Azië en Afrika in beroering John, een „deserteur, maar geen verrader"? WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Nog een leidende functionaris van de West-Duitse inlichtingendienst uitgeweken Oost-Duitsland aanvaardt Amerikaanse hulp ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3220. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW op onder Aug. 7 5.10 20.21 8 5.11 20.19 9 5.13 20.17 10 5.14 20.15 11 5.16 20.13 I 110.7 i 135.- Onderzoek naar recente onlusten in Guatemala PORTUGAL EN INDIA Beloning van 500.000 Mark voor inlichtingen DE KWESTIE-TRIËST OPKLARINGEN IN HET MIDDEN OOSTEN Oost-Duitse economische hervormingen Het militaire Balkanverdrag Eén van de Dionne-vijfling overleden Geallieerden weigeren goedkeuring Oostenrijkse wetten ten gunste van ex-nazi's trrankerlng bil Abonnement: Ter neuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels Ll iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 De evacuatie, ten dele ook van Zuid-Vietnam, maar vooral aan het onder de Vietminh komende Noord-Vietnam, heeft een aan vang genomen. Honderdduizen den verplaatsen zich en daaron der natuurlijk de Vietnamese christenen, die begrijpen, dat zij van een communistische regering weinig goeds hebben te verwach ten. Het schouwspel op zichzeif is tragisch en wordt nog tragi scher wanneer men bedenkt, dat binnen afzienbare tijd de loop der gebeurtenissen hen ook uit Zuidelijk Vietnam kan doen eva cueren. In Frankrijk overweegt men de economische gevolgen van de scheiding. Er is in Noord-Viet- nam belangrijke Franse industrie en de Vietminh is zo verstandig om Franse ingenieurs en arbei ders aan het werk te willen hou den. Maar èn de rijstvoorziening èn de cultures-liggen in hoofd zaak in het Zuiden en export en import zijn vooral in handen van r rankrijk. Een weinig bemoedigend ac compagnement op de gebeurte nis in Z. O.-Azië levert India, dat z.g. met diplomatieke nota's, maar in wezen toch ook met ge weld, de Franse en Portugese enclaves, die het machtige Enge land eeuwen achtereen in zijn Indisch keizerrijk heeft toegela ten, wil terugnemen. In zulke enclaves heet het dat de regering van India er niets aan kan doen, dat nationalistische elementen zich tegen de buitenlandse rege ring keren. Maar in Goa moe ten de bewoners niets van India hebben en minister Salazar, door demonstraties te Lissabon ge steund, denkt niet aan toegeven. ZUID-KOREA WIL TEN STRIJDE. President Syngman Rhee heeft zijn voorgenomen bezoek aan Washington gebracht. Hij is er hartelijk ontvangen, maar heeft wel verbazing gewekt in het Con gres, dat hem toestond een rede te houden, niettegenstaande Se naat en Huis naar vacantie snak ken en toch al genoeg worden opgehouden door de motie van afkeuring, die de republikein Flanders tegen zijn partijgenoot MacCarthy heeft ingediend en door het verlangen, dat Eisen hower's programma zoveel mo gelijk nog wordt afgewerkt. Rhee predikte niet meer of minder dan een aanvallende oorlog tegen China. Zorgt Amerika voor de bewapening, dan kan hij 1% mil- lioen Zuidkoreanen ter beschik king stellen, terwijl Tsjiang Kai Tsjek vanuit Formosa niets lie ver wil dan aanvallen. Het Con gres heeft de oude staatsman gelaten aangehoord. Er is, al dus het communiqué van het State Department, in de Ameri kaanse politiek ten opzichte van Korea niets veranderd. Mendès-France blijft een hoog tempo van werkzaamheid volgen. Hij heeft een overzicht gegeven van de sociaal-economische en financiële maatregelen, die hij wil nemen, maar slechts in alge mene lijnen en