De E.V.G.-conferentie te Brussei De Russische nota van Woensdag Het nieuwe Japanse leger rust zich uit! WEERSVERWACHTING HOOGWATER. ZON- en MAANSTANDEN Versterkingen naar Marokko Ik sta van vroeg tot laat aan de wasmachine Japan tracht zich veilig te stellen Het Portugees-Indische geschil Belgische straaljager neergestort Amerikaans oud-officier wil boete doen Australische regeringsverklaring De staking te Hamburg Engeland en het Poolse protest Anti-Amerikaanse actie te Bremerhaven Brand in het Brusselse Paleis van Justitie Commissie van onderzoek naar McCarthy's gedrag ingesteld De verjaardag van Prinses Irene pact Advertentie) Geneesmiddel tegen typhus Zwitserse Oerlikon-fabrieken bieden hun geleide projectielen te koop aan door middel van hun vertegenwoordiger ex-Nazi-ambassadeur te Tokio De Portugese gebieds delen in Voor-lndië Opvolger van John geinstalleerd Hervormingen in het Britse leger Portugese aristocraten willen Portugees-lndia verdedigen INDONESIË Verklaring van Menzies Nieuwe ongeregeldheden in Marokko rrankerlng bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1954. 9e Jaargang No. 3219. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1»— Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «w. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10.30 De zes landen Van de Europese verdedigingsgemeenschap zullen op 19 en 20 Augustus in Brussel besprekingen voeren, aldus is in wélingelichte kringen te Parijs gezegd. De Franse premier Mendès- France zal de conferentie te Brussel bijwonen en de vertegen woordigers der andere E.V.G.- landen op de hoogte stellen van de compromis-voorstellen, die hij het Franse parlement ter goed keuring wil aanbieden. Men neemt algemeen aan, dat de strekking van deze voorstel len is, het toezicht op het Franse leger door een internationale commissie met bovennationale bevoegdheden, op te heffen of uit te stellen. De voorstellen zouden ook kunnen bedingen, dat alle Franse bijdragen tot een begro ting voor het Europese leger kunnen worden besteed aan de Franse wapenindustrie. Het hui dige verdrag bepaalt, dat slechts Donderdagmiddag is bij de IJzeren Man nabij Eindhoven een Belgische straaljager, die in Duitsland is gestationeerd, neer gestort. De piloot heeft zich door mid del van de schietstoel kunnen redden en is ongedeerd. Gebleken is, dat het toestel, 'n Thunderjet, niet is neergestort. De bestuurder, de Belgische lui tenant Bieifvelet, maakte een ge slaagde noodlanding, nadat hij motorstoring had gekregen. Hij zelf bleef ongedeerd, zijn toestel liep slechts licht averij op. De noodlanding werd gemaakt op 'n weiland in een buitenwijk van Eindhoven. maximaal 85 van de gelden mag worden uitgegeven in het land, dat de bijdrage levert. In een later te Brussel gepubli ceerde verklaring van het Bel gische ministerie van Buiten landse Zaken wordt gezegd, dat Mendès-France gevraagd heeft, de conferentie op 19 Augustus te laten beginnen. Italië had even wel 20 Augustus voorgesteld. Volgens de verklaring wordt nog onderhandeld over de juiste datum. Verscheidene der betrok ken landen hadden 19 Augustus goed gevonden. Deze 'landen zijn in de verklaring niet genoemd. Een oud-officier van de Ameri kaanse marine, Hollis J. Wy- man, die zich verantwoordelijk voelt voor de bombardementen van Hirosjima en NagasaKi, heeft toestemming van het ge meentebestuur van Reat Bar- I rington (Massachusetts) giekre gen Zaterdag in het openbaar boete te doen. Hij voelt zich als Amerikaans staatsburger ook aansprakelijk voor de atoom- proeven op Bikini en Eniwetok. Hij zal Zaterdag op straat ge- sdhriftjels uitreiken, waarin hij zijn fout bekend maakt. in de oorlog diende Wyman, lid van de „Fellowship of Recon ciliation" (een internationale pa cifistische organisatie), in de Japanse wateren. Veldmaarschalk Sir William Slim, gouverneur-generaal van Australië, heeft Woensdag in Canberra de zitting van het nieuwe Australische parlement