s-ifsrA wssrsffifits Uit de Provincie KERKDIENSTEN Het einde van het paradijs der egoïsten Commentaar EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Voor de Zondag Mendês-France werpt de knuppel in het hoenderhok Franse levensstandaard moet omhoog «AgewittcB OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 8 AUGUSTUS. NED. HERV. KERK. gereformeerde kerk. gereformeerde kerk. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Herdenking te Hirosjima SAS VAN GENT. IJZENDÏJKE. HET PASTE NIET IN DE PROPAGANDA! Brits verzoek aan India ZO SNEL GAAN W'J-ZO SNEL GAAN Z'J1 div.snelheden in km. per uur De candidatuur van voorzitter der Algem. Vergadering regering overlegt met Na het bereiken van de wapen-1 ren, maar dat zich voor dc aan- stilstand in Indo-China heeft pre- gename dingen, die het te bieden mier Mendès-Franee het als zijn heeft, zwaar laat betalen Svolgende grote taak gezien, De toerist echter, die zou gelo- een economisch reddingspro- ven het slachtoffer te zijn gewor- gramma voor Frankrijk op te den van een nietsontzien stellen Hii had daartoe waarlijk vreemdelingenindustrie, vergist alfe aanleiding zich danig. De Fransen zelf zijn alle aanleiding. er geen haar beter aan toe. De Frankrijk kan op het ogenblik prijzen in Frankrijk liggen, sinds de treurige roem voor zich op- de feitelijke stabilisering van d efsen een van de duurste landen franc, 25 tot 30 procent boven de ter wereld te zijn Zelfs de toeris- wereldmarktprijzen. De Franse ten die uit de landen met een arbeider moet voor zijn dagelijk- harde valuta komen en op de se levensbehoeften heel wat meer zwarte markt hun francs tegen uitgeven dan zijn Nederlandse een wat voordeliger koers kun- collega, hoewel zijn loon beslist kopen, zijn ontsteld over de niet hoger is. De levensstandaard Rupcn, laacr on daarin kan kosten^van het verblijf "in"e^n I is "derhalve laag en daarin kan land, dat weliswaar niets van zijn men de verklaring vmden van aantrekkingskracht heeft verlo-1heU^omeen^u^eenlandM het nuchtere verstand van zijn bevolking, het communisme zo veel aanhang heeft. De kortzichtigheid der almach tige werkgeversbonden echter, die regering en parlement tot nogtoe de wet voorschreven, ver zet zich met alle middelen tegen pogingen, een bres te slaan in het systeem, dat de prijzen kunst, matig hoog houdt en de onderne mers in staat stelt grote winsten op kosten van de consumenten te maken. De brede massa moet daarvoor dubbel betalen: ten eerste in de vorm van abnormaal hoge kosten van levensonderhoud en bovendien door de heffing van drukkende belastingen, die er en kel en alleen toe dienen, de door eigen schuld onrendabele bedrij ven met subsidies van ongetelde milliarden op de been te houden. Wanneer de wijn, tengevolge van overproductie en kunstmatig hooggehouden prijzen, onver koopbaar wordt, is het de rege ring, die daarvoor door de wijn bouwers verantwoordelijk wordt gesteld en die ieder jaar weer 10 tot 15 millioen hectoliter op koopt, om daaruit alcohol te branden, waarvoor in binnen- noch buitenland een afzetgebied is te vinden HEDEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Because you're Mine". Terrein Molendijk, 5.30 uur: Terneuzense Boys-Kloetinge. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Charlie Chaplin's Fes tival". MORGEN: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Because you're Mine"; 2 uur: „Een vrouw ia gevaar; 4.30 u.: „Because you're Mine". AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Charlie Chaplin's Festival"; 8 uur: „Het grote geheim". Die in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten zal vernachten in de schaduw des Almachtigen. Ps. 91 1. W AN VERHOUDIN G. Uit een onlangs gepubliceerde I statistiek blijkt, dat de totale kosten van de Franse productie ter hoogte van 14.300 milliard ir, kotktp I francs voor slechts 25 procent uit Hoe menigeen heeft m bange arbeidsi0nen en voor niet minder tijden van oorlog en vervolging dan 35 procent uit brutowinst der zich een schuilplaats gezocht in oncjerriemers en rentebetalingen de holen en spelonken van berg- bestaan Brengt men in deze cij- achtige landen. Hoe menigeen is ferg enjge n0dige herzieningen naar hooggelegen kerken en to-1 dan nog komt men tot het rens gevlucht voor de stijgende resuitaat, dat het aandeel, dat ar- watervloed in ons waterrijk land. beidsloon en ondernemerswinst Ook David wist van schuil- in de Franse goederenprijzen heb- plaatsen te spreken, waar hij berlj ongeveer gelijk is. Dit is een zich verbergde voor de vervol- wanverhouding, die men in geen ger. Maar veilig was hij er niet, ander modern land vindt, daar 't gevaar bij dag dreigde, Het eg0ïsme en dg kortzichtig- dat de vijand zijn schuilplaats hei(J van deze ondernemerspoli- zou omsingelen, en bij nacht, dat t-ek zjjn ongetwijfeld de voor- het wild gedierte bij hem binnen- naamste oorzaken van de stagna- drong. I tie, waarin de Franse economie Wij hebben ook wel vaak be- steeds meer geraakt is. Op de hoef te om weg te schuilen, ook wereidmarkten vermag de Fran- al dreigt geen gevaar van water- gg jndustrie zich sinds jaar en vloed of vijandelijk zwaard. Maar d nQg slechts dank zij een met wij ondervinden, evenals David staatsmiddelen gefinancierde en zovele anderen, dat geen dumping" staande te houden, schuilplaats op aarde blijvende En wat de binnenlandse markt veiligheid biedt. Bij mensenhar- en die in de overzeese gebiedsde- ten schuilen wij weg en zij zijn len lx,treft; slechts door een bij- ontroerd en bewogen als wij, of na hermetische afsluiting van de wel veranderlijk en van korte nzen heeft men kunnen ver trouw! (hinderen, dat deze door de veel Heden wordt ons een schuil- goedkopere buitenlandse produc- plaats aangeboden om nooit werden overstroomd, meer te verlaten. Om veilig te zijn bij dag en bij nacht, bij storm DE SLAGBOOM OPEN! en doodsgevaar, ook als allen^ons y t di Fransen hebben er gie, waarin zij nu al tientallen ja. ren verkeert, wakker te schud- den; dat slechts de dwang tot strijd tegen de veel goedkoper werkende buitenlandse concur rentie de Franse industrie er toe zou kunnen brengen, haar ver ouderde productie-apparaat te moderniseren en haar fossiele ar- beidsmethoden te veranderen „BIJZONDERE HEFFING". Wat de staat aan de wijnbou wers schenkt, kan hij billijkheids halve aan de graan- en bieten- boeren niet weigeren. Ook zij krijgen subsidies uit openbare middelen, die 30 tot 40 milliard per jaar bedragen. De textielin dustrie heeft de invoering van een „bijzondere heffing tot be vordering van de binnenlandse productie" afgedwongen, die edere maand aanzienlijke bedra gen in de kassen van beslist niet noodlijdende bedrijven doet vloei en. Dat de andere industrieën met hun eisen niet achterblijven, daarvoor zorgen haar vertegen woordigers in het parlement. Het resultaat: Frankrijk is het paradijs van onrendabele, slecht geleide ondernemingen gewor den; de brede massa is meer en meer verarmd; de staatskas is al lang een vat zonder bodem. Kan het>economische program ma van Mendès-Franee Frankrijk uit dit moeras redden? Deskundi gen zijn daarvan overtuigd, maar... het moet nog door het parlement worden goedgekeurd. En, nu de druk van de Indochine- se crisis van hen is afgenomen, zullen vele afgevaardigden onge twijfeld opnieuw vervallen in hun fatale politiek van verdediging van kleine, egoïstische belangen. geeft rust voor lichaam en ziel tot in eeuwigheid. O bouw op God, dan wijkt [d' ellend', Dan zijt gij veilig in Zijn tent, Dan zullen eng'lenscharen U op de weg bewaren. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) Axel: 10 uur Vicaris G. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pen- 10 uur Ds. D. A. ten Haaft I Waterlandkerkje: 10 u. Ds M L W. Schopenhauer, van Schoon IJzendïjke: 9.30 uur Ds. C. Blom- Zuldzande: 9.30 uur Ds H. Kuijl- man. (Bed. H. Doop.) HTiled 'h UDoopr, *2.30'uur Ds. A. I Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand icea. n. r --- -I Kr SmU_ van Amsterdam. C. Honders, van Sas van Gent. Hontenisse: 9.30 uur Ds. P. Pennings, van Axel Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan Sas van Gent: 10 uur Ds A. C. Honders. (Bed. H. Doop. Philippine: 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek. Sluiskil: 10 uur en 7 uur Ds. Joh W Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. G. Jansma v£n Zaamslag; 3 uur Eerw heer C. H. Heijboer, van Zaamsiag. Terneuzen: Geen opgave Zaamsiag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds C. J. Breen. CHR. GEREF. KERK. Een menigte van 300.000 men sen heeft Vrijdag in stilte het feit herdacht, dat in 1945 de atoombom voor het eerst als oorlogswapen werd gebruikt. Met gebogen hoofd bracht de menigte hulde aan de 200.000 mannen, vrouwen en kinderen, die toen om het leven zijn geko men. Terwijl men bad, luidden klok ken en loeiden sirenes in de nieuwe stad Hirosjima, die ge bouwd is op de fundamenten van de oude stad, welke merendeels werd weggevaagd. 30.000 Nabestaanden van slachtoffers van de bewuste atoombom hadden zich verza meld rondom een gedenkteken bi; de plaats waar de bom viel. Er werden boodschappen voorgele zen yan de burgemeester van Hirosjima en van de Japanse premier, Sjigeroe Josida. Onder het zingen van het Japanse vredeslied werden 500 witte dui ven losgelaten. In een ander deel van de stad wijdde de bisschop van het even eens door een atoombom ver woeste Nagasaki de Rooms-Ka tholieke gedenkkerk in, voor de bouw waarvan gelden uit alle delen van de wereld zijn gezon In Nagasaki, waar 23.000 men sen omkwamen, zal Maandag 'n herdenking gehouden worden Het zijn niet alleen de adver- vertenties die belangrijk zijn voor onze postorderklanten, neen, iedere week opnieuw ontvangen zij per post nog diverse aanbiedingen, stuk voor stuk beduidend goed koper dan zij gewend zijn te betalen. Zo ook deze ballpoint-set; twee ballpoints, niet het re clame model, maar de betere gevlamde uitvoering met ko peren clip en ring, in een speciaal voor deze ballpoints ontworpen etui. Ballpoints waar wij voor in staan, in een etui die het tot 'n ideaal geschenk maken voor alle mogelijke festiviteiten. De laagste prijs, die wij voor deze combinatie zagen, was 2.50, maar U kunt hem kopen via onze postorderafdeling voor nog geen gulden. Ongeval. Vrijdagmiddag vond bij de oversteekplaats aan de Stijfsel en Glucosefabriek een aanrijding plaats tussen een bromfietser uit Zelzate en een luxe-auto. Beide kwamen uit de richting Sas van Gent naar Sluiskil gereden. Bij de oversteekplaats wilde de brom fietser de weg kruisen naar het links van de weg gelegen ver plichte rijwielpad onder de bomen en verleende daarbij geen voor rang aan de achterop komende auto. Deze laatste was reeds zó dicht genaderd, dat een aanrij ding onvermijdelijk was. De bromfietser liep slechts lichte verwondingen op, doch de mate riële schade aan de bromfiets was aanzienlijk. Door de juist passerende wijkverpleegster uit Sluiskil werd de eerste hulp ver