bezegeld door een wetsvoorstel, dat hem gedurende de eerstkomende acht maanden volmachten geeft ter uitvoering van zijn voornemens. Dat zal wel enig debat met zich brengen. Mendès-France is overigens heel onverwacht naar Tunis ge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Minder warm. Veranderlijke bewolking en plaatselijk énkele buien met kans op onweer. Matige tijdelijk krach tige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Over het alge meen minder warm. ZONDEG 8 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.06 8.41 9.21 9.31 n.m. 8.31 9.06 9.46 9.56 MAANDAG 9 AUGUSTUS. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.21 9.56 10.36 10.46 n.m. 9.52 10.27 11.07 11.17 ZON MAAN op onder gaan, heeft er, in gezelschap van 1 maarschalk Juin, gesproken met de bey en deze een programma van vrij uitgebreide autonomie aangeboden. De bey heeft nu 'n voornamelijk Tunesisch ministe rie, waarin ook enkele Fransen zitten, samengesteld; de geweld daden, die hand over hand toe nemen, zijn plotseling opgehou den. In Marokko daarentegen laaiden de onlusten op. VAN EGYPTE NAAR CYPRUS. Engeland en Egypt zullen nu samenwerken. Het is een pijn lijk debat geweest, dat het Lager huis te voeren had over de goed keuring van het beleid der rege ring in deze zaak. Attlee wees er niet zonder bitterheid op, dat Churchill Labour altijd beschul digd had van uitverkoop van het Engels imperium en nu zelf een uiterst belangrijke positie opgaf. De Labouroppositie heeft zich van stemmen onthouden, hoewel zij waarschijnlijk, dank zij de groep ontevredenen in Churchill's eigen partij, 'n meer derheid had kunnen krijgen, die het ministerie kan doen aftreden. Maar daarmede zou zij niet veel hebben bereikt. Het ergste is, dat nu een nieuw vraagstuk Engeland wacht. Dat van het eiland Cyprus, waarheen het langs het Suezkanaal geves tigde Engelse hoofdkwartier in het Midden-Oosten zal worden overgeplaatst. De bevolking van Cyprus is overwegend Grieks; sedert het eiland in 1878 onder Engels protectoraat kwam, heeft het niet ontbroken aan pogingen om bij Griekenland te worden in gelijfd. De Griekse regering hout zich vrij afzijdig, al kon zij het natuurlijk, uit binnenlandse politieke overwegingen, niet ge heel laten ontbreken aan sym pathie. Aan Cyprus is nu een nieuwe grondwet beloofd, maar of deze niet, gelijk reeds met een voorgaande is geschied', zal wor den verworpen, omdat men nu eenmaal niet anders wil dan aan sluiting bij Griekenland, is in sterke mate de vraag. EEN NIEUWE CONFERENTIE? De Russische nota voor een nieuwe conferentie der vier mi nisters heeft geen aanleiding ge geven tot opzienbarend commen taar. Amerika is er tegen, dat staat vast. De Engelse regering ziet deze conferentie thans niet gaarne. Maar Eden weet, dat hij met de oppositie moet rekening houden en hij heeft dus zorg vuldige bestudering toegezegd. De Franse regering toont nog de meeste belangstelling; de Franse pers is als gewoonlijk verdeeld. Men schrijft Mendès- France toe, dat hij in Genève, teneinde Molotow's medewerking voor de wapenstilstand te krij gen, toezeggingen inzake deze nieuwe conferentie heeft ge daan. Zou dit inderdaad waar zijn, dan zou dit hem nog ver der verwijderen van Amerika, dat hij binnenkort hoopt te be zoeken, al heeft hij in zijn plan nen tot liberalisatie van de han del ook opgenomen pogingen om zich meer dan tot dusver van Amerikaanse hulp en invloed te bevrijden. De Europese Defen siegemeenschap echter zal moe ten worden behandeld. Valt zij gunstig uit, dan heeft een nieu we