geopend. Hij zei in zijn openings rede, dat de veiligheid van Australië het belangrijkste punt van het program der nieuwe re- gering-Menzies-Fadden vormt. Uit de loop der wereldgebeur tenissen valt af te leiden, dat deze taak moeilijker zal zijn dan tijdens de zitting van het oude parlement, zo verklaarde hij. De maarschalk voegde hieraan toe, dat de gebeurtenissen in In- do-China ernstige bezorgdheid in Australië hebben verwekt. Australië wenst vrede, natio nale gerechtigheid en gemeen schappelijke bescherming tegen expansie van een vijandig gezin de mogendheid. Het is voorstan der van een verdedigingspact voor Zuid-Oost-Azië en de Aus tralische regering zal streven naar verwezenlijking van de plannen voor een dergelijk ver drag. De Australische strijd krachten zullen worden gereor ganiseerd, aldus de regeringsver klaring. De stakingsleiders in Hamburg staan op een volkomen stopzet ting van de gas- en watervoor ziening. Het vervoer in de stad staat reeds sedert Woensdagoch tend stil. Een woordvoerder van de gas fabriek zeide Donderdagochtend, dat de druk op het gas lager is dan ooit te voren. Het personeel heeft opdracht van de vakbon den er slechts voor te zorgen, dat ontploffingen en andere on gelukken worden voorkomen. In hoeverre het personeel van de waterleiding gehoor zal geven aan de opdracht van de vakbon den, was Donderdagochtend nog niet bekend. Om technische re denen staat het personeel voor de keus of de normale druk handhaven of de watervoorzie ning volkomen stopzetten. Groot-Brittannië zal de Poolse klachten over bruut optreden van de Britse politie, die verleden week Zaterdag een Poolse ver stekeling van het Poolse vracht schip „Jaroslow Dabrowski" haalde, verwerpen, aldus is Don derdag in diplomatieke kringen in Londen vernomen. Men zei, dat aan boord van 't Poolse schip een Britse politie man van zijn gummistok gebruik gemaakt had om zich te verdedi gen, toen de bemanningsleden dreigend naar hem toekwamen en een zeeman hem sloeg. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Warm weer. Veranderlijke bewolking met aanvankelijk plaatselijk nog mist en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot mati ge wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Warm weer ZATERDAG 7 AUGUSTUS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.04 7.25 7.39 8.— 8.19 8.40 8.29 8.50 ZON op onder op Aug, 6 5.08 20.23 13.59 7 5.10 20.21 15.07 8 5.13 20.19 16.11 9 5.13 20.17 17.09 10 5.14 20.15 17.57 MAAN onder 22.30 22.58 23.36 Te Bremerhaven worden op hét ogenblik stukken grond ontei gend ten behoeve van de bouw van woningen Voor Amerikaans bezettingspersoneel. Dit heeft Woensdag geleid tot onenigheid tussen de grondbezitters en de politie. Met mestvorken en knup pels ging men de politie te 'lijf. Er werden arrestaties verricht. Donderdag kregen de grondbe zitters steun van 1500 arbeiders van twee scheepswerven te Bre merhaven, die als protest het werk neerlegden. Zij marcheerden naar de om streden terreinen, joegen de po litie weg en deden alle werK- zaamheden staken. Een deputatie der werfarbeiders is op het gemeentehuis ontvan gen. Zij eiste vrijlating der gear resteerden, terugtrekking 'van de politie en de verzekering, dat er niets zal worden onteigend. in een door de Amerikaanse autoriteiten uitgegeven verKla- ring, wordt gezegd, dat volgens „burgers Van Bremerhaven" de relletjes het gevolg waren van communistische opruiing. In de Donderdagmiddag heeft brand gewoed in het Paleis van Justitie te Brussel. Hef vuur woedde in een der kelders in de rechtervleu gel, die als archief in gebruik is. Aan het feit, dat deze kelder her metisch van de rest van het ge bouw geïsoleerd is, is het waar schijnlijk te danken, dat het vuur tot dit gedeelte beperkt bleef. Na anderhalf uur was men het vuur meester. Radio-Moskou heeft Donderdag de Sowjetrussische nota gepubli ceerd, die Woensdag in Parijs, Londen en Washington is over handigd, met het