leend. Bezoek zwembad. Gedurende de maand Juli be zochten 3.702 personen het Sasse zwembad. Sedert de openstelling bezochten reeds 13.199 personen het bad. Raadsvergadering. Bij de gehouden openbare ver gadering was de heer A. Dellaert afwezig. Met algemene stemmen werd tot keuringsveearts, hoofd van dienst van de keuringskring IJzendijke, benoemd de dieren arts J. F. Westendorp. Van de vereniging Kath. blin denzorg „St Antonius" was een verzoek om subsidie binnengeko men. B. en W. stelden voor voor de laatste maal 25 toe te ken nen. De heer F. Tazelaar vond dat deze vereniging de volle sympa thie en steun verdient en zou de mededeling „laatste maal" ach terwege willen laten. Aldus werd besloten. Met een voorstel van B. en W. tot het onderhands gunnen van de verbetering van de weg Nieu we Dijk aan de firma E. W. Smit kon de heer Tazelaar zich niet verenigen. Hij was bang voor on derhands gunnen en zou liever een openbare aanbesteding zien. De heer C. Riemens dacht dat het dan nog lang kon duren eer het werk wordt uitgevoerd. De heer Tazelaar wilde zijn voorstel gaarne in stemming ge bracht zien. Op voorstel van de voorzitter zou eerst advies worden ingewon nen over een bepaald systeem. Een subsidie-aanvrage van de hengelaarsvereniging, groot 200, voor het uitzetten van pootvis, vond in de heer Tazelaar een vurige verdediger, evenals in de heer Riemens. Over het soort vis ontwikkelde zich een discus sie waarbij de heer Riemens op merkte, dat men dit wel aan de leden kon overlaten. Onder be paalde voorwaarden werd de sub sidie toegekend. De heer J. Martens kreeg op zijn verzoek een premie voor woonsverbetering toegekend. De heer C. Riemens zou graag op korte termijn de bestrating in verschillende straten verbeterd willen zien. De heer P. van Hijfte vroeg naar de woningnood. De voorzitter zeide dat er nog een lange lijst is, waarbij een viertal zeer urgente gevallen. OVER VRIJHEID GESPRO-ming van het Nederlands be- KENdrijfsleven in Indonesië en geen genoegen neemt met een monde linge belofte. Wij hebben zo zachtjes aan de waarde van het Zaamsiag 9.30 uur en 2.30 uur Ds. Zaamslag. 9.30 uut en 2.30 uur J. A. Talma. WOENSDAG 11 AUGUSTUS. Axel' 7.30 uur Interkerkelijke dienst ter herdenking vande be vrijding van Axel in 1944. Alle zitplaatsen vrij.) DONDERDAG 12 AUGUSTUS Zaamslag: 2.15 uur Kerkelijke hu welijksinzegening Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 7 AUGUSTUS. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 AUGUSTUS. 10.30 uur Ds. L. S Bestelt en wordt daardoor lid van onze postorderclub. Deze ballpoint-etui, die gele verd wordt in zwart, grijs en rood met twee bijpassende ballpoints, koopt U nu voor 99<t. WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND Als er in de wereld éen groep mensen is, die de mond vol heb ben over vrijheid, dan zijn dat wel de communisten. Het ge hele gebied achter het ijzeren gordijn is volgens hen het para dijs van de vrijheid, terwijl vol gens deze lieden het Westen een slavenoord is waar geen vrijheid bestaat Hoe het in werkelijkheid met de vrijheid in het Oosten en Wes ten staat, wordt weer bewezen door het geval met het Poolse schip „Jaroslaw Dabrowsky" dat in de haven van Londen lag en waar zich een Amerikaan met zijn vrouw, beide communisten, aan boord begaven, omdat zij lie ver in het arbeidersparadijs wil den leven. Niemand heeft deze mensen een strobreed in de weg gelegd Zij konden rustig gaan Aan boord van dit zelfde schip bleek zich echter een Poolse stu ('ent te bevinden, die uit Polen wegvluchtte en in het Westen wilde leven. Toen de bemanning dit be merkte, werd hij in de boeien ge klonken, om op deze