Binnenlands Nieuws Lvzvcs die editijMCto Ondergrondse inbreker gearresteerd Agenten in O.-Duitsland gearresteerd EILAND IN DE SCHOOT DER WINDEN Veerverbindlng Terneuzen-Hoedekenskerke onhoudbare toestand UIT DE PROVINCIE t Treffen van afdoende urgent voorzieningen Niewe regering in Irak Amerikaan wilde met prinses Margaret trouwen De spanning in Marokko Overval van opstandelingen in Birma Nieuwe Russische nota aan de Westelijke Grote^Drie Canadese vliegtuigen voor Turkije en Griekenland Heftig debat in Italiaanse Kamer van Afgevaardigden VREDE GETEKEND IN GLAZENWASSERSOORLOG. Smokkelaarsboot ramt kustvaartuig Belgisch-Amerikaanse besprekingen over atoomenergie Behandeling statuut op Antillen uitgesteld De gebrekkige voorziening van de veerdienst TerneuzenHoe- dekenskerke heeft de laatste ja ren al heel wat stof doen opwaai en. Soms krijgt men de indruk, dat deze veerdienst stelselmatig in de hoek wordt gedrukt en men geen beslissing wenst te nemen, die een afdoende oplossing tot stand brengt. Toen per 1 Mei j.l. de veer ver binding PerkpolderhavenKrui- ningenhaven werd hersteld, die sinds de Februari-watersnood 1953 was verbroken, moest he laas de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke weer een hevige aderlating ondergaan. Inplaats van een verbinding om het uur met de veerboten „Prins Willem" en „Oosterschelde," werd het een dienst om de twee uur. Een ge voelige achteruitgang dus. inmiddels werd de veerboot „Oosterschelde" naar Zierikzee gedirigeerd voor het onderhou den van de verbinding Zierikzee Katseveer en gisteren werd de „Prins Willem" voor de gebrui kelijke revisie op de werf te Vlis- singen uit de vaart genomen en vervangen door de „Koningin Emma," die voor berging van auto's een gebrekkige accemo- datie heeft. Slechts enkele auto's kunnen hiermede worden ver voerd. Gisteren was het te Terneuzen marktdag. Een intensief gemo toriseerd vervoer is hiermede n- nex. Uiteraard brachten ook de vacanties veel reizigers! velen met fiets) op de been. Het dek van de „Koningin Etn- DIRECTEUR ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL BENOEMD. ma" leek dan ook keer op keer wel een fietsenbergplaats en de passagiers stonden als haringen in een ton. Tientallen automobi listen, zowel aan deze als aan de andere zijde van het vaarwater, moesten worden teleurgesteld. Zij konden niet mee en moesten lange omwegen maken. Dat een en ander gepaard ging met min der vleiende woorden aan het adres van de hiervoor verant woordelijke instantie(s) behoeft In een vergadering van het voorlopig bestuur van de Zeeuw se muziekschool is gisteren be noemd tot directeur van deze pro vinciale instelling de heer Henk Stam uit Bilthoven, thans o.m. leraar aan de stedelijke muziek school te Deventer. De heer Stam werd in 1922 te Utrecht geboren en studeerde aan het conservatorium aldaar. Hij trad de laatste jaren op de voorgrond als componist en was verbonden aan de stichting „Gau- deamus" te Bilthoven. Hem wer den compositie-opdrachten ver leend door regering en radio, Bovendien verschenen enkele boeken van zijn hand. Senator Noeri Said heeft een nieuwe Iraakse regering ge vormd, aldus meldde radio-Bag dad Woensdagochtend. De Iraak se ambassadeur te Washington, Moesa Alsjabandar, is minister van Buitenlandse Zaken gewor den. De nieuwe regering is de acht tiende die Noeri Said sedert 1930 heeft gevormd. Het nieuwe Kabinet heeft be sloten het op 9 Juni van dit jaar gekozen huis van afgevaardigden te ontbinden. Zeven van de zestien ministers behoren tot de partij van