voorstel een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te beleggen ter voorberei ding van de conferentie over Europese veiligheid welke dooi de Sowjet-Unie is voorgesteld. Volgens de nota zouden de minis ters in Augustus of September bijeen kunnen komen. Verder wordt gezegd, dat de Sowjet-Rus- Vice-president Nixon heeft Donderdag een commissie be noemd van zes leden om een on derzoek in te stellen naar het ge drag van senator MacCarthy en voorstellen te overwegen om hem te berispen. De senaat besloot Maandag de commissie in te stellen na een bitter debat, dat ontstond naar aanleiding van een door de repu blikein Ralph Flanders ingedien de resolutie om McCarthy te be rispen. In de door de senaat aangeno men motie staat, dat de commis sie verslag moet uitbrengen vóór het congres wordt verdaagd. Dit zou mogelijk vóór het aan staande weekeinde zijn, daar de welke 20 Augustus in Syrië zou- congresleiders het congres tegen den worden gehouden, zijn uit- die tijd willen verdagen. I gesteld tot 24 September. sische regering het noodzakelijk acht, een poging te doen om overeenstemming te bereiken over zekere vraagstukken die Duitsland betreffen. In een op 25 Juli aangeboden Russische nota is aangedrongen op een conferentie van alle Euro pese mogendheden met de Ver enigde Staten en communistisch China als waarnemers, ter be spreking van de Europese veilig heid. Amerika, Frankrijk en Enge land zullen waarschijnlijk het jongste Russische voorstel tot een conferentie van vier in Augustus of September verwer pen, zo wordt in gewoonlijk wel ingelichte kringen te Londen ge zegd. Men is te Londen van mening, dat dit Russische voorstel niet los kan worden gezien van het op 24 Juli door de Sowjet-Unie gedane voorstel tot een Europese conferentie voor het tot stand brengen van een colectief bevei ligingsverdrag. Nu gelooft men in diplomatieke kringen, dat de drie Westelijke landen reeds be sloten hadden het voorstel van 24 Juli te verwerpen. wijk door d seerde De Franse regering is Donder dag begonnen troepenversterkin gen te zenden naar Marokko om op te kunnen treden als zich nieuwe ongeregeldheden zouden voordoen. Twee compagnieën van de republikeinse garde zijn reeds per vliegtuig van Frankrijk naar Marokko overgebracht, een derde compagnie is uit Oran per schip onderweg. Voorts is bekendge maakt, dat de Marokkaanse rui terij, die onlangs naar Tunesië was gezonden, zo spoedig moge lijk naar Marokko zal terug keren. In de nauwe straten van de Arabische wijken in de voor naamste Marokkaanse steden wordt gepatrouilleerd door zwaar gewapende politiemannen en mi litairen. Ook worden troepen gereed gehouden in posities van waaruit zij snel een beschermend cordon kunnen leggen rondom de Europese wijken. Op de voornaamste toegangs wegen bij Casablanca heeft de politie versperringen opgericht, j Sedert de bloedige ongeregeld- I heden in het begin van deze week i in Fez en Petitjean, waarbij 23 was Woensdagavond een personen om het leven kwamen, communisten geörgani 1 - wen en kinderen verlaten Casa blanca. Zij trekken per spoor en met autobussen naar het zuiden. De prijzen van levensmiddelen in de stad stijgen snel, doordat ve len aan het hamsteren zijn ge slagen uit vrees voor een lang durige winkelsluiting als gevolg van de onlusten. De post bracht Donderdagmor gen vele kaarten, brieven en pakjes op het paleis Soestdijk voor de jarige Prinses Irene. De cadeaux van de Kon. Marine en van de Irenebrigade waren, zo als bekend, Woensdag reeds aan geboden en zo ging de morgen voor de jarige rustig voorbij. In huiselijke kring zal het ver jaardagsfeestje vandaag worden gevierd, als Prins Bernhard uit Nice terug komt. De regering van Birma wil niet deelnemen aan de door het Wes ten voorgestelde conferentie ter opstelling van een verdedigings verdrag voor Zuid-Oost-Azië. Dit heeft premier Oe Noe geant woord op een verzoek om inlich tingen van de premier van Cey lon, sir John