Kwaliteit van Nederlandse veestapel wordt steeds beter ipel D.D.D. Wat brengt de Radio De verovering van de K-2 Handelsgeest der jonge boeren neemt af Het einde der vijandelijkheden in Indo-China Duitse luchtvaartmaatschappij opgericht WRIGLEY Huid uitslag faoh r-dL TWEEDE BLAD Vrijdag 6 Augustus 1954 9e Jaargang Ho. 3219 De regeling van het Brits-Perzische oliegeschil Pools protest bij Engeland De „Soir" over Frankrijks houding Brand in Amerikaanse whiskyfabriek Australië laat meer immigranten toe Nieuw Amerikaans beleid betreffende collectieve actie R. K. Geestelijke uit San Marino gewezen Dulless plan voor een drie-landenverdrag in Oost-Azië Blijf optimist ..7" f'iWS »ond Colombolanden legen pact voor Z. O.-Azië Amerikaanse nota aan China overhandigd Voor bijna 19 millioen gulden aan nieuwe militaire orders Nederlanders hadden auto-ongeluk in Frankrijk Trojaanse oorlog maakt nieuwe slachtoffers G rotewohl ijvert voor viermogend- hedenbesprekingen over Duitsland Rockef el ler-st ichti ng ontkent communistisch te zijn DE VRIJE ZEEUW De huidige stand van onze vee- spreken de cijfers duidelijke taal. stapel mag als zeer gunstig wor-1, Het streven naar kwalitieit komt zeer goed naar voren door den aangemerkt, zo is te Hilver- het feit dat in 1939 Nederland - - - - slechts 152.000 stamboekkoeien sum meegedeeld op het congres van de Ned. bond van veehande laren door de heer Joh. de Veer, voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees. Onze veestapel is nimmer zo groot geweest als thans, zo deel de de inleider mee. Deze be draagt n.l. ruim 3 millioen stuks (rundveestapel) tegen 2,8 mil lioen in 1939. Typisch in dit ver band is, dat blijkens de Meitel ling van 1954 het aantal melk- en kalfkoeien 20.000 minder be draagt dan in 1939, waaruit blijkt dat de fokkerij belangrijk is toe genomen en er zich dus een Ver schuiving naar jong vee heeft voorgedaan. Onze varkensstapel bedraagt op het ogenblik ruim 2 millioen stuks, d.i. 400.000 meer dan in 1939. Vorig jaar werden 3 mil lioen slaohtvarkens geleverd. Dit jaar zal het minder zijn, maar blijkens de gegevens zal volgend jaar het aantal slachtvarkens dat wordt aangevoerd ruim 3Vz mil lioen bedragen. Het aantal paarden is inmiddels teruggelopen tot 240.000 en het aantal schapen tot 407.000 tegen 689.000 in 1939, wat door de inlei der in verband met onze export mogelijkheden bijzonder werd betreurd. De totale vleesomzet in het vo rige jaar bedroeg 1200 millioen gulden, n.l. 800 millioen voor varkens en 400 millioen voor rundvee. Dat dit bedrag belang rijk is spreekt uit het feit dat het even groot is als de totale waarde van onze melk- en zuivel- productie en meer dan het dub bele van onze tuinbouw. Over onze export deelde de heer De Veer ook verschillende bijzonderheden mee. De export van vleeswaren is sterk toegeno men en ook stabieler geworden sinds merkartikelen worden uit gevoerd. Dit blijkt wel duidelijk uit het feit, dat, nu de vleesdistri butie in Engeland is opgeheven, wekelijks 600 ton conserven door ons land worden utgevoerd. Ook de export van levend vee toont gunstige cijfers. In het vo rig jaar werden 5803 stamboek koeien en 11.315 gebruikskoeien uitgevoerd, waarbij. Italië vrijwel het meeste afnam. Dit jaar werd deze gunstige lijn voortgezet, en in de eerste helft van 1954 wer den 3919 stamboekkoeien en 65.131 gebruikskoeien uitgevoerd. Doordat Nederland streeft naar een goede kwaliteit, vindt de Ne derlandse veestapel in het bui tenland een geregelde en tevre den klant. Ook in dit opzicht telde tegen 413.000 thans, terwijl in 