Noeri Said, de constitutionele unie. De anderen zijn onafhankelijken, maar een deel van deze laatsten geniet de steun van de socialis tische Oemma-partij. De regering heeft tot parle- mentsontbinding besloten, omdat het voor haar noodzakelijk is de publieke opinie over enkele be langrijke kwesties te raadplegen, aldus het desbetreffende 'konink lijke besluit. Van betrouwbare zijde is ver nomen, dat het Brits-Iraakse verdrag, dat in 1956 afloopt, een van deze kwesties is. Noeri Said heeft als leider van zijn partij herhaaldelijk gezegd, dat het ver- drag verouderd is. Bovendien was het niet te verenigen met de ontwikkeling van Irak en het handvest van de Verenigde Naties. wel geen betoog. Was de toestand voorheen verre van ideaal, gisteren was deze schier hopeloos. Naar wij vernemen is o.m. tegen het op dit traject in de vaart brengen van de veerboot „Konin gin Emma," zowel van de zijde van het gemeentebestuur van Terneuzen, de plaatselijke V. V. V. en de Vereniging voor de Han deldrijvende Middenstand bij Ge deputeerde Staten van Zeeland ernstig geprotesteerd. Waar zowel de kanaalzone-in dustrie alS Terneuzen, zijnde de derde gemeente van Zeeland en de grootste plaats van Zeeuws- Vlaanderen met veel zakeideden, en de omliggende gemeenten recht op hebben, is: Een 41-jarige Amerikaan, zoon van een rijke advocaat in Maine, is Dinsdag geboeid van Canada naar de Verenigde Staten ge bracht. Hij wilde in Canada een vliegtuig kopen en er mee naar Engeland vliegen om met prin ses Margaret in het huwelijk te treden. Toen hij op het vliegveld Dor- val bij Montreal inlichtingen in won over de aanschaffing van een vliegtuig, dat hem over de Oceaan kon brengen, waarschuw de men zijn vader. De politie werd telegrafisch verzocht hem in handboeien terug te brengen. Een politieman zeide, dat de man voldoende geld bij zich had om een vliegtuig te kopen. Ie. een één-uur verbinding Ter neuzenHoedekenskerke 2e. het inleggen van veerboten, die het Vervoer op verant woorde wijze kunnen ver werken. Ondertussen bewees de veerboot „Oosterschelde" op hetzelfde mo ment tussen Zierikzee en Katse veer, dat deze boot wèl in staat is een plotselinge stroom van toe risten met fietsen en het norma le beroepsvervoer tegelijk op te vangen. Zwaar gewapende Franse mi litairen en politie patrouilleerden Woensdag in Fez en Petit jean in Frans Marokko, waar in de afge lopen drie dagen 21 personen om het leven zijn gekomen en 55 ge wond bij ongeregeldheden, die waren veroorzaakt door geruch ten over terugkeer van de ver bannen sultan Mohammed Ben Joessef. De spanning in de Arabische wijken van de twee steden is nog groot. De autoriteiten vrezen nieuwe ongeregeldheden. DE VEERDIENST TERNEUZEN —HOEDEKENSKERKE. Enkele dagen geleden Konden wij lezen, dat het vervoer met de provinciale boot TerneuzenHoe dekenskerke met reuzeschreden vooruit gaat, ondanks dat er een twee-uur dienst in het leven is geroepen. Volle boten met personen en personen met rijwielen; echt mooi als men als passagier, zoals ik bijna dagelijks, er gebruik van moet maken. Ik dacht, dat nu het Provinciaal Ongeveer 200 communistische- en Karen-opstandelingen hebben Dinsdagavond de Birmaanse stad Syriam, nabij de hoofdstad Ran goon gelegen; aangevallen. De opstandelingen bestormdeii het politiebureau, waar zij tien gevangenen bevrijden, en plun derden de gemeentekas. Grootste deel van gestolen horloges terecht. Dank zij intensief speurders- werk van de rechercheurs Steen- sma en Visser alsmede van in specteur Van der Drift, allen van het