Kotelawala. Naar verluidt zou Oe Noe wel bereid zijn deel te nemen aan een conferentie van Colombolan- den (India, Birma, Pakistan, In donesië en Ceylon) ter bespre king van alternatieven voor een verdrag voor Zuid-Oost-Azië. De Pakistaanse regering heeft de regering van Ceylon voorge steld de conferentie van Colom- bolanden in Colombo of Kandy te houden. Sir John Kotelawala heeft voorts een telegram ontvangen van pre mier Tsjou En Lai van commu nistisch China, waarin deze hem geluk wenst met zijn inspannin gen om het maken van vorderin gen op de recente Geneefse con ferentie mogelijk te maken. zijn geen gewelddaden meer ge- vergadering gehouden, pieegd. De spanning blijft echter waaraan 150 jongeren uit Oos- j groot, mede in verband met het Duitsland, die te Bremerhaven a.s. feest van „Aid el Khebir" op op „cultureel bezoek" waren, j io Augustus. De nationalisten deelnamen. hebben hun aanhangers opgeroe- Volgens de verklaring haddenpen die dag optochten te orga- de bouwvakarbeiders Donderdag-j niseren. middag het werk hefvat. I Honderden Marokkaanse vrou- Ik ben aan het sparen voor een vakantiereisje en sta nu overal van Vroeg tot laat aan de wasmachine om geld bij elkaar te krijgen. Overal was ik, bij rijke en armé mensen, en ze zetten me verschillende waspoeders voor. Onmiddellijk viel het mij op, hoe anders „Castella Parels" is, Hoe veel gemakkelijker en vlugger ging het daar mee! Overal vaar ik nu kom, raad ik „Castella Parels aan! Zo schrijft ons één van de vele tienduizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe U vliegt nu door de was heen! tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ont staat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog van daag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Japan is bezig de som op te maken van hetgeen Japans aan deel is in de consequenties van de conferentie van Genève. Ver wacht wordt in de eerste plaats, dat Amerka „nog yuriger naar de hand van het Japanse rijk zal dingen". Waarschijnlijk zal Ame rika, zo verwacht Japan tenmin ste, de rekeningen gaan betalen, als Japan's economische moei lijkheden te erg worden. Maar Nippon is ook zeer geïnteres seerd bij het contact met de com munisten... Een groep van 15 af gevaardigden van het Japanse parlement, waaronder leden van de regeringspartij, hebben een 'bezoek aan Moskou gebracht. De minister van Buitenlandse Za ken Okazaki, heeft verklaard, dat het bezoek illegaal was, en niet had behoren plaats te vin den, doch hij had geen enkel be zwaar tegen degenen, die naar huis zouden komen met goede resultatenWysjinski schijnt deze Japanse bezoekers zeer hartelijk ontvangen te hebben en drie van de gasten zijn in Mos kou gebleven voor nadere bespre kingen. Drie Russische handels- DE VERKIEZINGEN IN SYRIË. De algemene verkiezingen. De staatscommissaris voor ge zondheid van Michigan, Albert Ileustis, heeft Donderdag mede gedeeld aan de bestuursraad Van deze staat, dat de staatslatoora- toria een geneesmiddel tegen typhus hebben gevonden. Het middel, dat de laboratoria in ruim vijf jaar hebben ontwik- Keld, heet Synnematin en heeft volledige genezing bewerkstel ligd in zestien gevallen. Het is in Mexico gedurende de laatste twee maanden op mensen be- proeid, aldus de commissaris. Dr Heustis verklaarde dat het middel het eerste speciale middel tegen typhus is, en meer effect heeft dan de tot nu toe gebruik te geneesmiddelen. „La Tribune schrijft des Nations" De Zwitserse fabrieken in Oer- likon, de werktuig, en machine fabrieken Bührle und Co., zijn over de gehele wereld beroemd om hun precisiewapens. Deze fa brieken nu hebben dezer dagen grote aanbiedingen aan het Ja panse leger gedaan. Hun verte genwoordiger, dr H. G. Stahmer, die o.m. gedurende de afgelopen oorlog nazi-ambassadeur in Tokio was, is thans voor de derde keer sedert 1952 in Tokio gearriveerd. In de catalogus, die hij ditmaal bij zich draagt en die de bijzon dere belangstelling