1939 het aantal melk-controle- koeien slechts 233.000 bedroeg tegen 870.000 thans. Dat is meer dan de helft van de totale melk- koeienstapel. Het streven naar betere kwali teit komt in alle opzichten tot uiting ook in de opleiding van onze boerenzoons, die weten schappelijk zeer goed worden ontwikkeld. In dit opzicht be treurde de inleider evenwel, dat de handelgeest bij onze jonge De Perzische regering en een consortium van acht internatio nale oliemaatschappijen hebben een overeenkomst bekend ge maakt, waarbij Perzië weer één der grootste producenten ter we- reld van olie zal worden. In de gezamenlijke verklaring wordt medegedeeld, dat een es sentieel deel der overeenkomst met het consortium de regeling betreft van het vraagstuk der schadeloosstelling der Anglo Ira nian Oil Company. In een des betreffende gepubliceerde afzon derlijke verklaring wordt mede gedeeld, dat de Anglo Iranian Oil Company een schadevergoe ding zal ontvangen van 30 mil lioen pondsterling. In de gezamenlijke verklaring wordt medegedeeld, dat voorbe reidingen voor hervatting der olieproductie op grote schaal on middellijk zouden beginnen. boeren blijkbaar sterk .afneemt Hij hoopte, dat contact met de veehandel gunstige resultaten zou opleveren. De voorzitter van de Ned. bond van veehandelaren, de heer K. W. ten Dam, had voordien in zijn openingswoord meegedeeld dat men hoopt dat het productschap voor vee en vlees nog dit jaar gereed zal zijn. Radio Warschau heeft mede gedeeld, dat Polen bij Engeland heeft geprotesteerd tegen de aan houding van het Poolse schip „Jaroslaw Dabrowski". Voorts wordt de uitlevering geëist van de Pool Antoni Klimowicz, die door de Britse politie Zaterdag avond aan land werd gebracht. In de desbetreffende nota, aldus de radio, wordt zijn uitlevering geëist, omdat hij wegens een aantal misdrijven gezocht wordt. Hij was bij de Poolse koopvaardij ontslagen wegens „misdadig heid". De nota, die aan de Britse am bassadeur in Warschau was over. handigd, eist schadevergoeding voor de onkosten die het aanhou den van het schip had veroor zaakt en bestraffing van hen, die schuldig waren aan „het slaan van Poolse zeelieden". De Amerikaan Cort, die zich aan boord van het schip bevond op weg naar Tsjecho-Slowakije, waar hij politiek asyl had ge vraagd, is inmiddels in Gdynia aangekomen, op weg naar het land van zijn bestemming. De „Soir" vraagt zich in een hoofdartikel af, met welke voor stellen Mendès-France ter E.V.G.- conferentie zal komen. Men weet nog steeds niet wat de Fransen willen, zegt het Brus selse blad. Ongetwijfeld is men in Parijs het vraagstuk aan het bestuderen, maar, voorzover be kend, is daaruit nog geen enkel concreet plan naar voren geko men. Men heeft de indruk, dat Mendès-France tenslotte zelf de taak op zich zal netmen een basis voor de conferentie te leveren. De Franse premier, zo vervolgt de „Soir", is intussen gebonden door het feit, dat de vijf andere mogendheden geen herziening van het in de meeste landen reeds geratificeerde verdrag wensen, zodat alleen in de inter pretatie van de formuleringen 'n uitweg zou kunnen worden ge vonden. Op vele punten bestaan inderdaad verschillende interpre, tatie-mogelijkheden. In welingelichte Brusselse kringen ontveinst men zich vol gens de „Soir" niet, dat het uit zicht onmiddellijk veel somber der zou worden als Frankrijk de E.V-G. ten lange leste zou ver werpen. De Amerikanen, hoogstwaar schijnlijk in samenwerking met de Engelsen, zouden Duitsland zijn volkomen souvereiniteit her. geven, het lidmaatschap van de Navo aanbieden en het in geval