bureau Raampoort der Amsterdamse politie, is de op zienbarende inbraak, waarbij de daders via een door hen zelf ge hakte ondergrondse weg in een horlogewinkel uitkwamen, thans opgelost. De twee daders, die beiden al een strafblad hebben, alsmede twee helers zijn gearresteerd. Van de buit aan horloges is het grootste deel gevonden en in be slag genomen. In totaal waren horloges voor een waarde van bijna 15.000,verdwenen. De daders zijn de 27-jarige houtbewerker P. de W., die voor inbraken-met-gangmakerij' reeds een zekere naam bij de recherche heeft, en de 26-jarige controleur D. H„ beiden woon achtig in Amsterdam. Zij hadden de buit broederlijk verdeeld. De controleur had zijn portie reeds van de hand gedaan aan de twee helers, broers van elkaar, en zou voor zijn inbre kersmaat juist ook diens portie gaan verkopen, toen hij in de ar men der rechercheurs liep. Die helft viel dus in haar geheel in handen der politie. Van de ove rige horloges werd een groot deel bij de helers aangetroffen. Verdwenen zijn alleen de horlo ges, die door de helers al weer van de hand waren gedaan. De beide helers waren geen bekenden van de politie. Zij zijn de gebroeders O. uit Amsterdam. C. O. is een 22-jarige leerling- fotograaf, J. O. is een 25-jarige zeeman. Zij hebben intussen de heling bekend en bevinden zich eveneens in arrest. De inbraak werd de vorige week in de nacht van Zondag op Maandag gepleegd in de horloge winkel van de heer Van der Lin den aan de Fr. Hendrikstraat te Amsterdam. Het onderzoek wees uit, dat de inbrekers in een be lendend perceel waren binnen gedrongen en zich als mollen een gang onder de grond naar de winkel hadden gegraven. Reeds onmiddellijk viel ver denking op de houtbewerker, die reeds eerder van zich had doen spreken door een soortgelijke on dergrondse inbraak. Enig bewijs had men echter niet tegen hem, zodat de recherche de vorige week eerst de kat uit de boom keek. Men kreeg een signale ment in handen van de vermoe delijke mededader, de controleur D. H. Op een gegeven moment ontving het bureau Raampoort een seintje, dat deze man zich op een bepaald adres in de binnen stad bevond. Daar stelden zich toen de rechercheurs op. H. kwam na geruime tijd inderdaad naar buiten, werd onmiddellijk aangehouden en gefouilleerd. Met succes. Hij had een grote voorraad horloges bij zich. Gevraagd naar de herkomst beweerde hij eerst ze op het Wa- terlooplein van een onbekende te hebben gekocht, maar na lang durig verhoor kwam tenslotte zijn bekentenis. Daarna werd ook de houtbe werker gearresteerd en wel in zijn eigen woning. Daarin be vond zich echter geen enkel hor loge meer. Doch ook deze dader moest tenslotte bekennen. De Sowjet-Unie heeft een nota gezonden aan Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten met het voorstel in Augustus of Sep tember een bijeenkomst te hou den van de vier grote mogendhe den ter bespreking en voorberei ding van de weg voor de confe rentie over Europese veiligheid, die vorige maand door de Sow jet-Unie werd geopperd, aldus is van gewoonlijk betrouwbare zijde te Londen Woensdag medege deeld. De nota werd Woensdag aan Selwyn Lloyd, de Britse minister van Staat verbonden aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, door Jacob Malik, de Russische ambassadeur, ter hand gesteld. Soortgelijke nota's werden in Washington en Parijs ingediend. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Woensdagavond geweigerd zich over de nota uit te laten. Hij wilde zelfs niet toe geven, dat er een ontvangen was. Naar verluidt wordt in de no ta geen plaats van samenkomst der Grote Vier genoemd. Bestuur toch wel moet inzien, dat deze dienst, wat personenvervoer betreft, drukKer is dan Perkpol- derKruiningen en een één-uur dienst moet krijgen of een grote re boot, waar meer auto's op kunnen. Niets van dit alles Wat schrok ik heden nu onze boot vervangen is door een veel kleinere, en dat nog wel tijdens de grote vacantie-drukte. Wij doen een beroep op U, heren 'leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten, omdat deze onhoudbare toestand niet langer mag duren. Het grootste aantal van de be volking van Zeeuws-Vlaanderen woont in Terneuzen en omstre ken, óók de meeste zakenlieden, om van de groot- en klein-indu- strie nog maar niet te spreken. Wij vragen het U beleefd, n u nog, anders zullen wij het gaan eisen. Wij wachten af. De maat is vol, zelfs méér dan vol Namens de gedupeerden, H. J. COLSEN, Sluiskil, 4 Augustus 1954. POSTBESTELLER VERDACHT VAN HET PLEGEN VAN FRAUDE. Naar eerst thans bekend is ge worden heeft de Nijmeegse poli tie enige weken geleden de Nij meegse postbesteller H. L. L. aangehouden onder verdenking van het plegen van fraude. L. ik inmiddels op vrije voeten gesteld en zal binnenkort terechtstaan voor de rechtbank te Arnhem. De P.T.T. heeft hem ontslagen. L. vestigde de aandacht op zich doordat hij meer uitgaven deed dan hij zich kon verant woorden. Ook de politie toonde zich hiervoor geïnteresseerd. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken dat L. verscheidene malen kleine bedragen uit brieven moet hebben ontvreemd. IR J. D. H. VAN DER TOORN DIRECTEUR-GENERAAL DER P.T.T. Bij koninklijk besluit is ir J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur algemene zaken en radio van het staatsbedrijf der P.T.T., met in gang van 1 October a.s. benoemd tot directeur-generaal der P.T.T. De heer Van der Toorn volgt de heer L. Neher op die met pen sioen gaat. TWEE DODEN BIJ ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag is een kleine Deense personenauto op de onbe waakte overweg in de Breudijk tussen Harmeien en Vleuten door een uit de richting Woerden ko mende trein gegrepen en geheel vernield.. Even later werd het wrak nogmaals gegrepen door een uit tegenovergestelde rich ting komende trein. De beide inzittenden, een man en een vrouw, moeten op slag dood zijn geweest. De slachtoffers zijn de 33-jari- ge Deense ingenieur Iver Max de Hemmer Güdmer en de 26-jarige Amerikaanse medische studente Vera Ruth Andersen. Canada zal in de komende paar maanden meer dan 60 Sabre straaljagers naar Griekenland en Turkije zenden, aldus een mede deling van de Canadese lucht macht. Een debat in de Italiaanse Ka mer van Afgevaardigden over 2 explosies, die onlangs in een mijn te Ribolla hebben plaatsgevon den, is dermate heftig geworden dat de leden van de linkervleugel losstormden op de christendemo craten en de leden van de cen trum-partij. De communisten en linksgezin- den stelden de minister van Ar beid, toen hij de kwestie uitleg de lastige vragen. Een christen democraat bromde „Vuile volks menner" aan het eind van een lange toespraak van een opposi tielid. Een socialist riep ,.Ezel" terug en daarop begon de storm loop, terwijl de vice-president te vergeefs de claxon liet gaan. De publieke tribune moest worden ontruimd. Daarna werd de ver gadering verdaagd. HAVENDIEFSTAL. De recherche van de rijkspoli tie te water heeft de afgelopen dagen zeven Amsterdamse haven arbeiders aangehouden, onder verdenking vorige week Donder dag een rol herenfantasiestof