veel hoger zijn dan het gemid delde in ons land, al zijn er enkele uitblinkers bij. Logisch is, dat slechts na jarenlange oefening langzaam aan een beter spel zal kunnen worden bereikt en men mag de verwachtingen voor de eerste wedstrijden dus niet te hoog spannen. Resul taten bemerkt men pas na zekere tijd. Nu bestaat het gevaar, dat 't i publiek teleurgesteld wordt in de hoge Verwachtingen die het koestert en als een nukkig kind zich van het beroepsvoetbal af wendt, omdat dit ook niet de be vrediging schenkt die men er van verwacht. Dan is het met het beroepsvoetbal^gedaan en maakt het voorlopig geen kans meer in ons land. HET AMATEURISME. Vooral in de beginperiode zal het amateurisme een grote con current blijven, want nu de K.N.V.B. ook maatregelen heeft genomen en volgens een ander systeem te werk zal gaan, waar bij ook met geld gegoocheld wordt, zal ook daar het spelpeil beter worden. Laten we bovendien niet ver geten, dat niet alle behoorlijke spelers naar het beroepsvoetbal zijn overgegaan en de eerste klasse clubs nog over een respec tabel aantal goede spelers be schikken, die zeer beslist in staat zullen zijn in de eerste periode het spel van de amateurs aan dat van de beroeps gelijk te ma- 1 ken. Het hangt er dan maar van af wat het publiek zal doen. Hoe het ook loopt in ieder ge val zal het grote doel ver betering van het spelpeil be reikt worden. Door het kramp achtig vasthouden aan de zo mooie amateurstatus, heeft de K.N.V.B. te lang getreuzeld en heeft hij de opkomst van het be roepsvoetbal zelf in de hand ge werkt. Zijn maatregelen, zoals die nu getroffen zijn, kwamen te laat en wanneer het beroepsvoet bal in Nederland mocht slagen, zal de K.N.V.B. onherroepelijk een groot gedeelte van zijn ter rein, waar hij eens het monopolie bezat, verloren hebben. Of dit echter zal gebeuren, zullen wij aan de toekomst moeten over laten. Naar wordt vernomen staat het thans wel vast, dat van de op richting van een prof-voetbal club voor Bergen op Zoom en omgeving voor het a.s. seizoen niets meer zal komen. Hiermee zijn de plannen echter nog niet van de baan. De voorbereiding is te kort gebleken en de verwar de toestand van de laatste weken heeft aan de verdere uitwerking van de plannen geen goed ge daan. De organisatoren hopen in het komende seizoen de spelers, die zij op het oog hebben voor de prof-club te kunnen winnen. Dr. Jan Pull is ontheven van zijn functie als vice-voorzitter van de Slowaakse raad van com missarissen (provinciale regering) en vervangen door Stefan Sebes- ta, een gewezen plaatsvervangen de commissaris voor bouwaange- legenheden, zo heeft het Tsjecho- slowaakse persbureau medege deeld. Dr. Julius Samrik is als hoofd van het Slowaakse bureau voor ordening vervangen door Pavol Majling een gewezen commissa ris voor financiën. Eerder op de dag had radio-Praag medege deeld, dat het Slowaakse econo mische program voor de eerste zes maanden van het jaar niet voltooid was. Huishoudcbnsult.) „Ik heb het gehele geval ge droomd Ik kan onmogelijk de eed afleggen". Dit zeide Vrijdag middag tot grote verwondering van de leden der strafkamer van de Amsterdamse rechtbank, van de officier van Justitie en van de raadsman, de kroon-getuige in een strafzaak ten aanzien van zijn voor verdachte zeer bezwa rende verklaring, die hij onder ede had afgelegd voor de rechter, commissaris. „U begrijpt, dat de rechtbank dit niet neemt", zo zei de presi dent mr A. de Ridder van der Does de Bye, „Of u zult de eed moeten afleggen, óf u zult on middellijk worden gegijzeld „Ik kan geen eed afleggen, want ik heb het gehele geval ge droomd", zo hield de getuige, de ongeveer 55-jarige bloemenhan delaar J F. van de K. uit Am sterdam vol. Op verzoek van de verdediger van verdachte, mr F. O. J. Sickinghe, werd de zaak enige ogenblikken geschorst, op dat de advocaat zich enige ogen blikken over de zaak kon bera den. De 52-jarige werkster E. M. L. uit Amsterdam stond terecht, omdat haar ten laste was gelegd diefstal van ƒ350 eigendom van een buffetjuffrouw, in een der vele café's aan de Nieuwendijk. Het geld was verdwenen uit een lade van een linnenkast en tus sen het moment, dat het er was neergelegd en het tijdstip waar op het vermist werd, was alleen de werkster in de kamer ge weest, zo verklaarde de als ge tuige gehoorde buffetjuffrouw. Een eigenaar van een hotel ver klaarde dat de werkster om streeks de datum van de diefstal (18 Mei j.l.) op ruime wijze rondjes had gegeven, maar zo voegde hij er gistermiddag voor de rechtbank aan toe, „dat deed ze wel meer". De kroongetuige Van de K. had voor de rechter-commissaris ver klaard dat verdachte, waarmee hij geruime tijd samenwoonde, hem een bedrag van ruim ƒ200 had laten zien, met de medede ling dat zij dit ergens in Amster dam had gevonden en dat het afkomstig was van een Duitser, die inmiddels was