van een Frans veto onmiddellijk herbewapenen. Daaruit zouden voor de Beneluxlanden en in het bijzonder voor België, als buur man en vriend van Frankrijk, zo ernstige politieke problemen voortvloeien, dat men er maar lieVer niet aan denkt. Het comité „Voor de verdediging van Noord-Vietnam" zal worden opgeheven. In Vietnamese krin gen is verklaard, dat het comité geen reden van bestaan meer heeft. De kwestie van verdedi ging van Noord-Vietnam is ver vangen door het vraagstuk der evacuatie. Daarom zal een ander regeringsorgaan worden inge steld, belast met het handhaven van de orde. Ook zal dit orgaan aan vluchtelingen en geëvacueer- den hulp moeten bieden. Uit Vietnamese bron is voorts vernomen, dat de voorzitter van het verdedigingscomité vervan gen is door de huidige Vietname se minister van Voorlichting, Le Quang Luat. Hij is speciaal met de organisatie der evacuatie be last. LAOS. Hedenochtend om 8 uur plaat- Bij een brand in een fabriek van de „American Distilling Company" te Pekin in Illinois zijn 42.000 vaten whiskey verlo ren gegaan. De vlammen waren op 20 km afstand zichtbaar. De schade wordt op vier millioen dollar geschat. Ook een aantal gebouwen van het complex ging verloren. De brand is vermoede lijk het gevolg van blikseminslag. Krabben en peuteren maakt de kwaal 'steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. 6ENËESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP De Italiaanse alpinistenclub heeft Woensdag het eerste offi ciële bericht ontvangen van de verovering van de K-2 of Mount Godwin Austen, de op één na hoogste piek ter wereld. De lei der der Italiaans-Pakistaanse ex peditie, prof. Ardito Desio, heeft een telegram gezonden met de De Australische minister voor de immigratie, Harold Holt, heeft bekendgemaakt, dat het aantal landverhuizers, dat in de periode 19541955 in Australië wordt toegelaten, van 100.000 tot 107.500 zal worden verhoogd. O.m. zullen nog 5000 industrie-arbeiders wor den toegelaten. Minister Holt verklaarde, dat de verhoging van het aantal im migranten noodzakelijk is met het oog op een tekort aan arbei ders in de sleutelindustrieën. Het kabinet heeft ook zijn goed keuring gehecht aan een neiuw sohema, dat een onderdeel vormt van het algemene programma, op grond waarvan aan landverhui zers uit Europese landen, die niet vallen onder het bestaande sche ma, tegemoet kan worden geko men in -de passagekosten. Dit nieuwe schema zal voorlopig gel den voor geselecteerde emigran ten uit de Scandinavische lan den, Zwitserland en de V. S. De Amerikaanse vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties James Wadsworth heeft aan de V. N.-commissie voor collectieve maatregelen medegedeeld, dat Amerika bereid is de kosten te dragen voor landen, die troepen beschikbaar willen stellen, maar hiertoe financieel niet in staat zijn. President Eisenhower had tot dit nieuwe beleid besloten aan de hand van de les van Korea. De Amerikaanse bondgenoten hadden daar de kosten van voe ding en bewapening van hun troepen zelf moeten dragen. Lan den, die bereid waren geweest troepen te zenden, hadden dit om financiële redenen niet kunnen doen. Het nieuwe beleid was er op gericht de mogelijkheid van col lectieve actie van de Verenigde Naties te versterken. volgende inhoud: „Victorie op 31 Juli. Alles is wel. Allen tezamen in het basiskamp". De K-2 ligt in het uiterste N.