uit het Nederlandse s.s. Benne kom te hebben gestolen. De rol was onder de mannen verdeeld De recherche heeft vier coupons kunnen achterhalen. De buit had een waarde van 5 a 600 gulden. UIT SCHOMMELSCHUITJE GEVALLEN. Op de kermis te Uithoorn is Dinsdagavond de 43-jarige grond werker Van der G. van grote hoogte uit een schommelschuitje gevallen. De man is met zeer ernstige hoofdwonden en een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. TWEE NEDERL. PADVINDERS IN DUITSLAND VERDRONKEN. Door nog niet bekende oorzaak zijn Dinsdagavond de 19-jarige W. J. J. Meier en de 13-jarige H. G. Mensink, beiden uit Wierden, bij een stuw in de Ems nabij Lin- gen in Duitsland te water ge raakt en verdronken. De jongens behoorden tot een padvinders troep, die in de omgeving kam peerde. die 65 jaar is, werd naar een zie kenhuis overgebracht. Zijn toe stand is goed. DRIE GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL. Op de Halsterseweg te Bergen op Zoom is Dinsdagochtend een ongeval geschied waarbij drie personen min of meer ernstig ge wond werden. Een motorrijder, de heer K. uit Haamstede, die op zijn motor zijn vrouw en 2-jarig kind meevoerde, reed namelijk op een groentewagen, die een zijweg uit kwam gereden. De mo- ter sloeg over de kop. Het kind vloog van de motor, maar kwam gelukkig terecht op de groente wagen, waarop enige zakken erwten waren geladen. De motor rijder bekwam echter een sche- delbasisfractuur, terwijl zijn borstkas werd ingedrukt. Zijn echtgenote kreeg een beenbreuk, terwijl de bestuurder van de groentewagen H. F., uit Halste ren, een zware hersenschudding opliep. De drie slachtoffers moes ten naar het algemeen burger gasthuis te Bergen op Zoom wor den overgebracht. De toestand van K. was zeer zorgwekkend. PAS OP DE KIPPEN. Dinsdagavond omstreeks half acht heeft een vier maanden oude roodvos, die in een hok in de Primulastraat te Den Haag werd gehouden, kans gezien te ontsnappen toen het hok werd schoongemaakt. Reintje heeft de wijk genomen naar de nieuw bouw van het Grotiuslyceum aan het einde van de Laan van Meer- dervoort. Daar heeft reeds een aantal agenten van de Haagse politie deelgenomen aan de vos senjacht, maar tot dusverre zon der succes. De vos had voor de ontsnap ping juist zijn eten gehad, zodat niet werd verwacht, dat het dier nog in de toen komende nacht zou trachten in zijn onderhoud te voorzien door op roof uit te gaan. Mocht men het roofdier niet vrij spóedig te pakken krijgen, dan kunnen de houders van pluimvee in de omgeving van het einde van de Laan van Meerdervoort het beste bij de hokken op wacht gaan. Reintje is afkomstig uit een in Noord-Brabant gevonden nest, dat voor de rest met het oog op het gevaar van besmetting met hondsdolheid moest worden afgemaakt. Het dier was be stemd om te worden gebruikt bij het aanschouwelijk onderwijs. Het glazenwassersconflict dat enige weken geleden in Velzen ontbrandde als gevolg van het feit dat een firma zich niet lan ger wenste te houden aan de door de patroonsorganisatie opgestelde „sanering" is bijgelegd. Het re sultaat van besprekingen tussen de afvallige firma en de bond van Nederlandse glazenwassers patroons, is, dat de IJmuidense klant voortaan weer koning wordt en de glazenwasser kan kiezen wie hem goeddunkt. De wijk- en werkverdeling blijven gehandhaafd, waardoor bijv. in de IJmuidense nieuwbouw ratio neel gewerkt kan worden. Maar wanneer een bepaalde, firma die een bepaalde wijk kreeg toege wezen een bepaalde klant niet bevalt, kan deze de glazenwas ser van zijn eigen keuze laten komen. BALUSTRADE KNAPTE AF: EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Twee M.T.S.