conferentie vanzelf geen zin; valt zij ongunstiger uit, dan moet zij, nadat ook het Congres der Duitse sociaal-democraten zich niet meer tegen herbewape ning heeft verzet, voorlopig overbodig heten. In Amerika heeft Eisenhower's besluit inzake de Zwitserse hor loges, die ongeveer de helft uit maken naar de waarde gere kend van de Zwitserse invoer in de Verenigde Staten, scherpe kritiek gewekt. Niet alleen in Zwitserland, dat natuurlijk de materiële gevolgen Van deze stap beziet. Maar ook in het buiten land, omdat men er in ziet het bewijs, dat Eisenhower zich ge heel van zijn toegezegde liberale handelspolitiek afkeert en zich in de armen der protectionisten stort. Welke invloed dit op de verkiezingen zal hebben, is uiter aard alweer moeilijk te zeggen. VAN DER MANDERE. normale uitvoering Ucxe uitvoering Vraas Vw le*o«nctef De regeringsraad van Guate mala heeft een commissie van drie juristen benoemd om een onderzoek in te stellen naar de opstand van cadetten en leger officieren tegen het „bevrijdings leger" van kolonel Armas, in het begin van deze week. Er zullen aanklachten worden opgesteld tegen twaalf legeroffi cieren, die als aanstichters van de opstand gevangen genomen zijn. De Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, Peurifoy, die op weg is naar Washington, heeft op doorreis in Miami verklaard, dat de recente onlusten in Guate- male veel ernstiger zijn geweest dan uit de persberichten was ge bleken. Sommige leiders van het leger trachtten van de ongere geldheden gebruik te maken voor het ontketenen van een tegen- revolutie tegen Armas. Deze lei ders hadden hun communistische neigingen „nog niet geheel ver zaakt". Zij zijn aangehouden en gevangenen gezet, aldus de am bassadeur. De Portugese minister van over zeese gebiedsdelen, Sarmento, Rodrigues, heeft tegenover een delegatie van Portugees West- Afrika, die aanhankelijkheid kwam betuigen, verklaard dat „de wereld thans blijkt te begrij pen, dat Portugees India inder daad een integrerend deel van Portugese territoir en volk uit maakt. Wij hebben veel en waardevolle bijval en steun ontvangen". De regering deed thans alles wat in haar macht was om de Portugese rechten te verdedigen en iedere mogelijk heid het hoofd te kunnen bieden. De minister zeide, dat onthullin gen van bijzonderheden de Por tugese belangen zou kunnen schaden. Hij zeide nog dat de wereld niet onverschillig kon toezien, dat agressie tegenover Portugees gebied werd gepleegd zonder dat zij het gevaar liep in haar ogen alle zedelijke normen, alle rech ten en alle regels voor het naast elkaar leven van beschaafde lan den omver geworpen werden. Oost-Duitsland heeft het Ame rikaanse aanbod aanvaard tot beschikbaarstelling van voedsel voor de slachtoffers Van de jongste overstromingen. Dit is meegedeeld door een woordvoer der van de Amerikaanse hoge commissie. De aanvaarding van het Ame rikaanse aanbod is medegedeeld in brievien van de Sowjetrussi- sche hoge commissaris in Oost- Duitsland, Poesjkin, en de Oost- Duitse premier Grotewohl aan de Amerikaanse hoge commissie, aldus de woordvoerder. Het aanbod was door president Eisenhower gedaan en door de Amerikaanse hoge commissaris in Duitfsland, Conant, aan de Russen ter kennis gebracht. In zijn schrijven zeide Poesj kin, dat hij de Oostduitse rege ring op de hoogte had gesteld en haar antwoord insloot. Het antwoord, dat door Grote wohl is getekend, luidt: „De regering van de Duittse de mocratische republiek dankt de president van de Verenigde Sta ten Van Amerika voor het aanbod in zijn