heeft van de Japanse technici, staat een radio grafisch bestuurd projectiel, dat tot een hoogte van 20 km kan stijgen en dat gekwalificeerd wordt als het beste luchtafweer- projectiel ter wereld. De algeme ne vice-directeur van de Japanse 0.26zelfverdediging, die tegelijkertijd voorzitter is van het comité dat de onderzoekingen leidt inzake geleide projectielen, Masuhara Keichi geheten, heeft Stahmer dezer dagen ontmoet. Bij deze ge legenheid verklaarde Keichi zeer geïnteresseerd te zijn voor de ra ket „van de aarde tot de hemel", die ook in de-catalogus van Stah mer voorkomt. De enige remmin gen in de onderhandelingen tus sen Oerlikon en het nieuwe Ja panse leger zijn: 1. Japan be schikt maar over weinig buiten landse deviezen en moet zijn eer ste aankopen beperken tot één of twee batterijen één batterij kost een millioen dollar)2. zo pas is onthuld, dat twee Japanse firma's en vooral de Mitsubishi Shoji Co., in het geheim gewerkt hebben aan een zeker aantal ge leide projectielen gedurende de afgelopen jaren en dat zij thans beschikken over een hele uitrus ting raketten. Oerlikon biedt de Japanners verder een zeer snel luehtafweer- kanon van 20 mm, dat niet alleen op de grond gebruikt kan wor den, doch ook op schepen en vliegtuigen en dat 30 schoten per seconde geeft. Als anti-tankwa pen biedt Oerlikon een raket, die met een snelheid van 650 m per seconde wordt voortgedreven en die effectiever is dan de Ameri kaanse bazouka. Deze raketten worden met acht stuks tegelijk afgeschoten, op de manier van het „Stalinorgel". Volgens de eer ste indrukken van dr Stahmer zou het nieuwe Japanse leger als potentieel afzetgebied voor de de fensieve wapens van groot be lang kunnen worden en hij geeft te verstaan, dat het tijd is, dat Oerlikon, die thans nog de enige firma op deze markt is, hier snel definitief vaste voet moet zetten, aangezien het onvermijdelijk is, dat ook de concurrenten zich voor het nieuwe Japanse leger gaan interesseren. De strijd om Silvassa, de hoofd plaats van de Portugese enclave Nag ar Haveli, duurt nog steeds voort, aldus heeft het Portugese persbureau A.N.I. Donderdag uit Goa gemeld. Volgens A.N.I. werden bij de strijd reeds hon derden personen gedood of ge wond. De West-Duitse minister van binnenlandse zaken, Schroeder, heeft Donderdag dr Hans Jess geïnstalleerd als hoofd van de Westduitse dienst voor bescher ming van de grondwet, de functie die voor zijn vertrek naar Oost- Berlijn- door dr Otto John werd bekleed. Een woordvoerder van het Oostduitse departement van bin nenlandse zaken heeft Donder dag ontkend, dat minister Schroeder onlangs een onder houd heeft gehad met de vroe gere generaal Gehlen, die aan het hoofd staat van een door de Amerikanen gesteunde geheime dienst in West-Duitsland, vertegenwoordigers gaan nu naar Tokio. Beide vleugels van de socalistische partij zenden mis sies naar Peking; hun bezoek zal tegelijkertijd plaats vinden met dat van Attlee en Bevan. Japanse scheepvaartmaatschap pijen hopen binnenkort een re gelmatige dienst op China te kunnen invoeren. Dit zijn echter alles verwachtingen. Maar ligt er een aanwijzing Voor de toekomst in het feit, dat bij de recente in ternationale walvisvangst-confe rentie, Japan en Rusland samen tegen de andere deelnemers ge stemd hebben? Het ging om het instellen van een verbod op het vangen van de blauwe en ge bochelde walvissen op het Noor delijk halfrond. De Britse minister van Oorlog, Head, heeft Woensdag op een persconferentie mededelingen gedaan over hervormingsplan nen voor het leger. Zo zal een nieuw soort divisie worden gevormd, dat kleiner en bewegelijker zal zijn dan de hui dige divisies van tien- tot vijf tienduizend man. In de toekomst zal de Britse soldaat „meer aan vallend en onafhankelijk" optre den, aldus Head. Voorts zullen de hulpdiensten tot het uiterste worden beperkt, voorwat het ver voer betreft. De bevoorrading van de troepen te velde zal ge leidelijk aan niet meer met vrachtauto's, doch met hef- schroefvliegtuigen geschieden. Een en ander staat in verband met het mogelijk gebruik van atoomwapens in een volgende oorlog. Bij oefeningen, welke waar schijnlijk het volgend jaar zullen worden gehouden, zal de doel treffendheid van de hervormin gen worden onderzocht. Ook zal dan een beslissing worden ge nomen ten aanzien van het ge bruik van het Belgische F.N.