- W. van het Pakistaanse deel van Kasjmir, in de Himalaya-keten. Pater Antonio Barbazzi, de pro rector van een R.K. onderwijs instelling te San Marino, is door de ünksgeorieënteerde regering ys" deze kleine republiek in Midden-Italië uitgewezen. Hij wordt er van beschuldigd het staatshoofd te hebben bele digd in verklaringen, waarin hij protesteerde tegen het regerings- voorstel om het godsdienstonder- uuuac uicauaLuaijpij vuur m- wijs op de scholen af te schaffen, ternationale lijndiensten. Voorlo- Door enige Duitse belangen en de Lancashire Aircraft Corpora tion Ltd te Londen is te Hamburg de Deutsche Lufttrans- port G. m/b H. opgericht. Het grootste gedeelte van het 500.000 D.M. bedragende kapitaal is in Duitse handen. De Deutsche Lufthansa A.G. en twee andere vervoersonderne mingen zullen een optie voor deelneming aan de nieuwe maat schappij kunnen verkrijgen. Ook andere particuliere ondernemin gen zullen kunnen deelnemen. De nieuwe maatschappij heeft de beschikking over drie Dakota- toestellen van de Lancashire Aircraft Corp. Binnenkort zal wbrden begonnen met de uit oefening van het bedrijf. De maatschappij zal worden opge bouwd naar het voorbeeld van buitenlandse internationale char termaatschappijen. Zij zal zich bezig houden met alle luchtvaart zaken, die buiten het zuivere in ternationale lijnbedrijf vallen. De Deutsche Lufthansa A.G. en de nieuwe maatschappij zullen on derlinge concurrentie vermijden. Zij onderhandelen reeds over een verdrag van belangen, en be- drijfsgemeenschap met het oog op de toekomstige oprichting van een Duitse maatschappij voor in pig zal de nieuwe maatschappij haar zaken onder Engelse vlag op charterbasis drijven. Wanneer de bondsrepubliek weer interna tionale diensten zal mogen on derhouden, zal het vliegend mate rieel van de Lancashire Aircraft Corp. in de Duitse maatschappij worden ingebracht, waarna het vliegbedrijf onder Duitse vlag zal worden gedreven. Uiterlijk op dit tijdstip zal het kapitaal der Deut sche Lufttransport G. m/b H. worden verhoogd. selijke tijd zal in geheel Laos het staakt-het-vuren van kracht wor den. De gemengde bestandscom missie zal dan voor de eerste maal bijeenkomen in een kamp op de vlakte der Kruiken in N. Laos. In een Donderdag door jhet Frans-Laotiaanse opperbevel uit gegeven legerbericht is nog mel ding gemaakt van twee gevech ten. één in Midden-Laos in het gebied van Paksane en één in het Zuiden, in het gebied van Bas- sac, waarbij 12 Vietminh-opstan delingen om het leven zijn geko men. Japan wijst de Amerikaanse suggestie voor een veiligheids verdrag tussen Japan, Zuid-Korea en Formosa „als onpractiseh en onwenselijk" van de hand, aldus is Woensdag door een bevoegd persoon te Tokio verklaard. Dul les had deze mogelijkheid Dins dag op zijn persconferentie ge opperd. De woordvoerder verklaarde zich tegen een dergelijk verdrag, omdat 1. Er geen vriendschappelijke betrekkingen tussen Japan en Zuid-Korea bestaan. 2. Deze twee landen niet vol doende strijdkrachten bezitten voor de verdediging van eigen veiligheid en 3. De bestaande militaire ver dragen tussen de drie betrokken landen en de Verenigde Staten voldoende zijn. •Slyiiiiiiiiiï Premier Kotelawala heeft ii_ een telegram aan de Birtse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, verklaard, dat de publieke opinie in de Colombolanden (Bir ma, Ceylon, India, Indonesië en Pakistan) zich verzet tegen deel neming aan een pact voor Zuid Oost-Azië, aldus is in Colombo vernomen. In goedingelichte kringen in Rangoon verluidt, dat mogelijk nog deze maand in Rangoon een conferentie van de vijf Colombo landen zal worden gehouden, waarop een gemeenschappelijke houding zou worden vastgesteld ten aanzien van een conferentie voor opstelling van een verdedi gingsverdrag