verklaring van 29 Juli '54, hulp te verlenen aan de bevol king van de gebieden van de Duitse democratische republiek die door de watersnood zijn ge troffen. De regering van de Duitse de mocratische republiek verklaart zich bereid dit aanbod te aan vaarden. In dit Verband wordt verondersteld, dat het mogelijk zal zijn de kwestie van de vorm van hulpverlening en verwante organisatorische maatregelen verder te onderzoeken". Het Witte Huis heeft medege deeld, dat president Eisenhower verheugd is over de aanvaarding van zijn aanbod door Oost-Duits land. Een woordvoerder deelde mee, dat functionarissen van de liga van Roode-Kruisverenigingen zich in verbinding stellen met Oostduitse vertegenwoordigers om regelingen te treffen voor de voedselverzending. Eisenhower heeft ook Honga rije en Tsjecho-Slowakije levens middelen aangeboden. Van deze landen is tot dusver nog geen antwoord ontvangen. De West-Berlijnse bladen meldden Vrijdagochtend, dat Karl Albrecht Tiemann, een lei dende functionaris van het West- Berlijnse bureau voor bescher ming van de grondwet, sedert Zondag in Oost-Berlijn verblijft. De West-Berlijnse politie heeft dit bericht nog niet willen be vestigen. Verklaard werd, dat de politie-autoriteiten „in confe rentie zijn". Volgens het onafhankelijke blad „BZ." heeft Tiemann het voorbeeld gevolgd van dr Otto John, de verleden maand naar het Oosten uitgeweken leider van de Westduitse dienst voor Generaal sir John Winterton, de geallieerde bevelhebber in Triëst, heeft Vrijdag ontkend, dat de Britten met de evacuatie van de Brits-Amerikaanse zone zouden zijn begonnen. Tevoren had het Britse leger bekendgemaakt, dat men begon nen was met het overbrengen van een bataljon naar Duitsland. Italiaanse bladen legden dit on middellijk uit als het begin van een geallieerde ontruiming van zone ,,A" van het vrije gebied, die aan Italië zal worden overge dragen. Britse officieren noemden de overbrenging van het bataljon een routine-aangelegenheid. Naar in Rome verluidt, is men bij het overleg tussen Italië, Zuid-Slavië, de V.S., Frankrijk en Engeland over de toekomst van Triëst opnieuw op moeilijkheden gestuit, waardoor mogelijk het bereiken van een regeling twee weken zal worden vertraagd. Pre mier Scelba zou na een langduri ge kabinetsvergadering de minis ters hebben gezegd, dat zij rus tig verscheidene dagen met va cantie konden gaan. Het voornaamste struikelpunt zou worden gevormd door de weigering van Italië om de over dracht van het dorpje Crevatini enige honderden meters van de bescherming van de grondwet. Kort vóór John's verdwijning zou Tiemann John nog hebben ontmoet. Op deze bijeenkomst zou ook een agent uit Oost- Duitsland aanwezig zijn geweest, aldus het blad. ,,B Z" verklaarde voorts, dat de 52-jarige Tiemann indertijd in Noorwegen, Parijs en aan het Russische front heeft gewerkt bij de contra-spionnagedienst van de Duitse luchtmacht. Dit is de tweede keer in twee dagen tijds, dat berichten mel ding maken van het uitwijken van een Westduitse agent. Don derdag meldde het Oost-Duitse persbureau A. D. N„ dat de Westduitse „spionnage-agent" Gerhard Prather in Oost-Duits land politiek asyl heeft ge vraagd, omdat „zijn geweten zich verzette tegen zijn voormalige activiteit" Prather zou hebben gewerkt voor de inlichtingen- dienst-Gehlen, die onder auspi ciën van de Amerikaanse auto riteiten in West-Duitsland staat. Een woordvoerder van het Westberlijnse bureau voor de be scherming van de grondwet heeft ontkend, dat Tiemann voor het bureau werkte. Wel had Tie mann onlangs