-leerlingen, die drie maanden practisch moesten wer ken bij een fabriek te Budel, zijn daar gisterochtend van 13 meter hoogte gevallen. In zorgwekken de toestand moesten zij naar het ziekenhuis te Weert worden ver voerd. Een van hen, de 19-jarige J. G. M. O. uit Brunssum, over leed kort na aankomst in het zie kenhuis; de andere, de 19-jarige L. S. J. de J. uit Vught verkeer de gisteravond nog in levensge vaar. De jongens, die pas Dinsdag aan hun volontairschap waren begonnen, waren gisterochtend tijdens de bestudering van een bepaald werk in. de fabriek op een dunne stang\aan zitten van een 13 m hoge balustrade. Deze knapte af, met het vermelde noodlottige gevolg. VERKEERSONGE V AL. De oud-voorzitter van de verze keringskamer, mr dr J. van Bruggen, is gistermiddag in Den Haag het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Op een oversteekplaats voor voetgangers aan de Prinsengracht werd mr Van Bruggen even voor half elf aangereden door een personen auto, bestuurd door de 24-jarige Hagenaar S. B. Zijn linkersleu telbeen en zijn linkerarm werden daarbij gebroken, de laatste op twee plaatsen. Mr Van Bruggen, Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de laatste tijd in Oost-Duitsland veel agenten van de Westduitse spionnage-organi- satie van Gehlen en van de Ame rikaanse geheime dienst gearres teerd zijn. (De vroegere Duitse generaal Reinhold Gehlen heeft de leiding van een spionnage-or- ganisatie, welke door de Ameri kanen wordt gefinancierd). De agenten, aldus het ministerie, hadden sabotage, verstoring van de vrede en het tegenwerken van een hereniging van Duitsland ten opdracht. Er waren ook enige agenten van het „bureau ter be scherming van de grondwet" het bureau waarvan dr Otto John het hoofd was gearresteerd. Volgens genoemde verklaring waren onder meer de vooraan staande agenten Bistry en Knoll en twee koeriers aangehouden. De meeste agenten hadden zich vrijwillig gemeld. Het ministerie zegt verder, dat de agenten, die zich vrijwillig melden niet gestraft zullen wor den. Het Oostduitse ministerie van Binnenlandse Zaken zou korte lings waardevolle documenten ontvangen hebben van een zekere Gerhard Kapahnke, volgens het ministerie een gewezen plaats vervangend chef van de organi- satie-Gehlen. In goedingelichte Westduitse kringen acht men veronderstel lingen dat generaal Reinhard Gehlen, hoofd van een spionnage- dienst van het Amerikaanse le ger in Duitsland, de leiding zou krijgen van de Westduitse inlich tingendiensten onjuist. Gehlen was onder Hitier hoofd van de Duitse inlichtingendienst voor Rusland en Oost-Europese lan den. In genoemde kringen meent men, dat de Amerikanen niet ge neigd zullen zijn Gehlen te laten gaan. Bovendien zou bondskanse lier Adenauer hem niet in dienst willen nemen, aldus deze zegslie den. Een smokkelaarsboot, die met een grote snelheid voor de kust van Napels voer om Dinsdag vóór daglicht een halve ton ge-j 6) smokkelde Amerikaanse sigaret ten aan land te brengen, heeft het machinegeweervuur van een vaartuig van de Italiaanse kust wacht getrotseerd en getracht het vaartuig te rammen en tot zinken te brengen. De kustwacht, die het vaartuig zonder lichten en met grote snel heid naar de kust zag varen, on derschepte het en beval het te stoppen. Toen dit bevel niet werd opgevolgd, opende de kustwacht het vuur, waarop de smokke. laarsboot recht op de kustwacht afvoer en met de met staal ver sterkte voorsteven het