-ge- weer. Indien dit wapen wordt aanvaard, zal het in Groot-Brit tannië in serie worden vervaar digd, aldus minister Head. Naar A.F.P, van bevoegde zij de verneemt gebruikt Groot-Brit tannië thans zijn „vriendschap pelijke invloed", teneinde een regeling te vinden voor het Por tugees-Indische geschil over de Portugese bezittingen in India. Engeland zou zich ongerust ma ken over een mogelijke verslech tering van de toestand, zowel in plaatselijk als in internationaal opzicht. Engeland zou echter inmiddels geen stappen willen nemen, die de kwestie nog ingewikkelder zouden maken. En ook Portugal heeft geen officieel verzoek tot bemiddeling ingediend. Portugal zou tot nu toe Engeland slechts op de hoogte hebben gehouden van de gang van zaken. Men wijst er in dit verband op, dat Engeland reeds geruime tijd op vriendschappelijke voet met Por tugal staat en dat India deel uit maakt van het Britse gemene best. Portugal, zo gaat A.F.P. ver der, heeft voorts de leden van de NAVO, waarvan het ook lid is, Twaalf Portugese aristocra ten, allen afstammelingen van onderkoningen en gouverneurs van Portugees-lndia, hebben premier Salazar aangeboden voor het behoud van deze bezit tingen te strijden. op de hoogte gebracht. Een in grijpen van de Navo-landen acht men echter niet doeltreffend, daar premier Nehroe van India bij herhaling heeft verklaard, dat het Atlantische pact geen betrek king kan hebben op het Portu gees-Indische geschil. In Britse regeringskringen heeft men dan ook steeds volgens eerder ge noemde bron de hoop uitge sproken, dat het geschil beperkt zal blijven tot de rechtstreeks betrokkenen. India en Portugal. In Britse bladen schrijft men veelal, dat de methoden, welke India toepast, het prestige van India in het Westen schaden. HET BENDEWEZEN IN WEST-JAVA. In 684 botsingen tussen het leger en benden in het eerste half jaar van 1954 in West-Java, hebben de benden 778 doden, 1898 gevangenen en 402 wapens Ver loren, aldus een verklaring van de voorlichtingsofficier van het commando West-Java. De verlie zen aan de zijde van het leger be droegen 92 doden en 122 wapens. Het aantal bende-aanvallen daal de 'van 952 in Januari tot 88 in Juni. De benden verlegden het ac cent op gewelddaden tegen de be volking. Kort geleden zijn de bende-activiteiten toegenomen, in verband met de naderende datum van 7 Augustus, waarop zij „de stichting van de Darul-Islam- staat" herdenken. Premier Menzies heeft Donder dagavond in het Australische parlement verklaard, dat de tijd gekomen is, dat het Westen 'n gemeenschappelijk front moet Vormen tegen communistische agressie. Australië zal de voorgestelde verdedigingsorganisatie voor Z. Oost-Azië geheel steunen, zo zei hij. Hij deed een beroep op de Zuid-Oost Aziatische landen om deelneming aan de voorge stelde defensie-organisatie te overwegen. Hij drong er bij deze landen op aan te beseffen, dat het enige oogmerk van het communisme uitbreiding van zijn grenzen van dictatoriale en ma terialistische macht is. Vijf Marokkanen zijn Donder dag te Fez gedood en twee ge wond bij botsingen tussen voor- en tegenstanders van de verban nen sultan, Sidi Mohammed Ben Joessef. aldus werd uit Fez ver nomen. De Franse autoriteiten konden het aantal slachtoffers niet nagaan doordat dé betogers de lijken hebben meegenomen. In de Beierse stad Peiting (7000 inwoners) zijn bijna drie honderd gevallen van typhus ge signaleerd. De gezondheids dienst heeft kerkdiensten en an dere samenkomsten verboden:

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 1