vertrokken. Gistermiddag zei hij, dit ge droomd te hebben. Na de hervatting vroeg de pre sident, of verdachte wilde afzien van het horen van deze getuige. Zo niet, dan zal de man worden gegijzeld". Verdachte zei snik kend, dat ze er niets van begreep en dat ze ook uit de uiteenzetting van haar raadsman niet veel wij zer was geworden. Toen ze na veel gepraat eindelijk had toege stemd'in het niet horen van de kroongetuige, vroeg de officier van Justitie mr W. K. Baron van Dedem drie maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, die vrijwel gelijk is aan drie maan den. De verdediger achtte het be wijs in het geheel niet geleverd, wegens de zwakke getuigenver klaringen, die hij stuk voor stuk ontzenuwde. Hij vroeg de recht bank zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te willen stellen, of di rect vonnis te wijzen. De rechtbank achtte geen ter men aanwezig dit verzoek in te willigen. Zij zal op 20 Augustus a.s. vonnis wijzen. Vrouwen, die omgaan met elec- triciteit, worden dikwijls door de mannen beschouwd als gevaar lijke wezens en toch mogen wij rustig zeggen, dat een vrouw met electriciteit geen gevaarlij- Ker dingen doet dan een man die er geen verstand van heeft. Maar ja, als je een-maal de naam hebt. Toch mogen we heus wel op merken, dat er«*eel huisvrouwen zijn, die niet volgens de juiste regelen van de kunst met elec trische apparaten omspringen, maar de fouten, die ze makfèn, worden door vele mannen ook gemaakt. Wij trekken wel eens de stek- ker uit het stopcontact door een flinke ruk aan het snoer, ja, dat moeten we bekennen. Als je bij voorbeeld met de stofzuiger op flinke afstand bent van het stop contact, is de verleiding wel groot om je op die manier het loopje te besparen. Maar er zijn evengoed mannen, die op die ma nier handelen, wanneer ze klaar zijn met hun scheerapparaat! Om bij het stofzuigen te blij ven. Laten we er vooral goed op letten, dat het snoer, dat zo trouw achter ons aan sleurt, nooit bekneld raakt bijv. tussen deur en drempel, want hierdoor kunnen breuaen ontstaan, die weer kortsluiting tot gevolg kunnen hebben. Ook dienen we de snoeren van onze apparaten netjes en goed op te bergen. Meestal bestaan deze snoeren uit de draad met 'n rubber of plastic omhulsel. Deze stoffen zijn zeer gevoelig voor warmte, dus we zorgen er voor, dat het snoer niet warm kan worden, zoals ons wel eens ge beurt, wanneer we de strijkbout opbergen en het snoer er omheen draaien! Nu we toch bij de strijkbout zijn, onderhoudt u wel goed de gladde onderplaat van de bout? Evenals alle gladde voorwerpen behoeft deze kant van ons strijk ijzer ook onderhoud. Wij moeten het metaal zo nu en dan eens po litoeren om er voor te zorgen dat het goed blijft glijden. Dit doen we door de onderkant met een stukje kaars dunnetjes in te vet ten en daarna uit te Wrijven met een wollen lap. Het beste bren gen we het kaarsvet op, wanneer het ijzer lauwwarm is. Ook uw electri'sche ketel moet u niet mishandelen. Wanneer u er water in gekookt hebt, giet hem dan niet helemaal leeg, want de bodem blijft vrij lang warm en -dan staat hij eigenlijk in prin cipe droog te koken. Laat er dus altijd een beetje in, dit om de bo dem van uw ketel te sparen. Een goede raad, laat nooit stekkers in stopcontacten zitten en daardoor snoeren onder stroom staan, wanneer het ap paraat zelf uitgeschakeld is. U hebt er geen nut van en het is altijd gevaarlijk, vooral als de snoeren oud en droog beginnen te worden. De Verenigde Staten hebben Zuid-Korea gevraagd, mede te werken bij het beschermen van inspectieploegen der Verenigde Naties voor de wapenstilstand tegen terreurdaden, aldus is door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. Een woordvoerder v^n het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, [dat de Amerikaanse regering ,zieh bezorgd had gemaakt over .het werpen van bommen en het schieten naar of bij inspectie- ploegen van de Verenigde Naties in Zuid-Korea. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel had een memorandum ingediend waarin werd verklaard dat de Verenigde Staten, als lid van het opperbevel van de Ver enigde Naties, Verplicht zijn, krachtens de wapenstilstands overeenkomst, bescherming te bieden aan alle leden van deze inspectiegroepen, die communis tische zowel als niet-communis- tische leden tellen. Volgens de woordvoerder is in het memorandum de regering van Zuid-Korea ook meegedeeld, dat de Verenigde Staten de vol ledige medewerking van de Zuidkoreaanse regering bij het geven van deze bescherming op prijs zouden stellen. (Het eerste incident deed zich op 31 Juli in Poesan voor. Een onbekende vuurde toen vier maal in de richting van een kamp van de inspectieploeg. Op 1 Augustus werden zelfgemaakte bommen op terrein van de neu trale inspectiegroep geworpen).

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 3