wijze terug gebracht te worden. Gelukkig is één en ander uit gelekt en heeft de Britse politie kans gezien de jongeman te be vrijden. Hij heeft nu politiek asyl in Engeland verkregen. Een aardige demonstratie van hetgeen de communisten onder vrijheid verstaan! betrouwbare part ners? Zag het er aanvankelijk naar uit, dat de Indonesische delega tie en onze regering tot een be vredigend accoord konden ko men, na de terugkomst van mi nister Yamin is deze hoop de bodem ingeslagen. Tegen de regels van het spel in, werd in Indonesië reeds het verloop van de Unie-conferentie gepubliceerd, terwijl bovendien door de regering dreigende taal werd geuit. Men heeft minister Moh. Yamin een onprettig figuur laten slaan, door de overeen komst die hij in Den Haag ge- troffen had, niet te aanvaarden en dwars tegen de afspraken van haar eigen delegatie in te gaan. Voor de Indonesische minister staat de zaak er hopeloos voor, doch ook voor onze regering, die de indruk krijgt dat men in In donesië niet tot een accoord wenst te komen, alleen om er politiek bij te winnen. In deze toestand is het ook be grijpelijk, dat de Nederlandse re gering internationale waarbor gen verlangt voor de bescher- Indonesische woord leren ken nen. Er valt niet op te vertrou wen. Wetende, wat een watersnood ramp betekent, heeft geheel Ne derland diep meegeleefd met de arme mensen die de dupe zijn ge worden van het wassende Donau water. Wij zijn de spontane hulp van het buitenland niet vergeten en weten, hoeveel goed zoiets doet in tijden van nood, dus be sloot de Nederlandse regering de Hongaarse regering een bedrag van 50.000,— aan te bieden als hulp voor de slachtoffers. Ons aanbod is op vriendelijke wijze geweigerd', evenals het aanbod van de Verenigde Staten Een Russische gift van ongeveer 100.000,— werd wel geaccep teerd Over de hulp die Rusland aan Hongarije heeft geboden, is in de Hongaarse pers heel veel ophef gemaakt. Over het aan bod: van Nederland en de V. S. is met geen enkel woord gerept. Natuurlijk moet de indruk ge wekt worden, dat de Westerse kapitalistische) landen de arme arbeiders, slachtoffers van de watersnood, maar aan hun lot overlaten, terwijl dé Sowjet-Unie, het arbeidersparadijs, dadelijk bijspringt. Het spel is wel erg doorzichtig en het is jammer, dat het Hon gaarse volk het niet kan door zien. Ons aanbod paste niet in het kader van de propaganda en daarom werd het geweigerd. BETER LAAT DAN NOOIT! De president-directeur van de K. L. M„ de heer I. A. Aler, heeft voor de pers verklaard, dat de K. L. M. op zeker ogenblik „in het heiicopternet zal springen" en wel in samenwerking met de Sabena. Alléén zou de K. L. M. er niet over denken te beginnen, terwijl men hoopt in de toekomst te kunnen profiteren van de tech. nische ervaring, welke de Sabena reeds heeft opgedaan. Uit deze verklaring van de pre sident-directeur van de K. L. M. moeten wij constateren, dat deze maatschappij ijlings terugkrab belt op een eerder gedane verkla ring, als zou een heiicopternet niet rendabel zijn. Wij mogen uit de verklaring van de heer Aler opmaken, dat er dus toch wel iets zit in de heli- coptervliegerij. Nu de K.L.M. ziet, dat het goed gaat, wil zij ook een graantje meepikken en pro fiteren van de ervaring van de SclfoGiTcL Onze nationale trots is wel een beetje gekrenkt, aangezien wij gewend zijn, dat de K. L. M. pio- nierswerk weet te verrichten. Nu hebben wij voor de eerste keer moeten zien, dat zij het aan anderen overliet. Het is jammer, dat de K. L. M. niet eerder tot de proeven met helicopters heeft besloten. Engeland heeft India verzocht geen geweld te gebruiKen of maatregelen te nemen die tot geweld