vaartuig ramde. De boot van de kust wacht werd buiten werking ge steld, maar een van de kustwach ters wist het wegvarende smok kelaarsvaartuig in brand te schieten. In der haast gealarmeerde ver bouwde motor-torpedoboten pik ten twee smokkelaars van resp 31 en 26 jaar op, die trachtten naar land te zwemmen. Naar men aanneemt is de aan boord aangetroffen halve ton si garetten, die een waarde van 30.000 vertegenwoordigt, af komstig uit Tanger. door ARVI KIVIMAA. Nadruk verboden, als een behoorlijk grondeigenaai naar zijn nieuwe bezitting te Jalmari heeft er geen notie van, dat Nestori het koopcontract kant en klaar in zijn zak heeft. Deze heeft het zélf opgesteld, op een atvond in een loods van spoorwegarbeiders in het hoge noorden. Eerst had hij zijn kas opgemaakt en was tet de conclu sie gekomen, dat hij voldoende geld had voor de aankoop van het eiland. Hij is zuinig geweest, om niet te zeggen gierig. Hij heeft geploeterd en geleerd elke penning om te keren, eer hij hem uitgaf. Daarom heeft hij ook de lange terugweg te voet afge legd. Eri als het een beetje mee liep, zjou hij na de koop nog ge noeg overhouden om zich een paard en enige werktuigen aan te schaffen. Zonder een duit van iemand te lenen, zou hij een nieuw tehuis kunnen beginnen. Zijn enige extra uitgave in al die jaren is het bedrag voor deze rit, waartoe hij overging zowel uit een gevoel van eigenwaarde als om zich tegen praatjes te be schermen, want niemand zou mOgen zeggen, dat Nestori Telk- kavaara geen middelen had, om gaan. Terwijl hij het trage paard, gewend aan het sjokkerige tempo voor de vrachtwagen, tot spoed aanzet, is hij over één ding het niet *met zich zelf eens. Zal hij Jalmari zeggen, waarheen hij nu op weg is? Hij peinst en weifelt, tot hij eindelijk besluit het hem te vertellen. Maar prettig vindt hij het niet. Want is het niet op zijn minst voorbarig hem de zaak te onthullen? Het is toch mogelijk, dat Alvina niet meer op het eiland is, of ziek of dood misschien... Dan ligt het hele plan in duigen. Het zou voor de eerste maal in zijn leven ijn, dat hij zo iets gezegd en niet ge daan had. Maar anderzijds zou Jalmari zijn zwijgen wellicht hooghartig vinden. Bovendien, hij heeft Jalmari zelf gevraagd hem te rijden het hele dorp heeft hem gezien en weet nu, dat hij teruggekeerd is. Vroeg of laat komt men toch alles te weten, dus is het beter, Jalmari behoorlijk in te lichten over het doel van zijn reis; zo voorkomt hij tegelijkertijd allerlei praatjes en onderstellingen. Nestori laat het paard halt hou den op een punt waar een smal pad door het bos naar de aanleg plaats van Alvina's boot voert en dan komt het hoge woord er uit. Hij zegt dat hij te voet ver der gaat en op weg is naar het eiland van Alvina, waarvan hij eigenaar wordt. Maar Jalmari moet dit nieuws niet aan de gro te klok hangen. Jalmari is er beduusd, verlegen van. Ineens voelt hij zich de min dere van Nestori. Daar zit pit, durf in dien man; zomaar, zon der middelen heeft hij de ouder lijke bezitting verlaten, is de wij de wereld ingegaan en nu terug gekeerd, maar flink nog en met duiten op zak. Dat is een kerel, die heeft wat van zijn leven ge maakt, zijn wil was zijn wet. En intussen is hij, Jalmari, de kleine man gebleven in zijn dorp. Hij moge dan doorgaan voor grondbezitter, vrij boertje, in werkelijkheid is zijn inkomen afhankelijk van de vrachtjes der mensen en van hun teraardebe stellingen... Hoe benijdt hij Nestori, die daar zo rustig en sterk, zonder praat jes de ransel op zijn rug bindt Ja, hij heeft respect