voor Zuid-Oost- Azië, die in September zou wor den gehouden. Voorts is in deze kringen ver klaard, dat de Birmaanse neu traliteitspolitiek deelneming van Birma aan de oprichtingsverga dering uitsluit. Wel zou Birma eventueel deel kunnen nemen aan een economisch program, uit gaand van een verdedigingsorga nisatie voor Zuid-Oost-Azië, als dat geen militaire verplichtingen De Britse zaakgelastigde te Peking is er thans in geslaagd, op het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken een Ameri kaanse nota te overhandigen, waarin schadeloosstelling wordt geëist wegens het omkomen van drie Amerikanen bij het neer schieten van een Brits vliegtuig, Vorige maand door Chinese ja gers. Ook voor de bij het incident gewonde drie Amerikanen wordt schadevergoeding geëist. De schuldigen, aldus de nota, moeten worden gestraft. China wordt verzocht mee te delen, welke maatregelen worden genomen om nieuwe aanvallen op vliegtui gen te voorkomen. De Chinese verklaring, dat Amerika niets met de zaak te maken heeft omdat het een Brits vliegtuig was, wordt van de hand gewezen. Het commissariaat voor de mi litaire productie deelt mede, dat nieuwe contracten voor een to taal bedrag van bijna 19 millioen gulden door de aanschaffings diensten van de ministeries van Oorlog en Marine werden geslo ten met Nederlandse en buiten landse ondernemingen. Hiervan betreft een contract het maken in een kazernement c.a. te Schaarsbergen voor een bedrag van 13.163.995,Een ander contract betreft het maken van rolbanen, opstelplaatsen en plat forms op het vliegveld Volkel voor een bedrag van 1.545.000. De heer en mevrouw Chr. van Bekkum uit Purmerend hebben Woensdag verwondingen opgelo pen bij een autobotsing bij Ville- franche a'd Saone. Mevrouw Van Bekkum, die ernstige verwondingen opliep, is overgebracht naar de Pasteur kliniek in Villefranche. Haar doohter bleef ongedeerd. De Trojaanse oorlog heeft nieu we slachtoffers geëist. Bij de re constructie van een veldslag uit deze beroemde krijg op het ter rein van 'n Romeinse filmstudio, waar op het ogenblik de film „Helena van Troje" wordt opge nomen, schrok een paard, vuriger dan het beroemde paard van Troje, zo van het strijdgewoel, dat het zich op een groep figu ranten stortte. 160 Personen lie pen kneuzingen op. 43 van hen moesten zelfs in een ziekenhui» worden behandeld. De Oostduitse eerste-minister, Grotewohl, heeft Woensdag een resolutie bij de Oostduitse volks kamer ingediend, waarin een ge meenschappelijk Oost- en West duits beroep op de grote vier voor nieuwe vier-mogendhedenbespre- kingen over Duitsland wordt voorgesteld. De resolutie zou aan de Westduitse regering worden toegezonden. Beide delen van Duitsland moeten de grote mo gendheden verzoeken geen stap pen te nemen om een of beide delen in een militair bondgenoot schap op te nemen zolang een dergelijke conferentie niet is ge ëindigd, aldus de resolutie. Ook wordt in de resolutie voor gesteld West-Duitsland te ver zoeken afgevaardigden te benoe men voor besprekingen met Oost duitsers over de oplossing van belangrijke Duitse kwesties. ZATERDAG 7 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.05; Gram.; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-Varia; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Film- De Rockefeller-stichting en de Amerikaanse algemene opvoe- dingsraad hebben in een gemeen schappelijke verklaring ontkend dat zij zich aan pro-communisti- sche bedrijvigheid of schending van de anti-trustwetten zouden hebben schuldig gemaakt. De verklaring was gericht aan een speciale