leiden bij de oplossing Van het geschil met Portugal over Goa. 125 90-95 20-25 Aardenburg c;t^Kruis* 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet9.30 uur Ds J. Eijgen- jooi RpH H. Doop.) van heer H* daal. (Bed. H. Doop Breskens: 10 uur Ds. J. H Beusekom. Padzand 10 uur Eerw Groenendijk, van Scheveningen Groede: 9.30 uur Ds. A. Duetz, Hoofdplaat: 11 uur Ds. J. Eijgen- Nieuwvliet10 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Oostburg: 11 uur Ds. J. B. van Bork, van Retr.f?l:he™e£*" t r Retranchement: 9.30 uur Ds. J. Schoondijke9.30 u. Ds. J. Franke, van Surhuisterveen rroen_ Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen Spinna ter Muiden: 11 uur Ds L. P. W. Groenveld. Ds. H. van Leeuwen. Axel: 6.30 uur Ds. H. van Leeu wen, in de Chr. Bewaarschool Ds. Jan Scharpstraat. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 en 2 uur Leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. door ARVI KIVIMAA. zijde en in het midden was ge noeg uitstekend sparrenhout om er een flinke partij van te gelde te maken. Op zijn lange tochten door het land had Nesto ri zijn ogen en oren de kost ge geven; bet was. hem daarbij op gevallen, dat men zich in ver schillende gemeenten op de hout zagerij toelegde. Juist in die tijd hepen de hout- 8.) (Nadruk verboden.) ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur *n 10 uur H.H. Missen. Nestori wende spoedig op het eiland, zijn eigen eiland, hoewel het nieuwe leven niet zo makke lijk en vlot verliep als hij aan vankelijk wel gedacht had. Hij begon met de moeizame ontginningsarbeid ten behoeve van nieuwe akkergrond. Daartoe moest hij een aantal bomen vel len. In zijn ransel had hij een aks ijzer meegebracht en daarvoor maakte hij eerst een stevige steel. Toen had hij tenminste een dege lijk stuk gereedschap voor het kappen der bomen. Hij snoeide de takken, uit voorzorg bond hij bussels berkenloof, want hij hoop te dat het hem lukken zou tegen de herfst enige schapen te krij gen, dan had hij alvast voer voor die beesten. De boomstammen rolde hij op een stapel in de na bijheid der hut. De oude Alvina zag dit werk aan en begreep heel goed wat Nestori daarmee van plan was: een nieuwe kamer voor zichzelf bijbouwen. In een naburige gemeente kocht hij een paard. Bij het overbren gen naar het eiland liet hij het achter zijn boot aanzwemmen en toen reeds viel het hem op, dat het paard zich met tegenzin naar zijn nieuwe verblijfplaats liet transporteren. De eerste nacht liet hij het op een open grasveld midden op het eiland lopen, ge bonden aan een kort touw. In de nanacht werd Nestori met een schok wakker, stond op en zag tot zijn niet geringe verba^ zing het paard wegzwemmen met een stevig gangetje in de richting van het land. Het schrok blijk baar van Nestori's geroep, staak te zijn poging tot ontvluchting en keerde gehoorzaam naar het eiland terug. Daar Nestori merkte dat het de halster doorgeknauwd had, vond hij het raadzaam een ketting voor het paard aan te schaffen. Voor de aankoop hiervan en van ande re benodigdheden moest hij ei verschillende keren op uit. Daar ging veel tijd inzitten, want hij moest alles te voet doen. Voor de aankoop van een kar en de bouw van een schuur daarvoor aan de overkant waren zijn finan ciën niet toereikend. Maar ondanks die bezwaren had hij geen moment spijt van zijn koop. Hij hield van het eiland. Het was ruim genoeg, dat hij er zich niet beklemd voelde, en weer niet zó groot, dat het andere ge gadigden trok. Het had verschil lende voordelen. Aan de Noord Het besluit van den oude was on herroepelijk: een verdeling van het goed kwam niet bij hem op; het aandeel van Nestori, de jong ste