inlichtingen aan geboden, doch daarvan was geen gebruik gemaakt, omdat wij wis ten dat hij voor andere weste lijke inlichtingendiensten werk te, aldus de woordvoerder. Tie mann was niet op de hoogte van de interne aangelegenheden van ons bureau, zo voegde hij hier aan toe. 15.07 16.11 17.09 17.57 18.35 22.58 23.36 0.26 i 1.271 Leden van Westduitse en ge allieerde geheime diensten, die bijeengekomen zijn om te spre ken over het overlopen van dr John, zijn tot de conclusie geko men, dat hij geen Westelijke agenten die in Oost-Duitsland werken, heeft verraden, aldus is uit gezaghebbende bron te Frankfort vernomen. Niemand van de „agenten", die de Oostduitsers beweerden te hebben gearresteerd in de laat ste paar weken, was bekend aan een van de grote Westelijke ge heime diensten. Wel was in de afgelopen veertien dagen „een betrekkelijk groot" aantal agen ten, /an wie Oost-Duitsland de namen niet bekend had gemaakt, gearresteerd, en wel voorname lijk, omdat zij na Johns overlo pen het hoofd hadden verloren, aldus de bron. Functionarissen bij de veilig heidsdienst zeiden, dat twee fei ten er op wezen, dat John een „deserteur" maar geen verrader was. In de eerste plaats had hij al zijn geheime papieren achter gelaten. Bovendien had hij niet getracht inlichtingen te krijgen over het netwerk van de Weste lijke spionnage in Oost-Duits land, waarvan hij weinig afwist, vóór hij wegging. Sommige functionarissen me nen, naar wordt bericht, dat John van de communisten de verzekering kreeg, dat hij niet gedwongen zou worden onthul lingen te doen. Volgens hun theorie zou bij john, een over tuigd pacifist, een „Hess-com- plex" zijn ontstaan. (Rudolf Hess, Hitiers plaatsvervanger, vloog in de tweede wereldoorlog naar Engeland om te trachten vrede met Engeland te sluiten. Hij werd toen geïnterneerd). De Westduitse regering heeft de geallieerde hoge-commissaris verzocht, stappen te onderne men bij de Russische autoritei ten in Oost-Duitsland voor de „vrijlating" van John, aldus 'n woordvoerder van de regering. Het verzoek was vervat in 'n nota aan dr James B. Conant, de Amerikaanse hoge commissaris en voorzitter van deze maand van de geallieerde hoge commis sie. In de nota werd gezegd, dat er redenen waren om aan te ne men, dat John tegen zijn wil in Oost-Duitsland werd vastgehou den. Duitse en geallieerde woordvoerders weigerden meer bijzonderheden te verstrekken. Het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Vrij dag een beloning van 500.000 'mark 'uitgeloofd voor inlichtin gen, die licht werpen op de ver dwijning van de voormalige chef van de geheime dienst. De inlichtingen moesten wor den gegeven aan de openbare aanklager te Karlsruhe, die de zaak in handen heeft. De belo ning geldt tot en met 31 October. De Franse nationale vergade ring heeft besloten met het de bat over het Europese leger op 24 Augustus te beginnen. Het Oostduitse kabinet heeft diepgaande economische hervor mingen aangekondigd „teneinde ernstige tekortkomingen bij pro ductie en bevoorrading" het hoofd te bieden. Er zal naar ge streefd worden om de verbruiks- goederenproductie op te voeren, om aan de heersende behoefte te voldoen. De huidige departe menten voor kleinhandel en voor groothandel zullen samenge voegd worden en het staats- groothandelsbureau zal verant woordelijk zijn aan het ministe rie voor handel en bevoorrading. Er zullen departementen voor groothandel in voedingswaren, textiel en voor schoenen en lederwaren worden ingesteld, welke de plaats zullen innemen van de huidige „Duitse han delscentra". Er