commissie uit het huis van afgevaardigden, die een on derzoek instelt naar de gedragin gen van organisaties, welke vrij dom van belasting genieten. m 8. Eric hoorde deze uitspraak uiterlijk on bewogen aan. Een grote kerel diende hem de twintig stokslagen toe. De tanden op elkaar geklemd onderging de Noorman deze tuch tiging. Onder zware "bewa king strompelde Eric daarna naar een ste nen gebouw. Men voerde hem door enkele gangen en vervolgens een trap af. Wankelend betrad Eric tenslotte zijn kerker en zó uitgeput was hij, dat hij de grote neger niet opmerkte, die met een angstaanjagend ge grom op zijn twee bewakers zou zijn gesprongen, als hij niet in be dwang was gehouden door hun wa pens...! Eric zonk met een pijnlijke kreun ter aarde. Langzaam trad de reusachtige neger naderbij... Hij sloeg de nieuw-aangekomene aan dachtig gade. Eric kwam bij uit zijn verdoving doordat iemand water over zijn slapen goot en de ogen openend zag hij een grote zwarte man bij hem zitten. Nog nooit had Eric een dergelijk mens gezien en onge rust vroeg hij zich af, wat hem nu weer te wachten stond. Toen hij echter de medelijdende uitdrukking in 's mans ogen op merkte, was hij echter gerustge steld. „Dzogolo," zei zijn celmakker met een diepe stem. „Afrika net- sö herhaalde de reus en wees op zichzelf. Eric haalde zijn schouders op. Hij begreep het niet... „Dzogolo," herhaalde de reus en wees op zichzelf. Eric probeerde te glimlachen en antwoordde, eveneens op zichzelf wijzend, „Eric." „Eric," herhaalde de zwarte man tevreden en een brede grijns ont blootte een rij prachtige witte tan den. Daarmee was de conversatie tot een voorlopig einde gekomen en spoedig daalde de nacht over de plantage. Toen de zon achter de horizon verdwenen was ritselde het in de struiken tegenover de poort en een kleine gestalte trad voorzichtig te voorschijn. Het was Pum-Pum, de dwerg. De kleine man tuurde enige ogen blikken oplettend om zich heen en sloop toen door de struiken langs de muur van de plantage. 15.25 Causerie; 15.45 Opera; 17 00 Actueel; 17.30 Cabaret; 18.00 Nieuws; 18.20 Accordeon-orkest; 18.50 Gram.; 19.00 Artist, staal kaart; 19.30 Causerie; 19.40 ld.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 20.45 Cabaret; 21.10 Promenade-ork.; 21.45 Socialistisch comm.; 22.00 Hawaiian muziek; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Verslag van het 39e Wereld Esperanto-congr. te Haarlem; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Ge wijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Franse chansons; 10.45 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12100 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Amusementsork.; 13.45 Gram.; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Gram.: 14.40 Amateursprogr.; 15.15 Kro niek van letteren en kunsten; 15.55 Militair ork.; 16.20 Gram.; 16.30 De sohoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd: 18.00 Gram.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Parle mentair overz.; 19.30 Gram.; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.40 Ac tueel; 21.50 Radio Philh. ork.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Kamerorkest./ BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Klankbeeld; 14.30 Gram.; 15.15 Idem; 15.45 Accor- deonspel; 16.00 Gram.; 16.15 Ac- cordeonspel; 16.30 Orkest'conc.; 17.00 Nws; 17.10 Vlaamse muz.' 17.20 Causerie; 17.30 Orgelconc.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws' 19.30 Opera; 22.30 Nieuws; 23.00 Dansmuz.; 23.30 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 5