voor dien kerel, voor zijn stalen wil. Nestori betaalt den tegenstnh belenden Jalmari naar het tarief van de postwagen, geeft hem de hand ten afscheid en verdwijnt in het bos. Jalmari wendt zijn paard en keert terug. Als hij de viersprong en de weg naar Telkkavaara passeert, over weegt hij of hij er nog heen zal gaan om te vertellen dat de zoon terug is. Maar hij ziet er van af. Nestori had immers duidelijk te kennen gegeven dat hij geen ruchtbaarheid wilde. De kwestie tussen den ouden baas van Telk kavaara en diens zoon is een zaak, welke ten slotte Jalmari niet aangaat. Op het laatste traject, dat Nes tori nog heeft af te leggen, beeft in hem dezelfde spanning als gis teravond bij het naderen van het dorp. Hij wandelt in het woud, waar geur van hars en lijsterbes drijft. Achter de rijzige sparren flitsen zonnelansen, alom zin dert over het groen het gezaaide zonnegoud. Nestori wordt bewo gen en worstelt met tranen. Wat hij in zijn donkerste jaren niet had durven hopen, wordt noch tans nu werkelijkheid. Neen, hij is niet gedoemd tot zwerven, zijn bestemming ligt op het land, in het vrije woud. Hier liggen de wortels van zijn wezen, onver brekelijk is hij er mee verbonden. Haatgevoelens jegens anderen heeft hij sedert lang niet meer gekend. De simpele waarheid, dat hij slechts gelukkig kan zijn in het oord waar hij het levens licht zag, dempt iedere bron van haat. Hij kan alleen niet terug keren naar het huis, dat hij eens hoogmoedig heeft verlaten, om dat hij zich niet bewust is tegen iemand iets misdreven te hebben. Hij begint een nieuw leven in een nieuwe sfeer, welke hem nochtans vertrouwd en bekend is. Dit is hij zich diep bewust en het is hem een feestelijk genoe gen daaraan te denken. (Wordt vervolgd.) Volgens de „New York Times" worden in Washington bespre kingen gevoerd tussen Belgische en Amerikaanse vertegenwoordi gers over een overeenkomst voor ontwikkeling van atoomenergie voor vredesgebruik. Functiona rissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en de commissie voor atoomener gie wilden zich niet over deze kwestie uitlaten, doch uit n'^~ officiële bron is vernomen, dat de onderhandelingen bijna vol tooid zijn. Volgens de overeenkomst zul- jen de Ver. Staten België tech nische inlichtingen over atoom energie verschaffen, als het coq- gres de wet op atoomenergie van 1946 zal hebben herzien, aldus het bericht. De vergadering ter behande ling van het statuut in de staten der Nederlandse Antillen, die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld. Het verzoek hier toe, dat door een lid gedaan werd en dat door negen anderen werd gesteund, werd gisterochtend ontvangen. Na uitvoerig overleg werd tot uitstel besloten. De achtergrond van deze kwestie is het besluit tot schor- f sing van de heer Yrausquin als lid van de eilandraad van Aru ba. Dit besluit is nog steeds met vernietigd of bevestigd door de landsregering. Volgens een mede deling van de landsregering is het advies daaromtrent van de raad van advies pas enkele dagen geleden ontvangen. Deze kwestie wordt morgen door de regerings raad behandeld. Van de zijde van een deel der oppositie werd de wens geuit, dat de behandeling van het statuut voorafgegaan wordt door een uitspraak van de regeringsraad over de schorsing. Teneinde te voorkomen, dat deze kwestie onderwerp van debat zou worden in de vergadering van de staten, waarin het statuut wordt behandeld, is thans tot uit stel besloten, opdat de landsre gering de tijd heeft een uitspraak te doen.

de Vrije Zeeuw | 1954 | | pagina 2