zal naar gestreefd worden meer luxueuze voedingsstoffen te produceren en verbeteringen te brengen in de gemeenschap pelijke restaurants. Ook zullen COMMUNISTISCH GEBIED DOOR REGELING VAN HET OLIEGESCHIL IS DE EENHEID MET HET WESTEN HERSTELD Turkije. Perjie OPLOSSING VAN KWESTIE TRIEST BRENGT EENHEID TUSSEN ITALIË EN JOE GO SLAVIE Saoudi Arabic Paklitan Egypte Libyc OPLOSSING KANAAL KWESTIE BRENGT EGYPTE AAN DE IIJDE VAN HET WESTELIJK DEFENSIE STELSEL BALKAN KACJ AKAHSCHt LIGA ruKKS-KAKISTAANS AACT Terwijl Mendès-France, naar 't schijnt met succes, streeft naar een oplossing, die moet verhin deren. dat in Tunesië en Marok ko een situatie als in Indo-China zou ontstaan, opereert de Weste lijke politiek ook rond het strate gisch zo belangrijke Oostelijke deel van de Middellandse Zee met goed gevolg. Men bedenke slechts dat aan de langdurige, bitte re tegenstelling tussen Engeland en Egypte over de toekomst van de bases aan het Suezkanaal een einde is gemaakt. Bij het zoe ken naar een oplossing in een ander gevaarlijk conflict, dat op zeker ogenblik zelfs dreigde Perzi- in de armen van de Sow- jet-Unie te drijven, zijn nu zo grote vorderingen gemaakt, dat men mag aannemen, dat de Per- meer openbare eethuizen worden izische olie binnen korte tijd op- opgericht. nieuw ten bate van de vrije we- Het piatteland zal voorzien reld, Perzië zel£ inbegrepen, zal worden van betere huishoudarti kelen en landbouwgereedschap. In Westduitse kringen ver klaart men, dat bovengenoemde aankondiging een logisch gevolg is van „klachten van alle zijden over de slechte kwaliteit van huishoudartikelen en voedsel". De ministers van Buitenlandse Zaken van Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië zijn Vrijdag in Bied (Slovenië) bijeengekomen om de laatste hand te leggen aan het militaire Balkanverdrag, dat Maandag zou worden getekend. Het verdrag is gebaseerd op het begin 1953 getekende vriend schapsverdrag tussen de drie landen. Militaire deskundigen schatten dat bij volledige mobilisatie Zuid- Slavië en Turkije elk 35 divisies en Griekenland 25 divisies ep de been kunnen brengen. gaan vloeien. Tenslotte schijnt, dank zij het onvermoeide bemid- delingswerk van Amerikanen en Britten, een compromis in de maak tussen Rome en Belgrado over de kwestie-mest. De winst van dit alles is aan zienlijk. Tot nog toe strandden alle plannen van de Navo tot schepping van een defensiestel sel in het Nabije-Oosten op de on wil van Egypte om daaraan me de te werken, zolang het geschil met de Britten niet was gere geld. Deze belemmering is thans uit de weg geruimd. Wat Perzië betreft: in een antwoordnota aan Moskou heeft Teheran on langs duidelijk gemaakt, .dat het thans bereid is deel uit te maken van een door het Westen georga niseerd defensief pact. En. na de tot standkoming van een verge- Vrijdagochter.d om 8 uur plaat selijke tijd is in Laos het vuren gestaakt. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Emilie Dionne, een van de we reldberoemde Canadese Dionne- vijfling, is Vrijdag aan een her senbloeding overleden. Zij bracht haar zomervacantie door met een nieuwe religieuze zustergemeen- schap in een klooster te St Aga- the in de provincie Quebec. Zij JHIzou misschien in de herfst tot grens tussen de twee zones gele- j een kloosterorde zijn toegetreden, gen, aan Zuid-Slavië te aanvaar-1 Vorige maand was een van den I haar zusters, die vorig jaar No vember tot een kloosterorde was toegetreden, weer thuis geko men, omdat zij heimwee had. De vijfling Emilie, Marie, Yvonne, Annette en