zoon, zou afgekocht gorden. ware alles anders ge- O zeker, lopen, Nestori was bereid ge- prijzen op en al had Nestori niet veel aan te bieden, hij zou toch voldoende kunnen verkopen, zo berekende hij, dat hij met bouw van een en ander zou kun nen beginnen zonder een hypo theek op het eiland te nemen. Er moest een stal voor het paard komen tegen de winter, het sau na-badhuis moest veranderd en in het verlengde van de kamer dacht hij een derde vertrek bij te bouwen. Des avonds kon Nestori dikwijls de slaap niet vatten, dan lag hij te luisteren naar het zachte ge rucht van het water, het eeuwige ruis.en der rollende golven, bre kend tegen de oever, uitschui vend over het zand. Een late roep van een vogel verstilde en ver stierf in de roerloze rust van de nacht. Alleen was hij dan met zijn onbestemde, gaande en ke rende gedachten. Het kwam hem alles nog zo onwezeniijk voor, dat hij hier op het eiland de jaren, welke hem restten, door brengen zou. Hij kon het zich niet realiseren. Was het nog denkbaar, dat het ouderlijk huis hem nog eens ge opend, aangeboden zou worden. Hii zou het niet kunnen aanvaar den, wijl het immers van meet af niet voor hem bestemd was weest' het goed te beheren Het stond voor hem vast, dat zijn broer er niet capabel voor was. Daar was de oude nu eenmaal blind voor en van zijn kant wilde Nestori er geen woorden over hebben. Daarom was hij er maar tussenuit gegaan; van de nalaten schap wenste hij geen duit te ac cepteren. Maar in ogenblikken als deze, napeinzend over het gebeurde, kon hij niet loskomen van het beeld van den oude, zó scherp en klaar stond het in zijn ziel ge grift. Hield hij van den man of haatte hij hem? Duidelijk zag hij hem weer, den robusten baas, enigszins gebogen in de schouders, gaande over het land; de sprekende kop met het lange, in de nek gelijk geknipte haar; de ogen met die vreemde, zachte, ondoorgrondelijke uit drukking. Hij was zo iemand, wiens oordeel over anderen voor geen wijziging vatbaar was. De ene mens was braaf, de ander slecht; had hij dit eenmaal in de kop, dan was hij daar niet vanaf te krijgen, wat er ook mocht ge beuren. Hij was al vroeg weduw naar, zijn vrouw stierf kort na de geboorte van Nestori. Stellig zou alles anders verlopen zijn als moeder was blijven leven Vader en zoon leefden langs el kaar heen, ze raakten elkaar niet de een bleef den ander vreemd. (Wordt vervolgd.) De vertegenwoordigers van de landen van latijns-Amerika bij de Verenigde Naties hebben op een vergadering besloten geen can- didaten voor het voorzitterschap der komende algemene vergade ring te stellen. Voorts zullen zij niet in blok stemmen doch elk land zal de candidaat van zijn keuze mogen steunen. Naar men aanneemt, aldus A.F.P., hebben tenminste vijf latijns-Amerikaanse landen be sloten de candidatuur van de Ne derlander mr E. N. van Klef fens te steunen. De meeste landen zouden nog geen besluit hebben genomen. De candidatuur van de Thailandse prins Wan wordt thans officieel door de Verenigde Staten gesteund. Mr Van Klef- fens behoeft 31 stemmen om voorzitter te worden. Naar A.F.P. verder zegt heeft hij reeds de steun van negen Europese landen en enkele lan- den van het gemenebest. TWEEDE KAMER-COMMISSIE. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr L. G. Kortenhorst, heeft tegen hedenmorgen de leden en de plaatsvervangende -leden Van de vaste commissie voor buitenland se zaken bijeengeroepen tenein de door de regering op de hoog te te worden gesteld van de stand der besprekingen over het opheffen van de Nederlands-In donesische unie en daarover met haar overleg te plegen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2