Cecile, was op 28 Mei twintig jaar geworden. De geschiedenis van de genees kunde kent, behalve de Dionne- vijfling, nog slechts één vijfling, die langer dan korte tijd na de geboorte heeft geleefd, n.l. de Diligenti-vijfling in Argentinië, die elf jaar oud is. De Dionne-vijfling werd op 28 Mei 1934 geboren in een eenvou dig Frans-Canadees boerengezin te Callender. De kinderen kwa men te vroeg ter wereld. Een van hen woog slechts 690 gram. Het is vooral aan wijlen dr Alan Da- foe te danken, dat de vijfling in leven bleef. Door giften en door het laten gebruiken van hun namen voor advertentiedoeleinden werden de kinderen zeer vermogend. Toen zij nog geen vijf jaar oud waren, werd hun vermogen geschat op 160.000 pond 11.7 millioen gul den). De regering van de provin cie Ontario nam de voogdij over de vijfling op zich en stelde vier voogden aan. onder wie dr Da- foe. Ook aan anderen bracht de vijfling welvaart. Er werden nieuwe wegen naar Callender aangelegd en er verrezen hotels, restaurants en benzinestations voor de stroom van bezoekers. Pogingen om de vijfling te la ten optreden te Chicago en New York werden verijdeld door de regering van Ontario. Slechts één maal gaf deze regering toe stemming om de kinderen in het openbaar te laten optreden, n.l. in 1941, toen te Toronto een mas sa-bijeenkomst werd gehouden om propaganda te maken voor een oorlogslening. In 1943 wer den vijf schepen van de Canadese regering door de vijfling te wa ter gelaten en gedoopt. EEïFIVJIiHM lijk over Triëst, zal Joego-Slavië een nog betere partner voor het Westen in de afweer der Russi sche goedkeuring van het Euro pese legerverdrag zijn. Al met al is er dus aanleiding om te geloven, dat de vrije we reld in het gehele Middellandse Zee-gebied nu minder kwetsbaar is, dan nog kort geleden het ge val was. De Franse, Britse, Amerikaan se en Russische vertegenwoordi gers in de uitvoerende commissie van de geallieerde raad van We nen hebben eenstemmig besloten geen goedkeuring te verlenen aan twee wetten, op grond waar van geconfisceerde goederen aan door volkstribunalen veroordeel de nazi's zouden worden terugge geven en pensioenen toegekend aan functionarissen, die wegens nazisme uit hun ambt zijn ont zet. Aangezien het besluit eenstem mig is genomen, is geen appèl mogelijk, t Wanneer dit niet het geval is, -zijn niet-constitutionele wetten na 31 dagen van toepas- JONGEN RAAKTE ONDER AUTOBUS. Vrijdagavond is bij de Baren- drechtse brug te Barendrecht 'n 8-jarige jongen door een autobus overreden en gedood. De jongen, J. W. genaamd en wonende te Heinenoord, was daar op de Blaakse dijk met zijn fiets aan het spelen. Bij een zwenking die voor de chauffeur sine) I van de bus onverwacht kwam. Het besluit van de uitvoerende [panakt®ffe °"deJ df wie' commissie heeft te Wenen veel d kort daarop beroering gewekt. De twee rege-b. komen verwondingen, ringspartijen, de volkspartij en de socialisten, hadden deze wetten snel afgehandeld om de stemmen van ex-nazi's te krijgen bij ver kiezingen in de herfst. Het feit, dat er in Oostenrijk geen wetten zijn ten gunste van slachtoffers van hei nationaal- socialisme heeft zeker grote in vloed gehad op het besluit van de vier bezettende mogendheden. Op drie Augustus heeft een Frans straalvliegtuig, de „Ger- faut" op een hoogte van 11.000 meter boven Istres (Zuid-Frank rijk) de geluidsbarrière in hori zontale vlucht doorbroken. Reeds drie typen Franse vlieg tuigen, de Mytère, de Ouragan en de Baroudeur, deden dit tevo ren.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1